VELPO I Woningnood NIET I in 4 jaar verdwenen ONTMOETING IN OERWOUD MET CHRISTEN-PAPOEA'S an hwi ék :\y zm V:M Akkoord van de „Zes met de Afrikaanse 16 Contra mening D. v. d. Kwaak Nieuwe kleuren in afwasbaar -polyester v -fH ISr' Prof. Colenbrander sprak voor Viro over gesel der blindheid PHILIPS voor goede huisverlichting Nederland tegen belangrijke verhoging financiële steun -.gericht 1 maart 1860 Woensdag 11 april 1962 Tweede blad no. 30627 Kamerlid Van Eibergen „We moeten ons met zorg afvra- 5 gen, of de woningnood wel in twin- icjtig of dertig jaar verdwenen is". Tot >0 deze uitspraak kwam gisteravond het 0 Tweede Kamerlid, de heer J. van I Eibergen, tijdens een vergadering van |de Leidse Chr. Besturenbond, lie De mening van de heer Van Eiber- Igen gaat, wat de woningnood betreft, fdus wel lijnrecht in tegen de opvat ting van gedeputeerde D. v. d. Kwaak, Vidie van mening is, dat Nederland bin- nen vier jaar de woningnood af- lajdoende bestreden kan hebben. De heer Van Eibergen, die behalve ook voorzitter is van het ^hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en g Bouwnijverheid, zei wel te begrijpen 2'hoede heer Van der Kwaak tot zijn uitspraak gekomen was, omdat deze kennelijk geen rekening gehouden iglhad met de natuurlijke aanwas van 5 onze bevolking, met de vele krotwo ningen en met saneringsprogramma's. ln Vaak hoort men zeggen, dat de wo- ningnood in Nederland volksvijand eiffiummer 1 is. De heer Van Eiber gen zich af, of de doorsnee Neder de woningnood wel als zodanig lfcjbeleeft. Zetten we wel alles in om die Pjvijand te bestrijden, vroeg de heer Van Eibergen. In de jaren na de oor- ilog heeft men zich op het probleem pvan de woningnood verkeken, zo ging verder. Men onerschatte de tekorten. Al is het cijfer Wan het woningtekort relatief niet .aanzienlijk gestegen, toch zal men Linnen favoriet tol J Modeflitsen V. D. (Vam een bijzondere medewerkster). Vele modelievende dames lieten gisteren de schoonmaak in de steek je'om zich bij V .en D. over de laatste 'modenieuwtjes te laten inlichten. Al Deze nieuwtjes werden 's morgens j3(cn tweemaal 's middags door vier (mannequins gebracht. i Allereerst werd aandacht besteed de vrije-itijids kleding. Helanoa ^'pantalons met grof gebreide jum- jpers en vlotte jacks toonde men in I'verschillende kleurencomb in aties. Linnen as enorm favoriet deze 2zomer. Dit materiaal is zowel ge nt schikt voor japonnen, pakjes, deux Jpièces als mantels. Zelfs in een ge- 2kleed kostuum wordt linnen ge wacht, zoals wij zagen dn een beel dig goudkleurig troós pièces met een niglanzend effeot. De japonnen wer- Jden merendeels in mooie pasteltin ten getoond. De linnen mantels zijn 3efeller van kleur, zoals hardrood of 5 (gifgroen. De mantels hebben een «verhoogde taille en zijn kraagloos Vof voorzien van een afstaande kraag, j Naast linnen wordt veel kamgaren, ook met een linnen-effect, j Shetland of fantasiewol verwerkt. 2 Bijzonder chique was een antraciet kleurig ensemble bestaande uit een kamgaren mantelpakje met dito jas. Heel vlot een pakje in een pded-de- i poule ruitje. Tricot is eveneens een 1 geliefd materiaal. Men bracht dit in lult Italië geïmporteerde pakjes in _jde zonnigste kleuren. Jersey op *3schuimrubber verwerkt, waardoor dit z;goed in vorm blijft, is eveneens een modenieuwtj e. De show werd besloten met het 5 tonen van enkele mooie namiddag- Jurken en een korte bruidsjapon met 2 tulen sluier. Prof. dr. J. H. Waszink fj eredoctor van Glasgow ra De Universiteit van Glasgow heeft l'het ere-doctoraat in de letteren toe- gekend aan prof. dr. J. H. Waszink, 'hoogleraar in de Latijnse taal en letterkunde en in de Romeinse oud- ihieid aan de Leidse Universiteit. Pr°f- Waszink is in 1908 te Rens- woude geboren. Hij studeerde aan de universiteiten te Leiden, Parijs en te 3 Bonn en deed in 1933 zijn doctoraal ij examen. Na leraar te zijn geweest )i aan het gymnasium in Breda en alater in Utrecht, werd hij in 1946 benoemd tot hoogleraar te Leiden. In 1950 werd prof. dr. Waszink be- "inoemd tot lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Ge- al durende het studiejaar 1953—1954 was prof. dr. Waszink gasthoogleraar aan de universiteit te Havard en ook thans vertoeft hij weer in Amerika als gasthoogleraar. 3 Advertentie Zoekt een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en flOO—Of f300 en f 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Yvonne, dr van L. Truijers en A. Dijksman. Jacobus Clemens Maria, zn van J. van Emmerik en C .M. M. Ver- horik, Johanna Eduarda Theodora, M. van Leeuwen, Elisabeth Maria Wil- helmina, dr van C. E. Poortvliet en W. J. Schoone, Anita Margarita, dr van J. P. Bijlsma en R. F. van Eljk, Sara Ma ria Louisa, dr van M. v. d. Berg en C. W. Zaalberg, Neeltje Teuntje, dr van G. C. Vroege en T. N. Hagen, Karei, zn van N. Langezaal en F. Offerman, Mar cel Cornells Maria, zn van J. C. Wij nen en J. Ruitenbeek, Alexander Adria- nus Gerardus, zn van W. A. J. de Haas en J. P. Heemskerk, Saskia Chris tina, dr van J. A. Wesseling en C. W. v, d. Dop, Maria Theodora, dr van H. J. P. ter Beek en E. C. Nijssen, Eg- bert. zn van W. Kuipers en J. Bakker, Antje, dr van W. Kuipers en J. Bakker. OVERLEDEN C. E. M. Inniger, 74 jaar, echtgen. van H. P. Klein, M. C. H. Ingendael, 79 jaar, wed. van B. M. v. d. Rest. D. I C. Verhoef. 60 Jaar. man, H. van Dijk, 76 jaar, wed. van A. Elmers, J. J. L. Haanraadts. 69 Jaar, man, C. M. van der Lans. 61 jaar. echtgen. van H. C. van Wieringen, S. S. Kok, '7 Jaar. echtgen. van A. v. d. Meij, A. J. H. van Egmond, 2 maanden, dochter, C. G. j van Noort, 72 jaar, wed. van J. Over- j devest. Venlose moordzaak voor Hoge Raad (Van onze Haagse correspondent) Voor de Hoge Raad te Den Haag zal volgende week dinsdag het cas satieberoep dienen, dat is ingesteld tegen het arrest van het gerechts hof te 's Hertogenbosch, waarbij een psychopaat wegens moord op het Venlose meisje Joke van Groenen- daal werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De 25-jarige man heeft het meis je op 10 mei 1960 om het leven ge bracht toen hij ontvlucht was uit een psychiatrische inrichting. De rechtbank in Roermond veroordeel de de moordenaar tot 20 jaar ge vangenisstraf. In hoger beroep werd hij tot dezelfde straf veroordeeld. ook rekening moeten houden met an dere factoren. De woongewoonte heeft sinds de oorlog een ingrijpende verandering ondergaan. Zo komt er steeds minder inwoning voor, een ver- sohijnsel, dat voor de oorlog normaal was. Op deze manier kan men tot de merkwaardige slotsom komen, dat er thans per persoon meer woonruimte is, dan voor de oorlog. Dit alles wordt nog in de hand gewerkt door de ver beterde sociale positie van bepaalde groepen, zoals weduwen en andere alleenstaanden. Per jaar investeert Nederland meer dan f 5 miljard in de bouwnijverheid. Ongeveer de helft hiervan wordt toe gewezen aan de woningbouw. Op het ogenblik is er een statis tisch tekort aan woningen van on geveer honderdduizend. Dit tekort kan binnen drie jaar ingehaald wor den. Maar daarmee is de woningnood niet verdwenen. Tot slot sprak de heer Van Eiber gen over de huren. In oude wijken betaalt een arbeider f 12 per week. De arbeider die in een nieuwe wijk in een huis woont, dat niet beter is dan dat van zijn collega in de oude wijk, betaalt f20 per week. Dit zijn de schrijnende verschillen die nog steeds in Nederland kunnen voor komen. vwv - ,Na afloop werd men in de gelegen- blanke een voet heeft gezet. Op 21 heid gesteld naar aanleiding van het maart van dit jaar vertrok één van betoog van de heer Van Eibergen j hen, ds. Aring, tezamen met de Pa- vragen te stellen. i poese evangelist Fossba, drie jonge FLN-leider Ben Bella wil „bevrijding" Palestina „Ik zou mijn Arabische vrienden willen verzekeren, dat wij in Algerije onze revolutie niet voltooid achten zolang de bevrijding van Palestina niet is bereikt en ik zou blij zijn indien ik de kans kreeg een van die Arabische soldaten te zijn die aan de bevrijding van Palestina zul len meewerken". Dit heeft de Algerijnse opstande lingenleider, Ben Bella, gisteren in een vraaggesprek met het persbu reau van 't Midden-Oosten in Cairo verklaard. Algerije is bereid honderdduizend soldaten ter beschikking te stellen van een bevrijdingsleger, aldus Ben Bella, die vervolgens „het gevaar van het Zionisme" beschreef. „De Zionisten vormen een van de voor naamste machten achter de gehei me legerorganisatie in Algerije", zo verklaarde de Algerijnse opstande lingenleider. Regeringscrisis in I Finland duurt voort De aftredende Finse minister van Buitenlandse Zaken, Karjalainen, is er niet in geslaagd een meerderheids regering samen te stellen. De Conservatieve Partij en de Zweedse Volkspartij hebben het voor gestelde regeringsprogram afge wezen, voornamelijk omdat zij be zwaar hadden tegen de veertigurige werkweek die door het verbond van Finse vakverenigingen wordt geëist. Ook de vorige formateur, professor Veli Merikoski, was er niet in ge slaagd een nieuwe regering samen te stellen. De Finse kabinetscrisis duurt al sinds 1 maart, toen president Kek konen voor een nieuwe ambtstermijn werd beëdigd. Diplomatieke waarnemers in Hel sinki verwachten, dat de agrariërs, die de grootste partij uitmaken, een minderheidsregering zullen vormen. Relaas van een zendeling PHiïips; v «aHB f Met trekpendel. Helder f.28.75 In kleur f. 29.75 zonder trekpendel f. 25.75 resp. f.26.75 Vraag uw han delaar naar de grote serie poly ester ornamenten In het binnenland van Nieuw-Gui- nca werken sinds anderhalf jaar een Nederlandse zendingsarts, twee Duit se zendingspredikanten en enkele j Papcese evangelisten in een gebied waar tot voor kort nog nooit een Ter gelegenheid van de Wereldgezendheidsdag In het Academisch Ziekenhuis werd gisteren een landelijke bijeenkomst van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde gehouden ter gele genheid van de Wereldgezcndsdag. De Viro heeft deze jaarlijks terugkerende Wereldgezondheidsdag telkenmale als Leidse afdeling aangegrepen om aan dacht te vragen voor het werk van de Wereld Gezondheids Organisatie, om dat het ook tot het doel van de ver eniging behoort, belangstelling te wekken voor het werk van de Ver enigde Naties op humanitair terrein. Ditmaal heeft het landelijke bestuur van de Viro deze bijeenkomst belegd, waarvoor een redelijke belangstelling bleek te bestaan. Het hoofdbestuurslid mevr. P. H. Smits-Witvliet uit Oegstgeest, leidde de avond in met een kort woord, waarin zij iets vertelde over de vroeg ste pogingen om tot internationale Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Bedankt voor Sint-Annaland C. van Bart te Ter Aa (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet (3de pred.pl.) R. Akkerman te Diever te Utrecht- Zuid (vac. J. van Reeven) R. Siertse- ma te Aalten. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Zuldhorn D. Deddens te Marienberg. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amsterdam (wijkgem. 10) S. G. van der Haagen te Schie dam. GEREF. GEMEENTEN CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwou- de J. Kampman te Rijnsburg. gezondheidszorg te komen. Na een zeer bescheiden begin tijdens de Pa- rijse conferentie van 1851 bleef het bij incidentele nieuwe pogingen, die eerst in 1907 een enigszins permanent succes verwierven door de stichting van een internationaal bureau in de Franse hoofdstad. Pas de Volkenbond heeft veel voortreffelijk werk in in ternationaal verband kunnen doen op het gebied van de volksgezondheid, en daarop wordt door de Wereld Ge zondheids Organisatie van de V.N. voortgebouwd. Mevr. Smits vroeg zich af, of voor deze gezondheidsorganisatie en voor de medici niet een belangrijke taak is weggelegd nu de gezondheid in de gehele wereld nieuwe gevaren dreigt te ondervinden als gevolg van de kernwapenproeven. De spreker van deze avond, prof. dr. M. C. Colenbrander, Leids hoog leraar in de oogheelkunde, behan delde verschillende aspecten van de blindheid, een probleem dat veel om vangrijker is dan men in het ge zonde westen over het algemeen in ziet. De wereld telt niet minder dan tien miljoen blinden, die in de min der ontwikkelde gebieden meestal een erbarmelijk bestaan hebben. Prof. Colenbrander schetste in grote lijn de zorgen, die in het verleden aan de blinden zijn besteed, inciden teel reeds sinds de Middeleeuwen. Hij legde er de nadruk op, dat bij een goede zorg voor de blinden deze mensen veelal gewoon in het dage lijks leven mee kunnen, zij het dan ook dat zij meestal alleen in be paalde beroepen hun levensvulling kunnen vinden. Hij behandelde de voornaamste oor zaken van blindheid en omschreef de middelen, die de wetenschap en de techniek ten dienste staan, om zo wel de blindheid te voorkomen als blinden te helpen. Vooral in de min der ontwikkelde gebieden kan de We reldgezondheidsorganisatie voortref felijk werk doen, om de gesel van de blindheid te bestrijden. Prof. Colenbrander illustreerde zijn lezing met enkele lichtbeelden. mannen en drie Papoea's van de Da-geen gebrek bij ons ontstaat en dat ni-stam, naar een onbekende vallei waar veel mensen bleken te wonen en waar zij een zeer wonderlijke er varing opdeden. Zij vertrokken vroeg en moesten ongeveer 2800 m klimmen. Daar heb ben zij in een schuilhut overnacht, nat en koud en hongerig, omdat ze te weinig voedsel hadden meegenomen. In de ochtendschemering van 22 maart ging het verder. Nog 500m omhoog, daarna een eind door een diep moeras tot ze op een punt kwa men met een fantastisch vergezicht; 1000 m lager zagen ze elf dorpen lig gen. De afdaling moeilijk en halver wege zagen ze, dat ze ontdekt waren en dat de mensen samendromden, Op 100 m afstand bleven ze staan. Een man, later bleek dat het de hoofd man Aboa te zijn, kwam hen tege moet en nodigde hen uit verder te komen. Wantrouwend werd gevraagd of ze bewapend waren. Wanneer ze op dit punt gerustgesteld zijn ver telt ds. Aring dat ze gekomen zijn om hun vrienden te worden en om hen iets van Jezus te vertellen. Triomftocht Daarop gaat het dagboek van ds, Aring aldus verder: Aboa zegt: „Je zus? Jezus in de hemel? Die kennen we al!" En nu gebeurt er iets wat wij nooit konden venvachten. Wij worden in een soort triomftocht in het dorp gehaald. Wij moeten gaan zitten, onmiddel lijk worden banaen, komkommers en drinkwater gebracht en terwijl wij eten, vertelt Aboa, dat hij lange tijd geleden met een tiental mannen in deze vallei gekomen is en hier ge trouwd is. In zijn geboorteland had hij een enkele keer contact met „een grote blanke man" (volgens zijn be schrijving moet dit dunkt me de her vormde zendingsonderwijzer N. van der Stoep geweest zijn, maar ik ben er niet helemaal zeker van) en van hem had hij gehoord, dat er een Je zus in de hemel is en op de aarde ziet en veel kan wat mensen nooit kunnen doen en dat men met deze Jezus altijd en overal mag spreken. Hij zei woordelijk (het spijt mij nog altijd, dat ik geen tape-recorder bij mij had)„Wij zijn zo ontzettend blij dat jullie gekomen zijn, want wij hebben al het een en ander van Je zus gehoord en kunnen we eindelijk meer gaan horen!" wij het in vreugde mogen eten. Amen". Dan worden wij uitgenodigd een uur te gaan slapen totdat het vlees gereed zou zijn. Wij hebben heerlijk geslapen en worden op tijd gewekt: het eten is klaar. Na het ge bed van Aboa verzoekt hij mij om in mijn taal (het Maleis) te bidden. Onder het eten sprak de evangelist Fossba om onze dankbaarheid en vreugde te betuigen. Hij gaf aan Aboa een bijl voor het varken en gaf een bijl voor alle mannen als dank voor het onderkomen dat men ons had verstrekt. Zevende dag In een lange toespraak, die door Fossba vertaald werd, antwoordde Aboa en verzekerde hij nog eens hoe biy de mensen waren dat we geko men zijn en verzocht ons hartelijk hier te blijven „om in hun bijeen komsten voor te gaan". Toen wij vroegen wat voor bijeenkomsten, zei Aboa, dat zij zes dagen werken en dan de hele zevende dag bij elkaar zitten om te bidden, te zingen en el kaar van Jezus te vertellen. Ik persoonlijk, zo eindigt ds. Aring, voel me in een merkwaardige stem ming: wij gaan uit om heidenen te zoeken en vinden mensen, die zoals dezen hier samen leven; wat een wonder! Op 24 maart zijn de mannen weer teruggekeerd naar het bestuurde ge bied in de Baliemballei. De evange list Fossba is in het dal achter ge bleven om deze mensen op hun ver zoek „meer van Jezus te vertellen". Enkele dagen later maakte een piloot van de zendingsluchtvaartvereniging een vlucht naar dit dal. Hij heeft bijlen, schoppen, zout, rijst en suiker afgeworpen. Fossba zal verder door dringen in dit onbekende gebied om afspraken te maken en posten in te richten voor evangelisten van de kerk van Nieuw-Guinea. die over en kele maanden zullen komen. Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever V) 99 Wij zijn blij" Korte tijd later zaten er ruim 50 mensen om hen heen die begonnen te zingen: „Jezus kan ons zien wat zijn wij blij. Nu kunnen we meer van hem horen wat zijn wij blij. Onze gasten zjjn eindelijk gekomen wat zijn wij bljj. Zij zullen nu bij ons blijven wat zijn wy blij". Nadat op bevel van de hoofdman Aboa een onderkomen voor de nacht was gebouwd bracht hij een varken en nodigde hen uit te gaan eten. On dertussen was het ongeveer half vijf geworden en donkere wolken pakten zich samen. Daarop gaf Aboa een bevel, allen werden stil, toen bad hij „Vader van Jezus in de hemel, en Jezus onze vriend in de hemel, wilt Gij helpen dat er geen regen komt, opdat wij samen met onze gasten dit varken kunnen eten. Amen". Alle mensen antwoordden met „amen" en toen er werkelijk geen regen kwam toonden zij zulk een hartelijk vreug de, dat wij elkaar wel heel verwon derd hebben aangekeken. Toen begon men met de voorberei dingen voor het slachten van het varken en op een gegeven ogenblik werd het weer stil. Het dagboek gaat verder: Aboa vouwt zijn handen en kijkt naar bo ven: „Jezus in de hemel wilt Gij hel pen, dat er door dit varken-doden Een beeld van het bezoek van Prins Bernhard aan Zeeland. In het slot Moermond te Renesse zag hij een demonstratie van leerlingen van de Outward Bound School, die langs een een touw de slotgracht over staken. Vietcong-rebellen (loodden gewonde gevangen „rangers'" Amerikaanse zegslieden hebben gis teren in de Zuidvietnamese stad Da- nang na een onderzoek inzake de re cente aanval van circa 120 pro- communistische Vietcong-rebellen op een 35 man sterke eenheid van de burgerwacht bij het tien kilometer verderop gelegen An Chau verklaard, dat de twee gedode Amerikaanse in structeurs blijkbaar pas enige tijd na de strijd om het leven zijn gebracht. De communisten overvielen de re geringssoldaten en hun vier Ameri kaanse kaderleden van het specialis tenkorps .rangers' zondagmorgen on- verhoed. Volgens de gegevens van ge noemde zegslieden besloten de rebel len in eerste instantie om de vier krijgsgevangenen instructeurs, van wie er twee waren gewond, allen voor ondervraging mee te nemen. Later zouden zij de twee gewonde Ameri kanen hebben gedood omdat het te bezwaarlijk was hen te vervoeren. De doden werden op luttele kilo meters afstand van het strijdtoneel gevonden. Zij waren blijkbaar door hun twee andere strijdmakkers ver bonden. De op de lijken gevonden noodwindsels waren van Amerikaan se makelij. De mannen waren ge dood door een schot in het achter hoofd met een wapen van zwaar ka liber. Hij gaf zich voor dokter uit. In ziekenhuis te Antwerpen (Van onze Brusselse correspondent) De Antwerpse politie heeft gisteren een 17-jarige jongeman geboren te Leiden en wonende te Amsterdam, gearresteerd. De Amsterdamse politie xocht hem wegens oplichting. Hij had van een inwoonster van Amsterdam haar spaarbankboekje gekregen om daarmede een klein bedrag van haar rekening op te nemen, teneinde het aan haar vader te kunnen zenden. Hij nam echter f 2000 op en trok naar Antwerpen. Enige dagen geleden was hij daar getuige van een nozemrelletje in de binnenstad. Bij het handgemeen dat ontstond tussen de jongens en het publiek, werd ook een oude dame ge kwetst. Hij verleende haar op straat de eerste hulp en reed met de zie kenauto mee naar het Stuivenberg ziekenhuis. Daar gaf hij zich voor dokter uit en kreeg een witte jas een een stetoscoop geleend om de dame te kunnen onderzoeken. De volgende dag kon de politie hemopverzoek van Amsterdam arresteren. Verschei dene Antwerpse dagbladen vragen zich afhoe het mogeüjk is geweest, dat men in een ziekenhuis een volko men onbekende jongeman als dokter aanvaardt. Zij vinden het des te ver wonderlijker, omdat in hetzelfde zie kenhuis al eens eerder een oplichter zich voor dokter heeft uitgegeven. Nog geen miljard beschikbaar (Van onze Brusselse correspondent) Vannacht om drie uur is in Brussel voorlopige overeenstem ming bereikt tussen de zes lan den van de E.E.G. (waaronder Nederland) en de zestien ge associeerde Afrikaanse landen over de nieuwe handelsovereen komst, welke op 1 januari aan staande zal ingaan. Met betrek king tot de financiële hulp was men het toen nog niet eens ge worden, het bedrag was nog niet vastgesteld en evenmin de voorwaarden van de steun. In elk geval is men gisteren dan zover gekomen dat er een werk programma op tafel ligt, zodat de permanente vertegenwoordi gers in staat zullen zijn de zaken voor de volgende bijeenkomst op het ministerieel niveau van juni a.s. zo uitvoerig mogelijk voor te bereiden. Zoals bekend is het Nederland ge weest, dat er weinig voor voelde het bedrag voor de financiële steun, dat voor de vorige vijf jaar op circa 580 miljoen dollar was vastgesteld, aan zienlijk te verhogen. Later hebben ook enige andere landen van de EEG dit standpunt tot het hunne gemaakt en hoewel er officieel geen bijdragen zijn genoemd, schijnt het toch dat de Afrikaanse landen op niet meer dan tussen de 800 en 900 miljoen dol lar zullen kunnen rekenen. Er zal bovendien nauwkeurig worden vast gelegd voor welke financiële doelein den (bijvoorbeeld subsidies en lenin gen ten behoeve van de infra-struc- tuur en voor projecten van algemeen belang, het tegengaan van prijsfluc tuaties, technische bijstand e.d.) Deze steun door de landen zal mo gen worden gebruikt en hoe de con trole op de besteding zal zijn. Wat het handelspolitieke deel van de overeenkomst betreft, zo wordt vastgesteld, dat de conventie voor vijf jaar zal gelden en daarna weer kan worden vernieuwd. Zij voor ziet in het opheffen per 1 januari 1963 van de douanerechten bij de in voer van een aantal koloniale pro- dukten en het instellen op dezelfde datum van een nieuw gemeenschap pelijk buitentarief voor die produk- ten. Verder het aanvaarden van be schikkingen, die aan de koffie en ba nanen uit de Afrikaanse landen af zetmogelijkheden verzekeren, welke tenminste gelijk zijn aan die, welke thans daarvoor (hoofdzakelijk op de Franse markt) bestaan. Tevens wordt voorzien in de mogelijkheid van ontsnappingsclausules teneinde eventueel de industrieën van de ge associeerde staten te kunnen steu nen. Ook zal er nauw overleg komen tussen de „zes" en de „zestien" met betrekking tot het scheppen van af zetmogelijkheden voor elkanders pro- dukten. Prins bezoekt onze troepen in Duitsland Prins Bernhard bezoekt vandaag in zijn functie van inspecteur-gene raal der Kon. Landmacht de Neder landse legereenheden die thans ge legerd zijn in Duitsland. Ook woont de Prins een gedeelte der schietoefe ningen by, welke een afdeling veld artillerie in Duitsland houdt. Mulisch boos over boekje met citaten Kort geding of schikking? De schrijver Harry Mulisch is voornemens een kort geding aan te spannen tegen de in Tielt (België) gevestigde uitgeverij Lannoo, als de ze niet zou voldoen aan zyn twee eisen nl. intrekking van het enige weken geleden verschenen boekje „Harry Mulisch, de minstreel van het Leidse Plein" en een schadever goeding van f 1,50 per reeds ver kocht exemplaar. Harry Mulisch is verontwaardigd over dit boekje omdat de auteur de Haagse journalis Leo Thuring daarin een z.i. feitelijk onjuist por tret van hem geeft en voorts schro melijk misbruik heeft gemaakt van het recht van citering. Het boekje zou voor het grootste deel bestaan uit citaten van Mulisch zelf en uit gepubliceerde interviews die anderen met Mulisch hebben gehad. Om de ze reden hebben ook Simon Vin kenoog en E. d'Oliviera een scha devergoeding van f 150.resp. f 500.- van de uitgeverij geëist. De jurisch adviseur van de Ne derlandse Vereniging van Letter kundigen, mr. J. van Nus, die na mens Harry Mulisch optreedt zou het korte geding aanhangig maken als niet voor of op dinsdag 10 april een bevredigend antwoord van de uitgeverij zou zijn ontvangen. Mr. Van Nus heeft vanochtend een brief ontvangen van mr. Frans van Isacker uit Mechelen, die als raadsman voor de uitgeverij op treedt, waarin deze om enkele da gen uitstel vraagt. Mr. van Nus acht de mogelijkheid van een schikking niet uitgesloten. Storm in glas water Naar aanleiding van de kritiek die in Belgische dagbladen is uitge oefend op het optreden van de Ne derlandse marechaussee bij een grenspost in Limburg heeft de bri gadecommandant van de Kon. Ma rechaussee in Roermond verklaard, dat hij de uitlatingen van Belgische zijde beschouwt als „een storm in een glas water". De lezing is op verschil lende punten onjuist, zo deelde hij verder mee. De Duitser is wel even kwaad ge weest. maar later heeft hij excuses gemaakt en een sigaar aangeboden, aldus de commandant. Deze zei ver der dat de verhouding met de Belgi sche Rijkswacht ter plaatse uit stekend is. Alleen die met de Belgi sche douane laat wel eens te wensen over. Stijgende export grafische produkten Blijkens het jaarverslag van de vereniging „Het Grafisch Export centrum" is de export van grafische produkten in 1961 met 9,7 (v.j. 5,9%) gestegen tot ca. f135 miljoen. Opmerkelijk wordt in het verslag ge noemd dat de uitvoer van grafische produkten naar de Euromark tl anden zich tot een stijging van ca, 9 be perkte. Deze bedroeg ca. 53 van de totale grafische uitvoer. Wat de uit voer naar andere landen en in het bijzonder Europa buiten de Euro- markt. betreft, vestigt het verslag speciaal de aandacht op de Britse markt, die f 15.985.000 bedroeg. RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden, Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Illllllllllll

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3