iVLVADOR DALI wil slist Delft bezoeken Regering waakt over defensie Nieuw Guinea VLIEGKAMPSCHIP-KRUISERS ZULLEN VERVANGEN WORDEN Uitrusting Landmacht op ABC-oorlogvoering Advertenties voor donderdag a.s. I Schandaal bij Keulse Opera AANZIEN STRIJDKRACHTEN BIJ BEVOLKING STIJGT Teleurstelling in grafisch bedrijf Minister deelt bezorgdheid Binnen de Novo is plaats voor „Hunter-killer groep Verdergaande modern isering cht 1 maart 1860 Dinsdag 17 april 1962 Derde blad no. 30632 :e Haagse correspondent) ijr Dali is in Nederland! in is hij aangekomen en al zoais hij gisteravond in van liet Haagse hotel Des jrtelde helaas geen tijd eerste bezoek aan ons land ien duren, hij wil het toch erg nuttig besteden. ur Dali wil namelijk voor aag weer vertrekt, Delft het Hollandse stadje, 1632 zowel Jan van der Delft ofwel de schilder als Anton van Leeuwen- uitvinder van de micro- >rd geboren. En deze beide 17de eeuwse Nederlanders n grote plaats in in de ge neveld van de in 190lf in i geboren Spaanse schilder, le voormannen van de sur- ihe stroming in de schilder- ordt gerekend. jamde snor met de zwierige ikrullen wipte nadrukkelijk ar toen de grote Salvador uit n deed waarom. U weet, ben ik altijd geïn- d geweest in alles wat be- heeft op de menselijke visie. wat daarover te zeggen is, uw twee beroemde landgeno- rgd: Van Leeuwenhoek, de in van de kleine wereld, van scopie en Vermeer, de man macroscopie, van de wijde arom wil ik de stad zien, geboren zijn, de plaatsen gewerkt hebben, de micro- n handen nemen, die Van ihoek heeft gemaakt". «geduldig wij wat verbaasd keken, rij niet zo zeker waren van dat er in Delft nog echte eeuwenhoekmicroscopen te laat staan in handen te nam Salvador Dali wat on- zijn wandelstok van de lin ie rechterhand. De beroemde uwse stok, met de fraai-be- geciseleerde knop vol ver- leurige motieven. Vervolgens een slok van zijn lindebloe- en onthulde, dat hij dit it zo maar kwam bekijken, het noodzakelijk was in ver- ,jt een studie, die hij thans schrijven is en die over enigg loekvorm zal uitkomen. Al eerder ie Dali keek (zonder twijfel en) als iemand, die het alle- eens eerder had gehoord en het kopje van haar echtge- ig eens vol, terwijl Salvador ig wel een geheim aan ons ilde: „U weet, dat er in Ame- n apparaatje is uitgevonden, e men ook achter zich kan een soort klein televisiezen- dat achter de mens kijkt en ii de beelden op een scherm- rden geprojecteerd, dat voor ogen is bevestigd. Daardoor Irager ei-van dus tegelijkertijd n oog voor zich en met het achter zich kijken. Dat appa- m nieuwe vergroting van de mogelijkheden van de mens, lij aan het denken gezet. Ik lans aan een apparaat, dat. de ke visie van de mens projec- Opleving mie Dali keek nog steeds wei- nteresseerd. Zij leefde pas op, leester Salvador plotseling uit tel oprees en aankondigde geen eer te hebben, omdat hij naar coop moest. Naar Krlterion wel itaan, omdat daar een van de rijkste films draaide, die hij in tste jaren had gezien. 'L Av- a" van Michelangelo Antonioni. neesterwerk, dat hij in New had gezien „in die stad zal Qenkort weer exposeren" en j sedertdien nergens meer had d terugzien. hij in Den Haag was gearri- en gezien had dat hier de kans lliza Doolittle opent „Hofstadbloem" Dorien Myksenaar, die in de al "My Fair Lady" de rol van Jloemenmeisje Eliza Doolittle It, zal op 19 april a.s. de vüfde stadbloem"-tentoonstelling in laagsc Houtrust helpen openen, il dit doen tezamen met dr. ir. i. J. H. Gelissen, voorzitter van -N'.V.V., die 25 jaar geleden even- in Houtrust de eerste „Hofstad- officieel opende, welk feit nviel met de ingebruikneming Houtrust. Prof. Gelissen was Hoewel de vervanging van het vliegkampschip en van de beide krui sers niet opgenomen is in de plan nen ontveinst de minister zich niet, dat in de komende jaren tijdig op deze punten beslissingen genomen zullen moeten worden. Hij heeft daartoe voorbereidende studies ter rm w.s hand doen nemen. De vraag, of de ^minister van '„and,,. Nijverheid cheepvaart. s. „Daarom heb ik zo weinig tijd, ziet U Even later stapte de veelbesproken Spaanse surrealist kaarsrecht door de hall van hotel „Des Indes". De we reldberoemde snor fier vooruitgesto ken en de niet minder beroemde stok behoedzaam, maar toch duidelijk zichtbaar met zich dragend. Met hem verdwenen, als bij tover slag, de problemen van micro- en ma croscopie uit de sfeer. Wat overbleef was alleen een half leeggedronken kop lindebloesemthee ,.Christoffel Columbus ontdekt Amerika" noemde Salvador Dali dit enorme werkstuk, dat hangt in het Newyorkse museum voor moderne kunst. Het doek is 4.25 bij 3.65 meter! Geen wonder, dat de schilder rechts in de be nedenhoek) uitgeput rustte naast zijn schepping, toen deze vol tooid was. (Van onze correspondent in Bonn) De stad Keulen wordt sinds enige weken uit haar slaap ge houden door een schandaal bij de Stedelijke Opera. Directeur prof. Oscar Fritz Schuh heeft namelijk zo'n ruzie gekregen met de Deense gastzanger Franz Andersson dat hij de Deen ontslagen heeft, ondanks het feit dat dienst contract nog tot eind 1963 doorliep. De twistappel kwam aan het rollen door een interview van Andersson met een Kopenhaagse krant, waarin hij zei dat alle 650 werknemers bij de Keulse Opera, van de portier tot de beroemdste kunstenaar, sidderden onder de dictatoriale knoet van Schuh. Deze was hierover zo veront waardigd. dat hij Andersson niet alleen ontsloeg, maar ook een aan klacht tegen hem indiende wegens i smaad. Helemaal uit de lucht gegre- 1 pen lijken de beschuldigingen van de Deen, die overigens als een querulant bekend staat en al vaker ruzie in zijn carrière maakte, niet. Burgemeester Burauen zei dezer dagen dat hem allang was opgevallen dat de men selijke warmte in de opera ontbrak. Ook de verbondenheid tussen het theater en de Keulse bevolking noemde hij ver te zoeken. Advertentie Adspirantenvoetbal voor polio-centrum Op initltatief van Jan Brouwer, oud-patiënt van het Polio Revalida tie Centrum en lid van de Leidse I Voetbal vereniging „L.F.C. heeft zich een comité gevormd met het 'i e"I"" "™mer do" *"dtn b|J"n te brengen ten bate van het Polio Revalidatie Cen- Omdat ons blad vrijdag a.s. (Goede van DONDERDAG a.s., naar wij ver wachten veel advertenties zal bevatten zien wij ons genoodzaakt, de uiterste tijd, waarop nog ADVERTENTIES VOOR DONDERDAG A.S. kunnen worden aangenomen, vast te stellen op: woensdag 18 dezer te 3 uur n.m. Voor advertenties voor ons donderdagnummer, welke ons na woensdag 3 uur bereiken, kunnen wij derhalve niet garanderen dat zij nog in dat nummer worden opgenomen. Advertenties bestemd voor ons nummer van ZATERDAG A.S. moeten uiterlijk DONDERDAG 19 APRIL te 3 UUR n.m. in ons bezit zijn. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. trum te Katwyk aan Zee. Eén van de onderdelen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert, is het houden van een adspiranten-voetbal tour- nooi voor spelers van 12 en 13 jaar van by de K.N.V.B., afd. Leiden, aangesloten verenigingen. Het comité verwacht, dat min stens 60 elftallen aan dit toernooi zullen deelnemen. Reeds zyn 45 elf tallen ingeschreven, doch de gelegen heid hiertoe staat nog open tot en met zaterdag 21 april a.s. De wedstrijden zullen worden ge speeld in Alphen a/d Rijn-Noordwy.k en op verschillende terreinen in Lei den op donderdag 31 mei (Hemel vaartsdag) en zaterdag 9 juni. De finale, die te Leiden zal worden ge speeld. zal plaats vinden op maan dag 11 juni (2e pinksterdag». Er zullen tal van pry zen worden be schikbaar gesteld. Bij herstelwerkzaamheden aan een brug over de Tornea. de grensrivier tussen Zweden en Finland zijn veertig arbeiders met een stuk van de brug twaalf meter omlaaggevallen op het bevroren rivieroppervlak. Eén van hen kwam om het leven en 24 arbeiders moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zoals reeds is gebleken uit de onlangs genomen beslissing tot een zekere versterking van de strijdkrachten in Ned. Nieuw- Guinea. weegt de regering bij voortduring af welke maatregelen noodzakelijk zijn. Uit de snelle en effectieve uitvoering van de genomen beslissing zal het duidelijk zijn, dat tevoren plannen waren voorbereid om de strijdkrachten op Ned. Nieuw-Guinea te kunnen versterken als de ontwikkelingen daartoe noopten. De minister van Defensie zegt dit in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting. De thans genomen maat regelen vormen een onderdeel van deze plannen, die zijn afge stemd op verschillende eventualiteiten. Ook de mogelijkheden van transport hebben hierbij de nodige aandacht gehad. Van der Leeuwprijs voor Kees van Baaren De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft de prof. Van der Leeuw-prijs voor 1961 toe gekend aan de componist Kees van Baaren voor diens „Variazioni per orchestre". De prys zal worden uit gereikt op een nader te bepalen da tum. De commissie, die de staatssecre taris ten aanzien van de keuze van de bekroonde compositie, heeft ge adviseerd, bestond uit de heren mr. Guillaume Landré (voorzitter». Ru- dolf Escher en Wouter Paap (leden) en B. P. Wagemans (secretaris). TEKENEN EN SCHILDEREN Nu het tekenen en schilderen, zo wel by het onderwys als by de vrye- tijdsbesteding, in het middelpunt van de belangstelling staan, had de Vulpenkliniek Wolfslag gisteren in „Het Gulden Vlies" een voorlich tingsavond belegd. Tijdens deze goed bezochte samenkomst hield de heer B. D. Westerop van de N.V. Talens en Zoon, een causerie, waar in hy de verschillende toepassings mogelijkheden van plakkaatverf uit een zette. Aan de hand van een groot. aantal interessante dia's lichtte hy de diverse technieken toe. De uitzending van dienstplichtig personeel naar Ned. Nieuw-Guinea geschiedt niet op basis van vrijwilli ge aanmelding, maar op aanwyzing door de militaire overheid. Het landsbelang voor ogen houden de, acht de bewindsman het niet ge wenst thans nadere mededelingen te doen over de beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea. De minister van Defensie, ir. S. Visser, ziet de uitbreiding en vernieuwing van de vloot zoals hij die in de Defensienota-1960 heeft medegedeeld. Met de verwezenlijking daarvan is een aantal jaren gemoeid. De ontwikkeling van de militaire inzichten en de technische en financiële mogelijkheden bepalen het tempo van de realisatie der plannen. De minister is van oordeel, dat door de snelle technische evolutie van het militaire wapen er altijd een zekere achterstand zal zijn bij datgene, wat in NAVO-verband gewenst wordt. Ook de realisatie van de plannen tot vernieuwing zal voor de komende jaren aan de thans bestaande tekort komingen nog niet geheel tegemoet komen. Hij deelt niet de mening van de vele leden, die van oordeel zijn, dat de waarde van het vliegkamp schip, mede door de verzwakking van de eigen luchtbescherming, sterk zou zijn verminderd. zijn toespraak in de Rotonde Houtrust zullen beiden door een ijn van bloemen en tussen een C laag van. „Hofstad-fleurettes" bv ersten de tentoonstelling betre- 5 Zij zullen daar onder andere lis maken met een echtpaar, dat ie dag zijn zilveren bruiloft viert et en jong bruidspaar, dat donder ichtend in het Haagse stadhuis t huwelijk zal zyn getreden, belangstelling voor deze bloe- entoonstelling, waarmede de htlng „De Hofstadbloem" én !Y trust hun- zilveren jubileum vie- belooft zeer groot te worden. )k uit het buitenland worden veel skers verwacht. Uit Engeland, Kt iè en Duitsland hebben omvang- 1 groepen hun komst al aange- SM. Prijs voor de beste luchtvaartcadet an de 17-jarige Jan Johan Broeze (O) leerling der hbs, J ft de Raad van de Jeugd Lucht- rt Brigade de prys voor de beste 'tvaartcadet van i961 toegekend, prijs, indertijd geschonken door r John Earl Szesze van de Ci- Air Patrol in de V.S. zal aan itvaartcadet Broeze woensdag 25 J op het Marinevliegkamp Val- 'burg worden uitgereikt door de Kofficier van de Marine Lucht- rt Dienst, commandeur-vlieger J. den Hollander. paald door het geheel van de Navo- strydmacht, waarin zij zijn inge bracht. De bevelhebber aan wie deze schepen worden toegewezen, kan de ze al dan niet tezamen met wie, door bondgenoten ter beschikking gesteld, inzetten voor taken waarvoor deze schepen in het bijzonder zijn uitge rust. De minister kan de mening van vele leden omtrent de verdere ver vanging van de fregatten delen. De voorbereidingen hiervoor zijn ter hand genomen en voor de ontwikke ling van bepaalde apparatuur is over leg met de industrie gaande. Ofschoon minister Visser de me ning van vele leden ten aanzien van de bouw va» een atoomduikboot on derschrijven kan. acht hij de ver wezenlijking hiervan op korte ter mijn niet mogelijk, mede omdat daarvoor de middelen ontbreken. Studie en oriëntering op het gebied van de kernenergie worden echter voortgezet. Cubanen vluchten per autobus Een buschauffeur is maandagmid dag door het hek van de Brazili aanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havanna gereden en heeft daar politiek asiel gevraagd. Van de passagiers rende een groepje van zestien personen, het grondgebied van de ambassade op. Zy hebben eveneens asiel gevraagd. De conducteur riep. dat hy „een goede revolutionair" was en met de ontsnapping niets te maken wilde hebben. Volgens ooggetuigen stapte hij trots door het door de bus ge maakte gat, nagejouwd door onge veer veertig vluchtelingen die zich reeds in de ambassade bevonden. Op 11 december werden drie Cu banen neergeschoten toen zy met een vrachtauto het gebied van de ambassade van Ecuador opreden om asiel te vragen. Brazilië verzorgt de De vraag van vele leden of aan de nationale verplichtingen dan wel aan de NAVO verplichtingen voorrang wordt verleend, kan als zodanig niet worden beantwoord. Een beslissing over voorrang immers dient te ge schieden aan de hand van de actuele situatie. De regering overweegt, voort durend de beide belangen zorgvuldig tegen elkaar af. Minister Visser deelt de diepe be zorgdheid van vele leden over de ge spannen toestand met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea. De bewindsman ontkent dat de voorlichting Omtrent het zee-incident bij Ned. Nieuw-Gui nea en het vertrek van militairen van Schiphol verward en inconsequent is geweest. Bij het zee-incident diende de berichtgeving in Nederland geheel te worden gebaseerd op de rappor ten van de commandant van de strijd krachten in Ned. Nieuw Guinea. De regering acht het niet alleen verantwoord, maar ook juist, om mi litairen in burgerkleding over vreemd grondgebied te transporteren. Dit is een internationaal gebruik dat mede een gevolg is van het feit dat in het algemeen de nationale wetgeving der Aan de uitrusting van de Kon. Landmacht met het oog op de atomaire, biologische, chemische oorlogvoering wordt intensief gewerkt. Voor een deel zijn beschermende middelen reeds inge voerd. voor een ander deel zijn deze in bestelling dan wel in beproeving. Voorts moet de uitrusting van de parate strijdkrach ten met gepantserde rups- en wielvoertuigen gezien worden tegen de achtergrond van een mogelijke atoomoorlogvoering. De modernisering van de artillerie vormt een onderwerp van interna tionale studie op NAVO-niveau, waaraan uiteraard ook Nederland deelneemt. Hierbij wordt de gehele scala van gewenste artilleriewapens in beschouwing genomen. Hangende diverse landen vreemde militairen in uniform niet toelaat. De keuring van dienstplichtigen voor dienst in Ned. Nieuw-Guinea geschiedt volgens maatstaven die voor de tropenkeuring zyn vastgelegd in de aanwijzing van de toepassing van het militaire keuringsreglement. Het feit dat iemand slechts bui tengewoon lager onderwijs heeft ge volgd, behoeft op zichzelf' geen re den tot ongeschiktheid voor de mi litaire dienst op uitzending naar Nieuw Guinea te zijn", aldus zegt minister Visser tot de Eerste Kamer. Verzet tegen kernwapens is zorgelijk Met waardering heeft minister Visser kennis genomen van de beschouwingen, die enige leden hebben gewijd aan de stijging van het aanzien der strijdkrachten bij de bevolking en het toe nemende zelfbewustzijn van de strijdkrachten. ..Met deze leden is hij van mening, dat deze gunstige verandering zowel aan externe, als aan interne factoren is toe te schrijven", zo schrijft hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Wat de interne factoren betreft acht hy de voortdurende zorg, die 200 vluchtelingen die nog in de voor- i door de militaire leiders wordt be- malige ambassade van Ecuador bly-steed aan het bereiken en instand- ven. rende Nederlandse Hunter-Killer' groep door de groeiende afhanke lijkheid van de bondgenootschappe lijke strijdkrachten tot in de wor tel aangetast wordt, meent hij ont kennend te kunnen beantwoorden. Hij moge erop wijzen, dat het sa menwerken in bondgenootschappelijk j verband een van de grondslagen van de NAVO is. Binnen deze samenwer- king is echter duidelijk plaats voor de specifiek Nederlandse „Hunter- killer' 'groep. Ten aanzien van hetgeen door verscheidene leden is opgemerkt over j het „eenling" zijn van het, vlieg- I kampschip en de beide kruisers, wil de minister opmerken, dat de strate- 1 gische en tactische waarde van deze schepen in het byzonder wordt be- Weer 2 doden door pokken in Wales De pokken hebben in Bridgend in het zuiden van Wales het leven ge ëist van nog twee bejaarde vrouwen uit een inrichting voor geesteszieken waar een tiental dagen geleden voor het eerst pokken werd geconstateerd. In totaal zijn nu elf vrouwelyke pa tiënten uit de inrichting aan pokken bezweken. Voor het eerst, sinds de ver koeling van de betrekkingen tussen Rusland en Joego-Slavië, nu vier en een half jaar geleden, brengt een vooraanstaande Rus sische politicus een bezoek aan het land van Tito. Minister Gro- miko, de Russische minister van houden van een zo hoog mogelyk peil van gevechtsvaardigheid, ge vechtsuitrusting en gevechtsbereid heid, waarvan de resultaten ook by nationale en internationale oefenin gen blijken, van grote invloed op het zelfbewustzyn der strijdkrachten. In dit verband wil minister Vis ser gaarne met veel waardering ge wag maken van de arbeid mede op het terrein van de verbetering van de verhouding tussen volk eh krijgs macht van de thans 10-jarige na tionale raad welzijn militairen. De in Zweden en Noorwegen bestaande organisaties zyn de minister bekend en het is hem een genoegen te kun nen mededelen dat op inititatief van de Nationale Raad binnen zeer af zienbare tyd een stichting in het leven zal worden geroepen met een doelstelling, die veel overereenkomst vertoont met die der hiervoren ge noemde organisaties en die eveneens in sterke mate op het particulier inititatief is gebaseerd. De minister acht het verzet in verschillende kringen tegen de kern bewapening zorgelijk, in het bijzon der om het sterk eenzijdige karakter van dit verzet, waarbij geen of on voldoende tekening wordt gehouden met de handhaving onzer nationale geestelijke en materiele waarden in een zelfstandig volksbestaan. GOEDERENWAGONS ONTSPOORDEN Omstreeks half vier vannacht zijn Buitenland SP 7 aken flinksop het stationsemplacement in Eind- Duitentanasc f-3Kcn (UnKs hoven vyt goederenwagons van een werd op het vliegveld van Del- goederentrein ontspoord. Er deden qrado verwelkomd door zijn /oe-:zich se™ persoonlijke ongevallen 1-1 n voor. Het reizigersverkeer ondervindt goslavische collega Hopovitsj'Van deze ontsporing geen hinder. de uitslag van dez estudie, welke me de ten doel heeft te geraken tot een grotere standaardisatie binnen de NAVO, kunnen thans nog geen con crete gegevens worden verstrekt. Wel kan worden vermeld dat reeds In het kader van de mechanisatie/ motorisatie een aanvang wordt ge maakt. met de modernisering van de artillerie der brigades door invoering van een zwaardere vuurmond. Voor de luchtdoelartillerie vindt volgens het huidige afleveringssche ma in het volgend jaar de vol tooiing plaats van de invoering der vuurleiding voor de parate afdelin gen lichte luchtdoelartillerie. Van de in Nederland in gebruik zynde Cen- turion-tanks wordt momenteel in derdaad een aantal gemoderniseerd. Er wordt over een zodanige hoeveel heid geniemateriaal (waaronder be grepen brugslagmaterieel» beschikt, dat de huidige parate en mobilisa bele eenheden hiermede in voldoen de mate kunnen worden uitgerust. Evenals in alle andere Westeuro- pese legers, wordt ook nu in Neder land de uitrusting van de genie aan gepast aan de eisen, die de moderne oorlogvoering stelt. Reeds thans wordt hiertoe een aantal plannen gerealiseerd zoals: de vervanging van tankdozers en de aanschaffing van brugleggende tanks, moderne kra nen en brugslagmaterieel. Plannen tot verdergaande modernisering zyn In studie, waarbjj speciaal aandacht wordt besteed aan de mobiliteit en bescherming van de in voorste lyn optredende genie-eenheden. Het tempo en de omvang van de mechanisatie en motorisatie der pa rate strijdkrachten zijn afhankelyk van de afleveringscapaciteit der in dustrie. Door inmiddels getroffen maatre gelen, als gevolg waarvan de indu strie haar produktie kon vergroteil, kon de uitvoering der plannen, als vermeld in de Memorie van Toe lichting 1961, in dien zin worden versneld, dat het mechanisatiepro- ject thans ultimo 1964 voltooid kan zyn. De plannen voor motorisatie zullen ultimo 1965 zyn gerealiseerd. Van de zijde der bU de collectie ve arbeidsovereenkomst voor het gra fisch bedryf betrokken partyen wordt medegedeeld, dat deze partyen, naar aanleiding van een brief van het Col lege van Ryksbemiddelaars. waarin een aantal bezwaren tegen de nieuwe C.A.O. zijn ingebracht, zich telegra fisch tot het College hebben gewend met het volgende telegram: „Met grote teleurstelling namen wy kennis van uw brief van 11 april 1962. Wij zyn niet overtuigd van de noodzaak de door u voorgestel de wyzigingen in de C.A.O. aan te brengen, wy zouden uw Colle ge te dezer zake op zeer korte ter- myn om een onderhoud willen ver zoeken, waarby wy ons gaarne be reid verklaren onze argumenten voor het voltallige college naar vo ren te brengen".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5