ederland niet gelukkig met voorstellen Bunker Kennedy en Macmillan doen beroep op Russen SNOEPENKOMTBRIT DUURDER TE STAAN éw >r. Van Roijen voert Irukke besprekingen Tien Oscars voor iFest Side Story5 Vrijdag ministerraad Bunker Hoge Commissaris? Pensioen voor Von Papen i Geen vreugde Voorkom nieuwe ronde' kernproeven Sophia Loren beste aetrice PAS-OP DE-PLAATS-BEGROTING Zuiver speculatieve winsten niet langer belastingvrij teuws Ipgericht 1 maart I860 DINSDAG 10 APRIL 1962 No. 30626 De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van [oijen, heeft gisterochtend in Den Haag een onderhoud gehad - iet enkele ministers, onder wie de minister-president, prof. dr. J. 3 5. de Quay, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. 1. Luns. Een aantal ministers heeft gisteren gelijk gemeld nformeel contact gehad. Men meent in Den Haag dat deze informele contacten wel uilen voortduren tot de eerstkomende bijeenkomst van de ninisterraad op vrijdag a.s. Ambassadeur Van Roijen heeft gisteren ook enkele gesprekken |evoerd in het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De administratieve rechtbank in Freiburg heeft gisteren beslist, dat de Westduitse deelstaat Baden- Wurttemberg de vroegere Rijkskan selier Franz von Papen met terug werkende kracht, van 1 december 1953 af pensioen als majoor van het voormalige keizerlijke leger moet be talen. Het ministerie van Financiën van Baden-Wurttemberg had het ver zoek van Von Papen, die thans 83 als een overeenkomst tot stand Buitenlandse Zaken Soebandrio in Jaaf 1S afgewezen. I komt. Men zei echter niet hoe lang j Djakarta over deze aangelegenheid I De rechtbank achtte het feit. Bunker dat zou blijven. De Indone sische opvatting schijnt te zijn dat Bunker die functie slechts geduren de het eerste jaar zou bekleden. dat Volgens Amerikaanse zegs- I ieden, is de Nederlandse op- - 'atting dat de Indonesische cgering alle redenen heeft blij e zijn met de voorstellen van illsworth Bunker, maar dat de Nederlandse regering die vreug- niet kan opbrengen. Ook :eide men te geloven dat de Nederlanders pas over de voor dellen van Bunker zijn inge- icht toen deze al waren afge rond. Men meende te weten dat Indonesische regering het graag zo spoedig mogelijk eens lilde worden met de Nederlan ders over de voorstellen van unker. Malik weer naar de V.S. mits. In Washington is gisteren uit di plomatieke bron vernomen, dat de Indonesische ambassadeur in Mos kou, Adam Malik uit Djakarta naar Washington zal terugkeren om de inleidende onderhandelingen met de Nederlanders over Nieuw Guinea te hervatten, vooropgesteld dat Den Haag instemt met de voorstellen van de Amerikaan Ellsworth Bunker. Aangenomen wordt, dat de V.S. zullen trachten hun invloed te doen gelden bij de Nederlanders, om te verhinderen dat de onderhandelin gen „schipbreuk lijden". Hier wordt aan toegevoegd, dat minister van zal spreken met de Amerikaanse ^on ^aPen tijdens het nazi-regime uarcrnoinpno nac'nn Vioc.fr hal'loaH ambassadeur Howard Jones. Men zei dat duidelijk de indruk heerst dat Bunker nauw samenwerkt met het ministerie van Buitenlandse Zaken van Amerika wat deze voor stellen betreft en men bevestigde dat de voorstellen de instemming heb ben van de regeringen van de V.S. en Engeland. Soekarno blijft doorgaan President Soekarno van Indonesië heeft gisteren verklaard, dat hoewel de voorstellen van de Amerikaan Ellsworth Bunker voor hernieuwd overleg met Nederland in principe zijn aanvaard, Indonesië zijn cam pagne om West-Irian in bezit te krijgen vreedzaam of anderszins zal voortzetten. verscheidene posten heeft bekleed, geen geldige reden om hem zyn pen sioen te onthouden. Volgens Soekarno kan Indonesië niet van agressie ten opzichte van „West Irian" beschuldigd worden, zo min als de inwoners van Texas van agressie beschuldigd kunnen worden wanneer zij een Indonesische invasie van Texas gewapenderhand zouden afslaan of wanneer de Ne derlanders wapens zouden gebruiken tegen een Indonesische invasie van Limburg. Soekarno sprak op een luchtvaart tentoonstelling in Djakarta. Hij zei dat zelfs wanneer „West Irian weer in de schoot van Indonesië zou zijn terugkeerd, de Indonesische revolu tie politiek, economische en op al het ander terrein nog onvoltooid is". Ook zei men vernomen te hebben I.t er een aantal redenen voor die iouding is: De Indonesiërs zouden noeilijkheden tussen pro-Indonesi- che en pro-Nederlandse Papoea's rezen. Ook zou aan Amerikaanse mbtenaren door de Indonesische egering zijn gezegd dat een akkoord Indonesië in staat zou stellen de voor Ned. Nieuw Guinea zou worden. militaire voorbereidingen tegen Ned. Nieuw-Guinea te staken en de hulpbronnen te wijden aan de econo. mische opbouw van het land, het geen weer zou helpen de stabiliteit in Zuidoost-Azië te vergroten. Men zei dat de militaire transportbe- j hoeften het thans moeilijk maakt voldoende vervoersgelegenheid te scheppen tussen de Indonesische eilanden onderling, met name wat voedingsmiddelen betreft. Men zei voorts dat de voorstellen van Bunker technisch niet lijken te voorzien in overdracht van de soe vereiniteit aan Indonesië, maar ge richt zijn op overdracht van het be stuur aan Indonesië tot het tijdstip dat de Papoea's hebben besloten of zij bij Indonesië wensen te behoren of onafhankelijk willen worden. Kennelijk voorzien de voorstellen er in dat de Nederlanders het eerste jaar van het akkoord gebruiken om hun bestuur af te wikkelen. In het tweede jaar zouden Indonesische ambtenaren komen om het bestuur over te nemen. Aan het eind van dat jaar zou deze overneming vol tooid moeten zijn. De in de voor stellen genoemde neutrale commis sie, zou toezicht houden op enigerlei referendum of andere vorm van zelfbeschikking voor de Papoea's om een besluit over hun toekomst te nemen. Men meende te weten dat Ellsworth Bunker Hoge Commissaris der V.N. President Kennedy en premier Macmillan hebben samen een persoonlijk beroep op premier Chroesjtsjow gedaan om een doel treffende overeenkomst tot een verbod van kernproeven goed te keuren. Vanmiddag om half vier is het beroep gelijktijdig in Washington en Londen gepubliceerd. De bedoeling van het Wes terse beroep is een nieuwe ..ronde" van kernexplosies door de Verenigde Staten en Rusland te voorkomen. Naar vanmorgen verluidde, dringen Kennedy en Macmillan er bij Chroesjtsjow op aan redelijk te zijn wat be treft maatregelen ter voorko ming van bedrog. De twee Westelijke rege- j ringsleiders doen in hun bood schap geen voorstel tot het houden van een topconferentie. Bij de 34-ste jaarlijkse prijsuitrei king aan de beste films en acteurs jaar, gisteravond in de Cali- Een Oscar voor Sophia Loren als beste actrice. WEERBERICHT MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht plaatselijk enige regen, morgen overdag wisselende bewol king met enkele verspreid voorko- l mende buien. Over het algemeen I iets hogere temperaturen. Overwe gend matige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 APRIL. Zon op: 5.54 uur; onder: 19 29 u. I Maan op: 10 43 uur: onder: 2.06 u. Hoogwater te Katwijk te 7 57 en 20.34 uur, laagwater 'e 3.31 en 15.59 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's fornische plaats Santa Monica ge houden, is de filmversie van de mu sical „West Side Story" de grote overwinnaar gebleken. De film ontving niet alleen een „Oscar" als de beste film, maar behaalde in het geheel tien Oscars, waaronder die voor de beste plaats vervangend acteur en actrice, George Chakiris en Rita Morena, en die voor de beste regisseurs, Jerome Robbins en Robert Wise. Voor de eerste maal sinds 1939 werd de Oscar voor de beste ac teur en actrice aan niet-Amerikanen toegewezen, namelijk aan Maxi milian Schell voor zijn rol in „Rechtszaak in Neurenberg" en aan Sophia Loren voor haar rol in „Twee Vrouwen". De Zweedse film „Door een donker glas" van Ingmar Berg- ma nwerd bekroond als de beste bui tenlandse film. Henry Mancini ontving twee Os cars in verband met „Breakfast at Tiffany's". Hij deelde de prijs voor I het beste lied, „Moon River", met Johnny Mercer en won tevens een Oscar voor de beste muziek. ,De Kanonnen van Navarone" be haalde een Oscar voor de beste spe ciale effecten. .Voorts werd de onderscheiding nog toegewezen voor „The Hustler". „Splendor in the Grass", „Le ciel et la boue", „Project hope", „La dolce vita", „Seawards the great ships" en „Ersatz". Speciale ereprijzen werden toege kend aan producer Stanley Kramer, regisseur George Seaton. choreograaf Jerome Robbins, Fred Metsier. direc teur van 20Th Century Fox, en Bill Hendricks, directeur van Warner Brothers voor publieke betrekkingen. GSenn cnesns Rist Masa De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn heeft gisteren in Wash ington verklaard dat hjj 't niet eens is met de opvatting van de geleerden van de Nasa. die de ..lichtende deeltjes" die hij tijdens zijn vlucht heeft waargenomen stukjes email uit de huid van zijn cabine zouden zijn. Hij acht de herkomst hiervan nog onzeker en vindt dat een volgende ruimtevlucht moet worden afgewacht om hieromtrent een duidelijk oordeel te verkrijgen. Op uitnodiging van de Neder landse regering brengen twee VN-vertegenwoordigers van de Brazzaville-landen een bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea. De vertegenwoordigers bij hun selmatfg vredespropaganda tegengaan i aankomst in Hollandia. De Verenigde Staten zullen eind april weer kernproeven beginnen tenzij er voordien overeenstemming met de Sowjet-Unie over een gecon troleerd verbod van kernproeven is bereikt. Amerikaanse autoriteiten treffen thans aldus het blad „Newsweek" voorbereidingen voor een serie van 25 tot 30 proefnemingen tussen eind april en juni. De proeven zouden onder meer het op een hoogte van meer dan 160 km tot ontploffing brengen van een atoomkop voor een raket en het afwerpen van een dozijn kernwapens uit vliegtuigen omvatten De VS hebben reeds een tweede ge- bied in dé Grote Oceaan aangewezen voor het houden van eventuele nieuwe kernproeven. Intussen sleept de ontwapenings conferentie in Genève zich moeizaam voort. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, heeft gisteravond ver klaard, dat de conferentie in een „volslagen Impasse" is geraakt. Vol gens de Rus bestond er niet de min ste hoop, dat de VS hun voornemen tot het houden van kernproeven in de atmosfeer zouden laten varen. Arthur Dean, de Amerikaanse afge vaardigde, zei daarentegen, dat zijn land bijzonder verlangend was „de boze geest van de kernproeven terug te dringen in de fles waaruit hij bij de Sowjetrussische proeven van vorig jaar september was ontsnapt". De VS hebben gisteren op de ont- wapeningsconferent e een ontwerp- verklaring ingediend over de kwestie van het verbieden van oorlogspropa ganda. In Westelijke conferentiekringen is gezegd, dat de Sowjet-Unie het Ame rikaanse ontwerp als onvoldoende ge kenschetst heeft. De Russ.sche afge vaardigde had gezegd, dat de VS stel- De Amerikaan Dean had daarop ge opperd. dat de Sowjet-Unie dan evengoed die geschriften van Marx en Lenin zou kunnen verbieden waarin de nadruk wordt gelegd op de onvermijdelijkheid van oorlog met de kapitalistische landen. Prinses Irene was gisteren naar Schiphol getogen om haar vader te verwelkomen bij zijn terugkeer uit Mexico. Hij bleek echter al in Brussel te zijn uit gestapt om per helikopter naar Soestdijk te gaan. Prinses Irene verlaat onverrichter zake het plat form van Schiphol. (Van onze Londense correspondent) Van de oppositiebanken in het Lagerhuis klonk gisteravond hoongelach, toen Selwyn Llöyd, de kanselier van de schatkist, zijn nieuwe belasting op snoepgoed, ijs en alcoholvrije dranken aankondigde, welke thans met niet minder dan 15 procent van de groothandelsprijs worden belast. Lloyd stelde het voor of het een lang gevoelde grief was, dat dit niet veel eerder is gebeurd, ge zien de loodzware belasting op alcohol, maar deze laatste is al tientallen jaren geleden ruimschoots gewettigd gebleken als rem op een te groot alcoholgebruik. Deze maatregel heeft reeds van tevoren kritiek uitgelokt omdat de belastingen geen rekening zullen houden met de verliezen welke der gelijke transacties kunnen opleveren. Maar de regering zag er in elk ge val van af, om deze stap terugwer kende kracht te verlenen. De maatregel is de prijs welke de regering moet betalen om de mede werking van de Britse vakbeweging te verzekeren voor de pas opgerichte Nationale Raad voor Economische Ontwikkeling die zal trachten de economische groei in juiste banen te leiden. Slot pag. 2 Lloyd, die kennelijk de koopkrach tige tiener als belastingobject heeft ontdekt, voerde het gezondheids argument aan: „Te veel snoepen is niet goed voor de jeugd Iedereen had natuurlijk verwacht dat de kanseliergezien de anti- Automatenkraker te Breda in arrest (Van onze correspondent) Op verzoek van de Bredase politie is in Eindhoven een 23-jarige vloe- renlegger uit Breda aangehouden, die tientallen automaten heeft gekraakt. In Breda had hij er 12 geforceerd en in Tilburg 6. Bij zijn verhoor bleek dat dit te verwaarlozen activiteiten waren, vergelijken met zijn „staat van dienst" in Rotterdam. In de Maas stad had hij namelijk ruim 80 auto maten in diverse soorten onder han den genomen. Het ging hem daarbij niet om de handelswaar, maar om het geld. De man is in het verleden al eens eerder veroordeeld, maar dat was toen voor het lichten van offer blokken. roók-campagnewelke de zegen der regering heeft, tabak nog zwaarder zou belasten dan reeds het geval is of speciaal de riskante sigaretten zou treffen. Maar de prijs daarvan blijft onveranderd. Lloyd zei dat invoering van een verschillend belastingtarief voor si garetten enerzijds en rooktabak an derzijds onmogelijk is. Het publiek zou in dat geval de goedkopere tabak gebruiken om zelf sigaretten te draaien. AUes blijft dus bij het oude. Mis schien heeft Selwyn Lloyd de snoep lustige jeugd en de ouderen vooral niet te vergeten in ?en land, waar vaak slecht gegeten, maar enorm veel gesnoept wordt! willen tref fen om zich op deze manier bij voor baat te willen dekken tegen een op den duur te verwachten ver mindering van de opbrengst der ta baksaccijns, welke op het ogenblik maar liefst 885 miljoen pond in het laatje brengt. In Lloyds besluit om ook de laatste der prettige dingen te belasten zit waarschijnlijk onbewust ook een puriteins element, dat in het Engelse leven nog altijd een grote rol speelt. Aan de andere kant zullen koffie, cacao en suiker als pleister op de wonde iets minder worden belast. Maar de belangrijkste maatregel, waarvan reeds is geprofiteerd, is het besluit om voortaan zuiver specula tieve winsten op korte termijn door de gewone belastingen te tref fen. Totnutoe waren kapitalen, die voortvloeiden uit speculaties en wel ke als een normale aanwas werden beschouwd, tot veler ergernis schot vrij. Winsten op aandelen, welke bin nen zes maanden van eigenaar ver wisselen en winsten voortvloeiende uit verkoop van onroerende goede ren, welke korter dan drie jaar in het bezit van de verkoper zyn, zullen de dans niet meer kunnen ontsprin gen. Lloyd legde er de nadruk op dat het hem niet om de opbrengst zelf te doen Is, maar alleen om fisca le rechtvaardigheid! •Een persoonlijke stijl ook In costuums vindt U bij Penseel. De allernieuwste Ascot modellen 1962. Vanaf t 89." AlCot Hoia-tC Haarlemmerstraat 175 Uit het Leidsch Dagblad van i 10 April 1862: Verschillende dagbladen 1 geven een onnauwkeurig ver- 1 slag van de plegtige installa- tie van Mr. F. B. Coninck Liefting als rechter in de ar rondissementsrechtbank al- hier op Maandag l.l. Er zijn geen aanspraken gehouden. Burgemeester en Wethou- 1 ders van Leiden doen te we- 1 ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot benoeming van een hulponderwijzer met 1 hoofdakte op een jaarwedde 1 van 500,-. EIDSCH DAGBLAD lirecteur. E A E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1