„Het water komt ons thans tot de lippen" HAN ZEE MAAKT MEN ZICH EREED VOOR PAASDRUKTE Twee jonge arbeiders rammen de muur in Berlijn met vrachtauto erwachtingen zijn hoog gespannen Nederlandse Bioscoopbond: Eindelijk schijnt de zon! RAZZIA OP WAPENS AAN AMSTERDAMSE WALLETJES ssySÉï.% Schoten van de Oostduitse volkspolitie misten doel KUNSTGEBIT m pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 april 1962 Derde blad no. 30626 Advertentie Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletton De Bond ter bevordering van de belangen van spasticl houdt op zater dag 28 april in de Twentse Schouw burg in Enschede zijn jaarlijkse ver gadering. De nieuwe C.A.O. voor de confec- tlelndustrie ls door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd, nadat ln de door partijen Ingediende voor stellen enige geringe wijzigingen wa ren aangebracht, o.a. met betrekking tot de vakantie. Het College kon zich n.l. niet verenigen met de voorgestelde uitbreiding van de vakantie voor het gehele personeel, zodat de vakantie duur voor 1962 dus op twee weken en drie dagen gehandhaafd zal moeten blijven. Inlichtingendienst „zuare jongens teas de politie te ving af (Van onze Amsterdamse correspondent) Tientallen manschappen van Rijks- en gemeentepolitie hebben gisteren een razzia in de Amsterdamse binnenstad uitgevoerd op zoek naar wapens. Hoewel vele huiszoekingen bij verrassing plaatsvonden, heeft de actie geen resultaat opgeleverd. :'.-V i éindelijk zon! Dat was de verzuchting van een moeder, die indagmiddag met haar drie kinderen aan het spelen was op Katwijkse strand. Ze had haar kroost na schooltijd goed gepakt" en was naar buiten gegaan. „Je moet er van profite- als je er de kans voor krijgt. We zijn dat de laatste maanden gewoon. En we hebben de zon zo hard nodig!", iindelijk zon! Zei een exploitant van een van de restaurants i de Noordwijkse boulevard. ,,Het is direct te merken, want het zonnetje maar even schijnt, dan nemen de klanten achter beschuttende glas plaats op het terras". Hoewel het nog fris was, ver maakte dit viertal zich toch uit bundig op het Katwijkse strand met het reeds eeuwenoude spel waarbij zand en de altijd weer aanrollende golven niet ontbre ken. (Foto Leidsch Dagblad) lelük zon! Riep een strandex- it te Katwijk aan Zee uit, die jtwee helpers zijn houten etablis- it aan het opbouwen was. „We er vanmorgen in de stromende mee begonnen en hebben bij- veel last gehad van de wind. is te hopen, dat het nu beter Pasen is immers in zicht en die tijd moeten we toch zeker bedrijf kunnen openen!" het was gistermiddag heerlijk het strand. Tenminste als men buiten de wind bevond. Die was nog schraal en joeg de gol- hoog op. Een machtig gezicht. I al voor hen. die dat nog nooit n hebben. Maar de mensen, die de zee en het strand moeten le- hebben het graag nog anders. lurlijk zon en danliefst eei> snwind. die het verblijf aan de IQ aangenaam maakt. zijn jaren geweest, dat de len- zich in al haar pracht en onheid reeds vroeg aandiende, dat het toeven aan zee aange- was en dat men in de bol- treek volop kon genieten van de renpracht. Dat is nu bepaald niet geval. Aan de kust is het koud en ►olbloemen zijn. op wat krokussen nog niet uit hun groene jasje t-e schijn gekomen. Gunstig mannen van de „vreemdelin- ndustrie" vinden dat echter zo niet. „De mogelijkheid is nu zeer ii. dat met Pasen alles in volle staat. Dat zou een buitenkans- jn, want dan staat het vast- dat uizenden en nog eens duizenden indelingen vooral Duitsers ons land komen. Zoals de zaken staan rekenen we erop, dat we topdrukte krijgen met het paas- einde. Heel veel hotels zijn reeds iroken en als het zonnige weer houdt, zijn we er van overtuigd, er in de gehele kuststreek geen tsje onbezet blijft", zo vertellen it beetje zon van gistermiddag, eerste vleugje lente, heeft velen gedaan. Niet alleen de bewoners de kust- en bollenstreek, maar uit vele andere plaatsen. Het was ct te zien in de parken: moeders kinderwagens, spelende kinde- opgewekt wandelende bejaarden noem maar op! ie zon heeft echter de mensen, in hoofdzaak hun boterham moe- verdienen in het zomerseizoen en dan nog graag een „graantje" in voor- en naseizoen „meepikken" onder goed gedaan. Ze zijn wat pvolier gestemd, want heus, de ruitzichten voor Pasen waren niet best. 'olven machtig •De Zwaan", even links op het uin voor het pittoreske witte kerk- van Katwijk aan Zee, ontmoet- i we het echtpaar Birkemeier uit eulen. Het was met twee kinde- m een weekje naai- Holland ge- omen om daar te genieten van frisse en gezonde zeelucht. Machtig, die golven", riep me- rouw spontaan uit.Ze kwam ogen ikort om naar het spel van het rater te kijken en ze liet de zorg *eede kamerlid benoemd verklaard tol lid van de Tweede Kamer, in vacature-F. van Vliet, is benoemd Waard de heer M. F. Broos te ten op Zoom voor de KVP. ie heer Broos volgt op de KVP- t de heer P. J. Lardinois uit Lon- 1 op. Deze had zijn benoeming aanvaard. Je heer Broos is thans wethouder b Bergen op Zoom en lid van de °v. Staten van Noord-Brabant. voor haar kroost over aan haar man. Allerwege is men nu in de bad plaatsen bezig dat te doen wat no dig is om de gasten prettig te kun nen ontvangen. De huizen en hotels krijgen een goede beurt. Meubels wor den geplaatst in kamers, die gedu rende het winterseizoen leeg hebben gestaan en schilders zijn druk in de weer het door het zand en zout van het- zeewater aangedane hout van deuren en kozijoien een fris kleurtje te geven. Bezet Zo maakt men zich aan de kust gereed voor het badseizoen. De voor uitzichten voor juli en augustus zijn beslist niet somber. Men mag van ge luk spreken als men voor die maan den nog een plaatsje vindt. De mees te hotel- en pensioneigenaren moe ten „bezet" laten horen. In het. voor- en naseizoen kan men nog volop te recht. De verwachting is echter, dat, als de weersomstandigheden een beet je bestendig blijven, er in de ko mende dagen en weken nog veel ver huurd zal worden. Katwijk en Noordwük, Noordwij- kerhout en Wassenaar cn vele an dere plaatsen, die dicht bij de kust liggen zijn bijna klaar, om de stroom van vakantiegangers te verwelkomen. En men heeft in die plaatsen maar een wens: Mag het een goed seizoen worden, niet alleen voor ons, maar ook voor onze gasten, die naar zee komen om te profiteren van zon en water! De razzia was een rechtstreeks ge volg van de arrestaties van twee wapenhandelaren en enkele Schip- hol-employé's, die een groot aantal pistolen uit wapenzendingen heb ben gestolen en doorverkocht. Een van de wapenhandelaren is de in donker Amsterdam bekende „Revol ver Paultje". Hij heeft reeds enkele vonnissen achter de rug voor het verkopen van wapens aan personen, die hiervoor geen vergunning heb ben. „Revolver Paultje" wordt in de buurt van de wallen beschouwd als een politiespion. Vermoedelijk uit vrees dat hij tijdens zijn hechtenis namen en adressen van zijn afne mers zou noemen, hebben deze er voor gezorgd de wapens niet meer in hun bezit te hebben. De actie begon gisteren tegen de middaguren, op welke tijd de tot de vroege ochtenstond bedrijvige wal letjes in diepe rust lagen te sluime ren. Op tal van adressen tegelijk werd een inval gedaan, maar de be woners schenen op een dergelijke actie voorbereid: er was geen pi stool te vinden. Ook in de omgeving van de hoofdstad werden enkele adressen bezocht, o.a. te Nigtevegt en Landsmeer. De enige oogst van de razzia was de voorlopige aanhou ding van een in donker Amsterdam als „Jopie Doppie" bekend staande man, die voor een nader verhoor werd meegenomen. Bij de diefstallen op Schiphol zijn 36 pistolen en 2 geweren ontvreemd. Bijna 30 wapens zijn nog niet ach terhaald. Gezien de relaties van de daders van de diefstallen kan wor den aangenomen dat vrijwel alle wapens aan zware jongens zijn door verkocht. Op zichzelf is deze „bewa pening van de onderwereld" niet verontrustend. Op de Walletjes is men maar al te goed op de hoogte van de hoge straffen die het gebruik van wapens met zich meebrengt. Men acht het met het oog op in timidatie en bedreiging echter wel nuttig een vuurwapen te bezitten. Het is de politie bekend, dat er hon derden in omloop zijn, waarvan de dragers geen wapenvergunning heb ben. Voor een groot deel zijn deze pistolen afkomstig van militaire ver lofgangers, die hun befcittingen te gelde maken om hun verblijf op de Walletjes te kunnen rekken. De ille gale handelswaarde van een pistool is in Amsterdam circa f 100,-. Hier staat tegenover dat de vraag groter is dan het aanbod. Dat de inlichtingendienst van de „zware jongens" uitstekend functio neert is gisteren gebleken, toen bij de huiszoekingen geen enkel wapen werd aangetroffen. (Van onze correspondent in Bonn) Met gierende motor raasde gisteren in Oost-Berlijn een zware vrachtauto geladen met cement en stenen tegen Ulbrichts muur. Met zo n kracht kwam de auto tegen de betonnen grensafbake- ning, dat daarin een gat van vijf meter werd geslagen, waardoor heen de twee inzittenden van de auto, een 22-jarige en een 27- jarige arbeider, de vlucht naar de vrijheid in het Westen namen! De 'mannen moesten echter 250 meter over open veld lopen voor dat zij zich konden bergen achter de muur van een particulier huis. Oostduitse volkspolitiemannen schoten op de vluchtelingen, maar de kogels sloegen in het Westberlijnse huis zonder iemand te raken. Nu of nooit" Deze Katwijkse strand-exploi- tant wil kennelijk niet te laat zijn. vandaar, dat hij reeds gis teren zijn „tent" ging ophouwen. (Foto Leidsch Dagblad) 95' De Oostduitsers kwamen onmid dellijk in actie om het hatelijke gat van vijf meter in hun dierbare muur te dichten. De vrachtauto werd meteen weggesleept, waarna een pantserauto de wacht betrok. Com- I munistische pogingen om betonnen I brokken uit de muur, die op West- berlijns gebied terecht waren geko- j men, weer te bemachtigen mislukten, i Politiemannen uit West-Berlijn joe- I gen met steun van Franse soldaten Oostduitse Vopo's terug en vervoer- I den de brokken beton naar een nabijgelegen afvalstortplaats. De twee vluchtelingen vertelden in I West-Berlijn dat zij opdracht hadden gekregen cement en stenen aan te voeren voor versterking van de I muur. „Zo dicht komen we nooit meer bij de muur", hadden zij tegen elkaar gezegd, „als we naar het Westen willen is het nu of nooit". Tienduizenden patiënten in Oost-Duitsland Volgens de Oostduitse minister van Volksgezondheid, Max Sefrin, zou de dysenterie-epidemie in Oost-Duits land haar hoogtepunt hebben bereikt. Sefrin gaf toe dat de gevreesde ziekte zich had verspreid tot de Oostzee haven Rostock en het district Suhl in Zuid-Thiiringen. Afgelopen zaterdag werd bekend gemaakt, dat er 28.000 ziektegevallen waren, merendeels in Oost-Berlijn. Het dodencijfer stond op drie. Volgens Westberlijnse zegslieden zijn verscheidene scholen in Frank furt ad Oder tot isolatie-ziekenhuizen ingericht. Het Westberlijnse stadsbe stuur twijfelt aan Sefrins bewering dat de epidemie zijn hoogtepunt heeft bereikt. Er zijn maatregelen uitge werkt teneinde overslaan van de ziek te naar het Westen te vermijden. Telegram aan de minister-president „Tot heden hebben wij de concur rentiestrijd nog volgehouden, maar het dient gezegd te worden, dat het water ons tot de lippen komt. Hoe zeer wij ook van onze eigen, geens zins geringe mogelijkheden gebruik maken, er is één ding, dat wij zelf niet kunnen oplossen, maar waar voor wij de hulp van de overheid no dig hebben, te weten het lastenvraag- stuk", aldus de voorzitter van de Ne- derlandsche Bioscoopbond, de heer Joh. Miedema uit Sneek gistermid dag in zijn openingsrede op de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de bond in Krasnapolsky in Amster dam. „Wij hebben aangetoond, dat te midden van de moderne ontwikke ling van het amusementswezen de uitzonderingspositie van 't bioscoop bedrijf niet is te handhaven, om dat deze positie onbillijk is. Ómdat zij in de toch al ongelijke concur rentie het bedrijf in zijn bestaan en zijn ontwikkeling belemmert en ook omdat het bioscoopbedrijf op den duur internationaal gezien geen uit zondering kan vormen. Gezien de précaire situatie, waarin het film- en bioscoopbedrijf meer en meer ge raakt. hebben wij de regering ver- I zocht onze bedrijven tussentijds te- Igemoet te komen door het daar- I heen te leiden, dat de gemeenten bij de heffing van vermakelijkheidsbelas ting niet boven een bepaald redelijk maximum zouden uitkomen en door afschaffing van de omzetbelasting in de sector van het film- en bioscoop bedrijf", aldus de bondsvoorzitter. Ingrijpen Het zou volgens hem diep te be treuren zijn als de activiteiten van het bioscoopbedrijf en zijn onafhan kelijkheid als gevolg van tijdelijke moeilijkheden misschien onherstel baar zouden worden aangetast, ter wijl door een tijdig ingrijpen veel ongelukken zouden kunnen worden voorkomen. De heer Miedema noemde het te leurstellend, dat het vraagstuk van Gistermiddag is de 7-jarlge Bram Korf uit Coevorden het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. Waar schijnlijk zonder voldoende op te let ten stak het jongetje de Van Heutzs- singel over en hij werd aangereden door een auto uit Coevorden. Zwaar gewond werd het jongetje naar het ziekenhuis te Coevorden overgebracht waar hij aan de verwondingen ls over leden. het bioscoopbedrijf nog niet als hoogst urgent wordt gezien. „Wij put ten echter vertrouwen uit de mede delingen van regeringswege. Maar de regering moge beseffen, dat ons bedrijf met de rug tegen de muur staat. Het hoofdbestuur blijft op de ze punten actief". De heer Miedema besprak vervol gens het wetsontwerp tot wijziging van de bioscoopwet, dat thans bij de Staten-Generaal aanhangig is. Het hoofdbestuur heeft ernstige bezwa ren tegen de in het ontwerp neerge legde gemeentelijke bevoegdheid tot het tussentijds wijzigen van voor waarden verbonden aan de bioscoop vergunning en tegen de keuring van advertenties en affiches, die niet in overeenstemming is te achten met de grondwet. Ook heeft 't hoofdbestuur bezwaar tegen de uitbreiding van de wettelij ke sanctiemogelijkheden en tegen de ministeriële bevoegdheid om in bij zondere omstandigheden de openbare vertoning van films voor een zekere tijdsduur te verbieden. „Grotere belemmeringen dan wij thans hebben, kunnen wij beslist niet verdragen en zijn in strijd met de ontwikkeling, die zich internationaal voltrekt", aldus de heer Miedema. Nakeuring De heer Miedema deelde voorts mede, dat het hoofdbestuur van de Bioscoopbond tevens bezwaar heeft tegen de bestaande extra beperkin- Twee jonge Oostduitsers zijn met een vrachtwagen naar het Westen ontkomen door de muur te rammen en ondersteboven te rijden. Een overzicht van de plaats, waar de drang naar vrij- heid weer sterker bleek dan be tonblokken. Advertentie Wanneer de vorm van het mond- weefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts is in staat het gebit weer possend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen cn do tere mondweefsels kunnen aantasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot do tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, eer», aangenaam alkalisch poeder, dot het gcbil| stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoon- spoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermendlaog- gebit goed vastzitten, zodot men even gemak kelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tonden. Dus geen angst meer voor verschuiven, los zitten e. d., doch wel een gevoel von zeker heid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. gen, die de wet het bioscoopbedrijf en de bevolking oplegt met betrek king tot de mogelijkheid van nakeu ring van films van gemeentewege. „Wij respecteren natuurlijk de in dividuele inzichten op levensbeschou welijk terrein. Wij ontzeggen echter wie ook het recht met de wet in de hand bij het zien van films normen aan te leggen volgens een bepaalde levensbeschouwing, die ook hem bin den. die deze levensbeschouwing niet delen. Deze wettelijke beperking geldt bovendien niet de overige communi catiemiddelen en cultuurmedia", zo stelde de bondsvoorzitter. Hij pleitte voor een vrijwillige beperking in film voorlichting en filmvorming. De vergadering besloot tenslot te een telegram te zenden aan de minister-president, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen bij haar streven naar verbetering van de economische situatie in het film- en bioscoopbedrijf de grootst mogelijke urgentie te verlenen aan de oplossing van het lastenvraagstuk. Een gelijk luidend telegram is verzonden aan de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5