Tien maal tien in Groenhoven Afbraak-doorbraak weer punt van discussie in Noordwijks raad „Hu welij kszwendeF tien maanden geëist LUKAS PASSION VAN BACH IN GROTE KERK NOORDWIJK op elk dubbelgroot pak es Raadhuis blijft staanzegt het collegemaar Wassenaars effectenkantoor in moeilijkheden ser S&ct Onder leiding van Admiraal: Vóór alles geloofsbelijdenis LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 APRIL 1968 In de gisteravond gehouden T vergadering van de gemeente- ■iraad van Noordwijk kwam bij de rondvraag de raadhuiskwes tie weer ter sprake. Deze blijkt de gemoederen van de bevol king nogal in beweging te heb ben gebracht. Het was de heer Vogelaar (prot. chr.), die de aandacht vestigde op een pas sage uit de rede, die de heer Van Riemsdijk (gem. bel.) in de vorige vergadering had ge houden en waarin deze zijn angst had uitgesproken voor doorbraak en afbraak. „Kan het zijn", zo had de heer Van Riemsdijk vragenderwijs gesteld „dat men speelt met de uiteinde lijke gedachte het huidige raad- huis af te breken, Sartorius te doen verdwijnen en de Zee straat via de voormalige tram baan door te breken naar de Offemweg en misschien verder naar de nieuwe weg achter Offem, mogelijk met opoffering van de St.-Joris Doelen of Klein Offem?" de hondenbelasting. B. en W. zullen zich nog eens over deze zaak bera den. Een beroep van de heer C. Booy tegen de weigering van een bouwvergunning werd afgewezen. Gemeentevlag Dit heeft by verschillende inwo- lers ongerustheid gewekt, zo deelde e heer Vogelaar mede. en sommi- ;en hadden zelfs van „de afbraak- laniakken op het raadhuis" gespro ken. „Het blijkt dat de angst van heer Van Riemsdijk op vele an- leren is overgeslagen, en voor alle schutters van het Sint Joris Gilde paniek geraken, wil ik over deze ak grondig worden voorgelicht", :i de heer Vogelaar, die een con creet antwoord verlangde op de vraag of er meer gevorderde of vage lannen waren om Sartorius, Klein "iffem of de Sint Joris Doelen te dopen en een doorbraak te maken laar de nieuwe weg. Burgemeester Van Berckel ver klaarde, dat het nooit bij het colle ge is opgekomen om het tegenwoor dige raadhuis, het waardige Sarto rius, het begrip Doelensteeg, de Sint Joris Doelen en Klein Offem. een van de meest waardevolle buiten verblijven in de gemeente, af te bre ken om de verlengde Zeestraat op een volkomen onaanvaardbaar punt op de nieuwe Offemweg te laten uit komen. Het is zonneklaar, dat de heer Van Riemsdjjk verkeerd is voorge licht. zo merkte de heer Vogelaar ra het antwoord van de burgemees- op. Naar zijn mening had de heer Van Riemsdijk een te „grote broek" aangetrokken. Alles wees op een propagandastunt van Gemeen tebelang, die afbreuk heeft gedaan aan het prestige van het college van B. en W. en aan een gedeelte van de gemeenteraad. Dit had hij van de heer Van Riemsdijk niet ver wacht. Bouwgeschiedenis De vertegenwoordiger van Ge meentebelang liet dit verwyt niet op zich zitten. Hij. constateerde uit het betoog van de heer Vogelaar, dat de verkiezingen in zicht kwamen. Wat hij in de vorige vergadering had ge zegd, sloeg niet op de Doelensteeg, maar op de afbraak van het tegen woordige raadhuis. „Wij hebben nog steeds niet gehoord, welke plannen het college heeft met het thans in gebruik zijnde bouw", zei hij. De heer Van Riemsdijk memoreer de de geschiedenis van deze zaak. Op de agenda van een besloten raadsvergadering komt voor de ver huur van de villa Sans Souci. Daar uit komt. volkomen onverwacht, het besluit voort om de villa af te bre ken en neemt men het principe-be sluit op de grond een nieuw raad huis te gaan bouwen. Als dit op een dergelijke wijze tot stand komt, is 't dan een wonder, aldus de heer Van Riemsdijk, dat angst ontstaat dat men verder zal gaan? De heer Van Riemsdijk verklaar de bijzonder blij te zijn met de con crete uitspraak van de burgemeester, omdat nu de mogelijkheid blijft be staan. dat uitbreiding van het tegen woordige raadhuis nog een eerlijke kans krijgt. Biy was hij daarom ook met de vragen van de heer Voge laar. Handig trachtte de heer Van Riemsdijk het college aan de geda ne uitspraak te binden. B. en W. voorzagen toen blijkbaar het ge vaar in eigen zwaard te vallen, want de voorzitter verklaarde daarna, dat het onmogelijk is in de toekomst te tien. Niemand kan zeggen wat er bij voorbeeld nog eens met Sartorius zal gebeuren, zo merkte de eerste burger op. Wat het-raadhuis betreft achtte mr. Van Berckel de afsluiting van het plein met het bestaande ge bouw zeker aanvaardbaar en daar om zou er een bepaalde bestemming aan kunnen worden gegeven. Doorbraak BU de behandeling van de stukken was een antwoord van het college op een brief van de kerkraad der herv. gemeente te Noordwijk aan Zee, waarin deze de belangen be pleitte, van hen, wier woningen bij het totstandkomen van de doorbra ken in de badplaats, zouden worden afgebroken. De heer Benschop (prot. chr.) zei het niet in alle opzichten eens te zijn met dit antwoord, omdat enerzijds werd gesteld, dat een basis van vrij willigheid geldt, terwijl anderzijds werd gezegd, dat de betrokken be woners begrip dienen te tonen voor de moeilijkheden. Naar zijn mening diende er terdege te worden ge zocht naar mogelijkheden om deze mensen, die van geslacht cp ge slacht te Noordwijk aan Zee heb ben gewoond, daar een woning terug te geven. Wethouder Van Leeuwen (r.k.) wees in zijn antwoord op het stre ven van het college om, indien enigs zins mogelijk, aan dit verzoek te vol doen, eventueel door een ruiling. Een brief over overlast van hon den. was voor de heer Sedelaar (r.k.) aanleiding nogmaals aan te dringen op een wijziging van de A.P.V. en ook werd gepleit voor verhoging van Een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de Noordwjjkse ge meentevlag ging er allerminst met vlag en wimpel door. De heer Vo gelaar verklaarde namens het groot ste deel van zijn fractie de voorge stelde wit-zwart-witte vlag te som ber te vinden. Hij voelde veel meer voor de witte vlag met de zwarte leeuw, een suggestie, waarbij ook de heren K. Passchier (P.v.d.A.), Sede laar (r.k.) en Van Riemsdijk (gem. bel.) zich aansloten. Burgemeester Van Berckel zag hierin een symptoon hoezeer de leeuw wortelde in het hart van de raadsleden. De heer Van Riemsdijk was verheugd met dit besluit, temeer omdat de gemeentevlag van augus tus 1958 af de aandacht van de raad had gevraagd. Bij een voorstel om aan de direc teur' van de gemeentebedrijven een voorschot van f 6200.. te verstrekken voor het aanschaffen van een eigen auto en hem voor het gebruik van de wagen ten behoeve van de be drijven een vergoeding van f 0,20 per km toe te kennen, verzocht de heer Benschop (prot. chr.) soortgelijke faciliteiten ook te verstrekken aan het overige personeel van de bedrij ven. Ter sprake kwam 'n rondschrij ven van de directeur aan het perso neel waarbij het gebruik van eigen motorvoertuigen in gemeentedienst werd verboden. De burgemeester zeg de toe, dat hiervoor contact, met de directeur zal worden opgenomen. Ten aanzien van de dienstkleding, waar over de heer Benschop vragen had gesteld, verklaarde wethouder Van Leeuwen, dat gezocht wordt naar het meest doelmatige. Dit vraagt enige tijd. Vragen Nadat de heer P. den Otter (PvdA) zijn waardering had uitge sproken voor een krediet van f 500.- voor de culturele vorming van de schooljeugd (een concert door het West-Nederlands Symphonie Orkest) vroeg de heer Schenkeveld clementie voor de kerkgangers met betrekking tot de Van Limburg Stirumstraat, stelde de heer Vogelaar met voldoe ning vast dat gistermiddag de par keerverbodsborden aan de Van Speykstraat aangebracht waren, sprak men nog even over de linde bomen aan de Van Limburg Stirum straat, die volgens de voorzitter van perfecte constitutie schenen, doch het achteraf na een deskundige uitleg van de gemeentetuinman, de heer Schipper toch weer niet waren, be pleitte de heer Sedelaar een parkeer verbod voor de Bronckhorststraat tussen Kerkstraat en Zeestraat en voor de Duinweg, verzocht de heer K. Passchier (prot. chr.) om een ge lijke verdeling van de kosten bij het. verwijderen van grafmonumenten, en vestigde de neer W. de Haas (r.k.) nogmaals de aandacht op het stuifzand aan de Hoogwakersbosch- straat. Als lid van het driemanschap voor de statutenwijziging van de Stich ting V.V.V. Noordwijk deelde de heer Van Riemsdijk nog mede, dat de commissie verscheidene vergaderin gen heeft gehouden, speciaal met de vertegenwoordigers van de Ver. van Villa- en Huizenverhuurders. Ge makkelijk lagen de zaken niet, want Verdien 24 Oudste Leidse burger Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! Ideaal-Persil Dc rechtbank in Den Haag heeft voorlopig surseance van betaling ver- leend aan het effectenkantoor Lau- de belangen van de groepen bleken rey in Wassenaar, nogal eens in een verschillend vlak De raadsman van de heer Lau- te liggen. Daarom zal de commissie met enkele amenderingen komen. Op tweede paasdag zullen de Lei- denaars voor het eerst weer sinds vele jaren een honderdjarige man in hun midden hebben. Leiden zal dan drie inwoners tellen die de tien kruisjes hebben volgemaakt. Het is 1 de heer L. van der Reek, een bewo ner van het Geref. Rusthuis „Huize Groenhoven" aan de Witte Rozen straat. In hetzelfde rusthuis, in de kamer naast de zijne, woont zijn 87-jarige zuster, van wie hij zeer veel steun ondervindt. De heer Van der Reek heeft twee dochters. De oudste, die 175 jaar is, woont te Leiderdorp; de jongste is 69 en woont- in Leiden. Hij 1 heeft tien kleinkinderen, 24 achter kleinkinderen en 3 achter-achter kleinkinderen. Sinds zes jaar staat op de schoorsteenmantel bij de heer Van der Reek een foto, waarop hij samen met al zijn nakomelingen staat. Op 48-jarige leeftijd verliet de heer Van der Reek de militaire dienst en geniet dus nu al meer dan 50 jaar jvan zijn pensioen. Na het verlaten Ivan de militaire dienst, hij diende by het tweede bataljon vierde compag nie van de infanterie, was hij zestien (jaar werkzaam als beambte bij het Rijks-opvoedingsgesticht. Dit ge sticht is thans gevestigd in Avereest. Nog heel enthousiast kan de heer Van der Reek over zijn diensttijd vertellen. Zijn echtgenote, die in 1941 op 82-jarige leeftijd overleed, heeft menigmaal bij oefeningen als mar ketenster deel van hetzelfde bataljon uitgemaakt. Alleen de ouderen zullen Op 26 april zal de rechtbank be- zich n0? fleurige kleding van de slissen of de surseance al dan niet marketensters kunnen herinneren. jroot pak ItSJ Jp\ verzorgt'Uw was ideaal! Om dit tot stand te brengen duurt vergadering bijeengeroepen waren om nog enige tijd, maar hij hoopte toch j een overzicht van de stand van zaken op gunstige resultaten. bij het effectenkantoor aan te horen. definitief zal worden verleend. De Rotterdamse Bank heeft aangeboden kosteloos aan de hand van de boeken bisteren meegedeeld aan een vijftig- een overzicht samen te stellen van de 1 tal clienten van het kantoor, die in financiële situatie van het effecten- I Na zijn werkzame leven heeft de kantoor, welk aanbod is aanvaard. De eigenaar van het kantoor is ernstig ziek en daardoor niet in staat zelf deze arbeid ter hand te nemen. De financiële moeilijkheden van het kantoor vinden, naar de raadsman j van de heer Laurey meedeelde, mede hun oorzaak in de verlening van kre dieten, die als gevolg van de insolva biliteit van de betrokken debiteuren niet kunnen worden ingevorderd. Er is een belangengemeenschap van clienten opgericht, die wil trachten te bereiken, dat de effectenportefeuille wordt overgenomen door een bank. Mr. N. W. A. Brink te Wassenaar treedt op als advocaat en procureur van de belangengemeenschap. Hij zal het merendeel van de clienten ver tegenwoordigen ter zitting van rechtbank op 26 april. De Haagse rechtbank heeft mr. C. D. van Boeschoten in Den Haag be noemd tot voorlopig bewindvoerder. Het is mr. Van Boeschoten niet be kend, of er onregelmatigheden zijn gepleegd. Er bestaat naar zijn mening op zijn minst ernstige twijfel aan, ot de effectenportefeuille nog wel In tact is. Mr. Van Boeschoten heeft een accountantskantoor opdracht ge geven de boeken te onderzoeken. Rijksinrichting overbodig 'i In hotel Wolfheze te Renkum heeft een ambtelijke bijeenkomst van directeuren van Rijkswerkinrichtin gen, huizen van bewaring, gevange nissen en Rijksasyls voor psychopa ten, de directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. La- mers. de vraag aan de orde gesteld of het Instituut der Rijkswerkin richting nog reden van bestaan heeft en zo ja, wat zyn plaats en taak in het strafrechtelijk bestel van dient te zijn. Het aantal verpleegden bedri de in 1961 slechts 6§ mannen en^ vrouw. Er zijn ook particuliere ini tiatieven naar voren gekomen, die betere resultaten waarborgen. Mr. Lamers meende dan ook, dat de Rijkswerkinrichtingen haar tijd heb ben overleefd. Uit een oogpunt van strafrechtelijk beleid hebben zij. geen zi-n meer en uit een oogpunt van so ciaal beleid dienen zij geschrapt te werden in het Wetboek van Straf recht De minister van Justitie heeft een gedeelte der vergadering bijgewoond. Een aantal leerlingen van de gemeentelijke middelbare meis jesschool aan de Gerrit van der Veenstraat in Amsterdam, heeft gistermiddag aan Prinses Ma rijke in Paleis Soestdijk een al bum aangeboden. De leerlingen zijn allen lid van de historische club „Nova Zembla", die dit jaar het vijfde lustrum viert. De meisjes hebben de tekst van een schoolboekje over Amsterdams historie in woord en beeld over geschreven op losse bladen „Een samenweefsel van verzinselen van een harde en meedogenloze fi guur, die met zijn charmes en wel sprekendheid een jong meisje heeft vernederd", zo luidde gistermiddag het striemende oordeel van de offi cier van Justitie bü de Rotterdamse de officier als „huwelljkszwendel" werd gekwalificeerd, een opvatting, welke door de zeer bespraakte ver dachte cn diens verdediger, mr. D. J. J. den Hartog, fel werd bestreden. De man had het meisje lange tyd geleden ontmoet in een dancing in en gen samengevoegd tot een bum. rechtbank, mr. Baron Van der Feltz, i - - over een 40-jarige werktuigkundige ?e ?2t!T(laK"eubln5enS wd e.n *5" -- fi verteld dat hy boordwerktuigkundige was bij de K.L.M. en bovendien nog speciale opdrachten uitvoerde voor Interpol. Daarom ook had hy zich onder zijn valse naam „Han van Vos berg" aan haar voorgesteld. uit Haarlem, die terecht stond we- met [oto s, kaartjes en tekenin- gens oplichting, subs, verduistering a/_ van een bedrag van 700 gulden, dat I zyn nu 26-jarige ex-verloofde hem had gegevens als eerste aanbetaling I van hun huis. I Het was een geschiedenis, die door Labour vergroot meerderheid in district Derby De Engelse socialisten hebben de derby gewonnen, de politieke derby wel te verstaan. De reeks tussentijd se verkiezingen wegens opengevallen Lagerhuiszetels is gisteren namelijk voortgezet in het industriële district Noord-Derby. Labour juicht, omdat het deze zetel met een meer dan ver drievoudigde meerderheid heeft be houden. De liberalen juichen, omdat ze, terwijl ze hun campagne moesten improviseren, de conservatieven van de tweede plaats hebben verdrongen en de conservatieven, hoewel diep ge schokt en teleurgesteld over deze ne derlaag, bleven optimistisch omdat ze geloven, dat bij; de volgende algeme ne verkiezingen de rollen weer om gekeerd zullen zijn en de liberalen als van ouds weer „op hun nummer" zullen worden gezet. In elk geval zal het de taak van de liberalen bij algemene verkiezin gen zijn om de tijdelijke protest stemmen tegen het regeringsbeleid welke hun thans overal in de schoot worden geworpen, in blijvende steun om te zetten. De conservatieven her inneren zich thans het jaar 1958, toen het er eveneens niet zo goed met hen voorstond en de liberalen eveneens grote winsten bij tussen tijdse verkiezingen boekten, welke een jaar later bij de algemene po litieke veldslag weer verloren gingen. Of de geschiedenis zich precies zo zal herhalen, is natuurlijk de vraag. Dat hangt af van de reactie van de kiezers, welke weer ten nauwste sa menhangt met de economische voor spoed, die in Engeland een nogal broos karakter draagt. In Derby vormde het ontslag van drieduizend man van de Rolls Roys-fabrieken een factor in de vergrote Labourmeerder- heid. De uitslag was: Labour 16.497. liberalen 8.479, con servatieven, 7.502, kleine winkeliers- partij 886, Labourmeerderheid 8.018, of in percentages uitgedrukt: Labour 49,4 procent (bij de algemene ver kiezingen 52,8 procent), liberalen25,4 procent (bij de algemene verkiezin gen was er geen liberale kandidaat, ln 1950, toen er wel een was, behaal de deze 7.9 procent). Bij de algeme ne verkiezingen was het stemmenre- sultaat: 1. Labour 22.673, 2. conser vatieven 20.266, Labourmeerderheid 2.407. De Noordwijkers blijven hun „Lukas" trouw. Opnieuw was de Grote Kerk uitstekend bezet. De bevolking heeft een eigendoms recht op deze „Passie" verworven en is er zeer tevreden over. Deze „Lukas" komt tegemoet aan de religieuze verlangens van de lijdensweek, zij geeft de bezinning een tastbaar merk. De 23 koralen, die overblijven in de gecoupeerde versie van Admiraal, ontnemen het werk het karakter van „concert", als hoedanig men Bach's Johannes- en Matthaes-Passion nog wèl kan ondergaan. Misschien waren het wel deze koralen. zó doorleefd gezongen als „Cantate Domino" en „Hallelujah" samen dit nu eenmaal kunnen die een 83-jarige kerkganger na afloop tot de uitroep inspireerde: „Ik heb in de hemel gelegen"! Pilatus, de volksscharen en de uit beelder van de Christus-figuur. Een aaneensluitende visie moet deze al- Buiten kijf staat dat Admiraals' len verbinden. Die visie was er_niet Weerklank vertolkingswijze iets méégeeft, iets dat z'n weerklank behoudt tot de volgende lijdensweek, wanneer men weer terugkeert om het allemaal nogmaals te beluisteren. Dat iets is vóór alles „muzikale geloofsbelijde nis". De koralen, die in deze Lukas nog een betrekkelijk primitieve har monisatie hebben, naderen daarom de gemeentezang en suggereren de kerkbezoeker om zelf in de lijdens gebeurtenissen betrokken te worden. De constructieve hoofdgedachte blijft de Evangelie-vertelling ener zijds en het spontane reageren daar op anderzijds. Is deze hoofd-tegen- stelling geëerbiedigd en waardig ge realiseerd, of beter gespeeld, dan Is aan de voornaamste voorwaarde vol. daan. Solisten Het Evangelieverhaal wordt door de evangelist telkens tijdelijk over- i gedragen aan ouderen: o.a. Petrus, compleet, omdat de tenor Peter Dog ger in zijn Evangelie-rol niet als recitant optreedt, maar als een lyri cus. die in zijn partij alles omzet ln schone zang. Dogger doet dat met een bijzonder aantrekkelijke stem, die goed de ruimte beheerst en gaaf tal van ge voelsnuances toelaat. Deze tenor (die zelf jarenlang de Lukas-Passlon in Amsterdam dirigeerde) zal wel ons inzicht delen, dat de recitatieven in dit werk zwak van compositie zijn en door iets vergoed moeten worden. De inconsequentie ligt dus ook bü de maker van het werk. De kleine partijen zijn uitstekend weergegeven door de tenor Cor de Heiden, met een frisse, heldere en lichte glanzende stem en door de bas Han Campfens, die de ongewone laagte van zijn partij overal sonoor wist te houden bij een sympathieke en eigen wijze van vertolken. De bariton Bram van Luyn, die volgens j dewerkers als traditie op de orgelgaanderij plaats j één achten! nam, heeft een sterke en echte stem voor de gewelven: zij draagt voor treffelijk, in timbre geheel apart staand, wat voor de Christus figuur ook past is bovendien dui delijk van dictie en voornaam in de technische uitwerking. Fascinerend De massa-koren krygen van Johan Admiraal een fascinerende karakte risering mee. Alles staat verbluffend juist op z'n plaats, bij een feilloze zuiverheid. De aanvoering en stu wing, die van de dirigent uitgaan, worden door het koristen-apparaat bewonderenswaardig tot zingende daad gemaakt, zodat gebeurtenissen worden gezongen. Admiraal slingert ermee een aanklacht in de gewetens, zoals ook het Evangelie dat wil. Aan de andere zijde van de schei dingslijn tegenover de actie, staat de beschouwing, die we in koralen en aria's vinden. In de koralen valt de ryke kleuring op en de gevoelsscha kering. Admiraal blykt gaandeweg zijn opvatting te versoberen, die een midden schijnt te zoeken tussen per soonlijk en bovenpersoonlyk. De aria-zangers Nelly Schulze als sopraan, Belia Keyzer als alt en Jan Koot als tenor hebben allen het be grip voor de instrumentaliteit van hun vaak ondankbare zangpartijen gemeen. We moeten hier van fraai tot zeer fraai stemmateriaal gewa gen en van steeds toereikend draag vermogen. Het orkest, zoals men weet ln meerderheid Haagse amateurs bleek weer een deugdelijk en zeer bruikbaar apparaat dat zich willig door de dirigent beheersen liet. Johan Zweers aan het orgel wordt wel het laatst genoemd, maar dat belet niet dat we hem van alle me- kunstenaar nummer V. Voorwaardelijk IVi werkelijkheid was hij een voor waardelijk in vrijheid gestelde, die ondergedoken leefde omdat hij zich aan het toezicht van de reclassering had onttrokken en zyn geld verdien de met geheimzinnige tochten met koffers naar de grens verdiensten: 250 gulden per rit en bovendien nog een administratieve functie had in een dubieus massage-instituut in Den Haag. Hij bleek tenslotte ook gehuwd te zyn,zij het dat hy spoedig zou scheiden. Uit de eerste kennismaking ontstond spoedig 'n veelvuldiger contact, waar bij de werktuigkundige weliswaar zijn echte naam moest prijsgeven, maar de jonge vrouw toch de illusie be hield met een K.L.M.'er te zullen trouwen. Daarom ook machtigde zij hem om twee maal een bedrag van haar spaarbankboekje te incasseren in totaal tot een bedrag van 700 gulden voor de aanbetaling op het huis. Tijdens de rechtzitting zei zij overigens, dat ook te hebben toe gestaan. als zij zijn echte antece denten had geweten. Want haar aan staande man zou de cassette tafelzil ver betalen Fataal Die 700 gulden werden de man fa taal bij zyn arrestatie, die overigens om andere redenen geschiedde. Mr. Den Hartog vond niets ongebruike lijk in de lening tussen verloofden, temeer omdat zyn cliënt altyd over voldoende geld beschikte en onder meer altyd zelf alle uitgaven bij uit stapjes had betaald. Maar de officier van Justitie zag er oplichting ln, omdat de man het geld aan de ma kelaar van het huis had moeten be talen. Hij kwam tot een eis van tien maanden met aftrek en op grond van 'n zeer slecht psychiatrisch rap port ter beschikkingstelling van de regering. Het psychiatrisch rapport werd daarna een der feiten, waarop ver dediger en verdachte al hun toorn richtten. Een onderzoek door mr. Den Hartog bracht namelijk aan het licht, dat de psychiater niet meer dan een kwartier met de man had gesproken en het rapport mede had opgesteld aan de hand van vroegere gegevens over verdachte. De zitting kreeg dan ook een ongebruikelijk slot, omdat de rechtbank zich na het laatste woord van de verdachte ruim tien minuten terug trok in de raadskamer om te oordelen over het verzoek om een na der onderzoek. Dat werd afgewezen. De rechtbank zal nu op l mei uit spraak doen. heer Van der Reek zich gewijd aan zyn liefhebberijen: vissen en tuinie ren. Jarenlang is hij de trotse bezit ter geweest van een eigen volks tuintje. Op tweede paasdag bestaat er in het rusthuis gelegenheid de honderd jarige te feliciteren van 10.3012 uur en van 13—16 uur. .ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Nederlandse zeeman mag bij Hogerhuis in beroep gaan (Van onze Londense correspondent) Het Hogerhuis, de hoogste beroeps instantie in de Engelse rechtspraak, heeft gisteren de Nederlandse zee man uit Amsterdam, die op 26 ok tober 1961 wegens een in Wales ge pleegde moord op de dienstbode van een dokter, Margaret Hughes, tot le venslang was veroordeeld, toestem ming gegeven om formeel bij het Ho gerhuis in beroep tegen dit vonnis te gaan. De verdediger, Philip Wien, heeft reeds voor het Gerechtshof de kwes tie aan de orde gesteld of een brief, geschreven door de verdachte aan zijn vrouw, welke, indien de brief haar bestemming had bereikt, vol gens het recht als vertrouwelijk zou dienen te worden beschouwd en niet als bewijsmateriaal mag worden ge bruikt, het vertrouwelijk document blijft, indien zy onderschept wordt, zoals in dit geval. De zeeman had zijn vrouw geschreven iets verschrik kelijks te hebben gedaan, een mede deling welke haar nooit bereikte, om dat bij zijn arrestatie aan boord van het Nederlandse schip in de haven van Liverpool een der leden van de bemanning de brief, welke de zee man hem had gegeven om te posten buiten een Engelse haven aan de ka pitein overhandigde, die deze op zijn beurt ongeopend aan de politie heeft gegeven. Voor de rechtbank was deze brief het belangrijkste bewijsmate riaal. Hoewel er weinig kans bestaat, dat het vonnis ongedaan gemaakt wordt, wil de verdediger een principiële uit spraak uitlokken over de voor het Engelse recht belangrijke kwestie van de onderschepte brief. De hoge rechters van het Hogerhuis waren het ermee eens, dat hier een kwestie van algemeen belang in het geding is zodat het verzoek van de zeeman om bij het Hogerhuis in beroep te gaan. werd lngewillig. Onbewust heeft de verdachte misschien een bijdrage geleverd tot een nieuwe ju risprudentie. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U beeft da ai voorrang, maar sta eerst stil op bet trottoir en kyk uit of het rijverkeer O die voorrang nog geven kan, dus tydig kan rem men zonder ongelukken te veroor- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 april. Stieren 5, melk koeien 75. vette Koeien 50, vare koeien 45. pinken 15, vette kalveren 25. nuch tere kalveren 59. vette schapen 10. fok schapen 15. vette lammeren 84 geiten 9 zuig- en weiaelamm. 33. Totaal 426. In verband met de geringe aanvoer, die het gevolg waa van de verzette markt, geen handel en pryzen. LEIDEN. 18 april. Aangevoerd 3 par tyen Goudse kaas en geen Leidse kaas. Notering ie kwaliteit tot 2.10. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 april Groenteveiling: waspeen per kist Al 10.90-15.60, A2 5.20-13.50. BI 16.90- 19.30, B2 3.90-5.50. rabarber 56.tot 67.—. radijs per lor bos 22.—, prei Al ,A2 60-Aanvoer waspeen 73.000 kg, waarvan 43.000 kg voor ex port werd verkocht. LISSE, 18 april Er is nog steeds veel vraag naar goed plantgoed van gladiolen. De handel ls vlot en er wor den goede pryzen besteed: de aanvoer was niet groot. Gladiolen 6/8: Nieuw Europa 1.50. Aranjuez 1.60, Rosa van Lima 1.20, Allard Plerson 1.40, Lustige Wltwe 1.10, Jo Wagenaar 1.50, Benja min Britten 1.10 Spie and Span 2, Orange Parade 1.30, Memorial Day 1.60, Hochsommer 1,50. Frlondshlp 1 50. Sneeuwprlnses 1.30, Johan Strauss 1 60. Johan van Konijnenburg 1.60. Gladio len 4/6: Plcardv 95. Nieuw Europa 65. Johan Strauss 1 10. Pastel Beauty 60, Memorial Day 1.20. Spie and Span 1 -, Jo Wagenaar 1.-. Gladiolen 3/4: Plcar- dy 38. Flower Dream 65. Johan Strauss 24. Sans Soucl 30. SUhouet 30. Fire- king 20. Johan van Konijnenburg 20. RIJNSBURG. 17 april Tulp Queen Elizabeth II 14)0-1.95, Belona I pen: wdlODS 2.05-2.15, Copland 1.70-1.85, Winter Gold 1.35-1.45, Remagen 2.10-2 20, Sweet Harmony 2.85-2.95. John Gay 2.00. Edith Eddy 1.65-1.70. Golden Har vest 2.20-2.25. Krelige's Triumph 1.30- l 40. Rijnland 1 55-1 65, Piccadilly 1 80- 1.90. Kansas 1.90-2.15 per bos. Anemo nen 6.80-9 20, Dlv. Narcissen (koud» grond) 3.00-5.00-7.80 per 100.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7