en gfleis Voor k Mensonides zwemt tweemaal record i f999.99 Mr. De Groot behaalt zijn derde winstpunt Nationale kampioenen in wedstrijd 16 M2 GEBR. HUISMAN GRUENFELD OVERLEDEN Nu gflCp veelvuldig voorkomt. Sportsplinters MORGEN INTERNATIONALE KUNSTMAAN IN RUIMTE? „Academische rouw" van studenten in Lissabon UW FIETSENHANDELAAR Overstroming in Australië LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 9 APRIL 1962 De Haagse zwemmer Wieger Mensonides is het afgelopen weekeinde bijzonder op dreef geweest. Zaterdag verbeterde hij bij de wedstrijd om de J. P. Hauser-beker in Amsterdam het Nederlands record 200 meter schoolslag (25 meterbaan) met een tijd van 2.34.6, een dag later was hij bij de vijf kamp van PSV in Eindhoven zelfs nog sneller. Hij liet in de lichtstad twee maal 2.34.3 afdrukken, zodat hij voor de tweede maal binnen 24 uur het Nederlandse record scherper stelde. Hauser-beker De strijd om de J. P. Hauser-beker ging in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam alleen tussen Het IJ en HPC. In feite was het een twee strijd tussen Bert Sitters en Johan Bontekoe, van wie Sitters meer steun had van zijn ploeggenoten dan de Heemstedenaar, zodat Het IJ met een verschil van twee punten (25- 23) voor de zesde achtereenvolgen de maal het kleinood, dat door Sjoukje Dijkstra aan de aanvoerder van de Amsterdamse ploeg werd uit gereikt, mee naar huis mocht ne men. De andere verenigingen speelden geen rol. ZAR werd derde met 12 punten dank zij 'n onbedreigde zege van Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag in 56,8 sec, ZIAN en Ne- reus deelden de vierde plaats met elk 10 punten. Van de twee recordverbeteringen die tijdens deze wedstrijden plaats vonden was die van Wieger Menso nides op de 200 meter schoolslag re latief beter dan de prestatie van Jo han Bontekoe op de 200 meter vrije slag (2 min 7.0 sec). De Hagenaar immers legde de af stand zonder enige tegenstand in 8.34.6 af en stelde daarmee het re cord met maar liefst 2,2 sec scher per. Bontekoe verbeterde het op naam van Leo Verburgt staande re cord met 0.1 sec. Goede tijden waren ook de 2.23.4 waarmee Harry van Osch met 0,1 sec verschil voor Bontekoe de 200 meter rugslag won en de 1.03.5 en de 1.03,6 op de 100 meter vlinder slag van respectievelijk Jan Jiskoot en Bert Sitters. In Eindhoven Mensonides zwom in Eindhoven Eljn race zonder enige tegenstand. Zijn clubgenoot André van der Mark, die als tweede eindigde, had 13,8 seconden meer nodig. Bij de wedstrijden in Eindhoven verscheen Adrie Lasterie voor het eerst sinds enkele maanden weer aan de start. De Naar denzwemster die na een blindedarm-operatie maandag uit het ziekenhuis kwam, won de 100 meter vrije slag in 1.05.2 voor Willy Lambour (1.05.7). De vijf kamp, waarvoor zowel de prestaties Gewiclithefteam klopt Luxemburg Het Nederlandse gewichthef team heeft zaterdagavond te Esch sur Al- zette na een spannende strijd een 4—3-zege op Luxemburg behaald. Het duel tussen de Luxemburger Mersch en de Nederlandse zwaar gewicht Van Dorp moest de beslis sing brengen. Beide teams hadden op dat moment drie punten veroverd. In zjjn laatste stootbeurt moest Van Dorp, om de 352,4 kg van Mersch te evenaren, een gewicht van 140 kg omhoog brengen. De Nederlander 6laagde daarin juist. Aangezien Van Dorp 90.6 kg woog tegen de Luxem burger 120 kg ging het beslissende punt naar Nederland. Tijdens deze wedstrijden verbe terde Karei Urgert in het extra- vedergewicht het Nederlandse record tweehandig drukken. Hij bracht het van 83 op 85 kg. De uitslagen luiden: Extravedergewicht: Guliani (Lux.) 830 kg—Urgert (Ned.) 250 kg. Veder gewicht: Weber (Lux.) 275 kg—Hep- pener 250 kg. Lichtgewicht: Huppert- schen (Lux.) 295 kg—Van Loon 290 kg. Middengewicht: Esch (Lux.) 312,5 kg—Slaats 322,5 kg. Licht- zwaargewicht: Quintes (Lux.) 307,5 kgvan der Toorn 322,5 kg. Midden zwaargewicht: Michaelis (Lux.) 322,5 kg—Huits 320 kg. Zwaargewicht: Mersch (Lux.) 352,5 kg—Van Dorp 352,5 kg (Van Dorp winnaar i.v.m. lager lichaamsgewicht). WIN IN FEBRUARI.MAART EN APRIL TERUG» OP UW VESPA SCOOTER Vlees erbij vóór 15 april 1 Vraag wed- etrijdformulier bij de Vespa-dealer IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. GAAL I N.V. NEDEJ ?A R0ttenLuaSoenves 25 1 Roermond Telefooa 176600 Telefoon 4354 Overal deden in tnnna> en buitenland WIELRENNEN Riethoven-trofee voor Kloosterman De Leidse wielervereniging Swift- Combinatie hield gisteren de jaar lijkse wedstrijden om de Reinier Rie- hoven wisselbeker. Het was door de weersomstandigheden een barre rit over 80 km en van de 14 gestarte renners bereikten er slechts zes de finish. Dit. jaar ging de wisselbeker naar C. Kloosterman (Leiden) die de 80 km reed in 2 uur 13 minuten en 123 sec. De uitslag van deze rit (voor nieuwelingen en amateurs) luidde verder 2. Bert. Zoet (Sassenheim, P. v. Engelen (Alphen) 4. B. Odijk (Al phen 5. C. v. d. Hulst (Zoeterw.) 6. A. Sikking (Warmond). Zoet had de beker in I960 en 1961 gewonnen. De adspiranten reden om de 6 april-beker 'de verjaardag van wijlen Reinier Riethoven). De Leide- naar D. Bakvis (Leiden) veroverde de trofee. Hij reed de 32 km in 58 min. en 55 sec. Zondag a.s. vindt op een parcours in de Haarlemmermeer het lange af standskampioenschap op de weg plaats. Afstand 100 km. WIEGER MENSONIDES van de dames als van de heren tel de, werd gewonnen door Naarden 3736.9 pnt» voor PSV (3828.4 pnt), Kimbria (3839 2). ZIAN (3848.4) en Zwemlust (3898.0). Voetbal Afd. Leiden Kagia—TAVV 2-1 Ook in de Afdeling Leiden werd het afgelopen weekeinde bijzonder weinig gevoetbald. Wat de standaard elftallen betreft, behoeft de compe titieleider slechts een wedstrijd niet meer op een volgend programma te plaatsen, namelijk de bij windkracht negen gespeelde ontmoeting Kagia TAVV die door de thuisclub werd gewonnen met 21. De Kagianen hadden in de eerste helft het windvoordeel waardoor zij tot twee treffers wisten te komen. Het duurde wel heel lang voor men d'e juiste richting had weten te vin den. Tien minuten voor rust schoot J. Mollens uit 'n hoekschop ineens kei hard in: 10 Even later was het J. Biemond die de voorsprong wist te vergroten 20. J. Berkhout had daarvoor nog een strafschop gemist. Lang niet gerust op de goede af loop werd aan de tweede helft begon nen. Gelukkig voor de Kagianen ble ken echter ook de Teraarders de kunst van het doelpunten maken slechts matig meester. Er moest zelfs een strafschop aan te pas komen om de achterstand terug te brengen. Nico den Hartog faalde niet bij de ge makkelijke kans. Er kwamen nog benauwde ogenblikken voor het Ka- giaanse doel, maar de versterkte achterhoede wist het verder toch te klaren. In Wenen is gisteren op 69-jarige leeftijd overleden de Oostenrijkse grootmeester Ernst-Franz Grucn- feld. Hij was één van de grootste theoretici van het schaakspel en werd reeds in 1918 naar aanleiding van zijn resultaten in het toernooi van Ka- schau tot grootmeester benoemd. Een jaar geleden kwam hij nog in het Hoogoven-toernooi uit. BADMINTON Amerikaanse titel voor Sonneville De in Voorschoten wonende Indo nesiër Ferry Sonneville heeft zater dagavond te Indiantown het enkel spel van het toernooi om de open Amerikaanse badminton kampioen schappen gewonnen. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Tan Joe Hok met 17—15. 18—17. Om (le LD-Wisselkoning De LSG-er mr. A. de Groot heeft na de derde ronde van het persoon lijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond alleen de leiding geno men. Zelf versloeg De Groot met zwart de sterke Philidorspeler R. A. G. d'e Graaff. Deze kreeg in een Siciliaanse partij weliswaar een kans rijk spel. maar verslapte. De Groot sloeg terecht een remiseaanbod van de hand en kon tenslotte de partij in zijn voordeel beslissen. Dat De Groot alleen aan kop gaat, dankt hij aan Etmans die de andere grote kanshebber, zijn clubgenoot Joop Piket, een half punt wist te ont futselen. Etmans zag kans zich ge heel aan het tactische spel van Piket aan te passen en bereikte een ver diende draw. Hier volgt het partijtje: wit M. D. Etmans (Philidor), zwart J. J. Piket - Konings-Indisch: 1. d4, Pf6; 2. Pf3, g6; 3. Lf4 Lg7; 4. Pbd2, d6; 5. e3, Pbd7; 6. Ld3, c5; 7. o-o, o-o; 8. c4 Ph5; 9. Lg5, h6; 10. Lh4, f5; 11. g4, fg4, 12. Lg6, gf3; 13. Lh5, cd4; 14. Pf3, de3; 15. fe3, Db6; 16. Pd4. Pf6; 17. Lf6, Tf6; 18. Tf6. Lf6; 19. Dd3, Lh3; 20. Khl, Kh8; 21. Lf7, Db2; 22. Tgl, Df2; 23. Dg6. De3; 24. Tg3 remise, wit kan geen Lg8 spelen wegens Dgl schaakDgl, Tg 8 en zwart heeft voordeel. Titelhouder R. D. Westra versloeg op gedecideerde wijze {Joelsma. Deze kon tegen de actie van Westra tegen zijn koning niet het juiste plan vin den en verloor vrij kansloos. Oud kampioen Th. v. d. Oord jr. zag kans de hatelijke nul achter zijn naam weg te werken door een zege op de oude rot Demmendal. Deze leek ge ruime tijd voordeel te hebben doch in tijdnood keerden de kansen. V. d. Oord bleek zich in deze onrustige Jaarvergadering „Braassemermeer RUIM TWEE MILJOEN OPOE WEGI VESPA-DEALER voor Leiden en omstreken HOGEWOERD 66—68 Een Westelijk heren-hockeyteam is zaterdagmiddag op het terrein van „Breda" tegenstander geweest van een jeugdige selectieploeg. die uit kwam onder de naam „Rest van Ne derland". De westelijken wonnen de ontmoeting verdiend met 3—1. (Van onze zeilmedewerker) De jaarvergadering van de W.V. „Braassemermeer", zaterdagavond in restaurant „De Woelige Baren" te Roelofarendsveen gehouden, kwam tot een uniek besluit, nl. het hou den van een wedstrijd in de 16 m2 klasse voor alle nationale zeilkam- pioenen van het afgelopen jaar. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de 16 m2 klasse-organisatie, doch aangezien deze zelf geen wedstrijd kan organiseren, heeft zij tot de „Braassemermeer" het verzoek ge richt de organisatie op zich te ne men, die daaraan zal voldoen. De wedstrijden zullen worden ge houden op 28 en 29 april en de ini tiatiefnemers zowel als de organisa toren hopen, dat alle kampioenen op dit tournooi aanwezig zullen zijn Het zal ongetwijfeld een interessan te strijd worden. Er waren behalve deze mededeling van het bestuur nog verschillende andere, die de vermelding waard zijn. Een minder aangename deed de voorzitter, de heer C. Boekei. be treffende de plannen voor de bouw van een jachthaven aan de Noor- derhem. Men hoopte, dat dit jaar de financiële moeilijkheden veref fend zouden worden door een bij drage uit de toto-pot voor het nog bestaande tekort. Door een betreu renswaardig irxisverstand tussen de Ned. Sportfederatie en «de KVNWV, die langs elkaar heen praatten, is hiervan tot heden niets gekomen. De voorzitter zei evenwel te ver trouwen binnen korte tijd een be slissing te mogen vernemen, nu de KVNWV toegezegd heeft het plan van de „Braassemermeer" te zullen steunen. Voorts deelde de voorzitter hieromtrent, nog mee, dat thans ook tot Ged. Staten van Noord-Holland een verzoek is gericht om subsidie voor dit plan, aangezien het Braas semermeer op de rand van Zuid- en Noord-Holland ook voor onnoemelijk veel Noord-Hollanders eexx grote bron van recreatie is. De voorzitter bracht in zijn openingswoord naar voren, dat het ledental van de ver eniging, tal van jaren zwevend rond de 200, thans tot 270 is gestegen, een bewijs, dat de „Braassemermeer" aan zeer velen de nodige ontspan ning biedt. Daarom betreurde hij het, dat op deze vergadering zo wei nig jongeren aanwezig waren. De heer Boekei wees er ook nog op dat er overleg gaande is tussexi de vereniging en de beoefenaars van het waterskiën, oxn tot een verant woord gebruik van de plassen te ko men. De secretaris, de heer P. H. Verdel, deelde voorts mee. dat de vereniging had getracht een van de zes oefenboten van he Verbond voor de jeugd te verkrijgen. Daar andere verenigingen reeds een toewijzing door middel van loting hebben ver kregen, nam hij aan, dat de „Braas semermeer" er buiten is gevallen. situatie beter te bewegen en wist de tegenstander mat te zetten. Na de derde ronde luidt de stand: mr. A. de Groot 3; J. J. Piket 2Vi\ R. D. Westra (Philidor) 2; M. D. Etmans 1; R. A. G. de Graaff, W. G. Dem mendal en Th. v. d. Oord (beiden LSG) elk 1: S. Boelsma (Philidor) 0 punt. De afgebroken partij tussen Westra en Demmendal eindigde vol gens de verwachtingen in een zege voor laatstgenoemde. In de vierde ronde spelen: V. d. OordBoelsma, PiketDe Groot (een uiterst belang rijke ontmoeting)EtmansDemmen dal, en WestraDe Graaff. Verrassing Speedboten Naar aanleiding van het steeds groeiende aantal, waarvan sommi gen op onverantwoorde wijze ge bruik maken en de rust van vele andere watersportliefhebbers versto ren, wees de heer Pranger op het grote risico, dat de speedboten met zich meebrengen voor andere pias bewoners Eventuele schade, door speedboten toegebracht aan andere schepen, zal maar heel zelden te verhalen zijn. Bij een W.A.-verzeke ring wordt slechts een gering bedrag vergoed en maar heel weinigen zijn all-risk verzekerd. De KVNWV en de ANWB hebben hierop reeds de aan dacht van de minister gevestigd. Het jaarverslag van de penning meester. de heer E. R. Behrend, toonde een exploitatiewinst over 1961 van ruim f 1500.- met een wedstrijd exploitatietekort van bijna f 100.-. Deze gunstige resultaten zijn ver kregen dankzij de vorig jaar ver hoogde contributie. Naar aanleiding van de jaarcijfers uitte de heer Do. v.d. Hulst een klacht over de grote afdracht aan het Verbond, waarte genover de wedstrijdzeilers niet veel positieve kanten zien. Na enige dis cussie werd op voorstel van de voor zitter besloten in een dit najaar te houden vergadering deze kwestie na der te bezien. De heer Verdel memoreerde voorts de geslaagde wedstrijden van het afgelopen seizoen, dat de vereniging vier kampioenen heeft opgeleverd: de gebr. Bart en Henk Kraan in de FD's, J. van Staveren in de Shar pies, Bouw van Wijk in de Vrijheids klasse en E. J. Hoppe in de Val kenklasse. De gebr. Kraan behaal den de Europese titel in de FD's. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredende leden, de heren C. van Staveren, P. Tesnen en P. H. Vei-del werden herkozen. Contributie Bij de vastelling van de jaarlijk se contributie het bestuur stelde voor deze onveranderd te laten pleitte de heer Do v.d. Hulst voor een verhoging, om het tekort van de Noorderhem eerder te kunnen wegwerken, doch de penningmeester, de heer Behrend, wilde liever wach ten met een verhoging totdat de vereniging een eigen „home" heeft gekregen. Tot dit laatste werd be sloten. Wat het wedstrijdprogramma be treft, deelde de secretaris nog me de, dat dit er als volgt uit ziet: 28- 29 april kampioenen in de 16m2 klasse: 7-11 juli: Braassemweek en 29-30 september: Na-Braassem. Bij de rondvraag werd nog uitvoe rig gediscussieerd over het karakter van de wedstrijden. Men besloot de indeling in A-B-C-klassen te laten vervallen en alle gelijk te laten starten. Tevens besloot men de dag prijzen te laten vervallen, om het peil van de grote prijzen omhoog te brengen. In de eerste klasse A viel een enor me veirassing te noteren. Drs. Wei land <LSG), de grote kanshebber in deze groep moest tegen de veteraan F. Teleng (uit Leiderdorp) een pijn lijke nederlaag accepteren. Voor Th. Piket wiens party tegen Geyer voor lopig uitgesteld werd, zal de neder laag van Weiland zeker niet onwel kom zijn. Rosdorff klom door een bliksemoverwinning tegen Wiebes. De jonge Jan Kijne leverde een fraaie prestatie door tegen de geroutineerde Philidorman Schuss remise te maken. De afgebroken partij SchussTeleng eindigde in remise. Stand: W. M. Rosdox-ff (Phiüdor) en F. Teleng elk 2: Th. Piket m (uit 2); Dis. Wei land, Wiebes (LSG) elk 1%, Schuss en J. Kijne (LSG) elk 1, A. Geyer (Philidor) (uit 2). De vooruitge- speelde partij tussen Rosdorff en Weiland is nog niet in de stand ver werkt. In de eerste klasse B kreeg kop loper De Wekker (LSG) de eerste klap te incasseren en wel tegen drs. Selier, die totnutoe wat teleurstelde. Selier bracht een incorrect offer en won slechts door een een vijandelijke blunder. Jerrey Bey stelde zijn kan didatuur door een overduidelijke zege op de LSG-er V. d. Spek. Preenen (Philidor) had weinig moeite met de SPW-er Verkuyl. P. J. Piket was vrij. Stand na de derde ronde: Selier (Philidor) en De Wekker elk 2, Preenen 1% en 1 afgebr., Bey (Lei- then) 1 (uit 2), V. d. Spek 1 (uit 2), P. J. Piket (LSG) 0 en 1 afgebr., Jac. Verkuyl (SPW) 0 punt. Tweede klasse A: C. v. Tol (Leider dorp)A. Spek (VTL) remise: P. Wassenaar (Warmond)G. P. Sluyts (Philidor) 0-1. W. de Haas (Phili dor)C. Sterk (Leiderdorp) 1-0. Stand: Spek 2)i. Wassenaar 2. V. Tol I's, De Haas, Sluyts en Sterk elk 1 punt. Afgebr. partij: G. P. Sluyts C. v. Tol 0-1. Tweede klasse B: J. Melse (Phili dor)—K. J. de Haas (VTL) 1-0, H. VerbergA. J. Bokem (beiden Phili dor) 1-0, W. v. d. Willek (Warmond) C. J. Verbiest (Leithen) 0-1.Stand: Verbiest 2\i, Bokem en v. d. Willek ieder 2, Melse V/2, Verberg 1, De Haas 0 punt. Vrijdag 13 april a.s. wordt in het Dorpshuis te Leiderdorp de vierde ronde voor het kampioenschap ge speeld. is het verstandig zich daarte gen zo goed mogelijk te wapenen. Dat kunt u door overmatige in spanning en verblijf in dicht be volkte ruimten zoveel mogelijk te vermijden, door te zorgen voor vitaminerijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krijgen, dan bent u er beter tegen opgewassen, vooral wanneer u tijdig Aspirin van Bayer inneemt. Aspirin heeft een 3-voudige wer king tegen griep: het stilt de pijn, doet de koorts dalen en activeert het organisme. VOETBAL Internationale matches voor Fortuna '54 Het eerste elftal van de Geleense voetbalclub Fortuna '54 staat de ko mende weken een druk bezet int erna- ionaal programma te wachten. Woensdag 18 april speelt het team tegen de Duitse Oberligaclub Mün- chen '68, 26 april is de Belgische ere divisieclub Eendracht Aalst de gast bij Fortuna '54 en 3 mei komen Van der Hart c.s. tegen een tweede Bel gische vereniging. Padro Eisden, uit. Tot slot speelt de eredivisieclub uit Geleen op 15 mei a.s. een wedstrijd tegen het nationale Bulgaarse elftal, dat dan op doorreis is naar Chili, waar het zal deelnemen aan het fi- naletoernooi om het wereldkam pioenschap 1962. ATLETIEK Eén Duitse ploeg naar Belgrado Na een drieëneenhalf uur durende bespreking tussen leden van de internationale atletiekfederatie (IAAF), de voorzitter de markies van Exeter, de Brit Donald Pain, onze landgenoot ir. A. Paul en de Fransman J. Seurin. en vertegen woordigers van de Oost- en West- duitse atletiekbonden is men gisteren ;n Zürich overeengekomen met één gezamenlijke Duitse ploeg op de Europese atletiekkampioenschappen in Belgrado uit te komen. Het enige moeilijke punt dat over blijft is dat de selectiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen tussen Oost- en Westduitse atleten op neutraal terrein zullen moeten worden gehouden. In aanmerking komen hiervoor de steden Zürich en Praag. Binnen veertien dagen zal een definitieve beslissing in het bezit van de voorzitter van de IAAF moeten zijn. Het Oostenrijkse voetbalelftal, dat woensdag te Londen met 31 van Engeland had verloren, revan cheerde zich zindag te Dublin door een 32 zege op de Ierse vrijstaat. Het Zweedse nationale voetbal team heeft zaterdag in het Uollevi- stadion te Gotenburg met 3—1 ge wonnen van Tsjecho-Slowakije. Bij de rust hadden de Zweden een 2—0 voor sprong. Het Nederlands B-hoceyteam (dames) heeft zaterdag in Deventer met 1—1 gelijk gespeeld tegen het B- elftal van West-Duitsland. De Amerikaan Paul Pender heeft zaterdagavond in Boston de wereld titel in het middengewicht heroverd op de Brit Terry Downes. Pender ze gevierde op punten. Op 11 juli van vorig jaar onttroonde Downes de Amerikaan, die de strijd in de 9de ronde staakte, als wereldkampioen. Portugal negenvoudig houder van de titel heeft het wereldkam pioenschap rolhockey behouden. Op de laatste dag van het toernooi om het kampioenschap dat in Santiago werd gehouden, speelde Portugal ge lijk tegen Spanje 00 dat als tweede geklasseerd staat. Nederland eindigde op de zevende plaats. In totaal 165 equipes hebben zaterdag en zondag deelgenomen aan de 19de Brabant Grensrit, de eerste wedstrijd die telde voor de competitie om de Nederlandse kampioenschap pen betrouwbaarheidsritten van de KNAC. De eerste plaats in deze bijna 750 kilometer lange rit, die bij zeer slechte weersomstandigheden werd verreden, was voor Rob Gorris en Dries Jetten. ZWEMMEN Golfbrekers won toernooi In het nieuwe zwembad De Hommel te Utrecht had gisteren de vierde en laatste ontmoeting plaats tussen de verenigingen RAKET uit Delft, Wils kracht uit Utrecht, START uit Schie dam en de Leidse Golfbrekers. De laatste ontmoeting werd met flink verschil door Raket gewonnen (23.4 pnt.) maar in totaal kwam de Delft- se vereniging daarmee toch nog 9.7 punt te kort om LGB van de eerste plaats, die zij na de eerste drie ont moetingen had ingenomen, te ver dringen. LGB heeft dus de ontmoeting ge wonnen met 8103.6 punten, met Raket op de tweede (8113.3 pt.i. Wilskracht op de derde (8455.5 pt.), en Start op de vierde plaats (8863.7 pt.). De voornaamste uitslagen van de Leidenaren waren: 50 meter vlin derslag meisjes: 2. B. Dieben 42.6; 100 meter schoolslag dames: 3. T. Heemskerk 1.34.4; 100 meter rugslag heren: 1. H. van Beukering 1.11.8; 50 meter vrij jongens: 1. M. Prins 29.9; 50 meter rugslag meisjes: 1. E. van Brussel 40.1; 5 x 50 meter schoolslag meisjes: 1. LGB 3.52.4; 5 x 50 meter vrij jongens: 3. LGB 301.3; 5 x 50 me ter schoolslag dames: 3 LGB 3.47.6; 5 x 50 meter vrij heren: 3. LGB 2.34.9. BILJARTEN Titel eerste klas libre voor Bennie van Leeuwen De Amsterdammer Bennie van Leeuwen is zondag in Het Zuid in Den Haag Nederlands kampioen eerste- klasse libre groot biljart geworden. De 29-jarige winkelier verloor geen enkele partij. Het negatieve resultaat van dit toernooi was dat vier spelers t.w.: Franken (Tilburg), Sunuquest (Den Haag). Mever (A'dam) en Brummcr lA'dam) beneden het gemiddelde van 10.00 bleven en daardoor degra deren. Geen der spelers promoveert. Voor gevangenen op Cuba: dertig jaar dwangarbeid Alle deelnemers aan de mis lukte invasiepoging in april van het vorig jaar zijn in de Cubaan se hoofdstad Havanna veroor deeld tot dertig jaar dwang arbeid of net zolang tot zij een schadevergoeding kunnen bij eenbrengen van 62 miljoen dol lar (bijna 225 miljoen gulden). Voorts werden zij van hun staatsburgerschap en hun bur gerrechten beroofd. Volgens de Cubaanse pers hebben 1.179 personen terecht gestaan. Zoals bekend zijn vijf deelnemers aan de mislukte invasie in september terechtgesteld op grond van mis daden, die zij onder het regime van Batista gepleegd zouden hebben. Ver der verloor nog een aantal bij een ongeluk het leven en overleden er enigen aan verwondingen, die zij bij de gevechten hadden opgelopen. Twee zijn in de Verenigde Staten gebleven Spook in fles Een zeer oud spookhuis in de Noordzweedse stad Sundsvall is op prozaïsche wijze ontluisterd. Het huis loas in wijde omgeving hekend. Er iverden op gezette tij den spokengehoord: een naar geestig gierend, brommend geluid, dat het bloed in de aderen deed stollen. De bewoners van dit hui- veringioekkende bouwwerk vroe gen zelfs om politiebescherming en na verloop van tijd vermin derde het gespook. Onlangs kwamen arbeiders ach ter het raadsel. Tijdens herstel werkzaamheden ontdekten zij in ventilators een aantal lege fles- sen. Zodra de ivind door de ven tilators trok ontstond er in die flessen een soms gierend, soms loeiend geluid. Na verloop van (zeer lange) tijd kwam er regen water in de flessen, die daardoor hun spook-kwaliteiten verloren! toen zij met acht medegevangenen werden uitgezonden om te onderhan delen over een ruil van de gevange nen tegen tractors. Het bedrag van de schadevergoe ding is per veroordeelde vastgesteld en varieert van 95.000 tot 1.900.000 gulden. Het hoogste bedrag wordt ge- eist voor de twee militaire leiders van de inval Jose San Roman en Erneido Andres Oliva en voor de burgerlijke leider Manuel Ar time. Voor 221 veroordeelden is een bedrag van 380.000 gulden vastgesteld. Intussen heeft een comité van verwanten, die vrijlating trach ten te verkrijgen van de veroor deelde Cubanen, meegedeeld, dat premier Castro heeft inge stemd met onderhandelingen. Een delegatie zal dinsdag naar Havanna vertrekken. Het comité beschikt reeds over 26 miljoen dollar. Engels-Amerikaanse satelliet S-51 Het ligt in de bedoeling, morgen de eerste internationale kunst maan te lanceren van de basis Cape Canaveral. De Engelsen hebben voor de instrumenten van deze kunstmaan, de S-51, ge zorgd. terwijl de Amerikanen voor het omhulsel en de draagraket, een Thor-Delta zorgen. In maart 1959 bood de Amerikaanse vertegenwoordiger bij da Cospar namens de Amerikaanse regering de lancering aan van door buitenlandse geleerden ontworpen instrumenten. Engeland was de eerste om dit aanbod te accepteren, en de lancering van morgen is daarvan het resultaat. Felle discussie in zwemvergadering In Alphen had de jaarlijkse alge mene vergadering van de Kring Gouwe Rijnstreek plaats onder voor zitterschap van de heer W. van Wijngaarden uit Bergambacht. Een van de voornaamste agendapunten was de verkiezing van enkele be stuursleden. Bedankt had reeds eerder ln het jaar de heer W. de Boer voor wie nu B. Gusinck (LC) werd geko zen. Tevens traf af de heer W. de Graaf uit Waddinxveen die even min herkiesbaar was. In diens plaats werd C. J. van der Bijl uit Alphen aan den Rijn tot secretaris gekozen. Eveneens aftredend waren mej. J. de Groot uit Leiden en C. v.d. Bosch uit Waddinxveen die beiden wel her kiesbaar waren en ook herkozen werden. De jaarverslagen werden al le goedgekeurd. De onlangs benoem de directeur van het bondsbureau W. de Boer uit Gouda werd tot lid van verdienste gekozen. Tot slot ont stond over twee punten van de eerst komende Bondsvergadering een ge weldige discussie. Vorig jaar heeft de Sportcommissie de twee Goudse verenigingen DONK en GZC verbo den bepaalde wedstriiden in het Spaardersbad te spelen omdat dit bad naar haar mening ongeschikt voor beter waterpolo is. GZC was daartegen in beroep gegaan en werd in het gelijk gesteld. Om het nu toch mogelijk te maken dat de Sportcommissie bepaalde baden voor het spelen van wedstrijden sluit, ondanks het feit dat de baden aan de minimummaten voldoen, was een reglementswijziging voorgesteld die de Sportcommissie zeer vergaan de volmachten zou geven. De ver gadering verklaarde zich tegen dit bondsvoorstel omdat zoals een van de afgevaardigden zei „dit tot conse quentie kan hebben dat straks zeer vele verenigingen buiten hun woon plaats moeten gaan spelen omdat hun bad minder geschikt is. Er werd een amendement ingediend om de Sportcommissie wel een dergelij ke bevoegdheid te geven indien in de plaats van vestiging van de ver eniging nog een ander bad is, dat Onderzoek ionosfeer en kosmische straling Het is de bedoeling van deze zes tig kilogram wegende satelliet, onze kennis te vergroten over de ionosfeer en hoe deze door straling van de zon wordt beïnvloed, evenals over de pri maire kosmische straling. Door een combinatie van instrumenten zal het mogelijk zijn de metingen van een aantal verschillende verschijnse len met elkaar in verband te bren gen en op die wijze de samenhang tussen deze verschijnselen na te gaan. Het project wordt gezamenlijk uit gevoerd door het Amerikaanse Bu reau voor Lucht- en Ruimtevaart (Nasa) en het bureau van het Britse Ministerie van Wetenschappen. De instrumenten in de satelliet zijn door een aantal Britse wetenschappelijke instellingen ontworpen en vervaar digd. De lanceerraket zal een Thor-Del ta zijn met drie trappen. De eerste trap is een Thor-booster, de tweede trap wordt aangedreven door een Aerojet General motor met radio-ge leiding, de derde trap werkt op vaste brandstof. De S-51 zal worden gelanceerd van Cape Canaveral. Het ligt in de be doeling de satelliet een baan te ge ven, waarvan het perigeum op 320 km hoogte ligt en het apogeaum op 960 km. De omlooptijd zou dan 99 minuten bedragen. Men verwacht dat de satelliet ongeveer een jaar in zijn baan zal blijven. De kunstmaan heeft een cilinder vorm met een diameter van 58 cm, aan beide uiteinden kegelvormig toe gespitst. Aan de buitenzijde zijn wie ken met zonnecellen, antennes en en kele instrumenten aangebracht die niet binnen het omhulsel kunnen functioneren. De eventueel verkregen gegevens zullen aan de gehele geïnteresseerde wetenschappelijke wereld tér be schikking worden gesteld. Ongeveer 5000 studenten van de uni versiteit van Lissabon hebben za terdag besloten tot „academische rouw", totdat het ministerie van Onderwijs een verbod op het hou den van een studentendag opheft. Deze „rouw" komt neer op staking welke in Portugal verboden is. De meeste mannelijke studenten droegen een zwarte das en veel meisjes waren in het zwart gekleed. De studenten zullen geen college lopen. Naar verluidt hebben de studenten van de beroemde universiteit van Coimbra eveneens tot „academi sche rouw" besloten. Het verbod op de studentendag was afgekondigd omdat het ministerie van mening was dat „ondermijnen de agenten" de studenten van hun studie trachtten af te houden onder het voorwendsel van bijeenkomsten en lezingen. beter voor wedstrijden is geschikt. „Verdergaan" vond men in de tijd van badschaarste niet verantwoord. Een laatste punt was de voorgestel de wijziging van het reglement om de bepaling dat vier speeltijden zul len moeten worden gespeeld met elf spelers in principe ook op de derde klassers toe te passen. Desgevraagd gaven de aanwezige eerste en tweede klasse ploegen te kennen dat de er varingen het afgelopen zomerseizoen zeer ongunstig zijn geweest zodat men beslist niet voor verdere uit breiding was. De discussie tussen de afgevaardigden van de verenigingen en die van het Bondsbestuur liep nogal hoog op. De vergadering be sloot ook op dit punt het Bondsbe stuur te adviseren eerst nog een jaar een proef te nemen alvorens verder te gaan. Directie NHM: Bevaluatie onnodig en schadelijk Het jaarverslag van de direc tie der Ned. Handelsmaatschap pij bespreekt uitvoerig de reva luatie van de gulden. De ont wikkeling, die na deze maatregel heeft plaats gevonden, heeft de directie nog sterker dan voor heen overtuigd van het onno dige en schadelijke van dit door de regering in maart 1961 ge- - nomen besluit. Er vond als gevolg van de revaluatie geen prijsdaling plaats. Naar de mening van de directie is een te groot vertrouwen in de uit komst van overwegend op specula tieve onderstellingen beruste formu les niet zonder gevaar. De reva luatie vormde een belemmering voor de uitbreiding van de export en heeft de winstmarges op uitvoertransacties doen dalen, hetgeen voor een aantal bedrijfstakken een gevoelige slag betekende. Ook de dienstverlenende bedrijven zagen als gevolg van de revaluatie hun buitenlandse inkom sten achteruitlopen. De verkorting van de werktijd en de loonsverho gingen in 1961, die onvoldoende door de slechts geringe produktiviteitsstij- ging werden gecompenseerd, deden eveneens de winstmarges dalen. De mogelijkheid van zelffinanciering gaat hierdoor afnemen, zodat een vergroot beroep op de kapitaalmarkt en het bankwezen te verwachten valt. Advertentie HOE? WANNEER? VRAAG HET Door overstromingen in de noorde lijke kustgebieden van Nieuw Zuid- Wales, in Australië, zijn duizenden mensen van de buitenwei eld afgeslo ten. Twee treinen met enkele honder den passagiers kunnen door het ho ge water niet meer verder. Volgens weerkundigen zal de toe stand als gevolg van voortdurende regenval ernstiger worden. Er is nog geen melding gemaakt van dodelijke slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 8