LOWESTOFT: (0^ Peek&Cloppenburg Reorganisatie van de Spaanse visserij BjOBOP Schaf exportlieffing op snijbloemen af Voorrang voor een paradijs voor de vakantieganger Willy Alberti als olifantendompteur Rozen bloeien er vanaf de lente tot ver in december B W Katwijk naar Engeland 2 letoging in La Paz ontaardt in rel RAPILLON „GRAND GALA DES ARTISTES" Rijk de Gooyer in Leeuwekooi R1JVERKEER: Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 april 1962 Achtste blad no. 30634 rood of wit-puur alcoholvrij druivensap /6zf/ Het is niet toevallig, dat, in het kader van het j uternationale gemeente-uitwisselingsprogram- ja, de Engelse gemeente Lowestoft en Katwijk (kaar hebben gevonden. Immers, willen er •uchtbare contacten tussen twee in verschil- nde landen gelegen plaatsen kunnen bestaan, in is het noodzakelijk dat er tussen deze plaat- en een overeenkomst in karakter aanwezig is, ie het voor de inwoners mogelijk maakt zich in Ikanders omstandigheden in te leven. Zulke lunten van overeenkomst zijn inderdaad aan wezig. Dit wil echter in het geheel niet zeggen dat Katwijk en Lowestoft als twee druppels water op elkaar gelijken, integendeel zelfs. Het lijkt ons goed om, aan de vooravond van het bezoek, dat burgemeester en wethouders van Katwijk aan de zustergemeente aan de overzijde van de Noordzee zullen brengen, het een en ander over Lowestoft te vertellen, waarbij wij zullen trachten.in ons artikel zowel de punten van overeenkomst als de punten van verschil te belichten. H Zoals tvij reeds eerder bericht- H ten heeft Katwijk, in het kader B van de internationale gemeen- B te-uitwisseling, contacten ge- H legd met de Engelse gemeente Lowestoft. Dinsdag en woens- B B clag a.s. zullen burgemeester en B B wethouders van, Katwijk een B B eerste bezoek aan de Engelse B m zustergemeente brengen. In het B n hierbij geplaatste artikel geven B wij een aantal bijzonderheden B E over Lowestoft. De daarbij ge- n plaatste foto's werden ons be- schikbaar gesteld door het B weekblad Lowestoft Journal. Lowestoft, dat omstreeks 45.000 in- i oners telt en gelegen is aan de lerste oostpunt van Engeland, is enals Katwijk een vissersplaats. De lot, die geheel uit moderne schepen opgebouwd, kan er zee kiezen uit d eigen, goed geoutilleerde haven, reeds in 1831 werd aangelegd, treilervloot, die niet ver van de ist opereert, zorgt het gehele jaar or voor een overvloedige aanvoer n o.m. tong, tarbot, kabeljauw, iting en schol. In het vroege na ar, wanneer de haring aan de En- Ise zuidwestkust op zijn best is, ordt de haven van Lowestoft een Fendig centrum voor de haring- 5serij. Van dichtbij en veraf, zelfs nuit Schotland, verzamelen de log- rs zich in het havenbassin om van aruit jacht op het zeebanket te aken. Nog niet zo lang geleden Van officieuze zijde in La Paz is rnomen, dat bij dinsdag gehouden 'togingen in de Boliviaanse hoofd- id drie mensen om het leven zijn tomen en talrijke gewond. De betogers die poogden het ge- >uw van het blad „La Nacion" aan vallen alsook gebouwen van de geringspadtij, de „Nationale Revo- itionaire Beweging", hadden niet Heen vuurwapens maar ook dyna- iletlading gebruikt. De betoging die oorspronkelijk be- y leid was als een protest tegen het isluit van Chili om eigenmachtig A et water van de Lauca ten eigen 7 ite aan te wenden, was later ont- ird in gewelddaden gerich't tegen 1 e regering van Bolivië. De regeringsautoriteiten van Bo- vië hebben gisteren de betoging eroordeeld en haar „ondermijnend" enoemd. Advertentie - Zuidelijke zon in Nederlandse glazen*,, tuiverste verkwikking, die de natuur l u schenkti GEBR. STEUR NA beslist veel gunstiger zijn dan aan- lonze Noordzeekust het geval is, ga randeren de vakantieganger een overvloed van zon en warmte die het mogelijk maakt vrijwel onbeperkt van zee en strand te genieten. Een fraai aangelegde boulevard, de Es- planada, waaraan vele hotels zijn gelegen, strekt zich langs het zuide lijk deel van het strand uit. Langs het noordelijke strand vormen de klippen een licht golvend terrein, dat |o.m. uitstekend geschikt is voor het kamperen. Drie pieren, waarvan er twee dienen ter bescherming van de havenmond, steken ver in zee uit en zijn vrij toegankelijk. Merengebied Behalve zee en strand heeft Lowestoft nog een toeristische aan trekkelijkheid, namelijk een rivier en merengebied, de z.g. Broadlands, dat zich landinwaarts van de stad I bevindt en, via de haven, in verbin ding staat met de zee. Een hiertoe behorend meer, Oulton Broad ge naamd, ligt nog binnen de stads grens. De Broadlands vormen een waar dorado voor de watersportlief- hebbers ep sportvissers en kunnen het. best worden vergeleken met de iKagerplassen. Met als Centrum de I jachtclub vinden hier gedurende het gehele seizoen zeil- en motorbootwed- strijden plaats. De omgeving biedt Iveel mogelijkheden voor recreatie en amusement. Het is dan ook met ge- I rechtvaardigde trots dat Oulton I Broad door de inwoners „de edel steen in de kroon van Lowestoft" wordt genoemd. Behalve de zee en het strand ener zijds en de Broadlands anderzijds, is er nog veel dat Lowestoft tot een vakantieparadijs bij. uitstek maakt. Veel heeft men er gedaan om het de vakantieganger naar de zin te ma ken. Parken kwamen er ook Ivatwjjkse loggers in die tijd van het jaar naar Lowestoft zodat er vele Katwijkers zjjn, die de plaats van zeer nabij kennen. On middellijk bij de haven bevinden zich het terrein en de gebouwen van de vismarkt, waar de oogst van de zee wordt verhandeld. Strandleven Een mooi en schoon zandstrand, aan de voet van de lage klippen Het zuidelijke strand van Lowestoft op een zonnige dag in augustus. Op de achtergrond de zuidelijke havenpier met het pierpaviljoen. die de kustlijn vormen, zorgde ervoor dat ook het bad- en strandleven in Lowestoft tot grote bloei kwam. De klimatologische omstandigheden, die Er zfjn verschillende parken aan gelegd, die niet slechts voor ver fraaiing van stad en omgeving die nen, doch daarnaast een belangrjjke recreatieve functie vervullen. Als be langrijkste noemen we het landgoed Sparrow's Nest,dat omgeven is door prachtig aangelegde tuinen waarin, dank zij het bjjzonder zachte kli maat, de rozen bloeien vanaf de len te tot ver in december. Er is een zo- mertheater ingericht waarin gedu rende het zomerseizoen een zeer ge varieerd amusement wordt gebracht. Vlak aan Sparrow's Nest grenst het fraaie Bellevuepark, dat vrij hoog gelegen is en een mooi uitzicht biedt op de zee. Bij Oulton Broad bevindt zich nog het Nicholas Everettpark met verschillende mogelijkheden tot amusement en een mooi uitzicht over het merengebied. Tenslotte zijn er nog verschillende mogelijkheden voor sportbeoefening, als voetbal-, tennis-, cricket- en golfterreinen. Ook de kin deren hoeven zich in Lowestoft niet te vervelen. Er zijn speelterreinen, bootvijvers, een vijver voor model- jachten én niet te vergeten een mi niatuur-spoorweg. De ondersecretaris voor de Zeevaart en Visserij in Spanje heeft aan de regering door mid del van een delegatie van de minister van Handel een wets ontwerp ingediend betreffende de reorganisatie van de huidige Spaanse vissersvloot en een voorstel tot verbetering van het onderwijs op de zeevaart- en visserijscholen. Deze autoriteit heeft aangestipt, dat het eerste wetsvoorstel tot doel heeft het binnenlandse verbruik op te voeren en anderzjjds de mogelijk heden. welke bestaan voor de con- servenindustrie, met betrekking tot de buitenlandse handel, te verbete ren. Hierbij vermeldde hij tevens dat Spanje de vierde plaats innam op de Europese hanglijst betreffende het visverbruik per inwoner gedurende het jaar 1959 met een hoeveelheid van 14.2 kg per jaar. Op deze statistiek werd S-panje en kel voorafgegaan door Noorwegen met 52 kg Portugal met 32,1 en Zweden met 17,6 kg per jaar. Na Spanje kwamen achtereenvolgens België Denemarken en Frankrijk met 12 kg, Wes t- Dui tsland met 114 kg en Grooib-Brilttei'nnië imet 10.3 kg per jaar. Er bestaan mogelijkheden om het visverbruik in Spanje te doen toene men. De vraag naar verse vis gedu rende de eerste tien jaren zal in grote mate afhangen van de prijzen I welke gevraagd worden voor deze vis- I produkten, de prijzen van andere voedingswaren, zoals onder meer het vlees, de opvoering van de nationale levensstandaard, het distributie systeem en nog tal van andere niet onbelangrijke factoren. Een opvoering van het Spaanse le vensniveau zal zonder enige twijfel tot gevolg hebben dat eerder een gro ter vleesconsumptie zal plaats vinden dan dat, dit met visprodukten het ge val zal zijn. 't Kan evenwel niet wor den ontkend, dat ook het verbruik van vis zal toenemen, zij het dan in mindere mate. Het gemiddelde rendement van de Spaanse vissersvloot voor I960 be droeg ongeveer 2,3 ton vis per bruto ton, tegenover 2.06 ton gedurende het jaar 1950 Dit resultaat werd in de eerste plaats mogelijk door het in de vaart brengen van nieuwe eenheden gedurende de laatste 10 jaren, welke gefinancierd werden door 't scheeps- krediet. Nochthans is het, sleohts de Belgische vissersvloot die een nog lager rendement heeft dan de Spaan se vloot en wel 2,2 ton vis per bruto ton. In 1959 bedroeg het rendement van de overige Europese vissersvloten: West-Duitsland 4 ton vis per bruto ton. Nederland 3,7 ton per bruto ton, Ierland 3,5 ton, Portugal 3,1 ton en Groot-Britttannië 3,1 ton, Grieken land 2,7 ton en tenslotte Zweden 2,3 ton vis per bruto ton. Teneinde het rendement van de Spaanse vissersvloot op te voeren is het in de eerste plaats noodzakelijk dat de verouderde vissersschepen on voorwaardelijk vervangen worden door nieuwe en aangepaste eenheden, die de Spaanse visserij moet laten profiteren van de revolutionaire ont wikkeling van de laatste jaren. De vernieuwing van de Spaanse vissersvloot heeft echter te kampen met problemen zoals deze zioh zonder twijfel ook in andere landen voor doen, nl. het vinden van de vereiste financiële steun waarbij dan nog re kening dient te worden gehouden met, het wisselvallig en onzeker karakter welke d<e visserijindustrie typeert. Het is inderdaad zo, dat de grote geldschieters ietwat afzijdig staan tegenover het investeren van 'belang rijke geldsommen in de bouw van vis sersvaartuigen. gezien die economi sche risico's die ongetwijfeld in het visserijbedrijf voorkomen. De meeste ledenstaten van de EEG hebben dit probleem opgelost door het, verlenen van subsidies en kredieten met lage rentevoet en op een lange termijn. (Nederland behoort niet, tot deze leden) Het ziet er naar uit dat thans ook Spanje zich gedwongen zal zien over- t« gaan tot het nemen van dergelijke maatregelen, teneinde verder het hoofd te kunnen bieden aan buiten landse concurrentie en mee te dingen in de geweldige uitbreiding die zich thans in de Europese visserij heeft ontwikkeld. *05 .„toe i°0' 'c kleine stijging per maat Zweden, Zwitserland, Italië, Frank rijk, Noorwegen en Oostenrijk was in de eerste drie maanden van 1962 niet onbelangrijk hoger dan in het zelfde kwartaal van 1961. Frankrijk en Italië hebben zeer te kampen gehad met slechte weers omstandigheden, waardoor hun Mid dellandse Zee-produktie beneden de maat bleef. Als gevolg van dit weg vallen van een deel van de aan voer uit Zuid-Europa waren de prij zen op de Europese markten en ook in Nederland te hoog. Dr. Verhage kon zich voorstellen dat die duurte bjj het publiek, dat doorgaans de oorzaken niet kent, enige wrevel heeft verwekt. Het lijkt hem daarom gewenst de mensen door middel van grotere publicitiet dui delijk te maken, waarom bepaalde prijsontwikkelingen niet zijn te voor komen. Ten aanzien van de land- en tuin- bouwvoorlichttng deelde dr. Verhage nog mee, dat binnenkort een wijzi ging is te verwachten. Hoewel de plannen nog niet openbaar zjjn ge maakt, nam hjj aan dat getracht zal worden de voorlichting voor land en tuinbouw, zowel landelijk als in de provincie, onder een leiding te brengen. Hü sprak hierbjj de hoop uit dat bü een reorganisatie van de agrarische voorlichtingsdiensten de nauwe band tussen het ministerie van Landbouw en de praktische tuinbouwer niet verloren zal gaan. Voor de tuinbouw en dus ook voor de Nederlandse economie zou dit zeer te betreuren zijn. Dr. Verhage zei een open oog te hebben voor het streven naar een efficiënte opbouw van het voorlich tingsapparaat. Hij meende echter, dat de belangen van de Nederland se tuinbouw beter gewaarborgd zou den zijn wanneer de vaktechnische organisaties vanaf het begin in het werk van de landelijke en provin ciale voorlichtingsraden zouden zijn betrokken. Bijzondere aandacht zal, volgens de voorzitter, ook moeten worden gewijd aan de bedrijfseconomische voorlichting, vooral in verband met de Euromarkt. „Wij behoeven de concurrentie niet te vrezen, wanneer wij zelf met alle moderne middelen onze bedrijven verder ontwikkelen", zei hij. Dr. Verhage wees in dit ver band op het nut van bedrijfsstudie- clubs, die hij een uitnemend middel noemde om tot bedrijfsvergelijking een van de grondslagen van de opvoering van de efficiëncy te ko men. CIJFERS Uit het Jaarverslag van secretaris mr. P. W. H. Zwahlen bleek, dat 1961 niet alleen voor de diverse on derdelen van de tuinbouw, maar ook voor de bloemisterijsector een gun stig jaar is geweest, waarin de vei- lingomzetten, de binnenlandse afzet en de export niet onbeduidend zijn toegenomen. Mr. Zwahlen constateer de een geregelde uitbreiding van het teeltareaal en een toenemende inten sivering van de teelt, waardoor een niet onbelangrijke vergroting van de produktie werd bewerkstelligd. He laas kon aan de hierdoor noodzake lijk geworden uitbreiding van gebou wen niet altijd worden voldaan, om dat de nodige vergunningen dikwijls te traag afkwamen. De omzetten van de by de vereni ging aangesloten bloemenveilingen stegen in 1961 van f93.763.125,- naar f 104.513.619.-, dus met f 10.750.494.- of ruim 11 procent. De totale stij ging van de uitvoer bedroeg f9.2 miljoen. Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft becyferd dat in 1961 de omzetstyging 6 pro cent bedroeg tegenover 10 procent in 1960. Wat de propaganda in het buiten land betreft, deelde mr. Zwahlen me de, dat inzendingen zijn gezonden naar de Flor '61 te Turijn, de Chel sea Flowers Show te Londen, de St. Eriks Massan te Stockholm, de jaar beurzen te Straatsburg en Parijs en naar diverse andere belangrijke eve nementen buiten onze grenzen. Van de meeste betekenis hiervan was de Nederlandse week in München, waar Haarlemse bloemenmeisjes aan het Duitse publiek Nederlandse bloemen uitreikten. Ook de Italiaans, Zweeds, Frans, Duits en Engels gesproken film „De taal der bloemen" oogstte in t bui tenland veel succes. Zo snel mogelijk, zegt dr. A. J. Verhage In zyn openingsrede op de vandaag gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", welke ditmaal, ter gelegenheid van de nationale bloemententoonstelling „De Hofstadbloem", in Den Haag werd gehouden, heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, gepleit voor een zo snel mogeiyke afschaffing van de heffing, die nog altyd op de export van snybloemen naar de Beneluxpartners bestaat. Hij prees de Belgische kwekers, die op een gezonde basis hun bloemenproduktie hebben ontwikkeld. „Zij behoeven thans, gezien het verloop van de Belgische import geen enkele bescherming meer". De concurrentievoorwaarden tussen de Belgische en de Nederlandse producenten zijn, volgens dr. Verhage, thans ofwel gelyk of in het nadeel van de Nederlandse kwekers. MOEILIJKHEDEN Ten aanzien van de gemeenschap pelijke markt voor de sierteeltgewas sen, merkte de voorzitter op. dat een eventuele toetreding van Engeland voor ons land een bijzondere moei lijkheid zou inhouden, omdat in En geland de bloemen in hoofdzaak door groothandelaren in commissie worden verkocht. Hiervoor zal in overleg met de Britten een oplossing moeten worden gevonden. Een groei van de commissiehandel op het. con tinent zou tot een ernstige markt verstoring in de Europese ontwikke ling kunnen leiden. Hoewel de ex port van snijbloemen en bloemkwe- kerijplanten in de eerste drie maan den van 1962 17 procent hoger lag dan in dezelfde periode van 1961, was dr. Verhage niettemin teleurge steld over de ontwikkeling van de export naar België, Luxemburg en Engeland. De hoge invoerrechten in Engeland blijken bij een gering ont wikkeling van het gebruik aldaar steeds meer een nadeel voor de Ne derlandse export. De uitvoer naar West-Duiteland, Honderden nieuwsgierigen ver drongen zich gistermiddag op de Dam in Amsterdam, waar een kleine man op een olifant voor fotografen poseerde. Die kleine man was de zanger Willy Alberti, die binnenkort geassisteerd door zyn dochter Wil- leke als olifantendompteur zal op treden In de piste van Circus Boltini. Op een nog nader te bepalen datum in de tweede helft van mei zal vermoedelijk in Den Haag in de tent van dit circus een nachtfeest worden gehouden onder de naam „Grand Gala des artistes" in navol ging van de jaarlijkse liefdadigheids voorstellingen in het Paryse Cirque d'Hiver. Tijdens dit Grand Gala zal een cir cusvoorstelling worden gepresenteerd door bekende Nederlandse artiesten. De opbrengst is bestemd voor „Blij vend Applaus" het fonds voor arties ten, die in behoeftige omstandig heden verkeren. De voorbereidingen voor deze merk waardige circusvoorstelling worden getroffen door de radioreporter Peter Knegjens en Max Westra, inspeciënt bij de Nederlandse Radio-Unie. Naai de heer Knegjens ons meedeelde heeft bandleider Theo Uden Masman zich reeds opgegeven om de paarden voor te brengen, zal Rijk de Gooyer als dompteur het leeuwennummer presenteren, treden de drie gebroe ders Lutz als clown op, berijdt Bue- no de Mesquita een origineel clowns nummer voor, zal het Scapino-ballet een speciaal circusballet instuderen en brengt Rudi Carrell een bijzonder nummer, dat hij nog geheim wil houden. De televisie-regisseur en -acteur Frits Butzelaar overweegt een luchtnummer te brengen en Erik de Vries heeft reeds steun voor de regie toegezegd. Onderhandelingen zijn nog gaande met Corrie Brokken, die in principe heeft beloofd mee te doen, Yoka Berretty en Philippine Aeckerlin. Vermoedelijk zal Mies Bouwman als „spreekstalmeester" op treden. Na afloop van de voorstelling zal een „bal de piste" worden gehouden waar de Ramblers de dansmuziek zullen verzorgen. Het Circus Toni Boltini zal overi gens op 1 mei a.s. op het Malieveld te Den Haag de première geven van het nieuwe programma, waarmee de komende maanden 43 Nederlandse steden worden bezocht. Van 24 tot en met 26 augustus staan Boltini's ten. ten in Leiden opgeslagen. Geel vrije doorgang aan voetgan- ters op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Iets héél aparts voor jou! Kijk, wat leuk! Jacket met con trast-stiksel. No-iron katoenen gabardine van binnen en van bui ten in mooie contrastkleuren. Met capuchon. >3faar 28.75 Oh la Ié..., e'est Chanel! Première voor sportgirls. P&C brengt als eerste de grote Chanelmode in „wash 'n wear" regenmantels. Gecreëerd in pop lin. Met Chanelketting (plus groot medaillon) en machtige Chanelknopen! Voor 'n prijs, waar Parisiennes jaloers op zijn. 15 jaar 4S.75

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 27