MIES BOUWMAN Duitse tv is er ook nog niet quizmiss-gastvrouwe-lady speauer- omroepster- journaliste wil het volgende seizoen toch wat kalmer aan doen Ketelbinkie is terug B.B. en de dichter Grief Foto's W. Dijkman Een van de moeilijkste dingen (ook voor tv): LEREN ZWIJGEN cht 1 maart 1860 Donderdag 19 april 1962 Vijfde blad no. 30634 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllillllllIHNIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllll Hallohoe gaat het tjaik ga het wat kalmer aan doen Het is en blijft echter een grief van haar, dat ze nooit een pro gramma heeft kunnen krijgen, zoals ze dat graag gewenst had. „Ik wil niet ieder jaar een ander programma. En dan maar steeds in het amusementsgenre, waar altijd de hardste klappen vallen. Ik ben toch geen komiek. Mies Bouwman wil het het volgende seizoen toch wat kalmer aan doen. Dit is niet vol te houden. De uitnodiging gen voor medewerking aan avonden, jubilea, ontvangsten en andere festiviteiten stapelen zich bij haar op. Men ivil immers koste wat het kost de donkere ex-omroepster van de K.R.O., ex-journaliste van de „Volkskrant" en binnenkort na zes jaar ook ex-medewerkster van de A.V.R.O.-televisie als gastvrouweengageren. Of als quizmiss. Of als lady-speaker. Of hoe men de centrale vrouwelijke figuur ook wil noemen. Vroeger was zoiets het werk van een conferencier. Met een praatje en een lachje lijmde die de ver schillende programma-onderdelen aan elkaar. Echte conferenciers zijn vandaag de dag echter dun gezaaid. En velen geven de voor keur aan bekende radio- en tele visiefiguren. Ze behoeven geen grappen en grollen meer te ver kopen. Ze behoeven slechts ge zellig te zijn. Favoriet nummer één voor dit werk is thans de le vendige, vrolijke en slagvaardige Mies Bouwman. „Maar", zegt ze met nadruk: „Ik doe alleen, wat ik leuk vind". Dat deze pap echter niet zo heet wordt gegeten, als ze zo wordt, op gediend, blijkt later: „Mijn ellen de is, dat ik eigenlijk alles leuk vindt". Combineert men een en ander, dan begrijpt men overigens best, waarom er in de familie Timp besloten is, dat Mies het wat kalmer aan zal gaan doen. „Bovendien, het wordt lang zamerhand toch wat te gek met twee kinderen. Nu zouden die het misschien nog wel zonder mij kunnen stellen ik heb een uit stekende hulp maar ik kan ge woon niet buiten hen", merkt ze eerlijk op. Boerderij We zitten tegenover haar in de woonkamer van haar meer dan drie eeuwen oude boerderij in het hartje van het rustige Gooise dorpje Blaricum. Ze was niet thuis, toen we aan kwamen. Een van haar talloze af spraken had haar wat opgehou den. Een vriendelijk dienstmeisje liet ons binnen in de kamer, die duidelijk het stempel draagt van de bewoners. Misschien niet mooi volgens de wetten van de binnen huis-architectuur, maar in ieder geval warm en gezellig door de zeer persoonlijke sfeer. „We hebben er niets aan veranderd, toen we kortgeleden in dit huis trokken. Alleen op zolder maken we vier slaapkamers. We hebben onze spullen zo in de ka- er gezet. En we vinden het leuk", merkt echtgenoot Leen Timp, te levisieregisseur bij de AVRO later op tijdens het gesprek, dat zich heel gemakkelijk ontwikkelt, na dat de gastvrouwe als eer* frisse wervelwind is binnengestormd, duizend cn één verontschuldigin gen aanvoerend voor haar te laat zijn. niet willen, want ze heeft haar hart grondig aan dit medium ver loren. Alleen laat ze ons nog in het ongewisse over het hoe en bij welke omroepvereniging. Vanzelf sprekend heeft ze daar zelf wel haar gedachten over, maar zo lang die geen concrete vorm heb ben, wil ze deze niet in de open baarheid. Ze is trouwens op dit moment helemaal niet gelukkig met pu bliciteit. „Ik ben er niet bang voor, maar er is de laatste tijd al zoveel teveel, als men het mij vraagt over me geschreven", zegt ze. Maar ze beseft ook. dat het een niet meer weg te cijferen JiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuniit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii Ik kan toch eigenlijk niets. Ik heb consequentie is van de indringen- flnn rwi Lr li „„i i n-onrnKao,.^ aa _i - dan ook nooit geprobeerd een pro gramma helemaal te vullen, waarbij 'k dan vanzelfsprekend de quizzes buiten beschouwing laat. Maar het moet heerlijk zijn om te werken met een program ma als bijvoorbeeld Willem O.Duys' „Muziekmozaiek". Al ja ren volgens hetzelfde beproefde patroon. Goed opgebouwd, maar steeds met andere personen. Dat doe ik ook het liefste. Mensen aan het praten krijgen en dan zelf zwijgen. Dat is een van de moeilijkste dingen: leren zwijgen. Dat duurt jaren. Maar helaas, zo'n programma heb ik nooit in mijn vingers kunnen krijgen". Al praat ze er niet graag over, het is duidelijk, dat hier een van de redenen te vinden is. waarom ze bij de AVRO weggaat. Nu is dat „weggaan" betrekkelijk, want in feite is Mies Bouwman, net als alle omroepsters een free-lance kracht. Ze zijn niet in vaste dienst bij. een omroepvereniging. Eigen lijk zouden ze dus kunnen staan en gaan, waar zij willen. Maar Mies heeft Siebe van der Zee een brief gestuurd, dat haar mede werking aan de AVRO afgelopen is. Een later gesprek heeft veel kunnen opklaren, maar toch niet alles, want ze is bij haar besluit gebleven. Wat overigens niet betekent: nooit meer televisie. Dat zou ze de bekendheid, die met televisie werk gepaard gaat. Lastig Het kan echter bar lastig zijn. Mies zelf trekt er zich niet zo bijster veel van aan. „Ze wandelt gewoon door al die belangstelling heen, alsof het haar niet aangaat", vertelt haar echtgenoot-: „Maar mij kan het soms mateloos irriteren als ze haar zo staan aan te gapen". „En met vakanties is het helemaal hopeloos", vindt zijn vrouw. „Ik heb twee kinderen en die kan ik toch niet mee sjouwen naar Spanje of iets dergelijks. Hoeivl dat ook al niet veel helpt, want tegen woordig kom je overal in het buitenland Nederlanders tegen, die beslist menen familiair te moeten doen. Ik zou het liever dichter bij huis zoeken. Ik zou best eens een vakantie hier aan zee wil len doorbrengen. Maar het kan eenvoudig niet. Mijn kinderen lijken wel dieren uit Artis. Tal lozen vergapen zich aan hen en stoppen hen vol met snoep goed. Mies Bonman in een karakteristiek hoekje van haar woonkamer. Links haar zoontje Joost, die I de televisie-kinderprogramma veel belangrijker vond. -J De Westduitse televisie viert dit jaar haar tiende verjaar dag, maar haar critici menen dat ze er nog lang niet is. Oh ja, technisch gesproken is de Westduitse televisie uit- De televisie in West-Duitsland verloopt, volgens een bepaald plan. Hierdoor kan éénderde van alle programma's op amusement zijn gericht «waaronder sport en musicals I, éénderde op toneel stukken, operettes en opera's j oyuikftcii, u^/ci tiico til a o, tu stekend. De kwaliteit van het éénderde op journaals en docu- beeld laat niets te wensen over mentaires. storingen zijn zeldzaam. Maar de critici richten hun kanonnen op de kwaliteit, lengte en distributie van de programma's. iVoorts bestaat er bezwaar tegen het afhangen van oude buitenlandse films en het ont breken van een eigen maat schappij voor de vervaardiging van televisiefilms. Er zijn thans ruim zes miljoen Duitsers, die een televisieapparaat in huis hebben. Deze populariteit van het medium heeft een ernsti. ge weerslag gehad op de bioscoop. Voor elk nieuw filmtheater dat in Duitsland werd geopend, moesten en drie sluiten. Keuze on nn sohnnf-, crp^of-. 'r a Een kunstzinnig jongmens is in het holst van de nacht de Flo rentijnse hotelkamer binnenge drongen van Brigitte Bardot. De deur was niet op slot, zodat het jongmens de knop maar behoef de om te draaien om te kunnen binnenkomen. Op het gegil van de actrice kwamen haar ex-echtgenoot Roger Vadim en de acteur Sammy Frey, die voor het maken van een film in het zelfde hotel logeerden, toege sneld, grepen de indringer vast en leverden hem over aan de politie, die hem in een cel stop te. Daar zit hij nu te treuren over de miskenning van zijn talent en het gemis aan kunstgevoel bij Brigitte Bardot. Want de 33-jarige dichter Domenico Guono was alleen over de mu ren geklauterd en had andere halsbrekende toeren verricht om BJ3. het gedicht te laten horen, dat hij voor haar ge schreven had. En tevens om in spiratie op te doen voor een nieuwe ode op haar uiterlijke aantrekkelijkheden. Maar de met fonkelende ogen in haal bed overeind zittende gillende Frangaise wilde op dit late uur geen begrip opbrengen voor de culturele boodschap, die Dome nico te brengen had. Later werd bekend gemaakt, dat het niet de eerste maal was, dat deze dichter uit Verona een ver geefse poging had ondernomen om B.B. op de hoogte te stellen van zijn grote gaven. Hij slaag de er toen in een hotelkamer naast de filmster te hu ren, maar deze was ook toen niet gediend van de onophoude lijke pogingen van haar buur man om haar aandacht te trek ken. De politie zette hem toen de stad uit, maar Domenico Buono keerde terug. Weer voor niets De dochter wordt uit de box ge. haald cn op schoot gezet. „Vraag maar. Schrijf maar. Ik kwebbel wel door Het kost inderdaad niet de min ste moeite om een gesprek met Mies Bouwman op gang te hou- ien. Zoals ze op het televisie scherm lijkt, zo is ze ook thuis: spontaan, joviaal en plezierig. Al leen nog meer ontspannen. Van zelfsprekend. En daardoor zou men haast zeggen: nog wat meis jesachtiger. Ze praat graag en veel. Slechts af en toe aarzelt ze als ze ergens aiet zeker van is. Met grote vraag- 3gen kijkt ze dan naar haar man, die naast haar zit als een opval lend contrast. Heel rustig, bijna flegmatiek. Laconiek beaamt hij iets of corrigeert hij. Af en toe gooit nij onopvallend wat olie op de golven van zijn vrouws enthou siasme. Maar schijn bedriegt! „Man, ik ben suf van de vele pillen, die ik geslikt heh om overeind te blijven. Een griepje, denk ik". Maar toch, wellicht is hij de geestelijke vader geweest van het „wat kalmer aandoen". Mies' pa rool voor het komende seizoen. Want nooit is de stapel uitno digingen voor haar hoger geweest dan de laatste tijd. Nadat Mies Bouwman de AVRO schriftelijk had laten weten, dat ze er aan het einde van dit seizoen een punt achter zou zetten heeft een blad het nodig geoordeeld dit als een „wijs besluit" te bejubelen, omdat „de kijkers toch maar uitgekeken raken op dezelfde praatjes en ge baartjes van steeds dezelfde per soontjes". „Ik kreeg normaal iedere dag wel een paar brieven. Met ver zoeken om handtekeningen of zo iets. Niets buitensporigs. Ik geloof de mensen niet, die zeggen, dat zij zulke stapels post ontvangen. Maar .juist in die dagen hebben tallozen zich de moeite genomen om te schrijven, dat zij mij toch echt nog niet beu waren. Het heeft mij veel goed gedaan", zegt Mies, die nog hevig ontstemd raakt, wanneer er over deze kwes tie gesproken wordt. En haar man stemt volmondig in, wanneer zij „kijkmoeheid" ten aanzien van personen als „larie" bestempelt. „In Amerika doet één man al jarenlang een ochtendprogram ma van enkele uren. Men is er nog steeds niet op uitgekeken. En zo zijn er meer voorbeelden", be toogt hij met plotseling vuur. „Bovendien, televisie komt als het ware bij iemand thuis. Daar heeft men nu eenmaal het liefste een gast, die men goed kent", meent Mies. Een onsterfelijk genre in de vaderlandse lichte muziek vertegenwoordigt Ketelbin kie", het oer-Rotterdamse volkslied over de straatjongen die voor het eerst naar zee gaat, bij het afscheid zijn moeder niet durft te zoenen omdat dat niet bij zeelui hoort" en na een reeks droeve ervaringen op de oude schuit „Edam" triest aan zijn einde komt. Een lied dat druipt van de sentimentaliteit, maar dat ook, door zijn sfeer en anekdotische tekst, een typische representant is van de ..volkskunst" zoals die in het vooroorlogse Rotterdam bloeide in de vorm van volkscabarets, straatzang en volks toneel. We kunnen ons voorstellen dat de jeugd bij het horen van „Ke telbinkie" geen tx-aan zal laten, maar vele oudere lezers zal het toch een plezier doen te weten dat deze oude Rotterdamse tophit weer op de plaat is uitgebracht. In een frisse, niet al te ingrijpende be werking en met gepaste uithalen gezongen door De Zingende Zwer ver alias Frans van Schaik. Op de andere kant staat het zeemans lied „De wind uit het vaderland". (Palette PB 40082). Bijna veertig minuten twist: het is (te) veel van het goede. Men wordt er om met Cees Nooteboom te spreken twist ziek van, dat wil zeggen: men kan mm 1 Joey Dee in actie er niet genoeg van krijgen of men heeft er na die veertig minuten schoon genoeg van. „Doin* the twist at the Peppermint Hall" met Joey Dee en The Starliters is dan ook een plaat, die wij niet ieder een zullen aanbevelen. Temeer daar deze LP ook als twist plaat geen uitschieter is. Joey Dee zit minder dik in zijn vocale midde len dan Chubby Checker en mist de humor van een Jack Hammer. We zijn er ook niet erg gelukkig mee, dat een paar decimeter van deze 30 cm plaat wordt volge- dreund door een elektrisch orgel. Maar misschien zijn wij niet twist-minded genoeg. Twee van de geschiktste nummers van deze LP (Roulette MGRL 9411». „Ya-ya" en „Shout", zijn ook gekoppeld op een single (Roulette RL 21147 A) verkrijgbaar. De 19-jarige Newyorker Brian Hyland, indertijd bekend gewor den door zijn niet onamusante „Itsy bitsy teenie weenie yellow polka dot bikini" is weer op de platenmarkt terug met twee vriendelijke met zichzelf gezongen duetjes: „Ginny come lately" en „Should be getting better". Twee melodieuze songs, waarvan vooral het eerste, een beetje in de stijl van The Everly Brothers gezon gen, het wel zal doen. (ABC Pa ramount AP 22124). Op een EP-tje vertelt Max Tailleur „Moppen over (maar niet voor) kinderen". En die be perking tussen haakjes is niet geheel overbodig, want Max' grapjes zijn nogal eens aan de pi kante kant. Tailleur is Neder lands moppenverteller bij uitstek. Juist zijn rake voordracht maakt het meer dan eens beluisteren van dit plezierige plaatje de moei te waard. (His Master's Voice 7 EGH 197). Van het orkest van Willy Schobben is in korte tijd het der de plaatje verschenen. „Auf Wie- dersehen Mariene" en „Bolivia" worden beide gebracht in het idioom dat ons na „Mexico", „Ching-ching" en „Mallorca" ver_ trouwd in de oren klinkt. Of „Auf Wiedersehen" of „Bolivia" ook een hit zal worden, betwijfelen we. (Artone DR 25129 B). Sue Thompsons jongste schla ger „Norman" is nu ook op een EP-tje verkrijgbaar, gekoppeld met „Angel, angel", haar oude succesnummer „Sad movies" en het pittige, makkelk in het ge hoor liggende „Throwin' kisses". (Funckler EPHY 6). Acht jaar lang had de kijker geen programmakeuze. In 1960 werd dat anders, omdat veel kij kers overschakelden op de Oost- duitse televisie, wanneer het Westduitse programma hun niet aanstond. Het tweede program ma, van acht tot tien urn 's avonds, was geboren. Het voornaamste programma echter duurt op werkdagen vier uur per dag. De keuze van de sportprogram ma's (vooral in het weekeinde 's middags), wekt nogal eens kri tiek op, omdat soms twee uur of meer gewijd wordt aan minder bekende takken als paardesport of schermen. Journaal Het grootste aantal kijkers tussen de zestig en zeventig pro cent is aan het televisietoestel te vinden om acht uur 's avonds wanneer twintig minuten nieuws en journaal worden uitgezonden. Deze kijkdichtheid handhaaft The Sunbeams zijn drie broers en twee zusjes uit één gezin, de familie Van der Broek in 's-Gra- veland. Met z'n vijven zingen zij „Een soldaat ging voorbij" en „Aha aha si si signor". pre tentieloze, vlotte liedjes, redelijk gezongen en met een uitstekende begeleiding. (Delta DS 1025). De Newyorker Brian Hyland Lou van Burg in Duitsland nog populair zich voor de volgende zestig tot negentig minuten, wanneer een populair toneelstuk of een docu mentaire geboden wordt. Na half tien daalt het aantal kijkers aan zienlijk, omdat de Duitsers over het algemeen vroeg naar bed gaan. De muziek wordt niet vergeten. Nog onlangs bood het tweede programma een onverkorte „La Bohème" aan. De programmadistributie is een ander wrijfpunt. Onlangs was er een avond, die als volgt was in gedeeld: 45 minuten voor een po litieke documentaire, daarna een korte populaire muziekshow, en vervolgens een politiek forum van een uur. Een tegenhanger van dit programma werd door de Sowjet-zone geboden. Geen misdaad Critici van de Westduitse tele visie willen een korter program ma van het Amerikaanse soort maar geen import van misdaad. Cowboyfilms worden volgens hen te weinig geboden. Slechts een maal per week, op zaterdagmid dag. is er één van 25 minuten voor kinderen. Voor de kinderen is er dan nog op zondagmiddag een halfuursprogramma veelal gewijd aan poppenkastvoorstellingen. De commerciële televisie blijft beperkt tot dertig minuten per avond, tussen half acht en acht uur. Er zijn maar korte adverten ties en wie het programma aan biedt weet men niet. De ontwikkeling van het kleu- renprocedé bij de Westduitse televisie vordert gestadig. Over twee jaar kunnen de eerste proef programma's worden gege ven. Buitenlandse persoonlijkheden zijn populair op de Duitse televi sie. Een van dezen is de vroegere Britse militair Chris Howland, die eens per maand een platenpro- gramma verzorgt. Voorts is er de Nederlander Lou van Burg met zijn muzikale quiz van om de vier of vijf weken. Beide pro gramma's trekken een grote kijk dichtheid. Wat de Duitse televisie nodig heeft, zo zeggen haar critici, is concurrentie. Momenteel zijn het de JLander", de deelstaten, die beide kanalen verzorgen. llllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiuiiiiuiuiiiiiiia

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17