h GRIJS O 4ARTJE! 'HUIS ZELF 10EN Esederlaiul gaat deelnemen aan >t Europese ruimte-onderzoek Rebelleiiregering voor ANGOLA gevormd Engelse maatregelen tegen rode spionage drogist hééft meer...wéét meer! Gevaarlijke stunt werd Britse militairen bijna noodlottig LEURSP0ELING leiding bij de Teleinetrie iul*raart en ruimte-onderzoek. RAPPORT OVER VLUCHT GLENN GEPUBLICEERD Communistische penetratie in de bonden van ambtenaren dc Om regimentseer te redden icht 1 maart 1860 Vrijdag 6 april 1962 Derde blad no. 30623 *NK :LD rste fase kost miljoen gulden lellieten die met behulp van SCOO Eldo geconstrueerde raket- Ie ruimte zullen worden ge- zullen kunnen dienen voor IQOf wetenschappelijke doelein- het gebied van het ruimte- Zij zullen evenzeer ge- pinnen worden voor meteo- waarnemingen, voor na- fcailng ten dienste van sche- rliegtuigen, alsmede voor in- ïale telecommunicatie via ;n. elnemende landen verbinden arshands tot het bijdragen uitvoering van een eerste ma van vijf jaar, waarvan >n worden geschat op onge- 1.000.000 gulden. Nederland zich tot een bijdrage van cent van de kosten, hetgeen lt op ongeveer 19.000.000 gul- rer de deelneming aan ver- ogramma's zal te zijner tijd worden gepleegd. De deelne- landen zijn nl. niet verplicht j deze verdere programma's nemen. prste programma omvat het van een middelzware drie iet met de bijbehorende lellieten. Onder supervisie 'technische staf der organi- 1 het daartoe benodigde werk frschillende deelnemende lan- rden verricht. De eerste trap et zal bestaan uit een gewij- ersie van de Engelse Blue raket. Als tweede trap komt een gewijzigde versie van inse raket. De derde trap geheel worden ontworpen zal geschieden onder leiding itsland. IereiO. Belang van Nederland Het is in de gevoerde besprekin gen gebleken, dat. er voor de Neder landse industrie en voor Nederlandse instellingen interessante mogelijkhe den bestaan om bij het Eldo-werk te worden ingeschakeld, zodat een gedeelte van de door Nederland bij te dragen kosten weer via contrac ten met de Eldo naar ons land zal terugvloeien. Het deelnemen aan de organisa tie zal Nederland bovendien de ge legenheid bieden ten dienste van zijn industrie kennis te verwerven omtrent nieuwe technieken, die niet alleen betekenis heeft voor de ruim tevaart en het ruimte-onderzoek. Men zal b.v. kennis en ervaring kunnen verkrijgen omtrent voortge schreden technieken op het gebied van electronica, precisie-werktuig- kunde. materieelkunde oppervlakte behandeling en chemische technolo gie. Dit alles is uiteraard van grote waarde voor het behoud en de ver dere versterking van de concurren tiekracht van de Nederlandse indu strie. Leiding De organisatie zal geleid worden door een raad. waarin alle deelne mende landen zijn vertegenwoordigd en die de belangrijkste beslissingen •ste serie proefsatellleten zal ontworpen onder leiding van Advertentie pLY-COLOR M TUBE 1.95 'ofe socia tmatie mr. Joekes rlai ■''"-V grote belangstelling ftr zeer grote belangstelling is n middag te Driehuis-Westerveld nbdoffelijk overschot gecremeerd L/ir. A. M. Joekes, oud-minister sociale Zaken en Volksgezond- tl- en oud-lid van de Raad van bh de plechtigheid waren o.m. tzia: de oud-premiers dr. W. en dr. L. J. M. Beel. de oud ers ir.' C. Staf en dr. ir. A. ding de oud-staatssecretaris :iale Zaken en Volksgezond^ mr. dr. A. A. van Rhijn, de heer tester namens het PvdA-bestuur. >uder G. van 't, Huil va.n Am- am en de oud-burgemeester van lem. de heer M. A. Reinalda. jatprof. dr. P. Muntendam ien van herdenking had gespro- sprak de heer J- Harmsen.. lid Ie Prov. Staten van Noord-Hol- .voor de PvdA Hij memoreerde. 3e jongeren altijd een bijzonder plaats in het hart van mr. ■k hadden ingenomen, i noemde zijn fairheid in de po- die zo sterk tot de jongeren en zijn haast Engels gevoel humor en sportiviteit, neef van de overledene, mr. E. ïeferinck. sprak een afscheids ki. De oudste zoon van mr. Joekes .Jte voor de betoonde belangstel- in groot aantal kransen dekte de L waaronder die van de minister 8.3e staatssecretaris van Sociale 'sn en Volksgezondheid, de ede-Kamerfractie van de PvdA n 'a-n de ambtenaren van het De- u,lement. van Sociale Zaken, het norlands comité van de Unicef en [ijparti ^tij bestuur van de PvdA. Legerleiding in «Syrië breder van samenstelling tadio-Damaseus heeft gisteiren fteroepen, dat de samenstelling Syrische legerleiding is gewijzigd. inde daarin officieren op te ne- die het vertrouwen van alle •eenheden genieten" Een desbe- ide order is ondertekend door opperbevelhebber. generaal- ■joor Zareddin. De gewijzigde aa nstelling van het Syrische opper- el is een uitvloeisel van beraad- fcingen, die politici en officieren. verschillende eenheden van het fcche leger vertegenwoordigden, her afgelopen weekeinde in mid- Ji Syne hebben gevoerd. Uit Da- fccus wordt gemeld dat de toestand #ar in snel tempo weer normaal Tlta worden. Er is nog slechts weinig >W itaire aotmteit te bespeuren. neemt. De uitvoering berust bij een secretaris-generaal, die bijgestaan wordt door een technische en admi nistratief directeur met hun staven. Het personeel zal uit alle deelne mende landen worden betrokken. De zetel der organisatie zal te Parys worden gevestigd. Jederlandse regering heeft, blijkens een bekendmaking van listerie van Economische Zaken, besloten over te gaan tot :kening van de conventie tot oprichting van de European ,er Development Organization. Deze organisatie stelt zich ;1 in Europese samenwerking raketten met kunstmanen te ^^•eren ten bate van vreedzame projecten op het gebied van onventie is resultaat van de onderhandelingen, die aanvan- e Londen en daarna ook te Parijs zijn gevoerd. Tot de op ten organisaties zullen behalve Nederland toetreden: het gd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië, België en I [ië. Het laatstgenoemde land treedt als lid toe, omdat het cetbasis te Woomera ter beschikking kan stellen, waar de Itellietdragers kunnen worden beproefd en gelanceerd. Italië, de telemetrie onder leiding van Nederland en de ..guidance sta tions" op de grond zullen onder lei ding van België worden ontwikkeld. ADVERTENTIE Advertentie Teener model van cotton-mercerisé in nieuwe zomerse pasteltinten. Bijzonder voordelig Ót/ïlAHCcjlte STATIONSWEG 16 BREESTR. 151—153 's Maandags gesloten. Lichtende deeltjes stukjes van eabine De N.A.S.A.het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart, heeft gisteren een meer dan 200 pa gina's tellend rapport over de ruim- tevlucht van John Glenn op 20 fe bruari gepubliceerd, ter gelegenheid van een conferentie in Washington van de voornaamste geleerden die aan het Mercury-project meewerken en vertegenwoordigers van meer dan dertig landen. In het rapport wordt onder meer gezegd dat de lichtende deeltjes, die Glenn tijdens zijn vlucht rond de aarde heeft waargenomen, waar schijnlijk afkomstig waren van het ruimtevaartuig zelf. Prof. O'Keefe merkt in het rapport op dat de ge ringe relatieve snelheid hierop wijst en dat het waarschijnlijk stukjes verf of email van het ruimteschip geweest zijn. De voornaamste punten van het rapport zijn de volgende: Nederlandse week in Helsinki Tot 14 april wordt in Helsinki een Nederlandse week gehouden die vandaag door de Nederlandse am bassadeur, jhr. mr. H. Th. A. M. van Rijckevorsel, en de burgemees. ter van de stad, Lauri Aho, is ge opend. Tegelijk daarmee is ook een tentoonstelling van Nederlandse grafiek in een warenhuis in Hel sinki geopend. In het kader van deze weck geeft de Haagse Comedie voorstellingen van G. B. Shaws stuk „Lieve leu genaar". In de winkels wordt een keur van Nederlandse produkten uitgestald. De Finse radio zendt elke dag een Nederlands muziekprogramma uit en de televisie geeft korte films over Nederland. Glenn heeft zijn ruimtevaartuig zelf bestuurd omdat het automati sche besturingssysteem weigerde. Hij heeft, tweemaal zijn cabine 180 gra den moeten draaien om foto's van de zonsopgang en de lichtgevende deeltjes te kunnen maken. Glenn heeft bij het opstijgen on verwachte trillingen gevoeld, die di rect na de ontbranding begonnen en ongeveer 10 a 15 seconden aanhiel den, zonder ooit geheel te verdwijnen. De temperatuur van het luchtkus sen onmiddellijk vóór het warmte- scherm van de cabine heeft bij het terugvallen in de atmosfeer bijna de zonnehitte bereikt, ongeveer 4000 graden. De wand van de cabine is ongeveer 1648 graden Celsius heet geworden. Glenn verklaarde dat de toestand van gewichtloosheid in de ruimte „aangenamer was dan de toestand van zwaartekracht op de aard bodem". De gewichtloosheid leverde geen enkel probleem op, tenminste niet tijdens zijn drievoudige vlucht om de aarde. Na het in zee vallen van het ruimtevaartuig had hij „een soort maagstoornis" gehad, die hem echter geen enkel ogenblik duizelig gemaakt heeft en die na anderhalf uur weer was verdwenen. Indonesië koopt van Japan: Patrouilleboten en materiaal voor bouw van hotels Vandaag heeft de Japanse regering haar fiat gegeven op de levering aan Indonesië van tien patrouilleboten voor kustbewaking door Japanse werven. Deze boten „die zullen die nen voor het bestrijden van smok kelarij en voor andere diensten door de Indonesische politie" kosten 7.350.000 dollar en zullen worden afgeleverd in een tijdvak van 12 tot 18 maanden na het plaatsen van de bestelling, aldus een officieel com muniqué. In de overeenkomst voor deze be stelling is ook opgenomen de leve ring door Japan aan Indonesië van materiaal voor de bouw van hotels tot een bedrag van 14 miljoen dollar. Indonesië heeft voor de patrouille boten orders geplaatst bij drie grote Japanse werven. Zij meten elk 390 ton. Te Djakarta, op Bali en in West- I Java zullen drie hotels worden ge bouwd met materialen, die volgens de overeenkomst door Japan zullen worden geleverd „als een aanzien lijke bijdragen voor de bevordering van het toerisme in Indonesië." In de betalingsvoorwaarden is ge stipuleerd, dat de betaling zal ge schieden in elf gelijke halfjaarlijkse termijnen, na een eerste betaling van 20c,Zij zullen worden verre kend met de Japanse herstelbetalin gen aan Indonesië. In Leopoldstad is gisterochtend een 'oorlopige regering van de repu bliek Angola" gevormd. Dit is mee gedeeld door Holden Roberto, voor zitter van de „Unie van de volken van Angola". Deze regering zal haar zetel in Leopoldstad hebben en bin nen enkele dagen een permanente delegatie op Angolees gebied instal leren. Roberto deelde mee dat de rege ring voortkomt uit het ..Nationale bevrijdingsfront van Angola", dat enkele dagen geleden is gevormd door de fusie van twee partijen die ageren voor de onafhankelijkheid van Angola, de Portugese kolonie aan de westkust van Afrika. Roberto is premier en er zijn negen ministers. Met verscheidene Afrikaanse landen is contact opgenomen om diplomatie- MILITAIRE POP Een van de meest verkochte stukken speelgoed in Algerije is een in Duitsland gemaakte op- windbare pop. die op een slag- instrumentje tonen voortbrengt in het ritme van .Algerije Fran- gaise de strijdkreet van vele Fransen in Algerije Een winkelier vertelde dat hij er al 3.000 heeft verkocht. Het ritme is volgens hem toevallig. De Westduitse fabrikant, had de pop aanvankelijk als clown ge kleed maar toen zijn byzsondere eigenschap aan het licht trad, kreeg hij een militair uniform aan KONINGIN ONTVING EURATOMVOORZITTER H.M. de Koningin heeft gisteroch tend de nieuwe voorzitter van de Euratom-commissie. de Fransman P. Chatenet. in audiëntie ontvangen. De heer Chatenet, die in januari zijn landgenoot Hirsch als Euratomvoor- zitter is opgevolgd, brengt nl. een be zoek aan Nederland in het kader van een reis door de zes Euratom-landen. Na het bezoek aan de Koningin is de heer Chatenet, met het Neder landse lid van de Euratom-commissie ke erkenning te verkrijgen. De post van vice-premier is gereserveerd voor mgr. Manuel da Neves, een Angolese prelaat die zich thans volgens Rober to in een gevangenis in Lissabon be vindt. De „Volksbeweging voor bevrijding van Angola", een partij die een con currente is van het „Nationale j front", heeft de vorming van de voorlopige regering echter een „nieuwe manoeuvre om de Angolese nationalisten te verdelen" genoemd. Roberto zou een „verrader van de zaak der Angolese bevrijding" zijn en verantwoordelijk voor ..de af slachting van achtduizend Angolese nationalisten, verduistering van gel den en rassenwaan". De Volksbewe ging zal haar „strijd voor de vorming van een werkelijk nationalistisch front voor de bevrijding van Angola" voortzetten. Zoals bekend is het in het verleden vaak tot botsingen tussen Portugese j troepen en nationalisten gekomen waarbij veel slachtoffers zijn geval len. De laatste tijd heeft men weinig vernomen van onrust. Advertentie m HOE? uw fietsenhandelaar vertelt het u! 't helpt én., 't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL mr. Sassen en de Nederlandse per manente vertegenwoordiger in Brus sel mr. Linthorst Homan in het Sche- veningse Kurhaus de gast geweest aan een lunch die de Nederlandse re gering aanbood. 's Middags voerde de Euratomvoor- zitter besprekingen met minister-pre sident De Quay en minister Luns. Advertentie Vier Britse soldaten af- van droge kleren en een komstig uit Duitsland zijn stevige warme maaltijd gistermorgen op een haar voorzien en toen kwam de na het slachtoffer geworden onvermijdelijke vraag: van een poging om hun re giment aan meer vrijwilli gers te helpen. Boer De Winter in de Nieuwe Neuzenpolder nabij Terneuzen werd gistermid dag verrast, toen 2 drui. pend natte in burger ge klede militaire over de dijk klommen, en zich bij hem meldden. Hij waarschuwde „Biecht nu eens op waar jullie vandaan komen". De 4 soldaten, in leeftijd variërend van 18 tot 28 jaar, vertelden, dat hun re giment, het Royal Regi ment of North Lancaster was gelegen in Wuppertal. Duitsland, maar sterk on derbezet was geraakt en daarom naar Engeland zou gaan en de Noordzee zou oversteken. De jongens werden van de nodige pa pieren voorzien, geldig voor Nederland, België en Frankrijk en van geld, en zo ve/trokken zij op 27 maart uit Wuppertal met het doel de aandacht op de Gistermorgen gingen zij Geen aanstelling van ex-gevangenen (Van onze Londense correspondent) De ontmaskering van in Engeland werkende Russische spionnen, die vorig jaar tot langdurige gevangenisstraffen werden veroordeeld, heeft ertoe geleid dat de Britse maatregelen ter bescherming van de binnen landse veiligheid zullen worden verscherpt. Russische spionnen vormen een voortdurende be dreiging van Engelands veilig heid. De Sowjetrussische inlichtin gendienst gebruikt de modernste methoden en zij tracht, wanneer de gelegenheid zich voordoet, lieden aan te werven, die voor de Russen van nut kunnen zijn. Dit wordt, verklaard in het giste ren als witboek verschenen rapport van de commissie-Radcliffe, welke een onderzoek heeft ingesteld. Zoals men zich herinnert behoorden tot de ontmaskerden George Lonsdale, die in Rusland geboren is en George Blake, zoon van een Engelsman en een Nederlandse moeder, die De grote St.-Bernhardtunnel tussen Zwitserland en Italië zal waarschijnlijk volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen Gisteren hebben de boormachi- nes. die ruim veertig maanden lang van beide zijden in actie zijn geweest, elkaar ontmoet, waardoor de verbinding tussen beide landen tot stand is ge- komen. Een kijkje in een nog niet geheel voltooid deel van de lange tunnel. de Schelde op met het doel de grote oversteek te wa gen. Ver kwamen zy niet. Het slechte weer deed hen snel afdrijven en tot over maat van ramp sloeg een van de kano's om en ging verloren. De twee drenke- problemen van de instand. lingen werden in de andere houding van het regiment kano gehesen maar die was, onmiddellijk de politie in moeten terugkeren. Dat was Terneuzen, die snel met een auto ter plaatse waren om eerst te kijken, wat die jon de regimentseer te na, waarop met medeweten van de commandant besloten te vestigen. Aanvankelijk ging de reis heel goed. Men passeerde zonder moeite Lobith bij Nijmegen, maar dichter bij zee raakten de sportieve lange tijd lid was van hel Britse de partement van Buitenlandse Zaken. Het rapport doet de opzienbarende onthulling, dat de communisten en met hen sympathiserenden in grote re mate en in gevaarlijker omvang zijn doorgedrongen tot de ambtena- renpersoneelsverenigingen en ambte narenbonden dan in enige andere tak van de Britse vakbeweging het uiteraard, niet op vier man If*™'. .Het gevaar voor de veilig- landen gevangen heeft gezeten of daar gedurende een aanzienlijke pe riode geinterneerd is geweest, alleen in bijzondere omstandigheden in openbare dienst mag worden geno men of opnieuw aangesteld, tenmin ste voorzover het een post betreft, welke aan positieve controle onder worpen is. Weigeren van toegang Verder raadt het rapport aan. dat de regeringsdepartementen het recht dienen te krijgen vakbondsfunctio narissen. van wie men gelooft dat zij communist zijn, de toegang te weige ren tot inrichtingen, welke zich met geheime opdrachten bezighouden. Ook moet hun geweigerd kunnen worden niet het personeel daarvan in contact te komen. In regeringsge bouwen zal voortdurend dienen te worden gewaakt over verdachte ge dragingen. Personeel dat vroeg in de ochtend arriveert of 's avonds laat werkt zal aan een speciale controle dienen te worden onderworpen. In sommige gebouwen zullen wellicht ramen moeten worden aangebracht in de muren van kamers, waarin één enkele persoon zogenaamd „gevoelig werk" verricht. In het rapport wordt ook aanbevo len een plan op te stellen om de amb tenaren door speciale training tot grotere waakzaamheid op te voeden. Ondanks alles oordeelt de commissie gunstig over de organisatie en de methoden van Engelands contra spionage. Er is echter ruimte voor verbetering. Bepaalde zwakheden In de organi satie. zei premier Macmillan gister avond in het Lagerhuis, zijn de prijs, welke betaald moet worden voor En gelands democratische sociale en po litieke systeem. De Britse regering heeft de aanbevelingen van het rap port aanvaard, welke zo snel moge lijk in praktijk zullen worden ge bracht. GEENPOKKEN IN ROTHENBURG De Belg die dezer dagen met zijn verloofde in een ziekenhuis in Ro- thenburg a. d. Tauber in quaran taine werd gesteld op vermoeden dat hij pokken had. heeft deze ziekte niet, aldus is uit nader onderzoek ge bleken. De quarantaine voor het ho tel waar de Belg verbleef is opgehe ven. Het pokkengevaar in het district Monschau bij Aken wordt thans als geweken beschouwd. In het zieken huis van Simmerath worden nu nog vijf zieken verpleegd die waarschijn lijk over enige dagen naar huis kun nen gaan. Het ziekenhuis zal daarna zorgvuldig ontsmet worden. In een jeugdherberg worden ver der nog tien contactpersonen apart gehouden. In totaal zijn ln dit district 33 mensen aangetast geweest van wie een vrouw is overleden. De gezondheidsautoriteiten in Brussel hebben echter de intrekking van de verplichting voor reizigers naar België om een inentingsbewijs te tonen, weer ongedaan gemaakt. De Belgische grensposten moeten van mensen uit Aken en omgeving ver toon van een pokkenbriefje blijven vragen. Aken geldt overigens reeds sedert 21 maart niet meer als met pokken besmet. Ook voor Sleeswljk-Holstein ls het pokken-alarm opgeheven. P.v.d.A. actie voor overdracht Guinea Het partij bestuur van de PvdA heeft bekendgemaakt te hebben be sloten in verband met het Nieuw- Guinea beleid van de regering een petitionnementsactie te voeren, waarbij alsnog een dringend beroep op de regering wordt gedaan met In donesië te onderhandelen op basis van overdracht van de soevereini teit over Nieuw-Guinea aan Indone sië en verdere troepenzendingen ach terwege te laten. Ter ondersteuning van deze actie wordt op zaterdag middag 14 april a.s. te Amsterdam een protestmars gehouden welke wordt afgesloten met een openbare demonstratieve bijeenkomst in het oude Rai-gebouw. GERINGE DALING VAN DE WERKLOOSHEID In maart daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met rond 7500 tot 31.277. De bezetting van aanvullende werkgelegenheids, objecten nam met rond 850 af tot 5522, zodat het aantal werklozen met een kleine 7000 daalde tot 25.755. Het aantal openstaande aanvragen van mannen steeg met byna 4500 tot 77.565. Ondergrondse kernproef In Verenigde Staten De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft gisteravond be kendgemaakt dat de Verenigde Sta ten op het proefterrein in Nevada een ondergrondse kernproef hebben genomen. Het is de 25ste proef in de lopende serie. berekend, zodat na betrek, kelijk korte tijd het viertal nog maar één ding kon doen en dat was zwemmen de de kant zien te bereiken. Britten de weg kwijt in de Dat lukte, tot grote verras. ge lieden voor wonderïyke werd reclame voor het regi- gebeurtenissen achter de rug hadden. Toen de politie arriveerde hadden zich in middels nog 2 anderen by het gezelschap gevoegd. Het viertal is op het po litiebureau in Terneuzen ment te gaan maken, opdat meer (beroeps) soldaten zouden kunnen worden aangetrokken. Besloten werd dat het viertal in burgerkleren met twee kano's de rivier af zou Deltawerken. Zij kwamen tenslotte in Zevenbergen terecht, waar zij met kano's en al op de trein stapten en naar Vlissingen gingen Vandaar werd gisteren overgestoken naar Bres- sing van boer De Winter en de politie in Terneuzen. Het viertal komt nu op het politiebureau op zijn verhaal en zal de reis ver- moedelyk op wat. gebruike. kens, waar zy bleven sla- ïyker wyze moeten voort pen. zetten. heid in de openbare dienst js verer gerd doordat ..zeer weinig mensen zich ervan bewust zijn dat het be staat". Maar tegelijkertijd consta teert het rapport, dat de communis ten geen speciale pogingen in het werk hebben gesteld om de ambte narenbonden te beheersen. Ook zyn zij niet op spionage betrapt Niette min beschouwt de commissie deze communistische concentratie in de ambtenarenbeweging uiterst gevaar- lyk voor de nationale veiligheid „BEDELVROUWTJE" OP HUISHOUDBEURS (Van onze A'damse correspondent) De internationale huishoudbeurs ln het RAI-gebouw te Amsterdam was gisteren nog maar een uur oud, toen mevrouw G. Wijsmuller-Meijer. Am sterdams raadslid en als „Tante Truus" zeer populair in kringen van ucucuwuu «.rauii maatschappelijk werk. reeds voor doordat Prins Bernhard en oud-com- circa f 2500 aan goederen by diver- missaris der Koningin baron De Vos se standhouders had gekregen voor van Steenwyk haar hadden gezecd Een van de aanbevelingen is dat het \Xilhelminafonds ter bestrijding I hun namen by de actie te moeen een persoon, die in communistische I van de t.b.c. in Suriname. noemen. Advertentie Enkele maanden geleden bracht ze een scheepslading goederen naar zie kenhuizen in de West, die ze per- soonlyk bij elkaar had „gebedeld". Haar grootste „vangst" was gisteren een diepvrieskist ter waarde van f 1900. Voorts kreeg ze voor f 100 aan tuinmeubilair. Zy kon deze maal haar bedelactie kracht bijzetten

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5