eruchten over terugkeer an Burgess en Maclean Zuiderkruis" met 865 militairen vertrokken Fransen willen OAS krachtiger aanpakken Arrestatiebevel in maar pers tevergeefs Londen wachtte Diverse autoriteiten deden hen uitgeleide Gouden beden droompaleis kosten minister zijn haan ®ud Olie Naar Nieuw-Guineci in 6 weken Halve gebr. kip f 1.95 WEERBERICHT Fouquet volgt Ailleret op Beroep op alle weggebruikers Grenspiraat aangehouden ROCOCO leuws Ingericht 1 maart I860 DONDERDAG 19 APRIL 1962 No. 30634 EIDSCH DAGBLAD «ur: E A. E. van OisLoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 Uitwisseling tegen fle spion Lonsdale (Van onze Londense correspondent) In Londen stond men van- 0l| lichtend nog voor een raadsel een vals alarm van gister- ind over terugkeer uit Mos- Drio Icou van de twee beruchte diplomaten Burgess en Maclean, e in 1951, met medeneming in belangrijke gegevens, naar Sowjet-Unie uitweken. Zo wel op Schiphol als op de Lon- tse luchthaven waren giste- zeer vele journalisten en tografen (op Schiphol hon- op hun post bij de inkomst van vliegtuigen uit [oskou. Maar toen de Electra ,n de KLM „Neptunus" gister- vond in Amsterdam arriveerde, leken zij tevergeefs te hebben ewacht en ook in Londen was it het geval. In de Engelse hoofdstad achtten evoegde waarnemers het onwaar- chijnlijk, dat Burgess en Maclean nit vrije wil naar Engeland of het Westen zouden terugkeren. Er is rouwens reeds een arrestatiebevel legen hen uitgevaardigd. Men acht het in Londen niet onmogelijk, dat la Sowjetrussische regering hen ge dwongen zou hebben het land zo ipoedig mogelijk te verlaten. Een peculatie is, dat ,het terugzenden ran de beide diplomaten, die na al leze jaren van weinig nut meer voor het Kremlin kunnen zü". een ma noeuvre van de Russen is om vrijla ting te verkrijgen van Gordon Lons dale, de in Engeland veroordeelde Rus, die aan het hoofd stond van de Russische spionage bij de Britse Ma rine en grote schade heeft veroor- ttakt. Volgens het Franse persbureau zou de Britse geheime dienst wel hebben vastgesteld, dat Burgess en Maclean voorbereidingen hebben getroffen om de SoWjet-Unie te verlaten. Eveneens itaat vast, dat zoals Reuter gis teren meldde Maclean zich giste ren nog in zijn flat in Moskou be vond. Waar Burgess zich bevindt is niet bekend. Volgens een vriend be vindt hij zich buiten de stad met va kantie. Hij zou over veertien dagen terugkeren. Laatstgenoemde (50 jaar) is vrijgezel, de (Amerikaanse) echtgenote van Maclean en zijn drie kinderen voegden zich vier maanden later in Rusland bij de Engelse di- Emaat, die thans 53 jaar oud is. clean was in 1951 chef van de Amerikaanse afdeling van het En gelse ministerie van Buitenlandse Za ken. Op zijn overlopen reageerde de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, met. de wanhopige uitroep l. „Hij weet alles Een in 1955 verschenen *itboek over deze geruchtmakende affaire liet geen twijfel bestaan over de belangrijke gegevens, die de over lopers aan de Sowjet-Unie hebben verstrekt. Naar Cuba of Afrika? Ail vertPntlr* haaldelijk de wens te kennen gege ven dat hij bijv. eens per jaar een vakantiebezoek aan Engeland wil brengen om zijn bejaarde moeder en zijn vrienden te bezoeken. Burgess is echter een vurig bewonderaar van het Sowjetrussische systeem ge- 1 bleven. Maclean, die geheel ontoe gankelijk is, zou. anders dan Bur gess, volkomen Rus zijn geworden, aldus Driberg. Zij.n kinderen gaan naar een Russische school en de om gangstaal thuis zou ook Russisch zijn. Burgess en Maclean moeten niet als vrienden worden beschouwd. Zij gingen samen naar de Sowjet-Unie, omdat hun politieke inzichten des- Intussen is het niet uitgesloten, dat ,ijds toevallig dezelfde «aren. maar Burgess en Maclean zullen pogen b.v. 00k jn Moskou schijnt er nauwelijks naar Cuba te gaan, waarbij zij er contact tussen de twee te bestaan, zorgvuldig >„or zullen naken niet te Maclean «as een overtuigd commu- landen m staten, die hen eventueel nist. Burgess schijnt destijds in een zouden uitleveren aan Engeland. Ook lmpu|s t, hebben gehandeld, een reis naar een of ander Afrikaans land, dat geen uitleveringsverdrag met Londen heeft, is niet uitgesloten. Nu de mogelijkheid van vertrek zo sterk in de belangstelling is komen te staan, bestaat de kans, dat Bur gess en Maclean hun plannen gewij zigd hebben of hun vertrek uit de Sowjet-Unie hebben uitgesteld. Van Maclean staat vast, dat hij gister avond in een nerveuze toestand ver keerde. Toen een correspondent van Reuter aan helde aan de woning van de voormalige diplomaat, werd de deur geopend door een Engelsspre kende vrouw. Naast haar stond een oudere Engelsman. Tussen deze twee verscheen Maclean, die woedend schreeuwde, dat de deur gesloten moest worden. De dramatische geruchten over terugkeer van Burgess en Maclean begonnen gisteren, toen een top functionaris van de Engelse recher che, commissaris George Smith, de man, die vorig jaar het spionagenet Lonsdale-Kruger heeft opgerold, zich naar de rechtbank in Bowstreet be gaf, waar hij een onderhoud had met politierechter Sir Robert Blun- dell en daarna vertrok met de arres tatiebevelen. Binnen een uur volgde een verklaring van Scotland Yard, dat. er reden bestond aan te nemen, „dat het niet onmogelijk is, dat Do nald Maclean en Guy Burgess over wegen om de Sowjet-Unie te verla ten of dat reeds hebben gedaan". Volgens Tom Driberg, journa list en Lagerhuisafgevaardigde die onlangs in Moskou een gesprek heeft gehad met Guy Burgess, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat Burgess en Maclean naar het Westen zouden willen terugkeren. Maar Burgess, die last van heimwee heeft, heeft her- Onze diplomaten liepen weg Nederlandse diplomaten zijn giste ren te Peking weggelopen uit een bij eenkomst ter gelegenheid van het feit dat zeven jaar geleden de Afri kaans-Aziatische conferentie te Ban doeng werd gehouden. Dit geschied de toen de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen Ji, had ge zegd dat Indonesië „een heldenstrijd voert voor de herovering van West- Irian. Wjj ztfn vol vertrouwen dat West-Irian weer in handen zal ko men van het Indonesische volk". Morgen, Goede Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen. Onze bureaus zullen de gehele dag gesloten zijn. Vanmorgen om tien voor half zeven is het regeringsschip „Zuiderkruis" met 865 militairen aan boord uit Hoek van Holland vertrokken met bestemming Nieuw-Guinea, waar de soldaten de Nederlandse strijdkrachten gaan aanvullen. Minister ir. S. H. Visser, staatssecretaris luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, de chef van de Generale Staf, luitenant- generaal G. F. Lefèvre de Montigny en familieleden van de sol daten waren in alle vroegte naar de Hoek gekomen om het ver trek bij te wonen. Met hen een kleine 200 manschappen der marechaussee, die de gehele nacht het i*mbarkatieterrein herme tisch hadden afgesloten voor niet-militairen. Voort re ff el ijke stemming De stemming onder de soldaten Via Panamakanaal Overste mr. Koeken bevestigde voorts dat de „Zuiderkruis" de reis naar Nieuw-Guinea maakt via het Panamakanaal. Hij duurt zes weken. Het schip wordt tegen het einde van volgende week in Willemstad-Cura- cao verwacht, waar de militairen van boord mogen. „Vrijwel zeker" aldus mr. Koeken zullen zij ook een of meer dagen op Honoloeloe kun nen passagieren. Aan boord zelf zijn de dagprogramma's gevuld met in structie. cursussen in tropenhygiëne en in de Maleise taal (enkele specia listen maken de reis mee), sport en in de avonduren met films en muziekuitvoeringen. Aangenomen kan worden dat de „Zuiderkruis" in de omgeving van Nieuw-Guinea bescherming van een marine-escorte krijgt. Nog 2 reizen Minister Visser toonde zich voor al verheugd over de huisvesting en de stemming der militairen. „U kunt er van overtuigd zijn, dat ik met zeer veel belangstelling uw reis zal volgen", zei hij. Staatssecretaris CalmeUer deelde mede dat binnenkort nog twee troe- penreizen per schip zullen worden ge maakt,. De eerste over enkele weken met de „Waterman" en de tweede over 3 a 4 maanden waarschijnlijk weer met de „Zuiderkruis". De rege ringsschepen zullen ook worden In geschakeld voor de aflossing van de militairen, die hun diensttijd op Nieuw-Guinea hebben voltooid. Want er zijn daar nu langzamerhand te veel troepen aanwezig dat de aflos sing nog met vliegtuigen kan ge schieden. Prins Bernhard heeft gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Dor drecht o.m. een biscuit- en cho coladefabriek bezichtigd, waar hij vier enorme paaseieren voor zijn dochters kreeg aangeboden. Met enige ontsteltenis bekijkt de Prins de gevaarten, die een aan slag op de gezondheid van de Prinsessen kunnen betekenen. gekwartierd zijn in hutten voor 4, 6 of 8 personen, met alle comfort van gewone reizigers. De inscheping begon vannacht om half drie. Gistermiddag nog had den de soldaten, die al een extra verlof van 9'2 dag achter de rug had- was voortreffelijk. Die opgewektheid den. de gelegenheid om tot negen werd mede veroorzaakt door het feit j uur 's avonds in de legerplaatsen af- dat de soldaten als gewone pas sagiers op een toeristenschip in- Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN DROOG WEER tot De Bilt verwacht van heden- morgenavond Droog weer en perioden met zonne schijn. Zwakke, later matige wind tussen zuid en zuidoost. Vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 APRIL Zon op: 5.34 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 20.12 uur; onder: 6.15 u. hoogwater te Katwijk te 3.47 en aA."04 uur. Laag water te 11.52 uur. (21/4 hoogwater te 4.16 en 16.32 u. laagwater te 0.08 en 12.26 uur). Dit blad bestaat uit 32 pagina's I scheid te nemen van bun verloof- 1 den en familieleden. Toen volgde de laatste algehele inspectie. Het transport uit de verschillende legerplaatsen o.a. Oirschot en Ermelo geschiedde in open leger wagens. De elf colonnes vertrokken gisteravond cm tien uur. zodat voor de in gevechtstenue geklede man nen van slapen weinig is gekomen. Diep in de nacht arriveerde de ene groep na de andere bij de beton- steiger in de Hoek naast het ter rein van de bootdiensten op Har wich waar de „Zuiderkruis" al sinds gisteravond half negen lag te wachten. Het schip, zaterdag terug gekeerd van een wereldreis en zon dag en maandag voor een kleine on derhoudsbeurt bij de N.D.S.M.. was 's middags uit de Amsterdamse ha ven vertrokken. Om vier uur van nacht waren alle mannen reeds aan boord. Het contingent militairen is voor namelijk samengesteld uit infante risten en een afdeling van 300 man lichte luchtdoelartilleristen, aange vuld met personeel van speciale dienstvakken, zo vertelde luitenant kolonel mr. M. J. Koeken, de com mandant van het L.U.A.-detache ment, die op deze reis ook als troe pencommandant van het schip fun- (Van onze Par ij se correspondent) De Franse regering heeft gisteren besloten de huidige opperbevelhebber in Algerije, generaal Ailleret, te vervangen door generaal Fouquet. Volgens functionarissen die in nauw con tact met de regering staan, luidt deze benoeming een krachtiger politiek tegen de OAS in, in het zijzonder in Oran. Ailleret. die altijd bekend heeft ge staan als een loyaal aanhanger van De Gaulle, werd na de putsch van vorig jaar aan het hoofd van de Franse troepen in Algerije geplaatst. Hoewel hij zeker niet van enige sym pathie voor de OAS kan worden be ticht. dient men deze mutatie toch in direct verband te brengen met de druk op de FLN de laatste dagen op de regering in Parijs heeft uit geoefend met het doel de OAS nu eindelijk eens energiek aan te pak ken. Er worden ook militaire versterkin gen naar Algerije gestuurd en in Parijs verluidde gisteravond, dat een krachtig offensief tegen de OAS in Oran en Algiers nu binnen enkele dagen kan worden ingezet. De mi nister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, is gisteren onmiddellijk na de kabinetsvergadering waarin deze geert. Er is op Nieuw-Guinea reeds maatregelen werden genomen, per een afdeling licht luchtdoelartillerie, de opzet is om de nieuwe troepen- onderdelen ook op Nieuw-Guinea zo veel mogelijk intact te houden. De mannen hebben allen een basisoplei ding van 4 tot 10 maanden gevolgd. Na het vervullen van de diensttijd van 24 maandcn keren ztf naar Ne derland terug. vliegtuig naar Algerije vertrokken, evenals de hoge commissaris Fouchet. Voor zover bekend zjjn er gisteren in Algerije 18 personen door aansla gen om het leven gekomen. In Al giers vraagt men zich af, hoe lang het nog zal duren voordat de door de OAS getergde moslim-bevolking te rug zal slaan. In haar strijd tegen de OAS heeft de politie gisteren weer een succes geboekt met de arrestatie van de oud-legionnair René Coatlalem. Op de arrestant werden verschillende pa pieren aangetroffen die betrekking hadden op generaal Le Pulloch die stafchef van het leger in Frankrijk is. Coatlalem heeft tijdens het ver hoor verklaard, dat hij opdracht van Salan had gekregen om generaal Le Pulloch naar Algerije te ontvoeren. Het was de bedoeling Le Pulloch als gijzelaar te gebruiken om hem later uit. te kunnen wisselen tegen ex-ge neraal Jouhaud, die, zoals men weet, vorige week ter dood werd veroor deeld. Het komende paasweekeinde zal een ongekende drukte op onze wegen te zien geven, tienduizenden buiten landse bezoekers kunnen van heden avond af worden verwacht. Het Verbond voor Veilig verkeer doet een beroep op alle weggebrui kers om in sportiviteit en naasten liefde extra voorzichtigheid te be trachten, de voorschriften inzake maximum snelheid in acht te nemen en vooral begrip te tonen voor en at tent te zyn op verkeerde manoeuvres van buitenlandse weggebruikers. Duitsers bijvoorbeeld menen dikwijls dat ze op z.g. „verkeersrotondes" voorrang hebben. Tot slot vraagt het Verbond de weggebruikers om op buitenwegen niet zonder noodzaak langzaam te rijden, waardoor filevorming in de hand wordt gewerkt en andere auto mobilisten door roekeloze inhaalma noeuvres kunnen worden verleid. De dader van het ernstige misdrijf zaterdagochtend bij de grenspost Wyler, waarbij de 40-jarige douane-ambtenaar J. Spin uit Beek bij Nijmegen zo ernstig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is gearresteerd. De man in de blauwe Volvo, die bij de grens de douanier in razende vaart met zijn auto meesleurde toen deze hem enige vragen had gesteld, is een 20-jarige inwoner van Maasdriel. Hij werd van* ochtend aangehouden tezamen met een dorpsgenoot. Beide mannen hebben een bekentenis afgelegd. De groepscommandant van de Rijkspolitie in Maasdriel wis, dat er in het dorp met een blauwe Volvo werd gereden. Hij stelde hiervan de districtsrecherche te Nijmegen op de hoogte. Na onderzoek en verhoor ging men tot arrestatie over. maar een BADDOEKEN Advertentie Uw modehuis DONKERSTEEN 12 LEIDEN Gisteren is de uitkijktoren op de Scheveningse pier voor het publiek opengesteld. De gepa- voiseerde toren, terwijl de eerste bezoekers op de trans van het uitzicht genieten. President Nkroemuh van Ghana liecft een einde gemaakt aan de spilzucht van zijn minister van Industrie, Krobo Edoesei, en diens echtgenote Mary, die onlangs wereldberoemdheid heeft gekregen door in een Londense meubelzaak een gouden bed" te kopen ter waarde van f. 30.000. Nlcroemah heeft Edoesei ontslagen en de paleis achtige woning die de minister voor zichzelf aan de rand van Accra had laten bouwen, in beslag laten nemen. Deze maatregelen vormen een climax van een golf van kritiek, die de minister en zijn vrouw de laatste maanden te verduren heb ben gehad. Vooral in de Ghanese pers is een heftige campagne tegen het echtpaar gevoerd. Eergisteren nog adviseerde'' het regeringsblad ..Ghana Evening News" partijgenoot Edoesei af te treden en van het politieke toneel te verdwijnen. De Ghanaian Times" beschreef dezer dagen de nieuwe woning van de minister als ,,een marmeren paleis, ingelegd met mozaieken". Het interieur zou bestaan uit gou den stoelen, rijen vergrootspiegels, een keur van antieke meubelstuk ken en extravagante kroonluchters, alle geïmporteerd uit Euröpa. Vol gens de redactie was tot dusver 700.0000 gulden gestoken in de bouw en inrichting van het huis. „Waar haalt Edoesei het geld yandaan?" werd er min of meer insinuerend aan toegevoegd. Volgens het blad dat eiste dat een einde moest worden gemaakt aan deze krobomaniemoet Edoesei ook hebben afgeweten van het gouden bed" dat zijn vrouw heeft gekocht. De Ghanese regering heeft tevens een uitwijzingsbevel uitgevaardigd tegen de Italiaanse aannemer die het huis van Edoesei heeft gebouwd. Uit het Leidsch Dagblad van 19 April 1862: Men verneemt dat met 1 Mei a.s. de zomerdienst op den Holl. ijzeren spoorweg een aanvang zal nemen. Met genoegen zal het reizend pu bliek vernemen, dat dagelijks zes treinen tusschen Amster dam en Rotterdam via Leiden loopen, waaronder twee snel treinen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1