FANFANI EN ADENAUER EENS OVER EUROPA'S TOEKOMST INDIA faalt ernstig in de enclave GO A CLIFF moest vluchten Compromis bereikt tussen de grote drievan de EEG Spijtoptantenprobleemzaak van gehele Nederlandse volk'''' Mutaties in KVP-bestuur 6 -"■■■■ - - 1 ■i Toenemende werkloosheid en bureaucratie in overvloed.... Jongelui té enthousiast Vette kalveren per vliegtuig naar Italië Regering van West-Duitsland steunt visserij financieel LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 9 APRIL 1962 (Van onze correspondent in Bonn) In Cadenabbia, aan het Comomeer, waar in deze tijd van het jaar de azalea's overdadig bloeien, zijn Bondskanselier Adenauer en de Italiaanse minister-president Fanfani het eens geworden over de weg. die in het moeras der Europese politiek moet worden gevolgd. Volgens een communiqué waren beide staatslieden het er over eens. dat de economische samenwerking tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap versterkt moet worden en spoedig moet worden aangevuld met de politieke eenwording van Europa. Over dit laatste punt sprak Fan fani een paar dagen geleden in Tu rijn met president De Gaulle. Het ziet er naar uit, dat ook dit overleg heeft geleid tot een compromis tus sen de „grote drie" van de EEG. waarover de Beneluxlanden nu per brief zullen worden ingelicht. Dit compromis schijnt vier punten te bevatten. In de eerste plaats zal de economische integratie van Eu ropa niet worden beïnvloed door de politieke eenwording, ook al zullen de regeringsleiders van de zes lan den. zoals De Gaulle altijd al wilde, regelmatig bijeenkomen om over eco nomie te praten. Zij zullen echter op dit terrein alleen aanbevelingen aan de Europese organen formuleren, niet meer. In de tweede plaats zal het Euro pese parlement niet rechtstreeks door de kiezers ln de zes landen, maar door de nationale parlementen worden gekozen. Voorts, en dat is eigenlijk het belankrijkste punt van het compromis, zal er in het verdrag MINISTER LUNS NAAR LONDEN Minister Luns zal vandaag: naar Londen vertrekken, waar hij morgen de vergadering van de ministerraad van de Westeuropese Unie zal bij wonen. over de politieke samenwerking een revisie-clausule worden opgenomen, die herziening van de afspraken over een jaar of vijf, zes mogelijk zal maken. Italië en de bondsrepubliek hopen, dat na het verstrijken van deze ja ren een supra-nationale politieke in tegratie mogelijk zal zijn. De Fran sen daarentegen blijven vasthouden aan het denkbeeld van politieke confederatie van nationale staten. Ten vierde zal in het verdrag over de politieke eenwording nadrukkelijk worden gesteld dat de positie van de zes landen binnen de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie geen ver andering zal ondergaan. Volgens berichten uit Cadenabbia zou dit compromis bereikt zijn tussen Fanfani en De Gaulle. Adenauer zou er op alle principiële punten zijn in stemming mee hebben betuigd. Adenauer is vandaag uit Italië vertrokken op weg naar Bonn. De kanselier zal in de Westduitse hoofd stad deze week de begrotingsdebat ten in de Bondsdag bijwonen en deelnemen aan de beraadslagingen over maatregelen tot afremmen van de conjunctuur. Zaterdag zal hij weer naar Cadenabbia terugkeren om verder van zijn vakantie te ge nieten. Communisten willen geen regeling De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken W. Averell Har- riman heeft gisteren te Washington in een televisievraaggesprek ver klaard dat de communistische mach ten een regeling van de kwestie Adenauer bezoekt mr. Stikker De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is zondag van zijn villa aan de ene oever van het Comomeer naar die van de secreta ris-generaal van de NAVO. mr. D. U. Stikker, aan de andere oever gegaan voor een gesprek dat ongeveer twee uur heeft geduurd, uui ueeio gcuuuiu. Niuew-Guinea tegenhouden „tenem- S in kringen van de Bondskanselier de een oorlog te scheppen waarin zij de kans krijgen om tussenbeide te komen". Harriman, Rusks assistent voor zaken die het Verre Oosten betref fen, meende dat het geschil tussen Nederland en Indonesië zou kun nen worden beslecht „indien wfj ooit zover komen dat de twee landen zich samen aan de conferentietafel scha ren". Hy maakte deze opmerkingen in een betoog over de groeiende verwij dering tussen communistisch China en de Sowjet-Unie die hy „onherroe pelijk" noemde. H. J. Scheps voor NASSI-comité: (Van onze Groningse correspondent) wij bang zijn, dat ons land te vol 'wordt als wij de 5000 spijtoptanten Het spijtoptantenprobleem is ook een zaak van het Nederlandse volk als zodanig. De schuld kan niet al leen op de Nederlandse regering, met name op de minister van Justitie, worden gelegd. Aldus de heer H. J. Scheps uit Den Dolder, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, op een culturele avond, die zaterdag was be legd door het Comité Groningen van de Nationale Actie Steun Spijtoptan ten Indonesië. „Ik betreur het, dat Nederland niet vermocht een vraagstuk, dat de hele natie aangaat, tot een oplossing te brengen. Het ls een partijpolitieke zaak geworden, waar het Nederland se volk als geheel buiten staat. Ook dit betreur ik", zo begon het Kamer lid zijn causerie over „het spijtop tantenprobleem". „Wij mogen de band niet lossnijden tussen Neder land en het van Nederlandse afkomst zijnde volk in Indonesië. U kent het falen van de V.N. De dictatuur van Soekarno kan niet buiten Nederland omgaan", aldus de heer Scheps. Als overal in de wereld aan bepaal de volkeren onrecht, wordt aange daan de heer Scheps haalde hier het Algerijnse voorbeeld aan dan worden in Nederland protestbijeen komsten gehouden. Als het evenwel onszelf aangaat, dan hebben wij een formeel antwoord klaar. Om de 5000 stakkerds, die nog zuchten onder de dictatuur van Soekarno bekommeren wij ons niet. Wij willen niet ver staan. dat deze mensen ook hun le ven hebben ingezet voor de Neder landse zaak in de oorlog tegen de Japanners. Als wjj de oorlog hadden verloren, verbleven wij nu in een dei- uithoeken van Rusland, zo ging de heer Scheps verder. Dan was ons land leeg geweest Nu leven wij als grutters, omdat uit Indonesië naar hier halen. Op hun roep antwoordt onze regering: „Uw spijt is niet onze spijt, onze spijt is niets". Dit komt mede door het verpolitiekte denken in Neder land. Ons volk heeft, zo ging de heer Scheps verder, een taak te vervullen bij het oplossen van de vraagstuk ken: 1. hoe komen de spijtoptanten hier, 2. hoe vangen wij ze op. 3. hoe doen wij het blijmoedig. Deze eisen zijn hoog, zo besloot spreker. Indien evenwel buiten onze schuld het probleem niet kan worden opgelost, dan moeten wij het name loze leed van de spijtoptanten aan klagen in de V.N. „Wij moeten blij zijn dat wij deze mensen mógen helpen". is vernomen dat het gesprek te Menaggio heeft aangetoond dat er algehele overeenstemming bestaat tussen Adenauer en Stikker over de politieke en militaire taken waarvoor de NAVO zich gesteld ziet. Alle pro blemen die ter sprake zullen komen op de NAVO-conferentie op 3 en 4 mei in Athene, zijn te Menaggio onder de loep genomen, zei men. Het partijbestuur van de Katho lieke Volkspartij heeft besloten drs. G. J. M. Hoibaah udt Deventer kan didaat, te stellen voor het vice-voor- zitterschap van de partij in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van prof. dr. Jos. J. Gielen. Een nieuwe vice-voorzitter zal ge kozen worden in de vergadering van de bestuursraad, welke op 23 juni wordt gehouden. In deze bestuurs raadvergadering zal ook de nieuwe partijvoorzitter gekozen moeten wor den. Voor deze functie heeft, zoals gemeld, het partijbestuur mr. P. J. M. Aalberse kandidaat gesteld. Drs. G. J. M. Horbach is reeds lid van het dagelijks bestuur van de partij en was tot voor kort kring- voorzitter van de kring Zwolle. Door het partijbestuur is tevens besloten een voorstel tot reglementswijziging in te dienen, waardoor de partij voortaan 3 vice-voorzitters zaï krij gen. Het ligt ln de bedoeling als derde vice-voorzitter een vrouw te benoemen. De tweede vice-voorzitter van de partij, de heer J. Maenen. die tevens voorzitter van de Limburgse K.AB, is. heeft, nu hij kort geleden tot lid van de Tweede Kamer werd be noemd. de wens te kennen gegeven als vice-voorzitter der partij af te treden 'in 1963. In totaal 45 infiltranten gevangen Met betrekking tot de actie tot opsporing van geïnfiltreerde Indo nesische militairen zijn nog de vol gende resultaten bekendgemaakt. Waigeo in de nacht van 7 op 8 april zijn door de politie 19 gevan genen binnengebracht, hij wie de commandant van de Indonesische militairen op het eiland. In de loop van gisteren werden nog meer ge vangenen gemaakt, zodat het totaal nu 45 bedraagt. Een Indonesische soldaat is aan de opgelopen zware verwondingen overleden. Uit de verhoren van de gevange nen is gebleken dat de Indonesische militairen na het eerste vuurgevecht in paniek zijn gevlucht waardoor o.m. hun gehele voedselvoorraad kon worden buitgemaakt, Het gevolg was dat deze groep het een week lang zonder voedsel heeft moeten stel len. Van het toc-h al danig geschokte moreel bleef toen weinig meer over. Zuidkust van Nieuw-Guinea: Be halve de drie Indonesische militai ren van wie de gevangenneming reeds werd gemeld is nog een ern stig gewonde Indonesische soldaat gevonden bij de actie tot opsporing. Hij is tijdens het transport overle den. mm Kritiek van blad uit Baltimore De correspondent in Nieuw Delhi van het invloedrijke Amerikaanse blad „Baltimore Sun" heeft een ar tikel gewijd aan de fouten, die de In diase regering heeft gemaakt na het overnemen van de macht in de voor malige Portugese enclave Goa. Volgens de correspondent geeft de Indiase pers, die aanvankelijk de ju belstemming der inwoners van Goa over de bevrijding van het Portugese juk had overdreven, nu uiting aan haar teleurstelling over de wijze waarop de regering- het bestuur in de enclave heeft aangepakt. „Het militaire apparaat is beschul digd van tussenkomst in de jurisdic tie van de rechtbanken in Goa, van het plunderen van woningen van Portugese burgers en zelfs van ver krachting. maar deze twijfelachtige beschuldigingen vallen in het niet bij het feit. dat de werkloosheid toe neemt en de bureaucratie uit Nieuw Delhi in overvloedig aanwezig is", al dus de correspondent. Staking bij Zwanenberg I-hans verlopen De toestand bij Zwanenberg's fa brieken te Oss bij welk bedrijf een groot aantal arbeiders gedurende on geveer een week heeft gestaakt, is thans weer normaal. Slechts 15 man hebben de aanmaning het werk uiterlijk vandaag te hen'at ten, naast zich neergelegd. Zij zijn zoals was aangekondigd ontslagen. De stakers hebben eind vorige week allen van het bedrijf een tege moetkoming ontvangen in verband met het tijdens de stakingsdagen ge derfde loon. „Premier Nehroe heeft dit laatste feit toegegeven door bekend te ma ken, dat een aantal hoge functiona rissen van de politie en andere de partementen zijn teruggeroepen", zo gaat het artikel verder. „Nehroe wyt de werkloosheid aan de demobilisatie van de 2000 soldaten uit Goa, die in het Portugese leger hebben gediend. Dit valt echter nauwelijks te rijmen met het feit. dat Goa het tekort aan arbeidskrachten had gedurende het laatste jaar van het Portugese bewind, een gevolg van de enorme vlucht van de ijzer- en mangaan- industrie". De export van vette kalveren naar Italië is begonnen. Het productschap voor vee en vlees heeft met de Ita liaanse autoriteiten een contract af gesloten voor de levering van 10.000 stuks per maand. De grote moeilijkheid was echter, dait -de kalveren niet per 'brein of per vee-auto vervoerd mogen wor den, omdat België en Zwitserland geen toestemming geven voor ver voer per as. Voor de samenwerkende firma's Gebr. Domburg te Bodegraven en De Kroes uit Den Haag was dit ech ter geen bezwaar. Zij charterden een vliegtuig, dat vanmorgen van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam vertrok met vijftig levende kalve ren aan boord. Er zullen in de komende weken geregeld van deze vluchten worden uitgevoerd om aan de contractuele verplichtingen te kunnen voldoen. De zeevisserij in West-Duitsland zal dit jaar meer financiële hulp van de Bondsregering krijgen. De bedoeling is, aldus het ministerie van Voedsel voorziening in Bonn, overgangsmaat regelen te treffen waardoor de visse. ry zich zal kunnen consolideren nog voor een gemeenschappelijke visserij - politiek binnen de Europese Gemeen, schap werkelijkheid zal worden. In de ontwerp begroting voor het jaar 1962 is een bedrag van ongeveer 31 mil joen mark aan toeslagen en 22.5 mil joen aan leningen voor dit doel uit getrokken. De Bondsregering wil verder nog 20 miljoen D.M. uitgeven als 'n specia le premie op goede vangsten. In to taal zou de Bondsrepubliek in 1962 aan haar visserij 65 miljoen uitgeven. Dit is 45 miljoen hoger dan in 1961. De minister van Voedselvoorzie ning bericht aan de Bondsdag, dat ook binnen het kader van de Euro pese Economische Gemeenschap een eigen visserij nodig is, indien men niet de economische basis van de hele Westduitse visserij wil aantasten. Naast alle hulp van de regering zegt de minister ook te rekenen op eigen maatregelen van de visserij. Men wil hierbij goedkopere werkwijzen bij de visserij invoeren. Er wordt beweerd dat de Duitse vloot thans voor 65% produktief is. Linnaeushof door ambassadeur van Perzië geopend De - traditie retro,iw opende ook dit jaar weer een ambassadeur de Linnaeushoff met Minicorso in Ben- nebroek bU Haarlem. Ditmaal was het de Perzische Ambassadeur, die behalve de openingsplechtigheid, ook een nieuwe roos, gewonnen door de kweker G. Maarse Jbzn. uit Aals meer een naam gaf. In zijn welkomstwoord tot de vele genodigden, onder wie ook de Oos tenrijkse ambassadeur met echtge note schonk de directeur van ae Linnaeushof, de heer Henry W. Roo- zen. grote aandacht aan de cultuur geschiedenis van de roos, waarvan grote aantallen ln de Linnaeushof zijn geplant. Daarna opende de Per zische ambassadeur met een char mante speech het seizoen 1962 en gaf de nieuwe Polvantharoos de naam Prince Reza Pahlevi. Op het moment van de opening werd ln Teheran aan het Keizerlijk Paar een bouquet van deze nieuwe roos aangeboden. Na de openings plechtigheid plantte de ambassadeur in het historische bloemenpark het eerste exemplaar van de nieuwe roos. Door het winterse weer is de bloei van de voorjaarsgewassen zeer ver traagd. Een heerlijke compensatie bood de prachtige tropentuin met heerlijke bloemen en een vrucht dragende bananenboom. Tussen een weelde van exotische gewassen werd door een druk op de knop een ge heel vernieuwd en buitengewoon mooi miniatuur-bloemencorso in zijn eerste baan gebracht. Als bijzon derheid geldt dat de organisatoren van Minicorso. de heren Grijpstra en De Gooyer met hun medewerkers meer dan 4000 uren aan de opbouw van dit ln de wereld unieke corso hebben besteed. Show halverwege afgebroken Cliff Richard, het 22-jarig Britse teenager-idool, is zaterdagavond na een afgebroken optreden via de nooduitgang achter het toneel de Rotterdamse Ahoyhal uitgevlucht en in een gesloten auto snel weg gereden. Hij heeft zijn show niet kunnen af maken. Het waren meer dan 4000 (merendeels) jongelui, die naar de Ahoyhal waren gestroomd om daar „hun" Cliff te zien en vooral te horen. Maar zij hebben het hem onmogelijk gemaakt zijn repertoire te brengen, zoa hij zichzelf had voorgesteld. Met het optreden van het kwartet „The Shadows", de onafscheidelijke begeleiders van Cliff Richard, was de onrust al begonnen. De drummer Brian Bennett voerde met een solo de gemoederen tot een climax. Men raakte opgewonden en de managers van Cliff en „The Shadows" over wogen achter de schermen of het wel verstandig zou zijn Cliff nog te laten optreden. Veel Jongelui waren naar het podium gestroomd en tijdens het optreden van Cliff beklommen zij het toneel. Cliff moest staken, toen hij bezig was met zijn derde song. Haastig verdween hij achter de coulissen, maar tot drie maal toe probeerde hij terug te komen. Ook „The Sha dows" onderbraken hun instrumen tale nummers. De jongelui wisten echter van geen ophouden. Her haalde malen werden de meest bru talen van het podium geduwd door Richards „beschermers". Even leek het of de rock-'n-roll-zan- ger zichzelf niet meer de baas was. Maar op aandringen van zijn ma nagers trad hij weer voor het voet licht. Nog een maal zou hij zingen. De titelsong van zijn laatste film „The young ones", dat als nummer één op de hitparade staat. Expo-kapel is nu kerk in Den Haag Aan de Esther de Boer van Rijk- laan 20 in Den Haag heeft de Ame rikaanse Protestantse Kerk van Den Haag gisteren plechtig haar nieuwe godshuis ingewijd. I Het moderne gebouw, waarvan de kosten worden geschat op f 830.000 en met de bouw waarvan op 14 mei werd begonnen bezit een olrkelvormige ruimte met 5t>0 zitplaatsen voor het houden van de kerkdiensten en voorts ruimten voor zondagsschoolwerk, bij eenkomsten en andere activiteiten. Deze ruimten zijn verdeeld over twee verdiepingen. Het gebouw stond oorspronkelijk op de Expo, de wereld tentoonstelling in Brussel van 1958. 1 Het is afgebroken en door de oor- spronkelijke architect, de heer P. Ca- I lame Rosset en de Nederlandse ar chitect M. M. Immerzeel, opnieuw I opgebouwd. De Amerikaanse Protes tantse Kerk in Den Haag telt 300 le den. Voorganger is rev. Gilbert T. Bremicker. Ter gelegenheid van de inwijding ontving de zondagsschooljeugd mi niatuursleuteltjes van de kerk. De in wijding van de eigenlijke werk werd verricht door ds. P. Fagel uit Brussel, van wie het idee afkomstig was de Expo-kapel tot kerk te bestemmen. Onder de aanwezigen bevonden zich de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer J. S. Rice, en beide architecten. In de namiddag zijn ook de pastorie en de andere ruimten ingewijd. Museumdirecteuren bijeen te Arnhem Museum-directeuren van de gehele wereld komen van 4 tot 11 juli naar Nederland, waar zij zullen deelnemen aan het Icom-congres, dat voorna melijk m Den Haag gehouden wordt onder het hoge beschermvrouweschap van HM. de Koningin. Het Icom- congres (International council of museums) is een geestelijke loot van de Unesco, waarvan alle directeuren van belangrijke musea lid zijn, even als de leden van wetenschappelijke staven over de gehele wereld. Het congres is een wereldcongres, dat iedere drie jaar gehouden wordt. Voorzitter van het congres, dat ge deeltelijk in Den Haag en deels in Amsterdam gehouden wordt, is prof. H. Engel, direoteur van het Zoölo- Het Engelse teenager-idool Cliff Richard moest zaterdag de vlucht nemen uit de Ahoyhal in Rotterdam, toen zijn bewonde raars zelfs door de politiemacht op het podium niet in bedwang kon worden gehouden. Een scene op het podium kort voor het abrupte einde van het optreden. „Wij hebben nog nooit zoiets meege maakt", vertelden de managers. „Ik heb wel erger meegemaakt", zei Cliff Richard. „Ik neem het ze niet kwalijk. Ze zijn te enthousiast. Maar ik wil zingen". Gelukkig heeft Cliff elders zyn hart kunnen ophalen. De 2000 jongelui in Den Haag en de 2500 in het Am sterdamse Concertgebouw hebben gisch Museum te Amsterdam, s< hem wel ovationeel toegejuicht, taris de heer H. C Blote, adj net- maar ze hebben hem tenminste zyn directeur van het Rijksmuseum van show laten beëindigen. Tot groot Natuurlijke Historie in Leiden. Het plezier van Cliff enhenzelf. I congres zal tien dagen duren. Een van de middelen om de vis- prijzen op een vast niveau te krijgen is de voorraadvorming op lange ter mijn. In de periode van 1948 tot 1961 heeft de Bondsrepubliek en de aan de kustgelegen deelstaten ongeveer 284 milj. DM aan toeslagen en bijna 90 miljoen DM verstrekt aan de Duitse zeevisserij. Het lijkt ons juist in dit verband het visverbruik in 1961 te vermelden. Deze was 765.000 ton en in 1960 ruim 800.000 ton. In 1961 werd tweederde door de Duitsers zelf gevangen, ter wijl eenderde of circa 250.000 ton moest worden geïmporteerd. Deze in voer bestond hoofdzakelijk uit gezou ten. verse of bevroren haring. De waarde hiervan bedroeg 230 miljoen DM. De export van Duitse vis bedroeg 50.000 ton voor een waarde van ruim 70 miljoen DM. Deze uitvoer vond hoofdzakelijk plaats naar Nederland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus by voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden: ancers ontsta&x er irri teren Ie vertragingen in het rijver- keer. welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen"! zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. Strijd in Vietnam Een gevecht van twee dagen in Midden-Vietnam heeft aan vijftig communistische guerrillastrijders en achttien man van de Zuidvietname- se regeringsstrijdkrachten en dorps bewoners het leven gekost-, aldus is zaterdag in Saigon vernomen. Na het gevecht zijn de regeringstroe pen met een zuiveringsoperatie be gonnen. Bij een treffen in de pro vincie Phuyen werden 57 Vietcong- opstandelingen gedood. De regerings troepen verloren zeven doden. Varkenspest in Limburg (Van onze correspondent) De veehoudende landbouwbedrij ven in noord-Limburg hangt weel een ander gevaar boven het hoofd. Alsof het rigoureus om zich heen grijpende mond- en klauwzeer nog niet genoeg slachtoffers maakt tot nu toe zijn al meer dan 4000 dieren in noord-Limburg afgeslacht is zaterdag op een bedrijf in Over- loon atrofische rhinitis geconsta teerd. Door deze ziekte ook be smettelijke en door de boeren veelal „varkenspest" genoemd, moesten 26 kostbare zeugen en 28 andere var kens worden afgemaakt. Atrofische rhinitis is in noord-Limburg al ge ruime tijd niet meer voorgekomen. Verduisteringen Noord-Scharwoude Bij een onderzoek naar onregel matigheden die gepleegd zouden zijn door een verzekeringsinspecteur ten nadele van de Noordhollandse Brandwaarborg Maatschappij te Oud- Karspel is komen vast te staan dat een bedrag van f 15 20.000 verdwe nen is. Op 13 maart is de inspecteur ge arresteerd omdat hij ervan werd ver dacht verduistering te hebben ge pleegd. Eerder werkte hij in Enschede voor deze maatschappij. Hij werd in 1955 ontslagen. In 1957 werd hij weer in dienst genomen, om nog eens een kans te krijgen. In zijn rayon Noord-Holland moet hij echter van van verschillende agenten verzeke ringspremies hebben ontvangen, d e hij niet heeft afgedragen. Ook zou den er malversaties zijn gepleegd bij verzekeringen, die hij privé afsloot. Tijdens de „Ronde van Woord' Holland" vond zaterdag raj kettingbotsing plaats, waarbt vijf auto's betrokken waren. Ooj een wagen van de Rijkspolitie behoorde daartoe. De schade was zeer aanzienlijk, maar et deden zich geen persoonlijke ont gelukken voor. 1 Foto-avond van de, „Bollenstreek" I De amateurfotografenverenlglnt „De Bollenstreek" hield gisteravond in de filmzaal van het Laboratorium van Bloembollenonderzoek te Liss( een goedbezochte vergadering. De heer J. Snijders uit Hillegoraji die de leiding van deze avond had. heette allen hartelijk welkom in he1 bijzonder de spreker van deze avond de heer M. Zimmerman uty Den Haag. De heer Zimmermar toonde een schitterende collectie dia't en lokte op handige wijze keer o] keer reacties uit op hetgeen hij aai lof en critiek bij het vertoonde naai voren bracht. De foto van de maand was dit keer van de heer Heijbroek uit Sas- senheim, terwijl de dia van de. maand van drs. Slootweg uit Lisst was. De heer Heijbroek promoveerdg tevens naar de hoofdklasse amateurs. Er is weer een wedstrijd uitge-j schreven waarvoor men eigen opnaj men kan inzenden. De jury hoopt o$ de vergadering van 27 april de uit slag bekend te maken. Student neemt a eiland in bezit De 22-jarige student in de ecoi nomie Wolfgang Kasimirtek Rei uit Bamberg heeft een eiland in de Regnitz, een zijrivier van d^ Main, tot zijn bezit verklaard- Dit eiland is pas enkele dageij geleden bij werkzaamheden aan het kanaal Bamberg-Neurenberg door het zakken van de water-, spiegel aan de dag gekomen, i In een schrijven aan het kadas-f ter en het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken beroept de student zich voor de inbezit neming van het 75 vierkante meter grote eiland op de waterj wet voor het koninkrijk Beieren1 van 23 maart 1907. Volgens de-j ze wet, die volgens de opvatting van de student nog steeds geldig is. waren de eilanden die bij dt uitvaardiging van de wet reedi bestonden staatseigendom. (J „Zijn" eiland in de Regnitz, pas enkele dagen geleden aan hel daglicht getreden, kan echter geen bezit van de staat zijn om dat deze van het bestaan ervaq niets afwist, aldus de student die „zijn" eiland als een klein^ oase van rust wil gebruiken er het bezit ervan desnoods vootf het gerecht wil verdedigen. Goed (koop) vlees op tafeP In verschillende Westeuropesi landen wordt in kringen van huis* houdorganisaties en andere instan ties, die zich met de consumenten-; belangen bezighouden, de vraag ver nomen waarom de huisvrouwen zc weinig goedkoop vlees op tafel zettenf In Zwitserland meent men dat hel komt door de distributie van gas ei>; vlees in de oorlogsjaren. D(j huisvrouwen waren daar gewend aan het snel klaar maken van vlees erv die gewoonte is zo gebleven. Boven! dien heeft daar de mening post ge-> vat als zou een biefstuk een varï de vleesprodukten, die betrekkelijk snel op tafel gebracht kunnen woiv den een hogere voedingswaarde hebben dan het z.g. goedkopere vlees; Het toenemende succes dat men in ons land heeft met de bak- en braadi demonstraties juist met de goedkope-* re vleessoorten, bewijst dat hier de! huisvrouw een ander juister inzicht0 kan by gebracht worden. Daarom huisvrouwen: goedkoop vlees is minstens even goed als duu£ vlees. Neemt er de tijd voor om ttf bakken en te braden. Kiest bij de sla ger uw stukje goedkoop vlees, dat nak een zorgvuldige behandeling in de} keuken later op tafel minstens nel! zo smakelijk is als de duurdere soor| ten. Enhet lekkere van zo'it stukje vlees zit óók in het randjii vet, een natuurprodukt dat het vleese smakelijker en geuriger maakt. 1 WIELRIJDERS f EN EROMMERS: 1 j Ook U dient de voetganger, die op!i een zebrapad oversteekt, voorrang t® geven Rijdt dus vooral niet rechttj langs wachtende auto's op een punt,1! waar een zebrapad zou kunnen liggen* Achter die auto kunnen voor U on-f zichtbaar voetgangers lopen, die even! later uw pad kruisen Dan is het t«l laat om te remmen terwijl de voet-! gangers «r op rekenen door te kun-i; nen lopen. j

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4