P.T.T. experimenteert met 2 draadtelevisies 3 Maanden lang P.T.T.-zender Alplien vergalt veel vreugde Huis te Enschede uit jaloezie gesloopt... MOOR NIETS I Den Haag: keuze uit zes tv-programmci's Betere ontvangst meer mogelijkheden Rekening houden met spoorlijn Amsterdain-Sehiphol-DenHaag TALRIJKE MANIFESTATIES WERELD MUZIEKCONCOURS Uitspraak in rook-bom-zaak Schade van duizenden guldens ELKE DAG EEN FIETS DAT KUNT U OOK ZIJN! DIT ZI|N DE WINNAARS VAN DE EERSTE WEEK STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK Dl]? gericht 1 maart 1860 Donderdag 19 april 1962 Derde blad no. 30634 „Zorg, dat polder Oostelijk Flevoland en zeker Het nieuw te iuwen stadje Dronten wordt gevrijwaard voor een woud van levisie-antennes". Ongeveer twee jaar geleden richtte de directie van de Wierin- tnneer, die o.m. ook de verantwoordelijkheid draagt voor de bouwing in de nieuwe IJsselmeerpolders, deze smeekbede tot de T.T. Op grond van de op dat tijdstip beschikbare technische mogelijkheden ie PTT toen overgegaan tot de aanleg van een proef net, waarover orshands één televisieprogramma en de vier draadomroepprogramma's ten worden doorgegeven. De draadomroepprogramma's worden via de kabel van Kampen naar <mten overgebracht. Het Nederlandse televisieprogramma wordt Ivangen met een collectieve antenne, die is opgesteld in de onmiddel- omgeving van Dronten. )e bewoners van Dronten (dezer gebruik gemaakt van de ontvang - trokken de eerste bewoners plaatsje binnen) vinden in woning een aansluiting op net en zullen, Indien zij in het zijn van een gewoon televisie- el, het Nederlandse televisie- ramma storingvrij en zonder dat oor een eigen antenne nodig is, en ontvangen. draadomroepprogramma's kun- worden beluisterd met een luid er, dan wel met behulp van een n radiotoestel of via de luid- ker van het televisietoestel. Tweede proef net lddels is de PTT ook begonnen de constructie van het tweede net, dat in bestaande bebou- in Den Haag wordt aangelegd. Is bekend zal in een deel van Bezuidenhoutkwartier en in een lte van de wijk Mariahoeve in Haag een proef worden geno- i, die is gebaseerd op meer re- te technische ontwikkelingen, it najaar hoopt de PTT 't proef in bedrijf te kunnen stellen en af dat moment zullen de aange- >nen het Nederlandse televisie- ramma en een aantal FM-pro- ■uima's storingvrij en zonder eigen ;enne kunnen ontvangen. )e proef in Den Haag zal voor t de televisie betreft, meer moeten ratten dan alleen het Nederlandse gramma, wil men zich op grond a de resultaten van deze p^oef een legen oordeel kunnen vormen ir de merites van dit systeem leinde een verantwoorde conclusie beslissing mogelijk te maken. Ïe aandacht wordt er op gevestigd de proef in Den Haag op een ere technische leest zal zijn ge loeid dan dit in Dronten, aange- a het thans mogelijk is gebruik maken van een veel bredere fre- entieband, die meer kanalen voor orgifte omvat. Collectief foor de ontvangst van het televi- iignaal zal een collectieve antenne •den opgesteld op een terrein van F gemeente in het Bezuidenhout. de FM-programma's zal worden posten, die de PTT al geruime tijd ter beschikking heeft aan de grenzen van ons land voor de ontvangst van radioprogramma's voor de draad omroep. De voordelen van het collectief antennesysteem, dat in de proef- netten door de PTT wordt geïntro duceerd, zijn o.m.: Antennes worden overbodig en derhalve kunnen de antenne wouden bij invoering van het systeem geleidelijk verdwijnen. Bij meer televisieprogramma's be hoeven geen extra antennes voor ontvangst en geen converter bij het toestel te worden aangeschaft. Het systeem, zoals dat in Den Haag zal worden toegepast, biedt de technische mogelijkheid circa 6 televisieprogramma's en onge veer 10 FM-programma's door te geven. Men zal zowel televisie- als radio programma's kunnen ontvangen die met normale antennes niet of zelden te ontvangen zijn. Met name Randstad Holland betekent dit een belangrijke verruiming van de mogelijkheden. Een storingvrije ontvangst van zowel de televisie- als de radio programma's is in hoge mate verzekerd. Ook wordt de vorming van z.g. dubbelbeelden door aan wezigheid van gashouders, torens en hoge gebouwen ontgaan. ESSAYPRIJS AMSTERDAM VOOR H. A. GOMPERTS B. en W. van Amsterdam hebben de Essayprijs 1961, groot f. 1000,toe gekend aan H. A. Gomperts voor zijn essaybundel „De schok der herken ning". P. Calis kreeg een prijs van f. 500,voor zijn essay „Napoleon van het Leidseplein. kanttekeningen bij de jongste poezië". De jury bestond uit R. Nieuwen- huys, dr. J. W. Schulte Nordholt en drs. A. L. Sötemann. Tien procent van heitjes voor „Tien maal tien" Van de opbrengst van de actie „een heitje voor een karweitje", die op 26 en 27 april in het gehele iand wordt gehouden, zal 10°$. worden afgestaan voor de actie „Tien maal tien". Op deze wjjze willen padvindsters en padvinders hun steentje bijdragen om het landbouwonderwijs in Afri kaanse landen te verbeteren en te vens de aankoop van zaaizaad te rea liseren. Het eerste karweitje, dat ln Hilver sum wordt verricht, zal in het teken staan van dit .„moestuinproject". Honderd kabouters, welpen, padvind- sters en verkenners gaan al op 25 april aan het werk in de tuin en in het gebouw van Radio Nederland Wereld Omroep, die uitzendt naar alle delen van de wereld en de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Nederland en de jonge landen tracht te verstevigen. Als blijvend symbool van de wereldbroederschaps- gedachte zal in deze tuin door de padvinders een „wereldboom" worden geplant. Ad vertentle Typoqrafieprijzen Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de typografie-prijzen 1961 toegekend aan Jurriaan Schrofer en Otto Het- terscheid. De H. N. Werkmanprijs (f. 1500) voor het typografisch best Verzorgde werk kreeg Schrofer voor de verzor ging van het boek „Space for living". Hetterscheid kreeg de Frans Duwaer- prijs van f. 500 als aanmoediging voor de verzorging van twee vloei- bladen en de omslag van het "boekje „Bik-3". De adviescommissie werd gevormd door de heren G. Kiljan, B. Stroman en P. Zwart. Burgemeester mr. G. van Hall heeft gistermiddag tijdens de verga dering van de Amsterdamse gemeen teraad, naar aanleiding van vragen over de verhoging van de deelneming in het kapitaal van de NV Luchtha ven Schiphol, onder meer gezegd, dat zowel de gemeente als de Neder landse Spoorwegen er van overtuigd zijn, dat de aanleg van een spoor wegverbinding Amsterdam via Schip hol naar Den Haag op den duur noodzakelijk zal zijn. Als men nu geen rekening zou houden met de Advertentie ALPHEN AAN DEN RIJN Met een vermoeid gebaar van iemand, die I Iedere avond het televisietoestel toch maar weer inschakelt om te kijken of „het al beter wordt", wijst de man naar het scherm, waarop de beelden dwaas door el kaar vloeien. „Voor mensen, die in de omgeving van hoge gebouwen of PTT-torens wonen", zo vernemen wjj op dat ogenblik uit de mond (en) van de PTT-technicus, „zal de invoering van draadtelevisie een einde maken aan gestoorde ontvangsten en een dubbel beeld. Het is zelfs mogelijk met draadtelevisie buitenlandse programma's ongestoord te ontvan gen". Zijn optimistische worden blijven even in de kamer hangen en spat ten dan in een anticlimax uiteen: „Alleen de regering en het parle ment zullen nog hun goedkeuring aan de draadtelevisie moeten ver lenen Het ziet er aus naar uit, dat „tiental len Alphenaren voorlopig nog naar de ommepster met de drie ogen en de twee voetballen" van dat enen programma zullen moeten kijken. Kans op verdrag over kernproeven is zeer gering President Kennedy heeft gisteren opnieuw verklaard, dat de V.S. hun voorgenomen kernproeven in het ge. bied van het eiland Christmas in de Stille Oceaan zullen nemen, als de Sowjet-Unie niet instemt met een doeltreffend verdrag om tot een ver bod van dergelijke proeven te komen. Op een persconferentie ln Was hington noerrfde de president de kansen dat de Russen met een der gelijk verdrag akkoord zullen gaan, „zeer negatief". In antwoord op een vraag zei hij, dat er nog geen datum St.-Jorisinarseii uitgesteld De nationale St.-Jorismarsen Oegstgeest 1962 zijn verschoven naar 19 mei a.s. .in verband met het te houden Bloemencorso op 12 mei. is vastgesteld voor de hervatting van de kernproeven in de dampkring. Op 2 maart liet het Amerikaanse staatshoofd voor het eerst weten, dat, de VS de proeven zouden hervatten als Moskou niet tot de totstandko ming van het genoemde verdrag zou meewerken. Nu verklaarde Kennedy dat. de situatie sinds 2 maart niet i veranderd was. „Nederlandse Comedie" in Stadsschouwburg Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeenteraad be sloten de vaste bespeling van de Stadsschouwburg wederom op te dragen voor de tijd van drie jaar, van 1 september 1962 tot en met 31 augustus 1965, aan de Stichting Amsterdams toneelgezelschap „Ne derlandse Comedie". In het betreffende voorstel wordt medegedeeld dat het bestuur van de stichting zich voorstelt met ingang van 1 september de directie van het gezelschap op te dragen aan A. W. Oster en H. Bentz van den Bergh. De artistieke leiding zal worden ge vormd door H. Bentz van den Bergh, T. Lutz en A. W. Oster. aanleg van deze lijn.dan zou het te kostbaar worden omdat dan wel licht gebouwen verplaats of landings banen verlegd zouden moeten wor den. Mr. Van Hall deelde voorts mede, dat na de besprekingen met de N.S. het tracé van de lijn wel ongeveer vast ligt. „Het zou onverantwdorde- lijk zijn als de maatregelen niet ge nomen werden die de aanleg moge lijk moeten maken. Dezer dagen zul len we ons tot het Rijk wenden, waarbij gehoopt wordt op begrip aan de zijde van de regering. Het meest logische is.dat het rijk de kosten van de aanleg voor zijn rekening neemt", aldus burgemeester Van Hall. In zijn antwoord merkte hij voorts op vertrouwen te hebben in het tempo, waarin de uitbreidingen van Schiphol zullen worden uitge voerd. Men verwacht dat de uitbrei ding van het verkeersareaal begin 1965 gereed zal zijn. Burgemeester Van Hall verwacht stijgende bijdra ge van de NV zelf in de exploitatie, zodat Schiphol „self-supporting" zal worden, wat de rentabiliteit van de gemeentelijke investeringen ten goe de zal komen. Met de stemmen van de C.P.N. te gen aanvaardde de raad het voorstel i om voor nieuwe werken deel te ne men voor een bedrag van ten hoog ste f. 2.700.000, gelijk aan de 15 pro cent van het benodigde kapitaal, zo dat de deelneming van de gemeente Amsterdam in het. maatschappelijk kapitaal van de N.V. Schiphol ruim 32 miljoen bedraagt. Mevrouw Eunice Mary Shrlver, zuster van president Kennedy, die vier dagen lang werkplaatsen en In richtingen voor zwakzinnige kinderen ln Nederland heeft bezocht, ls gister avond met een KLM-toestel van Schip hol naar Londen vertrokken. Vandaag keert zij vandaar met een lijnvllegtulg van Pan American World Airways terug naar New York. ATTENTIE! U mag de lente niet missen in de J<. .V.. .'.'.'.'A ,-,V ...v.. Veel moderne vrouwen verstaan de «ide kunst van koffiezetten. Gelukkig, ft'ant koffie is muziek voor de gezel lig- Kid. En hoe komt er muziek in de ;offie? BUISMAN. Een schepje op een letsel doet wonderen voor'de smaak. 0E THANT NAAR SOWJET-UNIE De waarnemend secretaris-generaal 'an de V.N. Oe Thant zal eind augus- Us of begin septembebr op uitnodi- Png van de Sowjetrussische regering *n bezoek aan de Sowjet-Unie bren- ttn De precieze datum van het be- *oek zal nog nader worden vas-tge- «eld. De Sjah van Perzle, op bezoek in te Verenigde Staten, is gisteren be- Joemd tot eredoctor van de universi teit van Pennsylvania. De Alphense ..boosdoener" (Foto Leidsch Dagblad) Hü is één van de naar schatting tien lallen Alphenaren, die de dupe is geworden van de onlangs uit de grond gestampte PTT-straalzender. Een straalzender, die ten doel I heeft verbetering te brengen in de bestaande telefoonverbindingen, maar die tot nog toe slechts de tv- ontvangst in een groot deel van Alphen heeft gestoord. Als een immense antenne weerkaatst en versterkt „het symbool van Al phens vooruitgang" de uitgezonden j telcvisiegolven. Het resultaat: een dubbel of in sommige gevallen zelfs een tweedubbel beeld, zodat het beeldscherm wel heel sterk asso ciaties oproept aan een lachspiegel. „Vooral als je er op gaa tietten is het is het commentaar van een van de „gelukkige" t.v.-bezitters bg wie wij gisteravond een kijkje kwamen nemen. „Vooral als je er o gaat letten is het om stapelgek van te worden. Bij voetbalwedstrijden zie je twee bal len tegelijk ov;r het veld rollen. Natuurlijk hebben we geprobeerd door een andere stand van de an tenne de storing op te heffen, het heeft niets geholpen Terwijl onze zegsman een waslijst van klachten opnoemt, en vertelt over de mislukte plannen om een klach tencommissie in het leven te roe pen, deelt een vriendelijke PTT- technicus in duplo op het scherm mede, dat een experiment met draadtclevisie in Dronten is ge slaagd. Kerkrademuziekstad Mars- en concourswedstrijden en een groot aantal gala-uitvoeringen (Van onze correspondent) Het programma van het vierde wereldmuziekconcours, dat van 20 juli t.m. 15 augustus te Kerkrade wordt gehouden, is thans definitief vastgesteld. Het muziekfestijn wordt vrijdag 20 juli op het Europaplein te Kerkrade geopend met een rede van de staats secretaris van O. K. en W., mr. Scholten. Na het hijsen van de vlaggen van de deelnemende naties zal de Commissaris der Koningin, dr. F. Houben, een inleidende toespraak houden. Op de avond van de openingsdag zal het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink een galaconcert geven met werken van Berlioz. Beethoven, Hans Henkemans en Igor Strawinsky. juli de Wiener Hofkapelle, op woens dag 25 juli de Koninklijke militaire Kapel, donderdag 26 juli het. Straats burger Domkoor met het kameror- kes van Radio Straatsburg. Op vrijdag 27 juli zullen dit koor en het radio-orkest van Straatsburg de be roemde Theresiamis van Haydn tij dens een pontificale plechtigheid door de bisschop van Roermond op luisteren. Op deze vrijdag zullen de Wiener Sanger Knaben optreden, maandag 30 juli voeren het Lim burgs Symfonie Orkest en een kin derkoor uit St. Nicolaas (België) het oratorium Noe van Manus Monni kendam uit. woensdag 1 augustus concerteert de Königgliche und Kai- serliche Hoch-und Deutsmeisterka- pelle en donderdag 2 augustus 'treedt het beroemde orkest van de Bam berger symphoniker op. Vrijdag 3 augustus is er een concert van elek tronische muziekwerken onder aus piciën van het contactorgaan elek tronische muziek te Utrecht. Maan dag 6 augustus zal John Pritchard met het Londons Filharmonisch Or kest concerteren en op woensdag 7 augustus treedt het stadsmuziekkorps van de Duit-se luchtmacht op. Maan dag 13 augustus wordt een zangers dag gehouden vanwege het Kon. Ned Zangersverbond met medewerking van Apollo-Amsterdam, La bonne Esperance (Eindhoven), het Haags Matrozenkoor, 't Mannenkoor Zang- lust (Enschede» en de Kon. Zang vereniging Sint Lambertus (Kerkra de). Dinsdag 14 augustus sluit de Koninklijke Muziekkapel van De Gidsen uit Brussel (de vermaarde Belgische Guides) de reeks galacon certen. Verder is er nog een groot aantal recitals voor viool, orgel. zang. piano, cello, kamermuziek, enz ingelast en op maandag 13 augustus een mid dagconcert door een Joegoslavisch kinderkoor uit Varzdin. Militaire taptoe Zaterdag 21 juli om drie uur zul len alle grote militaire muziekkorp sen van Nederland een militaire tap toe geven in het Gemeentelijk Sport park en 's avonds wordt in de Con certzaal het dramatisch oratorium. „Jeanne d'Arc op de brandstapel" van Arthur Honegger uitgevoerd door het omroeporkest en het groot omroepkoor van de Neder. Radio- Unie te Hilversum en er het jongens koor van Baarn onde leiding van Henk Spruit, Mars. en concourswedstrijden worden gehouden op 22, 28 en 29 I juli, 4 en 5 augustus, 11 en 12 augus tus en 15 augustus. Hieraan zullen, behalve tal van Nederlandse mu ziekkorpsen deelnemen korpsen uit Duitsland. Zweden. Engeland, Frank rijk. Amerika, Italië, Portugal, Oos tenrijk, Nieuw-Zeeland. Ierland, Tsjeehoslowakije, Zwitserland, Span je. Noorwegen en Canada. Het [Jeugdorkest uit Tel Aviv zal op 12 [augustus concerteren en op de slot- I dag 15 augustus zal een dames-sym- 'fonieorkest uit Barcelona de reeks gala-concerten besluiten. Reeks concerten Belgische en Luxemburgse korp sen zullen met Nederlandse muziek verenigingen op 5 augustus de Be- nelux-muziekdag van dit wereld mu ziekconcours verzorgen. Tussen de ze mars? en concourswedstrijden, zijn een groot aantal gala-uitvoerin gen ingelast: op 23 juli een uitvoe ring van Carmina Burana door het Wuppertalorkest, een opera- en ope retteconcert met medewerking van het Promenade-orkest van de Ned. Radio-Unie en de Kon. Zangvereni ging Maastreechter Staar, dinsdag 24 Maatregel tegen Peronisten De federale bestuurder van de Ar gentijnse provincie Buenos Aires heeft gisteravond de aanhangers van de verbannen ex-dictator Peron ver. boden actief op te treden. Alle kan toren van de peronistische vakbon den in het gebied zijn gesloten. Naar later bekend werd gemaakt, heeft de Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken. Rodolfo Marti, nez. zijn ontslag aangeboden aan president Guido. Martinez zei tegen journalisten: „Ik ben democraat en ik kan niet akkoord gaan met de maatregelen die de regering zal nemen, zoals bijvoorbeeld het onder rechtstreeks gezag van de staat brengen van alle provincies". Een woordvoerder van de president verklaarde in verband hiermee, dat er op het ogenblik nog geen sprake van is dat alle provincies onder fe deraal gezag zullen worden gesteld. De krijgsraad te velde West ln Den Haag heeft uitspraak gedaan in de „rookbomaffaire", die vorige week werd behandeld. De vaandrig G. J. W .E. uit Tubbergen, die opdracht tot het gooien van de bom gegeven had, kreeg een maand gevangenisstraf en verlaging in rang tot gcwnon soldaat, de militair die gooide. J. L. A. S. uit Noord wijk. kreeg veertien dagen. De eisen waren twee maanden en ver laging in rang en een maand. Bij het incident, dat vorig jaar op de Vlasakker in Amersfoort gebeur de, gaf de vaandrig na afloop van een zware oefening een militair op dracht een aan het roken gebrachte bom in een DAF met zeventien mili tairen te gooien. Hij zag er een goede grap in. Die grap liep bijzonder De Rotterdams® politie heeft acht bazen en onderbazen van een grote Rotterdamse rederij gearresteerd. De aangehoudenen worden ervan ver dacht zich allerlei goederen uit een loods te hebben toegeëigend. Die goe deren waren hoofdzakelijk afkomstig van een Amerikaans schip, aan boord waarvan zij door hoge zeeën voor een gedeelte waren beschadigd. Het ging hier om kleding, zoals Jumpertjes. truitjes e d. Verder zeep en fmdere toiletartikelen. Deze week zal het acht tal voor de officier van Justitie wor den beleid. slecht af. want een van de militairen liep zoveel letsel aan zijn longen op. dat hij. later in het hospitaal overleed. Verschillende andere dienstplichtigen moesten met ver brandingsverschijnselen aan de lon gen worden opgenomen. De beide verdedigers, mr. P. M. van der Ven en mr. P. van 't Hoff Stolk, hadden te kennen gegeven, geen directe schuld bij hun cliënten te kunnen zien, omdat nooit iemand het gevaar van dergelijke rookbommen had aangetoond. Is O.A.S. h ier gen eest (Van onze correspondent) Waarschijnlijk uit jaloezie heeft een 32-jarige chef-monteur van een autobedrijf in Enschede, gistermorgen aan de Gronause- straat een pand gedeeltelijk gesloopt, dat eigendom was van het poeliersbedrijf Tieke in Enschede. Na hevige schermutselingen tussen de eigenaar en de slopers, heeft de politie een eind gemaakt aan het ..werk", dat door de monteur met een zestal handlangers en met behulp van een kraanwagen werd uitgevoerd. Het schijnt hem al geruime tijd een doorn in het oog te zijn geweest, dat Tieke twee woonhuizen aan de Gronausestraat, de nummers 425 en 427 had gekocht, omdat hij. eigenaar van belendende percelen, er eveneens een oog op had laten vallen. ADVERTENTIE Volgens Tieke. die de beide wonin gen liet verbouwen tot een werk plaats voor zijn poeliersbedrijf. had de monteur al eens gedreigd dat hij er niet veel plezier van zou beleven. Gistermorgen in alle vroegte tus sen 4 en 5 uur, trok hij met een kraanwagen en helpers naar het achtererf van het onbewoonde huis en begon met kabels de muren omver te trekken. Buren waarschuw den Tieke die de slopers gelastte on middellijk weg te gaan. Inplaats daarvan ontspon zich een vechtpar tij, waarbij met knuppels werd ge slagen en de inmiddels gearriveerde Tieke door enkele slopers werd over meesterd. De sloop ging intussen door totdat de politie er een eind aan maakte. Inmiddels was de achter muur van het pand. dat bijna ge restaureerd was. verdwenen, was de voorgevel ernstig beschadigd en de kap van het huis ontzet. Volgens Tie ke bedraagt de schade duizen den guldens. De monteur werd door de politie meegenomen. Hij beweerde in op dracht van zjjn broer, directeur van een autobedrijf te hebben gehandeld en kennelijk het verkeerde huis te hebben gekozen. De heer Tieke zou het verbouwde pand over 14 dagen betrekken. De ravage bij het gebouw was zo groot dat omstanders vroegen: „Is de OAS hier vannacht geweest?". (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen I ZATERDAG 30 MAART mevr. C. Schuurbiers-Adriaansen Wikkelaan 10, Bergen op Zoom MAANDAG 2 APRIL de heer J. C. G. Ninaber F. Scholtenstraat 27 b,Vlaardingen DINSDAG 3 APRIL mej. R. Verkaart Karei Doormanlaan 105, Rijswijk WOENSDAG 4 APRIL de heer W. Westendorp Hauwertstraat 10, Medemblik DONDERDAG S APRIL de heer E. G.A. Scheerder Poulinkstraat 29, Almelo VRIJDAG 6 APRIL de heer G. Dikken Boekeloseweg 74, Hengelo (O) (vraag uw fietsenhandelaarinlichtingen)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9