HOGERE STAALPRIJS IN V.S. VAN DE BAAN Salans helper Jouhaud ter dood veroordeeld Ministerraad besprak Bunker-voorstellen Kennedy's prestige nu enorm gestegen Nieuw Amerikaans plan inzake Berlijn Van Roijen morgen naar Washington (9uc/ QTïe Zomer 1962 wordt mooi Ruim mandaat voor v. Roijen? „Geen commentaar INDIRECTE ERKENNING VAN D.D.R.? BANANEN Ontslag v. d. Putten nietig tettws Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 APRIL 1962 No. 30630 LEIDSCH DAGBLAD krecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De verhoging van de staalprijs in Amerika is van de baan! foor president Kennedy betekent dit het grootste succes in zijn bibtstermijn geboekt. Vrijdag de dertiende is voor hem beslist een ongeluksdag geweest. Wat vrijwel niemand woensdag nog èrwachtte is gisteren gebeurd: de grootste Amerikaanse staal- foducenten zijn teruggekomen op hun besluit de staalprijs met ngeveer zes dollar per ton te verhogen. De gang van zaken is in 'tkort I volgt geweest. Dinsdagavond jl. >akte U. S. Steel het besluit tot Hsverhoging bekend. Woensdag- jltend werd dit voorbeeld door vrij- alle grote staalproducenten ge- |gd en wel op zulk een identieke |nier, dat iedereen begreep dat dit [esproken werk was. Woensdagmiddag richtte een fini te en in zijn hoogste ambities ge- kkte president zich tot de pers met h verklaring die scherper was dan h ooit van hem had gehoord. Donderdag schaarden verreweg de leste kranten zich aan zijn zijde, [bestond geen twijfel over het feit, i de overgrote meerderheid van Amerikaanse volk verontwaar- [d was over de actie van de staal- lustrie. De gebeurtenissen van gisteren iren dramatisch. Het departement b Justitie bleek ernst te maken |t de toepassing van de anti-mo- bolie wetgeving tegen de identiek hdelende staalproducenten. Deze jie zou tijd vergen, doch de repu- (ie van de staalmagnaten geen td doen. Bovendien verkaaarden fteren Inland Steel uit Chicago en iser Steel uit Californië dat zij h prijzen niet zouden verhogen, jewel Inland Steel in grootte wits de achtste staalproducent is, bioedigde deze verklaring Kenne rs regering toch in hoge mate. fan onze weerkundige medewerker) Dezer dagen werden wij, als was t langs een omweg, in kennis steld met de zomerprognose rstrekt door prof. Franz Baur e in Duitsland en daar Duiten dit gebied „naam" heeft ge- egen. Wij durven te stellen dat van de Ie voorspellingen die er ten nzien van de winters en de zo- ers regelmatig in omloop zijn, e van prof. Baur altijd nog tot meest betrouwbare behoren. Prof. Baur is nog verbonden aan universiteit van Frankfort en n Berlijn. In het in Engeland rschijnende weekblad „Sunday mes" was zijn prognose voor est- en Midden-Europa opge- men, ivelke wij de lezers niet Uien onthouden. Ook wanneer deze voorspelling met een )rrel zout wil nemen is het toch irdig na te gaan of het zal uit- men. Dit laatste hopen wij wel iintprof. Baur ziet de naas- toekomst hoopvol in. Hij voor- lelt een mooie zomer met vrij el zon en aan de droge kant. tn zomer die weliswaar niet zo oog en stabiel zal zijn als die in 1959, maar toch tot de mooie tmers gerekend zal kunnen ivor- ',n. Baur verwacht dat de hoge- ukgebieden zich vrij regelmatig In de sub-tropen (omgeving '.oren) naar de Noordqool en mdinavië zullen uitbreiden, ocht dit het geval zijn dan is de chtdrukverdeling ongetwijfeld ïnstig te noemen. Wij zouden IR een zomer mogen verwachten ie thuis hoort in de groep 1947, 49, 1955 en 1959. Alleen juni zou in midden Eu- »pa wat te koel kunnen blijven et vrij veel regen in de omgeving IR het Alpengebied. Na twee bijzonder natte zomers zhter elkaar in ons land, hebben ij alle hoop dat prof. Baur het ofc dit keer bij het rechte eind beft! Toen kwam het grote nieuws: Bethlehem Steel, de op een na grootste staalproducent, maakte de prijsverhoging ongedaan en kort daarop plofte het gehele staalkom- plot ineen. U. S. Steel maakte be kend dat de prijs weer was terugge bracht tot het oude niveau in 't licht van de concurrentie en om obstakels in de goede betrekkingen tot de regering uit de weg te rui men! Sensationeel Daarmede was Kennedy's sensatio nele overwinning bezegeld. Bijna op de kop af komt deze grootste victo rie een jaar nadat Kennedy zijn grootste nederlaag leed door het de bacle van de actie tegen Castro's Cuba. Gedurende het laatste jaar is Kennedy's aanzien constant geste gen. De actie van de staalindustrie leek aanvankelijk een klap in Ken nedy's gezicht, doch de fantastische ommekeer heeft deze crisis gemaakt tot Kennedy's grootste zege. Wat de president vooral getroffen moet hebben is het feit dat de actie van de staalmagnaten lijnrecht in ging tegen zijn nieuwe aanpak van Amerika's wereldpolitiek. Die nieu we aanpak is gebaseerd op -stabilisa- de arbeidsvrede, doch beoogt veel meer dan dit alleen. Deze econo mische basis moet namelijk dienen om flinke economische groei moge- lij.k te maken, om Amerika in een staat te stellen met het buitenland te concurreren, om de betalingsba lans in evenwicht te brengen en om aldus de mogelijkheid tc scheppen voor een welvarend en militair sterk Amerika dat zijn bondgenoten vol doende kan steunen. Aan dit grootste, veelomvattende basisplan van Kennedy dreigden de staalproducenten een zware klap toe te brengen. Doch die dreiging is thans bezworen. Kennedy en zijn hardwerkende, competente ministers kunnen terecht zeer voldaan zijn. Uit bed getrommeld Hoe krachtig Robert Kennedy met zijn ministerie van Justitie en de federale recherche de president steunde, bleek onder andere uit het feit dat rechercheurs midden in de nacht journalisten uit bed trommel den om hun getuigeverklaringen op te tekenen over wat de staalmagna ten hadden gezegd gedurende de laatste kritieke dagen. Kennedy's prestige is na deze week enorm gestegen. De man die ruim een jaar geleden op 't nippertje het presidentschap won, blijkt thans reeds over een macht te beschikken, waar Wilson en Franklin Roosevelt jaloers op zouden zjjn geweest. Voor de Democratische Partij is dit een overwinning om nooit meer te vergeten, doch één ding staat vast: Kennedy's nieuwe aanpak was niet in de eerste plaats bedoeld om de Democraten, doch om Amerika het leiderschap te hergeven. Onder deze krachtige leiding Rjken de kan sen daarop zeer gestegen. De Cubaanse staatstelevisie-om roep heeft medegedeeld dat zaterdag zestig van die Cubanen, die verleden jaar na een mislukte invalspoging in Cuba gevangen werden genomen, naar Miami, in de Amerikaanse staat Flo- „Bunkerplan aanvaarden" Naar wij vernemen heeft dr. Van Roijen vermoedelijk op dracht gekregen om het plan- Bunker indien mogelijk zodanig gemoduleerd en geamendeerd, dat de overgangstijd wat ruimer en de volksstemming wat meer bepaald zullen worden, te aan vaarden. (Van onze Parijse correspondent) Edmond Jouhaud, tot voor kort de belangrijkste helper van Salan, is gisteravond door het hoog militair gerechtshof in Parijs ter dood veroordeeld. De veroordeling betrof zowel de handelin gen van de ex-generaal in zijn kwaliteit van OAS-leider als zijn deelneming aan de „generaalsputsch" van vorig jaar, waarvoor hij reeds bij verstek was ter dood veroordeeld. Behoudens de gratie van 't staats, nen. Op de vjjf vragen die de acht hoofd, die nauwelijks te venvachten rlda, zullen vertrekken; 54 van hen I is en waarom Jouhaud zelf, zoals zijn wegens gezondheidsredenen vrij hii „ndt-nk hoeft verklaard niet gelaten, terwijl voor de zes anderen T*™» metl tie der *Driizerf VnheV* hpwflrpn"v°fln ®en losSeld van 25.000 dollar per per- I wü verzoeken zal hy dus eerst ue aer piyzen en net oewaren van soon lT betaald. daags voor het vuurpeleton verschij leden van de jury waren voorgelegd, werd tijdens het beraad dat twee uur en een kwartier duurde, met meer derheid van stemmen met „ja" ge antwoord. Daardoor kon de ex-gene- raal zelfs geen aanspraak op enige verzachtende omstandigheid meer i den. met het doel zelfs voor de af- vervoerd, waar de dodencel voor hem al in gereedheid was gebracht. Onmiddellijk nadat de uitspraak in Algerije bekend was geworden, heeft de OAS tot een nieuwe staking opgeroepen. Een lang défilé van getuigen a charge en a décharge, was gister middag eerst nog langs de rechter ge trokken alvorens de doodstraf werd geëist die tenslotte dus ook zou wor den uitgesproken. De verdediging die ruim vier uur aan het woord is geweest, heeft voor al gepoogd het proces in de politieke sfeer te trekken, door in het bijzon der lang over het verleden uit te wij- Er heerste vreugde in huize-Van der Putten aan de Ceintuurbaan in Bussum, toen daar gisteravond bekend was geworden, dat het Ambtenarengerecht in Arnhem het ontslagbesluit van de minis ter van Defensie inzake de heer F. H. van der Puttennietig had verklaard. Het echtpaar Van der Putten glunderend na de goede tijding. maken en was de hoogste straf on vermijdelijk geworden. Toen de president van het tribu naal uit naam van het Franse volk het vonnis bekend had gemaakt, zag men Johaud "eerst even verbleken om daarna zijn advocaten en enkele ge tuigen met verstarde glimlach te om helzen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetel. Doodse stilte heer ste in de zittingszaal, een stilte die echter al weer heel gauw verbroken werd door kreten als „Leve Jouhaud", „De OAS zal overwinnen", en „De Gaulle aan de galg". Jouhaud maakte nog een zwak bezwerend gebaar in de richting van het publiek, dat toen echter.al gauw door de politie de zaal werd uitgedreven. Buiten werden de ongeveer 200 manifestanten door an dere ordetroepen opgevangen, terwijl Jouhaud naar de gevangenis werd zichtelijkste misdaden van de OAS zo toch nog een patriottische recht vaardiging te vinden. De OAS was, Aldus deze these, alleen maar de keer zijde van de medaille, op welks an dere kant de initialen FLN stonden gegraveerd. „En waarom nu dus zo veel drukte gemaakt om een paar mogelijke excessen van onze eigen patriotten, wanneer alle wreedheden die door de Algerijnse fellaga's be dreven zijn met de mantel der di plomatieke discretie moeten worden bedekt?". Maar het effect op de jury van deze politieke afleidingsmanoeuvre is nihil gebleken. Gisteren hebben in geheel Algerije zestien personen tengevolge van aan slagen het leven verloren, terwijl er 35 werden gewond. Dertien der do den en 32 der gewonden waren Alge rijnen. WEERBERICHT SCHRAAL WEER De Bilt verwacht van heden tot lorgenavond Tydens opklaringen kan de komen- i nacht de temperatuur in het bin- enland tot om het vriespunt dalen. Morgen overdag zullen zonnige irioden voorkomen, maar de tempe ruur blijft aan de lage kant. Mede verband met een matige tot vrij fachtige nooroostelyke wind zal het eer een schraal karakter hebben. 15 APRIL Zon op: 5.45 uur; onder: 19.36 uur. #aan op: 14.46 uur; onder 4.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.34 en 3-02 u., laagwater te 8.17 en 21.03 u 5'4 hoogwater te 1.34 en 13.54 uur, Mgwater te 9.19 en 21.52 uur). 'Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) en een Bijvoegsel De ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over de voorstel len van de heer Ellsworth Bunker, het derde lid dat aan het geheim vooroverleg met Indonesië heeft deelgenomen. De raad heeft zijn standpunt ten aanzien van deze voorstellen bepaald en zal H.M. ambassadeur te Washington van bepaalde instructies voorzien. Dit is gisteravond meegedeeld in een communiqué, dat werd verstrekt na afloop van een bijeenkomst van de ministerraad, die de gehele dag en avond heeft geduurd. Subversieve beweging is opgerold Na afloop van de kabinctszitting weigerden de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken met de grootste beslistheid ieder commentaar op de regeringsbeslis. sing. Onder verwijzing naar het kor te communiqué zei prof. De Quay tot de journalisten: „Ik hoop, dat de heren intelligent genoeg zijn om daaruit hun conclusies te trekken". Ook aan een woordvoerder van de regering werd het vuur nauw aan de schenen gelegd, doch zjjn antwoor den varieerden van „geen commen taar" tot „Ik weet het niet". De Nederlandse ambassadeur in Washington dr. Van Roijen zal morgen naar zijn standplaats terug keren. Het gouvernements voorlichtings bureau te Hollandia heeft een com muniqué uitgegeven naar aanleiding van de in de afgelopen week plaats gehad hebbende gebeurtenissen waarbij het bestaan en de activitei ten van 'n subversieve organisatie aan 't licht kwamen, hierin wordt mee gedeeld, dat de politie weer een aan tal personen voor nader verhoor heeft gearresteerd. Helaas kon nog niet de hand wor den gelegd op de leider der organi satie, de Indonesiër Tepy, die zich Gisteren kwam de ministerraad weer in de Trèveszaal bijeen voor het bespreken van de kwes tie Nieuw-Guinea. Bij zijn aan komst ontmoette minister Marij- ncn ambassadeur Van Roijen, die de Trèveszaal juist verliet. met een aantal volgelingen en een gering aantal resterende wapens er gens in het terrein schuil houdt. De opsporingen vinden voortgang in nauwe samenwerking met de plaatselijke bevolking. Thans kan reeds worden gezegd, dat de amateuristische subversieve plannen van deze groep die door de Indonesische propaganda zijn gesti muleerd en waarover in die propa ganda hoog wordt opgeheven, op niets zijn uitgelopen, aldus het com muniqué. Marinier Aben is overleden In het Peelplaatsje Deurne is be richt ontvangen, dat de 20-jarige dienstplichtige marinier T. J. F. Aben uit die plaats in een zieken huis te Biak op Nieuw-Guinea is overleden, nadat hij afgelopen zon dag gewond was geraakt by een on geval. Aben liep tal van brandwonden op toen een benzineauto, die hij be stuurde plotseling in brand ge raakte. Dinsdag zal de hoofd-Aal- moezenier mgr. De Sain in Deurne een rouwdienst leiden. De correspondent in Bonn van de ,,New York Times", Sydney Gruson, meldt aan zijn blad dat de Ver enigde Staten aan hun bondgeno ten nieuwe voorstellen betreffende Berlijn ter goedkeuring hebben voorgelegd. Frankrijk en West- Duifsland zouden hebben verklaard ernstig voorbehoud ten opzichte van deze voorstellen te moeten maken. De voornaamste punten van het Amerikaans plan zouden zijn: 1. De V.S. en Rusland zouden over een moeten komen een verdere ver spreiding van kernwapens te zul len tegengaan. 2. De NAVO en de Warschause ver dragsorganisatie zouden niet-aan- valsverklaringen moeten uitwisse len. 3. Er zou 'n aantal commissies moe ten worden gevormd voor de behan deling van het „technische con tact" tussen Oost- en West-Ber- Ijjn. De beide Duitse staten zouden evenveel vertegenwoordigers in deze commissies krijgen. 4. Een internationaal orgaan zou moeten worden belast met het toe zicht op de toegangswegen tot West-Berljjn en West-Duitsland. Het derde punt houdt min of meer een directe erkenning van de DDR (Oost-Duitsland) in. Het plan zou ter sprake komen tijdens de be sprekingen, die minister Dean Rusk volgende week met de Russische ambassadeur in Washington, Do- brini: heeft. Onze correspondent in Bonn be richt, dat Bondskanselier Adenauer ongerust zou zijn over Kennedy's plan en aan de drie fractievoorzitters in de Bondsdag (Von Brentano. Ollenhauer en Mende), minister van Buitenlandse Zaken Schroder en burgemeester Brandt van West-Ber- lijn goedkeuring zou hebben gevraagd de Amerikaanse denkbeelden in de kwestie-Berlijn te verwerpen, omdat deze tot vergaande concessies aan de Russen zouden leiden. Russische nota De Russische premier, Chroesjtsjow heeft in een nota aan de Britse pre mier Macmillan opnieuw aangedron gen op het sluiten van een Duits vredesverdrag en afschaffing van het „bezettingsbewind" in West-Berlijn. Dit heeft Radio-Moskou gisteravond bekendgemaakt. De nota is een ant woord op een brief van Macmillan van dinsdag, waarin deze (samen met Kennedy) een beroep deed op Chroesjtsjow om de Westerse voor stellen voor internationale bekrach tiging van een verbod op kernproe ven in de atmosfeer nogmaals in overweging te nemen. Een Britse woordvoerder deelde gisteravond mee, dat Macmillan nog doende was de 4.000 woorden tellende boodschap van Chroesjtsjow te be studeren. Diplomatieke waarnemers achten het waarschijnlijk, dat hij over de nota overleg zal plegen met president Kennedy. De eerste indruk ken van Chroesjtsjows boodschap waren volgens waarnemers, dat zij weinig nieuws bevat en een herha ling is van welbekende Russische argumenten. Spijtoptanten weer naar Nederland De belemmeringen voor het ver» trek van spijtoptanten uit Indone sië zijn thans weer opgeheven. Er bestaat hoop dat het vervoer naar Nederland binnenkort zijn normale omvang bereikt. Dit heeft de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, mede namens de ministers van Justitie en Buiten landse Zaken, geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid mr. F. H. J. M. Daams (PvdA) Guido wil aanblijven tot oktober 1963 De Argentijnse regering heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend dat er toe strekt president Quido als zodanig te handhaven mits hij belooft niet later dan in oktober 1963 verkiezingen te doen houden. De Senaat zou dit ontwerp willen steunen. Maandag zal het Huis van Afgevaardigden dit voorstel in be spreking nemen. Advertentie Advertentie Het Ambtenarengerecht te Arnhem heeft gisteravond het ontslag van de heer Van der Putten, hem verleend door de minister van Defensie, ir. Vis ser, nietig verklaard. Voor de redenen daarvoor verwijzen wij naar elders. OFF. DEALER GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Uit het Leidsch Dagblad van 15 April 1862: Z.M. heeft aan Mr. Olivier op zijn verzoek eervol ontslag verleend als auditeur bij de Schutterij te Leiden en in zijn plaats benoemd Mr. C. A. Boonacker. De benoeming is geschied uit een dubbeltal, waarop ook geplaatst was Mr. L. D. Suringar, advocaat te Leiden. De H.H. Dros en Gébr. Tieleman, zeepzieders te Lei den, hébben een adres inge zonden aan den nieuwen mi nister van Finantiën, waarbij zij nog eenmaal een poging wagen om opheffing te ver krijgen van de belasting op de zeep.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1