Een avond visueel genot bij liet Nationale Ballet' JOHAN GOUDEN JUBILARIS BIJ SOCIËTEIT MINERVA Danstecliniek op een zeer hoog niveau Peek&Cloppenburg mode van nu 59.75 69.75 49.75 IS LEIDSE LASSER DIEF OF WAS HIJ DRONKEN? |Bob Spaak in S LEIDEN Met K. en O. naar Den Haag Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 april 1962 Tweede blad no. 30623 Jong met 69 jaren Hij kwam bij Minerva op negen tienjarige leeftijd, toen de groten in den lande van de afgelopen tiental len jaren nog nauwelijks weer be groeide hoofden kregen na hun Leid- se groentijd. Johan heeft al die gro ten gekend, die nu mèt hem op de drempel staan (of deze reeds hebben overschreden) van een „rustige oude i dag" Hij zou een rondreis kunnen 1 maken langs alle Nederlandse am bassades en gezantschappen in de i wereld om er bekenden te begroeten, hij heeft zijn diensten verleend aan Prins Hendrik, aan Koningin Julia- j na, aan Prins Bernhard, aan Prinses l Beatrix, aan Churchill, aan Smuts, aan nu ja, ga maar door. Hij i kan er, wanneer hij zijn min of meer stille bescheidenheid opzij zet. uren over praten. Makkelijk heeft hij het bij dat al les niet gehad, maar hij zal de laatste zijn om dat te bekennen. Zoals wij j hem ook, uit eigen ervaring van tien- tallen jaren, slechts bij hoge uitzon- j dering echt giftig hebben horen pra ten over het optreden van deze of gene van de duizenden, tienduizenden corpsleden die hij in zijn leven heeft meegemaakt. - „Nee, ik ga niet meer mee naar de nieuwe sociëteit. Er moet eens een streep onder worden gezet,, en dat is dan voor mij als ik zeventig word. En wat moet ik bovendien doen in zo'n nieuw gebouw, waar weinig meer herinnert aan de omgeving die ik j mijn hele leven heb meegemaakt?" Goed, Minerva zal het in de niet meer ver verwijderde toekomst zonder I Johan moeten stellen. Maar dit zal 1 alleen een reden te meer kunnen zijn I voor een hartelijkheid bij de huldi ging, die hem volgende week vrijdag, de 13de april ten deel zal vallen. Dan I wordt hij met zijn echtgenote in een vergadering van de commissie voor de sociëteit gehuldigd en daarna an- I dermaal tijdens een receptie om zes uur in Minerva, tijdens welke bijeen- I komst ook zeer vele reünisten worden venvacht. Dan zal, tot slot van de huldiging, Johan de eregast zijn bij een diner, dat de oudste societeits- bediende in den lande zal worden aangeboden. Rhythm Chums win- lien in Bodegraven „The Rhythm Chums" uit Leiden hebben gisteren de eerste voorselectie voor de Bodegraafse Teenagershow gewonnen. Op de avond van 30 april zal in de Bodegraafse „Kuil" een teenager programma worden gege ven, waar een achttal muzikale groe pen zullen strijden om de hoogste eer. Een kleine veertig groepen uit de gehele Randstad Holland hadden zich voor deze avond aangemeld. Gis teravond werd de eerste voorselectie gehouden, waar vier groepen werden uitgekozen voor de finale op 30 spril. Volgende week donderdag zal nog een voorselectieavond gehouden wor den, waarop nog eens 22 groepen zullen worden beoordeeld. Onder leiding van de heer J. G. Stolwijk uit Bodegraven werden gis teravond de groepen, die haddeïi in geschreven voor de afdeling „Zang met begeleiding" beoordeeld. De jury, die bestond uit mejuffrouw Klein Haneveld en de heren Stokman, Van Loenen, Van Os en Krijnen had geen eenvoudige taak. Vaak was er dan ook een half puntje dat de beslissing uitmaakte. Voor het publiek bracht deze avond een afwisselend program ma, er traden solisten met eigen be geleiding op, er waren duo's en ook bandjes met een zanger. De vier bes ten gingen over naar de finale van 30 april, de nummers vijf en zes ontvingen een platenbon. De uitslag luidt: 1. The Rhythm Chums, Leiden, 142 punten: 2. Ada de Joode, Gouda, 141'2 pnt; 3. The Newcomers, Oude water. 137V2 pnt; 4. De Dauwtrappers, Amstelveen, 137 pnt; 5. The Rushing Arrows, Alphen a. d. Rijn, 126 pnt; 6. Marian Vis en Nel Schoo, Bode graven, 125 pnt. LEIDSE UNIVERSITEIT PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is gis teren gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: "Desmothyl tetrahydro - coryantheine, een nieuw alkaloid uit Pausinystalia yohimbe pierre", de heer Th. Hajonides van der Meulen, geboren te Djambi (voorm. Ned. O.- Indië) en thans wonend te Maarssen. Promotor was prof. dr. C. J. M. v. d Kerk, hoogleraar te Utrecht. Begrotingsbehandeling De begroting voor het jaar 1963 zal op woensdag 14 november en volgen de dagen in de Leidse raad worden behandeld. Regenmantel in wondermooie changeant-poplio. Charmant door de lage pas, diepe zakken en ton-sur-ton sierstiksels. In de nieuwe modetinten Zo leukzo sportief. Zwevend-lichte Polyester mantel, nylon gevoerd. Losse strik-ceintuur. Extra hoofddoekje beschermt uw kapsel tegen slecht weer. Nerf il, een zomer's begrip voor Franse polyester. Ruim vallend raglan model, geheel nylon gevoerd. Zonnige voorjaarsgeu ren. Verrassend lage prijs v Omgaan met de jeugd doet jong t)lijven. Deze omgang moet ongetwijfeld de zijn geweest van de wijze, eaarop „Johan" volgende week vrij de~ huldiging zal ondergaan die ten deel zal vallen bij zijn tiende in dienst van Sociteit Miner jeugdig opgewekt, vlot, niet be- maar rijp bedachtzaam, en snet een activiteit die vele jongeren zullen benijden; dit alles on zijn negenenzestig jaren. Johan Barendse deed als 19-jax-ige iiiaap zijn intree in Sociëteit Minerva de functie van livreibediende. Hij nu, een halve eeuw later, zaalchef. Vussen die functies heeft hij allerlei ^angen en standen doorlopen, o.m. fjle functie van commissie-bediende, .^aar deze taakomschrijvingen be- i.ekenen eigenlyk weinig. Wat er wel eoe doet is, dat Johan Johan is ge worden en gebleven, dat hy de ken- ler bij uitnemendheid is van de r.Üorpstradities en de mores in de So- ■ïeteit, en dat hij, ondanks die toch ■•tevige leeftijd geestelijk en zelfs ook lchamelijk de jeugdige energie heeft weten te bewaren, welke nu eenmaal nodig is om te passen in deze merk waardige studentengemeenschap. Dezer dagen hebben wij Johan ge vraagd, of er nu veel veranderd is in het sociteitsleven in deze halve eeuw, die hij uit eigen ervaring kent. „Nee, eigenlijk niet. Goed, vroeger was het misschien financieel wel wat gemak kelijker voor veel studenten, maar dat merk je toch niet in het sociëteits leven. Baldadiger? Tja, dat is de hele wereld geworden. Waarom dan de studenten niet? Dat schijnt in deze tijd te passen. Maar bepaald anders dan vroeger is het beslist niet in wezen". Goed, er moge dan weinig ver anderd zijn, één grote verandering staat toch voor de deur: Sociëteit Minerva gaat in oude vorm verdwij nen. Na een tijdelijke huisvesting in Het Gulden Vlies komt Minerva terug in een gloednieuw gebouw maar ronder Johan. Johan heeft voor zichzelf het voor nemen, met emeritaat te gaan op een leeftijd die ook de hoogleraren tot een afscheid dwingt. Met zeventig jaren vindt hy het welletjes worden. Onzekerheid in rechtszaal v Heeft een 28-jarige Leidse in de nacht van 6 op 7 januari j.l. ingebroken in enkele ?Jvoningen aan de Rijn- en jchiekade te Leiden en daarbij 545.— ontvreemd? Dezé vraag lie gisterochtend werd voorge legd aan de Haagse rechtbank, dVerd door de officier van Justi ce met „ja" beantwoord. B pjHij eiste tegen de verdachte tien Jjaanden gevangenisstraf met af- prek van het voorarrest. De verdachte ontkende de hem kjnlastegelegde inbraken hardnekkig. het onderzoek van de politie is rchter gebleken, dat de ongewenste bij de inbraken een ver aan het been moet hebben pgelopen toen hij vluchtte bij de pmst van de politie. Inderdaad is lastgesteld dat de verdachte een ver- 'onding aan zijn been had. Bovendien verklaarden ter zitting vee getuigen, een concierge en een dat zij de verdachte die vond op de plaats van de misdrijven adden gezien. De concierge meen- e de verdachte te herkennen als de Iguur, die hij op de bewuste avond ai de directe nabijheid van de wo- ^ngen heeft gezien. •3 De concierge alarmeerde de politie Üji een van de politiemannen heeft jj£ verdachte herkend toen hy zich een van de woningen bevond. De u! Zoekt U moderne of klassieké 8 modellen 1 gouden verlovingsringen 'o 1. d. WATER, Haarl.straat 207, 2 heeft het. Zeer grote keuze, Op het graveren kunt u wachten o De bekende spartcommeirtaitor Bob °|paak is maandagavond te gast bij ile Centrale Opleiding Voebbal- jtheidsreebters Afdeling Leiden en o^nstreken In ,.De Kleine Burcht" (Bl hii een lezing houden over het (pderwerp „Antieke en Moderne TOort". De lezing is voor een ieder pegankelijik. Aanvang 8 uur. inbreker zag die avond echter kans aan de politie te ontkomen. Getuigen a décharge verklaarden echter dat de verdachte op de avond van de inbraken dronken was en gezien de toestand waarin hij ver keerde onmogelijk deze misdrij ven kan hebben gepleegd. De ver dachte vertelde de verwonding aan zijn been te hebben gekregen toen hij bij de terugkeer van zijn werk in Duitsland is uitgegleden. Nadat de officier zijn eis had ge steld, vocht de verdediger, mr. J. S. Dienske, de waarnemingen van de concierge en de politieman aan. Deze man kan zich daar niet hebben be vonden, hij was die avond dronken, aldus de raadsman. Hij bepleitte vrijspraak subsidiair heropening van het onderzoek om nog een aantal getuigen a decharge onder ede te la ten horen. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest werd op verzoek van de raadsman besloten tot de onmiddel lijke invryheidsstelling van de Leide- naar. Jonge inbrekers in Leiden gepakt In samenwerking met de recherche te Leiden is de inbraak opgehelderd, die in de nacht van 3 op 4 maart plaatsvond in de r.-k. ulo-school te Noordwyk. Onbevoegden hadden zich die nacht toegang tot de school ver schaft. Blijkbaar hadden de daders alleen naar geld gezocht en voor zo ver er kon worden nagegaan werd er niets vermist. Daar ook in andere plaatsen regel matig in schoolgebouwen werd inge broken, bestond reeds direct vermoe den, dat de schuldigen elders gezocht moesten worden. By haar onderzoek nam de recher che contact op met de politie in de omgeving en zoals thans is gebleken niet zonder succes. Dezer dagen arresteerde de Leidse recherche een drietal jongelui uit de Sleutelstad, die bij hun verhoor be kenden zich ook aan inbraak in de school te Noordwijk te hebben 'schul dig gemaakt. De gehele buit bestond toen uit een bandje voor een band-recorder. Sinds enkele maanden oogst het Nationale Ballet onder de artistieke leiding van Sonja Gaskell grote successen. Er wordt dan ook haast onvoorstelbaar hard gewerkt om een achterstand in te halen, want een werkelijke „ballettraditie", zo als deze in het buitenland valt op te merken, kent ons land niet. Maar men is op de goede weg, op de héél goede weg! Modern en klassiek Dat constateerden wij gisteravond in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag, waar een groot aantal K. en O.-leden getuige waren van een avond, waarop zowel moderne als klassieke balletten de aandacht ge spannen hielden. Er is zóveel te doen geweest voordat dit Nationale Ballet kon tonen wat het waard is, dat ivij ons slechts kunnen verheu gen over zoveel voortreffelijke resul taten in zó korte tijd. De kunde en de artisticiteit van Sonja Gaskell, terzijde gestaan door choreografen en balletmeesters van grote reputatie, zijn waarborgen Marianna Hilarides en Conrad van de Weetering in Fransesca da Rimini" voor bloei en groei van de ballet- kunst: het ditmaal getoonde opent grote mogelijkheden voor de toe komst. Met coryfeeën als Marianna Hili- rides, Leonie Kramer, Sonja van Beers, Conrad van de Weetering, Billy Wilson en Peter Appel kan men dan ook gerust in zee gaan! Met blijdschap tevens waren wij getuige van uitstekende prestaties der jongste garde, hetgeen perspec tieven voor later opent. Vier balletten vroegen de aandacht het reeds in de Leidsche Schouwburg J uitgevoerde "Four temperaments', in j de choreografie van George Balan- chine en op muziek van Paul Hinde- j mith, "Francesca da Rimini", muziek j grafie Alexei Tchitchinadé, muziek1 van Tsjaikofsky, „Contrasten", cho-j reografie Robert Kaesen, muziek Schostakovich en „Graduation Ball", j choreografie David Lichine, muziek Johann Strauss. Deze laatste zal zich wel vreemd gevoeld hebben tussen zijn moderne confrères „Francesca da Rimini" bleek, na j de tomeloze vaart, waarin dc vier temperamenten vervat waren, een thetraal aandoend ballet, soms zelfs op het „drakerige" af en met enkele I goedkope effecten. De hopeloze liefde van een mis maakte voor een beeldschone vrouw, zyn wanhopige jaloezie, teweegge bracht doordat zij haar liefde schenkt aan zijn knappe broer: dit alles leidt tot moord en doodslag Het is een melodrama in optima for ma. Maar door het grote kunnen van Marianna Hilarides, Peter Appel en speciaal de suggestieve expressie van Conrad van de Weetering wordt het toch tot hoger plan verheven en heeft men tenslotte vrede met dit enigs zins verouderde geheel. „Contrasten": daarin wisselen de „dwazen", de „ingetogenen" en de „angstigen" elkaar in drie achtereen volgende scènes af. Hierin triomfeert het humoristisch-moderne ballet, luchtig en kluchtig. Het was alweer de zich hier als een dynamische ka rakterdanser ontpoppende Conrad van de Weetering, die met zijn ge varieerde, ook mimische gaven de aandacht sterk gesepannen hield, ge- secundeeud door talloos veel anderen, wier geperfectioneerde discipline voortkomt uit een voortreffelijke leer school. Vooral het tweede deel, waar in de „ingetogenen" zich op de zo zoetvloeiende muziek van de Rus Shostakovich volkomen beheerst be wogen, was een ware vreugde voor oog en oor. In de beide andere delen waren wij' getuige van een fascine rende. verbluffende virtuositeit. Het was al jonge levensblijheid, wat hier geboden werd. Tenslotte het feestelijk juichende besluit van deze rijkgeschakeerde avond„Graduation Ball", spelend in het Wenen van de 19e eeuw. Gratie, charme en humor strijden om de voorrang in dit verhaal, dat zich afspeelt in een meisjeskostschool, waarin de cadetten hun intrede doen» onder aanvoering van een oude gene raal die zijn hart verliest aan de strenge directrice. Zij bloeit op onder zijn avances, gelijk alle meisjes on der die van de jonge militairen. Leonie Kramer en Billy Wilson in "Four Temperaments" (Foto's L.D./Holvast) Een der coryfeeën SONJA VAN BEERS (Foto LJD./Holvast) Kortom: het wordt in die school een daverend festijn, van kleur en klank, van visueel genot ook door het fantastische décor en de overdaad van historische kostuums. Uitermate geestig heeft Chris To renbosch de travestirol van de kost schooldirectrice uitgebeeld. Er zou nog veel te zeggen zijnover de voortreffelijk door het Kunst- maandorkest onder leiding van An- dré Presser verzorgde muzikale il lustratie, over het ontroerende dans spel van een Marianna Hilarides, die haar naam als Nederlands prima bal lerina volledig waar maakt, over de feilloosheid, waarmee allen in geza menlijk verband doen vergeten, welk een ontzaglijke studie vereist is om de balletkunst tot zo grote hoogte op te voeren en over de bijzondere knap pe pianobegeleidingen van onze be gaafde stadgenoot Joop Stokkermans, doch het late uur verhindert ons daarop nader in te gaan. Het is voor de Leidenaars een grote buitenkans geweest deze voorstelling mee te kunnen maken, waarvoor zy K. en O. dankbaar mogen zyn! Zolang Leiden niet over een be hoorlijk geoutilleerde Schouwburg met een ruim podium beschikt, zyn avonden als deze hier volkomen on mogelijk. Moge het niet te lang meer duren, dat ook de Leidenaars in de eigen stad er getuige van kunnen zijn. Het wordt werkelyk de hoogsto tyd!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3