Washington verontwaardigd over een nieuw „lek" in Bonn Ons land verlangt meer garantie voor Papoea's Bemanning KLM toestel met pistool bedreigd Vruchtbaar gesprek vanRuskenDobrinin Hervatting overleg schijnt mogelijk Terug naar Schiphol @ud Juridische en sociologische studie van beperkte duur NAZISME zou langzamerhand verzwakken Vl Prinses Mar ijke kreeg album OAS-aanval op militair kamp afgeslagen Bloemencorso op 12 mei WEERBERICHT Portugees maakt amok boven Harderwijk LAWINES IN OOSTENRIJK teuws bericht 1 maart I860 DINSDAG 17 APRIL 1962 No. 30632 EIDSCH DAGBLAD recteur: E A E. van Dishoecfc oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 tl Prinses Margriet Itomt naar Leiden (Van onze correspondent In Bonn) Het radicalisme van rechts is in West-Duitsland zwak, versplinterd en tegenstrijdig in zyn ideologie, al dus staat te lezen in een 35 blz. dik regeringsrapport, dat gisteren in Bonn is uitgegeven. Het totale aan tal leden van rechts-radicale groe peringen bedroeg eind 1961 35.400, bijna 20.000 minder dan eind 1959. Er zjjn negen partijen, 13 jeugdor ganisaties, 40 andere verenigingen en 20 uitgeverijen, die als rechts- radicaal getypeerd moeten worden, aldus het rapport, dat deze typering nader uitwerkt door te spreken over „autoritaire, antisemitische en natio nalistische denkbeelden". Op politiek terrein beijveren alle bovengenoemde organisaties, die door de politie overigens goed in de ga ten worden gehouden, zich om de Bondsrepubliek en haar democrati sche organen af te kammen en de prominente politiek te verguizen. Zij pleiten over het algemeen voor een Duitse neutralitietspolitiek, en me nen dat het Duitse volk tussen ka pitalisme en communisme een derde weg van een eigen Duits-socialisme moet gaan. Deze onverkwikkelijke denkbeelden worden door week- en maandbladen met een totale oplage van 160.000 exemplaren onder de be woners van de Bondsrepubliek ver breid. Naast het georganiseerde ra dicalisme van rechts hebben de Bon ner autoriteiten nog 225 namen in hun dossiers kunnen vermelden van lieden, die op eigen houtje ultra rechtse gedachten verbreiden. Voorts worden jaarlijks 225 mensen opge pakt, omdat zij hun onfrisse denk wereld via hakenkruisgekladder en hinderacties verder bekend trachten te maken. (Van onze correspondent in Washington) In de Amerikaanse hoofdstad is gisteren opnieuw deining ontstaan over een „lek" in Bonn. Van .betrouwbare zijde" aldaar was namelijk het bericht gelanceerd, dat bij het overleg met de Russen inzake Berlijn van. Westelijke zijde zou zijn aangeboden de omvang van de Westelijke garnizoenen in West-Berlijn van 12.500 tot 9.000 man te verminderen. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington deelde naar aanleiding van dit „lek" gisteren mede, dat de Verenigde Staten dit niet van plan zijn. Een woordvoerder van het ministerie noemde het bericht dat afkomstig was van de correspondent in Bonn van de „Washing ton Post" „volkomen onjuist". Herinnert werd aan het eerste lek uit Bonn, eveneens afkomstig „van betrouwbare zijde": twee dagen geleden werd een Amerikaans „plan" onthuld, dat minister Rusk aan de Russen zou willen voorleggen. In beide gevallen heeft Washington van duidelijke verontwaardiging doen blijken. Raadselachtig oordeel uit DDR geweest. Overigens bepaalde men zich tot het vaststellen van de procedure voor de volgende gesprekken. Het Oostduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde gisteravond in een bulletin de Westelijke denk beelden voor een nieuwe overeen komst over de toegang tot West- Berlijn ..niet-realistisch", omdat „zy onverenigbaar zijn met de eerbied voor de soevereiniteit" van Oost- Duitsland. Dit slaat speciaal op de denkbeelden betreffende internatio naal toezicht op of zelfs internatio nalisering van de toegangswegen. Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn zou dit bulletin reeds vorige week zijn samengesteld. De inhoud zou door de jongste gebeurte nissen zijn achterhaald. Opmerkelijk is, dat, eerder op de dag. het orgaan van de Oostduitse communistische partij, Neues Deutschland, het Ame rikaanse plan „een toenadering tot de werkelijkheid" had genoemd. Het blad schreef, dat „Oost-Duitsland altyd bereid is zakelijke onderhande lingen over garanties aangaande de toegangswegen te voeren op basis van eerbiediging van het internatio naal recht, de belangen van de vrede, de veiligheid van de volkeren van Europa en vooral ook de soevereini teit van de DDR". Gistermiddag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een eerste bijeenkomst gehad met de Sowjetrussische am bassadeur Drobinin. Dit was het eerste gesprek van een reeks, waarin opnieuw over het vraagstuk-Berlijn zal worden gesproken en wellicht onderhandeld. Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur duurde en waarbij geen tolk aanwezig was (Dobrinin spreekt namelijk vloeiend Engels), verklaarde de ambassadeur, dat het gesprek „vruchtbaar" was Prinses Margriet is voornemens zich in september a.s. als 3Jtudente aan de Leidse Universiteit te laten inschrijven. De egentienjarige Prinses, die thans sinds november vorig jaar ranse litteratuurgeschiedenis studeert aan de Universiteit van llontpellier in Frankrijk, zal zich in Leiden slechts beperkte tijd ijden aan enkele juridische studies en sociologie. In het bijzonder len de inleiding tot de rechtswetenschap en de hoofdzaken van et staatsrecht benevens het internationale recht haar aandacht ebben. Prinses Margriet zal haar intrek nemen in dezelfde woning, raar ook Prinses Beatrix tijdens haar Leidse studietijd vertoefde, amelijk Rapenburg 45. Indertijd woonde daar mr. J. Drijber. die ians burgemeester van Middelburg is. Nu woont in het pand lapenburg 45, dat eigendom is van het Leidsch Universiteits •S 'onds, mr. A. L. Melai, tutor in het straf- en procesrecht. ■i Vermoedelijk zal Prinses Margriet lid worden van de VVSL, :oals ook de Kroonprinses VVSL-lid is geweest. Echo zichtbaar I eel ,J UM De kunstmaandienst van de Ster- ewacht te Utrecht heeft meege- :eld, dat by helder weer de Ameri- inse ballonsatelliet „Echo" aan de uidelijke hemel en gaande van west gj «ar oost weer is te zien. De over- angstijden zijn als volgt: april 22.27 uur, 18 april 21.33, 19 pril 22.50, 20 april 21.05, 21 april, 1.24, 22 april 22.35, 23 april 21.50 uur 23.50 uur, 24 april 23 uur, 25 april .25 uur, 26 april 21.50 u. 27 april .40 uur, 28 april 21.55 en 23.55 uur 29 april 23.10 uur. 51" welke alle gegevens, verkregen door middel van een stelsel van waarne mingsposten, zal verwerken. De Sowjetrussiche afgevaardigde Zorin zou hebben gesproken van een ernstige nieuwe poging om een aan vaardbare oplossing te vinden. Onze correspondent te Washington meldt: Ambassadeur Van Roijen, die zondagavond te Washington is teruggekeerd, zou vanmiddag minister Rusk in het Departement van Buitenlandse Zaken bezoeken om hem in te lichten over de beraadslagingen van de Nederlandse regering over het plan- Bunker. De Nederlandse reacties op Bunkers suggesties zijn overigens reeds ter kennis gebracht aan de heer Bunker zelf en aan de heer Oe Thant, die bezoek ontving van ambassadeur Schür- Redelijke houding Men krijgt de indruk dat Neder land de voorstellen stellig niet van de hand heeft gewezen, doch de Nederlandse regering schijnt meer specifieke garanties te verlangen ter bescherming van de rechten van de Papoea's dan in Bunkers sche matische plan te vinden zijn. Nederland heeft door dit antivoord dus de mogelijkheid tot verder I vooroverleg en officiële onderhan delingen met de Indonesiërs open gehouden. Dit is een redelijke hou ding voor een land, dat met vreed zame middelen het conflict rond Nieuw-Guinea wenst op te lossen. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade te Washington heeft onlangs meegedeeld, dat de In donesische regering het voorstel van de Amerikaanse waarnemer, de heer Bunker, heeft aanvaard als grond slag voor geheime besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea. „De vol gende stap moet nu van Nederlandse kant komen, en de Indonesische rege ring stelt er belang in te weten, of dr. Van Royen met nieuwe instruc ties naar Amerika is teruggekeerd", zei hy. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de twee Indonesische vertegenwoordigers by de vooraf gaande besprekingen thans niet in de V.S. zijn. Soebaiulrio „Ontlermij ning" Nederland bedryft nu „algehele vijandelijkheden" tegen Indonesië, met inbegrip van „economische on dermijning", zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, verklaard. Hij zei tot verslaggevers, na een bespreking met president Soekarno, dat de president „de strijd om West-Irian" opnieuw in al zijn aspecten had bezien, ook in het economische. „Deze kwestie ver keert nu in een acuut stadium", al dus dr. Soebandrio, „maar de presi dent is optimistisch gestemd, dat zij in de juiste verhoudingen zal worden gezien". Begeleid door de lerares ge schiedenis van de gemeentelijke middelbare school voor meisjes aan de Gerrit van der Veen- straat te Amsterdam, mej. drs. M. Troelstra hebben vanmiddag een aantal leerlingen van deze school Prinses Marijke in het paleis Soestdijk een album aan geboden. De leerlingen zyn alle lid van de historische club „Nova Zembla", die dit jaar het 5de lustrum viert. Het doel van deze club is de kennis om trent de geschiedenis van Amsterdam te vermeerderen door middel van excursies in de oude stad en bijeen komsten (z.g. „overwinteringen"). De meisjes hebben de tekst van „Het Bronnenboekje", een school boekje over Amsterdams historie in woord en beeld dat werd samen gesteld door drs. M. Troelstra en dr. H. J Kok, overgeschreven op losse bladen. Deze bladen, verlucht met foto's, kaartjes en tekeningen zyn tot een album samengevoegd in een leren band. alles door de leerlingen vervaardigd. Aanval op Hatta Het blad van de Indonesische com munistische partij Harian Rakjat, heeft dr. Mohammed Hatta, voor malig Indonesisch vice-president, be schuldigd van „lauwheid" in de stryd om Westelijk Nieuw-Guinea aan dc Nederlanders te ontrukken". Dr. Hatta is kort geleden in Indo nesië teruggekeerd van een reis naar Europa. Het communistische blad schreef, dat Hatta tijdens zijn reis uitlatin gen had gedaan, als zou de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea enkel een prestige-kwestie voor de Neder landers vormen. Iedereen die ook maar enigszins thuis is op het gebied van de politiek weet dat de kwestie- West-Irian voor de Nederlanders een zaak van materiele, economische, po litieke en militaire belangen is". „Hatta's zienswijze is die van de Nederlandse en Amerikaanse impe rialisten", aldus het blad. I Franse soldaten hebben gisteren een aanval van een OAS-commando in Oran op een militair kamp in het oosten van de stad afgeslagen De bedoeling van de OAS-manïien was het wapendepot in het kamp leeg te roven. Tijdens het gevecht werden vier soldaten en zeventien aanvallers gewond. In geheel Algerije zyn gisteren 22 mensen, van wie 19 moslims en drie Europeanen, vermoord en werden 39 personen gewond. De president van de voorlopige Al gerijnse executieve, Fares, heeft gis termiddag algemene richtlijnen ver strekt ter toepassing van de over eenkomst van Evian, in het bijzon der wat de handhaving van de orde betreft. Hij ontkende, dat de execu tieve tegenwerking zou hebben on dervonden van het Europese perso neel. Het Franse ministerie van Justi tie heeft gisteren meegedeeld, dat de kwestie van gratieverlening aan de terdoodveroordeelde ex-generaal Jou- haud op dinsdag 24 april door de „hoge raad van de magistratuur" on der voorzitterschap van generaal De Gaulle zal worden behandeld. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt, dat de Spaanse autori teiten ex-generaal Salan, de leider van de OAS in Algerije, asiel heb ben aangeboden. Als hy het aan bod zou aanvaarden, zou Salan niefc aan Frankrijk worden uitgeleverd. Het Centraal Comité Bloemencorso Bollenstreek heeft in een hedenoch tend in het restaurant van Keuken hof te Lisse gehouden vergadering besloten, het bloemencorso op 12 mei te laten rijden. Er moest, zoals bekend, gekozen worden tussen de zaterdagen 5 en 12 mei. Deze beslissing was moeilyk. Blijft het koud, dan zullen er name lijk op 5 mei nog maar weinig hya cinthen in bloei staan. Wordt het echter warm weer, dan is 12 mei aan de late kant en zal men genoodzaakt zyn de bloemen op te slaan in koel cellen. De doorslag gaf de overwe ging, dat het mogelijk is om de bloei van de hyacinthen tegen te houden en onmogelyk om hem te bevorderen. Compromisplan in Genève De acht neutrale landen op de wtwapeningsconferentie in Genève lebben gisteren een compromis-plan «fediend om een einde te maken ian de impasse in het overleg over het verbod der kernwapenproeven. Het Westen en de Soejet-Unie be- Mfden hrct plan ernstig te zullen (studeren. Volgens de voorstellen zal er een Internationale commissie van geleer den, mogelyk uit de landen die niet een blok behoren, worden gevormd ZELFDE TEMPERATUUR Veel bewolking met. tijdelijk enige regen. Zwf.kke tot matige wind. aan hankelijk oostelijk, later veranderlijk. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 APRIL Zon op: 5.39 uur; onder: 19.41 uur; Maan op: 17.59 uur; onder: 5.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 2 48 en 15.04 uur; laag water te 10.43 en 23.03 uur (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's (Van onze Amsterdamse correspondent) In het wolkendek boven Harderwijk heeft een overspannen passagier gistermiddag kort na twaalf uur de bemanning van een zojuist van Schiphol vertrokken KLM-toestel bedreigd met een pistool en opdracht gegeven het vliegtuig naar Oost-Duitsland te koersen. Dankzij de koelbloedigheid van de 39-jarige gezagvoerder J. van Keppel, die een listig gebruik ivist te maken van het slechte zicht, en de man om de tuin leidde, landde het toestel om half een weer op Schiphol, dat inmiddels vanuit de cockpit was gealarmeerd. De passagier, de Portugees Da Silva, die korte tijd in dienst van de KLM is geweest en naar zijn land zou terugkeren, kon worden over meesterd door de marechaussee en worden overgeleverd aan de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie. Er heerste een benauwende sfeer op Schiphol toen de alarmerende melding van captain Van Keppel was doorgekomen en de DC-7C „Ca- raibische Zee" het lyntoestel Am sterdam—ZürichLissabon—Brazilië werd terug verwacht. Politie- en brandweerauto's stonden gereed langs de baan. toen het viermotorige toe- ste' brullend en met de maximum toelaatbare snelheid landde en naar het platform taxiede Vanuit restaurants en wachtkamers was een onwetend publiek getuige van een vreemd schouwspel: het vliegtuig stond nog maar nauwelijks stil of uit een noodluik werden tou wen neergelaten waarlangs de pas sagiers zich lieten zakken en enige potige leden van de marechaussee naar boven klommen. Terwijl het vliegtuig weer start klaar werd gemaakt vond gezagvoer der Van Keppel even tijd om verslag te doen van het incident. Vyf minuten na het vertrek van Schiphol was er rumoer achter in de stuurhut ontstaan Toen de heer Van 1 Keppel achter omkeek, stond daar j een baardige man die de bemanning in bedwang hield met, een pistool. I dat hij in de zak van zijn colbertjas je omklemd hield. In slecht Engels beduidde hij de captain dat deze naar Oost-Duitsland moest vliegen. De gezagvoerder beduidde, dat hij het had begrepen en terwijl hy de man in de waan liet dat de opdracht zou worden uitgevoerd meldde hy het incident aan de verkeerstoren van Schiphol, met de mededeling dat het vliegtuie zou terugkeren. De koerswijziging werd door de Portu gees kennelyk opgevat als de nood- zakelyke afwijking voor de vlucht naar het oosten en door steeds op de instrumenten in het. wolkendek te vliegen kon worden voorkomen dat hy zich kon oriënteren en zien dat men weer op Schiphol afging. Captain Van Keppel en de tweede piloot deden opzettelijk zeer bedrijvig er probeerden zich dusdanig in hun stoelen te nestelen, dat de kussens een dekking konden vormen tegen een eventuele kogel. De Commissaris van de Ko-1 ningin in Zuid Holland, mr. J. Klaasesz heeft gisteren in Den j Haag bandrecorders voor blin den uitgereikt. Een van de voor blinden zeer nuttige instrumen ten wordt overhandigd aan de heer J. Altink. Slot op pag. 2 De Journalisten in dienst van de drie Britse persbureaus Press Asso ciation, Reuter en Exchange Telegraph zijn met grote meerderheid akkoord gegaan met de regeling van hun loon- geschll. De 450 Journalisten krijgen vanaf 1 Januari J.l. een verhoging van ongeveer 20 gulden per week. Per 1 Juli komt daar nog vijf gulden by. Aanvankelijk had hun organisatie een verhoging van 35 gulden per week ge vraagd. Reddingsploegen en een hefschroef- vliegtuig zyn ingeschakeld om drie Westduitsers te zoeken die naby Krimml in de provincie Salzburg door een lawine zyn getroffen. Een vierde man van het groepje Duit sers wist zichzelf uit te graven, ichtig toeristen zyn in de Venediger bergen in Tirol door lawines van de buitenwereld afgesloten. Hef- schroefvliegtuigen hebben levens middelen naar de toeristen ge bracht die een onderkomen hebben gevonden in een berghut op 2.208 meter boven de zeespiegel. Uit het Leidsch Dagblad van 17 April 1862; Vergadering van den Ge meenteraad v. Leiden op 17 Apr. 's namiddag te 2 ure: Onderwerpen: o.a. Request van A. W. Sythoff, ter beko ming van een voegzame plaats in de Raadszaal voor een persoon, ten einde van het verhandelde aantekening te houden ten behoeve van het publiek.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1