Honden en „mensen" Kom er ACHT-er Van Veen was plaag van zijn woonplaats Bridge is zorgvuldi afwegen van kansei MISS TWIST 1962 s s wé DE 2-TACT MQTOR Kom er ACHT-er 8 8. m SI S3 8 8 Dromen werden werkelijkheid n HOE WERKT HET! Zaterdag 14 april 1962 Onze damrubriek De correspondentiepartij, zegt men, is de kunst der eenzamen. Dit is niet altijd juist, de Rotterdammer Hagenaars was er ook bekend om, doch zeer intense correspondentiedam mers vindt men vooral in af gelegen streken en in kleine plaatsen en dorpen. Het ge brek aan partners compense ren zij door hun corresponden tiecontacten. Het is tegen echte probleemlief hebbers, die zij meestal zijn, lastig vechten. Ook het oplossen van pro blemen en het diep combineren is een speciale kunst der eenzamen. In de hier gegeven positie van de meest bekende persoonlijkheid op dit gebied O. G. van Veen, kan men zien hoe dit soort spelers overal combinaties in de partij weet te vlechten. Grote bekendheid ver wierf Van Veen vooral toen hij, ergens in Gelderland wonend, ging verhuizen, omdat... de brievenbus te klein was gewonden. Niet de brievenbus in zijn eigen huisdeur; die had Van Veen al lang groot genoeg gemaakt, doch de brieven bus van het plaatsje waar hij woonde! Hij vertrok dus naar een plaats waar de brievenbussen gro- ter waren! Wie heeft ooit zo iets gehoord? Van Veen speelde in die dagen niet minder dan 200 correspondentiepar tijen en hij verstoorde daar op de meest vreemde wijze de goed ge ordende samenleving. Deze speler in hart en nieren bracht een deel van de dag en vrijwel al zijn avonden door met het analyseren van par tijen, die hij met partners over de gehele wereld speelde. De door hem vastgestelde tegenzetten noteerde hij op briefkaarten. Hij ging iedere morgen met zijn zware tas met 200 correspondentiepartijen naar de bus om te trachten ze daar in te prop pen. Maar een gedeelte moest hij altijd naar het postkantoortje brengen, waar hij overigens kind aan huis was, want hij gaf alle ambtenaren damles. Er is nu een maal bij het construeren van brie venbussen geen rekening gehouden met zulke, door het publiek voor onbegrijpelijke figuren gehouden damliefhebbers. Lastig Daar kwam dan nog bij dat alle bewoners van zijn omgeving hem uitermate lastig vonden omdat het voor hen 's morgens steeds een „run" naar de brievenbus werd. Want was Van Veen geweest en 1. kilometerpaal met gras zit lager 2. spiegeltje in auto 3. wieldop auto anders 4. gezicht in auto 5. deurknop 6. haar vrouw 7. rok vrouw zit hoger 8. extra struik rechts die had zo zijn vaste tijd dan kon men geen brief meer in de bus krijgen. En een kwartier heen en terug naar het postkantoor fiet sen was ook zo prettig niet. Stelt U zich de situatie eens voor, die tot en met historisch is: Een aantal snel lopende mensen met een brief in de hand op weg naar de bus, en in de verte, een wat. langzamer wandelende figuur met een grote tas onder de arm, zijn „werk" van de avond tevoren, de bekende cor- raspondentiespeler O. G. van Veen, „berucht" in geheel de omtrek, zwaar piekerend over de gedane zetten en met een in 100 plooien samengetrokken damgezicht. Wij hebben hem eenmaal gezien en hebben het visoen van een stel ha zen, vluchtende voor de zware voet stappen van de naderende jager, nimmer meer kunnen kwijt raken. In de hier geplaatste stand speelde Van Veen een van zijn 200 dage lijkse zetten n.l. 25-20. En toen 36-41 dan ook kwam 21-16, 41x43, (naar 21 met een zelfde effect), 16x18, 13x31, 35-30, 24x44, 33x2, 15x 24, 2x36, en won. Daar zal heel lang over gepiekerd zijn... In het tweede diagram een offer en dan een stille zet en... wit staat verloren! De derde en vierde stand houden zeldzaam mooie partijcom binaties in en zijn niet zo gemak kelijk voor het bord te vinden. Wit speelt en wint. I O. G. van Veen 1 2 3 4 5 O a C? 3 Z.: 8. 9 11/13, 15. 19, 24, 29. 36. W.: 21, 25, 27, 33. 35, 37, 38, 40, 46, 50. II Uit een partij te Amsterdam 1 2 3 4 5 m S3, Pi s 5 m 0 M 1 9 1§f jë Ja Z.: 2, 9, 12, 13, 15, 17 19, 23/25. W.: 26, 27, 30, 32 35, 39, 42 44. Zwart aan zet wint. Juliette Mayniel heeft haar meisjesdromen werke lijkheid zien worden: ze is nu een ,,ster". Maar hoe anders heeft ze dat doel bereikt, dan ze het zich had voorgesteld. Juliette werd twintig jaar geleden in Bordeaux gebo ren. Als klein meisje al droomde zij ervan bij het toneel te komen. Ze besloot naar de toneelschool te gaan. Be geringe inhoud van haar beurs maakte het haar echter onmogelijk dit plan ten uitvoer te brengen. Nog voordat ze zelfs maar toelatingsexamen voor de toneelschool had gedaan, zag ze zich gedwongen er gens een baantje als secre taresse en later als foto model te nemen. Toen ontmoette ze regisseur Claude Chabrol. Chabrol werd gefascineerd door haar grijs-groene ogen, waarin hij zo' nu en dan „een gouden glans" meende te zien schitteren, door de sierlijke lijn van haar hals en door haar armen, die hij met „gracieuze waterplan ten" vergeleek. Juliette was ontdekt. Chabrol vroeg haar een rol te spelen in de film „Les Cousins". Het bleef niet bij die ene rol. Zij speelde al in diverse films. Nu werkt ze weer met Chabrol. Hij gaf haar graag de titelrol in zijn „Ophelia" I s aS 'Wj w O V/ vm V; «f 0 O JIJT 3 De stijgende zuiger maakt on derdruk in het gasdichte carte*; tot hij de iniaatpoort vrij' geeft en vers gas in het carter stroomt Als de zuiger boven - aan is, springt de vonk over en begint de wer in slag. Het meng set in het car ter wordt door de daleo de zuiger een weinig samengeperst. Het stroomt tegen de zuigerkam naar boven, drukt de resten afge werkt gas weg en wordt dsn door de stjj'qende zuiger samengeperst. Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Zuid heeft: Sch. V, Ha. A B 9 6 4 Ru. H 10 8 5 3, KI. A 4. Noord is gever, niemand kwetsbaar, parenwedstrijd. Het bieden gaat: noord pas, oost pas, zuid 1 harten, west pas, noord 2 harten, oost pas, wat moet, zuid doen? Ant woord elders op deze pagina. In een vriendschappelijke team wedstrijd tussen een Gelderse en een Amsterdamse combinatie, was het onderstaande spel onlangs een der meest besproken gebeurtenis sen: Sch. A 7 6 4 Ha. 7 5 3 Ru. 10 5 2 KI. H 6 3 Sch. H V B 10 9 8 5 Ha. H 9 N Ru. V 8 3 WO KI. 8 Z Sch. 3 Ha. A V B 6 Ru. A H 6 KI. A B 9 7 4 Zuid gever, OW kwetsbaar. Acht keer werd dit spel gespeeld: 2 keer speelde NZ 5 klaveren en gingen één down, 1 maal bereikten NZ 4 harten en wonnen dat (gedou bleerd), 1 maal werd het 4 klaveren precies gemaakt en ook was 3 SA vertegenwoordigd, dat evenwel 3 Sch. 2 Ha. 10 84 2 Ru. B 9 7 4 KI. V 10 5 2 down ging. Voor de rest war OW die speelden: 2 schoppen doubleerd gemaakt, 3 schoppen doubleerd 1 down en ook 4 sc pen gedoubleerd 2 down kon op de scorelijst waarnemen. Klave Waar het probleem bij het sn voor NZ om draait, is het t ontdekken van de situatie in J veren. Laten we eens veronder len dat NZ in 5 klaveren aanko ongedoubleerd en dat west derweg schoppen heeft geb( West komt uit met schoppen en noord wint met schoppei Het goede vervolg is, direct de in harten te nemen; zou dit lukken dat is zuid al een eim weg. Het is niet goed, direct li»1 te spelen want misschien ma een tvoef blijven liggen in noorifi een hartentje af te troeven. In slag 2 wordt dus uit n harten gespeeld, zuid snijdt west maakt hartenheer. West volgt waarschijnlijk met schoj oost ruimt een ruitentje oj nu moet het gordijn voor zuid open zijn gegaan. Want als nu met (oorspronkelijk) 7 sc! pens en oost met slechts één sd pen gesignaleerd is, dan kans dat oost met. lange kl ren tegenzit aanzienlijk groot worden. Het meest kansrijkre spel is d i om de schoppen die west naspi n te troeven, een kleine klaver spelen naar de klaverheer op i ai dan klaver na en de snit ne met de Kl. 9. Tegenover de ui't- laatpoort zit, iets lager, de oversfroom- poort-, waardoor vers gas onderdruk binnenstroomt. Z.: 2/4, 6/8, 11. 13/18, 22. W.: 24/27, 31, 36, 38, 39, 42,45, 48, 49. Zwart 14-19? IV Partjjstand J. Eekhoud 1 2 3 4 5 Aagina 4 ONZE honden, die trouwe vier voeters, staan de laatste tijd wél in de belangstelling. Ze verdienen het niet door een zekere heer Vieten weggesleept en over de grens gebracht te werden, naar het heet voor duistere doelein den Het, schaamrood komt iemand op de kaken, als hij van zulke dingen hoort. En dat er boeren zijn. die speciaal honden fokken om de heer Vieten bij zijn ellendige praktijken te hel pen en er een centje mee hopen te verdienen, is helemaal om er grijze haren van te krijgen ZE denken: een rijksdaalder is altijd een rijksdaalder en ver der denken ze niet. Of er nu een hondeleven mee ge moeid is, zal hun een zorg zijn. Hoe méér hondjes er geboren worden, hoe meer ze hun beurs kunnen spekkken. He^ leven gaa.„ aoo;- maar de dood kan gauw komen: dat ondervinden de dieren aan den lijve, héél snel nadat, ze in de vrachtwagen zijn gestopt. EEN hond kan U zo trouwhartig aankijken alsof-ie zijn leven en zijn zaligheid aan U verko pen wil. Maar wanneer zijn baas hem dan aan de handelaar overlevert ver koopt. hij, behalve zijn leven ook zijn eigen „onzaligheid". Dit triest voor zich uitkijkende hondje dat waakt over de schamele bezittingen van zijn baas heef.t 't zo op het eerste gezicht beslist ook niet leuk op deze wereld. Maar het is toch altijd nog beter af, want, gelukkig nog uit de han den gebleven van boosdoeners die honden uit hun warme stal komen halen om er een aardige winst mee te maken. WIE een hond bewust voor de dood bestemt en daar k3zelf rijker van denkt te worden, is geen kn:p voor de neus waard. Een hondeleven is wel gans iets anders dan een mensenleven, maar in de grond komt het toch op het zelfde neer. Vooral als het om de dood gaat. Daarom aarzel ik niet hen die zich met zulke minderwaardige ontvoeringspraktijken bezig houden, misdadigers van de ergste soort te noemen op gevaar af. dat men dit sentimenteel zal noemen. Geef uw hond vanavond maar eens een extra schouderklop of een extra-hap en houdt hom goed in de gaten: de kapers van de (goud)kust liggen op de loer en het dier is ver dwenen voor U het in de gaten heeft. Vooral als er iets aan de „verdie nen" valt Zo zijn immers héél wat „mensen". FANTASIO Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekening rinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina Antwoord op de bridgevraag: dezer week: Het was merkwaardig, dat in een parentoernooi de zuid- - spelers enkele malen op 1 harten pasten. Op het mo- ment dat zuid steun vooi harten gekregen heeft, zijn de vooruitzichten op een manche groot genoeg, on) nog tenminste één bod te I doen. Tenslotte betekent J ic harten" toch, dat noord ji „iets" heeft en als dat ieh r in ruiten zit, moet 4 harten te maken zijn. Wat dus on-ei juist is, is te passen hei beste bod is 3 ruiten, maar ook 3 of zelfs 4 harten kun nen waardering oogsten. Noord had Sch. B 8 2, Ha j V 10 7 3, Ru. A 9 6 2. Kl. 8 3 - I( zijn bod was juist en 4 har- ten was door de gunstige verdeling zelfs met 2 over- slagen te winnen geweest. III Partijstand J. Eekhoud 1 2 3 4 5 Z.: 3, 6, 8/11, 13, 14, 16/18, 20, 22, 28. W.: 25/27, 29 31, 35, 36, 38, 43, 44, 47, 49. 50. Wit aan zet. De zeventienjarige Parisienne uitgeroepen tot Miss Twist 196 het oog vollen op haar vollen, laine wordt aangemoedigd doo ger Luis Mariano. Ghislaine Pcierlin is op Corsica No veel „gedraai" liet de jury Op de foto ziet men, hoe Ghis- - zangeres Annie Cordy en zan- [Daardoor stroomt het in de cilinder als de I spoelpoorf open gaat. ui De meeste spelers durven met dichte kaarten, niet te doe: toch biedt, gezien de gegevens, methode de meeste kans. SI weer dient men zich te realia dat bridge in zulke situaties bi I op kansen afwegen en niet op timenten als „stel je voor, dat de tien-tweede heeft". Als Kl. 9 binnen is, moeten Aas en Ha. Boer gespeeld woi en noords laatstje troefje hierna dienen, om de laatste ha van zuid af te troeven. Zuid m vervolgens zijn twee hoge rui en geeft dan een ruitenslag wee laatste twee slagen zijn troefaas-boer en het con trad thuis. En als oost harten opruimt op wests tweede schoppen, goede taxatie en techniek kan! het spel dan ook winnen welk probleempje ik besluit. H. W. Filai VSLStN ui'flaafpoorf

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 20