AGENDA Adoela dreigt Tsjombe: niet goedschiks dan kwaadschiks Chroesjtsjow ziet straaltjes hoop Partij-oorlog in Rliodesië Opzienbarende resultaten bij opgravingen te Valkenburg KATANGESE KWESTIE IN IMPASSE Straaljager bij Nieuw-Guinea verongelukt Betere bestrijding van pijn en griep! CKefarine „4 mm, Sporen van vestingen gevonden MET EEN ENKEL WOORD i iê h LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 25 APRIL 1962 Premier Adoela van Kongo heeft tijdens een persconferen tie in Leopoldstad een beroep op president Tjombe van Katanga gedaan om naar Leopoldstad terug te komen en de vorige week woensdag afgebroken besprekingen te hervatten. Als Tsjombe hieraan niet voldoet, zou Adoela de hulp inroepen van andere Afrikaanse Aziatische landen om „de afscheiding te liquideren". Adoela zei er echter de voorkeur bereiken van een rechtvaardige op- aan te geven de besprekingen te hervatten en beloofde een nieuwe grondwet, die de provincies een gro te mate van autonomie zou waar borgen. Adoela beschuldigde Tsjom be ervan de besprekingen te hebben misbruikt om tijd te winnen voor de herbewapening van Katanga; hl) zei over bewijzen te beschikken dat Katanga uit het buitenland wapens en huurlingen krijgt. Tjombe heeft zondag nog ver klaard spoedig weer naar Leopold stad te gaan om het overleg met de centrale regering te hervatten. Gis teren op een persconferentie in Elisabethstad heeft hij. echter zijn twijfel geuit over het nut dat een wederinvoeging van Katanga in het verband van het voormalige Belgi sche Kongo voor zijn land zou heb- ben.Ook gaf hij weer uiting aan de afkeer die de politici in Leopold stad hem hadden ingeboezemd. „Ik ben ervan overtuigd, dat Adoela geen ogenblik heeft gestreefd naar het Opperbevelhebber Kanaalcommando bezoekt ons land Admiraal Sir Alexander Bingley, geallieerd opperbevelhebber van het Kanaalcommando, onder welk com mando In NAVO-verband ook de maritieme strijdkrachten van Ne derland ressorteren, is vanmiddag in ons land aangekomen voor een drie daags bezoek. De admiraal werd op het marine vliegkamp Vlalkenburg onder meer begroet door de voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Staven, luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper, de chef van de marinestaf, vice-ad- miraal L. Brouwer en door de Britse marine-attaché in Nederland, cap tain A. R. Bishop. Later op de middag zou de Britse vlootvoogd een bezoek afleggen aan de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, de staatssecretarissen van Defensie. P. S. J. de Jong en M. R. H. Calmeyer, de voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Staven, aan de leden van dit comité: de chefs van Staven der Koninklij ke Marine, der Koninklijke Land macht en der Koninklijke Lucht macht. Na een min of meer particulier programma op de tweede bezoekdag, waarbij de hoge Britse gast onder meer de bloembollenvelden gaat be wonderen, zal hij vrijdag een bezoek brengen aan de marinebasis te Nieu- wediep, waar hij zal worden ont vangen door de commandant der zeemacht in Nederland, schout-bij- nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwij k. In de vooravond van deze dag. omstreeks half zeven, zal admiraal Binley vanaf het marinevliegkamp Valkenburg Nederland verlaten. Staatssecretaris drs. Stubenrouch gisteren herdacht (Van onze Haagse correspondent) In het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar de vlag halfstok op het dak wapperde, is gistermiddag in het bijzijn van de ambtenaren van het ministerie de overleden staatssecretaris drs. G. C. Stubenrouch herdacht. Minister mr. J. M. L. Th. Cals, sterk ontroerd, gewaagde van de ja renlange vriendschap, die tussen hem en de overledene heeft bestaan. Nu, na dit plotseling heengaan, lijken al le ambtelijke kwesties onbelangrijk. De minister bracht in herinnering, dat staatssecretaris Stubenrouch niet zozeer naarbuiten trad. maar dat het- gene, wat hij verrichtte, enorm was. Maandenlang had hij zich voorbereid op het verdedigen van de mammoet wet. In het licht van de eeuwigheid, al dus de minister, is alleen belangrijk hoe hij zijn taak heeft verricht, een taak, die hij met hart en ziel vol bracht. Wij zullen hem blijven mis sen als vriend en medewerker, zo als zijn gezin (en dat is véél belang rijker) hem als man en vader zal blijven missen. Tot slot gewaagde de minister van de diepe symboliek, die er schuilt in het feit dat God hem heeft geroepen in de paasnacht. Na minister Cals spraken nog dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van het ministerie van O. K. en W. en mr. ir. M. Goote, inspecteur-ge neraal van het onderwijs. Beiden wydden gevoelvolle woor den aan de overleden staatssecretaris. Minister Cals besloot de bijeenkomst met het uitspreken van een gebed. lossing van het vraagstuk". De secretaris-generaal der Vere nigde Naties, Oe Thant, heeft gis teren in New York tegenover ver slaggevers verklaard dat zijn verte genwoordiger in Kongo, Robert Gar diner, zo nodig zijn goede dien sten zal aanbieden om het overleg tussen de Kongolese premier Adoela en de Katangese president Tsjombe weer op gang te brengen „De besprekingen zijn slechts op geschort en niet afgebroken. Ik ben niet pessimistisch gestemd over het uite'ndeiyke resultaat ervan", aldus Oe Thant. Oe thant verklaarde nog over „de finitieve aanwijzingen" te beschik ken dat Tsjombe naar Leopoldstad zou terugkeren en zijn overleg met de Kongolese premier Adoela zou voortzetten, in een poging om de tussen hen bestaande meningsver schillen uit de weg te ruimen. 0 Vervolg van pag. 1 Chroesjtsjow zag „enkele straaltjes schik worden gemaakt aan het prak- huidii hoop" dat de huidige onderhande lingen tussen de V.S. en de Sowjet- Unie tot een regeling over Berlijn en Duitsland kunnen leiden. Een overeenkomst over Berlijn en Duits land zou aan een ontwapeningsak koord moeten voorafgaan maar dit wil niet zeggen dat de ontwapening minder belangrijk is, aldus de pre mier die de ontwapening integendeel „Het probleem der problemen" noem de. Chroesjtsjow verklaarde voorts dat hy president Kennedy voor een bezoek aan de Sowjet-Unie zou uit nodigen zodra er enige vooruitgang is gemaakt in de onderhandelingen ter beëindiging of vermindering van de koude oorlog. De Russische premier, die zei dat een wereldoorlog voorkomen moet. kunnen worden, verklaarde: „Wü zijn tegen agressieve oorlogen, maar wij erkennen de wettigheid en zelfs noodzaak van defensieve en natio- nale-bevrydingsoorlogen". De premier voorspelde dat er een dag komt dat Amerikaanse en Wes telijke perspublikaties in de Sowjet- Unie vryelijk te verkrijgen zullen zijn. Op een vraag van Cowles of Chroesjtsjow van mening was, dat communistisch-China had getracht „te snel omhoog te komen", antwoord de de premier: „Neen. waarom? Wat heeft China ermee te maken? Wij zijn overtuigd, dat de Chinese Volks republiek haar eigen politiek voert, daarbij rekening houdend met de eigen mogelijkheden. Wij communis ten. Chinese. Russische en anderen, gaan uit van het feit, dat men zich niet. aan zijn verlangens mag overge ven. Het wenselijke moet onderge- tische, hetgeen wil zeggen dat in de opbouw van het socialisme, van het communisme, wij ons niet door sub jectieve verlangens mogen laten lei den, doch door objectieve mogelijk heden". aldus de premier. Cowles, die in 1942 Stalin inter viewde. schrijft dat de sfeer in het Kremlin thans geheel anders is. „Chroesjtsjow is te vergelijken met een Westelijke diplomaat. Hij zou premier van Groot-Brittannië of pre sident der V.S. kunnen zijn". Jaarvergadering Kon. Bond Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen De Kon. Bond van Cliristeiyke Zang- en Oratoriumverenigingen heeft in Den Bosch zyn Bondsdagen en tevens de 76ste jaarverg. gehou den. Vertegenwoordigers van 58 aan gesloten koren namen hieraan deel. De eerste congresdag (tweede paas dag) werd besloten met een druk be zocht concert In de N.H. Kerk. Nadat gisteren de congressisten door burgemeester mr. R. Lambooy ten stadhuize waren ontvangen, heeft voorzitter H. Brune de jaarvergade ring geopend met een rede. waarin hij met name in het noorden en oos ten van het land voor de christelüke koren een nieuwe bloeiperiode con stateerde. Hij memoreerde uit het af gelopen jaar de oprichting van de groep kerkkoren en van de Christe lijke dirigentenorganisatie, van wel ke laatste dr. Anton van der Horst het voorzitterschap op zich heeft ge nomen. Het jaarverslag maakt melding van een tekort aan dirigenten en doet een beroep op jonge musici zich ertoe te zetten om met de koorzang nader kennis te maken en zich voor de lei ding er van te bekwamen. Ook pleit de secretaris in zijn verslag voor meer moderne programma's. De aftredende bestuursleden wer den in de jaarvergadering allen bij acclamatie herkozen. Bijzondere hul de bracht de voorzitter aan de pen ningmeester van de bond. de heer Van der Bilt, die gedurende 25 jaar deel van het hoofdbestuur heeft uit gemaakt. Er werden hem enkele bloemwerken aangeboden. Meegedeeld werd, dat in de laatste week van sep tember onder het motto „Ga zelf zin gen" een zangweek zal worden geor ganiseerd. De commandant van de strijd krachten in Nieuw-Guinea heeft be kend gemaakt, dat gisteren een Hunter-straaljager van de strijd, krachten in zee is gestort. Dit ge schiedde ten zuidwesten van het ei land Noemfoer in Geelvinkbaai. De vlieger heeft, zich door middel van de schietstoel in veiligheid kunnen stel. len. Een prauw uit een nabij gelegen kampong nam hem over uit zijn rubberboot. Een van de voor de red ding uitgestuurde helikopters heeft de vlieger opgepikt en naar de basis terncrerpvlp-",r> Het onfo1,,1c i* -- mcedeHJk te wijten aan motorstoring Nadere bijzonderheden zouden van daag worden bekendgemaakt. Advertentie HET STAAT DEZE WEEK IN Waarom de kleinzoon van de veroveraar Djingiz Khan nooit Paus Clemens de Vierde heeft ontmoet, hoewel die werd uitge nodigd hem te bezoeken. Prachtige kleurenfoto's van ons Koninklijk Gezin als illustraties in een artikel over leven en welzijn in het Paleis te Soestdijk. Waarom wordt het protocol als rookscherm gebruikt? Auto en karakter: kan men uit iemands keuze van auto afleiden hoe zijn levenshouding is? Merk waardige kleurenfoto's met karak teranalyses. Zijn de foto's van vliegende schotels, die Panorama deze week afdrukt, truc-opnamen of niet? Er zijn getuigen van de opnamen David Niven heeft Leslie Caron (en het was écht geen spelletje!) om de oren geslagen dat het kletste. Close-ups leveren het be wijs. Een dans, die nu al anderhalve eeuw als champagne door de balzalen bruist, zal het winnen van charle ston, calypso, rock and roll en twist. Het geheim van de fascinerende driekwartsmaat. Katherine Melendez kwam op de tennisbaan met niets anders aan dan een paar tennisschoe nen. Wie publiceert hiervan een foto? Natuurlijk Panorama! Vindt U dit alles interessant? Na tuurlijk! U kunt het allemaal en nog véél meer vinden in Panorama van deze week, want zo boeiend is nu PANORAMA Loop Panorama niet mis. Stuur nog vandaag een briefkaart aan "Panorama-Haarlem" en abon neer U. Dan ontvangt U de eerst volgende twee nummers gratis en voortaan elke week dit blad vol verrassingen voor slechts 40 ct. Losse nummers zijn overal ver krijgbaar voor 50 ct. Bij een botsing tussen leden van twee Afrikaanse nationalistische par tijen in het dorp Tsjifoeboe, in Noord-Rhodesië. zyn zes personen om het leven gekomen, terwijl vele anderen werden gewond. Huizen werden met stenen bekogeld en een auto, die het eigéndom was van twee der gedoden, werd in brand gestoken. De vechtenden waren leden van de Verenigde Nationale Onafhanke lijkheidspartij. die onder leiding staat van Kenneth Kaoenda, en van het door Harrv Nkoemoeboela geleide Afrikaanse Nationale Con gres. De moeilijkheden ontstonden bij de begrafenis van een man. die vrij dag j.l. door steniging om het leven was gekomen. Men meent, dat deze moord werd bedreven door leden van de Verenigde Nationale Onaf. hankelnkheidspartij. De zes man nen, die zondag werden gedood, zyn vermoedelijk leden van deze partij. In Tsjifoeboe. waar de politie ver sterkt werd. is het thans weer rustig. Ingewijden verwachten ech ter nieuwe gewelduitbarstingen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.30 R.V.U.: Hedendaagse letterkunde - III - Ro man en Anti-Roman, door Jacques den Haan. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Hcllskwartler. 19.30 Radiokrant. 19 50 Musette-muziek. 20.10 Radiofilharm. ork. en soliste: klass. en moderne muz. 21.10 Wat zoeken wij laaglanders ln het hooggebergte?, lezing. 21.30 Licht ork. 21.50 Kanttekeningen bij de voor pagina. 22.00 Planorecital: Moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18 30 Lichte ork.muz. en vocaal ons. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 VARA- Varla en lichte gram. 19.20 De K.W.G. en Het Concilie, lezing. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levens ervaring. lezing. 20.50 De gouden stemmen van deze eeuw. operamuz. 21.20 Ontmoeting ln de Herfst, hoorsp. 21.50 Radio Filharm. ork. en solist. In de pauze: 22.20-22.30 Het Europees billartkampioenschap 47/1 te Nijmegen. Beschouwing door Joop van der Hoek. Advertentie Minder kans op een staking koopvaardij Partijen betrokken bij de koop vaardij-C.A.O. (Raad van Bestuur voor de Zeevaart, de Centrale van Zeevarenden ter koopvaardij en vis serij (C.K.V.) en de Unie van Con fessionele Bedrijfsgroepen Zeevaren den) hebben gisteren bekendge maakt. dat overeenstemming is be reikt ten aanzien van voorstellen tot wijziging van loon- en arbeidsvoor waarden, welke aan het College van Rijksbemiddelaars zullen worden ge daan. Ook zullen de partijen geza menlijk de loonstructuur van de zeelieden aan een nader onderzoek onderwerpen. Op grond van deze ontwikkeling zal de opzegging van de C.A.O. wor den ingetrokken. „De stakings dreiging is zowel nationaal als in ternationaal geëlimineerd", aldus het communiqué. Vier middelen in één teblet doen wonderen zonder de maag van streek te ma kent De vier middelen verenigd in Chc- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. 6iazen buiiie 20 tibleiun f 0.80 Handige nripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 WOENSDAG Breestraat 19: Ledenverp. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Lakenhal: Ver. van belangstellenden in de Lakenhal. Spr. drs. J. N. van Wessem over de schilderijen van het museum. 8 uur n.m. Zomerzorg: Ledenvergadering Kyno- logenver. „Rijnland". 8 uur n.m. DONDERDAG Antoniusschool BoshuizerlaanOpe ning bazaar Zuid-West door wethou der S. Menken. 7.30-11 uur nam. Café Aniba: Ledenvere. Leidse Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur n.m. Casino-theater: K. en O. „Celui qui doit mourir". 7 en 9.15 uur n.m. Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. Bij de sinds 12 maart in Val kenburg (Zuid-Holland) voort gezette opgravingen is men reeds spoedig gestoten op spo ren van barakken van het Zevende Castellum. dat tegen het midden van de derde eeuw door de Romeinen werd opge geven. De sporen van deze vesting zijn gelegen op een dunnen brandlaag, welke vrij zeker kan worden .toegeschre ven aan een verwoesting door Chaukische piraten tussen 170 en 174 na Christus. Deze zee rovers zijn verdreven door de latere keizer Didius Julianus. De sporen van de zesde Vesting, gesticht omstreeks het jaar 100 wellicht in het begin van de regering van keizer Trajanus zün gelegen op een duidelijke brandlaag, die ook visie van de drie adviseurs dezer ver weer het ge\olg moet zijn van een eniging, namelijk prof. dr. A. E. van ramp, die echter in dit geval niet uit historische bronnen bekend is. De vijfde vesting, gesticht kort na het jaar 70, dateert uit dezelfde tijd als de grote legioensvesting van het tiende legioen in Nijmegen, waarin momenteel onderzoekingen worden verricht vanwege het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden onder lei ding van prof. dr. H. Brunsting. Momenteel tekent zich in de pro fielen van de in Valkenburg gegra ven werkput bijzonder fraai af de okerkleurige vernietigingslaag van de vierde vesting, die in het jaar 69 na Christus, bij het begin van de Ba- tavenopstand onder Julius Civilus, werd veroverd door de Kaninefaten onder Brinno. Aan bijzondere vondsten werden onder andere geborgen een bronzen beeldje, voorstellende de Egyptische godin Isis en voorts drie grote schild- knoppen. Grote hoeveelheden Ro meins gebruiksgoed, vooral het be kende rode luxe vaatwerk, dat als terra sigillata bekend staat, komen dagelijks aan het licht. Onderzocht moeten nu nog worden gedeelten van de dieoer liggende eerste vier vestin gen. Naar zich laat aanzien, zullen de opgravingen worden voortgezet tot het einde van de maand mei. Deze opgravingscampagne de twaalfde sinds 1941 gaat ook weer uit van de Vereniging voor Terpen onderzoek en geschiedt onder super- Amerikaanse tarwe naar Joego-Slavië In Belgrado is een overeenkomst getekend, volgens welke de Verenig de Staten aan Joego Slavië 200.000 ton tarwe en 3.300 ton citroenen zul len leveren ter waarde van 14,5 mil joen dollar. De betaling zal geschie den in Joegoslavische valuta. Negen tig procent van het verschuldigde be drag zal door de Verenigde Staten aan Joego-Slavië als lening beschik baar worden gesteld ten behoeve van de ontwikkeling van economi sche projecten in dit land. Op grond van een tweede over eenkomst, die eveneens zaterdag werd getekend, zullen de Verenigde Staten 50.000 balen Amerikaanse katoen en 30.000 ton sojameel ter waarde van 10.1 miljoen dollar aan Joego-Slavië leveren. De betaling hiervoor moet in dollars geschieden, over een periode van vijftien jaar. BINNENLAND Hr. Ms. opnemingsvaartuig Luy- mes zal op 27 april as. naar Ned. Nteuw-Gulnea vertrekken voor het verrichten van hydrografische werk zaamheden ln de wateren rond dit ge biedsdeel. Bij K.b. Is aan prof. dr. H. J. C. Tendeloo met ingang van het nieuwe schooljaar 1962 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Landbouwhogeschool ln Wageningen, onder dankbetuiging voor de vele be langrijke ln deze functie bewezen diensten. Het 4-Jarig dochtertje van de fa milie DIJkhof. uit Eerbeek (Gld.), dat tijdens de paasdagen bij haar groot ouders ln vaassen (Gld.) logeerde. Is voor de woning bij het oversteken van de weg door een motorrijder uit Vaas sen. aangereden. Ernstig gewond werd het kind overgebracht naar het St.- Lldulna-ziekenhuis, te Apeldoorn, waar het aan de verwondingen ls overleden. De vijfde Internationale schoe- nenbeurs ls gistermorgen ln Utrecht geopend door mevrouw A. Vos-War- necke. voorzitster van de Ned. Huis- houdraad. De beurs, die drie dagen duurt en alleen toegankelijk is voor de handel, ls ondergebracht ln de nieuwe Jullanahal op het Croeselaanterreln van de Jaarbeurs. BIJ de Tweede Kamer is een wets ontwerp Ingediend dat beoogt de op leiding van leidsters bij het kleuter onderwijs ln een driejarige inplaats van een tweejarige dagcursus te doen g< schieden en de opleiding voor hooft leidster in een éénjarige cursus, met een gering aantal lesuren per week. BUITENLAND De 79-Jarlge Engelse oud-premier Lord Attlee heeft ln Londen een maagoperatie ondergaan. Zijn toestand ls bevredigend. Onlangs werd Attlee in observatie ln een ander ziekenhuis op genomen Hij kreeg daar een hartaan val waarvan hij spoedig herstelde. Gisterochtend vroeg werd de Lon- dense politieagent Michael Blake aan geklampt door een man die hem adem loos vroeg op diens vrouw te letten terwijl hij de kraaminrichting opbelde. Bij zijn terugkomst zag de man dat de agent als vroedvrouw was opgetreden: zijn vrouw, Jean Stork (Jeanne Ooie vaar), had reeds een meisje ter we reld gebracht. Bij Dhanbad in de Indiase staat Blhar zijn bij het rangeren enige goe derenwagens op een bus gereden. Zes tien inzittenden van de dus kwamen om het leven. Drie gemaskerde mannen hebben in de nacht van maandag op gisteren Ayhan Hikmet, hoofdredacteur van het ln Nicosia verschijnende Turks-Cyprl- sche weekblad Cumhuriyet, en de op richter van dit blad. Ahmet Gurkan, doodgeschoten. Gisteren ls de 87-Jarige Sir Win ston Churchill per vliegtuig uit Athe ne in Londen teruggekeerd van zijn 17-daagse tocht op de Middellandse it op het Jacht Christina van zijn Griekse vriend Onassls. De Belgische koningin-Moeder ls jlsteren per vlieg* arrlveerd. Konlngl het tweede Tsjaikowskl-muzlekcon- cours als eregast bijwonen. Het aantal mijnwerkers. dat maandag j.l. in Asurie. ln noordwest- Spanje. in staking is gegaan, was dins- dag van achttien- tot twintigduizend gestegen. Er wordt gestaakt omdat de mijndirecties een gevraagde loonsver hoging van vijftien procent nog niet hebben ingewilligd. Er zijn politiever- sterklngen naar het stakingsgebied ge zonden. Er is geen 'melding gemaakt van Incidenten. Stakingen zijn in Spanje verboden. President Goulart van Brazilië heeft een uitnodiging aangenomen voor een officieel bezoek aan Tsjecho- Slowaklje. De datum moet nog worden vastgesteld, aldus meldde het pers agentschap Ceteka. De Jongste zoon van Keizer Haile Selassie van Ethiopië, de 31-jarige Prins Sahle Selassie. Is na een lang durige ziekte overleden. Tewgenl Jewtoesjenko, de 29- jarige „boze man" onder de Russisi dichters, wordt vrijdag voor een be zoek van twee weken in Engeland ver wacht. Hij veroorzaakte \orig jaar veel opschudding ln de Russische letter' kundige wereld door zijn gedicht „Ba bi Jar waarin een latent antisemitisl me in de Sowjet-Unie aan de orde werd gesteld. HIJ werd hierover fel aam gevallen door critici. In Wenen ls een conflict uitge broken tussen de ziekenfondsen van arbeiders en employé's en de particu liere artsen die een verhoging met 65 procent van hun honorarium verlan gen dat volgens hen bij de gestegen kosten ten achter gebleven is. De ver zekerden moeten nu zelf de dokters kosten betalen en krijgen daarvoor van het fonds slechts een klein gedeelte terugbetaald. Bil overstromingen ln Perzië zijn de vorige week zestien mensen om gekomen. Duizenden mensen zijn dak loos door verwoesting van hun huizen. Giffen, rijksadviseur voor de be scherming en instandhouding van de hunebedden en van de gerestaureer de archaeologische monumenten, prof. dr. H. T. Waterbolk, directeur van het Biologisch-archaeologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen en prof. dr. W. Glasber gen, directeur van het instituut voor prae- en protohistorie van de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam. Prof. Glasbergen is tevens be last met de dagelijkse leiding. Oost—Berlijn wil geen 1-meifeest bij sectorgrens De Oostduitse minister van Binnen landse Zaken heeft burgemeester Brandt van West-Berlijn verzocht geen 1-meimanifestaties te houden in de nabijheid van de sectorgrens. Volgens een zaterdag in het com munistische orgaan ..Neues Deutsch- land" gepubliceerde brief van de mi nister aan Brandt schrijft deze dat, uit hetgeen reeds over de manifesta ties op 1 mei in West-Berlijn is be kendgemaakt, blijkt dat deze een „provocerend" karakter zullen dra gen. De minister vestigt de aandacht op „het gevaar" dat dergelijke ma nifestaties aan de sectorgrens inhou_ den. In kringen van de Westberlijnse Senaat noemde men de Oostduitse eis absurd". ..Wij noch het 1-mei comité laten ons door een Oostduitse autoriteit voorschrijven waar en hoe Berlijn 1 mei viert", aldus deze krin. gen. De bijeenkomst zal voor het oude Rijksdaggebouw, bij de Brandenbur ger Poort worden gehouden. Bonds' president Lübke zal hier een rede houden. De Oostberlijners treffen inmiddels voorbereidingen voor de viering van het 1-meifeest met een bijeenkomst op het Marx-Engelsplein, op onge veer een kilometer afstand van de Brandenburger poort. Personenautoverkoop op recordhoogte De personenautoverkoop is nog nimmer tevoren zo groot geweest als in de afgelopen maand maart. Er werden in deze maand 16.174 kente kenbewijzen voor nieuwe personen auto's afgegeven. De maand, waarin dit recordcijfer nog het dichtst wordt benaderd ls maart 1961 met 12.983 verkopen. Vergeleken met maart 1961 betekent de huidige verkoop een sta ging van 25 Ook het totaalcijfer over het eerste kwartaal is een record. Er werden in deze periode 37.774 nieuwe personen auto's verkocht. In het eerste kwar taal 1961 was dit cijfer 31.389, zodat hier een winst van 20 werd ge boekt. Met deze cijfers voor ogen lijkt er aan de stygende lijn in de verkopen voorlopig geen einde te komen. N. Mare: Aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche Broodfabriek. 3 uur n.m. Prediker: Herv. Marewijk neemt af scheid van ds. M. Ottevanger. 8 uur nam. St.-Antoniusschool (Boshuizerlaan) Opening St.-Antonluskerk. 7.30 uur n ju. VRIJDAG Academie. Contactcommissie Kinder bescherming. Forum en film. 8 uur n.m. Antoniusschool Boshuizerlaan: Ba zaar Zuid-West 3-5 uur en 7.30-11 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweglng. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „Begeerte naar macht". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Spr. D. Scheer over Tasma- nlë. 2.30 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. S. R. van Asperen de Boer over een wandeling door oud-Amsterdam. 8 uur n.m. Prediker. Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur njn. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Lelden Centrum. 8 uur n.m. ZATERDAG Antoniusschool Boshuizerlaan: Ba zaar Zuid-West. 11-12.30 uur voorm. en 2.30 tot alles weg ls. Den Burcht (grote zaal): Jubileum uitvoering Eerste Leidse Klucht- en Revuegezelschap. 7.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur voorm. Bijbelstudie: 11-12 uur ds. H. K. la Rondelle van Delft. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum": „Kleine kinderen worden groot". 8 uur nam Ten Katestraat: Heropening verbouw de speeltuin. 3 uur nam. Zomerzorg: Receptie 40-Jarlg bestaan Leidse Hengelaarsbond. 3-5 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nam. Pieterskerk: Afscheid ds. M. Otte vanger 7 uur nam. Stationsplein (bus 42): Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huize Vogelenzang en de A'damse Wa terleidingduinen. 9.23 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG N.C.RelsV. Excursie naar Wijk bij Duurstede en Den Bosch. Vertrek 9 u. Stadhuisplein. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur. zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling schilderij en en aquarellen van Johan Bunlng, (tot 8 mei). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage- lljks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. Universiteit: Tentoonstelling „Drie fasen uit het werk van Mark Kolt- hoff". Dagelijks 9 uur v.m.6 uur njn.; zat, en zond. gesloten (tot 29 april). BIOSCOPEN Li(lo: „Mr. Vlubber, de vliegende schoolmeester". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De miljoenen van meneer Jules". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Luxor: „La belle Amerlcaine". Al. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „De onverzoeniyken". 14 Jr. Dag. 7 en 9.15; „Paz". A.l. Dag. 2.30 Rcx: „Het zwaard van Robin Hood". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Donderdagcyclus „Een grote liefde één grote hartstocht". Trianon: „Een pyjama voor twee". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Ast ra-theater Wassenaar: woensdag en donderdag 8 uur „Babbett op het oorlogspad". 14 Jr.; woensdagmiddag 2.30 uur „Turf ln Je ransel. A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek van Drle- sum. Mare 110, tel. 20406. Apotheek R van Breest Smallenburg te Leider dorp ls geopend. B(| geen gehoor van Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel OQ dnl/tapaifllofAfto OOIiyn 22.30-22.40 Nws. 22.40-22.55 Hart op de tong: act. problemen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10- 17.45 V. d. kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. KRO: Woord en beeld. 20.35 Van onze sportredacteur. 21.00 Piste: gevar. progr. 21.40 Verkeer verkeerd. 21.25 Istanboel. stad rond de gouden hoorn, documentaire. 22.15 Epiloog. VOOR DONDERDAG 26 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Klass. muz. (gr.). 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgen- gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Pluk de dag (gr 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Klass. muz. (gr.) NCRV: 10.00 Gram.muz. 10.03 Oude nvuz. (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muz. (gr.). KRO'. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.38 Lichte gram.muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.30 Melodieen-Cascade. NCRV: 14 00 Promenade-orkest en solisten: Opera klanken. 14 45 Oude muz. (gr.). 15.05 Der Hrtnmel lacht, die Erde jubilieret, cantate (gr.). 15.30 Lichte ensemble. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Oude muz. 16.50 Gitaarspel (gr.). 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz-club (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Vocaal ensemble (gr.). 17.55 Instrum. septet: lichte muz. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vo caal ensemble. 18.50 Sociaal perspec tief. 19 00 Nws en weétber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Geestelijke lie deren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing van de C.H.U. 20.00 Donderdag- avondmozalek. gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nieuwe boeken: boekbespr. 23.00 Franse Barok- muz, 23.30 Literair ropgr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Lichte gram.muz. 9.00 Gymnastiek v. d. vrouw. 9.10 De groentertan. 9 15 Zangrecital en planorecital (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 V. d. kleuters. 11 00 Huish. zaken, lezing. 11.15 Radio Filharmo nisch orkest, 12.00 Lichte muz. en zangsol. 12.30 Mededelingen tbv. land en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfs leven. lezing. 12.43 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen en act. 13.25 Beursber. 13 30 Lichte orkest- muz. en zangsol. 14.00 Joodse Paaslle- deren. 14.15 Planorecital (gr.). 14 30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte orkest- muz. en zang (gr.). 15.30 Act. 16 00 Van vier tot vijf: gevar. progr. in een notedc- g a J j 17 30 AVRO: lé.oo" Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 1830 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18 40 Dansmuz. 19 00 V d. kind. 19.05 Sssstttplaten en praten. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radio-Kamerork. en sol. 20.50 Interview. 21.10 Meisjeskoor. 21.35 De noodlottige Getuigenis, hoorsp. 22.05 Lichte muz. en zang. 22.30 Nws en mededelingen. 22 40 Act. 23 00 Sport- act. 23.10 Dlscotarla. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20 20 Televizler. 20.30 Levende export, do cumentaire. 21.00-22.40 De komiek, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconcert. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13 40 Voordr. 14.00 Amus.muz. 14.50 Licht programma. 15.20 Lichte orkestmuz. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East, regionaal progr. 19 00 Piano-reci tal. 19.30 Lichte orkestmuz. en solis ten. 20.30 Act. lezing. 21.00 Gram - platen van beroemde zangers. 21.30 Wetensch. quiz. 22.00 Nws. 22.30 Hol landse cabaretliedjes. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamerork. Engeland BBC Light Programme, 1500 en 247 ill, 12.00 Pop. gram.muz. 12.31 V. d. arb. 13.00 Gevar. progr. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Ra ces. 15 20 Lichte muz. 15 31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16 31 Uitslagen van races. 17 00 V. d. jeugd. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws en iournaal. 19.31 Vragenbeantw. 20 00 loorsp. 20.31 Samenzang. 21.00 Brie- venbeantwoordlng. 21.31 Lichte orkest muz. en pianospel. 22.30 Nws en sport. 22.41 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23. —24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 1200 Lichte gram.muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte orkestmuz. en sol. 14.00 Svmfonie-orkest en solisten. 16.00 FÏlmmuz. 16.45 Dansmuz 17.35 Opera concert. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. pro gramma. 21.15 Kamermuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0 10 Dans en amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankri|k 3, 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12 10 Operafragmenten. 14.05 Kamermuz. 16.45 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 19 00 Nws. 20.00 Or kestconcert met. solisten. 22 25 Paas- liederen. 23.10 Engelse muz. 23.30 Ka mermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 in. 12.00 Nws. 12 03 Lichte gram.muz. 12.30 Weerber. 12,35 Amus. muz. 12.50 Beurskron. 13.00 Nws. 13.15 Tafelmuz. 14.00 Operafragmenten. 15.00 Balletmuz. 15.15 Lichte gram muz. 15.45 Vlaamse studentenliederen. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Koor werken. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Volksliedjes. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportprogr. 19.00 Nws. 19 40 Lichte muz. 20.00 Levende poëzie. 20.30 Sym- fonieconcert. 21.20 Tien dansen uit de 13e eeuw. 21.30 Lichte gram.muz. 22 00 Nws. 22.15 Lichte gram.muz. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram.muz. 12.03 Lichte grammuz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. gram.muz. 174.13 Klass. muz. 15.03 Lichte gram.muz. 16.08 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.30 Liederen. 17.55 Gram. muz. 18.30 Lichte gram.muz. 20.00 Dis coparade. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). D. tD it fe S CeS .Amsterdam geh bew. n 3 17 1 Den Helder mist n 6 12 0 ïpenburg geh bew. nw 2 15 0 Vlisslngen geh bew. n 3 14 0 Gelde mist nw 3 21 0 De Bilt mist nnw 1 20 0 Twenthe mist n 1 25 0 Eindhoven mist nnw 1 23 2 -Limburg mist nw 3 24 l Helsinki onbewolkt zo 1 15 o Stockholm onbewolkt Oslo zwaar bew KopenhageDonbewolkt Aberdeen half bew. Londen licht bew. Brussel mist Luxemburg half bew. Parijs geh. bew. Bordeaux mist zzo 2 w.stll W.S'tll w.stil w.stll n Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mllnchen Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew onbewolkt licht bew. geh bew. zwaar bew. licht bew. nno 7 0 22 0 19 0 24 0.5 l 20 0 nno 1 2 zzo 2 1 w.stll f ozo 2 1 WZW 2 1 W 1 w.stll 25 0 24 1 20 0.1 14 7

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2