Enorme paasdrnkte ook in Leiden en de badplaatsen Wij blijven garanties voor de Papoea's eisen Russische kunstmaan SCHOT OP MAAN WEER MISLUKT Zal Averell Hamman Soekarno overhalen? GEEN verkeersopstoppingen in de bloembollenstreek Ongeveer 750.000 vreemdelingen in ons land „Bollentochten" minder in zwang dan in liet verleden WEERBERICHT Ranger perfect gestart maar de instrumenten werken niet Sombere perspectieven ttentie ctie (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 APRIL 1962 No. 30636 LEIDSCH dü DAGBLAD DirecteurE A E van Dishoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Slngal L Lelden Qlro no' 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Ze waren er weer, de Duitsers, de Fransen, de Engelsen, de Belgen en de Denen. Bij duizenden en nog eens duizenden trokken deze buitenlanders over onze grens om hier het paas-weekeinde door te brengen. Dit weekeinde heeft volgens de laatste gegevens alle records op toeristisch gebied gebroken. Het is minstens dubbel zo druk geweest als een jaar geleden en ook veel drukker dan in het recordjaar 1960. Toeristen van meer dan twintig nationaliteiten bezochten ons land. Verreweg de meesten kwamen uit Duitsland, maar ook uit Frankrijk is het bezoek bijzonder groot geweest. Onmid dellijk hierna moeten de Denen worden ge noemd. Hun aantal was ongeveer even groot als dat van de in Duitsland gelegerde Canadese en Amerikaanse militairen. Het bezoek van de Belgen viel tegen. Uit voorzichtige schattingen blijkt, dat van donderdag af bijna een kwart miljoen buiten landse personenauto's en autobussen onze gren zen zijn gepasseerd, de voertuigen en dagbe zoekers en grenskopers inbegrepen. De ANVV leidt uit dit cijfer af, dat ongeveer 750.000 vreemdelingen in hotels en pensions, bij par ticulieren of in kampen, hebben gelogeerd tegen 375.000 met Pasen 1961. Hierbij komen dan nog ettelijke duizenden, die per trein, boot of vlieg tuig aankwamen. Het fraaie voorjaarsweer de tem peraturen waren aan de kust echter aan de lage kant heeft heel wat mensen naar Noordwyk en Kat- w k gelokt om vandaar uit de Keu kenhof en de ontluikende bollenvelden te gaan bezichtigen. Het waren hoofdzakelijk onze oosterburen, die de feestdagen aan zee doorbrachten, maar toch waren er ook heel wat En gelsen en Fransen. Hotels en pen sions waren in het algemeen zeer goed van gasten voorzien, terwijl ook veel toeristen bjj particulieren in Noordwijk aan Zee en Noordwijk- Binnen onderdak vonden. Opvallend was het grote aantal buitenlandse bussen, dat op straat stond geparkeerd. „Veel drukker dan vorig jaar", was het oordeel van in gewijden. Rafelende telefoons De meisjes van het V.V.V.-bureau I in de bloemenbadplaats hebben onder hoogspanning gewerkt. Tot diep in de nacht waren zij in de weer om de gasten onder te brengen. Dikwijls ra telden de drie telefoontoestellen tege- lijk, drommen vreemdelingen stonden in lange rijen voor de balie, maar vlot en charmant, met een vriende lijke onverstoorbaarheid, zorgden de meisjes dat iedereen zoveel mogelijk naar wens kamers of logies kreeg. Pas maandagavond laat kon de V.V.V.- staf zeggen, dat de slag met succes v/as geleverd. Ook de particuliere reis bureaus hebben het bijzonder druk gehad. Naast de duizenden gasten, die Totaal aantal gevangenen: 119 Twintig infiltranten werden gedood Van officiële Marinezijde te Hollandia is bekend gemaakt dat in totaal 119 Indonesische mili tairen op de eilanden Gag en Waigeo en op de zuidkust van Nieuw-Guinea gevangen zijn genomen. In verschillende vuur gevechten werden 20 infiltran ten gedood. Van het resterende zeer ge ringe aantal Indonesiërs zijn er verscheidene verdronken bij pogingen om per vlot te vluch ten voor de tegen hen optreden de eenheden, terwijl de overge blevenen volledig verspreid en gedemoraliseerd zijn. De gevan genen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. De Indonesische minister van voor lichting. dr. Moh. Yamin, heeft van daag gezegd, dat de kwestie Nieuw- Guinea door de Nederlandse melding van het doden van 20 Indonesische guerrillastrijders in Nieuw-Guinea en het gevangen nemen van 119 anderen nog moeilijker op te lossen wordt. Yamin noemde de berichten uit Den Haag „nonsens en pure leugens". ZONNIG EN VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden tot morgenavond In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens zonnig en op de meeste plaatsen droog weer V/einig wind en aanhoudend zacht (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 april Zon op: 5.24 uur; onder: 19.53 uur. Maau op: 0..33 uur; onder: 9.05 uur Hoogwater te Katwijk te 6.26 en 18.52 uur laag water te 2.11 en 14.32 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's één of meer nachten in Noordwijk doorbrachten, kwamen talloze dagjes mensen naar de boulevards. Dat de middenstand met zoveel bezoek goede zaken deed spreekt welhaast vanzelf. Record-aantal Ook in de vissersbadplaats was het tijdens de paasdagen overstelpend druk. Tachtig busondernemers kwa men met hun reisgezelschappen één, twee of drie dagen overnachten en daarnaast waren er honderden bui tenlanders, die met bun eigen wagen arriveerden. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat Katwijk een record-aan tal van 9000 vreemdelingen, die niet voor onderdak hadden geboekt, ge herbergd heeft. Het feit, dat de Kat- wijkse V.V.V.-directeur in de maand maart een goodwill reis naar Duits land heeft gemaakt zal hier wel niet vreemd aan zijn. Niet alleen door zijn gesprekken over de badplaats, maar ook door de verspreiding van pro pagandamateriaal is weer veel be langstelling voor dit dorp gewekt. Vooral eerste paasdag bracht in Kat wijk veel gezelligheid. De toeristen, die de gemeente binnenkwamen, stre ken op de terrasjes neer en bleven er in verband met de milde tempe ratuur geruime tijd zitten. De strand- exploitanten, die hun paviljoens al dagen tevoren hadden opgebouwd, waren zeer tevreden over de omzet ten, die zij maakten. Naar de bollen Honderdduizenden zijn dit week einde ook naar de bollenstreek ge trokken om er lentelucht en bloemen geur op te snuiven. Toch was het duidelijk te merken, dat de echte „bollentochten" minder in zwang zijn dan in het verleden. Het meeste verkeer bleef op de grote wegen en bewoog zich zo snel moge lijk van de ene plaats naar de an dere. Slechts hier en daar zag men met bloemenslingers getooide wielrij ders en bromfietsers. De verkeersstroom bewoog zich zo geleidelijk, dat opstoppingen niet plaats hadden. De grootste drukte concentreerde zich weer in en rond om de Keukenhof. Dit bloemenparadijs trok in de af gelopen vier dagen niet minder dan 150.000 bezoekers. Zij kwamen met vele extra treinen, extra lijn-autobus- sen, 1350 toerwagens en 25.000 per sonenauto's. Grote bedrijvigheid Leiden had ook niet te klagen over gebrek aan buitenlandse belang stelling. Er heerste in het V.V.V.- kantoortje aan de Stationsweg grote bedrijvigheid. Vrijwel alle hotels wa ren op Goede Vrijdag al volgeboekt, evenals trouwens de pensions. In to taal beschikken deze hotels en pen sions over 399 bedden. Zaterdag moest gebruik gemaakt worden van parti culiere bedden, 393 in totaal. Op deze bedden sliepen 260Duitsers, 49 Fran sen, 31 Belgen, 11 Amerikanen, 11 En gelsen, 13 Zweden, 3 Denen. 3 Zwit sers, 2 Oostenrijkers, 2 Nederlanders en 8 andere vreemdelingen. Ondanks de enorme drukte kwam het slechts een enkele maal voor, dat men toeristen moest doorsturen. 9 VOOR VERVOLG ZIE ELDERS Rusland heeft vandaag een nieuwe kunstmaan, de Kosmos III gelanceerd. De satelliet is in een baan gekomen waarvan het hoogste punt 720 km en het laagste punt 229 km boven het aardoppervlak ligt. De baan maakt een hoek van 48 graden en 59 minuten met het vlak van de evenaar. De omlooptijd be draagt 83.8 minuten. De Kosmos III is uitgerust met instrumenten voor het doen van niet nader omschreven metingen in de ruimte. Volgens Tass werkt het instrumentarium normaal. Een nieuw Amerikaans „schot op de maan" is vrijwel zeker mislukt. Gisteravond werd het vierde Ranger-ruimtevaartuig gelanceerd van de basis Cape Canaveral. Het 330 kg zware gevaarte kwam voor zover men kon nagaan wel in de juiste baan, maar door het niet functioneren van een of meer instrumenten in de capsule konden de wieken met zonnebatterijen niet worden uitgeklapt, waardoor het grootste deel van de elektronische apparatuur niet werkt. Daardoor kunnen geen kleinere baancorrecties worden uitgevoerd, kunnen geen radiografische bevelen van de aarde af worden gegeven en kunnen de instrumenten in de capsule niet in werking komen. Er bestaat een goede kans dat de Ranger donder dag op de maan te pletter zal slaan, zonder dat men dit kan waarnemen en zonder dat het ingewikkelde instrumentarium nuttige wetenschappelijke gegevens heeft uitgezonden. Men heeft de pogingen, om de zonnebatterijen alsnog in wer king te stellen, niet geheel opgegeven, maar de kans dat dit slaagt is zeer gering. Een plastiek van de Prinses sen Beatrix (boven), Irene links), Margriet (rechts) en Ma rijke beneden), dat door de vier Prinsessen aan haar ouders zal worden aangeboden als ge schenk bij hun zilveren huwelijk. Het werk werd vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Gual- berto Rocchi. Zomiebatteri i en buiten werking De Ranger werd gelanceerd met een Atlas-Agena-B-raket. De lance ring zelf verliep perfect. De Agena- raket met de Ranger in top bereik te een baan om de aarde. Daar werd de raket opnieuw gestart, waardoor de Ranger zich in de juiste baan naar de maan begaf met de beoog de snelheid van 39.430 km per uur. Twee uur en veertien minuten na de start bevond de Ranger zich op 17.150 km van de aarde. De snelheid was toen teruggelopen tot 20.477 km per uur. Vanochtend om vijfuur bedroeg de afstand meer dan 87.000 km en de snelheid ruim 10.000 km per uur. Het was toen echter al duidelijk, dat het experiment niet zou slagen. Men had slechts contact met de Ranger via instrumenten die op nor male batterijen werken, niet op de zonnebatterijen die de instrumenten voor koerscorrecties en andere be langrijke onderdelen van stroom voorzien. De conventionele batte rijen zijn in korte tijd uitgeput en werken in ieder geval niet tot het ogenblik dat de Ranger in de buurt van de maan komt. Kan men de fout niet door radiografische signa len herstellen, dan zal het contact met de Ranger nog vandaag verlo ren gaan, zodat men niets meer ge waar zal worden over de verdere lotgevallen van de capsule op de ruim 370.000 km lange reis van aar de naar maan. Wel treffer? Het. heeft in de bedoeling gelegen dat de Ranger op een afstand van 3860 km van de maan zou begin nen met het uitzenden van televisie opnamen van het maanoppervlak, die driehonderd maal nauwkeuriger zouden zijn dan de nauwkeurigste fotografische opnamen van de aar de af. Op ongeveer 24 km boven de maan zou de Ranger een instru mentencapsule moeten uitstoten die met remraketten was uitgerust en een betrekkelijk zachte landing op de maan moest maken. Deze capsu le zou zeer waardevolle wetenschap pelijke gegevens kunnen uitzenden. Het zou de eerste maal geweest zijn, dat instrumenten op de maan wer den gedeponeerd. Rusland slaagde er éénmaal in, op 12 september 1959 met de Loenik 11, de maan te raken, doch niet om instrumenten op het maanoppervlak te plaatsen. De Ranger had donderdagochtend de maan moeten treffen. Vermoede lijk zal het gevaarte de maan wel raken doch door het uitvallen van ieder contact met de aarde zal men dit niet kunnen waarnemen zodat daar geen zekerheid over zal be staan. Vorig jaar mislukten twee Ranger lanceringen die als voorbereiding van een maantreffer waren bedoeld. Op 18 januari mislukte de Ranger IN INDONESIË: Distributie van voedsel President Soekarno heeft tijdens een radiotoespraak medegedeeld, dat een gecontroleerde distributie voor levensmiddelen zal worden ingevoerd Hij beschuldigde speculanten ervan de oorzaak te zijn van het omhoog vliegen der voedselprijzen. De rege ring zal thans de prijzen gaan vast stellen. Op het platteland zullen commis sies worden ingesteld voor de aan koop en distributie van rijst- Soekarno niet naar Engeland Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft vandaag be kendgemaakt. dat president Soekarno zijn staatsbezoek aan Engeland, dat hjj volgende maand zou afleggen, heeft afgelast wegens de spanning veroorzaakt door de kwestie Nieuw- Guinea. III, die op de maan terecht had moeten komen. Door een te hoge snelheid van deze capsule schoot de Ranger III de maan op 36.000 km voorbij naar een baan om de zon. Geruime tijd verschaften de zenders toen nog waardevolle wetenschappe lijke gegevens. Ook dit is thans niet het geval. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zo melden hoge functionarissen in Washington, zal blijven trachten, Amerikaans gewicht in de schaal te leggen ten gunste van een hervatting van het Nederlands-Indonesische gesprek over Nieuw- Guinea. In Washington is men echter van mening, dat de vooruitzichten voor een spoedige hervatting bijzonder somber zijn. Een hoge ambtenaar verklaarde, dat de Nederlanders een juiste tactiek volgen door te vragen om redelijke garanties voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Hij noemde het Nederlandse beleid getuigen van „werkelijk heidszin". In Washington gaan zelfs geruch ten, dat Averell Harriman, de onder minister van Buitenlandse Zaken, voor het Verre Oosten, persoonlijk (Foto H. Zandvoort) zal trachten president Boekarno over te halen het plan-Bunker te aanvaarden plus de extra waarbor gen voor het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's. Nog een kans? In Washington heeft men begrepen dat Indonesië wel bereid is het plan- Bunker te aanvaarden als een basis voor een hernieuwd gesprek. Men is van mening, dat er nog een kans is, omdat Indonesië nog niet officieel heeft aangekondigd dat het geen hervatting wenst van het gesprek. Men herinnerde er aan, dat president Soekarno donderdag a.s. een belang rijke aankondiging zal doen en is van mening, dat hij dan zal zeggen, of hjj al dan niet akkoord zal gaan met een hervatting van het contact met Nederland. Een woordvoerder op diplomatiek niveau zei, dat als het gesprek zal worden hervat, het niet meer het karakter zal iiebben van een „voor gesprek", maar zeer speciaal van definitieve onderhandelingen op mi nisterieel niveau. 9 Slot pag. 2 Ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van Konin gin Juliana en Prins Bernhard, waarvan de viering over enige dagen begint, werd deze offi ciële foto van het Koninklijk Paar gemaakt. (Foto J. Hamelberg) HEVIGE BOSBRAND Te BEESEL (L) (Van onze correspondent) In de Swalmense bossen in de Limburgse gemeente Beesel heeft gis termiddag een hevige bosbrand ge woed. Een complex van drie ha. den nenbossen ging verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Men ver moedt echter dat ze is ontstaan door onvoorzichtigheid. De brandweer van Reuver, die de brand o.m. met vuur- zwepen bestreed, kreeg later assisten tie van verkenners, die in de buurt hun kamp hadden opgeslagen. Het blussingswerk werd echter ernstig be lemmerd. doordat de brandgangen tussen de percelen bos nagenoeg wa ren dichtgegroeid. De verloren gega- ne bossen zijn eigendom van graaf L. W. H. W. de Villers de Grignon- court, die het kasteel Waterloo te Beesel bewoont. voor jongens STOEISTERKE SPORTKLEDING Sturka Jackets 8 jaar Shorts 8 jaar 5»7S kleine stijging per maat Uit het Leidsch dagblad van 24 April 1862: Onze uitstekende beoefe- naader Indische talen en literatuur Dr. J. M. C. Kern, zal weldra geroepen wor den om de plaats intenemen in de litter ar-faculteit der Leidsche Hoogeschool, open gevallen door den dood van Prof. Juynholl. Advertentie- Men vraagt terstond Een Marqueur. Adres: in het ..koffyhuis de Gouden Kroon", Paardesteeg alhier.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1