OAS drijft Frankrijk en de FLN naar elkaar toe In rustige Rocher Noir ivordt Algerije van morgen voorbereid Worsteling 0111 Europa's politieke toekomst in Parijs voortgezet AGENDA GORILLA'S K.L.M. toestel moest terug Luns en Spaak zijn nog niet tevreden over Franse houding MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 APRIL 1962 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Algiers, april In het regeringscentrum Rocher Noir, een oase van rust op 50 kilometer van de koortspatiënt Algiers., zit een Franse regeringsfunctionaris het druk te hebben. Men waagt het tenslotte hem te storen: ..Wat denkt U van de OAS?" De man is oprecht verbaasd: „Wat heb ik met de OAS te maken? Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd. Ik moet de kantoren en woningen hier van alle gemakken voorzien. Nu heb ik een lading lakens en telefoons ont- Het Algerye van de OAS is dat van gisteren, in het hygiënisch Ro cher Noir wordt het Algerije van morgen voorbereid. Bijvoorbeeld: voor de kantoren staan groepjes Fransen in de zon te praten. Het zijn bullen van kerels in blauwe pak ken en gele schoenen. Het blijkt dat zij „gorilla's" zijn. lijfwachten in burger, wanneer zij zo hard in de houding springen dat de muren er van trillen. Zij doen dat steeds wan neer zij de rode rozet van het Legioen van Eer of een moslim in een nieuw pak ontwaren. De rozetten en de nieuwe pakken beheren samen voorlopig het Algerije van morgen. In het nog niet afge bouwde hoofdgebouw zetelt de voor lopige executie, zes FLN-leden, drie partijloze moslims en drie Europe anen. Op vijftig meter afstand zit de Franse hoge commissaris Christian Fouchet een nieuwe radiotoespraak voor te bereiden, waarin hij de Fran sen van Algerije bezweert de ogen te openen voor die nieuwe werkelijkheid. Achter driewerf gesloten deuren daagt de gemengde wapenstilstands commissie, officieren van het Franse leger en van het Algerijnse nationale bevrijdingsleger, beiden in uniform. Coalitie Die gemengde organen zijn de symptomen van een nieuw soort bondgenootschap, niet hartelyk maar wel reëel, tussen de vijanden van gisteren, een coalitie tegen de OAS. De pas gekalkte muren van Rocher Noir geven gelijkelijk wit af op de donkere pakken van de Franse amb tenaren en FLN-afgevaardigden die in de gang nog even het gesprek voortzetten over de bestrijding van de OAS-terreur. Heel langzaam aan begint die coa litie zich ook buiten Rocher Noir te doen gelden. In het binnenland heeft een „katiba" van de FLN een com mando van de OAS vernietigd. Breuk van de wapenstilstand? Misschien, maar het Franse leger steekt geen vinger uit om de FLN van zo'n „ex peditie" af te houden. In Oran voert het Franse leger een complete veld slag tegen de OAS. Tips van de FLN hadden aangegeven waar de deser teurs van het Vreemdelingenlegioen te vinden waren. Enkele stierven met de kreet „Aigerië Francaise" op de lippen. Met een sterk Duits accent welteverstaan. Als het Franse gezegde dat niets werkelijk nutteloos is. waar is. geldt het ook voor de OAS. Niets brengt twee voormalige vijanden beter tot elkaar dan het vinden van een nieu we gemeenschappelijke vijand. Als zij er samen in slagen de OAS klein te krijgen voordat in juli de regering- Ben Khedda zijn intrede doet in Al giers, dan is dat een betere basis voor toekomstige Frans-Algerijnse samen werking dan alle clausules van de akkoorden van Evian bij elkaar. Als het niet lukt, is het voor de OAS slechts uitstel van executie. In juli zal de FLN-regering de beschik king hebben over 75.000 man eigen Vervolg van pag. 1 Een pijnlijk moment brak aan. toen het vliegtuig uit de wolken brak en de landing inzette. De hevig ge schrokken Portugees riep: „Doorvlie gen, mijn leven is nutteloos, maar ik heb opdracht om naar de oostzone te vliegen". De gezagvoerder probeerde hem ervan te overtuigen, dat het een technische landing betrof in verband met een lichte motorstoring. Eerst op dit ogenblik werd het de 51 overige passagiers in de cabine duidelijk, dat er wat aan de hand was. Zij werden geïnstrueerd door leden van de extra bemanning, die in Zuid-Amerika het vliegtuig zou over nemen. Toen het toestel aan de grond was, groepte men zoveel mogelijk samen in het achterste deel van de cabine. In de stuurhut schreeuwde de man, dat niemand het vliegtuig mocht verlaten. De gezagvoerder zag zich zelfs genoodzaakt om het vlieg tuig opnieuw in beweging te brengen, nadat het al op het platform was aangekomen. Tenslotte viel er niets meer te ma noeuvreren en stopte hij. Eén van de eersten, die het toestel via een touw door het noodluik verliet, was een bemanningslid, dat de marechaussee waarschuwde. Even later werd de Portugees overmeesterd. Het wapen werd na e:.ig zoeken in de stuurhut aangetroffen. Het was een alarm pistool. Anderhalf uur later kon het vliegtuig de reis opnieuw beginnen. Cj Portugees zal voorlopig in hech tenis blijven bij de Rijkspolitie. De man had zowel in Lissabon als in Nederland in dienst van de KLM ge werkt. Op Schiphol assisteerde hij in de spoelkeuken. Hij had onlangs ont slag genomen wegens maagklachten en kreeg bij zijn ontslagbewijs tevens de thuisreis door de KLM aangebo den. Het schijnt, dat de vrijwel uit sluitend Portugees sprekende man hieruit heeft begrepen, dat hij ver plicht was naar Portugal terug te gaan, hoewel hij dat niet wenste. Hij heeft nu om asiel gevraagd. troepen en de 60.000 man van de lo kale ordemacht, die nu wordt gefor meerd. Het zal dan binnen twee we ken met de OAS zijn afgelopen, maar voor de Fransen van Algerije worden dat geen aangename weken. De dom me Kongolezen roken overal ver meende Belgische komplotten. De niet zo domme Algerijnen wéten dat er Franse komplotten zijn en ook waar en hoe en van wie. D—dag Niet alleen uit menselijke, maar ook uit politieke overwegingen is de strijd tegen de OAS dus de alles domine rende taak van het voorlopige Frans- Algerijnse gezag. Het dagelijks be stuur wordt immers gedaan of ge saboteerd door de plaatselijke ge zagsorganen. De koppeling tussen hen en Rocher Noir ..slipt" nog en dat kan in drie maanden niet worden opgeheven. Bovendien worden de bei de bevolkinsgroepen nu grotendeels door soortgenoten plaatselijk be stuurd. In de steden hebben de Fran sen de macht, daarbuiten de FLN. Voor de machtsovername heeft de FLN een compleet administratief plan klaar: in Tunesië en Marokko zitten jonge Algerijnen die niet al leen precies weten wat zij moeten vangen, maar ik zit nog te springen om bidets. Ah mon Dieu, als U wist hoe moeilijk het is om in Algerije aan bidets te komen". Gezegend Frankrijk, dat niet alleen ten lan gen leste Algerije de onafhankelijkheid deel achtig doet worden, maar de gezinnen van de FLN-vertegenwoordigers in Rocher Noir ook van de Franse hygiëne doet profiteren. Men krijgt de neiging het hoofd te schudden over zoveel wereldvreemdheid. Maar is daar sprake van? doen op D-dag, maar ook ln welke kamer en achter welke schrijftafel zij plaats zullen nemen. Rest de voorbereiding van het re ferendum in juni en de daaropvol gende verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering in Juli. Die ontzagwekkend lijkende taak is in werkelijkheid betrekkelijk eenvoudig. Bij het referendum krijgt de bevol king in Algerije keuze uit formeel drie mogelijkheden, maar in feite is het er maar één: onafhankelijkheid en samenwerking met- Frankrijk vol gens de akkoorden van Evian. Het wordt geen mooi. gaaf en volledig re ferendum. De Europeanen zullen het wel boycotten, de OAS zal het mis schien hier en daar in de war kun nen sturen. Maar wat ook het per centage van de opkomst zal zijn. de uitslag staat vast: 90 procent voor onafhankelijkheid. Nog één maand blijft de voorlopige executieve dan regeren. Na de ver kiezingen in juli voor de grondwet gevende vergadering volgt de vor ming van 'n échte regering voor „Al- Djoemhoeria Djezairiah". de Alge rijnse republiek. Dat de FLN die ver kiezingen met overweldigende meer derheid zal winnen, staat vast. Of Ben Khedda of Ben Bella premier zal worden is een vraag die dan al op het terrein der binnenlandse politiek van de onafhankelijke staat Algerije zal liggen. Het „hoe Al die beslissende momenten staan reeds als palen boven water. Onder dat laatste gaat niet meer het wat, maar alleen nog het hoé schuil. Wel ke schade kan de OAS nog aanrich ten in haar verloren strijd, hoe veel onmogelijker kan zij de positie der Fransen in het onafhankelijke Alge rije nog maken? De garanties van Evian, de zelfbeheersing der Algerij nen, hun verklaringen dat zij wel degelijk een scheiding maken tussen „de krankzinnige misdadigers van de OAS en de alleen maar mee gesleepte Fransen" nemen één ding niet weg: het zal de Algerijnen moei lijk genoeg vallen een gepriviligeerde minderheid in hun midden te dulden. Wanneer die minderheid nu naar blinde terreur grijpt, schept zijzelf het argument om van moeilijk on mogelijk te maken. Dat argument kan gebruikt worden, wanneer alle politieke volwassenheid van de FLN ten spijt het in het onafhankelijk Algerije inderdaad tot een politieke strijd om de macht zou komen, bij voorbeeld tussen Ben Khedda, wiens regering de akkoorden van Evian tekende en Ben Bella, die toen ge makshalve in de gevangenis zat. Po litiek is de FLN volwassener dan wel ke andere nationalistische beweging ook. dat heeft fhet bewezen. Of zij tegen intern extremisme opgewassen blijft, zal zy nog moéten bewtfzen. ADVERTENTIE DRINK joy SINAS gezond en/ifZf/td lekker Brits standpunt doorslaggevend (Van onze Parijse correspondent) De zes minister van Buitenlandse Zaken hebben vandaag de koppen voor de zoveelste maal bijeengestoken om te zien welke afstand nog zal moeten worden afgelegd om tot een politieke organisatie van Europa te kunen komen. De Nederlandse mi nister, mr. Luns, heeft gisteren in Parijs nog besprekingen gevoerd met zijn Westduitse collega Schroder, die op zijn beurt daarvoor ook de chef der Franse diplomatie, Maurice Couve de Murville, had ontmoet. Het verloop van de eigenlijke conferentie, die vanochtend op de Quai d'Orsay begonnen is, werd over het algemeen met een gereserveerd vertrouwen te gemoet gezien. Na de diverse ont moetingen, die de Franse president De Gaulle, de vader van „het Europa der vaderlanden", eerste met Aden auer in Baden Baden en later met Fanfani in Turijn heeft gehad, zou den de belangrijkste obstakels nu zijn weggeruimd. Frankrijk zou inderdaad dezelfde concessies zowel op militair als op economisch gebied hebben gedaan waardoor Bonn en Rome hun voor naamste bezwaren konden laten varen. Op verzoek van zijn Franse collega moet de Duitse minister Schroder gisteren al een goed woordje bij de Nederlander Luns hebben gedaan (die het weerspan nige element blijft in de club) om nu toch ook maar niet langer tegen te spartelen. Moeilijkheden werden in het bijzonder van de Benelux- delegaties voor vandaar niettemin nog gevreesd met betrekking tot het probleem van de herziening van het verdrag, dat men nu dus op poten hoont te kunnen zetten. Nederland en België zouden in dat verband een koers in de rlchtine- van de Europese integratie willen uitzetten, een plan Hulp aan Algerijnse bevolking Namens de Wereldraad van Ker ken is de Nederlandse stichting oecu menische hulp aan kerken en vluch telingen betrokken bij activiteiten tot leniging van de nood onder de Algerijnse bevolking. Er zal medische hulp worden geboden, plaatselijke kerkgenootschappen moesten op nieuw worden opgebouwd en er dient landbouw- en technische onderwijs en elementaire onderricht voor vol wassenen te worden gegeven. Voorts zal er materiële hulp in de vorm van voedsel, kleding, medicijnen, land bouwwerktuigen etc. noodzakelijk zUn. Voor uitvoering van de plannen is een bedrag van ruim 5 miljoen gul den nodig. De stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelin gen heeft zich reeds tot de kerken gewend, die in en met de stichting samenwerken, om financiële bijdra gen. De Ned. Herv. Kerk en de Geref Kerken stelden elk een bedrag van f 100.000 beschikbaar uit de februari- collecten. dat uiteraard door De Gaulle min der wordt gewaardeerd. De Franse delegatie dacht evenwel deze eis nog onder de tafel te kun nen werken met een verwijzing naar 'n recente uitlating van de Engelse minister Heath die het toetreden van zijn land afhankelijk heeft ge steld van de belofte der Zes geen verdere integratie in Europa meer aan te pakken. Eveneens heeft Heath bij die gelegenheid verklaard het overbodig te achten een Engelse ex pert af te vaardigen naar de com missie, die tot voor kort door de hui dige Franse hoge commissaris in Algiers, Christian Fouchet, werd ge presideerd. Wanneer de heren Luns en Spaak zich bij de verlangens der drie grote mogendheden zouden willen neer leggen. dan is het mogelijk dat nog vandaag een definitieve datum in juni wordt vastgesteld, waarop in Rome de zes staats- en regerings leiders op een nieuwe Europese top conferentie bijeen zullen kunnen ko_ men. Het werd echter evenmin on mogelijk geacht, dat de Benelux- landen zich tegen dit voornemen zul len blijven verzetten zolang het karakter der toekomstige relaties tussen Londen en het Europese con tinent niet eerst wat duidelijker zal zijn omschreven. In elk geval heeft men zich in diplomatieke kringen in Parijs vanmorgen op een tamelijk straffe partij voorbereid. RUST? Zoek het nfet te ver, u vindt het In Valkenburg-Houthem maar kom in mei of juni. Vrij van de hoogseizoen* drukte. Dan keert u verkwikt terug. Laat u gratis inlichten over Valkenburg's Vakantie Variaties. V.V.V. Valkenburg (L), Tel. 04406-20(8 BINNENLAND Gisteravond ls op de R(jk6weg 's-Hertogenbosch-Eindhoven ter hoog te van Boxtel de 35-Jarige scooter- r(jder J. J G. Huys uit Boxtel ver ongelukt. Het ongeval gebeurde toen de heer Huys terugkeerde van zijn werk ln Eindhoven. Hij wilde ln Box tel een zijweg inrijden doch geraakte bij het voorsorteren onder de wielen van een trekker met oplegger. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Ir. L. P. Ruys uit Mijnsheeren- land, directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, is in de ln Lon den gehouden Jaarvergadering van de Internationale Kamer van Scheepvaart gekozen tot vice-voorzltter van deze organisatie. Bij de Internationale Ka mer van Scheepvaart zijn 18 landen aangesloten. In het weekeinde hebben onbe kenden ln de tuin van de r.-k. kweek school aan de Groenewoudseweg ln Nijmegen een bronzen beeld, ter waar de van f 4000 ernstig beschadigd. Het beeld, voorstellende een Jongen, die een vogel ophoudt, en dat vervaardigd was door Gerard Brunlng uit Cuyk. Is met kracht van het voetstuk ge duwd en gebroken. Een 78-Jarige mevrouw uit Am sterdam is gisteravond ln de Van Baerlestraat in de hoofdstad aangere den door de motorwagen van tramlijn 3. Met ernstige hoofdwonden werd zij naar het Wllhelmina gasthuis over gebracht. waar zij na aankomst bleek te zl)n overleden Bij een verkeersongeluk op het Zuidplein ln Rotterdam, is gistermid dag de 56-Jarige A. van der WDngaart uit Rotterdam om het leven gekomen. De man werd met zijn bromfiets over reden door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Nationaal Jeugdorkest zal het NJO op 27 april onder leiding van Nico Hermans ln het Concertge bouw te Amsterdam een lustrumcon cert geven, waaraan de pianist Tom Bollen solistische medewerking zal ver lenen. BUITENLAND In Bombay zijn maandag elf men sen omgekomen door een vallende schoorsteen, die door het dak van een huls stortte. Voorts werden er negen gewond. Dr. Ahmed Basjlr Azmeh heeft gisteren een nieuwe regering ln Svrië gevormd, zo heeft de Syrische radio bekendgemaakt. Rasjad Barmada. die ln de vorige regering, welke op 28 maart bij een militaire staatsgreep werd om vergeworpen, minister van Defensie was. is nu vlce-premler en minister van Onderwijs. Cultuur en Landbouw. Minister van Buitenlandse Zaken is Adna el Azdarl. Op de Westberlljnse daken zullen m.eer dan 200 luchtalarmslrenes wor den aangebracht om te kunnen waar schuwen bij een plotselinge aanval van Oostdultse zijde, zo heeft burgemeester Brandt bekendgemaakt. Een woordvoerder van de han delsvertegenwoordiger van Jemen ln Aden heeft geweigerd een krantebe- rlcht over een aanval op kroonprins Al Badr van Jemen tegen te spreken of te bevestigen. Volgens het bericht zouden vier militairen gedood zijn bij een ontploffing in het paleis van de kroonprins, die ongedeerd bleef. De nieuwe Finse regering onder leiding van Karjalainen zal de bui tenlandse politiek van neutraliteit die sinds het einde van de oorlog ls ge volgd. voortzetten. Dit staat ln het regeringsprogram, dat gisteren ln Hel sinki is bekendgemaakt. Verder heet het. dat de Finse regering zal streven naar bevordering van de ontwikkeling der Internationale betrekkingen, ln het bijzonder ln noord-Europa. De zoon van een herder in de Sowjet-republlek Oezbekistan, die 20 maanden geleden werd geboren, weegt nu 34.5 kg. of tweemaal zoveel als zijn zevenjarige broer. Volgens het pers bureau Tass dat dit meldt, ls het kind vrolijk en monter. Bij de geboorte woog het 4 kg. Het Spaanse ministerie van On derwijs heeft gisteren bekendgemaakt, dat dezer dagen een ministeriële be schikking te verwachten ls. waarbij de voorgenomen velling van het beroemde door Rubens geschilderde portret van de hertog van Lerma zal worden opge schort. Het bericht dat het doek op 4 mei te Madrid zou worden geveild, had ln Spanje een storm van protes ten doen opsteken. Door hef dolle heen Een 40-jarige arbeider uit Leiden was. zoals hyzelf verklaarde door het dolle heen, toen hij naar de woning van een kennis ging. In het café, dat hij had bezocht, was nogal wat over de man gerod deld en dat had hem zó kwaad ge maakt. dat hy twee kennissen af ranselde en in de woning enkele rui ten insloeg. Voor die handelingen had de man zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Na het horen van enkele getuigen, meende de Officier dat verdachte, die reeds eerder wegens mishande ling is veroordeeld, maar een flink lesje moest hebben en eiste daarom 3 weken gevangenisstraf en toewij zing der schadevergoeding van f 16. De politierechter veroordeelde tot 2 weken gevangenisstraf plus de scha devergoeding. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 V. d Jeugd. 18.20 Lichte gram.muz. 18.35 Madrigaalkoor. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Genadig trefpunt onderweg, zesde Lijdensmeditatie. 20.00 Oude muz. (gr 20.10 Weet Je weetje! fotocursus. 20.30 Lichte muz. 20.50 De Eerstgeborene, hoorspel. 23.00 Nws. 23 10 Vreemd literatuur en muz. ln cabaretvorm. 23.40 Lichte gram. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Evt. actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Knipperlicht, progr. v. a. wegge bruikers. 20.00 Nws. 20.05 Gastenavond, gevar. progr. 22.00 Radio FUharm. sex tet. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Amus.muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. Rustig met felle uitschieter (Van onze t.v.-medewerker) De rubriek ..Brandpunt" ontwik, kelt zich nog steeds langs conventio nele lynen. Wat men in voorafgaande dagen in brede opmaakt in de krant heeft gelezen, wil nogal eens onder werp van deze rubriek worden, waar bij toegegeven moet worden, dat men daarbij wel zijn best doet om nieuwe aspecten in oude zaken naar voren te halen. Zo gine het ditmaal bijvoor beeld over de slechte huizenbouw in Breukelen. Doch juist toen de con troversen om de hoek kwamen glu ren. werd afgebroken en bijzonder geruststellend gedaan Je moet maar in zo'n huis terecht komen De na delen van dp zelfbediening werden breed uitgemeten en er werd zelfs wat in de diepte gegraven. Boeiend? Neen. Tragisch alleen ook die men sen. die elkaar de schuld van ont sporingen geven. De koning van Jor danië.. nog steeds aangekondigd als de jonge Hoessein, gaf een vormelijk en vriendelijk gesprekje af. Journa listiek natuurlijk een bofferd, maar het hield verder weinig in dan de gebruikelijke plichtplegingen. Later op de avond werden de kij kers door hun land gevoerd via een tamelijk oppervlakkig maar niet on aardig filmpje, dat meer beloofde dan het. gaf Een kaartje van de route kon er niet op overschieten, evenmin als by het uitstapje door Is raël op zondag. Het werkelijke brand punt was vanzelfsprekend de thtril lerachtige éénacter „Tussen 5 en 6". een naar geval, dat diepgang krijgt naarmate het. vordert. De cynische politiepresident' werd voortreffelijk vertolkt door Ton Lutz. Zelfs in zijn geestelijke wankeline bleef hij man haftig overeind. John Leddy gaf uit stekend tegenspel, naar Ann Hase- kamp had het wel lastig in haar melo-dramatische rol. Helemaal uit de verf kwam de overigens interes sante problematiek niet. maar dat za-t niet, in de spelers, maar in de tekst. Het, werd wel een fel stukje toneel, echt Amerikaans en daardoor van weinig waarde voor dit ons eigen land zonder doodstraf. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hei- en Boeicop H. J. Smit te Stellendam. Benoemd tot bij stand in het pastoraat te Delfshaven (w(jkgem. Centrum) ds. P. Posthouwer te Goudswaard. Aangenomen naar 's-Gravenhage (wijkgemeente 33 ln wording) dr. L. A, Snijders te Zwolle. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop G. Vesseur te Rockanje te Beekbergen P van Oosterhoudt te Krabbendam. Aange nomen naar Abcoude E. P. Bosma. kand. te Amsterdam, die bedankte voor Mildam, Raamsdonk c a.. Scharendijke en voor Vinkeveen. Benoemd tot pas torale medewerker voor twee vacante wijken te Rotterdam ds. G. Clements te Lekkerkerk en ds. F. J. Jonkhof. em. pred. te Delfshaven Bedankt voor Den Helder (4de pred pl.) L. J. Wolt huis te Oosterend (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht L. S. den Boer te Sassenhelm. Tweetal te Schie dam R. Slofstra te Harderwijk en G de Vries te 's-Gravendeel. Beroepen te Mussel M. Draver te Drachten. Be dankt. voor Heerenveen J. M. Visser te Dokkum. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te 's Hertogenbosch J. J. W. Gunning, prop. te Amsterdam te Breda J. Mostert, prop. te Den Helder. Prof. L. H. v. d. Meiden tachtig jaar Prof. L. H. van der Meiden te 's-Gravenhage. oud-hoogleraar aan de Theologische School van de Chr. Geref. Kerken in Nederland te Apel doorn. hoopt Goede Vrijdag tachtig Jaar te worden. Prof. Van der Meiden werd op 20 april 1882 uit een landbouwersgezin te Hazerswoude geboren en was eerst jaren werkzaam in het bedrijf van zijn vader. Nadat de heer Van der Meiden in 1912 door het college van curatoren van de theologische school was beroepbaar verklaard in de Chr. Geref. Kerken werd hy op 17 novem ber van datzelfde jaar bevestigd als predikant van de Chr. Geref. Kerk van Enschede. Op 11 febr. 1917 ver wisselde hij deze kerk met die van Dordrecht, vanwaar hij op 25 oktober 1927 naar die van 's-Gravenhage ver trok. Deze zijn derde en laatste ge meente diende prof. Van der Meiden tot 1 september 1938 toen hij in de vacature van wylen prof. J. P. M. de Bruin was benoemd tot hoogleraar aan de theologische school van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn. Prof. Van der Meiden aanvaardde zijn professoraat op 16 september 1938 met een inaugurele rede over ..De betekenis der exegese voor de Dienst des Woords" en heeft tot 13 januari 1954 toen hem op bijna 74- jarige leeftyd eervol ontslag werd verleend, ruim vijftien jaar te Apel doorn de Oud Testamentische- en de ambtelijke vakken alsmede exegese en canoniek van het Nieuwe Testa ment gedoceerd. Na zijn eervol ont slag als hoogleraar vestigde de jubi laris zich te 's-Gravenhage en heeft hij nog tal van preekbeurten vervuld. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus bij voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden: anders ontstaai er irri teren ie vertragingen in het rflver- keer welke automobilisten brommers en wleirijders in de verleiding zouden kunnen brenwen het „toch. nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. II DINSDAG Haagweg 4: Ledenverg. Ver. „De Ambachtsschool". 5 uur nam. Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen. Gedachtenislezing 7 en 8.30 uur nam. Lakenhal: Rondleiding K. en O. Tentoonstelling Johan Bulnlng olv. dra. J. N. van Wessem. 8 uur nam. Pieterskerk: Uitvoering „Ex Animo" van de Matthaus Passion. 7.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Imbert. 8 uur nam. Oegstgeest (De Kempe- naerstraat 42)Algemene vergadering Z.H.V. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverg. Ge nootschap „Kennis ls Macht". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ex- pogé. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. P. H. Pott over de waar dering van de buitenwereld. 8 uur nam, WIJkgebouw 't Boshuis: Ledenverg. Ned. Cnr. Vrouwenbond afd. Leiden- zuldwest. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Jaar- verg. Ned. Ver. voor dierenbescherming afd. Oegstgeest. 8 uur n.m. Voorschoten (Gebouw Chr. Belangen)Films over de drank bestrijding. 4 en 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's Getuigen 7.25 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. ..Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur v.m.. Bijbelstudie; 11-12 uur, de heer H G. ter Mate, prop. te 's-Gravenhage. Stationsplein (bus 41): Bezoek Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. aan Inst. voor Natuurbeschermingseducatie. 1.43 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen. Film Nieuwe Wereldmaatschappij. 3.30 en 5 30 uur n.m.; Wachttorenstudie te 2 en 7 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling schilderij en en aquarellen van Johan Bunlng. (tot 8 mei). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijke 10-4 uur Zondag 1-4 uur. Universiteit: Tentoonstelling „Drie fasen uit het werk van Mark Kolt- hoff". Dagelijks 9 uur v.m.6 uur n.m.; zat. en zond. gesloten (tot 29 april). BIOSCOPEN Llrlo: "Der Rosenkavalier". A.l. Dag. 8 uur. "Walt Disney Festival". AJ. Zaterdagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur. Zondagmiddag 2.30 en 4.45 uur. Trianon: „Een pyjama voor twee" (14 1.). Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: ..De vrolijke minnaar". 18 Jr. Dae. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor: "La belle Americaine". A.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Goliath en de Barbaren". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Kev: Dat „Rocco en z(jn broers". 18 Jaar. _2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Gokkers en gangsters". A9tra-theater - Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur „Prins of Piraat". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur. maandag en woensdag 8 uur „Alleen de zon was getuige. 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Moederlied". 14 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. „Van de regen ln de drop". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502. BIJ geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. 20.20 politieke partijen: P.S.P. AVRL Televlzier. 20.40 Internationaal muzlekprogr. 21.00 Te veel koks, tectivefilm. 22.20 Sluiting. VOOR WOENSDAG 18 APRIij j Hilversum I, 402 lil. NCRV: 7 00 Nws. en S.O.S.-ber, Gram. 7.13 Lichte gram. 7.30 Ge'i mviz. 7.50 Het brood des levens, dltatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant, Schotse en Amerikaanse liederen V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9 40 vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendfc 10.45 Kamerork. 11.00 Het gel» leven, hoorsp. 12.00 Samenzang. Meded. t.b.v. land- en tulnb. Volksmuz. uit Centraal Europa. Gram., event, act. 13.00 Nws. t Kamermuz. 13.45 Gewijde muz. i Kamerork. 15.00 Jeugdconc. 15.45' tijdwel besteed. 16.00 V. d. lt 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. Het Spektrum, lezingen. NCRV: 18.00 Pianorecital. 18.10 wijde liederen. 18 30 Radlo-Volki versltelt: Van Bach tot Boulez door Hans Citroen. 19.00 Nws. weerber. 19.10 Op de man af. pra 19.15 Leger des Hellskwartier. Radiokrant. 19.50 Kamerorkest. Christus, oratorium voor solisten i orgel en groot ork. 21.00 Passiest voor de Nederlandse Strijdkracï 21.40 Planomuz. 22.00 Kanttekenlj bij de voorpag. 22.10 Str(jkkwint. Nws. 22.40 Avondoverdenking. Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend i 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Ll gram. 8.00 Nws. 8.18 Muzikale ocht post. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 K praatje. 9.15 Klass. gram. VPRO: l Nederlands kamerkoor: Prot. ker] deren. VARA: 10.20 V. d. vrouw. Radio-Volksuniv.eHt Staatssoclali 3000 Jaar voor Christus, door dr Buitkamp. 11.30 Speclallteiten-tht gevar progr. 12.30 Meded. t.b.v. 1 en tuinbouw. 12.33 Voor het ph land. 12.38 Hammondorgelspel. Nws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Gespr Dortret. 14.00 Dit ls Uw leven 1 Een Jaar ervaring met de gewli: armenwet, lezing. 15.10 V d Je 17.00 Amus.muz. 17.30 Orgelspel Reeerlngsultz.: Act. VARA: 18 00 Nws. en comm. 'J Act. 18 30 Lichte muz. 18 50 Pesl viering in de kibboets ln Israël,! soraak. 19 00 V. d. kinderen. 1 VA RA -varia, en lichte eram. 'J Een woord voor de goede verst» riers lening. VPRO: V. d. jeugd VjU 20.00 Nws 20.05 Tango-Rumba met zanesolisten. 20.35 Zestig laar venservaring, lezing. 20.50 La Dari tlon de Faust, opera, uitgevoerd 1 Radlo-Filharm. ork Groot omri koor en solisten (T d Dauze- 23 22 40 Nws 22.40-22 55 Hart. on de t aet. problemen). 23.30 Jazzmagarl 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17 00 V. d. kinderen. M 17.35 Jeugdjournaal. CVK-IKOR-R{ 17.45-18,05 Progr. over de bijbel 1eued. NTS: 20.00 Journ. en weerou VARA: 20.20 Achter het. nws. M 20.35 Onbekend talent. VARA: 5| SDort. 21 25 Oesters voor de Inspect) film. 21.50 Sociale veranderingen| het platteland, documentaire. BUITENLANDSE PROGRAMMA'! Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Volksdansen. 12 30 V. d. ren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 1 Licht progr. over de reclamewer 13.40 Licht Drogr. 14.10 Ork.muz gram. 15 00 Hoorsn. 16 00 Vesoers 1 Lezing. 17 00 V. d. Jeugd. 17 55 W bericht. 18.00 Nws. 18.15 In the Soi East. reg. Drogr. 19 00 Kamermuz 19.30 Twintig vragen. 20 00 Svmfi ork. en solist. (Om 20.45-21 05 Lezti 2130 Gesnrekkan. 22 00 Nws. 22 30 zing 22 45 Pari overz. 22.59 Weer •>3 00 N"'s. 23.02 Voordr. 23.15-2 Planorecital. Engeland. BBC Light Program™ 150ft en 247 ill. 12.00 PoduI. gram. 12.31 Popul 13 31 Lichte muz. 13 45 V. d. kleut 14.00 V d. vrouw. 15 00 Kamermuz zangsolisten. 15.31 Muz. bij het. v 16 15 The Dales, dagb. 16.31 Uitsls van races. 16.34 Gram. v. d. Je' 17.00 Amus progr. 17.31 Gevar. en ber. 18.33 Sportoverz. 18 45 Hi spel. 19 00 Nws en Journ. 19.31 Gt muz. 20.00 SDortouiz. 20.31 Hoc 21 31 Pod vil. muz. 22.30 Nws. en sp 22 41 Gram. 23 55-24.00 Nws Nordwestdeutsche t Rundfunk. 30' 12.00 Lichte gram. 13.00 Nws. Operettemuz. 14 15 Ork. conc. Svmf. ork. en solist. 17.00 Nws. Gevar. gram. 19.00 Nws. 19.15 K muz. 20 00 Hoorspel. 21.30 Jiddli en Israëlische volksliederen. 21.45 22.15 Klass. muz. 22.35 Kamermuz 23.00 Jazzmuz. 23.15 Gevar. gram. 2 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Amusrtj 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 02 Nws. 12.10 Symf. conc. Lichte gram. 14.15 Kamermuz. Hedendaagse muz. 19.00 Nws. Gevar. gram. 23.10 Lichte gram. 23 24.00 Nws. Brussel, 324 en 184 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03. Lit gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gevar. n 12.50 Beurskron. 13 00 Nws. 13.15 mermuz. 14.00 Omroepork. en kwal 15 00 Radloschoolkoren 1961. 15.30 var. muz. 16.00 Beursber. 16.06 Eng les 16.20 Muzikale Mozaïek. 17 00 1 17.15 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 1 Svmf. conc. 18 10 Lekenmornal en lósofie. 18.30 V. d. sold. 18.50 Sp progr. 19 00 Nws. 19.40 Muziek v Jeugd. 19.55 Symf. ork. 20.00 Klat over de missie. 20.15 Opera- en canto conc. 21.15 De zeven kuns 21.30 Amus. muziek. 22.00 Nws. Koorzang. 22.25 Etnische muz. Nws. 23.00-23.15 V. d. zeelleden. 484 m.: 11.55 Gram. 12.03 Ge muz. 13.00 Nws 13.15 Ork. conc. 1 Kamermuz. 14.50 Gevar. gram. Muz v. d. Jeugd. 15.03 Lichte 16.08 Lichte gram. 17.00 Nws. Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Chans 20 30 Denkbeeldig conc. 2145 Ge' gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. l 1 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nnr). Amsterdam licht bew. Den Helder geh bew 8 B ïpenburg VllssLngen Eelde Oe Bilt Twenthe Eindhoven 3 3 -3 4 2 Kt- -- licht bew. onbewolkt zzo onbewolkt zo onbewolkt zzo onbewolkt ozo onbewolkt zzo Z.-Limburg zwaar bew. z Helsinki onbewolkt zo Stockholm onbewolkt o Oslo licht bew. nno Kopenhagen licht bew zo Aberdeen zwaar bew nno Londen zwaar bew zo Brussel onbewolkt zzo Luxemburg zwaar bew ono Parijs zwaar bew o Bordeaux regen nnw Grenoble regen nno Nice regen n Berliln zwaar bew o zwaar bew. no geh. bew. zo geh bew. nw regen nno regen ozo zwaar bew no zwaar bew zzo 3 - geh. bew. onbewolkt geh bew. Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon geh bew. licht bew. 8 12 I 4 12 l w 1 12 1 n 2 5 3 no 3 10 nnw 6

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2