SHELL-CENTRUM Theems is bijkans aan Toneel in Israel is waarlijk VOLKSTONEEL Indrukwekkend resultaat van Brits-Nederlands samengaan (LEIDSCH DAGBLAD Even belangrijk als gevarieerd deel van het culturele leven r Niet slechts kantoorgebouw, maar tevens recreatie-oord Tal van royale schouwburgen WOORD VAN BEZINNING ER MOET GEKOZEN WORDEN Zaterdag 14 april 1962 Pagina 1 degenen, die na het werk uitgaan, zijn speciale verkleedkamers inge richt. waar zjj hun avondkleding kunnen opbergen. Een dames- en een herenkapper ontbreken even min. Omwenteling Het lijkt allemaal prachtig en benijdenswaardig, maar het is de vraag of het wel goed is dat de mensen zich in hun vrije tijd niet losmaken van de plaats waar zij hun dagelijks werk verrichten. Er is soms ook de wrange tegenstel ling tussen dit Hollywood-achtige milieu en de vaak uiterst sobere levensomstandigheden thuis. Zeker echter zal deze omgeving als trek pleister voor personeel fungeren in een stad, waarnog zoveel bedrij ven ouderwet-s zijn, hoewel de gro te concert zoals „Shell Internatio nal" bezig zijn een omwenteling tot stand te brengen, want overal schieten moderne kantoorgebouwen omhoog, welke het karakter van Londen ernstig aantasten. Ook het silhouet van de nieuwe Shell- reus overschaduwt intieme histori sche Londense plekjes, waar men zich tot nu toe niet bewust was van de twintigste eeuw. i| (Van onze Londense correspondent) Hoe snel de wereld verandert wordt nog eens op treffende wijze gedemonstreerd, wanneer men dwaalt door de gangen en zalen van Londens nieuwste monument, tevens symbool van Engels-Nederlandse commerciële samenwerking, het reusachtige Shell-paleis, dat op de zuidoever van de Theems is verrezen en thans bijna gereed is, en wanneer men tegelijkertijd denkt aan het antiekwinkeltje uit het begin van deze eeuw in het Londense East End, dat zeldzame schelpen verkocht. Want aan deze schelpen dankt het beroemde wereldconcern zijn naam („Shell" is het Engelse woord voor schelp). De antiquair, de heer Samuel was de vader van de oprichter van de Shell. Later fuseerde het bedrijf met onze Koninklijke. Bij de Shell behoeft niet op een dubbeltje te worden gekeken: de kosten van dit kasteel bedragen ongeveer 350 miljoen gulden, een bedrag dat volgens onze zegslieden volkomen is gerechtvaardigd, om dat het voordeel van deze doelma tige centralisatie volkomen opweegt tegen het omslachtige tijdrovende werken in allerlei, op grote afstan den van elkaar gelegen plaatsen. Er is niets nagelaten om het ver blijf in deze gebouwen zo aantrek kelijk mogelijk te maken. In som mige zalen heerst de atmosfeer van een luxe hotel, zoals op een der type-afdelingen die we zagen, een enorme, met tapijten bedekte ruimte. Hier werken de zogenaam de audio-typistes, die de dictaten uitwerken welke via een apart te lefoonsysteem op „bandjes" zijn opgenomen. Toch gaat het persoon lijk contact niet helemaal verlo ren, want de dames leveren brie ven en documenten zelf bij de op stellers daarvan af. De leidende functionarissen echter dicteren hun brieven rechtstreeks aan hun secretaressen. Ondanks de enorme omvang van dit gebouw vertoont het zekere huiselijke trekken door het natuur lijke hout van de deuren van elk vertrek, de houten sponningen en de uitneembare houten, met plas tic gedecoreerde schotten, welke de tussenmuren vormen, waardoor het een levend en vooral praktisch ge bouw is geworden, dat zich gemak kelijk aan de wisselende behoeften van het bedrijf kan aanpassen. Lunch in twee seconden In Engeland neemt vrijwel nie mand boterhammen mee naar zijn werk. In plaats daarvan nuttigt men een warme lunch. De Shell beschikt over twee ruime, artistiek ingerichte restaurants. In het ene worden in 2 uur tijd 3400 en in het andere 1800 kosteloze maaltij den opgediend, dus ruim vijfdui zend in 2'j uur oftewel een in nog geen twee seconden. Dit gebeurt volgens het cafetarisa-systeem, met dien verstande echter, dat de toon bank, waar men zichzelf bedient, zich buiten de eetzalen bevindt, waar grote ronde tafels staan. Er zijn ook nog gezéllige koffieloun- ges. 's Morgens krijgt iedereen op zijn bureau koffie met biscuits. Die koffie wordt van centrale punten uit in kannen door speciale kof- fie-liften naar 44 etages vervoerd, 's Middags krijgt men op dezelfde manier thee met koekjes. Er is een staf van 400 personen voor de keu ken en de bediening. Witte burcht is werkruimte voor vijfduizend man De dubbele top van dit interna tionale olie- en chemische bedrijf bevindt zich in Den Haag en Lon den. In Den Haag, waar 3000 men sen werken, wordt hoofdzakelijk het wetenschappelijke en techni sche werk verricht, in Londen zijn de financiën en de verkoop van de 500 Shell-ondernmingen in bij na 100 landen gecentraliseerd. De „Shell" is al jarenlang een begrip en vormt voor degenen, die er wer ken, een wereld apart. Daarvan wordt men zich nog eens bewust bij een bezoek aan het nieuwe complex, dat thans reeds voor de helft in gebruik is en als een stoere helderwitte burcht fier afsteekt tegen een groezelige, nogal haveloze achter grond. Het zijn strakke moderne blok ken, ruimte biedend aan 5000 man personeel, maar met een eigen ca chet. Deze Shell-„stad", gelegen op het vroegere terrein van het Brit se Festival van 1951, recht tegen over de Royal Festival Hall, Lon dens magnifieke muziektempel, is met haar rijen ramen en nog eens ramen onpersoonlijk genoeg. Maai de architecten zijn teruggedeinsd voor een „continentaal" uiterlijk van glas, staal en beton en gebrui ken in plaats daarvan traditoneel materiaal, witte Portland natuur steen alsmede hout, dat de gebou wen een waardig uiterlijk verleent en ook een goede isolatie vormt. Het geheel past zich hierdoor uit stekend aan bij de grote gebou wen, welke de rivier omlijsten, en aan de slanke Waterloo-brug. De architecten zijn er goed in ge slaagd op dit moeilijke, onover zichtelijke terrein, doorsneden door een spoorbrug en in de diepte dooi de „underground", een eenheid te scheppen. De Shell-gebouwen zijn I niet overal even hoog en zeker niet rechttoe rechtaan, hetgeen dit bouwwerk een levend karakter geeft. Een schitterende afsluiting vormt het torengebouw, welks 27 verdie pingen zich dramatisch boven de omgeving verheffen en van welks ommegang ook het publiek, tegen betaling van een entree-prijs, van het grootse, atmosferisch steeds wisselende Londense panorama zal kunnen genieten. Deze galarij be vindt zich op 106 meter boven de grond. De „toren" zelf is 117 meter hoog, iets lager dan de St. Pauls kathedraal. Centralisatie Voor het personeel, dat tot nu toe in dertig, meest oude, over een groot deel van de stad versprei de gebouwen was ondergebracht, betekent het nieuwe gebouw let terlijk en figuurlijk een verade ming. Niet alleen is alles omge ven oor lucht en licht, maar de atmosfeer binnen wordt achtmaal per uur ververst en gezuiverd en in de keukens twaalfmaal per uur. Dit zal de arbeid zeker ten goede komen. Want Londen met z'n vuile lucht en enorme verkeei-sdrukte is een uiterst vermoeiende stad. Een overzicht van het nieuwe Shell-cent rum. nergens overheersen, welke het za kelijke karakter van het gebouw niet wordt verstoord. Buiten be vindt zich een zeer bijzonder bron zen beeldhouwwerk met ingebouw de fontein van Franta Belsky, die hieraan drie jaar heeft gewerkt. Het neerdruipende water in dit spiraalvormige werk vervult een kunstzinnige functie. Het bevoch tigt de diverse vormen, weerkaatst het licht en intensiveert de kleur van het brons. Dit werk is geba seerd op schelpen en andere or ganische en anorganische maritie me vormen. Meer dan kantoor In het gebouw bevindt zich een permanente tentoonstelling, welke een beeld geeft van de weten schappelijke, technische en com- mei-ciële kanten van het werk van de Royal Dutch/Shell. De naam „Shell centrum" heeft niet een uitsluitend zakelijke klank Het gebouw wil voor het personeel iets meer betekenen dan een kan toor. De afstanden zijn er zo groot dat diverse functionarissen elkaar misschien alleen door de telefoon zullen kennen. Zij krijgen echter volop de gelegenheid elkaar te ont moeten en samen spel en sport te beoefenen, omdat het gebouw te vens een recreatie-centrum is. Ie dereen kan gebruik maken van het prachtige zwembad van olympische afmetingen, met een elektrisch score-bord en een speciale tribune voor hoge gasten. Zelfs aan „pa trijspoorten" langs de wanden van het bad is gedacht om onderwa tersport gade te kunnen slaan. Verder zijn er een bioscoop/ schouwburg en een enorme over dekte sporthal voor atletiek, volley bal, badminton, schermen en ten nis alsmede vier ruimten voor squash, een schietbaan, een bil jartzaal en een clubzaal met bar. Voor de dames zijn er badkamers en voor de heren douches. Voor (Van onze Israëlische correspondent) Het toneel in Israël is volkstoneel, in de volle zin van het woord. Niet alleen, omdat het er grote populariteit geniet, maar ook, omdat op de repertoires van de diverse gezelschappen doorgaans een belangrijke 1ilaats wordt ingeruimd voor werken, die met het nationale leven en speciaal met de nationale problemen verband houden. Misschien mag men zelfs zeggen, dat het Israëlische toneel in de eerste plaats daaraan zijn aantrekkingskracht ontleent. Men houdt er hier van met zichzelf geconfronteerd te worden, maar aan de andere kant bestaat er ook een intense belangstelling voor werken van vreemde bodem, moderne zowel als klassieke. ste opvoeringen in het Hebreeuws vonden in Palestina in 1905 plaats, toen een groep amateurs, die tot dusver in het Jiddisj had gespeeld, Gutzkows „Uriel Acosta" over het voetlicht bracht. In artistiek opzicht staat het Is raëlische toneel op een hoog peil. Buitenlandse regisseurs, naar Is raël genodigd om er de leiding van een of meer stukken op zich te ne men, hebben daarvan meer dan eens getuigd. De immigratie uit al ler heren landen leverde in de loop van de jaren tal van talentvolle krachten op. Goede toneelscholen doen de rest. De overgrote meerder heid van de opvoeringen wordt voor uitverkochte zalen gegeven. En zo valt het niet te verwonderen, dat de meeste toneelgezelschappen ook economisch geen klagen hebben. Moderne theaters, die de laatste tijd gebouwd werden, met name in Tel Aviv en Haifa, bewijzen, dat het Israëlische toneel bloeit en zich een vooraanstaande plaats heeft veroverd in het culturele le ven van deze jonge natie. Maar de natie als politieke fac tor moge dan al niet ouder zijn dan dertien jaar, het Hebreeuwse toneel begon zijn geschiedenis lang voordat er van het moderne Is raël ook maar sprake was. De eer- Twintig jaar later werd een to neelgroep opgericht, die uitsluitend Hebreeuwse opvoeringen gaf. In 1926 werd „Hakoemkoem" („De Theepot") gesticht die vele krach ten leverde voor de in 1928 gebo ren groep „Hamataté" („de bezem") die een kwart eeuw lang het pu bliek vermaakte met satirische re vues en andere kritische werken. ze beroepsgezelschappen telt Isra ël nog talrr-'ce kleinere gezelschap pen, voornamelijk bestaande uit amateurs, die gewoonlijk optreden in de kleine steden en op het plat teland. Tweehonderd van deze groe pen en groepjes, merendeels uit le den van kibboetsiem (collectieve ne derzettingen) en mosjaviem (dor pen) bestaande, zijn nauw verbon den met de culturele afdeling van de Hist-adroet. het grote vakverbond van de arbeidersbeweging, die ge regeld cursussen en aan toneelkunst gewijde symposia organiseert. De grote toneelgezelschappen worden gesubsidieerd door de regering, de Jewish Agency, gemeenten, de America-Israel Cultural Founda tion enz. Nationaal theater „Habimah", dat in 1917 in Mos kou werd gesticht en bij het veer tigjarig bestaan door de Israëli sche regering officieel werd erkend d'Arc" (159.000 bezoekers), een He breeuws werk van Mosje Sjamir. „Hij liep door de velden" (180.000) John Steinbecks „Of mice and men" (135.000), Shaws „Pygma lion" (200.000), „Casablanca", een werk van de Israëliër Jigal Mos- Isinson (10.000) en Schillers „Ma ria Stuart" (118.000). Het Kamertheater bezit sinds eind december in Tel Aviv een ultra modern gebouw met een zaal voor ruim negenhonderd personen, dat ingewijd werd met „Kinneret, kin- neret", een stuk van de hier be kende dichter Nathan Alterman. Dit seizoen worden bovendien op voeringen gegeven van „Galileo" door Berthold Brecht, „Woyzek" door Georg Büchmer, ..Koning Sa lomon en Sjalmai de schoenmaker" door de Duits-Joods auteur Sammi Groneman en Samuel Beketts „Krapp's last tape". Het Stedelijk theater in Haifa dat sinds een half jaar een eigen schouwburg heeft met ongeveer ne genhonderd plaatsen, speelt dit eer ste seizoen Shakespeares „De ge- temde Feeks" „Rasjomon" van Mi chael Canin, „Andorra" van Dani Frisch, „Ruth", een oorspronkelijk Israëlisch stuk van Mosje Sjamir, „De gijzelaar" van Brendan Be- han en „Rhinoceros" door Eugene Ionesco. Rijke keus De ontwikkeling van het He breeuwse beroepstoneel begon ech ter pas goed met- het optreden van de grote toneelgezelschappen, die hier ook nu nog de toon aange ven. In 1925 kwam het arbeiders theater „Ohel" tot stand. In 1S31 vestigde het bekende „Habimah'- theater, uit Moskou stammend, zich in Palestina. In 1945 debuteerde het Kamertheater. Drie jaar latei- werd de Israëlische Nationale Ope ra geboren en het jaar 1961 zag de stichting van het eerste gemeen telijke toneelgezelschap, het Stede lijk Theater van Haifa. Naast de- Grote telefooncentrale De Shell bezit de grootste parti culiere telefooncentrale in Enge land met 240 lijnen en 4500 door verbindingen, welk aantal tot 7000 kan worden uitgebreid. De huiste lefoon omvat 130 lijnen. Het Shell- gebouw is het grootste kantoorge bouw in Europa met air-conditio ning. Beweerd wordt dat dit sy steem hier een dergelijke kwaliteit bezit, dat het over twintig jaren nog „up to date" zal zijn. Een aantal vooraanstaande kun stenaars heeft aan het interieur meegewerkt, o.a. Cecil Beaton, Ro ger Nicholson en de bekende Fran se ontwerper Jean Royère. Er zijn talrijke muurschilderingen en beeldbouwwerken, welke echter Wij leven in een tijd, waarin het bijna niet meer mogelijk is een eigen mening te hebben. Dat lijkt een overdreven som bere stelling, maar het is de nuchtere werkelijkheid. Immers kranten en tijdschriften, radio ©n televisie overstelpen ons da gelijks met zoveel berichten, commentaren, reportages en in terviews, dat er van enige over zichtelijkheid geen sprake meel is. Het is nagenoeg uitgesloten in de stortvloed van nieuws, die iedere dag over ons heen spoelt, nog wat logisch verband te zien. Het politieke conflict tussen Oost en West. Er wordt voort durend over geschreven. Maar wie kan nog' alle zetten en te genzetten volgen? De moeilijk heden over het loonbeleid. Wel- kundigen niet altijd even solide blijkt te zijn. Want het gebeurt vele malen dat zelfs de specia listen elkaar finaal tegenspre ken. Daarvan zyn voorbeelden te over te vinden in de politiek, in het maatschappelijke leven, in de godsdienst. En wie heeft er dan gelijk? Op welke des kundige kun je uiteindelijk nog vertrouwen? Wat is waarheid? Het gevolg van dit alles is, dat wij van lieverlede terecht komen in de vrijblijvendheid, de neutraliteit. Wij kunnen Tegenover God kun je niet neutraal zijn. Want of je ge looft, dat Hij er is -r en dan zul je ook rekening met Hem houden of je gelooft, dat Hij er niet is. Tussen die twee mo gelijkheden moet gekozen wor den. Tegenover Jezus kun je niet vrijblijvend staan, want of je aanvaardt Hem als je Helper in het leven en je Redder voor het eeuwige leven, en dan zul je zijn woorden ook gaan gehoorzamen of je aanvaardt Hem niet maar dan verwerp je Hem. En tussen die twee mogelijkheden moet gekozen worden. Morgen is het Palmzondag, de dag waarop het vanoudsher in de kerk de gewoonte is ge weest, dat nieuwe leden in het c ke niet-ingewijde kan nog be grijpen, wat er precies aan de hand is? De vraagstukken rondom de de Oecumene. Welke niet-theo- loog kan nog de ontwikkeling bijhouden? We horen en we lezen wel veel, maar we begrijpen bijna niets meer. Alleen een deskun dige is nog in staat over zijn eigen vak een mening te heb ben. Vandaar dat men we eens zegt, dat wij leven in dt tijd van het „specialistendom" Voor elk onderdeeltje van het leven is er een deskundige. En de doorsnee-mens is daardoor onmondig geworden, niet in staat tot, een zelfstandige oor deelsvorming. Daar komt nog bij, dat ook de deskundigheid van de des geen eigen mening meer heb ben en we willen het ook niet meer. Want als de mensen, die het weten kunnen, het al niet met elkaar eens zijn, waar zou den wij, die het niet weten kunnen, ons dan nog mee be moeien? Neutraliaeit lijkt, op het ogenblik de enig-mogelijke levenshouding. En toch, hoe begrijpelijk de ze levenshouding ook mag zijn, we worden er door tot kudde dieren. Terwijl het wezenlijke van een mens nu juist is, dat hij bewust een keuze doet in het leven. Wie niet meer be wust kiest, degradeert zich zelf tot een meeloper. En er is tenminste één ter rein, waarop iedereen een keu ze moet doen: het geestelijke leven. openbaar hun geloof beleden. Op deze Palmzondag zullen het 350 mensen zijn, die er open lijk voor zullen uitkomen, dat ze gekozen hebben voor God, voor Jezus. Die 350 geven het voorbeeld aan allen, die nog neutraal wil len zijn; ook aan hen, die vroe ger wel eens belijdenis hebben gedaan, maar inmiddels al lang weer neutraal geworden zijn. Al is het nog zo moeilijk, ook op het gebied van het geloof, een eigen mening te .hebben, toch moet er gekozen worden voor God of tegen God. Tegen over Hem is neutraliteit onmo gelijk. A. J. Lamping Hervormd jeugdpredikant te Leiden. als het Israëlische „nationale thea ter" bracht dit seizoen o.m. „Gigi* van Colette. Shaws „Mrs. Warren's profession", „De kleren van de kei zer" (een oorspronkelijk Hebreeuws stuk, gebaseerd op het sprookje van Hans Christian Andersen), „Een reis naar Niniveh" van de Israëli sche toneelschrijver Jehudah Ami- chai, „Genesis" door Aharon Me- ged, „Puntila" van Berthold Brecht. Shakespeare's „De Storm" en Pi randello's „Ieder op zijn manier". „Habimah" heeft sinds kort een nieuw eigen gebouw in Tel Aviv: De grote zaal biedt plaats aan elfhond derd toeschouwers. De voorstellin gen, die het. vorige seizoen werden gegeven, werden bezocht door 288.000 toneelliefhebbersHabi mah" heeft sinds 1945 een eigen studio met een leergang van drie jaar. Ruim 300.000 bezoekers Het arbeiderstoneelgezelschap „Ohel", dat in Tel Aviv een eigen gebouw met 700 plaatsen heeft, trok in het afgelopen seizoen in totaal 311.000 bezoekers Een buitenge woon succesvol stuk is „Hakketu- bah" („Het huwelijkscontract"»,' een geestig werk van de Israëliër Ephraim Kisjon, dat kort geleden zijn honderdvijftigste opvoering be. leefde. „De brave soldaat Schweik" met Meir Margalit in de titelrol, haalde zelfs zijn achthonderdste opvoering. Van het repertoire noem ik ver der „Vier onder één dak" door Se- mironowa en Kraindal. „De weige ring", een oorspronkelijk Hebreeuws stuk door Jehudah Haézrachi, Mar- chel Pagnol's „Meneer Topaze" en „Een boot zonder vissers" door Ka- sona. Ultramodern gebouw Het Kamertheater, dat ten on rechte zo wordt genoemd, maakte vooral naam met Shaws „Jeanne Een scène uit Bernard Shaws „The dark lady of the sonnets", waarmee het Kamertheater zijn nieuwe schouwburg in Tel-Aviv inwijdde. Belangrijke opera's De Israëlische Nationale Opera die geleid wordt door mevr. Edis de Philippe en die haar opvoerin gen heeft in een gebouw met 840 plaatsen aan het strand van Tel Aviv, gaf het vorige seizoen Bi- zets „Carmen" Saint Saëns „Sam son en Delilah" „La Perichole" van Offenbach, Verdi's „Aida" en een operette „Kiss me. Kate". Dit seizoen gaan „Hofman's vertellin gen" van Offenbach. Puccini's „Tu- randot" cn „La Bohème", en ver der „Aida", ..Carmen", „De bar bier van Sevilla", „Faust* en an dere bekende opera's. Alle grote toneelgezelschappen engageren bij tijd cn wijle buiten landse regisseurs. Van hen, die tot dusver hier hun medewerking ver leenden, noem ik Tyrone Guthrie, Julius Gelner. Hans Klorman, L. Lindberg, S. Malmquist, Peter Coe, Minos Volonakis (voor „Habimah") de Pool Kazimesc Dejmek (voor „Ohel") en Peter Frye (voor het Kamertheater). Jewgeni (Tsjerwen- joek (Rusland). Jin Madeira en Fridel Teller (V.S.), Bernard La- dysh (Polen) en Michiko Sunaha- ra (Japan) behoren tot de buiten landse kunstenaars, die dit seizoen voor de Israëlische Opera optre den. Voor de liefhebber is er dus te kust en te keur. De cijfers, die ik u hierboven noemde, bewijzen dui delijk, dat het Israëlische publiek zich de gelegenheid niet laat ont gaan om van nationale toneelkunst te genieten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15