Overtuigend „ja" voor de politiek van De Gaulle Schrijvende ex-leider Djilas gearresteerd Ministerraad nog niet bijeen over N.-Gniiiea (§«d 9tu 0Ï Neen"-stemmen tot eenderde van vorige maal ingeschrompeld Egypte laat Franse diplomaten vrij WEERBERICHT Ontploffing in kruitfabriek: twintig doden letiws ttentie ctie Grensincident Publicatie Gesprekken met Stalinuitgesteld Dpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 APRIL 1962 No. 30625 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOkUDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Koude nacht met opklaringen en bt het binnenland temperaturen om het vriespunt, Morgen wisselende be volking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middag tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 APRIL. Zon op: 5.56 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 9.51 uur: onder: 1 11 u. Hoogwater te Katwijk te 7.07 en 19 "1 uur, laagwater te 2.48 en 15.11 urn Dit nummei bestaat uit 12 pagina's Het hoofd van de afdeling be volkingszaken van de dienst van Binnenlandse Zaken in Nieuw- Guinea, dr. J. V. de Bruyn is gisteren met zijn echtgenote en kinderen in ons land aangeko men. Hij heeft zich in de oorlog vermaardheid verworven onder de'naam Jungle Pimpernel door in de binnenlanden van Nieuw- Guinea met een klein groepje Nederlanders en Papoea's stand te houden en overvallen uit te voeren op Japanse stellingen. Hij zal binnenkort de functie van directeur van een onderzoekings centrum aanvaarden. De heer De Bruyn met zijn gezin op Schip hol. Een hevige explosie, gevolgd door een serie kleinere ontploffingen, in een kruitfabriek in Saint Just d'Ar- deche ongeveer 6 km van Pont- Saint-Esprit in het Zuidfranse departement Gard heeft van morgen aan minstens twintig per sonen het leven gekost, terwyl vele anderen werden gewond. Op het ogenblik van de ramp bevon den zich 76 arbeiders en 20 militai ren in de fabriek. Hoewel een par ticulier bedrijf, staat de fabriek onder militaire bewaking. Het be drijf maakt buskruit voor het leger. Milovan Djilas, de vroegere communistische leider in Joego slavië, is weer gearresteerd. Zaterdagochtend werd hij in Bel grado van huis gehaald door enkele rechercheurs, die tevens de woning doorzochten en een aantal documenten meenamen. Zijn arrestatie wordt in verband gebracht met de komende uitgifte in de Verenigde Staten van zijn boek „Gesprekken met Stalin". Djilas, die vroeger veel kritiek heeft geleverd op president Tito, werd vorig jaar januari uit gevangenschap ontslagen nadat hij ruim vier jaar had uitgezeten van de negen jaar waartoe hij was veroordeeld. Een woordvoerder van de Ameri kaanse uitgeverij die Djilas' boek „Gesprekken met Stalin" zou uitge ven, heeft zaterdag meegedeeld, dat de verschijning van het boek voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Hij wilde niets meedelen over de reden en onihield zich verder van elk com- menta; r. Waarnemers wijzen op een nieuw artikel in het wetboek van strafrecht dat onlangs i.-. gepubliceerd en waar in voorzien wordt in een gevangenis straf van ten hoogste tien jaar voor het bekend maken van vertrouwelijke gegevens, vernomen tijdens het be kleden van een officiële functie, welke de belangen van de gemeenschap kunnen schaden. De vorig, maand verboden de autoriteiten in Joego slavië de verspreiding van een Itali aans tijdschrift dat een kort verhaal van Djilas bevatte. In dit verhaal zouden „lasterlijke opmerkingen" heoben gestaan. Autoriteiten, pers en radio in Joe- go-Slavië hebben gisteren het stil zwijgen bewaard over de aanhouding van de vroegere communistenleider. Naar verluidt zijn Djilas' familie en advocaat niet officieel ingelicht over de verblijfplaats van de arrestant. De vijftigjarige Djilas werd In 1954 uit zijn leidende functies in de com munistische partij gestoten. In 1956 werd hij tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn straf werd later ver lengd. toen een boek van zijn hand, waarin h|j het communistische leider schap aanviel, uit het land was ge smokkeld en in de Verenigde Staten werd gepubliceerd. Djilas heeft een belangrijke rol ge speeld in het verzet tegen de Duitse bezetting. In na-oorlogse voorlopige kabinetten heeft hij tal van posten bekleed, doch zijn voornaamste werk bestond uit het leiden van de com munistische propaganda in Joego slavië. Hij was een van Tito's be langrijkste adviseurs bij de breuk met de Cominform in 1948. Uit het Leidsch Dagblad van 9 April 1862: Woensdag 9 april zal voor het Prov. Gerechtshof in Z.- Holl. worden bepleit het hoo- ger beroep van een vonnis in zake Ds. Wartform tegen Re genten van het Sionshof. 1 wegens gewelddadige uitzel- 1 ting uit een der woningen van 1 dat gesticht. Uit 'sHaae wordt medege- i deeld, dat bij het nieuwe mi- nisterie plan zou bestaan om t de U*rechtsche Hoogeschool en de Delftsche Academie op 1 te heffen, en de Leidsche Hoogeschool te vermeerderen 1 met een leerstoel voor de Ja- i vaansche en Maleische talen. (Van onze Parijse correspondent) De definitieve uitslag van het Franse referendum over het einde van de Algerijnse oorlog en de volmachten voor president De Gaulle om de akkoorden van Evian in daden om te kunnen retten, heeft gisteren in grote lijnen de verwachting bevestigd. Een overruime meerderheid van 90% der geldige stemmen (65% van de 23 miljoen kiesgerechtigden) heeft op de beide vragen (,ja" gezegd. Daarmee is tevens de misdadige activiteit van de OAS ondubbelzinnig van de hand gewezen. De neen-stemmers, die de vrede en de blanco-volmachten voor De Gaulle afwezen, zijn in vergelijking met het vorig referendum van ruim 18% tot ongeveer een derde van dat percentage ingeschrompeld. De Verenigde Socialisten van Mendès-France, die hadden geadvi seerd „ja" voor de vrede en „neen" tegen De Gaulle te zeggen, waardoor hun stemmen ongeldig werden omdat men slechts „ja" of „neen" kon zeggen, behaalden vier procent van het volk of ruim 5% van de stemmers. Het weer werkte krachtig mee Wat de volmachten voor De Gaulle langaat: alleen al door het feit, dat Ie communisten, die nog altijd 20 van de bevolking vertegenwoordigen, n tegenstelling met de vorige maal Einduitslag De einduitslag van de in de 90 Franse kiesdistrioten gehou den volksstemming, waarbij de Franse kiezers zich konden uit spreken over de Algerijnse poli tiek van president De Gaulle, is als volgt: ingeschreven 26.981.264 uitgebracht 20.408.083 geldig 19.299.101 ja-stemmen 17.505.029 (90.70 der geldige stemmen) neen-stemmen 1.794.072 9.30 der geldige stemmen) ongeldig 1.108.982 (5.44 der uigebrachte st.) niet opgekomen 6.573.181 (24.36 der geldige stemmen) dit keer ja hebben gestemd, kan men concluderen dat dit massale antwoord waarlijk als een persoonlijke motie van onverdeeld vertrouwen aan het adres van de president der republiek kan worden beschouwd. Het weer dat in Parijs en in het centrum van het land gisteren nogal erbarmelijk was, heeft zich als een bondgenoot van generaal De Gaulle gedragen, want de vishengel, de tra ditionele concurrent van de burger plicht in Frankrijk, zal gisteren wei nig Fransen van het stemlokaal ver wijderd hebben gehouden. Over het algemeen heeft de stemming zich even rustig en bijna gezapig voltrok ken als de campagne, die zich tot een reeks propagandaredevoeringen van het staatshoofd, enkele ministers en een zevental partijleiders voor radio- en televisiezenders had be perkt. Die kalmte werd slechts op enkele plaatsen verstoord doordat OAS-commando's stemlokalen ver nielden en in Nancy een aanslag pleegden op een links-socialistische lyceum-leraar, die zwaar gewond in een ziekenhuis moest worden opge nomen. En tenslotte leverde Algerije, waar de OAS bovendien de televisie- en de radioverbinding met Frankrijk had verbroken, ter gelegenheid van het referendum dan nog een extra aantal doden en gewonden onder de moslim-bevolking op. Boemerang Ook nu werkte de OAS-terreur als een boemerang. Zo was het opvallend, waar stemlokalen door middel van kneedbommen werden vernield, de opkomst van de bevolking als protest aanzienlijk groter was dan by de vorige verkiezingen. President De Gaulle vervulde zijn burgerplicht door „ja" tegen zichzelf te zeggen als een der 300 inwoners van het dorpje Colombey les deux Eglises, waar de particuliere buitenresidentie van het staatshoofd is gelegen. Slechts twee inwoners hadden „neen" durven zeggen tegen hun illustere plaatsgenoot. Even voordat de gene raal zyn villa verliet om zich voor de mis eerst naar het gymnastiek lokaal van de dorpsschool te begeven, werd de hoofdstraat van het dorp door de veiligheidstroepen die altijd aanwezig z|jn, zeer zorgvuldig afge zet. Vanmiddag heeft de president een langdurig onderhoud met zijn premier Michel Debré gehad om de conclusie uit de resultaten van gis teren te trekken. Die conclusies, die nog niet bekend zyn, laten zich niet temin wel raden. Naar alle waar schijnlijkheid zal het staatshoofd nu besluiten het parlement te ontbin den, waarna binnenkort - men spreekt over omstreeks een maand - nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Woensdag a.s., na de wekelijkse zit ting van de regering, zal die beslis sing officieel wereldkundig worden gemaakt. 9 Slot op pag. 2 NASSER REIKT PARIJS DE HAND (Van onze Parijse correspondent) De vier leden van de Franse diplomatieke missie in Egypte en zeven anderen tegen wie een half jaar geleden een proces wegens hoogverraad aanhangig was gemaakt, zijn zaterdag onverwacht vrijgelaten. Dit gebeurde nadat het proces op verzoek van de openbare aanklager „uit belangrijke politieke overwegingen die verband houden met het algemeen belang" voor onbepaalde duur was verdaagd. De verdedigers vroegen toen vrijlating. Na een korte verdaging stemde het gerechtshof daarmee in. Gisteren landden de vrijgelaten Fransen met een I|jntoestel van Air France op Orly, waar hen door hun familieleden, vrienden en collega's een even hartelijke als bewogen ont vangst werd bereid. Voor de televisie heeft de leider van de Franse missie, André Mattei, warme dank betuigd aan het adres van de Franse en Egyptische advocaten die hen had den bijgestaan. De Franse diplomaten waren be schuldigd van activiteit tegen de staat, poging tot omverwerping van het regime, pogingen om president Nasser te vermoorden en spionage. De overige beklaagden, onder wie één Fransman, was medeplichtigheid ten laste gelegd. Tegen allen was levenslange dwangarbeid geëist. Naar het oordeel van alle objectie ve waarnemers konden de aantijgin gen in de akte van beschuldiging door geen schim van bewijs worden waar gemaakt De Egyptische radio heeft gisteren trouwens indirect toegegeven, dat het proces als chantage of middel tot wraakneming jegens de Franse rege ring was bedoeld. Nu Frankrijk de Algerijnse oorlog heeft beëindigd, al dus het nieuwscommentaar van Ra dio-Cairo, zal ook het anti-Arabische front, waarvan Parijs de ziel vormde, kunnen worden geliquideerd. In Par|js beschouwt men de vrij lating van de v|jf Fransen dan ook als een duidelijk gebaar van toena dering van Nasser, met het doel de relaties tussen beide landen, die tij dens de Suez-expeditie werden ver broken, weer te normaliseren. En met het oog op de Franse posities in het Midden-Oosten, die de laatste jaren erg zjjn verslechterd, lijkt het weinig twijfel te l|jden of Parjjs zal graag bereid zjjn de uitgestoken hand van Nasser te drukken. Deze week: Lichtgewicht REGENKLEDING Voor dames en heren o.a. Terlenka en Nerf'il 69." - 49." Nylon 29.75 Gisterochtend is het Amster damse Concertgebouworkest per vliegtuig naar Japan vertrokken voor een tournee. De beide diri genten Bernard Haitink er\ Eugen Jochum met het bestuurs lid, wethouder De Roos van Am sterdam bij het vliegtuig. (Van onze Brusselse correspondent) Aan de Belgisch-Nederlandse grens bij Kessenich heeft zich zaterdag een incident voorge daan, waarbij drie leden van de Nederlandse marechaussee een Duitse vrachtautobestuurder met geweld van Belgisch grondge bied zouden hebben weggehaald. De grenskantoren van de Bel gische en Nederlandse douane liggen daar ongeveer een halve kilometer van elkander verwij derd. Een Duitse vrachtauto werd door Belgische grensbeambten gecontro leerd en reed toen verder in de rich ting Nederland. Aan de Nederlandse grenspost bemerkte de chauffeur twee leden van de marechaussee. Hij stopte en keerde terug naar de Bel gische grenspost. Hij was er namelijk van overtuigd dat zijn auto volgens de Nederlandse reglementen te zwaar was geladen. De nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Duitse chauffeur toen in een hotel aan de Belgische zijde van de grens doorgebracht. Later op de dag is bij dat hotel een jeep met drie Nederlandse mare chaussees aangekomen. Zij hebben de chauffeur naar buiten gelokt en volgens de berichten moeten zjj hem j toen hebben vastgegrepen en meege- I nomen naar Nederland. Door de Bel- gische Rijkswacht wordt over deze kwestie een onderzoek ingesteld. Twee (loden door pokken in Wales In het weekeinde zjjn twee van de pokkenljjdsters uit een ziekenhuis voor geesteszieken bjj Bridgend in Wales overleden. De eerste overleed zaterdag, kort nadat zij met andere verpleegden was geïsoleerd, en de tweede bezweek zondag. Aangenomen wordt dat een vrouw die verschei dene dagen geleden is overleden, eveneens pokken heeft gehad. In de inrichting worden oudere vrouwen verpleegd. Van elf van haar staat het vast dat zij pokken hebben. Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Wash ington, die zaterdagochtend in Nederland is aangekomen, heeft tijdens het weekeinde nog geen gesprekingen met de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. gevoerd. Hij heeft nog slechts telefonisch contact met de minister gehad. Zoals bekend heeft de minister de ambassadeur, die tezamen met mr. C. W. A. Schürmann de Nederlandse regering vertegenwoordigt bij het vooroverleg over de kwestie, naar Den Haag ontboden voor nader overleg, dit besluit werd genomen nadat bekend was ge worden. dat de „derde partij" in het overleg een bemiddelings voorstel had gedaan, dat neerkomt op een interim-bestuur in Nieuw-Guinea door de V.N. Vanochtend was officieel nog onbekend, wanneer de minister raad ter bespreking van de kwestie-Nieuw-Guinea, waarover thans zulke zware beslissingen genomen moeten worden, bijeen zou komen. STAATSSECRETARIS DE JONG NAAR NIEUW-GUINEA De staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, is zaterdag middag met het chartervllegtuig via Curacao, Lima. Papete naar Nieuw- Guinea vertrokken voor een werk bezoek, dat vermoedelijk 14 dagen duren zal. Tevoren had de heer De Jong ge zegd, dat hij kennis wilde nemen van alle stemmen die er klinken over Nieuw-Guinea, in het bijzon der bij de jonge Nederlanders, die de bevolking en de eigendommen van de mensen op Nieuw-Guinea zullen verdedigen. Ook wil de staats secretaris kennis nemen van alle si tuaties bij de Marine, de Land-en de Luchtmacht. Het contact tussen regering en militair bevel in Nieuw- Guinea zal door het bezoek van de staatssecretaris versterkt worden. De Indonesische Nationale Verde- digingsraad heeft zaterdag president Soekarno benoemd tot „opperbevel hebber voor economische operaties". INFILTRANTEN GEVANGEN Het Gouvernements Voorlichtings Bureau te Hollandia heeft medege deeld, dat van de Indonesische infil tranten op het eiland Waigeo, tot nu toe 15 gewapende militairen z|jn gevangen genomen. Gebleken is, dat het onherbergzame terrein zijn in vloed doet gelden; de Indonesische militairen hebben met een groot voedselgebrek te kampen. Aan Ne derlandse zijde z|jn geen verliezen geleden. Van de Indonesische mili tairen, die geland waren aan de zuidkust van Nieuw-Guinea nabij de Jera-rivier z|jn drie gevangen ge nomen. j De chef van de „staf voor de be vrijdingsoperaties in West-Irian", generaal-majoor Achmad Jani, heeft zaterdag na een bijeenkomst van de Nationale Verdedigingsraad gezegd, „dat guerrillastrijders op het vaste land van Westelijk Nieuw-Guinea onder de Nederlandse troepen 5 a 10 man buiten gevecht hebben gesteld. Hij zei voorts, dat de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea in opstand komt. Er komen volgens hem veel vuldig botsingen voor „en verschei dene Nederlanders zijn gedood". Een woordvoerder van het mini sterie van Defensie in Den Haag deelde naar aanleiding van deze be richten mede, dat dit „het gewone staaltje van de psychologische oor logsvoering" is. „Er is niets bekend over dergelijke gebeurtenissen", zei h|j. ARRESTATIES NA GEWERENDIEFSTAL Op een zaterdagmiddag gehouden persconferentie met de directeur van Binnenlandse Zaken, de heer H. Veldkamp en resident W. G. F. Winia van Hollandia inzake de ge- werendiefstal te Hollandia heeft de heer Winia uitdrukkelijk vastgesteld dat men de zaak volkomen in de hand heeft. Naar aanleiding van ge ruchten deelde h|j mede, dat er geen vuurgevecht geweest is. De heer Wi nia herinnerde aan de diefstal van elf gladloop-geweren uit het kantoor van het kadaster, zes weken geleden. Hierin heeft het politie-onderzoek nog geen klaarheid gebracht. Enkele dagen geleden verdween een tiental jungle-karabijnen, bestemd voor het leger te Sorong, uit het ruim van de te Hollandia liggende „Roepat". De hoofd-posthuiscommandant der politie, Roef, en drie agenten met een politie-jeep, zagen vrijdagavond omstreeks 22 uur op de weg naar Sentani een volkswagen-bestelauto staan, met grote lichten op. Nadat de patrouille reeds was gepasseerd, keerde z|j terug voor een nader on derzoek. Op dat ogenblik renden drie personen, die vermoedelijk ge wapend waren, uit de cabine en konden niet tot staan worden ge bracht door waarschuwingsschoten; zij zijn ontkomen. Twaalf andere inzittenden, die de jungle-karabijn en het gladloopgeweer b|j zich had den, konden worden gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1