pa Onderdanige commissie hoort Strauss in kweslie-Fibag AGENDA I Vergelding Netelig In Syrië Koedsi weer aan de macht GAST VRIJ HEID? Nieuw kabinet in Finland VERZORGINGSTEAMS MET EEN ENKEL WOORD STENCILWERK P. C. Beugelsdijk LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1962 WIE denkt, dat het aantal ge vallen van rode spionage beperkt blijft tot de schaarse mededelingen daarover in de dagbladen, vergist zich deerlijk. Alleen reeds in de West- duitse Bondsrepubliek worden per dag gemiddeld acht mensen in hechtenis genomen op verdenking van landverraderlijke activiteit. Dat is dus een kleine drieduizend per jaarJa ja, de Duitsers verstaan de kunst hun straatje van communistische spionnen te zuiveren. Helaas, wie dat veron derstelt vergist zich alweer. Want hoe oplettend vele Westduitsers mogen zijn, toch is dit getal van 3000 nog maar een vijfde deel van het totaal aantal op het grondge bied van de Bondsrepubliek. Dat wordt namelijk getaxeerd op zo'n 16 tot 18.000. .De meesten van die rode handlangers houden zich bezig met militaire spionage. Maar er zijn er toch ook nog heel wat, die zich toeleggen op weten schappelijke en bedrijfsspionage, Want achter het ijzeren gordijn bestaan reusachtige instituten, die zich bezighouden met het aan elkaar lijmen van de kleine stukjes van de kolossale legpuzzel, die Westerse vooruitgang heet. Die diefstal van de resultaten van onze scheppende kracht loont ruim de moeite: men leze (ten overvloede) wat de Frankfurter Zeitung van 7 april j.l. daarover in een artikel van bijna een ge hele pagina waarschuwend ten beste heeft gegeven. Menigeen en dit geldt voor geleerden en di recties in de gehéle vrije wereld laat zich op argeloze wijze be langrijke gegevens ontfutselen en die behoeven zeker niet alleen op militair terrein te liggen. Het is vanzelfsprekend hoogst onge wenst, dat er een nerveuze sfeer ontstaat, welke herinneringen op roept aan het beruchte drijven van wijlen Senator McCarthy. Maar anderzijds: naïviteit kan weinig minder dan een misdaad zijn. Rustige waakzaamheid is dringend geboden. MET bijna algemene stemmen heeft het Israëlische parle ment dezer dagen een be risping van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties beantwoord met het verwijt, dat de Raad in zijn oordeel partijdig is geweest. Dat oordeel betrof het Israëlische op treden tegen Syrische stellingen aan het Meer van Galilea. Daar hadden de Syriërs van de hoge oostelijke oever herhaaldelijk op Israëlische vissersschepen gescho ten en tenslotte zelfs een Joodse nederzetting met kanonvuur be stookt. De vergelding bestond uit een commando-raid op Syrisch gebied, nu ongeveer een maand geleden. Wat de Veiligheidsraad veroordeelde was het feit, dat de Israëliërs het recht in eigen hand hadden genomen. Maar premier Ben Goerion beschuldigde in zijn Kamerrede de VN-politiemacht ervan „geen enkel geval waarin Syriërs het vuur op Israëliërs had den geopend aan de Veiligheids raad te hebben gerapporteerd. En die onrechtvaardigheid, aldus Ben Goerion, moedigt de agressie aan en brengt de vrede in gevaar. De Arabische buren streven naar ver nietiging van Israël en in deze controverse dienen de Ver. Naties niet met twee maten te meten". WIE zich een denkbeeld wil vormen van de Arabische gevoelens ten opzichte van Israël, dehke zich de positie in van de bewoners van een oud, van alle gemakken verstoken kasteel, wanneer zij op een ochtend bij het ontwaken op hun ruime bin nenplaats een zeer modern flat gebouw zouden ontdekken. Alle vergelijkingen gaan mank, ook deze. Eén ding is echter zeker: het zich snel ontwikkelende, op moderne leest geschoeide Israël, heeft hij de rijke Arabieren af schuw en bij de arme afgunst ge wekt. Groot is vooral de vrees voor de Negeb, de gloeiende woestijn, welke, mits van water voorzien, onder nijvere Joodse handen kan gaan bloeien als een roos en zeker ruimte kan bieden aan een mil joen mensen. Vandaar de bezwa ren, welke van Arabische zijde bij de V.N. zijn ingebracht tegen de plannen tot het aftappen van water van de Jordaan en het Meer van Galilea. Deze uit vrees gebo ren tegenkanting staat op de achtergrond van de herhaalde in cidenten met Syrië. Toch is er, wil een bloedige botsing vermeden worden, geen andere mogelijkheid dan vreedzame coëxistentie. Aan Arabische zijde begint begripvoor de noodzaak hiervan langzaam te groeien. Men begrijpt, dat de technische en sociale voorsprong van Israël vooral voor de economisch-zwak- sten in de Arabische landen een prikkel is om hetzelfde te berei ken. Maar die verandering van in zicht gaat nog maar voetje voor voetje. De Verenigde Naties, tus sen beide partijen het evenwicht bewarend, staan da nook voorlo pig nog voor een moeilijke taak. (Van onze correspondent in Bonn) Met een Beierse finale eindigden gisteren de openbare verhoren van de Bondsdagcommissle in de Fibag- kwestie. De commissie onderzoekt of minister van Defensie Strauss zijn boekje niet te buiten ging. toen hij, na benaderd te zijn door zijn vriend, de Beierse uitgever dr. Hans Kapfin- ger, schriftelijke aanbevelingen gaf aan architectenbureau Schlos. dat met zijn N.V. Fibag een Amerikaans woningbouwproject wilde verwezenlij ken. Strauss verscheen gisteren zelf voor de commissie en gaf gedurende vier uur antwoorden op vragen naar zijn optreden in de kwestie. De zittingszaal van de commissie was gedurende deze uren eivol. Pers en publie kvolgden met spanning de uiteenzettingen. Strauss was eigenlijk alleen als getuige gedaagd, maar de robuuste minister greep meteen de gelegenheid zich op alle punten te verdedigen en zijn licht te werpen op getuigenverklaringen van de laat ste dagen, voor zover hij die uit kran ten had vernomen. Op alle mogelijke manieren trach- te de minister te rechtvaardigen, dat hij Schloss aanbevelingen gaf, on danks het feit dat hy de man niet kende en geen informaties inwon over diens capaciteiten. Zo klakke loos geloofde Strauss wat de fantast Schloss hem voorfabelde, dat hij zelfs in een brief aan zyn Amerikaanse collega Gates, diens beweringen zo overnam. En dat alles, volgens de minister, omdat hij het woningbouw project van Amerikaanse huizen in Duitsland zulk een warm hart toe droeg. Kapfingers activiteiten in de kwes tie had Strauss Uitgelegd als voorko mend uit diens journalistieke interes se om grote projecten te stimuleren. Nu is uitgekomen, dat Kapfinger fi nancieel bij de zaak belang had ligt alles anders, aldus Strauss, die zei: ..Had ik dat destijds geweten, dan had ik nimmer op Kapfingers aan dringen een aanbeveling aan het bu reau Schloss van de Fibag gegeven". Hoewel de minister dit zijn vroege re vriend zeer kwalijk zei te nemen, wees hij er toch wel op dat Kapfin ger grote verdiensten had voor Beie ren. De uitgever-journalist, organi seerde vaak bijeenkomsten, waaraan politici van alle richtingen deelna men. „Ook al wist ik dat zyn ver leden niet vlekkeloos was, Kapfinger was toch een man met waardevolle relaties en initiatieven", aldus Straus die behalve minister ook voorzitter van de Beierse Christelijke-Sociale Unie is. Het verhoor verliep gisteren gro tendeels in een onemotionele atmos feer. Alleen in de ochtendzitting wond Strauss zlcsh enige malen ge weldig op en liet zich, zoals altijd, verleiden tot voor z(jn zaak minder gunstige uitspraken. Maar over 't al gemeen had de minister de wind mee, want de commissie die bestaat uit drie christen-democraten, drie socia listen en een liberaal, spreidde tegen over de bewindsman een onderdanig heid ten toon, die vooral door de te genstelling met het optreden tegen over de andere getuigen weerzinwek kend werkte. De socialisten, die uiteraard vele vragen stelden, handhaafden zich nog het best in deze golf van slaafsheid. De tot nu toe onpartijdige rustige voorzitter Hoogen gaf evenwel een beschamend staaltje van een soort klassejustitie ten beste. Overvloeiend van bereidwilligheid serveerde hij de minister steeds gunstige formulerin gen en liet hij Strauss, wiens vier kant zelfvertrouwen vooral 's mid dags aanzienlijk verminderd was. lan ge verklaringen afleggen, die met za kelijk beantwoorden van de vragen weinig te maken had. Op verzoek van de Syrische leger leiding heeft ex-president Nazem el Koedsi besloten het ambt van staats hoofd weer op zich te nemen. Dit heeft generaal Abdel Kerim Zahred- din gisteren in een radiorede meege deeld. Koedsi zou vandaag via de ra dio een verklaring afleggen. Generaal Zahreddin, die president Koedsi gistermiddag opnieuw in zijn ambt heeft geïnstalleerd, verklaarde in zijn radiorede dat het grondwet telijke en democratische bewind in Syrië is hersteld en dat het leger en het Syrische volk hun volledige ver trouwen schenken aan president Koedsi. Het leger zal zich voortaan aan zijn voornaamste taak wyden: de verdediging van de onschendbaar heid van het Syrische grondgebied. De corrupte politici, wier schuld is vastgesteld, zullen worden berecht. De eenheid met de vrije Arabi sche landen, met Egypte aan het hoofd, zal onderwerp van diepgaande studie uitmaken en moeten berusten op voorwaarden die de vrijheid en waardigheid van Syrië waarborgen, aldus de generaal. Advertentie Zoek het niet te ver, u vindt het fn Valkenburg-Houthem Laat u gratis inlichten over Valkenburg'* gast vrije hotels en pensions. (9000 bedden) V.V.V. Valkenburg (L), Tel. 04406-2048 De door president Kekkonen aan gewezen formateur dr. Karjalainen, heeft gisteren meegedeeld dat hij er in geslaagd is een nieuw kabinet samen te stellen. De regeringscrisis in Fin land heeft 44 dagen geduurd. Het nieuwe kabinet is samenge steld uit ministers die behoren tot de vier niet-socialistische partijen, de Boerenpartij, de Nationale Coalitie partij. de Zweedse Volkspartij en de Finse Volkspartij. Deze groeperingen beschikken over 112 van de 200 ze tels in het Finse parlement. Motorrijder vrij ernstig gewond Een motorrijder uit Zwammerdam liep gisteravond omstreeks kwart over tien ernstige verwondingen op. toen hij op de Hoge Rijndijk ter hoogte van „De Goede Herder" in botsing kwam met een bromfietser uit Lei derdorp. Ook de bromfietsberyder werd hierbij gewond. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Het ongeluk ontstond, toen de bromfietser vermoedelijk zonder vol doende op de naderende motorrijder te letten de weg overstak. Zowel de motor als de bromfiets werden vrij ernstig beschadigd. Operettefestiju (Van onze t.v.-medewerker) Het is niet gemakkelijk om de ervaringen van de vrijdagavond kort samen te vatten maar het valt niet zwaar duidelijkheid te betrachten. We hebben de grootste bewon dering voor Kurt Wilhelm, die andermaal getoond heeft niet op oud elauweren te willen rusten, maar zich telkenkere geheel inzet om het beste te geven wat mo gelijk is. Met de beperkte midde len, die hem voor de t.v. t endien- ste staan. Deze toevoeging zal wellicht me nigeen verwonderen, omdat ze met de éne hand lijkt terug te nemen, wat met de andere gegeven werd. Niets is minder waar. Men beseffe, dat deze fleurige operette „Der Bet- telstudent" zonder kleureffecten op het scherm moest worden gebracht en dat verder de studioruimten toch nimmer het totaaloverzicht, dat een zaalbezoeker geboden wordt, kan evenaren. Dat beide beperkingen zo weinig onder het geboeid kijken en luisteren zich lieten gelden, is alleen te danken aan vaart en vorm. die het kostelijke spel beheerste. Sinds de vervaardiging nu 80 jaar gele den naar ruwe schatting met een gemiddelde van 100 keer per jaar tot uitvoering gekomen en dat wil toch wel wat zeggen voor kwaliteit en ge halte van dit amusement. Dat de uit voering daaraan alle recht deed, kan genoegzaam uit het voorgaande blij ken, maar er moet ons nog één ding van het hart. Dat is ex compliment aan de KRO. die met snelle activiteit en grot eoffers er wederom voor heeft gezorgd, dat aan de aanvang van een weekeind kijkend Nederland een zo intens genot geschonken werd. Weliswaar kan de taal voor velen een beletsel zijn geweest om alles let terlijk te volgen, maar de inleiding was eo informatief, het spel sprak zo terdege voor zichzelf, dat welhaast niemand de duidelijke draad gemist zal hebben. Bij dat alles kwam dan nog. dat de Ampex-band van prima kwaliteit was, dus dat het niet-le- vend uitzenden aan de reproductie geen afbreuk deed. Kortom: het was een festijn! Advertentie BINNENLAND. De 13-larige Betty Vreeze uit Rotterdam la gistermiddag bij een verkeersongeluk op het Weena te Rot terdam om het leven gekomen Het melsle werd daar op haar fiets aan gereden door een zware vrachtauto. BIJ aankomst ln het Dtjkzlgt zieken huis bleek zij te zijn overleden. Prins Bernhard heeft verklaard bereid te zijn gevolg te geven aan een tot hem gericht verzoek om zich aan het hoofd te stellen van de Neder landse delegatie naar het congres van de Internationale Kamer van Koop handel, dat in april 1963 in Mexico City zal worden gehouden. Gistermorgen is op een niet-be- veillgde overweg In Goes de 70-Jarige voetgangster mevrouw De Vos uit Goes door een trein gegrepen en ge dood. Van 22 tot en met 30 mei a.s. zal in het Ral-gebouw te Amsterdam de kostbaarste tentoonstelling worden gehouden, die de hoofdstad ooit heeft gekend; in het gebouw zal voor een waarde van ruim f 20 miljoen aan ap paratuur worden geëxposeerd, die kan meewerken aan de verhoging van onze produktlvliteit. Een 25-Jarige Nederlander uit Zwijndrecht. die door de Belgische politie was aangehouden wegens dief stal. is dezer dagen ontsnapt. Hij was opgesloten ln de psychiatrische afde ling van het Stuyvesant-zlekenhuis ln Antwerpen. De man was op heterdaad betrapt bij een diefstal ln het huls van een onderwijzer bij Antwerpen Hij wist zich echter met 5.000 franken uit de voeten te maken en kon eerst na een wilde achtervolging worden aange houden. De politie heeft nu een nieu we achtervolging Ingezet Het ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat met Ingang van 16 april 1962 uit Nederland gewone gefrankeerde postpakketten tot 10 kilo en gewone en aangetekende brie ven tot 2 kilo. Inhoudende aan douane-rechten onderworpen goederen, kunnen worden verzonden aan ln West-Dultsland gelegerde militairen en hun aldaar verblijvende gezinsleden. Hiertoe dienen de Napo-nummeTs 271 resp 290 te worden gewijzigd in Napo- nummer 871 en 890. Op ae postkan toren zijn nadere inlichtingen ver krijgbaar. Dr. Hans Boden, president-direc teur van de A.E.G., heeft gisteren in een ln hotel Wlttebrug te Schevenln- gen gehouden bijeenkomst van de Nederlandse organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel in zijn kwaliteit van president van de Internationale Kamer van Koophandel gepleit voor een spoedige totstandko ming van een beginselakkoord Inzake de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. Gistermorgen is een bus]e met acht personen Komende uit de rich ting Sittard op de Rijksweg te Echt frontaal ln botsing gekomen meteen Duitse vrachtauto met oplegger. Zeven Inzittenden afkomstig uit de omge ving van Sittard en Brunssum moes ten worden opgenomen ln het zieken huis te Sittara. Een van hen de 15- jarige Jongen G. A. Peeters uit Bruns sum is aan zijn wonden overleden. Van de andere zes zijn nog drie zwaar ge wond. De Rotterdamse recherche heeft ln een woning in het noordelijk stadsdeel van Rotterdam een gTOte partij vuur,- steek- en slagwapens, alsmede helmen en andere militaire uitrustingsstukken ln beslag geno men. De bewoner van het pand waar het wapenarsenaal werd aangetroffen, een 24-jarlge schilder. Is ln bewaring gesteld als verdacht van verboden wapenbezit. Aan zijn verklaring, dat het hier een hobby betreft, hecht men weinig waarde. De fluitist Cor Kwant Is te fluitist van het Utrechts Stedelijk Orkest Naast zijn functie als solo- flultlst beoefende h(j de kamermuziek. BUITENLAND. Het Spaanse parlement heeft eenstemmig zijn goedkeuring gehecht aan een wet tot nationalisatie van de bank van Spanje en reorganisatie van het Spaanse bankwezen De Spaan se minister van Financiën deelde mede dat de reorganisatie de weg zou effe nen voor het nationale ontwikkelings plan waarmee binnenkort een begin zal worden gemaakt De aandelen van de bank van Spanje zijn op het ogenblik in particuliere handen. In Bridgend. Engeland. Is op nieuw een pokkenpatiënt overleden, de zevende in zeven dagen. Alle slachtoffers zijn verpleegden van een ziekenhuis voor geestelijk gestoorden Negen andere patiënten, van wie er drie ernstig ziek zyn, verblijven nog in quarantaine In de Russische staatscourant is een besluit van het presidium van de Opperste Sowjet gepubliceerd, dat intrekking behelst van de onderschei dingen. die op 8 maart 1944 aan on geveer 700 functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van het „comité" voor de veilig heid van de 6taat" werden verleend. De maatregel wordt gezien als een onderdeel van de desfcalinisatlecam- pagne. Italië zal voor een bedrag van 8 960.000 dollar hischryven op de V.N.-obligatielening, het dubbele van de normale Italiaanse bijdrage aan de begroting van de volkerenorganisatie. Vijfendertig Hongaren, onder wie vier ambtenaren van het gemeentelijk bureau voor hu is vesting te Boedapest, zijn gisteren tot lange gevangenisstraf fen of zware boeten veroordeeld we gens frauduleuze toewijzing van wo ningen en het aannemen van steek penningen. Janos Laszlo. hoofd van het bureau voor huisvesting in het tiende district van Boedapest, kreeg zeven Jaar gevangenis. De Verenigde Staten en Brazilië hebben gisteren een overeenkomst ge tekend die voorziet in 276 miljoen dollar ten behoeve van het door droog te geteisterde noordoosten van Brazi lië. waar ook grote armoede heerst. Krachtens de overeenkomst, die deel uitmaakt van president Kennedy's hulpprogram voor La tij n6-Amerika „Bondgenootschap voor de vooruit gang", is het aandeel van Brazilië 145 miljoen dollar en dat der V.S. 131 miljoen dollar. In Santiago op Cuba is een pro ces begonnen tegen meer dan twin tig Oubanen ,die beschuldigd worden van pogingen om het bewind van Castro omver te werpen. Dit heeft Radio-Havanna bekendgemaakt. De beklaagden hadden, aldus Radio- Havanna. plannen gesmeed om een elektrische cen-trale, die een marine basis van stroom voorziet, in de lucht te laten vliegen. De openbare aankla ger had gevangenisstraffen geëist van vijf tot dertig jaar. De pogingen van de Newyorkse uitgever Wtlililam Jovanovic om bij de Joegoslavische autoriteiten ten gun ste van Milovan Djilas, de Joegosla vische voormalige communistische lei der die vorige week zaterdag opnieuw ln hechtenis werd genomen, te Inter veniëren, zijn op een weigering afge stuit Jovanovic werd gisteren op de regeringsvoorlichtingsdienst in Belgra do ontvangen. Op een vraag of de officiële aemarchés van Jovanovic hiermede als geëindigd moeten worden beschouwd', amrtwoordde de woord voerder van de regeringsvoorlichtings dienst bevestigend. De minister van Binnenlandse Zaken van de Kongolese centrale re gering heeft de Verenigde Naties ver zocht troepen naar Bakwanga. ln Zuld- Kasai. te sturen om dit gebied onder het beheer der centrale regering te brengen. In een brief aan Gardiner, de V.N.-vertegenwoordiger ln Kongo, schrijft minister Kamitoetoe, dat de gendarmerie in Bakwanga niet onder controle van het Kongolese leger en de centrale regering staat. De rege ring wil echter het inzetten van een offensief f»gen de gendarmerie vermij den, om de Baloeba-bevolklng te spa ren. In een militair kamp bil Par(|s is gisteren het eerste Franse zweef toestel dat zich op een kussen van lucht voortbeweegt, ln het openbaar gedemonstreerd. Het apparaat, terra- plane genaamd, weegt anderhalve ton, kan 3.5 ton ladling vervoeren en heeft de vorm van een platform van zeven bij vijf meter. In Engeland en de Ver. Staten zijn al dergeiyke zweef toestellen geconstrueerd. Jeugdige boosdoener Hakte op dame los De 36-jarige mevrouw N. Rijnber gen-Best. uit Utrecht is bewusteloos naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht gebracht, zij had een rech terarm die op twee plaatsen gebro ken was. Die verwondingen had zij te danken aan enkele klappen met de steel van een hamer, haar gegeven door een 13-jarige jongen. Deze had onenigheid gekregen met enkele meisjes. Toen de moeder van één dei- meisjes zich ermee ging bemoeien, zinde hem dit helemaal niet. Hij pak te de hamer en begon op haar los te slaan. Bij slaan alleen liet de jon gen het niet. Hij bedreigde haar bo vendien met een mes. Eerst toen me vrouw Rijnbergen bewusteloos in el kaar zakte, hield hij op. De politie heeft hem meegenomen naar het hoofdbureau en ter beschikking ge steld van de kinderpolitie. Later mocht zijn vader hem ophalen. Advertentie COPIEERINRICHTING Telefoon 0 1710) 34419 Middelstegr. 1 (hk. Nwe Ryn) Leiden. Boerhaavezalen (Vrouwen Kerksteeg) Tentoonstelling van werk van K. en O.-curslsten. 25 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneel club „Ons Grunnigerlaand" voert op „Ons dörpke is dood". 8 uur nam. Stille Mare: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen 4.30 en 6.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films over weven en batik, kunstnij verheid, dorp en stad. 2.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Gulden Vlies: Spr. B. D. Westerop over de toepassing van plakkaatverf. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur nam. Stadhuis: gemeenteraad 2 uur nam. Haagweg 4: Ledenverg. Ver. „De Ambachtsschool". 5 uur nam. Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen. Gedachtenislezing 7 en 8.30 uur nam. Lakenhal: Rondleiding K. en O. Tentoonstelling Johan Bulnlng olv. drs. J. N. van Wessem. 8 uur nam. Pieterskerk: Uitvoering „Ex Animo" van de Matth&us Passion. 7.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Imbert. 8 uur nam. Oegstgeest (De Kempe- naerstraat 42): Algemene vergadering Z.H.V. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverg. Ge nootschap „Kennis ls Macht". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ex- pogé. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag, 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr P. H. Pott over de waar dering van de buitenwereld. 8 uur nam. Wijkeebouw 't Boshuis: Ledenverg. Ned. Cnr. Vrouwenbond afd. Leiden- zuldwest. 8 uur nam. Voorschoten (Gebouw Chr. Belangen): Films over de drank bestrijding. 4 en 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's Getuigen 7.25 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling schilderij en en aquarellen van Johan Buning. (tot 8 mei). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april). Prytaneum (Rapenburg 6): Tentoon stelling van tekeningen van Harry Ka- moen. (tot 31 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. Universiteit: Tentoonstelling „Drie fasen uit het werk van Mark Kolt- hoff". Dagelijks 9 uur v.m.6 uur n.m.; zat. en zond. gesloten (tot 29 april). BIOSCOPEN Lldo: "Der Rosenkavalier". A.l. Dag. 8 uur. "Walt Disney Festival". A.l. Zaterdagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur. Zondagmiddag 2.30 en 4.45 uur. Trianon: „Een pyjama voor twee" (14 J.). Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vrolijke minnaar". 18 jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: "La belle Amerlcaine". A.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d Jeugd. 15.30 Melodicn-Cascade. 16.10 Als de dag van gisteren, klankb. 16 40 De Springplank. 17 00 Sportpraatje. 17.10 Gitaarspel. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram.platen. met comment. 18 00 Kunstkron. 18.30 Jazzmuz. 18 50 Praatje v. pol. voetgangers. 19.00 Nws 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muz. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Brabants orkest: popul klass. muz. 20.50 Vragenbeantw. 21.00 Operettemuz. (gr.) 21.25 De reis naar Samaria, hoorspel 22 20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Wij lulden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boek bespr. 15.05 Jazzmuz. 15.30 en 16.30 Nieuw-Gulnea-demonstratie te Amster dam; 15.40 Gram. 16.15 Hammondorgel. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws en com mentaar. 18.20 Lichte gram. 18.30 Licht ensemble. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen lezing. 19.45 Kamermuz. (gr.). 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Specialiteiten-theater, gevar. pro gramma. 21.15 Oude en nieuwe dan sen, 21.50 Soc. commentaar. 22 05 Man in de stad, cabaret-fantasie. 22.30 Nws. 22 40 Vissen in troebel water, hoorsp (7). 23.10 Zigeunerorkest. 23.45 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 15.20-17.00 Rugby wedstrijd Frankrijk-Ierland te Parijs. AVRO: 17.00 V. d. jeugd. 19.30 Lui paard op schoot. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. AVRO: 20.20 Kom er maar eens achter, quiz. 20.50 De tective-film (3). 21.45-23.00 Interna tionaal Danstoernool te Scheveningen: Ballroom-Latynsamerikaanse dansen. VOOR ZONDAG 15 AÏ*RIL Hilversum I. 102 m. KRO: 7.30 Nws. 7.45 Palmwijding, Palmprocessie en Plechtige Hoogmis NCRV: 9 30 Nws en waterstanden. 9 45 Meisjeskoren met orgelbegeleiding (gr.) Convent van Kerken: 10.00 Chr. Geref. Kerkdienst: Lijdens- en Paasliederen. KRO: 12.15 Buitenlands commentaar. 12 25 Hammondorgelspel (gr.). 12 35 Lichte muz. en zang. 12.55 Bisschoppe lijke Vastenactie 1962. lezing. 13 00 Nws. 13.05 De Oelewappers, gevar. pro gramma 13.30 V. d. kinderen 14.00 De luister van Uw huis. klankb. 14.30 Pianorecital. 14 55 De vliegende Hol lander. lezing. 15 05 Blaaskwlntet (gr 15.25 Muz. aspecten, muz. lezing, lb.00 Sport. 16.30 Godsdienstige uitzending IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, act. 18 40 Catechi satie voor de schippersjeugd. NCRV 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 Samen zang: Geestelijke liederen. 19.30 Door een geopende deur in de hemel, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.40 Lichte orkestmuz. 21.10 Lustrum in het zilver, t.g.v. 125-jarlg bestaan van de Zusters Onder de Bo gen. klankb. 21.30 Strijkkwartet (gr 22.00 In de vergulde Baars, licht progr. 22.20???? 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 In het land van de dichter, let terkundige lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Sopraan en orgel. 23.35 Klass. gram.mtiz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8 00 Nws en postduivenber. 8 18 Koperensemble 8.25 V. h. platte land. lezing. 8 35 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Strljkork.: Oude muz. 10.30 Strijk en zet. gevar. progr. AVRO: 12.00 Mattheus Passion, door Concert gebouworkest, koren en solisten. In de pauze: 13:35 Nws. 13 40 De toestand ln de wereld, lezing. 13.55-14,00 Boekbe spreking. 16.00 Gram muz. 16.00 Lichte orkestmuz. en zangsolisten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk en zet, gevar. progr. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte Ned. Hervormde kerkdienst IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte orkestmuz. 20.35 Pianomuz. (gr.). 20 45 Logboek 1912. 21.25 Pianospel. 21.45 In het voetspoor der wetenschap. 22 00 Zang recital (gr.). 22.30 Nws 22.40 Act. 22 55 Meded. en sportuitsl. 2e klas voetbal. 23 00 Zang en piano. 23.20 Swing Expres. 23.55-24.00 Nws. Radin-Bloemenclaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet uitzending dienst voor belangstel lenden: 2 45 uur Kinderdlenst; 3.30 u. ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 10.30 Palmwijding en Hoogmis. NTS: 19.30 Weekjourn. 20 00 Sport in beeld. NCRV: 20.30 De reis van hun leven., filmreportage. 20.55 Voordr. 21.25 Amsterdams kamerorkest en solist. 21.50 Meditatie. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Servlre. 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13 10 Vragenbeantw. 13.40 Praat je 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Symfonie ork. (Om 15.12-15.27 Lezing) 16 05 Lezing. 16.25 Zangrecital. 17.00 Hoorspel. 17.30 Voordr. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journaal. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Ame rika. 19.45 Godsdienstige uitzending. 20.25 Llefdadlgheldsopr. 20.30 Hoorsp. 21 00 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.10 Le- 22 59 Weerber. ztngen 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.02-23.35 .35 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogrammua. 13.30 Ge var. progr. 14.00 Variété-ork. en solis ten. 14.30 Popul. liedjes. 15.00 Film kroniek. 16.00 Popul. muz. en nieuwe gram.platen. 17.00 Interviews en gram. muz. 18.00 Liedjes. 18 30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Popul. orkestmuz. 20.30 Godsd. samenzang. 21 00 Verzoek- progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23,55-24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Symf.-ork. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Operette-muz. 14.45 Oude kamer muz. 15.30 Lichte orkestmuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symfonie-orkest, koren Casino: „Goliath en de Barbaren". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rev: „Rocco en zijn broers". 18 laar. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Gokkers en gangsters". Astra-tlieater - Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9 15 uur „Prins of Piraat". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur. maandag en woensdag 8 uur „Alleen de zon was getuige". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Moederlied". 14 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. „Van de regen ln de drop". A.l. Weekeindedienst der tandartsen. Voor spoedgevallen neemt waar tandarts A. Remmert. tel. 22067. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. De dienst van Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door Apotheek Herdingh en Blanken. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmi- napark 8. tel. 26274 ls 's zondags ge opend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Tegelaar. tel. 34092. De Bruyne. tel. 26866, Gaasbeek, tel. 20266. Brand, tel. 26946 en Wydlcks. tel. 30177. Te Oegstgeest dokter Van Walchren tel. 22030. B() geen gehoor van Uw hulsarts ol specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. 'Ti en zangsol. 18.45 Pianorecital Nws. 20.00 Operamuz. en koor. 21.45 Nw 23.00 Dansmuz. muz 24.00 Nws. Weerber. en gevar. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12.10 Nationaal ora sol. 15.30 Operaconc. 17.45 Gevar. muz. 18 00 Filharm. ork. en sol. Lichte muz. 20 00 Hedendaagse muziek. 22.45 Gevar. gram.muz. 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Vlaanu mantische muz. 12.30 Weerber. Amus.ork en sol. 13.00 Nws. 13.15 sold. 1400 Opera- en Belcanto 15.30 Sportprogr. 17.00 Nws. Sportuitsl. 17.50 Spaanse muz. Pianorecital. 18.30 Godsd. ultzen 19.00 Nws. 19.30 Gevar. gram.muz, Amus.progr. 22.00 Nws. 22.15 G muz. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 2 24.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram.muz. 13.00 17.00 Nws. 17.45 Symfonleork. en 19.30 Nws. 20.00 Klass. muz. Chansons. 20.50 Lichte muz. 220.0 reldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 APRIL i Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. Gram.muz. 7.13 Lichte gram.muz, Sportuitsl. van zaterdag. 7,30 Gei. muz. 7.50 Het brood des levens, n tatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant Lichte gram.muz. 9.00 V. d. zie 9.35 Waterstaifaen. 9.40 V. d. vr 10.10 Gram.muz. 10.20 Theol. e; leergang. 11.05 Harprecital. 11.25 i te granunuz. 12.25 Voor boer en t der. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tl 12.33 Lichte muz. 12.53 Gramj eventueel actualiteiten. 13.00 13.15 Strljkork 13.45 Gram.muz. Schoolradio. 14.35 Herhaling van deelten van het programma Dondt avondmozaiek van 5 april J.l. j i Lichte muz. 16 00 Bijbeloverd. 1 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 3 i V. d. jeugd. 17.30 Gram muz. J I Beursber. 17 45 Regeringsuitzenq door] De samenleving in Suriname J. D. Speckmann. NCRV: 18.00 Popul. orgelbespej 18.30 Klass. gram.muz. 19.00 Nw weerber. 19.10 Op de man af. pri 19.15 Kamermuz. (gr.). 19.30 krant. 19.50 Strykork. 20.20 De digeu. hoorsp. 21.20 Gram.muz. Concertgeb.orkest, koor en sol. Parlem. commentaar. 22.15 Lichte muz. 2230 Nws. 22.40 Avondover king. 22.55 Boekbespreking. 23.05 derlandse Strijkkwartet. 23.40 Hooi piano (gr.). 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtenden 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr; muz. 8.00 Nws. 8.18 Muz. ochtend (gr 8.35 Van de voorpagina, pra 8.40 Amus.muz. (gr.). 9.00 Gymn. vrouw. 9.10 Lichte gram.muz. VP| 10.00 Bezet of onbezt?, overdenl VARA: 10.20 Zestig minuten voor ven de zestig. 11.20 Voordr. 11.35 Z recital. 12 00 Hammondorgelspel. 1 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.3 h. platteland. 12.38 Gevar. gram.i 13.00 Nws. 13.15 V. d. mlddenst praatje. 13.20 Kamermuz. 13.45 ken en wegen, lezing. 14.00 Strijkki tet. 14.30 Sammy Millers kasb< hoorsp. 15.45 Lichte orkestmuz. 1 Oude liedjes. 16.15 Weerklank, muz) revue. 16 55 Programma gewijd i0 Drente. 17.15 Amsterdamse politieks 17.50 Milit. comment. 8 VARA: 18.00 Nws. en comment o 18.20 Act. 18.30 Roemeens ork. 1 ,n Openbaar Kunstbezit. 19.00 Par! overzicht. 19.15 Regeringsultzend Bescherming Bevolking vraagt uw a oe dacht. 19.30 Lichte muz, 20.00 1 20.05 De wilde vaart, licht progr. 2 Je neemt er wat van meeq® 21.25 Amus.muz. 21.55 Marimba, vi ;i tiendaags magazine. 22.30 Nws. 2 Italiaans strijktrio. 23.05 Orkestn 23.55-24.00 Nws. IC GRAMMOFOONPLATENPROGRAM|e DRAADOMROEP |fi (Over de 4e l(jn van 18-20 uur)P' I: Bedrich Smetana. Vltava (De dau) Symphonlsch gedicht nr. 2 ui#0 cyclus Mijn Vaderland. Philharmon \c Orkest van Wenën o.l.v. Rafael Ki lik. IIAntonin Dvorak Symphonic i 'c kl. t. op. 70. Allegro maestoso. P adagio. Scherzo, vivace. Finale. A gro. Philharmonisch Orkest van nen o.l.v. Rafael Kubelik. a III: Ernst von Dohnanyi. Varia ai over een kinderliedje voor plano o orkest op. 25. Julius Katchen, pli a Philharmonisch Orkest van Lon o.l.v. Sir Adrian Boult. IVLeos Janacek. Taras Bu rhapsodie voor orkest. Dood van j drlj. Dood van Ostapov. Profetie dood van Taras Bulba. Konini Philharmonisch Orkest o.l.v. Ra Kubelik. VBohuslav Martinu. Les Freq de Piero della Franceses. Andante j il moderato. Adagio. Poco allegro, rj ninklijk Philharmonisch Orkest o Rafael Kubelik. TELEVISIEPROGRAMMA li NTS: 20.00 Journaal en weeroï M KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Tui 5 en 6, éénakter. 21.35 Document over Jordanië. 22 00 Epiloog. 2 Avondcollege Nederlands. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 33d| 12 00 Orkestconcert. 12.55 Weer 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.4( it d. kind. 13.55 Kinderen zingen. 1 Gram.muz. 15 00 Hoorsp. 16.30 V, P oudere luisteraars. 17.00 V. d. iei I 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 In V South-East, regionaal progr. 19.00 n menzang. 19.30 Gevar. progr. 2,|Vf Hoorsp. 22.00 Nws. 22,30 Lezing. 2L Parlem. overzicht. 22.59 WeerberiOj. 23 00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-1 Pianospel. Engeland. BBC Llglit Program 1500 en 217 m. 12.00 Pop. gram.muz. 12.31 Ge muz. 13.31 Lichte muz. 13.45 V. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 V zoekprogr. van dansmuz. 15.31 Muz. het werk. 16.15 The Dales, dagb. Uitslagen van races. 16.34 Gram.m v. d. Jeugd. 17.00 Gevar .progr. 11 Gevar. muz. en berichten. 18.33 Spc overzicht. 18.45 Hoorsp. 19.00 N 19.31 Hoorsp. 20.00 Licht progr. 2( Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 21.31 Lie orkestmuz. 22.15 Orgelspel. 22.30 N 22.41 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 Operamuz. 14.15 Lichte muz. H Filmmuz. 16.00 Klass. muz. 17.00 N 17 45 Gevar. gram.muz. 19.00 N 19.30 Symfonieconcert. 21.45 Nws. 22 Jazzmuz. 23.00 Gevar. gram.muz. 2( Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. gevar. muz. L. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 1 12.02 Nws. 12.10 Klass. muz. 131 Lichte eram.muz. 14.25 Gevar. grd muz. 16.30 Franse muz. 17.30 LicJ gram.muz. 18.05 Kamermuz. 19.00 M» 20.00 Nationaal orkest en sol.: klass-'t) ke muz. 23.10 Liederen. 23.25 Geift gram.muz. 23.50-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Landbc. kron. 12.42 Koorzang. 12.50 Beurski 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 rlkaanse muz. 14 30 Vlaamse of muz. 16.00 Beursber. 16.06 Prograi v d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lldl muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protest* se uitzending. 18.20 V. d. sold. Sportprogr. 19 00 Nws. 19 40 Geit gram.muz. 19.45 In en om de operaK 20.00 Kamermuz. In de pauze: Der ven kunsten. 21.30 Popul. volksmj 21.50 Gevar. gram muz 22.15 Israelis*! uitzending. 22.45 Kamermuz. Nws. 23.00-23.15 V. d. zeelieden. 484 m.: 11.55 Gram.muz. 13.00 N* 13.15 Gevar. gram.muz. 14 03 Orkan concert en solist. 15.03 Gram.nwj 16.08 Operettenjuz. 17,00 Nws. 17|| Hedendaagse Belgische muz. 1?C Koorzang. 18.45 Gevar. gram.muz. lSP Nws. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazttf 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2