louwplannen groene Kruis (Oegstgeest) Coöp. Raiffeisenbank te Warmond 60 jaar Ontwapeiiingsoverleg boekt vooruitgang GRATIS ARBEIDSKRACHTEN VOOR VENLOSE TUINDERS BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 APRIL 1962 Groene Kruis, afdeling Oegst- lield gisteren in het wijkge- ie jaarlijkse algemene leden- tring onder leiding van de iter, mevrouw Van den Bos- Zy verwelkomde in het rr de afgevaardigde van het cctuur dokter J. F. C. Steijling. residente maakte in haar ope- oord gewag van eigen plannen ibting van een nieuw wijkge- u gebleken is dat voor de op- van een gezondheidscentrum rekend kan worden op samen - iet het Wit-Gele Kruis. Deze itle achtte n.l. de tijd nog sgebroken voor samenwerking nu een contact met de Ned. Kerk en de Ver. van Vryz. inden. Indien er een kerkelyk komt kan wellicht een zo- bouwplan opgezet worden dat oene Kruis ook daar een goed jrnen kan vinden. Het huidige ouw is te klein en niet meer de doelmatig. v. d. Bos maakte melding onlangs gehouden Emma- »llecte, waarvan de opbrengst ij veler medewerking, f 736.50 dragen. eer Jac. de Visser, secretaris afdeling, merkte in zijn jaar- op dat de beide wijkverpleeg- ird hebben gewerkt, achten 5834 verplegingsbezoe- 155 patiënten. In het wyicge- ebben zij 704 behandelingen en leenden zij aan de leden is materiaal uit. Zij assisteer de herinenting voor D.T. op len en bij de polio-inentingen, dit jaar weer in het wykge- ilaats vinden. Met vreugde melding van gemaakt dat oek op het consultatiebureau igelingen met ongeveer 1/3 ia imen. Voor 145 zuigelingen in 51 zittingen 941 consulten en. Ook de belangstelling voor uterbureau nam toe. Beide bu- tonden weer onder de bekwa- ling van de kinderarts dr. her. Ook werd een kleuter- gegeven. Mevr. Scheffer-Wild- itelde zich ook dit Jaar weer loos beschikbaar voor de kleu- irerzorging. In 26 zittingen Je zij 372 consulten en werden iters behandeld. Ook de t.b.c. ing heeft nog steeds de volle ht. In 20 gezinnen werden 131 n afgelegd. In de loop van het rd begonnen met een diëtiste- ur door de Groene Kruis dië- lej. Bus. Met spijt werd ge- eerd dat nog te weinig artsen tiënten naar de diëtiste ver- In het bestuur kwamen mu ioor door het bedanken van v Lorenzen en de heer Zaayer, len vervangen door de dames en Ruiter. Contributieverhoging financieel verslag bleek, dat 1961 met een batig saldo van is afgesloten, een hoger an in 1960, voornamelijk door lng van het contributiebedrag. Dtal leden steeg flan 2070 op ri 1961 tot 2134 per 31 decem- 1. De vereniging beschikt over een reserve van onge- 20.000 buiten en behalve het aarde wijkgebouw. De in het ïen liggende nieuwbouw kan onmogelijk worden gefinan- rband met een vergroting van Erve kwam een bestuursuoor- tafel tot verhoging van de itie van f6,— tot 10,— per aartegen niemand bezwaar De verhoging gaat in op «ri 1963. 'm oorzitster, die reeds 27 jaar 1 het bestuur is, was aftredend. klaarde zich bereid een her- liing te aanvaarden in de hoop H|euwe wijkgebouw gereed te aar herbenoeming werden tot bestuursleden gekozen dokter F. van Walchren en de heer Gugten. Huldiging het eind van de vergadering de voorzitster zich tot de ris de heer Jac. de Visser, die bestuurslid bleek te zijn. Na e woorden van dank werd bestuursgeschenk een prach- met elektrische verlichting en. Dokter Steijling bracht ikwensen over namens het tstuur. OEGSTGEEST i in Oegstgeest gehouden in- ig voor het geschenk aan het lijk paar heeft opgebracht feHierbij is niet inbegrepen ragen die rechtstreeks gegi- ijn naar Amsterdam. Het ligt voornemen op Koninginnedag kraampje tegels te verkopen. et boek in het gezin" boek ln bet gezin" was de de lezing die mevrouw M. ïhoff-Van Rhiin uit Leiden p igavond voor de leden van de afd. Oegstgeest hield. Zij te- de aanwezigen het P&s w- 5 paar. dat de kerk verlaat t eerste geschenk na de huwe- P trekking, de trouwbijbel. Voor lijft. dit. Boek met de krant en Sdschrift de enige lectuur. Bomhoff-Van Rhijn drong er i meer en intensiever te lezen in het. kort een overzicht van rschillende soorten lectuur, las zij een paasverhaal uit de „Wees blij met ons" voor. deze lezing ging een meditatie et laatste Avondmaal door de nte, mevrouw J. C. K. van Den Oude, vooraf VOORSCHOTEN notoclub Voorschoten .Bromotoclub-Voorschoten" or- ïrt zaterdag 28 april de „Ko- Julianarit" voor auto's, moto- ooters en bromfietsen. Er wordt, n in twee klassen namelijk A- roor geroutineerden en B-klas- f beginners en minder-gerou- den. kan zich laten inschrijven ze rit bij de secretaris van de Plaspoelstraat 20, Leidschen- Hij schetste de heer De Visser als een man van weinig woorden, doch die op een voortvarende manier bij zonder veel voor het Groene Kruis werk heeft gedaan. Hij overhandigde de jubilaris de legpenning van de landelijke vereniging. De heer De Visser bracht dank aan het bestuur en dokter Steijling en verklaardde dat het Groene Kruis-werk veel voldoening en vreugde schenkt, vooral wanneer de onderlinge ver houdingen in het bestuur zo prettig zijn als hier. Internationaal kappersdiploma De heer W. Kreeft heeft dezer da gen op de Kappersacademie te Rot terdam met goed gevolg een examen afgelegd. Hij is in het bezit gesteld van het internationale kappers diploma, een certificaat van The World Federation of Supreme Hair- dresslng School. Het examen moest in tegenwoordigheid van een inter nationale jury worden afgelegd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het prop. e*- Godgeleerd heid de heer J. P. Smit te Leiden. PAASDIENST OPEN DEUR-WERK Zondagmorgen houdt dr. P. L. Schoonheim. predikant voor Byzon- der Kerkewerk (Open Deur-werk) van de Hervormde Gemeente in de Hooglandse kerk een Paasdienst voor iedereen. De heer A. F. de Jong zal, begeleid door de organist J. Brons, paasliede- ren van Joh. Seb. Bach zingen. In de prediking zal dr. Schoonheim spreken over: „En nu begint mijn leven". Nachtelijke brand in vellenbloterij De schade die vannacht door een brand werd veroorzaakt in een vel- lenbloterij (plaats waar men de wol van de huis scheidt, red.) aan de Tweede Looiersstraat-hoek Zuidsin gel bedraagt ongeveer f. 20.000, waar van f. 15.000 aan de inventaris en f. 5000 aan het gebouw. De brand brak vannacht om ongeveer drie uur uit en werd vermoedelijk veroorzaakt door oververhitting van een olieka chel op de bovenetage van het pand. De brandweer, die zeer snel ter plaat je was. bestreed het vuur met twee nevelstralen en drie lage drukstra- len. De gehele zolder brandde uit. Een voorraad wol ter waarde van een bedrag van f. 100.000 bleef gespaard. De eigenaar van het pand. de heer W. A. F. .Marijt, was tegen brand schade verzekerd. Ook de schade die de exploitant de heer Voorthuizen, leed wordt ten dele door verzekering gedekt. De nablussingswerkzaamhe- den duurden tot vanochtend zes uur. JUBILEUM A. BLOK Dinsdag is het veertig jaar geleden, dat de heer A. Blok in dienst trad van het tapijten- en beddenmagazijn van de firma P. Hoogendoorn en Zn aan de Haarlemmerstraat. Na een huldiging in intieme kring is er des middags van 35 uur in het bedrijf gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen. Ontdekking van 11 jarig jongetje (Van onze correspondent) De tuinders in Venlo die over teelt- of broeikassen beschikken, hebben sedert enige tijd vreemd lijkende hulpkrachten in dienst die hen geen cent kosten en desondanks bijzonder veel werk verzetten. Het zijn namelijk konijnen en hazen die vrijwillig in de broeikassen werden losgelaten, doch daar noodgedwongen werk moeten ver richten. willen zij in leven blijven. Deze knaagdieren zorgen er namelijk voor dat al het onkruid wordt weggevreten. Voordat men overging tot het „indaan door een elf-jarig tuinders- dienst nemen" van deze knaagdieren, i zoontje dat onlangs per abuis een vergde het wieden van het onkruid van zün konijnen los liet in de to- in de broeikassen bijzonder veel tijd, matenkas van zyn vader. Na enkele terwijl men voorts voorzichtig moest j dagen bleek het dier zeer veel on- zijn met het schoffelen. Een paar kruid te hebben opgepeuzeld, reden van deze knaagdieren in een broei- waarom de tuinder besloot nog een kas is voldoende om het onkruid weg konijn erby te plaatsen. En met suc- te houden, zonder dat, men er verder ces! iets voor behoeft te doen. Wel moet men echter zorgen dat er planten in de kassen staan waar konijnen en hazen beslist geen trek in hebben, zoals ondermeer met tomatenplanten het geval is. Deze ontdekking van gratis „ar beidskrachten" werd eigenlijk ge- Want spoedig bleek dat zijo werk zaamheden ln de broeikas beperkt konden worden omdat het onkruid wieden door de konynen werd ge daan. Andere tuinders volgden net voorbeeld van hun collega. Men vindt thans in Venlo haast geen enkele broeikas meer of er zitten konijnen in. Sommigen prefereren echter ha zen, omdat deze dieren geen graaf werk verrichten hetgeen konijnen wel doen door het maken van holen. Het eigenaardige van dit alles is nu dat de tuinders die niet over een broei kas beschikken al het mogelijke doen om konijnen en hazen te weren op hun gebied, teneinde de schade aan de planten te voorkomen. Zo hebben sommige tuinder* op de grote heide in Venlo onder meer hun akkers afgezet met zestig centime ter hoog draadgaas, en ook zUn er die hun akkers afzetten met een touwwerk, dat gedrenkt Is in een vie* en stinkend preparaat om de dieren op een afstand te houden. In elk geval hebben de Venlose tuinders met broeikassen nu gratis hulp en boven dien nog /onder sociale lasten, zy behoeven slechts voor onderdak te zorgen want voor de kost zorgt deze hulp ook nog zelf. Meer licht op het Stationsplein. Teneinde de verlichting op dit plein te verbeteren nemen de Stedelijke Lichtfabrieken thans een proef met twee 14 meter lange mastenwaarop een licht bron is geplaatst, met een groot spreidingseffect. (Foto L.D./Holvaet) Goloeb in de rol van berouwvolle zondaar in Moskou In het ministerie van Buitenland se Zaken in Moskou is vanochtend een conferentie voor de binnen- en buitenlandse pers gehouden, waarin twee „berouwvolle" vluchtelingen wer den voorgesteld, namelyk Alexai Go loeb en Nikolai Wochmiakow. Eerst genoemde Is bekend door zyn tyde- lijk verblijf in ons land, dat hy on langs verliet. Hij beklaagde zich er thans over, dat hf geen weten- schappelyke arbeid had kunnen ver richten, maar in handen was geval len van Nederlandse en later van Amerikaanse splonage-agenten, die „mijn onbezonnen handeling tracht ten uit te buiten voor doeleinden, die verre van wetenschappeiyk waren". Volgens Goloeb waren zij „niet ge ïnteresseerd in mijn lot en mfjn we tenschappelijk werk. doch wel in ver schillende inlichtingen over het we tenschappelijk, industrieel en mili tair vermogen van de Sowjet-Unie". De functionarissen van de Ameri kaanse inlichtingendienst hadden hem, aldus vertelde Goloeb thans in Moskou, gevraagd op een kaart op grote schaal van het district Oeral de ligging en aard van onderdelen van de defensie-industrie aan te wij zen en de uiterlijke kentekenen van afzonderlijke gebouwen, spoorlijnen e.d. tot in de bijzonderheden te be schrijven. De tweede „berouwvolle zondaar" Wochmiakow, vertelde hoe hij per vliegtuig van Rome naar Franfort was overgebracht, waar hij door Ame rikaanse instanties was ondervraagd over Russische raketbases en andere militaire installaties. Daar hij van deze zaken niet op de hoogte was, ..verloren de Amerikanen al spoedig de belangstelling". Later keerde hij naar de Sowjet-Unie terug. „Volkomen onjuist" zo kwalificeer de commissaris mr, L. van Haaren, chef van de Amsterdamse Vreemde lingenpolitie, de door Goloeb gedane mededeling, dat hy op een in het hoofdbureau van de Amsterdamse politie gehouden persconferentie ge dwongen zou zyn bepaalde verkla ringen af te leggen. „W(j hebben WARMOND Personeelsavond PWP De personeelsvereniging van Padox- Panagro hield gisteravond in de zaal van „De Stad Rome" haar eerste speelavond van dit jaar. Tevens was deze avond georganiseerd om afscheid te kunnen nemen van friej. T. Eigen brood, die voor de functie van secre taresse bedankt had. De voorzitter van Padox-Panagro, de heer J. Bek kering. schetste de scheidende secre taresse als een actief en prettig medewerkster, en bood haar een salontafel aan. De uitslagen van de wedstryden luidden Biljarten: H. v. d. Laan, 2. H. v. d. Weerd, 3. H. v. d. Zeeuw. Kruis jassen: 1. T. Lagas, 2. H. Broekhof, 3. J. Zwaan. Pandoeren: 1. H. Ooster beek, 2. W. v. d. Heuvel, 3. P. Kolder man. Sjoelen: 1. J. v. d. Kerkhof, 2. A. Munnik, 3. L. Voogt, 4. P. Versluis, 5. W. Betram, 6. W. v. d. Voet. Kla verjassen: 1. H. Zwaan, 2. J. J. Jan sen, 3. B. v. Koperen, 4. F. Blom, 5. J. v. Leeuwen. De prijzen werden onder een toe passelijk woord uitgereikt door de voorzitter. ZOETERWOUDE Kandidaatstelling gemeenteraad By de gisteren gehouden kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zijn drie lijsten ingeleverd. Op de lijst van de K.V.P. komen de volgende namen voor: 1. P. van Hofwegen, 2. L. J. van der Geest, 3. J H. van der Ploeg, 4. G. P. Koek, 5. J. W. Vink, 6. A. H. J. Paardekooper 7. H. J. van Mil, 8. J. F. M. van Leeuwen, 9. J. B. N. van Diemen, 10. P J. A. de Vrind, 11. C. J. van Leeu wen. 12. V. B. Groen, 13. mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders, 14. P. C. Paar dekooper Pzn., 15. N. J. A. Schouten, 16. N. van der Meer en 17. J. E. Maas. De Prot. Chr. groep heeft de vol gende kandidaten gesteld: 1. Joh. v. Vliet, 2. J. M. Kraan, 3. J. de Graaf. 4. S. J. van der Stoel, 5. K. van der Vliet, 6. H. Roest, 7. L. van Vliet, 8. B C. van der Veer, 9. L. Schenkeveld 10. H. Vink en 11. H. H. van Kapel. Voor de eerste maal na vele jaren werd een derde lyst ingediend van een groepering met de ongeregis treerde naam „Gemeentebelangen". Hierop komen voor: 1. C. M. Wes- termann, 2. C. M. J. Straver, 3. Th. W Pet. 4. P. G. M. van der Zon, 5. W. J. Jong Wzn. 6. A. W. A. van der Werff en 7. A. E. Moraal. Op de katholieke lijst komt niet meer voor de heer G. P. van Leeu wen. Deze heeft zich om gezond heidsredenen niet meer verkiesbaar gesteld. De heer Van Leeuwen is ve len jaren lid van de raad en ook lan ge tijd wethouder geweest. De KVP heeft thans 10 van de 13 zetels en de Prot. Chr. 3 zetels. In hotel de Zon vond gisteren de algemene vergadering plaats van de Coöperatieve Raiffeisenbank. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer P. F. Vergeer, het over- lyden van de leden mevr. Kool v.d. Leede en de heren H. van Dam, C. van Zyl en P. v.d. Vooren. In het afgelopen jaar, aldus de voorzitter hebben wij met dankbaar heid kunnen constateren, dat het vooral voor de bloembollenkweker een bevredigend jaar is geweest. De schade welke gevreesd werd door wateroverlast is erg meegevallen en ondanks dit is er toch een tamelijk goede oogst verkregen. De welvaart in Europa deed de vraag naar bloe men stijgen en dit was voor het productschap voor siergewasnen aan leiding het teeltrecht beduidend te verruimen. By de centrale bank sprint dui delijk in het oog de buitengewone toeneming van de spaargelden wel ke de laatste drie jaren een stijging te zein geeft van een miljard gul den. De bank in Warmond mag zich verheugen in een gestadige en ge zonde groei. In september 1960 werd de 1 '2 miljoen gulden aan spaargel den bereikt en gezien het feit, dat aan de inleg nog geen einde geko men is, mag verwacht worden dat dit voorjaar nog de 2 miljoen zal worden overschreden. Gehoopt wordt dat dit zal samenvallen met de vie ring van het 60-jarige bestaan van de bank. Een speciaal woord van dank bracht spreker aan de kassier de heer A. P. Versluijs aan wiens nooit aflatende propaganda het voor een groot gedeelte te danken is, dat dit resultaat werd bereikt. Overgegaan werd tot de benoeming van een se cretaris voor deze algemene vergade ring. Als zodanig werd gekozen de heer A. P. Versluijs. De door het bestuur overgelegde winst- en ver liesrekening en de balans over 1961 werden met algemene stemmenWL goedgekeurd. Besloten werd van de winst een bedrag van f 850.- te re serveren voor de belastingen en een bedrag van f2652.41 over te hevelen naar het reservefonds. Goedgekeurd werd de voorgestel de statutenwijziging en de wijzigin gen van het huishoudelijk reglement. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van een lid van het bestuur wegens aftrtding van de heer Th. R. de Vroomen. Deze wenste zich, ge zien zyn leeftijd, niet meer als zo danig beschikbaar te stllen. De voorzitter memoreerde, dat de heer De Vroomen byna 25 jaar lid van het bestuur is geweest. Gedurende deze jaren heeft hij door zijn werk en zyns steeds doeltreffende en des kundige adviezenaan de bank on schatbare diensten bewezen. Als blyk van hoogachting en waardering bood hij de scheidende functionaris een boekenbon en een oorkonde van de Central Bank aan. De heer De Vroomen bracht het bestuur dank voor de aangeboden geschenken en zei steeds met groot genoegen en grote voldoening zyn taak als bestuurslid te hebben ver vuld. Na de gehouden stemming bleek dat als bestuurslid was gekozen de heer A. J. v.d. Hulst met 23 stem men. Op de heer W. F. Leenen wa ren 22 stemmen uitgebracht. Hier na volgde de verklzing van een lid van de raad van toezicht wegens het bedanken van de heer L. P. Heems kerk. Ook hy mocht een woord van dank van de voorzitter in ontvangst nemen. Hem werd als blyk van waardering een mooie portefeuille en een assortementskist sigaren aan geboden. Als nieuw lid werd geko zen de heer A. W. v.d. Geest met 22 stemmen tegen de heer T.h. P. Warmerdam 19 stemmen. Er waren 5 stemmen van onwaarde. Besloten werd het zittingsgeld voor de zitda gen van de controle-commissie vast te stelen op f 15.- per dag. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat op 15 mei a.s. in 't Tref punt het 60-jarig bestaan van de bank zal worden herdacht. Een hier voor ingestelde commissie zal de plannen tot feestviering nader uit werken. Uit de vastgestelde rekening en balans ontlenen wij het volgende: Aan spaargelden werd ontvangen f 1.044.649 en terugbetaald f821.139. Aan voorschotten werd terugbetaald f 99565, terwijl aan voorschotten werd verstrekt een bedrag van f247,426. Van de centrale bank werd ontvangen f 2.234.612 terwijl aan de centrale bank werd overgemaakt f2.244.681,03. Het ingelegde bedrag door de rekeninghouders bedroeg f2.277.352 terwyl aan de rekening houders werd uitgekeerd f2.297.313. Aan rente werd aan de rekening houders uitgekeerd f 52.913.- Het winst saldo bedroeg f 3502.41 tegen f5371.99 in 1960. Miljoenen guldens brandseliade Tegen het middaguur is brand uit gebroken in de garenspinnery N.V. „Phoenix" aan de Veemarktstraat ln Tilburg. Het hoofdgebouw is vrywel uitgebrand. De schade aan gebou wen, machines en voorraden wordt geschat op enkele miljoenen guldens. geen enkel antwoord gesuggereerd. De heer Goloeb was volledig vry te antwoordden op de vragen van de journalisten", zo deelde de heer Van Haaren desgevraagd mede. „Zelfs voor de procureur-generaal was het een vraag wat Goloeb zou gaan ant woorden", zei mr. Van Haaren. die pertinent ontkende dat hy Goloeb bepaalde antwoorden zou hebben ge- suggeerd. Prins Bernbard 3pende orlonfabriek Prins Bernbard heeft vanmorgen de orlonfabriek die het Amerikaan se concern Du Pont de Nemours te Dordrecht heeft doen bouwen, offi cieel ln bedrijf gesteld. Er werken al 400 mensen en men verwacht, dat binnen enkele maanden het bedrijf op volle toeren kan gaan draalen. De Prins verrichtte in het by zyn van tal van genodigden, onder wie vertegenwoordigers van regeringsin stanties, afgevaardigden van 't moe derbedrijf in Amerika, de ambassa deur van de V.S. in ons land, de hee John F. Rice, en tal van vertegen woordigers van het Nederlandse be- dryfsleven, de openingsceremonie door een reliefmozaiek te onthul len, waarop de verbondenheid van het nieuwe bedryf met het concern in Amerika wordt gesymboliseerd. Beroep op nieuwe A. A.-conferentie Mr. Ali Sastroamldjojo, vlce-voor- zitter van het voorlopig volkscongres, heeft op de verjaardag van de con ferentie van Bandoeng een beroep op de Aziatische en Afrikaanse lan den gedaan tot het houden van een nieuwe conferentie. Ali Sastroamldjojo, die voorzitter was van de eerste A.A.-conferentie (7 jaar geleden), verklaarde: „Na Bandoeng is de solidariteit van de A.A.-landen uitgegroeid, zy moet nu worden geconsolideerd. Zy kan doel matiger worden op het gebied van de vraagstukken van antikolonialis me, zoals de kwestie-West-Irlan, in dien niet slechts steun wordt ver leend ln de vorm van verklaringen maar ook in de vorm van concrete maatregelen. Het aantal deelnemers aan een nieuwe conferentie zou gro ter zyn nu vele landen kort geleden onafhankeiyk zyn geworden. „Karei Doorman" in Den Helder Het vliegkampschip „Karei Door man" is vanmorgen ln de haven van Den Helder aangekomen en afgemeerd ln de nieuwe Marinehaven. Het schip blyft voorlopig ln Den Helder. De commandant Zeemacht Nederland, Schout-by-nacht, mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk, is gisteravond om zes uur in volle zee per helikop ter op het vliegkampschip geland om commandant en bemanning te ver welkomen. Met hoofdje tussen de bijen gehouden (Van onze correspondent) Omdat een vyfjarig jongetje uit het woonwagenkamp aan de Nleuw- Loosdrechtsedyk te Hilversum met steentjes naar zyn byenkassen gooi de. is de in de buurt wonende eige naar ontzettend kwaad geworden. In- plaats van het ventje een standje te geven of het hem te verbieden, ging hy over tot een byzonder ongewone handeling. Hy pakte het kereltje by zijn beentje omhoog en hield hem 'n tijdlang met zyn hoofdje boven en half ln de kassen. Het kind kreeg enkele fikse steken te Incasseren op zijn hoofdje en zelfs op zyn bulk. Le vensgevaar Is er niet. De politie heeft tegen de man procesverbaal opge maakt. Kauffman krijgt twintig jaar De Amerikaanse krygsraad inW Wiesbaden heeft vandaag de 43-ja- rige kapitein van de Amerikaanse luchtmacht Joseph Kauffman tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het verraden van defensiege heimen in het bijzonder overe Amerikaanse luchtbases aan Oost- duitse agenten. Kauffman had ver klaard niet schuldig te zijn. De krygsraad achtte bewezen dat hy in 1960 tydens verlof in Oost-Beriyn met Oostduitse agenten had gespro ken en hun geheime gegevens over militaire installaties van de Ameri kaanse luchtmacht had verstrekt. VOORRANG: Alleen NEMEN aio er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt De ontwapeningsconferentie in Ge neve is gisteren vrywel geheel ak koord gegaan met een ontwerp-in- leiding op een ontwapeningsverdrag, dat de delegatieleiders van de V.S. en de Sowjet-Unie gezamenlyk had den uitgewerkt. Volgens diplomatieke waarnemers was het de eerste maal sinds de oorlog, dat by overleg tussen Oost en West een dergelyk belang rijk document byna in zijn geheel werd aanvaard. De Amerikaanse en de Russische delegatieleider, resp. Dean en Zorin, die tezamen het voorzitterschap van de conferentie bekleden, zullen trach ten de nog bestaande meningsver schillen uit de weg te ruimen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Óe Thant, heeft gis teren tydens de jaarlijkse lunch van de Amerikaanse commissie voor de Verenigde Naties gesproken over het voorkomen van een atoomoorlog. Hy BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Amsterdam. 18 april. Het Damrak heeft vanmiddag met een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden geopend. Hierbij was Philips circa 5 punten hoger ten opzichte van het slot van gisteren. Kon. Olie aan de vaste kant. Hoogovens plus 2 punten daaren tegen AKU min 2 punten. Unilevers een paar dubbeltjes lager. De handel had niet veel te betekenen. Het bui tenland liet verstek gaan, terwyl men in Amsterdam min of meer een afwachtende houding blyft, aanne men. De onzekerheden op internatio naal politiek terrein werken rem mend op de activiteiten ter beurze. AKU daalde van 370 tot 368, tegen 372 als voorgaande slotkoers. Van daag worden de nieuwe 44% con verteerbare obligaties AKU voor het eerst verhandeld. De taxatiekoers was circa 113. Ook de nieuwe aan delen AKU komen ln de notering. Beide noteringen worden direct na het slot opgemaakt. Wall Street gaf gisteren een licht koersherstel te zien. Van de Neder landse hoofdfondsen lagen Kon. Olie en Philips er beter in de markt. zei dat er een systeem gevonden moet worden om de kernbewapeningswed loop te beperken en te beheersen, „voor deze uit handen loopt". Oe Thant herinnerde aan de „ern- stige en dringende" politieke en ter ritoriale geschillen, zoals „de toe komst van Berlijn, of de onzeker heden in de toestand van het Mid den-Oosten, of de sterk gespannen situatie in zekere delen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika" en zei dat het ..buitengewoon moeilyk" is oplossingen hiervoor te vinden. „Maar het is een gebiedende eis dat de ernst van deze toestanden niet leidt tot 't punt waarop deze monster achtige kernoorlog wordt toegepast". Wanneer geen eindoplossing gevon den kan worden is de meest redeiyke en praktische handelwyze het zoveel mogelyk voorkomen dat de geschil len tot oorlog leiden, door tijdelijke bestandsovereenkomsten, terwyl on dertussen een poging gedaan wordt een biyvend internationaal systeem ter voorkoming van oorlog op te bou wen, aldus Oe Thant. RIJVERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. 61a niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. De beurzen in West-Dultsland gaven vandaag weinig verandering te zien. Philips liep, gedurende de verdere beursduur uit tot 908 (9004). Uni lever steeg van f 177,70 tot f 178.20 (f 177,90». Kon. Olie lag op 139 circa f 1.40 hoger. Hoogovens kwam op het slot van gisteren by een notering op 758. Het jaarverslag van deze maat- schappU werd voor kennisgeving aangenomen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 april Londen 10.124—IO.I31/4New York 3.59}j— 3.60,^: Montreal 3.42H—3.42HParUa 73.44—73.49: Brussel 7.22%—7.234; Frankfort 89 964— 90.014Stockholm 69 91 4—69.964j Zürich 82.82—82.87; Milaan 57 98'2—58.03'*Kopenhagen 52.19—52.24: Oslo 50.50—50.55: Wenen 13 944—13.9541 Lissabon 12.634— 12.64?*. Woensdag 18 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 101 101 Ned '59 44 101 101 Ned '60-1 44 101 101 Ned '60 II 44 1014 1014 Ned '59 44 100 GB 99 H Ned '60 44 100 GB 99f| Ned. '61 44 1004 1004 Ned •53 34 95A 954 Ned Gb obi 34 82 GL 82 L Ned '47 34 92 911?GB Ned *51 34 964 96% Ned '53 I-n 34 944 944 Ned '56 3 4 944 944 Ned '48'34 881^ 88A Ned bel cert 3Vi 884 Ned '50 i-n 34 88 A 884 Ned '54 I-II 34 90 y* 904 Ned '55 I 34 92 904 Ned. '55 II 34 904 914 Ned *37 3 904 904 Ned G.b obi '46 3 91% 914 Ned dol In '47 3 91 91 Ned Inv cert 3 99A 98H Ned 62-64 3 99^ 994 98 T'g 984 Indië *37 3 934 924 Ned. won. b.l. '57 6 1084 1084 Ned. w.bl '58 44 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113 GB 112 GB Ver. HVA-mU 1324 1304 AK.U 3714 370 Deli My cert. 157 154.50 Hoogovens cert. 758 7594 Philips gem bez 9004 9084 Unilever cert. 177.90 178.10 Dordtse Petr 6374 643 y* *nr| p (50 f 20) 137.60 138.90 Holl. Amer Ujn 1384 137?* Java China Pak HP'* 1394 K.L.M 65.50 66.60 Kon Ned St.boot 1604 160 Kon Paket My 152 154 Stoom My Ned 150 GL 152 Niev Goudr cert 1384 138 v Ommeren cert 296 300 GB Kon Rott Lloyd 137 GL 135 N Scheepv Unie 1464 1464 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A dam '47 (34) 3 954 94 idem 48 (34) 954 94 R'dam "52-1 (44 994 ld "37 I-n (34 954 Z-Holl -55 44 1004 1044 Bankwezen Bb N Gem 58 54 103H ld NWB-52 (44» Kzoz - BVG rspbr f 500 *166 2024 BVG rspbr '52 4*01 1424 Industr Obligaties Philips Doll. *51 934 934 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 109 A'dam *51 I 24 844 85 A'dam '56 I 24 834 824 A'dam '56 n 24 91 914 A'dam *56 m 24 91 911^ Eindhoven '54 4 844 Enschede '54 24 844 834 Den Haag *52124 914 Idem n 24 944 954 R'dam *52 I 24 84y* 92 Idem II 24 924 92 Idem '57 24 90 90 Utrecht *52 24 944 94 Z.-Holl. 1957 2 4 89 4 89A Zuid-Holl '59 24 106A 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credieiinstellingen Interunie f 50.- 205 205 Robeco235.50 236 Unitas f 50.510 520 Ver. Bez. v. '94 f 50 142.50 142 50 Amst. Bank 3914 3914 Cultuurbank 33 4 334 Holl Bank eert. 220 2204 Ned HandelmiJ 384 3894 Rott Bank385 3894 Twentsche Bank 356 3564 Senembah 425 B 425 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 761 764 Berkel's Pat297 2744 Borsumy-Wehry 75 4 75 B Calvè Delft eert. 854 854 Electralasmy 3744 K. Pap. v Gelder 345 355 K. Ned Grofsm. 182 185 B Holl. Constructie 428 Ing. bur v Bny. 238 Internatio 2164 214 Int. Kunstst. Ind. 70 4 70 4 v. Kemp en Beg. 1584 B Leidse Wolsp.ry 525 5154 Milller en Co ND. 440 L Ned Kabelfabr 594 596 Philips pref 290 2954 Rott Droogd My. 530 537 Sikkens Groep 950 790 exd Ver Touwfabr 390 Walvisvaart 964 96 Wernink's Betmy 222 223 Wilton Feljenoord 3104 3144 v wyk - Heringa 97 4 96 Zaalberg 1474 1464 .Mynbouw en petroleum Biliton 2de r468 4654 Kon Petr (f20) 136 136.— Amerik fondsen Canad Pacific R 294 244 Intern Nickel 764 774 Anaconda 464 49 y* Bethlehem Steel 404 404 Cities Service 554 56 General Motors54 4 544 Kennecott 574 784 Republic Steel 55y* 55y* Shell Oil 364 37 Union Pacific 31 fc 324 Un. States Steel 64 65

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9