Hervatting van Amerika's kernproeven dampkring VSkritiseren Gromiko's te rooskleurig verslag Deens vrachtschip geramd door tanker Nog geen spoor van Italiaan (ca. 24 jaar) Tenzij Moskou tot 'ra akkoord bereid is Argentijns decreet tegen Peronisten Voor de Nieuive Waterweg Sleepboten brengen Siena naar Rotterdamse haven Aardschok in Frankrijk President Guido verklaart de verkiezingsuitslag ongeldig WEERBERICHT Steekpartij in Leidsestraat Russiseh-Amerikaanse overleg over Berlijn (9nc/ ^)Tte teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 APRIL 1962 No. 30637 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy heeft de Amerikaanse Commissie voor kern energie en het ministerie van Defensie gemachtigd een serie kernproeven in de atmosfeer te nemen. Deze proeven zullen genomen worden in de Grote Oceaan, „zodra dit operationeel gunstig uitkomt". Een definitieve datum werd niet genoemd, maar een woordvoerder van de Commissie verklaarde, dat de proef nemingen binnen enkele dagen zouden kunnen beginnen en dat dit afhangt van de weersomstandigheden bij de eilanden Christmas en Johnston. Overigens deelden kringen, die in nauwe betrekking staat tot de Amerikaanse regering mede, dat het besluit elk ogenblik kan worden ingetrokken, wanneer de Sowjet- Unie de wens te kennen zou geven onmiddellijk een akkoord tot verbod van kernproeven te willen sluiten. Oe Tliant (loet een beroep, Neliroe 3 zeer bezorgd Veel hoop op een tegemoetkomende houding van de Sowjet-Unie heeft Q men overigens in Washington niet. Secretaris-generaal Oe Thant van de ui| Verenigde Naties heeft gisteren niet- g, temin een beroep gedaan op alle be- *4 trokken mogendheden zich te ont ij houden van het nemen van kern proeven. Hy deed dit op een byeen- komst van de Vereniging van jour- H nalisten bij de V.N. en herinnerde eraan, dat eind vorig jaar twee reso- luties van een dergelijke strekking 1 met grote meerderheid door de AI- n gemene Vergadering van de V.N. wa- ren aangenomen. Premier Nehroe van India zei gisteren in de Kamer, dat hervatting van de kernproeven door de Ver. Staten en de Sowjet- Unie „mogelijk tot oorlog zal leiden". Nehroe toonde zich zeer bezorgd over het Amerikaanse besluit. „Ik doe een beroep op de atoommogendheden van proeven af te zien en de conferentie in Genève de volledige kans te geven tot overeenstemming te komen", al dus Nehroe. In Washington menen deskundi gen, dat de eerste proeven van de nu aangekondigde reeks die in vermoedelijk twee tot drie maanden zal worden gehouden ten doel zullen hebben de uitwerking van ont ploffende kernwapens op de verde diging na te gaan. Men verwacht dat kernbommen op torens en vanaf ballons tot ontplof fing zullen worden gebracht. Ook meent men dat er kernwapenont ploffingen zullen plaats vinden op raketten, die daarvoor op hoogten van dertig tot verscheidene honder den mijlen zullen zijn gebracht De proefnemingen zullen worden besloten met kernwapens, die als „vol ledig" worden aangeduid en die o.m. zullen worden aangebracht in de neuskegels van intercontinentale bal listische raketten. Ook de raketten van de Amerikaanse onderzeeboten Golf van aanslagen in Algiers Na betrekkelijk rustig verlopen paasdagen is de golf van aanslagen in Algiers gisteren opnieuw losgebars ten. Allen al in deze stad vielen achttien doden, van wie zeventien dj moslims. In Constantine en Bóne werden op deze dag ook talrijke aan slagen gepleegd, doch hierby vielen slechts twee doden. Een door de OAS in Constantine uitgevaardigd stakingsparool is giste ren vrij algemeen opgevolgd. Alle winkeliers sloten hun zaken en in vele openbare en particuliere^bedrij ven werd niet gewerkt. In Oran, nog steeds een bolwerk van de OAS, heeft het Franse leger de bovenste drie verdiepingen van drie wolkenkrabbers in beslag geno men en machinegeweren op de daken opgesteld als onderdeel van de strijd tegen het Geheime Leger. In Algiers zijn inmiddels de eerste eenheden van de Algerijnse „lokale strijdmacht", ongeveer 300 man in donkerblauwe uniformen, aangeko men. Zij betrokken stellingen aan de rand van de Arabische wijken. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat deze strijdmacht, die in totaal onge- flveer 40.000 man zal tellen, op grote M schaal in de grote steden zal gaan optreden. van de „Polaris"-klasse zullen der gelijke kernwapens naar hun doelen vervoeren. Men verwacht dat het grootste kernwapen, dat de Verenigde Staten tot ontploffing zullen brengen, een bom ter sterkte van ongeveer 10 me gaton (tien miljoen TNT) zal zijn. De Russen hebben de serie kernwa penproeven, die zij in de herfst van 1961 hebben gehouden, besloten met het tot ontploffing brengen van een bom van 58 megaton. Ter vergelijking diene, dat de eer ste twee kernbommen, die aan het einde van de tweede wereldoorlog bo ven de Japanse marinebasis Naga saki en de industriestad Hirosjima werden afgeworpen, een ontploffings sterkte haden van ongeveer twintig duizend ton Opsporing ondergrondse kernproeven nog moeilijk De commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres heeft een rapport uitgebracht over de mo gelijkheden van het opsporen van ondergrondse kernproeven. De commissie concludeert, dat geen belangrijke vooruitgang is geboekt in het opsporen van deze proeven. Het onderzoek hiernaar is drie jaar geleden begonnen. Bij de huidige stand der technische hulpmiddelen kunnen alleen zeer krachtige aard bevingen als natuurverschijnsel wor den geïdentificeerd. Het grote aantal zwakke storingen, dat zich elk jaar in de Sowjet-Unie en andere landen voordoet, zal onvermijdelijk ge rangschikt moeten blijven in de ca tegorie twijfelachtige gevallen, tenzij ter plaatse door controleteams een onderzoek wordt ingesteld, aldus de Congrescommissie. Dinsdagavond om 1 minuut over acht heeft zich op zee voor de Nieuwe Waterweg tijdens tamelijk dikke mist het zicht was goed honderd meter een scheepsbotsing voorgedaan, die aanvankelijk ernstig leek. Het Deense vrachtschip met pas sagiersaccommodatie Siena", rond 9000 bruto register ton dat Rotterdam 's avonds omstreeks zes uur had verlaten met bestemming Bremen, werd geramd door de Shelltanker ..Atys" 12100 brt. De „Siena" kreeg een zodanig gat ter hoog te van ruim 4, dat het er aan vankelijk naar uitzag dat het zou zinken. Een kwartier na de aanvaring maakten de opvarenden aanstalten het schip te verlaten. Inmiddels was de loodsboot „Rigel" langszü gekomen en weldra voer ook de reddingsboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland uit om assistentie te verle nen. Even later voegden zich daarbij sleepboten „Steenbank" en „Schou- wenbank" van L. Smit's Internatio nale Sleepdienst. Zeven vrouwen en 2 kinderen en 4 passagiers met kin deren en nog enkele opvarenden, o.a. de echtgenote van de kapitein van de „Siena", werden door de loodsboot overgenomen en later in Hoek van Holland gebracht. De waterdichte schotten wisten het instromende water te keren en geluk kig kon men ook de machinekamer droog houden. De zware mist, die het verkeer op en buiten de Waterweg ernstig belemmerde, maakte ook het manoeuvreren met het lekkgeslagen schip niet een voudig. Maar om elf uur stond vast dat het gevaar voor zinken bezworen was en kon de „Sie na" toestemming worden verleend naar Rotterdam terug te keren, daarbij geassisteerd door de beide sleepboten waarbij zich later nog de „Witte Zee" uit Maassluis voegde. De ..Atys" bleek geen ernstige scha de te hebben opgelopen en had geen hulp nodig. Dit schip heeft vanmor gen bij hoog water zyn reis naar de In Grenoble en omgeving, in het Franse departement Isère, heeft zich hedenochtend omstreeks kwart voor zes een hevige aardbeving voorge daan, die veertig seconden aanhield. Talrijke schoorstenen stortten van daken omlaag. Een voorbijgangster liep daardoor verwondingen op. Voorts tonen tal van huizen scheu ren in de muren. Ook kwamen plafonds naar beneden, een kerktoren werd beschadigd. Shell-raffinaderij in Pernis vervolgd. De „Siena" is naar de Waalhaven ge sleept waar het vannacht omstreeks drie uur bij paal 23 ligplaats heeft gekozen. Daar hebben de experts reeds de schade opgenomen. Er zal nog beslist worden wat er verder met het schip gaat gebeuren Het gat dat de „Siena" aan stuurboord opliep is naar schatting 6 meter breed en 5 meter diep. Ruim 4 is volgelopen maar de waterdichte schotten hebben het schip drijvende gehouden en het veilig binnenslepen verder mogelijk gemaakt. De vrouwen en kinderen aan boord zijn door de loodsboot in Hoek van Holland aan land gezet en vandaar per autobus naar het Scandinavische zeemanshuis in Rotterdam vervoerd. De kapiteinsvrouw, die als woord voerster van dit groepje schipbreuke lingen optrad, was vol lof over de behandeling die zij genoten en over de vriendelijkkheid allerwegen onder vonden. Over het gebeurde zelf wilde zij niets zeggen. Wel had zij zodra zy daartoe de kans kreee met Kopenha gen getelefoneerd. Voorlopig zullen zij in het, zeemanshuis blijven tot na dere beslissingen zijn genomen. Beslissende stap DROOG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist of lage wolken, overigens zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Over het alge meen weinig veranderingen in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 APRIL Zon op: 5.22; onder: 19.F5 uur. Maan op: 01.28 uur; onder: 10 53 u. Hoogwater te Katwijk te 7.10 en 19.44 uur. Laagwater te 2.51 en 15.12 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De versiering op de Dam, aan gebracht ter gelegenheid van het zilveren huwelijks[eest van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. is voltooid. Een van de met kleurige linten versierde bloembakken. naar regering bij decreten President Guido van Argentinië heeft gisteren de vorige maand ge houden verkiezingen, waarby de vol gelingen van ex-president Peron grote winsten boekten, ongeldig ver klaard, met uitzondering van die in de federale hoofdstad Buenos Aires, die onder het rechtstreeks gezag van de president staat. Het staatshoofd tekende voorts een decreet, waarbij de federale regering gemachtigd wordt in alle provincies tussenbeide te komen. Waarnemers zien in deze gang van zaken een beslissende stap in de richting van een regering by presidentiële decreten. Zoals bekend werden op 17 decem ber en op 18 maart provinciale ver kiezingen gehouden. Bij de eerstge noemde verkiezingen, die als „proef" golden, behield de Intransigent- radicale partij van de toenmalige president Frondizi haar positie. In de verkiezingen van maart kregen de Peronisten echter een onverwacht groot aantal stemmen. Militaire lei ders kwamen toen in het geweer om Frondizi te dwingen deze verkiezin gen ongeldig te verklaren De presi- Onderhoud Rusk- Van Roijen Gisteren hebben de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, en de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen. een onderhoud van ongeveer 40 minuten gehad over de kwestie- Nieuw-Guinea. Bij het verlaten van het ministerie wilde dr. Van Roijen zich niet uitlaten over de details van het besprokene. Hij zei. niets te kunnen meedelen over de vooruitzichten op een hervatting van de geheime voor besprekingen tussen Nederland en Indonesië. Naar verluidt is tijdens het onderhoud evenals tijdens dat van een week geleden, voor namelijk gesproken over de ver zekeringen die de Indonesische regering zou hebben gegeven met betrekking tot het recht van de Papoea's van Westelijk Nieuw-Guinea op zelfbeschik king. De waarnemend secretaris-gene- dent werd tenslotte afgezet en vervangen door de toenmalige vice- president Guido. Volgens een officiële verklaring waren de decreten nodig wegens de houding van „politieke partijen die de orders van dictator Peron gehoor zamen". Hieraan werd toegevoegd, dat de decreten „te gelegener tijd" aan het congres zullen worden voor gelegd. De volksvertegenwoordiging zal morgen bijeenkomen. In de loop van gisteren werden verscheidene honderden marniers van de basis Puerto Belgrano, op 650 km ten zuiden van Buenos Aires, naar de hoofdstad overgebracht, ter wijl anderen per trein op weg waren naar dezelfde bestemming. Volgens een woordvoerder van de marine komen de mariniers „de vrede hand haven". Maanraket verdwenen De radiotelescoop te Jodrell Bank is er niet in geslaagd de Ranger IV, de maandag door de Verenigde Sta ten gelanceerde maanraket. op te sporen. Het observatorium te Jodrell Bank had hiermee bepaalde appa- ten willen beproeven met het oog op de in juli of augustus te verwachten lancering van een raket naar Venus. Op doorreis van Brussel naar Moskou is de Belgische Konin gin-Moeder Elisabeth gisteren enige tijd op Schiphol geweest. Een grondstewardess hielp haar op de trap van de Russische To- poelew. waarmee zij reisde. De Amsterdamse recherche heeft nog geen spoor gevonden van de on geveer 24-jarige Italiaan, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Leidsestraat by de Keizersgracht de toevallig passerende 31-jarige chauf. feur De Cocq van Delwijnen met een stiletto heeft doodgestoken. Naar aanleiding van het vage sig nalement. dat via radio en pers is verspreid heeft de politie wel tien tallen tips uit het hele land gekregen, maar ze leverden alle een negatief resultaat op. „Het lykt op het zoeken van een speld in een hooiberg", meent men by de politie. Zy heeft evenwel goede- hoop, dat het intensieve speurwerk, dat sinds zaterdagochtend onafgebroken door een legertje rechercheurs van het bureau Singel en de vreemdelingen dienst van de politie werd voortge zet, met succes zal worden bekroond. De hele Italiaanse kolonie tussen 20 en 30 jaar (ruim 1100 man)) wordt gecontroleerd. De schaarse getuigen hebben alle foto's van de in Amsterdam verblij vende 1500 Italianen bekeken, maar de als een donker type beschreven dader kon niet worden herkend. Ook gisteravond hebben rechercheurs weer talrijke bezoeken afgelegd aan gelegenheden waar veel Italianen verblijven. Negatief resultaat leverde de tip van een caféhouder uit Boxtel op. die de politie meldde dat ln zijn zaak een Italiaan zat met „een triest gezicht", die mogelijk weieens de da der zou kunnen zijn. Men hoopt nu, dat een foto, die iemand kort na het ongeval van de omstanders maakte, getuigen zal op leveren. De politie heeft deze foto aan de Amsterdamse bladen ter pu- blikatie aangeboden. Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in zijn toespraak tot de Opperste Sowjet in Moskou een mislei dend en soms te optimistisch verslag gegeven van de Russiseh- Amerikaanse diplomatieke gedachtenwisselingen over de kwesties Duitsland en Berlijn, zo hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen gisteravond verklaard. De Russische minister gaf de indruk dat er een grotere mate van overeenstemming was bereikt dan in feite naar Amerikaanse opvattingen het geval is. Gromiko beweerde, dat de VS blijk hebben gegeven van bereidheid om in een overeenkomst over gegaran deerde toegang tot West-Berlijn een verklaring op te nemen, waarin uiting wordt gegeven aan eerbiedi ging van de soevereiniteit van Oost- Duitsland. De Amerikaanse functio narissen zeggen daarentegen, dat de VS niet het voornemen hebben bet Oostduitse regime te erkennen en dat de regering-Kennedy niet van plan is een overeenkomst te sluiten welke de permr -ente deling van Duitsland zou legaliseren. Gromiko nad voorts gesuggereerd. raai der V.N., Oe Thant, heeft dat er was gesproken over het moge gisteren op een perslunch te Neu»|lijke nutvan non-agressie^ beloften York verklaard dat hij de algemene vergadering bijeen zal roepen als Nederland en Indonesië akkoord gaan met een plan dat voorziet in een V .N .-toezicht gedurende een interim-periode op het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea. Hij zei voorts, niet van gevoelen te zijn dat hij alleen de verantwoor delijkheid voor de uitvoering van een dergelijke overeenkomst op zich zou moeten nemen. van de landen van de NAVO en van het verdrag van Warschau. Het Amerikaanse standpunt, aldus ge noemde functionarissen, is echter dat de besprekingen tot dusver nog slechts in een stadium van verken ning verkeren, niet alleen ten op zichte van deze kwestie maar van alle vraagstukken. Er moet nog een aantal moeilykheden worden opge lost tenaanzien van fu*",--"*>ntele kwesties als de controle op de Ber- lynse toegangswegen. Gromiko heeft zijn door de Ameri kanen gekritiseerde verklaring giste ren afgelegd voor de Opperste Sow jet (het Russische schijnparlement), dat in dezelfde vergadering een nieuw presidium heeft gekozen. Van de zestien leden werden er twaalf vervangen, maarschalk Worosjilow werd als lid van het presidium her kozen. Na de verkiezing bood pre mier Chroesjtsjow het ontslag van zyn regering aan. conform artikel 70 van de grondwet. Hij werd even wel met algemene stemmen herko men en belast met de vorming van een nieuwe regering. De lijst van de nieuwe ministers zal in de loop van de huidige zitting van de Opperste Sowjet worden bekendgemaakt. Ook president Brezjnew werd als zoda nig herkozen. Interview De hoofdredacteur van het Ame rikaanse tydsehr'f* „Look", Gardner Cowles, heeft hroesjtsjow geïnter viewd. Op een vraag of een spoedige nieuwe topbijeenkomst met president Kennedy nuttig zou zijn, antwoord de de Russische premier: „Toen wy elkaar in Wenen ontmoetten, was het een eerste kennismaking en een verkenning der standpunten. W'ü verschilden nogal scherp van mening over de op te lossen kwesties. Het schijnt mij daarom toe, dat wy eerst enige overeenstemming moe ten bereiken over de kwesties waar- voo thans een gemeenschapp "'"ke beslissing nodig is om een conflict en oorlog te voorkomen. En een top bijeenkomst, zou misschien een be kroning van een dergelijke overeen stemming zyn", aldus Chroesjtsjow, die tot dusver niet een dergelyk voorbehoud voor een topbyeenkomst heeft gemaakt. President Kennedy echter heeft dit herhaaldelyk wel gedaan. Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 25 April 1862: Z.Af. heeft den kapitein J F. v. Manen, van het 7e reg. inf. op zijn aanvrage een I J pensioen verleend van f 990.-. In de zitting van den Leid- schen Gemeenteraad van he den Donderdag is besloten aan A. W. Sythoff te weige ren een plaats, voor het ma ken van een rslag, in de raadszaal.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1