Acht partijen nemen aan Leidse gemeenteraadsverkiezing deel P.S.P. en Rad. Dem. Partij komen ook met lijst uit Voor 10x10 9500 LZC eii De Zijl in één poule van de waterpolocompetitie Koningin bij de huisvrouwen BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 APRIL 1962 Vandaag hebben in Leiden acht politieke partijen hun kandidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in het Stadhuis laten indienen. Behalve de P. v. d. A., Prot. Chr., KVP, VVD, CPN en SGP, die de vorige maal ook met een lijst uitkwamen, nemen thans ook de PSP en de Radicaal Democra tische Party aan deze verkiezingen deel. Ditmaal ontbreekt de „Lijst Boter", welke in 1958 een aantal stemmen, voornamelijk uit prot. chr. kring op zich verenigde. „Lijst Boter" niet De volgende lijsten werden inge diend P. v. d. A. 1. C. J. Piena, 2. J. Winsemius, 3. mej. A. J. van Nienes, 4. H. Zunder- man, 5. M. Sommeling, 6. W. G. den Dubbelden, 7. S. Sannes, 8. S. J. Roorda, 9. G. A. Spierenburg- geb. Beekhuizen, 10. M. L. Kuyt, 11 J. van Baaren, 12. M. van Aken, 13. L. F. Molle, 14. P. Fakkel, 15. A. Ver snel,. 16. J. A. van der Horst, 17. A. Th. Boting, 18. J. Ligtvoet-geb. Hof- stra, 19. P. Hemerik, 20. H. de Kruis- geb. Wagemaker, 21. A. J. Frèrejean, 22. A. den Besten geb. Verkaik, 23. D. van Rijn, 24. P. J. Planjer, 25. S. C. Wyrdeman geb. Quaadgras, 26. A. Galjaard. Prot. Chr. groep 1. P. S. Harmsen, 2. S. M. Stolp, 3. L. Questroo, 4. C. J. Woudstra, 5. B. de Kier, 6. J. G. Lamers, 7. J. C. Elsgeest, 8. G. van der Vliet, 9. I. Geelkerken geb. Brusse, 10. H. Marck, 11. A. Kamphof, 12. P. P. de Koning, 13. A. M. de Koning, 14. J. Th. Bal- kestein, 15. M. van der Keur, 16. P. van der Kwaak, 17. A. de Die geb. van den Berg, 18. G. S. de Knegt, 19. A. J. Kret, 20. I. Mak geb. van Bever Donker. K.V.P. 1. S. Menken, 2. K. F. de Bree, 3. P. C. A. ten Broek, 4. J. W. J. Wiertz, 5. J. C. J. Lambermont, 6. J. Lijten, 7. S. W. C. van Egmond, 8. M. G. J. Ham, 9. M. B. van der Klugt, 10. mej. M. C. J. van Buel, 11. J. J. Natuurvrienden richten een aquarium in Gisteravond hebben de heren W. Zwart en J. Visser de leden van de Leidse aquariumhoudersver. „De Na tuurvriend" laten zien hoe met be hulp van eenvoudige steensoorten en wat waterplanten een aguarium harmonisch is in te richten. Het was niet de eerste keer dat men beide heren een onderwater- tuin zag opbouwen. Iedere keer op nieuw doen zij, door hun spel met steen, zand en planten de aanwe zigen versteld staan wat er zoal met geringe hulpmiddelen te bereiken valt. In zijn openingswoord verwelkom de voorzitter C. Borghart de vele aanwezigen en sprak zijn genoegen uit over het feit, dat De Natuur vriend haar ledental steeds ziet groeien. Vervolgens werd het woord gege ven aan de heer G. Veldhuizen, die een demonstratie gaf over het ver vaardigen van een nieuw filtersys teem. Een systeem overigens, die di rect de tongen losmaakte. Tegen de voorstanders van dit nieuwe filter systeem kwamen ook de voorstanders met bezwaren in het geweer. Al met al nog een bodemfilter in een expe rimenteel stadium. Terwijl de heer W. Zwart met de leden de juiste samenstelling van de aan te brengen voedingsbodem be- psrak, bracht de heer J. Visser met vaardige en artistieke hand deze bodem met fraaie steenformatie in het aquarium aan. De suggestieve dieptewerking van deze opbouw gaf direct een zekere sfeer aan het aquarium. De heer Zwart, verbonden aan de Leidse Hortus, gaf een uit voerige explikatie over de te bezigen planten in dit aquarium, waarbij bleek, dat het niet zo heel eenvoudig is om een juiste beplanting aan te brengen. Hier moet vooral getracht worden om een kontrastrijk geheel te krijgen, zonder dat hierbij afbreuk wordt gedaan aan de harmonie van het gehele interieur. De leden wer den volop in de gelegenheid gesteld om vragen op de beide heren af te vuren, waarvan dan ook dankbaar gebruik werd gemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBORES Silvana Hana, dr van A. Noya en L. L. Sanders; Karin, dr van J. Voogd en E. Oldeman; Jolanda, dr van C. J. van Diest en K. Slobbe; Jacobus, zn van D. van Rossen en J. de Boer; Fran- clscus Nicolaas, zn van J. H. van Heel en N. Timmers; Robertlno Rlcardo, zn van J. V. van Daim en K. M. Cramer; Johan Theodoor Herman, zn van H. O. Lok en L. de Leeuw; Johannes Hen drik, zn van H. Spuljman en E. W. Bink; Diana Ivonne, dr van W. El- zinga en G. W. M. van Nuland; Hen- dricus Jacobus, zn van J. M. T. Voge laar en A% M. W. van Elewout; Peter, zn van H. v. d. Steen en E. C. Smoo renburg; Annemarle, dr van C. T. Kop en J. M. Hansen; Pietronella, dr van J. Brouwer en P. Bodijn; Corlna. dr van W. Remmelzwaal en C. de Jager; Johannes Relnierus, zn van A. Hol- verda en J. Overdijk; Wllhelmina Hen- drika Magdalena, dr van M. N. A. v. d. Berg en C Stolk; Nlcoline Jolanda Louise, dr van K. Kruijer en H. C. Kriigsman; Conchita Brigitte, dr van J. Kokkedee en J. P. Kromhout; Ru- dolf Theodoor. zn van J. N. Ket en R. Moonen: Franciscus Jan Willem, zn van W. F. H. Assink en T. G. A Zoons; Pleter Cornells, zn van P. C. Heljmans en J, van Westbroek; Adrlanus Jaco- bus. zn van A. J, Straathof en J M. v. d. Barselaar: Marianne, dr van D. Ie Comte en A. M. den Boer; Noe Yang. dr van M. Y. Pan en M. F. Koonmann: Franclscn Karoline, dr van A. N. v. d Bertr en C v d. Broek; .Tarob. zn van H p. van Rlln en M. v. d. Bent; Anne Petronella. dr van K. Vrleze en R. Buenting. GETROUWD C. A. P. F. Groeneveld en E. van der Hoeven; M Berkowitz en J. C. Hoog- teijling; J Zandvliet en S. S. Hemerik overleden A. L. Fictoor, 72 Jr, man; G. W. J. van Ieperenburg, 1 jr. .dochter; A. J. Zwartelé. 83 jr. man; H. Scholte. 66 jr. e.v. F. C v d. Vliet; A. M. A. Dingjan. 70 jr. e.v. J. H. R. Rippe; H. Groene- weg, 82 jr. w.v. J. v. d. Vos; D. P. R. Massaar. 68 Jr. man; E. Vrugt, 77 Jr, toan; P. J. Boom, 61 jr, man. Klein, 12. G. W. M. Gründemann, 13. C. H. Balleur, 14. J. M. Silvester, 15. J. J. M. Castelein, 16. L. P. M. Walter. 17. C. Uphoff geb. Visser, 18. C. P. W. Schinck. 19. G. A. M. van der Kallen. V.V.D. 1. J. G, Hagens, 2. F. Portheine, 3. J. P. Duyverman, 4. L. Zitman, 5. J. J. G. van Hoek, 6. N. A. den Haan geb. Groen, 7. J. A. Harteloh, 8. mej. J. C. Schokking, 9. D. van Eek, 10. mej. J. E. M. ten Dijk, 11. C. H. F. Polak, 12. T. van Praag geb. Taconis, 13. H. E. Jonker Roelants. 14. N. P. Langerak, 15. C. J. de Graaf, 16. C. J. F. Böttcher, 17. L. M. Kukenheim geb. Gorter. C.P.N. 1. H. van Weizen, 2. J. M. van dep Blom geb. Vijlbrief, 3. D. Hoeven, 4. J. van der Blom, 5. D. Teske, 6. J. Kromwijk, 7. N. J. van Roijen, 8. D. Schreuder, 9. J. Volkers. Radicaal Dem. Partij 1. J. de la Rie, 2. F. H. GiJsberti Hodenpijl, 3. W. de la Rie, 4. F. P. Gijsberti Hodenpijl geb. van Eek, 5. J. A. Sjardin geb. Opdendrees. S.G.P. 1. J. Schouls, 2. A. Wendt, 3. L. W. Jongeleen, 4. L. van Leeuwen, 5. C. Scheurwater, 6. Ph. van den Berg. P.S.P. 1. P. van Es, 2. E. R. Frans, 3. G. van Beusekom, 4. W. J. Meijers, 5. C. Ie Pair, 6. G. J. de Bruyn, 7. A. J. Bruggeman. Concert Nederlands Kamerkoor afgelast j Woensdag 25 april zou het Neder lands Kamerkoo:r o.l.v. Felix de Nobel een concert geven in de Waag, welk concert op eèn later tijdstip door de radio zou worden uitgezon den. Van de zijde van K. en O wordt ons thans meegedeeld, dat door on voorziene omstandigheden het con cert niet door kan gaan. Een teleurstelling voor velen, die zich nu een muzikaal evenement van de eerste rang zien ontgaan. Naar wij vernemen, zint K. en O. op middelen om op een later tijdstip dit prachtige koor alsnog in onze stad te brengen. Zonder vergunning geteeld; f. 350 boete Een 59-jarige bollenkweker uit Noordwijkerhout zou niet erg nauw keurig de oppervlakte die hij met tulpenbollen beplantte, hebben geme ten, als gevolg waarvan 2,90 are zon der vergunning werd beteeld. „Het is mensenwerk", zo consta teerde verdachte voor de Haagse po litierechter, doch de officier van Justitie merkt eop, dat er altijd ge legenheid bestaat voor heropmeting en dat had verdachte niet aange vraagd, zodat de fout bij hemzelf ligt. De eis luidde f450 boete of 25 da gen hechtenis. De rechter veroor deelde tot f350 boete of 20 dagen hechtenis. OEGSTGEEST Huldiging J. Ouwerkerk De heer J. Ouwerkerk, procuratie houder van De Twentsche Bank N.V. te Oegstgeest, vierde gisteren zijn zilveren jubileum bij deze instelling. Van deze 25 jaren heeft hij onge veer 15 jaren bij het kantoor Leiden doorgebracht, zodat het geen wonder was dat op de ten kantore gehouden ontvangst te midden van het per soneel ook de heer Tjeenk Wielink, directeur van het kantoor Leiden, met zijn procuratiehouder aanwezig was. Voorts zagen wij de heer H. Ledeboer uit Haarlem, voorzitter van het westelijk rayon van de Twentsche Bank, alsmede verschei dene bestuurders van kantoren uit de omtrek. De directeur van het kantoor Oegstgeest, de heer B. J. Moolenaar, heeft het echtpaar Ouwerkerk ver welkomd en in een rede de kwalitei ten van de jubilaris in het licht ge steld. Namens de hoofddirectie over handigde hij tenslotte een geschenk onder couvert. De heer J. H. Commys heeft het geschenk van het personeel en col lega's van elders overgedragen. Het was een fraai schilderij. De jubilaris heeft verscheidene geschenken en bloemen ontvangen van hen, die van dit jubileum, waar aan tevoren geen ruchtbaarheid was gegeven, toch op de hoogte bleken te zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Renée, dr van G. Schou ten en G. van Houwelingen; Antoi nette M. J., dr van L. J. v. Eisen en M. M. J. Meijers. Getrouwd: K. Ausma en H. Fuchs; J. M. van 't Noordende en K. A. van der Wiel; J. de Wit en J. Jonk; P. D. van der Meij en L. Groot; H. Pie en R. Louis; A. J. Costjn en V. G. M. Smeets; W. A. Hlllebrand en Th. W. J. A. van Steijn. Overleden: J. Tack. VOORSCHOTEN Geen gezamenlijke St.-Jorisviering Voor het eerst sedert tal van jaren zal er in Voorschoten geen gezamen lijke St-Jorisviering op 23 april zijn. De Voorschotense afdeling van de Katholieke Jeugdbeweging heeft ge meend in tegenstelling tot de richt lijnen verstrekt door het nationale hoofdkwartier het St.-Jorisfeest niet op de feestdagen van St.-Joris te moeten laten plaats hebben. Het pa troonsfeest valt dit jaar op tweede paasdag. De Voorschotense afdeling zal het St.-Jorisfeest vieren op don derdag 26 april. De ochtendviering komt te vervallen met de gebruike lijke vlaggeparade en uitdeling van St.-Jorisbloem. De feestviering zal ingezet worden met een gemeen schapsmis 's avonds om 7 uur in de St. Laurentiuskerk. Voor de H. Mis de hernieuwing van de beloften, na de H. Mis toespraak door de aalmoe zenier. Na de Mis gaan verkenners en welpen naar het Bondsgebouw voor een filmvoorstelling met films van de Cultuurdienst der K.J.B. Als gasten worden tijdens deze St.-Joris viering uitgenodigd de Voorschotense afdeling van de Nederlandse Gidsen- beweging, de zwarte dassenpatrouil- le van Huize Beresteyn en een inter parochiële zeeverkennerstroep uit Wassenaar. In hoger beroep straf verlicht Een 50-jarige koopman uit Voor schoten heeft zich in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof te ver antwoorden gehad in verband met het besturen van een auto, toen hij onder invloed van drank verkeerde. De rechtbank had verdachte voor dat feit veroordeeld tot 2 weken gevan genisstraf en intrekken van het rij bewijs gedurende 1 jaar. Op zondag 29 oktober reed ver dachte met zijn auto over de Leidse- weg in de gemeente Voorschoten. Bij de kruising aan de Voorschoterweg had een botsing plaats met een an dere auto, waardoor tke ekinderen werden gewond. De procureur-generaal vond de handelwijze van verdachte op een zondagmiddag met veel verkeer zo ergerlijk, dat hij verzwaring van de straf eiste tot 6 weken gevangenis straf en 1 jaar intrekken van het rij bewijs. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot 1 week ge vangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende 1 jaar met aftrek van de tijd waarin het reeds is inge trokken. Burgerlijke Stand Geboren: Hedwlg S., dr van H. L. Boerrlgter en C. Th. de Wolf; Ronald A. J„ zn van G. L. van Amsterdam en A. A. J. Duijndam; Siv B. K.. dr van U. E. A. Stalkllnt en S. M. Anderson; Cornelia H. M„ dr van L. A. van der Helm en W. M. van der Krogt; Helma S. M.. dr van J. J. Verhaar en J. S. M. Schoneveld; Alfred R., zn van W. H. van Boekei en M. L. Schwerdfeger; Han P.. zn van R. van Vliet en P. Verhoeff; Frederik A., zn van W. J. K. Cortenbach en A. W. Volk. Ondertrouwd: J. N. L. de Vries en B. Dijkstra. Overleden; P. van Heusden. 69 Jr, e.v. L. Popp; J. Hoogenberg. 73 Jr, e.v. K. Bergsma. ZOETERWOUDE BOUW KLEUTERBAD Hedenavond vond de aanbesteding plaats van de bouw van een kleuter- bad. Er was slechts één inschrijver: de gebr. N. en T. Overdevest te Voorschoten voor een bedrag van f. 7.580. De gunning is aangehouden. De VVD-lijst voor de gemeente raadsverkiezingen te Warmond luidt als volgt: 1. A. A. Schepers (zittend) 2. dr. J. Venker; 3. P. Houweling; 4. G H. W. Lignac; 5. E. E, Menten; 6. H' W Nijman. De Voorschotense weekmarkt wordt deze week niet op Goede Vrijdag gehouden, maar op donder dag a.s. Ook de koopavond is deze week niet op vrijdag, maar donder dag. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het inge nieurdiploma tropische landhuis houdkunde deh eer J. A. Baarspul te Oegstgeest. - Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het inge nieursdiploma plantenveredeling de heer W. de Lange, voor het inge nieursdiploma tuinbouwplantenteelt de heer H. Rattink en voor het Inge nieursdiploma bosbouw (tech. rich ting) de heer S. P. W. Franses, alle te Wassenaar. Een nieuwe luchtreus van de Engelse Vickersf abrieken, die volgende maand de eerste proef vluchten zal maken. De vier straalmotoren geven het vlieg tuig dat honderd passagiers over 7500 km kan vervoeren, een kruissnelheid van ongeveer 900 km per uur. Er zijn reeds 54 van deze toestellen besteld. Zij kos ten meer dan twintig miljoen gulden per stuk. Motie Van Wingerden verworpen De Eerste Kamer heeft vanmiddag, gestemd over de door de heer C. van Wingerden ingediende motie van orde inzake de gedragslijn van de mi nister van Binnenlandse Zaken over het georganiseerde overleg in ambte narenzaken met betrekking tot de voorgenomen salarisherziening. Er werden 39 stemmen tegen de motie uitgebracht en 19 voor (PvdA, en CPN), derhalve was de motie verworpen. Vervolgens werd de begroting van Binnenlandse Zaken zonder hoofde lijke stemming aangenomen. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? D heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor- Parijs wil vrouwen ook laten dienen (Van onze Parijse correspondent) Nadat gistermiddag Frankrijks nieuwe premier zijn kabinet aan de president (die overigens de meeste leden persoonlijk al wel goed kende i had voorgesteld, is bekendgemaakt dat George Pompidou onmiddellijk na Pasen zijn debuut in het parlement zal maken met het voorlezen van een regeringsverklaring. Een der ar tike- len van het nieuwe regeringspro- gramma zou. volgens berichten die gisteravond in Parijs circuleerden, be staan uit de uitbreiding van de mi litaire dienstplicht die in het vervolg zowel vrouwen als alle mannen tot de leeftijd van 60 jaar zóu worden opgelegd. In tegenstelling met de weerbare jongemannen, die in de toekomst 18 maanden nu 27 zullen moe ten dienen, zouden die nieuwe groe pen dienstplichtigen met slechts drie dagen per jaar quitte zijn tegenover het vaderland. D emaatregel zou in het bijzonder vrouwen en ook wel mannen betreffen die werkzaam zijn in fabriek of in andere nijverheids takken die voor de militaire verde diging van belang kunnen zijn, Ook getrouwde vrouwen zouden in de termen van deze nieuwe verplich ting vallen. Alleen moeders zouden bij voorbaat worden vrijgesteld. Voor demannen boven de traditionele dienstplichtige leeftijd, schijnt het ministerie van Oorlog, waar momen teel aan dit wetsartikel ijverig ge werkt wordt .speciaal te denken aan een jaarlijkse doch zeer kortstondige herhalingsoefening, waarbij dan in structies zouden kunnen worden ge geven voor de verdediging van brug gen, munitie-depots en andere stra tegische objecten. In Katwijk is de actie 10x10 ten einde. De Katwijkse jongens en meisjes hebben f 9500 bijeengebracht. In het begin was gerekend op f 5000 Op bijna alle lagere scholen werden spaarkaarten uitgereikt. Overweldi gend was hierbij de medewerking van de hoofden van de scholen en het onderwijzend personeel. Met het organiseren van o.a. een bazaar en een teenagersshow hebben de Chr. Ulo en de Chr. Huishoud- en Indus trieschool een grote bijdrage ge leverd. Heel wat vrije tijd is hieraan besteed en vooral de leveranciers, plaatselijke drukkers en Amusanto hebben hulp verleend. Op vele cate chisaties en jeugdverenigingen wer den ook grote bedragen bijeen bracht. Van alle kanten stroomden giften binnen. KATWIIK AAN ZEE Zending in Afrika In het wijkgebouw Abeelplein hiel den de gezamenlijke zendingswijk commissies een contactavond. De heer Zorn van het Zendingsbu reau Oegstgeest gaf een toelichting op de zendingsfilm, die één en an der liet zien van het nieuwe zen dingswerk in Afrika, in zonderheid van de gebieden Ghana, Nigeria, Ka meroen en Guinea. Er werd ook een fraaie serie kleu rendia's getoond. De penningmeester, de heer H. van Duijn deelde tijdens deze bijeenkomst mede, dat een be drag van ruim f. 3000 aan het zen- dingsburau zal worden gestort. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Sleutelstad krijgt het zwaar De spanning is gebroken. Ieder jaar weer zien alle waterpolospelers van Nederland met spanning de in deling tegemoet, die omstreeks deze tijd in de officiële publikaties ver schijnt. De indeling immers is in po lokringen stof tot vele discussies en speculaties: De Zfjl kan van die ploeg «Innen, LZC heeft nog nooit van die ploeg gewonnen, Sleu telstad heeft moeite in dat bad LZC en de Zijl zijn dit jaar bij elkaar ingedeeld en dat betekent twee wedstrijden in Leiden waarvan de vonken zullen afvliegen. Vorig jaar twee plaatselijke duels tussen De Sleutelstad en LZC, dit jaar het ju bilerende De Zijl en de kampioen van vorig jaar tegen elkaar in het water. In deze afdeling zijn voorts ingedeeld Brandenburg uit Biltho- ven, altijd een lastige tegenstander, vooral op eigen veld. Voorts DAW een ploeg die In de laatste wedstrijd voor de bekercompetitie tegen De Sleutelstad zo imponeerde. De Dol fijn eertijds een vereniging met gro te namen, (Hans Muller en Ab Swijg- huyzen) maar nu teruggevallen tot een club die zich vorig jaar met moeite kon handhaven en HPC de eeuwige rivaal van de Leidse Zwem- club. Een ploeg tippen die kampioen zal worden, is eigenlijk onmogelijk Er is geen uitgesproken sterploeg. De Sleutelstad heeft een wat moei lijker indeling getroffen, omdat in haar afdeling ploegen spelen die nog al eens hardheid als wapen aan voeren. Zo speelt in deze afdeling AZ 1870 een ploeg, waarmede zowel LZC als de Sleutelstad vorig jaar 2 keiharde duels uitgevochten hebben, een ploeg met weinig snelheid, veel routine en nogal wat gewicht. Voorts de Gouwe ook al een oude rivale van al wat Leids bloed in de aderen heeft. De Gouwe heeft nooit een ploeg met sterren gehad maar steeds een team, dat bereid is tot het laatste fluitsignaal verbeten om de punten te strijden en dat maakt de ploeg uiterst gevaarlijk; HVGB een ploeg met enkele jongeren maar pas gevaarlijk als de oude rot Hogeland van stal wordt gehaald en midvoor gaat spelen.; Neptunus Zaandam de ploeg die het LZC vorig jaar zo las tig gemaakt heeft en die als debutant in de tweedeklasse vorig jaar tot veler verrassing tot de laatste wed strijd bleef leiden. Tenslotte SWIFT een nieuweling in het milieu, een gewezen derdeklasser dus. Een kampioen is ook hier moei lijk te voorspellen. Wij houden het op Neptunus, De Gouwe of De Sleu telstad. Weer toenadering Moskou en Peking De communistisch-Chinese minis ter-president. Tsjou En-lai, heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd ..vredesfoefjes" uit te halen terwijl zij ach verder bewapenen, meer oor logsvoorbereidingen treffen en meer agressieve activiteit aan de dag leg gen. Tsjou heeft dit volgens een gis teravond gepubliceerd communiqué gezegd op de zitting van het ..natio nale volkscongres" die maandag werd I gesloten De zitting was op 27 maart beconnen. Tsjou zei tot het congres (het Chi nese „parlement" van 1.027 leden): „Tegenover de Amerikaanse imperia listische agressie- en oorlogspolitiek, moeten wy de eenheid en de macht van het socialistische kamp verster ken, de strijd van de massa in ver schillende landen tegen het imperia lisme van de Verenigde Staten en zijn volgelingen steunen, alle krach ten die verenigd kunnen worden, verenigen, het Amerikaanse imperia lisme zoveel mogelijk isoleren en stre ven naar een duurzame wereldvre de" Volgens het communiqué heeft Tsjou in zijn rede bij het begin van de zitting gezegd, dat China „krachtig en ondubbelzinnig" zijn be trekkingen met de Sowjet-Unie en andere socialistische landen heeft verstrekt. Het gaat hier, aldus het communiqué, om betrekkingen van vriendschap, wederzijdse huiverle ning en samenwerking. China streeft naar vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met verschillende sociale stelsels, „is ge kant tegen imperialistische agressie- en oorlogspolitiek en steunt de revo lutionaire strijd van onderdrukte vol keren en onderdukte landen tegen imperialisme en kolonialisme". Dit is dealgemene lijn van de Chinese bui tenlandse politiek, aldus Tsjou. Auto schiet door middenberm Eén gewonde Een Volkswagen, bestuurd door een Amsterdammer, is gistermorgen door de middenberm van Rijksweg 4a (Amsterdam-Rijswijk) geschoten en op het andere weggedeelte beland. Hier werd de wagen geramd door een tegenovergestelderich ting ko mende auto, bestuurd door een Naaldweker. De Amsterdammer liep een hersneschudding op; de Naald- wyker bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van de Volkswagen door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor. De wagen raakte de middenberm, sloeg enkele malen over de kop en schoof een eind over het andere weggedeelte voort. De automobilist uit Naaldwijk kon de plotseling op zijn weggedeelte opdoe mende auto niet meer ontwijken. Met een harde klap boorden de wa gens, die ernstig werden beschadigd zich in elkaar. (Deze pagina is ongecorrigeerd) WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 april. Londen 10.13V410.1314New York 3.59%—3 604; Montreal 3 42%—3 43; Parys 73.45—73.50; Brussel 7.22%— 7.23%- Frankfort 89 994—90.044: Stockholm 69.97—70.02; Zürioh 82.904 8 .95 4Milaan 57 99 4 —58.04 4 Kojenhagen 52.22—52.27: Oslo 50.52— 50.57; Wenen 13 944—13.95%; Lissa bon 12.634—12.65. Ongeveer 7.500 leden van de Ver eniging van huisvrouwen, vertegen woordigend de 152 afdelingen uit het land van de 40.000 leden tellende organisatie, die vandaag haar 50- jarig bestaan viert, hebben vanmor gen H.M. de Koningin verwelkomd, die de herdenkingsbijeenkomst in de Hilversumse Expo-hal bijwoonde. Rvan Keyser, een dochter van de presidente van de Vereniging, mevr. G. H. Ke.vser-Hardinck, bood de Ko ningin bloemen aan. Burgemeester Boot sprak een woord van welkom, hij wenste bestuur en leden geluk met de 50ste verjaardag van de Vereniging. „De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen", aldus de burgemeester, neemt in ons natio nale bestel een belangrijke plaats in. Vele zijn de contacten met de plaatselijke overheid, vooral op het terrein van het maatschappelijk werk en de culturele activiteiten. De presidente, mevrouw Keyser. be tuigde haar grote dank voor de aan wezigheid van de Koningin. Er zijn in de afgelopen 50 jaren vele banden ontstaan tussen de jubilerende ver eniging en het Huis van Oranje. In kort historisch overzicht belicht te de presidente de voornaamste ge beurtenissen uit de laatste 50 Jaar. De rest van het ochtendprogram ma, dat door H.M. de Koningin werd bijgewoond, stond in het teken van het aanbieden van geschenken op het podium van de b(j deze gelegen heid rijkelijk met vlaggen en bloem stukken versierde Expo-hal. Onder de genodigden bevonden zich verscheidene vrouwelijke leden van de Staten-generaal en vertegen woordigsters van zusterorganisaties. BEURSOVERZICHT AKU VAST Amsterdam, 17 april Er is vandaag een behoorlijke af faire geweest ln aandelen Aku. De laatste verhandeling van claims in dit fonds bracht velen er toe de aan delen uit de markt te nemen. Bij een opening op 369, waarna even 3684 werd gedaan, steeg de koers in een ruime markt tot 372. Dit be tekende een koerswinst van zes pun ten voor de rayonaandelen ten op zichte van het slot van gisteren. Ge- noemdeaandelen verlieten de markfc op vrijwel het hoogste punt van de dag. Philips liep op van 900 tot (9044). Unilevers, die door Amerika op het verlaagde niveau werden ge kocht, moesten op f 178, circa 70 cent prijsgeven. Kon. Olies, gisteren beter in Wall Street, waren goed prijshou dend op f 137,70, doch beneden pari teit New York. Hoogovens werden pas tegen het slot van de beurs geadvi seerd op 7584 (7644). Wall Street gaf maandag een flauwe stemming te zien voor de staalaandelen. Dit als gevolg van het annuleren van de reeds aangekon digde prijsverhogingen door enkele grote s taaimaatschappijen aldaar. Van de Nederlandse hoofdfondsen was KLM er vast, plus 11/8 dollar. De 4%% converteerbare obligaties KLM stegen op de Newyorkse beurs liefst 6 dollar met een omzet van no minaal 107.000 dollar. Deze obliga ties werden op het Damrak vandaag vanzelfsprekend hoger geadviseerd op 94 a 95. tegen gisteren 914. Ook de aandelen KLM kregen een hogere advieskoers. De Westduitse beurzen gaven over vrijwel de gehele linie vandaag geringe koersverliezen te zien. t Scheepvaartwaarden kalm met eer der geringe koersverbeteringen. Van de leidende cultures werd Deli iets hoger geadviseerd. Staatsfondsen praktisch in veranderd. Dinsdag 17 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4 4 101 101 Ned '59 44 101 101 Ned '60-1 44 101 101 Ned '60 n 44 1014 1014 Ned '59 44 lOOiVGB 100 GB Ned '60 44 100i'«GB 100 GB Ned '61 44 1004 GB 1004 Ned *53 3% 95H 95A Ned Gb obi 34 82 V» L 82 GL Ned '47 34 924 L 92 Ned '51 34 974 96% Ned '53 I-n 34 94% 944 Ned *56 3 4 944 944 Ned '48 34 89 GL 88A Ned bel cert 34 884 Ned '50 I-II 34 88 ,V 88A Ned '54 i-n 34 904 904 Ned '55 I 34 904 92 Ned '55 n 34 92 904 Ned •37 3 90% 90% Ned G.b obi '46 3 91% 91% Ned dol In '47 3 90% 91 Ned Inv cert. 3 99t*« 99A Ned 62-64 3 99% 99A Indië •37 3 98% Indiè *37 t. 3 94 GB 93% Ned won. b.l. 7>7 6 108% 108% Ned. w bJ '58 44 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113 GB 113 GB Ver HVA-mi) 1324 1324 AKU 366 371% Deli Mi) cert 154 50 157 Hoogovens cert 7644 758 Philips gem bez 904 4 900 4 Unilever cert 17860 177.90 Dordtse Petr 641 637% p >soa f 20) 137 50 137.60 Holl Amer Hjn 137% 138% Java China Pak 141 1414 KLJVI 63 65.50 Kon Ned Stboot 160% 1604 Kon Paket Mi) 151 152 Stoom Mi) Ned 1514 150 GL Niev Goudr cert 139 138% v Ommeren cert 295 GL 296 Kon Rott Lloyd 137 GL 137 GL N Scheepv Unle 145% 146% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A dam '47 (34) 3 95 4 954 idem 48 34) 95 4 95 4 R'dam '52-1 (44 99 4 99% ld *37 I-O (34) 95% 954 Z-Holl '55 4 4 99iV 1004 Bankwezen Bb N Gem 58 54 104iV id NWB "52 (44 99% BVG rspbr 600 202% %66 BVG rspbr '52 1424 4*01 Industr Obligaties Philips Doü. *51 934 Premieleningen Vorige Slotkoera koers v. heden A'dam '53 3 1084 109 A'dam *51 1 24 84 84% A'dam *56 I 24 83 83% A'dam '56 n 24 914 91 A'dam '56 m 24 91% 91 Eindhoven '54 4 82 844 Enschede '54 24 91% 844 Den Haag'52124 944 914 Idem n 24 844 R'dam '52 I 24 92% Idem EI 24 93% 924 Idem '57 24 90% 90 Utrecht '52 24 94% Z.-Holl. 1957 2 4 89 894 Zuid-HoU '59 24 1064 106^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f 50.- 205 50 205 Robeco236 235.50 Unitas f 50.520 510 Ver. Bez. v. '94 f 50 143 142,50 Amst Bank 395 3914 Cultuur bank 344 334 Holl Bank D eert. 220 4 220 Ned Handelmij 384 384 Rott. Bank3854 385 Twentsche Bank 356 356 Senembah 420 B 425 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 765 761 Berkel's Pat297 Borsumij-Wehry 77 754 Calvè Delft eert. 860 854 Electralasmy370 3744 K. Pap v Gelder 350 345 K Ned Grofsm. 183 182 Holl Constructie 428 Ing dut v B-niJ. 238 Internatio 217 216% Int Kunstst Ind 71 704 v. Kemp en Beg 1584 B Leidse Wolspxij 530 L 525 Müller en Co NJ3 440 L Ned Kabelfabr 592 594 Philips pref 290% 290 Rott Droogd Mij. 525 530 Sikkens Groep 956 950 Ver Touwfabr 395 390 Walvisvaart 97 4 96 4 Wernink's Betmij 223 222 Wilton Feljenoord 315 3104 v Wijk Heringa 96 4 974 Zaalberg 1474 Mijnbouw en petroleum BUiton 2de r.476 468 Kon Petr (f20) 136 136 Amerik. fondsen Canad Pacific R 24% 29% Intern Nickel 77% 764 Anaconda 46% 464 Bethlehem Steel 414 404 Cities Service 55% 55% General Motors54 f* 544 Kennecott 78% Republic Steel 57% 554 Shell OU 36% 36% Union Pacific 31>V Un. States Steel 67 64

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9