Geziene boekhouder verduisterde f 30.000 Mr. J. Siderius nam afscheid van Ver. van Vrijz. Hervormden Mijnwerkers roepen: Erliard moet weg Kreeg bij afscheid f 500 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 april 1962 no. 30625 Van Leiden naar Ameland Na wapendiefstal Thans 32 personen in arrest Het gouvernements voorlichtings bureau te Hollandia in Ned. Nieuw- Guinea heeft bekend gemaakt, dat naar aanleiding van de wapendief stallen tot dusver in totaal 32 per sonen zijn gearresteerd. Elf leden van één familie verongelukt In de buurt van Tel Aviv is zondag een bestelauto met 17 leden van één familie op weg naar een begrafenis op een onbewaakte overweg door een trein geramd. Elf inzittenden ver loren het leven, zes werden gewond. Advertentie Bankspaarders vertrouwen f.168 miljoen aan de N.H.M. toe! In het zojuist verschenen N.H.M.-jaarverslag over 1961 is een nieuwe post Spaarrekeningen op de balans ver meld. Het tegoed op spaarrekeningen is m ia:.r ge stegen van f 128 miljoen tof f 168 miljoen. De N.K M.- bankspaarder weet. dat zijn spaargelden volkomen veilig zijn. Zijn bank heeft alleen al aan kapitaal en open reserves f 165 miljoen. 3*% rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd voldaan geen extra kosten NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPII, N.V. Spaar veilig, spaar modern Spaar bij de N.H.M. „VADER DIEKEMA DOB-tonelisten moeten nog blijspel-routine krijgen Vereniging verliest bekwaam voorzitter Na een drukbezochte kerkdienst in het Leidsche Volkshuis heeft de voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den Leiden/Oegstgeest. mr. J. Siderius. die tot burgemeester van Ameland is benoemd, gisterochtend afscheid genomen van de Vrijzinnig-Hervormde Gemeente. Ds. \V. J. H. Hubeek had tot tekst voor zijn overdenking gekozen Mar cus 8 vers 3V Indien iemand zich bij mij wil aansluiten, die verlooche- ne zichzelf, neme zijn kruis op en volge mij". Uitgaande van dit schriftgedeelte stelde ds. Hubeek de vraag wat dit voor de hedendaagse mens betekent, Ds. Hubeek constateerde, dat de bergrede ons niet de weg wijst van de wereld af, getuige het ,,Gij zijt het zout der aarde, het licht der wereld". Hieruit klinkt een „Dddr hoort U te zijn" als opdracht. De tekst vraagt niets uitzonder lijks van ons, maar alleen de lijn die Jezus ons getekend heeft. In de ze wereld gelden de mensenrechten, j] vastgesteld in het handvest van de Verenigde Naties, maar ook de on- i menselijke inbreuken daarop. Ds. d Hubeek stelde tegenover de rechten 4 de plichten, die de mens kun- nen nopen van de rechten I af te zien. Spreker gaf voorbeelden i hoe het staan op en het vechten voor de rechten, tot ondergang kan 1 leiden en een wereld van onmense- I lijkheid kan oproepen. De instelling als weergegeven in het tafereel van j de voetwassing, de daad der dienst- baarheid, is zoekgeraakt. De voor- j naamste drijfveer in onze maat- J schappij is eigenbelang en eigen j voordeel en niet Gods eer. De eerste reactie tegen de oproep j christen te zijn, is, dat zulks de 1 menselijke kracht te boven zou gaan maar Jezus gaf het voorbeeld in het zich terugtrekken uit de wereld in I Gods kracht om de opdracht te ver- vullen. Naarmate de christen meer oog heeft voor God, zal hij meer de noodzaak van eigen inzet beseffen en ervaren dat de zelfverloochening inhoud geeft aan het kruis, dat zwaar is, maar niettemin is te dra gen. Voorwaarde is het geloof Hem 1 te zoeken en te belijden als onze Heer. Na afloop van de kerkdienst na men de heer en mevrouw Siderius aan de zijde tegenover het spreek gestoelte plaats te midden van het bestuur der vereniging. De eerste se cretaris, de heer W. de Gast, sprak als eerste de scheidende voorzitter toe. Hoewel het bestuur zeer zeker verheugd was, dat de heer Siderius de functie van burgemeester was toegevallen, was er toch ook teleur stelling omdat de heer Siderius zijn post moest opgeven nu hij zich juist goed ingewerkt had. Schertsendenvijs had de heer Si derius al eens het verwijt gekregen, dat hij de bestuurszaken behartigde alsof hij burgemeester was, hetgeen spreker zag als een profetisch ge tuigenis van de bekwaamheid van mr. Siderius voor zijn toekomstige functie. De heer De Gast sprak de hoop uit. dat de heer Siderius een goede tijd tegemoet zou gaan en overhandigde hem namens het be stuur een boek. Schok en offer Ds. Hubeek zeide, dat het bericht van de benoeming weliswaar een schok door het bestuur en de afde lingen had doen gaan met een ge voel van „Hoe zal het nu moeten?", maar er was, zoals in de prediking tot uiting was gebracht, ook hier ruimte van hart nodig. Het offer, iemand te moeten afstaan, die de leiding in goed gevormde handen voerde, was niet gemakkelyk. De heer Siderius leidde de beraadsla gingen met souplesse en vaste hand en vooral onder zijn invloed was er steeds een goede sfeer. De heer Siderius was voor spreker steeds de man geweest die hem in moeilijkheden wilde bystaan en schragen. De gemeente is trots en blij, dat iemand uit deze kring tot het ambt van burgemeester is geroepen en spreker was er van overtuigd, dat de heer Siderius op Ameland positief en opbouwend zal werken. Ds. Hu beek wenste mr. Siderius geluk, eveneens onder het aanbieden van een boekwerk. Mevrouw M. C. Hu- beek-Bergvelt zeide. dat de heer Si derius het nakomen van de doel stelling van de vereniging in haar kring zeer wist te stimuleren. Na mens de contactkring overhandigde mevrouw Hubeek mr. Siderius een Leidse tegel als aandenken. Vervolgens werden de heer en me vrouw Siderius door het Vrijzinnig- Hervormd kerkkoor, onder leiding van de heer J. Arnoldus, toegezon gen. Nadat de heer J. A. van Krie ken namens het Orgaan van Bij stand waarderende woorden tot de heer Siderius had gericht, sloot de heer G. C. Spiering de rij van spre kers. Deze zeide ervan overtuigd te zijn, dat de heer Siderius steeds met vreugde zou terugdenken aan de Vrijzinnig-Hervormde gemeente in Leiden/Oegstgeest wegens datgene wat deze door eenheid, samenwer king en offers tot stand weet te brengen. Namens de commissie kerk- bouwactie wenste spreker de heer Si derius veel geluk en zegde hij hem het eerste lot toe van de aanstaan de tweede loterij kerkbouwactie. Mevrouw Siderius dankte de con tactgroep voor de aangeboden tegel, deze zal in de nieuwe woning zeker een ereplaats krijgen. Mr. Siderius zeide het moeilijk te vinden wat hij bij dit afscheid op het hart had tot uitdrukking te brengen. Zeven leden, zes fracties Zyn taak als burgemeester zag mr. Siderius voorhands niet als ge makkelijk, want o.m. zal de recrea tie er wel problemen scheppen, maar de mooie gemeente trok hem zeer aan. De gemeenteraad van Ameland telt zeven leden en zes fracties. Er leefde dus wel iets! meende spreker. Het gezin Siderius gaat nu verhui zen van een flatje naar de ambts- Advertentle Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207. heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd: voor het doet. ex. klassieke t&al- en letterkunde de heer P. A. M Daniëls te Schimmert (L.Ge- J. C. H. Friederioh te Wageningen; voor het artsexamen deheren Th. J. voorhet artsexamen de heren Th. J. J. M Bloem te Voorburg. D. Petrovic te Utrecht en J. H. M. Pieck te Oegstgeest. De toneelvereniging „DOB" heeft zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" voor haar trouwe aan hang een opvoering gegeven van „Vader Diekema" een kluchtig spel is drie bedrijven door Hans Keuls. Kort na de oorlog hebben de Duitse auteurs Armin Friedmann en Lud- wig Nerz samen „Dokter Stieglitz" geschreven. Hans Keuls gaf het ge heel een „nieuw pakje" en verplaat ste het terrein van de handelingen naar Groningen, waar vader Koos Diekema van eenvoudig timmerman is opgeklommen tot eigenaar van een scheepswerf. De eenvoudige niet al te snuggere Diekema bereikt eveneens, dat zijn enige zoon Jan, die hij samen met zijn zuster Betsie heeft grootge bracht. na het overlijden van zijn vrouw, met succes het artsexamen 1 aflegt. Voor zo'n jongen is niets te- j goed en terwijl Jan een welverdiende vakantie doorbrengt, verwezenlijkt I Ho u/ i u Pa een „groots plan". Hij huurt van Ds. W. J. HHubeek neemt Zjjn y^end Hein Meijer een huis in afscheid van rnr. J. Siderius en Gron ngen. verstuurt reclamebrieven, crhtopnnfp richt de praktijkkamer in. neemt een knecht als assistent in dienst, enga- (Foto LD. Holvast) geert een oude vrouw die haar tijd woning op een duintop te Nes. De in wachtkamer moet doorbrengen heer Siderius dankte voor de felici- jom iedereen te vertellen druk taties en geschenken. HU zeide in dokter Diekema het wel heeft, laat deze kring zo veel medewerking on- de slager potjes vullen met namaak dervonden te hebben, dat hij naar blindedarmen - succesvolkt opera les zijn mening veel dank weer moest i van dokter Diekema en heeft juist afwentelen I enkele pakkende slagzinnen op ge- aiuenieten. jsteld Voor advertenties en aanplak- Steeds zal ik met veel genoegen biljetten als Jan van vakantie terug- aan deze tijd terugdenken en ik keert. Tevergeefs tracht Jan zyn hoop in mijn nieuwe functie iets van 1 vader ervan te overtuigen, dat een en de christelijke waarden te kunnen J ander in strijd is met de eer van zijn uitdragen, zo besloot mr. Siderius. i beroep. Vriend Meijer is gehuwd met Hierna was er gelegenheid van de I Clarisse van Hoogeveen-Bisdom en scheidende voorzitter en zijn echtge- in het bezit van een dochter Martha note persoonlijk afscheid te nemen, met wie Jan graag zou trouwen. Me- waarvan nagenoeg allen gebruik I vrouw is hier uit standsoverwegin- maakten. 1 gen vooralsnog tegen en pa Diekema vindt Martha geen goede partij voor zon' kei van een zoon als Jan. Nu zijn bemoeienissen met de praktijk beknot zijn vertelt hij, dat zijn zoon dat haar achterneef Leo, een week en fatterig jongmens nog eens haar schoonzoon zou worden. Het is alleszins begrijpelijk, dat re gisseur D. Vijlbrief na een reeks van succesvolle opvoeringen van o.m. „De Schakels", „Allerzielen", „De Zond vloed" en „Taptemeuje" ditmaal eens iets luchtigers wilde brengen en wel in de vorm van een ouderwetse klucht. Hij nam hiermee een alles behalve gemakkelijke taak opzich en greep met „Dokter Diekema" helaas net iets te hoog. Hij kon weliswaar over de vertrouwde kern van gerou zich binnenkort gaat verloven met de tineerde spelers beschikken, doch de- dochter van de burgemeester van Gro- ze kern miste nu eenmaal de nodige ningen. want dat is pas stand en bovendien zal het gemeentepersoneel het zich tot een eer rekenen dokter Diekema te mogen consulteren. Als Jan dit verneemt is zijn geduld ten einde en wijst hij zijn vader de deur. Thuis gaat de zich verongelijkt voe lende vader Diekema zitten mokken en Jan, die achteraf spijt krijgt, weet Meijer over te halen zijn vader door middel van een list weer voor zich te v/innen. Meijer doet nl. uitkomen als of Jan, verlaten door zijn vader en .blijspel-routine" met het gevolg, dat humoristische dialogen weinig of in het geheel niet „uit de verf" kwamen. Het stuk wordt uiteraard gedragen door de rollen Vader Diekema en zoon Jan. Daar oud-gediende Sjaak Coster er slechts ten dele in slaagde vader Diekema op de juiste wijze te typeren mede doordat hij zich niet altijd aan de tekst hield en „nieuweling" Aad Menks nog heel wat routine moet opdoen, verloor het geheel veel aan waarde. Uitgezonderd treuren om Martha, op het punt j Wim de Graaf, die van Leo het jonge staat naar Nieuw-Guinea te trekken j fatje weinig of niets terecht bracht, om daar vergetelheid te zoeken. Dat waren de overige rollen bij Bep de is de oude heer te bar. Zijn zoon in iGraaf «tante Betsie), Cor Coster nood: dat varkentje zal hij wel eens (Aaltje), Chris de Graaf (Hein wassen. Zo komt dan alles nog goed. Meijer), Rie de Graaf Clarissei. vader en zoon verzoenen zich en Bep Kling (Martha), Jan Cc zen ij Jan trouwt met Martha, nadat moe- (knecht Piet» en Dien de Graaf der Clarisse de hoop heeft opgegeven, I (oude vrouw) in goede handen. Askegel van 108 mm. Wachtmeester Smit vestigt een nieuw Navo-rookrecord De bekende en populair geworden sigarenrookwedstryden, die uitgaan van de Nederlandse Vereniging van Sigarenfabrikanten en die sedert en kele jaren in de militaire tehuizen in Nederland cn manschappenkanti- nes worden gehouden, kregen vorige week een verlengstuk in Duitsland in de verschillende legerplaatsen van het NAVO-legerkamp rond Lüne- bergerheide. Niet Botanie, maar Rijksherbarium In ons verslag van de aanbieding van een geschilderd portret aan het Rijksherbarium schreven wij, dat prof. Lam de bouw aankondigde van een nieuw Botanisch Laboratorium in de Leeuwenhoek, dwz. het nieu we uitbreidingsterrein voor de bèta faculteiten tussen Academisch Zie kenhuis en Rijksweg. Dit moest ech ter niet Botanisch Laboratorium zyn, doch Ryksherbarium. Leidse Smalfilm Liga bestaat twintig jaar Tijdens een bijeenkomst in 't Karrewiel heeft de Leidse Smalfilm Liga voor leden en genodigden de oprichting herdacht van de afdeling Leiden van de Nederlandse Smal film Liga. De afdeling werd in 1942 opgericht. In een vraaggesprek geleid door de heer De Graaf, vertelden de op richters Emile Timan en Herman Kleibrink over hun eerste filmerva ringen. Beiden kregen het erelid maatschap a airgeboden. De heren Pieëte. De Graaf en Starre wisten aan de avond een bij zonder gezellig accenit te geven. De goochelaar Geraldini verraste met een origineel nummer muzikaal keu kengerei: de heren Poptie. Plu en Kieft zorgden voor de dansmuziek en de heer Freek Sachs bracht een ge voelige voordracht. Vanzelfsprekend werd een film geprojecteerd. Het was ditmaal .Bén hagedis teveel" 'n Leids studentenpro- duktie uit 1960. De waardering on der de leden was uiteenlopend en men hoopt in de toekomst met de maker. Paul Verhoeven, over deze film van gedachten te kunnen wis selen. De bijeenkomst werd geleid door voorzitter Herman Kleibrink. vormde uiteraard de rookwedstrijd, die evenals in Nederland ge leid werd door Bob Wallagh uit Am sterdam. Aan iedere wedstrijd namen 200 k 300 man deel. De rookwedstrijd werd een écla tante overwinning voor de wacht meester Smit uit Oegstgeest, Hy werd niet alleen winnaar, maar ves tigde bovendien een nieuw record met. zijn askegel van 108 mm aan een si gaar van 110 mm. Een quiz van Bob Wallagh tussen de Kadi en de AAT leverde een I overwinning op voor eerstgenoemde groep. Verschillende hogere officie ren, o.w. kolonel Bartels en als gaste, de maatschappelijk verzorgster van de Ierse militairen, Miss Redn. woon den de wedstryd by. Rechterhand van firma (Van onze Haagse correspondent) De Kon. Marechaussee heeft bij de grenspost Zevenaar in de Joegoslavië-Express een 51-jarige Hagenaar. W. C. K. aangehou den, wiens opsporing op 2 april j.l. door de Haagse politie was verzocht. De man wordt ervan verdacht als administrateur bij een Scheveningse zeevis-groothandel in de afgelopen vijf jaar onge veer f. 30.000 te hebben verduisterd. „De rechterhand van de firma", noemde zijn werkgever hem. De ad ministrateur werd volledig vertrouwd. Niet alleen het geld ging door zyn handen, behalve kassier was hy ook boekhouder en bovendien zijn eigen accountant. Zyn salaris van f 150.- per week lijkt niet helemaal in over eenstemming met deze veelomvat tende vertrouwensfunctie, waarvoor hij gemiddeld 60 uur per week in touw was. De administrateur vulde zyn salaris dan ook zelf aan. Niet om een luxer leven te kunnen .lijden want hij gebruikte het verduisterde geld voor normale aankopen ten be hoeve van zijn gezin met als grootste „uitspatting" een televisie-toestel. Gestrande caisson geborgen Gisteravond is het aan twee sleep boten, de Temi II, kapitein: Th. Dykhuizen, en de Etna, kapitein: S. Fokkens, gelukt ook de derde bij Stavenisse gestrande caisson te ber gen. Deze caisson maakte deel uit van een transport van vüf. waarvan er donderdagmorgen bij ruw «eer op dr verschijnsel, een daad va.n eeweld. die 0„sterSchelde voor Stavenisse drie Geünieerde Loge van Theosofen „OORLOG EN VREDE" Zondagmorgen werd een lezing ge houden over het onderwerp ..Oorlog en Vrede". Oorloe is een steeds terugkerend Iedere avond vond er een wed stryd plaats, in Bergen, in Falling- bostel en o.a. in Celle. Een orkestje o.i.v. Piet Daalhuizen en het optreden van de zingende zusjes, de „Wimi's", omlystten deze avonden op pleizie- rige wyze, maar de hoofdschotel Eerste prijs voor Henriëtte Sengers De Nederlandse sopraan Henriëtte Sengers uit Utrecht heeft tydens het te Parys gehouden internationale concours Noemie Perugia de eerste prys verworven. Een half jaar geleden heeft zy op het gelijknamige con cours te Noordwyk ook reeds de eer ste prys gekregen. De prys bestaat uit engagementen voor concerten tij dens het a.s. seizoen te Parys. De jury in ParUs was in haar oordeel eenstemmig. Van de mannelyke deelnemers kreeg de eerste prys de Amerikaanse bas David Weiss. Henriëtte Sengers is een jongere zuster van de plaatsvervangend eerste concertmeester van het Gelders Or kest mevrouw Philia Sengers te Arn hem. Ook wy hebben herhaaldelyk ge schreven over de voor tref felyke kwa liteiten van Henriëtte Sengers. zoals wy deze opmerkten tydens haar op treden in de Stadsgehoorzaal (mu ziekredacteur L.D.). haar oorsprong vindt in hebzucht, vergeld'ingsdrang. angst, enz., alle uitingen van zelfzucht. Alle oorlo gen zijn slechts gevolgen die schij nen voort te vloeien uit, een groot aantal oorzaken, omdat het land. dat de oorlog, direct of indirect, ontke tent, zich gewooniyk verschanst ach ter fraaie leuzen. Vele van deze lig gen ons noe vers in het geheugen: gebrek aan .„Lebensraum" het be schermen van minderheden, enz. doch deze verhullen niet of nauwelyks de in iedere dictatuur bestaand? behoef te aan machtsvertoon en geweld ten- eind? de aandacht af te leiden van tekortkomingen in bet binnenlands bestuur. De oprichting van de Verenigde Naties is een goed bedoelde poging om oorlogen door mionelyke schik king te voorkomen of om althans te beletten, dat beperkte geschillen tot een wereldoorlo? uitgroeien. Natuur lijk moeten wy allen dit, streven toe juichen om geweld te keren door een beroep te doen op het verstand, Maar hoe vaak gebeurt het niet, dat ge kwetste gevoelens van eigenwaarde, zelfzuchtige vaderlandsliefde, fana tieke godsdienstige gevoelens sterker blijken te zyn dan intelleot en gezond verstand? De Theosofie leert, dat, de mens een beroep, kan doen op een hoger vermogen dan intelligentie, nl. op de geest. Geest is een goddelyk beginsel de ware mens is een goddelyk, een geestelyk wezen en ieder mens heeft in zich een bron van innerlyke kracht, van goddeiyke wijsheid en kennis, ook als hy zich hiervan zel den bewust is. Door de bestudering van de grote theosofische waarheden, zoals de wetten van Karma (de wet van oorzaak en gevolg) en Reïncar natie (de wet van wederbelichamingi kan men begrypen. dat niet alleen elk voor zich zyn eigen lot bepaalt en dat er dus geen voorzienigheid, toe val of noodlot bestaat voor het indi vidu. maar ook niet voor volkeren en rassen. Zoals de mens in dit en in volgende levensomstandigheden schept welke het gevolg zijn van eigen gedachten en daden, zo bepaalt ook een collectiviteit haar eigen toe komst en draagt de gevolgen van de fouten die zy als groep heeft ge maakt. Een volk. dat zich in dit leven drie lossloegen en op drift gingen. Deze caissons worden gefabriceerd op het werkterrein van de Delta dienst by Vrouwenpolder, waar ook de caissons voor de dam voor het Veerse Gat werden gemaakt. Zy zyn bestemd voor de afsluiting van de zuidelyke Grevelingengeul. die vol gende maand zal plaatsvinden. In de nacht van donderdag op vrijdag konden twee van de drie caissons worden geborgen, maar de derde had zich toen reeds zover in het zand ge werkt, dat een bergingspoging vrij dagmiddag mislukte. Toen trokken de „En Avant 10" en de „En Avant 12" van de firma Muller uit Dor- dracht, geassisteerd door de „Etna" van kapitein Fokkens. Nadat de kapiteins Dykhuizen en Fokkens gistermorgen een geul in het slik voor de caisson hadden gegraven werd de ongeveer 200 ton wegende kolos gisteravond by hoog water vlot- getrokken en naar de vluchthaven te Zype gesleept. laat meeslepen in een aanvalsoorlog, of zich schuldig maakt aan rassen- vervolging zal hiervoor moeten boe ten. Want zo goed als iedere regering verantwoordelijkheid draagt ten aan zien van haar volk. zo krijgt ook ieder volk de regering, welke het verdient. Wanneer de mensheid eindelyk de wetten van Karma en Reïncarnatie zal hebben begrepen, zal zij beseffen hoe groot haar verantwoorddelykheid is. Wanneer het individu erin slaagt zelfbeheersing en naastenliefde te doen zegevieren dan zal het vers»tand opgaan in de geest. Deze kent noch verdeeldheid noch afgescheidenheid, maar slechts eenheid en samenwer king. Dit is voorwaar een heel lange weg. maar het is de enige weg. die leidt to ware vrede. Niet alleen de vrede tussen de verschillende naties, maar ook de vrede tussen de verschillende rassen, maatschappelijke klassen en sekten en tot de hoogste vrede, de ware vrede of innerlyke harmonie, die door ieder mens kan worden na gestreefd en beleefd, ook in onze roe rige maatschappy ja zelfs in tyden van oorlogI De administrateur pleegde zyn ver duisteringen per giro. Hij liet zyn werkgever dagelijks giro-cheques aan krediteuren ekenen, maar nam er enkele mee naar huis om de hand tekening over te nemen op hemzelf uitgeschreven cheques. De krediteu ren werden tevredengesteld met een tweede cheque, die hij zijn baas en kele dagen later liet signeren. Twee maanden geleden nam hy af scheid. Hij kon in Düsseldorf een schitterende baan krijgen met een sa laris. dat het veelvoud was van wat hy in Scheveningen verdiende. Zijn patroon nam node afscheid van de harde werker en drukte hem als be- wys van dank voor zijn harde wer ken een douceurtje van f 500.- in de hand. Maar de opvolger ontdekte het ge knoei binnen enkele weken. Een kre- diteur schreef een aanmaningsbrief, terwyl uit de boeken bleek dat deze niet één. maar zelf twee keer het te vorderen bedrag per giro betaald had gekregen. Spoedig kwam uit, dat dit geld niet naar de kredieteur was ge gaan. maar overgeboekt was op de girorekening van de vroegere admi nistrateur. Nadere controle bracht meer dub bele boekingen aan het licht. De politie heeft de indruk, dat de administrateur niet heeft willen vluchten. Hij had werkelijk een be trekking in Düsseldorf en kwam elke vrijdag voor het weekeinde naar huis. Toen hij vrijdagavond weer de grens overkwam werd hij gegrepen. Zaterdagochtend heeft de mare chaussee hem aan de Haagse recher che overgegeven. Van het verduisterde geld is niets meer over. Er staat nog f 10.-op de giro. Scliip gezonken: schipper verdronken (Van onze Dordtse correspondent) Het Rotterdamse schip „Avanti" (1200 ton) is zaterdagochtend op weg van Dordrecht naar Geertrui- denberg in het Hollands Diep tussen de Moerdijkbrug en de Dordtse Kil als gevolg van het slechte weer vol- geslagen en gekapseisd. Het schip was met kolen geladen en voer met open luiken. De 42-jarige schipper uit Gronin gen, J. A. Arends, weduwnaar en va der van 2 kinderen, is daarbij om het leven gekomen. De opstapper J. Kleinendorst uit Dordrecht en zijn 13-jarige zoon, die de tocht naar Geertruidenberg als tijdelijke knechts meemaakten, kon den zich redden. Toen het schip was omgeslagen hielden zij zich drij vende op losgeslagen luiken. Zij werden opgepikt door de bemanning van een Franse sleepboot, die in de buurt was. toen het ongeluk gebeur de. De drenkelingen werden door de Rijkspolitie te water uit Drimmelen overgenomen en van droge kleren voorzien. Schipper Arends ls niet meer ge zien. De .Avanti" werd gesleept door de „Mevo" uit Rotterdam. Dit kon bijtijds losgooien. De plaats van het wrak ls afgebakend. Vandaag zou het schip gelicht worden. Ministerraad niet voor woensdag Naar wU van officiële zyde verne men zal een vergadering van de mi nisterraad op haar vroegst pas woensdag worden gehouden. Naar wy uit welingelichte bron ver nemen, hebben enkele leden van het kabinet elkaar vanmorgen ontmoet voor beraad over de kwestie Nieuw- Guinea. Men neemt aan, dat ook de Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dra J. H. van Royen, by deze ontmoeting aanwezig is geweest. Economie in gevaar van Joego-Siavië Een van de vier vice-presidenten van Joego-Slavië, Todorovic, heeft het parlement in een rapport meege deeld dat het land meer verbruikt dan voortbrengt. Indien dit voort duurt, zal er een einde komen aan de verbetering van de levens standaard en zal de economi sche ontwikkeling van het land in gevaar worden gebracht. De econo mie van het land heeft te kampen met ernstige moeiiykheden, aldus het rapport. De regering zal maatregelen ne men om tegen te gaan dat deviezen worden besteed voor niet noodzake lijke invoer en buitenlandse reizen van Joegoslavische zakenlieden. De balans kan echter alleen weer om slaan door meer uitvoer, aldus Todo rovic. Een andere vice-president, Kardelj, heeft het parlement voorgesteld nog een jaar te blyven zitten zodat de volgende volksvertegenwoordiging krachtens een nieuwe grondwet zal kunnen worden gekozen. Het parle ment. dat deze maand ontbonden zou worden, ging ermee akkoord nog hoogstens een jaar byeen te blijven. Opstand in Ecuador Het leger van Ecuador heeft in het noorden van het land ongeveer dertig opstandelingen gevangengenomen, die behoorden tot een militiegroep van bewonderaars van de Cubaanse pre mier, Castro. De mannen waren uit gerust met wapens die uit Cuba zijn gekomen. De opstand brak uit nadat de regering had besloten de diploma tieke betrekkingen met Cuba. Polen en Tsjecho-Slowakye te verbreken. Het leger zet het zoeken naar andere opstandelingen in het gebergte voort, aldus een officiële bekendmaking. (Van onze correspondent in Bonn) In Dortmund klonk bijval uit 20.000 mijnwerkerskelen, toen vak verenigingsvoorzitter Heinrich Gu- termuth riep: „Erhard moet weg". Daarmee was de eerste samenkomst van werknemers, sinds de teievisieop- roep tot maat houden van minister Erhard, ontaard in een demonstra tie tegen de minister, die vele waar nemers, die in de samenkomst een soort barometer hadden gezien van de stemming onder de arbeiders op dit moment, de haren ten berge deed ryzen. Gutermuth sprak duidelyke taal: een nationaal energieplan is nodig voor het oplossen van de kolencrisis, zo zei hij. Alleen dan kunnen de Duitse energiebronnen onder de grond hun jaarlijkse 140 miljoen ton kolen blijven produceren. Daartoe eiste hy. dat aan de in voerrechten op kolen zowel als de contengenteringen ervan wordt vast gehouden en dat de invoer van ruwe olie wordt beperkt. Invoer van stook olie moet voorlopig zelfs worden ver boden. aldus Gutermuth, die voor zyn vakverenigingsleden verder eiste, dat hun sociale zekerheden onaan getast blyven. „De mijnwerkerspre mies. garanties van het jaarloon en pensionering op het 55ste jaar zyn redelyke eisen, die men de mynwer- kers moet toestaan". Representatief voor de stemming onder de arbeiders, ten aanzien van Erhards oproep tot matiging, leek de mijnwerkerssamenkomst overigens niet. Tenslotte bevinden de mynwerkers zich in een aanzienlyk slechtere si tuatie dan de rest van de werkne mers in de Bondsrepubliek. Het is dan ook begrypelijk. dat zij, die al jaren vrezen voor hun toe komst en die een aantal van de vroe gere mijnwerkersprivileges verloren hebben zien gaan door de slechte conjunctuur in de kolen, extra woe dend z(jn over Erhards oproep om maat te houden by het stellen van looneisen, etc. Zy denken er daarby aan, dat in de laatste vier jaren 89.000 mijnwer kers de schachten hebben verlaten voor ander werk en dat tegenover de byna 10.000 open plaatsen in de mij nen van Noordrynland-Westfalen niet meer dan 1500 sollicitanten zyn komen opdagen. De kroon op de al jan bestaande ontevredenheid en onzekerheid van de mynwerkers werd evenwel gezet door het feit. dat 100 miljoen Mark werden uitgegeven aan investeringen in drie mynen aan de Ruhr, die kort daarna wegens on- rendabiliteit wertfen gesloten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3