O.A.S. moordt lukraak in ORAN 36 DODEN KINDERBIJSLAG haalt het wel in de Senaat POLITIEK BERAAD VAN ZES WEER ZONDER RESULTAAT PAAS RECLAME M. DE VRIES Moslimbevolking tot uiterste getergd dorst naar wraak (9ud Ofte WELKOM, ONINKLIJKE HOOGHEID /EERBERICHT HINDERLAAG Nederland en België willen eerst Engelse aansluiting teuws rericht 1 maart I860 WOENSDAG 18 APRIL 1962 No. 30633 EIDSCH DAGBLAD neut. E A iL van Dishoeck iredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ET grote vreugde heeft on getwijfeld de gehele Leidse burgerij en in het bijzonder universitaire gemeenschap genome" van de aan- iging, dat H.K.H. Prinses riet, de derde dochter in het uklijk Gezin, zich bij de aan- van de aanstaande acade- he jaar- en leergang zal doen rijven als studente aan Neer oudste universiteit. H.M. Koningin Juliana en Kroonprinses is Prinses riet reeds de derde telg uit jranjehuis, die in de laatste idertig jaar de aloude ban- met de Leidse Alma Mater bevestigen. De huidige Leid- neratie is als het ware ge- een prinses als studente in midden te hebben. Zij heeft Weemaal toe gevolg gegeven ie bij de aanvang van de stu- nadrukkelijk uitgesproken om de prinses gedurende studietijd te beschouwen en ïandelen als een gewone stu- en haar de bewegingsvrij- te gunnen, welke iedere stu- geniet. nel Koningin Juliana als es Beatrix hebben na beëin- g van haar studie meerma- kennen gegeven hoezeer zij houding van de Leidse bur- op prijs hebben gesteld, grond van deze ervaring worden verwacht en ver- ?d, dat die vrijheid ookPrin- largriet ten deel zal vallen, ïeer zij straks haar intrek zal n in hetzelfde huis aan het nburg ,waar ook haar oudste haar studiejaren heeft [ebracht. den heet zijn koninklijke imstige academieburgeres bij iaat welkom en verheugt van harte over haar komst! rie spionnen 111 WTTSERLAND veroordeed Zwitserse krijgsraad heeft gis- in Arrau drie Tasjechoslowa- op beschuldiging van spionage tsp. twaalf, zes en vyf jaar ge- misstraf veroordeeld. De drie agden hadden bekend schuldig in aan het ten laste gelegde, proces, dat tien dagen geleden i, werd achter gesloten deuren rd. drie Tsjechoslowaken de in te Wenen geboren Otto Schwar- rger, zijn twee jaar jongere i Eva en een zekere Vlastimil r waren begin 1961 aange- m, tezamen met hun landge- Bohuslav Pavlik die later we- zjjn zeer slechte gezondheids- ind naar Praag werd terugge- d en inmiddels zou zijn overle- president van de krijgsraad, el Real, noemde Schwarzenber- een van de best geoefende en irlykste geheime agenten die te- de Zwitserse onafhankelijkheid, aliteit en veiligheid werken", waren militaire, politieke en Jmische spionage en het verval- van verscheidene documenten iste gelegd. In 1959 was het aar Schwarzenfcerger met zijn kinderen naar Zwitserland ge il, nadat de man als Zwitsers sburger was erkend. Hij had oe uitstekend vervalste stukken [elegd, waaruit zou blijken dat onwettige zoon van een Zwit- vrouw was. 0 Slot op pag. 2 MINDER ZACHT Bilt verwacht van heden- tot lenavond: Zwaarbewolkt met Iselijk enige regen, maar later enkele verspreid voorkomende iringen. Zwakke tot matige wind Westelijke richtingen. Lagere mid- empera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 APRIL 'nop: 5.36 uur; onder: 19.43 uur »an op: 19.05 uur; onder: 5.54 u togwater te Kat''ijk e 3.17 en uur. laagwater te 11.18 uur en uur. it blad bestaat uit 24 pagina's De moslim-bevolking in Algerije be gint de bloedige provocaties en 't gesar van de OAS beu te worden. In de grote steden Algiers en Oran hebben de mos lims gisteren voor het eerst sinds de wapenstilstand hun zelfbeheersing ver loren en zijn zij tot tegenaanvallen over gegaan, die aan verscheidene Euro- In Oran begonnen de moei lijkheden 's ochtends vroeg al, toen OAS-leden met bazoeka's de Algerijnse Sanchidrian-wijk beschoten, hetgeen aan acht moslims, o.w. een vrouw en twee kinderen, het leven kostte. Na deze laffe moordpartij trok ken woedende moslims, gewa pend met messen en ijzeren sta ven, naar de aangrenzende Europese wijk "Cité des Cas tors". Een OAS-commando lag daar echter in een hinderlaag en de Algerijnen werden met een regen van kogels ontvangen, waardoor acht van hen werden gedood. Militairen en gendarmes trachtten de orde te herstellen, doch de tot het uiterste getergde moslims waren er niet toe te bewegen naar hun wonin gen terug te keren. Europeanen die zy op hun weg tegenkwamen, be werkten zij met hun messen en sta ven. Op die manier werd één Frans man vermoord en werden zes Euro peanen zwaar gewond. Verder wier pen de Algerijnen wegversperringen op en bekogelden zij auto's met ste nen. De ergste terreurdaad beging de OAS gisteren in Oran door vanuit legerauto's in de wijk „Cité des Oli- viers" lukraak op Algerijnen te schie ten. Overal lagen de doden, vooral vrouwen en kinderen. In een paar minuten werden zo meer dan twintig moslims met machinegeweren neer- gemaaid. De OAS-moordenaars, ge stoken in parachutistenuniformen, wisten te ontkomen. peanen het leven hebben gekost. Vooral in Oran is na een reeks barbaarse OAS- moorden de spanning onder de Alge rijnse bevolking tot ondraaglijke hoogte gestegen. Alleen al in deze stad werden gisteren 36 moslims vermoord. In geheel Algerije vielen 54 doden, van wie 47 moslims, en ruim dertig gewonden. Winkelsluiting op 30 april De commissie van overleg van de middenstandscentrales, waar in samenwerken de christelijke- de Ned. katholieke en Kon. Ned. Middenstandsbond, hebben de zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijf geadvi seerd om op maandag 30 april hun zaken te sluiten, voorzover de omstandigheden ter plaatse dit toelaten. Dit advies is gegeven in ver band met het bijzondere karak ter van deze dag, daar niet al leen de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd, maar tevens het 25-jarig huwelijks feest van het Koninklijk Paar. Verdere wraakoefeningen door de moslims zijn voorlopig voor komen door het Franse leger, dat nu een zwaar kordon heeft gelegd rond de Arabische wijken in Oran. Ook in Algiers is het gisteren tot moordaanslagen over en weer ge komen. Tenminste tien moslims wer den vermoord. In een mohamme daanse voorstad van Algiers werden drie Europeanen door een menigte moslims gelyncht. Volgens de politie werd in een andere voorstad van Al giers een 18-jarige Fransman door vier Arabieren ontvoerd. De auto waarmee dit gebeurde, werd later aan gehouden bij een door gendarmes op geworpen wegversperring. Twee der inzittenden kwamen naar buiten en schoten een gendarme neer. Deze, hoewel stervend, schoot terug, waar door een der moslims werd gedood en de andere gewond. De andere in zittenden van de auto wisten met het voertuig te ontkomen. De OAS legde in Algiers met een enorme springlading de op een na grootste (en pro-FLN) krant van Al giers het zwijgen op. Twee verdiepin gen van het gebouw werden volledig vernield. Er waren geen slachtoffers. FLN ongeduldig Geheel onverwacht is de Franse hoge commissaris in Algerije, Fouchet, gisteren in Parijs aange komen. Zijn plotselinge bezoek wordt in verband gebracht met de op leving van de OAS-terreur. Hij is zowel door generaal De Gaulle als door premier Pompidou en de minis ter van Algerijnse Zaken, Joxe, ont vangen. Hij zou de Franse regerings leiders hebben gezegd, dat de FLN met steeds duidelijker ongeduld een beslissende actie van het Franse leger verbeidt met het doel de OAS te vernietigen. Koningin Juliana heeft gister ochtend. in de Hilversumse Ex- pohal een gedeelte bijgewoond van de officiële viering van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Met veel genoe gen keek zij naar het défilé van de voorzitsters van de verschil lende gewe sten. gezeten in twee oude en twee nieuwe auto's. Slot pag. 2 Zoon van Stalin overleden Volgens welingelichte Sowjetrussi- sche kringen in Moskou is Wassili Stalin, de jongste zoon van de ex- premier uit diens tweede huwelijk, dezer dagen in Kazan overleden. Ten tijde van de dood van Stalin in 1953 was Wassili commandant der luchtstrijdkrachten voor het district Moskou, met de rang van luitenant- generaal. Later, doch vóór de desta bilisering, werd hij wegens zyn ver- (Van onze parlementaire redacteur) De balans opmakend van de redevoeringen, die de afgevaar digden van de diverse fracties gisteren in de Eerste Kamer heb ben afgestoken over het wetsontwerp tot vaststelling van een algemene kinderbijslagverzekering, mag men voorspellen, dat dit wetsontwerp wordt aangenomen. De hoofdelijke stemming hierover wordt volgende week woensdag gebonden. De socialistische afgevaardigde Van Wingerden had hoofdelijke stemming verlangd, na in zijn betoog al verklaard te hebben, dat hij zijn stem aan het ontwerp in de huidige vorm niet kan geven. Zijn mede- fractiegenoten zullen dat evenmin kunnen. De overige partijen inclusief de CPN zullen echter vóór stemmen, met een klein voorbehoud misschen voor prof. De Gaay Fortman (AR) die het jammer vond, „dat zoveel vernuft in zo'n slechte zaak is gestokenDie slechte zaak zal volgende week ivoensdag niettemin tot wet worden verheven. Gisteravond had dat ook al kun nen gebeuren, als het quorum (de helft van het aantal leden, plus één lid» aanwezig geweest was. Dit laat ste was, zoals vaak in avondvergade ringen, niet het geval, zodat voorzit ter mr. Jonkman de stemming moest opschorten. Opmerkelijk was, dat er na het antwoord van minister Veld kamp door geen der Kamerleden werd gerepliceerd. Er is over dit wetsontwerp, dat een herziene versie is van dat- waarover minister Van Rooy destijds is gestruikeld, al zoveel gesproken en geschreven, dat de senatoren blijkbaar de moed niet konden opbrengen er in tweede ter mijn nog meer over te zeggen. Als de algemene kinderbijslag verzekering zal zijn vastgesteld en de bestaande algemene kinderbij slagwet zal zjjn aangepast, wordt de thans bestaande situatie als volgt aangevuld: kleine zelfstandigen krij gen uitkeringen voor het eerste en het tweede kind als hun jaarinkomen niet meer bedraagt dan f 4000. Allen krijgen kinderbijslag vanaf het der de kind, mits het inkomen niet ho ger is dan f 14.000 per jaar. „Er zal", zo zei minister Veldkamp: „Nog veel werk moeten worden ver- In Alkmaar wordt vrijdag voor het eerst weer de bekende kaas markt gehouden. De hoeden en draagrekken, die een winter lang in het Waaggebouw waren op geslagen, zijn tevoorschijn ge haald. zet, om de invoering van de wet per 1 januari 1963 mogelijk te maken. Hij wilde graag toegeven, dat de wet het resultaat is van een groot aantal compromissen, maar toch zal in het kader van deze wet 96 procent wor den uitgekeerd van datgene, wat de belanghebbenden zouden hebben ontvangen als het oorspronkelijke voor minister Van Rooy zo fatale wetsontwerp zou zijn aangenomen. Ongehuwde vrouwen boven 45 jaar zullen van premiebetaling worden vrijgesteld, aldus de minister, onge acht het advies van de SER dat deze vrijstelling afraadt. Dr. Veldkamp stelde de Kamer een algemene maat regel van bestuur in het vooruitzicht, waarin de vrijstelling wordt geregeld. Met deze vrijstelling verzekerde de minister zich van de steun van de CHU-fractie, die bij monde van mr. Van Bruggen had verklaard, dat het inzicht van de minister op dit punt beslissend was voor het al of niet instemmen met het wetsontwerp door deze fractie. Slot pag. 2 slaafdheid aan de drank gedegra deerd. Hij onderging een gevangenis* straf van vier jaar wegens het ver oorzaken van een aanrijding met do delijke afloop, toen hij onder invloed van alcohol verkeerde. Tijdens de oorlog vocht Wassili Stalin als vlieger aan het Russische front. Sigarettenimporteur gedagvaard De N.V. Niemeijer, tabaksfabriek te Groningen (fabrikant van Roxy-siga- retten) heeft de N.V. Cigaretten Im port Company v.h. A. J. Blok, impor teur van „Lexington", te Schevenin- gen in kort geding gedagvaard mor genmiddag te verschijnen voor de president van de Groninger recht bank. De N.V. Blok heeft in een reclamecampagne gebruik gemaakt van een folder, het „Lexington-bul letin", dat op grote schaal is en wordt verspreid en dat is neergelegd bij de sigaretten-winkeliers in ons land. De N.V. Niemeyer acht de inhoud van dit bulletin onjuist en maakt daar bezwaren tegen. Gevraagd wordt stopzetting van de versprei ding van deze wat genoemd wordt onjuiste berichtgeving en voorts de vernietiging van de nog niet ver spreide bulletins alsmede een alge meen verbod om dergelijke als on juist gekwalificeerde berichtgeving te plegen. (Van onze Parijse correspondent) Zonder communiqué en zelfs zonder een datum voor een nieuwe samen komst bepaald te hebben, zijn de zes ministers van Buitenlandse Zaken der landen van „klein Europa" gisteravond in Parijs uiteengegaan. De laatste ministerconferentie in de lange serie, die sedert een jaar over het plan van president De Gaulle voor een „Europa der vaderlanden" werd belegd, is, voorzichtig uitgedrukt, géén succes geworden! Onder die omstandigheden zal van een beraad tussen de staats- en regeringshoofden, dat vagelijk voor juni in Rome stond genoteerd, voorlopig nog helemaal geen sprake kunnen zyn. Een voorzichtige vooruitgang werd niettemin bereikt ten aanzien van de economische en militaire aspecten van het plan van De Gaulle. gen van De Gaulle met Adenauer en daarna Fanfani wel steeds duidelijker begint af te tekenen, moest men, zo onderstreept de heer Luns, toch wa ken voor generalisering. Zo was Ita lië, dat nu in Europa bij monde van minister Segni als de voornaamste bruggebouwer optreedt, enkele keren de Belgisch-Nederlandse standpunten bijgevallen Geen enkel akkoord is er echter uit de bus kunnen komen zo dat de con missie der deskundigen hr.ar monnikenarbeid voor mag zet ten. De ministers zullen elkander in het raam van Atlantische en andere vergaderingen de komende maanden en met name in mei in Athene zeker wel weer regelmatig tegen het lijf lopen, maar een nieuw formeel gesprek over Europa kon dus niet op de agenda worden geschreven. Geen invloed van wijziging in de Franse regering Voorts schijnen de tegenstellingen tussen de federalisten en confedera- listen (resp. aanhangers van een sta tenbond met sterke eenheidsaccenten en een genootschap van staten met veel zelfstandigheid) dit keer geen aanleiding tot dramatische botsingen te hebben gegeven. De samenwerking tussen de Nederlandse en de Belgi sche delegaties was, zo vertelde ons minister Luns met nadruk, uitstekend geweest. Het moet, menen wij te we ten, gisteren trouwens vooral de heer Spaak zyn geweest, die de kastanjes voor de beide landen uit het vuur heeft gehaald. Een vuur, dat, als ge zegd, echter wat zwakker brandde dan bij vorige gelegenheden. Mr. Luns gaf na afloop van het be raad ,toen hij de Nederlandse pers in de ambassade ontving overigens niet de indruk dat hij om deze mislukking zo heel erg verdrietig was Ofschoon een scheidingslijn tussen België en Nederland enerzijds, en de drie grote landen: Frankrijk, West-Duitsland en Italië plus Luxemburg aan de an dere kant zich sedert de ontmoetin- Zonder dat mr. Luns het Neder lands-Belgische standpunt nu met zoveel woorden formuleerde, schijnt men toch wel te kunnen zeggen, dat de beide landen zich met betrekking tot het Franse plan tot niets willen verbinden zolang Engeland zich niet eerst officieel bij „klein Europa" heeft aangesloten. Het kan nog vele maan den duren voor Groot-Brittannië die beslissende stap eindelijk "•eenit, en daarna, zo lijken Den Haag en Brus sel nu te menen, zullen we dan wel weer verder zien. EEN PR0DUKT VAN Wij vroegen minister Luns nog, of er enige kentering te bespeuren was geweest in de Franse stellingen, nu in de nieuwe regering-Pompidou twee erkende Europeanen Pflimlin en Maurice Schumann zijn opge nomen. De heer Luns glimlachte iro nisch: „Voor zover mij bekend is heeft het presidentschap van de re publiek nog altijd geen mutatie on dergaan". Gratis overhemd of das bij aankoop van KOSTUUM of JAS. KAMGAREN TWEN-KOSTUUMS Italiaanse style, vanaf f 89.75 POPLIN-DRY-SIL REGENJAS vanaf f37.75 Haarlemmerstraat 149 t.o. Janvossensteeg Schakelzegels worden in betaling aangenomen. Uit het Leidsch Dagblad van J 18 April 1862: a Men schrijft uit Utrecht, f dat Prof. Miquel verlangd f heeft voor een benoeming naar Leiden niet in aanmer- f king te komen. —De Gemeenteraad van Lei den heeft in zijn vergadering van heden Donderdag met 12 tegen 11 stemmen zich ver enigd met het voorstel der commissie om te geraken tot ontbinding der acte van over eenkomst omtrent het ver- grooten van het Academisch Ziekenhuis. i OfcSikKINSGRCSF

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1