EARTHA ontdooit, als zij Nederlands hoort KITT CORRIE VERMEEREN soliste in Franse ijsrevue De ,slechtsten' NOG MINDER BEZOEK AAN BIOSCOPEN RECLAME ENIGE UITWEG VOOR ZWITSERSE TV? Hollands halfuurtje in de BBC-studio Plezierig platendebuut van onbekend Haarlems meisje v_ 1 eronica Lake barjuffrouw 3"ïcht 1 maart 1860 jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii N: Zoals men zich wellicht zal herinneren, hadden wij enige tijd geleden een gesprek met Jan Koopman, die voor de AVRO-radio onder andere het ziekenprogramma Pa let" en „Discotaria" ver zorgt. Hij vertelde ons toen. dat hij op het punt stond voor elf dagen naar Enge land te vertrekken. ,,Als ik terug ben, bel ik wel even", beloofde hij. Hij heeft zijn belofte ge houden. Alma Cogan is een nog jonge Britse vocaliste, die al jarenlang succes heeft met haar populaire ritmische songs. De Brit ten noemen haar het „meisje met de lach in haar stem". In Engeland heeft hy zyn tyd goed besteed en vele program maatjes met heel bekende en minder befaamde artiesten ge maakt. Een zeer bijzonder pro gramma was een rechtstreekse uitzending via de telefoon van .Discotaria". Het bijzondere zat hem niet in het feit, dat hij daarin interviews had met drie beroemdheden: Cliff Richard. Al. ma Cogan en Eartha Kitt, daar aan is hij wel gewend. Bovendien stonden die gesprekken al op de band. Het ging meer om de wijze, waarop de uitzending tot stand kwam. Eén minuut voor de uitzending de lucht in moest was de tele foonverbinding met Hilversum nog niet tot stand gekomen. Jan Koopman transpireerde dikke druppels onder zijn koptelefoon. Plotseling hoorde hy geluid. Of liever, vele geluiden door elkaar: Jan Boots in de studio, de tech nicus in de Hilversumse hoofdre gelkamer, de radiopost in Neder land, de man in de hoofdregel kamer van de BBC, iemand van het Londense postkantoor en bo vendien nog de technicus by hem in de controlekamer. Het was een complete spraakverwarring en het duurde even voor er orde in deze geluidschaos was geschapen. Eén minuut te laat begon het pro. gramma, dat tot overmaat van ramp door een verkeerde tele foonverbinding by na in Brussel terecht was gekomen Emotioneel Alles liep zonder kleerscheuren af. Zo konden de Nederlandse luisteraars nog het gesprek met de befaamde negerzangeres Eartha Kitt horen. Een stunt op zichzelf, want de donkere Eartha is een moeiiyk te benaderen, hoogst emotioneel persoontje. Er moest een publiciteitschef van de be roemde nachtclub „The talk of town" aan te pas komen om haar zover te krygen. Eartha had er eigenlyk geen zin in. Ze had een van haar beruchte boze buien en deed in het begin griezelig yzig. Ze ontdooide pas toen ze Ne derlands hoorde spreken. Lachend merkte ze op: „Wat Eartha Kitt was aanvan kelijk alleen naar Enge land vertrokken. Haar zoontje van nog geen half jaar was achtergebleven bij zijn vader, de make laar William McDonald in Los Angeles. Maar na vier weken werd het Eartha te machtig. Haar zoontje werd per vliegtuig naar Londen gebracht, waar hij innig verwelkomd werd door een dolgelukkige moe der. Samen zullen zij in de Britse hoofdstad blijven, 7tiaar op 6 mei zal de jonge Kid het toch weer een dagje zonder zijn moeder moeten stellen. Die is dan in Amsterdam, waar ze in het Concertgebouw haar liedjesrepertoire zal bren gen. Omdat zij ook iets van de stad toil zien keert zij pas tegen maandag avond naar de Britse hoofdstad terug om op tijd aanwezig te zijn voor haar show in de nachtclub „Talk of the town". Eartha Kitt werd in Amerika geboren, maar is van gedeeltelijk Indische, gedeeltelijk Afrikaanse af komst. Het verhaal gaat, dat zij negen talen spreekt, haar levensgeschiedenis heeft geschreven en nu is begonnen aan een roman. Kort na haar optreden in Amsterdam keert zij terug naar Amerika om daar in een musical te zingen. een belacheiyke taal. Het ls nog erger dan Duits!" Eenmaal ontdooid, ontwikkel, de zich een vlot gesprek. Eartha brengt een voortreffelyke show in „The talk of the town". Een show, die rykelyk voorzien is van pikante liedjes. „Hoe zyn zulke songs eigenlyk te rymen met het moederschap?" Eartha Kitt is moeder van een jongetje, Kid McDonald. Een Marina Vlady, maar wat minder uitbundig en duidelijk Jonger, zó valt de Nederlandse schaatsster Corrie Vermeer en te typeren. Zy was enkele dagen thuis tussen twee van haar shows in de Franse ysrevue ,.Parys op het ys" (Paris sur GlacéDeze korte vakantie had zy echt wel "nodig om krachten te verzamelen voor haar nieuwe rollen als „Zigeunermeisje" „Hawaiiaanse" of het schaat send evenbeeld van eerder ge noemde Marina Vlady in het nummer ..C'est toi le venin" (jy bent het venyn). Corrie, die" in 1959 Nederlands kampioene op de rolschaats was naar het ys overstapte en ach ter elkaar ontdekt, werd dooi Amerikaanse talentjagers van •de ysrevue „Holiday on Ice" heeft kans gezien zich op te werken tot eerste soliste van „Paris sur Glacé" Tussen een en ander door heeft ze een sei zoen als schaatsende dompteuze van beren by circus Medranr opgetreden Hoe haar schaatsen zo is vooruit gegaan. verhaalt haar 27-jarige Israëlische vriend Victor Arditi In een klankrijk Engels, dat hy losweg als een van de veertien door hem beheerste talen aan kondigt. vertelt hy van de Hon gaarse enthousiast die uit pure schaatsliefde Corrie's talent an derhalve maand lang ontwik kelde Victor slaat als onbezoldigd „ma nager" van de twintigjarig* schaatsster toch geen slecht fi guur. Zijn soms lyrische aan- pryzingen van haar werk doen vermoeden, dat er tussen hen méér is. dan dat zy aan dezelfde revue verbonden zyn. Victor geeft dat toe, wanneer hy zegt na zijn werk by de Israëlische geheime dienst langer dan bedoeld by de ysrevue te zijn gebleven. Nu ls dat leven by de revue aan- trekkelyk genoeg. Het afgelopen seizoen bezochten zij met hun show landen achter het IJzeren „Ach, je behoeft niet slecht te zyn om dergelyke liedjes te brengen. Zulke dingen moet men kunnen scheiden". „Maar", zo voegde zy er lachend aan toe: „Een beetje slechtheid moet er toch in my zyn om ze zo ten to nele te brengen". En het moet gezegd, Eartha brengt die songs inderdaad voortreffelyk. „Weet je", zegt zy: „Eeriyk ge zegd geloof ik, dat veel vrouwen wel een beetje ondeugend zouden willen zyn, zoals ik in het liedje „I want to be evil" zing, maar. ze durven niet!" Jan Koopman was ook byzonder vereerd met de uitnodiging, die hy van de BBC Home Service ontving om voor de uitzendingen serie „Continental Cabaret" een programma van een half uur te maken, vanzelfsprekend wel in het Engels gesproken, maar met Nederlandse grammofoonplaten, waarop Nederlandse artiesten Nederlandse muziek brengen. De vroegere omroepster Lilian Duff produceert deze serie. Als openingsnummer klonk dit. maal „Pony Parade" van Jos Cleber. Daarna konden de Engel se luisteraars kennis maken met de zingende dominee L. A. Bo- daan en met de door Cor Lemaire gecomponeerde „Rain en Crime Blues" uit Kees Brusses film „Kermis in de regen", gespeeld door de trompettist Gerard En- gelsma van de Skymasters, be geleid door Jos Cleber en zyn or kest. Het programma, dat aanvanke- ïyk wa3 opgesteld, was iets te lang uitgevallen. Derhalve wilde Jan Koopman door Joïtnny Hoes met zyn deun „Och, was ik maar by moeder thuis gebleven", schrappen, maar de Engelsen wilden dat beslist niet. Ze vonden het liedje veel te aardig. Nu ging het blauwe potlood door .Lie Wang Tai Fu" van het Cocktail Trio en tot grote spyt van de sa mensteller ook door „Dikkertje Dap" van de Leidse Sleuteltjes. Susan Hay ward en Richard Bey- mer hebben de twyfelachtige eer genoten door „Schotschrift" het orgaan van de Harvard Universiteit tot „slechtste" ac trice en acteur van 1961 te zyn gekozen. Beymer kreesr de „Kirk Douglas- prys als slechtste acteur van het jaar" voor zijn rol in „West Side Story". Douglas' naam is aan deze onderschei ding verbonden, omdat hy deze bedenkelijke titel drie keer heeft gekregen. Susan Hay ward werd slechtste actrice op grond van haar spel in „Ada" en „Back Street". De eerste plaats in de lijst van de „tien slechtste films" werd ge deeld door „King of Kings" en „Parrish". AVRO-medewerker Jan Koopman in gesprek met Cliff Richard, die zoals gemeld in dit weekeinde in ons land zal optreden. .J Wel kwamen op de band het dwaze ,,'t Is rot, maar 't mot" door het Leedy Trio, „Jamila" door Laguestra and his Tipica Orchestra dat by de BBC- mensen een uitstekende indruk maakte het in het Indonesisch gezongen liedje ..O. papa Dja" door Anneke Grönloh, de winnaar van het nationale Songfestival „Katinka" door De Spelbrekers en het liefiyke liedje .Madeleine" van de door Jules de Corte. By zonder in de smaak viel .Kings Clarinet" door het kwartet Ad van der Hoed. Jurriaan Andries- sen droeg deze compositie op aan de Koning van Siam (Thailand), toen deze vorstelyke klarinettist een bezoek aan ons land bracht. Het is nog niet te leggen, hoe het Engelse publiek heeft gerea geerd op dit programmaatje, want het moet nog uitgezonden worden. De BBC-mensen waren wel enthousiast, hoewel ook hun liedjes als „double Dutch" in de oren moet hebben geklonken. (Dutch is het Engelse woord voor Nederlands, maar „double Dutch" is potjes latyn Het in verhouding tot het buitenland in Nederland toch al lage bioscoopbezoek is in 1961 nog eens met acht procent teruggelopen. Het bioscoopbezoek bedroeg in 1961 50.985.000 (in 1960: 55.435.000). De invoer van nieuwe hoofd films is iets toegenomen: in 1961 werden 416 hoofdfilms ingevoerd tegen 399 in 1960. Deze styging komt geheel op rekening van Europese films, die met een aan. tal van 293 hun aandeel in de totale filminvoer zagen sty gen tot zeventig procent. De Amerikaanse films hebben met 123 stuks (vo rig jaar 139 films) het laagste peil na de bevryding bereikt. Het aantal kleurenfilms is aan- zienlyk g^tegen. In 1961 bedroeg hun aantal 177 of 42,5 procent van het totaal tegen 146 in 1960 of 36,6 procent van het totaal. Ook deze toeneming deed zich al leen bij de Europese films voor. Behalve een speelfilm ,Het Mes" kwamen er in 1961 54 korte flims gereed tegen 37 in 1960. Er zijn meer dan honderd reclame films gemaakt, alsmede ruim 500 televisiespots voor reclamedoel einden in het buitenland en enkele duizenden actualiteiten en documentaire onderwerpen. Het ziet er naar uit. dat ook 1962 een druk jaar zal worden. Aan het begin van het Jaar wa ren reeds veertig korte films in voorbereiding of produktie. Sedert de oprichting van het Filmproduktiefonds zyn in Ne derland 15 speelfilms in produktie genomen, aldus is te lezen in het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond. De 89-jarige vroegere zeer be kende filmster Veronica Lake, wier handelsmerklang blond haar was, dat één kant van haar gezicht bedekte, staat thans in de cocktailbar van het Martha Washington Hotel voor vrouwen aan de 29ste straat in New York. Vorig jaar november is ze er in dienst getreden onder de naam Connie de Toth. Niemand had erg in miss Lake, die drie mislukte huwelijken achter zich heeft, totdat de televisie enkele weken na haar indiensttreding oude films van haar ging uitzenden. Joseph Rauti, de „patroon'* van miss Lake, zei dat zijn bar juffrouw nooit zo gelukkig en 07ibekommerd was geweest. De ex-actrice bewoont een kamer in het hotel en heeft 25.000 dollar aangeboden als deelgenootschap in de onderneming. Dat aanbod wordt overwogen. Gordyn, als Hongarije, Roeme nië en Bulgarije Polen en ver der Turkye Cyprus, Israël, Italië, enz. Het nieuwe seizoen voert hen naar Duitsland, Hongarije. Italië en misschien naar Moskou. Huise- lyk genoeg durven we te zeggen meer uit te zien naar de tyd dat de show Nederland aandoet. Eind van het jaar wordt dat De Zwitserse televisie, die thans 200.000 „klanten" telt en een programma in drie talen uit zendt komt in een steeds moei lijker financiële toestand te verkeren. Tot nog toe had men reolame in de uitzendingen van de hand gewezen, maar thans wordt overwogen of de inkom sten uit reclame de zaak ten slotte misschien kunnen redden, ïn regeringswoordvoerder heeft kortelings in het parlement ver klaard dat men. ondanks de principiële terughoudendheid, de invoering van reclame-uitzen dingen niet za.1 kunnen vermij den. Want tot nog toe hebben dagbladen, die de concurrentie van televisiereclame wezen, de helpende hand geboden om der gelyke reclame tegen te houden. Maar deze geldelyke steun houdt op. De inkomsten van tv-reclame worder op twaalf, tot vyftien miljoen gulden geschat. In za- kenkringen is men ervoor En het feit dat de Zwitserse tele visie niet meer dan 136 franken Der minuut uitzending kan be steden tegen b.v. de Zuidduitse 1.560 franken, doet wel naar an dere bronnen van inkomsten omzien. Nynke Hartstra, die pas haar debuut heeft gemaakt op de grammofoonplaat, geniet in de overbevolkte wereld van het lichte lied nog maar weinig bekendheid. Zonder de gebruikelijke stadia van op treden voor de radio en meedoen aan concoursen is dit 19-jarige Haarlemse meisje van de beslotenheid van de Velser zij werd ontdekt, in de openbaarheid van de platenmarkt getreden. Met de Nederlandse versies van twee goede oude bekende: ..La Paloma" en ,.Ga je mee dansen" (Besamo Mucho). Geen ver-rockte of ver-twiste versies, maar pittige interpretaties in het idioom dat min der aan mode onderhevig is. Jazzclub, waar Nynke (kweekschoolleerlinge en van plan niet om zangeres maar om sportlerares te worden) heeft een sympathieke, heldere stem. zy zingt zuiver wat tegen woordig al niet meer alledaags is en haar voordracht is byzon der verzorgd. Dat zy op een ge geven ogenblik in „La Paloma" een pleonasme gebruikt als „jy zei toen niets, ik zei toen niets, wy zwegen" is niet haar schuld. Van „Ga je mee dansen" heeft Nynke, stylvol begeleid door het Zaanse amateurorkest The Rol lers, een „Ausförderung zum Tanz" gemaakt die men moeiiyk kan afslaan. (Delta DS-1011). Bepaald geen nieuweling in het vak is de Nederlandse trompet tist Willy Schobben, aan wie we onlangs een uitvoerig artikel heb ben gewyd. Schobben heeft zich de laatste maanden tweemaal naar de top geblazen, eerst met „Mexico" en nu met „Ching- ching", een vrolyk en met veel vaart en vakmanschap gebracht nummer. Aan de andere zyde het melodieuze „Mallorca", waarin Willy Schobben een duet met zichzelf speelt. (Artone DR-25125) Dat de Nederlanders de laatste tijd geducht meetellen op de in ternationale platenmarkt is be wezen door onder andere de New Orleans Syncopaters onder lei ding van Jan Burgers, die met het czardasachtige dixieland- nummer .Midnight in Moscow" zelfs in Amerika op de hitparade kwamen. In New York werden ir de eerste drie uur na het uit brengen 5.000 exemplaren vai deze plaat verkocht. De ander: zyde biedt met Shine" dixielam van het pure soort. Storyville A-45042). Geen tapper, maar wel een plaatje van topklasse is „I'm gon na sit right down and write my self a letter", gebracht door Ne derlands first lady of jazz Rita Reys. Niet alleen om de weerga loos knappe wyze waarop Rita dit simpele liedje inhoud geeft zullen de jazzliefhebbers deze op name hogelyk waarderen, maar ook om de geraffineerde begelei ding door het trio Pim Jacobs, ditmaal versterkt met de befaam de drummer Kenny Clarke. De tweede kant biedt „Les feuilles mortes". door Rita zeer stem mingsvol vertolkt. (Philips 318 701 PF). Voor de liefhebbers van de Sel- vera's goed nieuws: er is van dit zuidelijke duo weer een melodra matisch lied op de zwarte schyf vastgelegd. „Valse parels" is het tragische verhaal van een bedro gen meisje. Aan de keerzyde la ten de Selvera's zich van een olyker kant kennen met het car navaleske nummer „Als jy dat eens wist". (CNR UH-9555). NYNKE HARTSTRA lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll illllllllllllllllUliliiiiiiliuiilllillllllliillilillllllllllllillllli HlllllllllliHIIIHIIilllllllllUIUIIHIlllia

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15