Overgangs- periode voor Guinea in overweging Tweede moties Kamer wijst De Kadt af Labour blijft de baas in Stockton-oil-Tees Referendum na twee jaar V.N. - beheer Meerderheid uiterlijk aehter Guineabeleid NIEUW VOORSTEL VAN OE THANT te Stikker tegen Atlantische gedeeldlieid WEERBERICHT Ministerraad niet bijeen in weekeinde BADDOEKEN leuws pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 APRIL 1962 No. 30623 LEIDSCH DAGBLAD xecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 zei kaar te brengen voor besprekingen over de kwestie-Nieuw-Guinea. Tot dusver is echter, zo zeggen deze krin gen, geen overeenstemming bereikt over een hervatting van de bespre kingen en kan er dus nog geen da tum zijn vastgesteld. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Lincoln White, zei later op een persconferentie dat de pogingen om een „zo spoedig mogelijke" her vatting van het vooroverleg te be- Naar wij in politieke kringen in Den Haag vernemen, zal de alsfgering over enige dagen beraadslagen over een nieuw bemid- van de waarnemend secretaris-qeneraal der V.N., I werkstelligen voortgang vinden. „De -Lur 1.TL__. n:. LJ*::j u^_beraadslagingen hierover langs di plomatieke weg duren voort", zo voegde hij er aan toe. Ook hij wist niets van berichten, als zou het voor overleg volgende week vrijdag wor den hervat. 14£ heer Oe Thant. Dit beraad moet enige tijd wachten, omdat e minister van Financiën prof. dr. J. Zij) \stra, eerst zondag- van zijn bezoek aan Rome in Den Haag wordt terug- s oiierwacht- C* Het bemiddelingsvoorstel zou rekening houden met het Neder- indse bezwaar tegen rechtstreekse bestuursoverdracht aan idonesië. \Het voorstel, dat de instemming s mei van de Indonesische regering fs van de Amerikaanse regering hebben, zon inhouden dat het estuur over Nieuw-Guinea voor de Jd van twee jaar zou worden over- piomen door de V.N. Gedurende eze 'periode zouden de Nederlandse pepenmacht en het Nederlandse estuursapparaat geleidelijk worden a. "bruggenomen. De Nederlandse troe- en de Nederlandse ambtenaren GelpMdeii worden vervangen door \tdonesische troepen en ambtena- p. Na twee jaar beheer door de zou een volksstemming onder Ie Papoea's worden gehouden. Hervatting van geheim overleg? Welingelichte kringen in Washing- tng hebben gisteren verklaard dat Ij geen inlichtingen hebben ontvan- Het denkbeeld van een „Ver- migd Europa als derde macht lussen de Verenigde Staten en Sowjet-Unie" is buitenge- roon gevaarlijk, aldus verklaar- le de secretaris-generaal van de AVO, onze landgenoot mr. D. Stikker, gisteravond in een lezing voor het „Instituut voor internationale politieke studie" in Milaan. Wanneer de Euro- lese eenwording ondenkbaar is mder deelneming van Enge- ind, dan moeten zij, die lid zijn an de NAVO, hun eigen ge- :ichtskring niet tot de Europese emeenschap beperken en de ijdere horizon van hun Atlan- ische roeping niet vergeten, ildus mr. Stikker. De vrijheid evenals de vrede, ondeelbaar Jen de Atlantische Oceaan is er *niet om de volkeren van de twee halfronden te verdelen maar om ze te verenigen. gen die erop wijzen, dat de geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië op vrijdag 13 april zul len worden hervat. Zij zeiden dit naar aanleiding van de opmerking van de heer J. de Kadt (PvdA», die donderdag tijdens het Nieuw-Guinea debat in de Tweede Kamer meedeel de, vernomen te hebben dat het voor overleg op die datum zou worden hervat. Genoemde kringen verklaarden dat de V.S. op diplomatiek niveau krach tige pogingen in het werk stellen om Nederland en Indonesië weer bij el- Prinses Birgitta heeft een zoon Djakarta meldt hevige gevechten Prinses Birgitta van Zweden heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon, zo is door het hof in Stockholm bekendgemaakt. De ge boorte vond plaats in een kliniek in München, waar de Prinses met haar echtgenoot, Prins Johann-Georg I sommige wapens waren eerder aan- v. Hohenzollern-Sigmaringen, sinds gekomen dan volgens het schema mei van het vorige jaar, woont. werd verwacht. Indonesische guerrilla-strüders verplaatsen zich van de eilanden Waigeo en Gag naar het vasteland van Nieuw-Guinea, zo meldde radio- Djakarta gisteren. Waigeo is volgens deze radio volledig in handen van anti-Nederlandse strijdkrachten. Er wordt nog steeds gevochten op Gag en bü Sorong, aldus radio-Djakarta. Voorts werd gezegd, dat de positie van de guerrillaeenheden, „die voor het merendeel zijn samengesteld uit jongemannen uit Westelijk Nieuw- Guinea", nu sterker dan ooit is. Ra dio-Djakarta voegde daaraan toe: „Zü hebben veelvuldig succesvolle verrassingsaanvallen op Nederlandse eenheden gedaan". De chef-staf van de Indonesische marine, vice-admiraal Martadinata. heeft gezegd „dat het uitvoeren van de marine-patrouilles bij de wateren van West-Irian is geinten&iveerd", al dus radio-Djakarta. Volgens Marta dinata is het noodzakelijk dat derge lijke patrouilles voortduren. Intussen heeft brigade-generaal Ali Sadikin gezegd dat het vervoer van wapens die in Rusland zijn aange kocht, zonder moeilijkheden verliep. Overwinningvan het Kabinet OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Opklaringen maar ook hier en daar een bui. Matige noordwestelijke wind Iets koudere nacht morgen middag dezelfde of iets hogere tem- (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 april Zon op: 6.30 uur: onder: 19.22 uur. Maan op: 7.51 uur: onder; 22.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.17 uur. laagwater te 0.47 en 13.15 uur. (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's] (Van onze parlementaire redacteur) Het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer is gistermiddag tot een eind gekomen met de verwerping van de twee moties van de socialist De Kadt. De eerste motie, over bereidheid tot over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië werd verworpen met 90 tegen 47 stemmen. Voor stemden de fracties van de P. v. d. A., de P.S.P. en de C.P.N. Eén socialist, de heer Scheps, maakte zich evenwel bij deze gelegenheid los van zijn geestverwanten en stemde mee met de meerderheid, bestaande uit de fracties der K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en S.G.P. De motie-De Kadt tot staking van de defensieversterking op Nieuw-Guinea werd afge wezen bij zitten en opstaan. Weinig geestdrift De uitslag van de stemming aan de orde kunnen komen. poea's) ons niet dwingen tegen onze overtuiging voorgoed in Nieuw-Gui nea te blijven. Bij een nader gesprek met Indonesië moet zowel de Indo nesische wens tot overdracht als het kan dus worden beschouwd als Nederlandse voorstel inzake een tus- l f. ts Lsentijdse regeling voor Nieuw-Guinea een overwinning voor het Kabi- - -6 - 6 net-De Quay, al is het de vraag j of bij alle regeringsgezinde- j fracties de geestdrift even groot I was. Met name is niet duidelijk geworden of de A.R.-fractie voorzitter dr. Bruins Slot geheel bevredigd was door de woor den van prof. De Quay en mr. Luns in tweede termijn. Dr. Bruins Slot, die woensdag avond schorsing van het debat had gevraagd om „breedvoerig" te kun nen nadenken, kwam gistermiddag bij de replieken uiting geven aan zijn onbehagen over het betoog van de zijde der regering. Minister Luns zou zich volgens de heer Bruins Slot minder behoedzaam hebben uitgela ten dan de minister-president. Het was de vraag of de inzichten van bei de bewindslieden elkaar wel geheel dekten, een vraag die trouwens ook in de boezem van de KVP was ge rezen, al ging dr. De Kort er minder diep op in dan zijn collega Bruins Slot. Papoea's centraal Minister Luns betoogde dat geen regering verplicht is tot het onmo gelijke. Het speet hem dat dr. Bruins Slot had gemeend, dat hij (mr. Luns) weer de zelfbeschikking als vooraf- I gaande voorwaarde voor een gesprek met Indonesië naar voren had ge bracht. Dit ontkende de bewindsman. „De Nederlandse regering wil bij een agendagesprek als inleiding voor na- j dere onderhandelingen niets doordruk- I ken wat op een voorafgaande voor- I waarde zou kunnen lijken. Daarom mag Indonesië niet de bestuursover dracht als voorafgaande voorwaarde I stellen. De Nederlandse regering staat echter niet a priori afwijzend tegen de mogelijkheid van bestuursover- I dracht aan wie ook", aldus minister j Luns. Het belang van de Papoea's neemt in het regeringsbeleid een cen trale plaats in en daarmee ook de zelfbeschikking. Dr. Bruins Slot deed er verder het zwijgen toe, zodat niet duidelijk werd of de nadere uiteenzettingen van de heren De Quay en Luns het onbe hagen bü hem en zün politieke vrienden hadden weggenomen. Door dat de anti's het kabinet steunden tegen de beide moties-De Kadt bleef het front der regeringsverwante par tijen uiterlijk ongeschonden. (Van onze Londense correspondent) Labour heeft gisteren de met spanning tegemoet geziene tussen tijdse verkiezing in het Lagerhuisdistrict Stockton-on-Teés met verdubbelde meerderheid gewonnen. Aan een Labourzege in dit al zeventien jaar door de socialisten beheerste district werd niet getwijfeld, maar de vergrote meerderheid is te danken aan het feit, dat hier voor het eerst sinds 1950 een liberale kandidaat uit kwam, die tweemaal zoveel afbreuk heeft gedaan aan de conser vatieven dan aan Labour. Het socialistische stemmenpercentage daalde met 8.5 procent, maar het conservatieve tuimelde met 18.5 procent. Er was een bijna even grote opkomst (in Engeland vrij willig!) als bij de vorige algemene verkiezingen. De uitslag was; W. T. Rodgers (Labour), 19.694 stemmen (in 1959, bij de algemene verkiezingen 23.961); G. J. K. Coles (conservatief), 12.112 stemmen (20.684); J. Muiholland (liberaal», 11.722 stemmen (geen kandidaat in 1959, in 1950 behaalde de liberaal slechts 3.475 stemmen) Labourmeerderheid7.582 (3.277); percentages: Labour 45.2^, conser vatieven 27,8%, liberalen 27%. Stockton bevestigde het algemene beeld, namelijk dat de liberalen meer schade toebrengen aan de conserva tieven dan aan de socialisten. Voor elke drie stemmen, die de liberalen meester maken, komen er twee van de conservatieven en één van Labour. Hoewel de liberalen in Stockton een belangrijke prestatie hebben gele verd, zijn zü er niet in geslaagd een tweede Orpington teweeg te brengen. Orpington was, zoals men zich zal herinneren, een typisch conservatief forensendistrict, dat een grote libe rale ommezwaai heeft gemaakt. Maar de liberalen moeten nog be wijzen dat zij in staat zün een zetel in een industrieel gebied op Labour te veroveren. Het beste dat zij in Stockton hadden kunnen doen, was de conservatieven van de tweede plaats te verdringen. Het is hun bijna gelukt, doch zij kwamen hier voor 390 stemmen tekort. Het is niet onmogelijk dat Mac- Millans dramatische bezoek aan Stockton van enkele dagen geleden de weegschaal ten gunste van de conservatieven heeft doen doorslaan. Hierdoor hpbben zij hun nrestiee ge red. Tot 1945 heeft MacMillan Stock ton twintig jaar lang in het Lager huis vertegenwoordigd. De algemene voorspelling is, dat, indien een liberale kandidaat in de industriedistricten uitkomt, deze waarschijnlijk de Labourmeerderheid daar zal vergroten. Het verwijt van de conservatieven tegenover de libe ralen is, dat zü een algemene La- bouroverwinning kunnen veroorzaken door wankele conservatieve zetels in socialistische om te zetten. Dat Labour geheel op eigen kracht, zonder indirecte hulp van de libera len, een nieuwe algemene verkiezing zou winnen, lijkt op dit ogenblik nog vrijwel uitgesloten. Het succes van Rodgers in Stock ton is een grote persoonlyke voldoe ning voor oppositieleider Gaitskell, omdat Rodgers een van de oprichters is van de campagne voor democra- tisch-socialisme, welke ten doel heeft de partijgroep die eenzijdige kern ontwapening wil en Gaitskells posi tie twee jaar geleden ernstig be dreigde, de voet dwars te zetten. Delicaat Wal zeiden nu de beide bewinds lieden naar aanleiding van het anti revolutionaire onbehagen? Prof. De Quay verklaarde dat er tussen hem en minister Luns geen verschil van opvatting bestond dr. Bruins Slot had gezegd dat de toon van de brief die de premier vorige week aan de Kamer had gestuurd een veel mil dere indruk maakte dan mr. Luns' rede in de Kamer. Wel is het volgens prof. De Quay mocilük in een deli cate zaak als deze de juiste formu leringen te vinden. De minister-president legde er gis termiddag nog eens de nadruk op, dat het in de zaak-Nieuw-Guinea is te doen om mensen, die niet tegen hun wil aan een andere staat kunnen worden overgedragen, maar ander zijds kunnen deze mensen (de Pa- De ministerraad is hedenochtend, zoals op vrijdag te doen gebruikelijk is, bijeengekomen. Naar van bevoeg de zijde vernomen wordt ligt het niet in de bedoeling van het Ka binet om tüdens het weekeinde te vergaderen. In politieke kringen in Den Haag werd gisteren deze mogelijkheid ge opperd in verband met nieuwe voor stellen over een interim-bewind der Minister Luns geeft tijdens een pauze in het Kamerdebat over Nieuw-Guinea nog enkele toe- lichtingen aan de Kamerleden Da KortOud en Van Dijk. GOEDE BEKENDEN ONDER ELKAAR U noemt de ober bij zijn voor naam. Hij weet wat u het liefst gebruikt. U vindt er altijd ie mand met wie u gezellig kunt bomen. U voelt zich prettig als goede bekenden onder el kaar. Zo is de sfeer m een buurtcafé, waar het goed is om even bij te komen van de dagelijkse beslommeringen. Waar u uw vrienden eens royaal tracteren kunt als u bij een feestelijke gelegenheid een .Horeca-chequeboekje cadeau gekregen hebt. f.25.-, in coupures van f.2J0, ver krijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca* Koninginnegracht 58-59, Den Hoog. (giro: 63.53.00; vermelden: Chequeboekje). In gezelschap van Jonkvrouwe C. E. B. Roell woonde Koningin Juliana gisteravond een voorstelling by van de ..Haagsche Comedie" ln de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Opgevoerd werd „Hendrik VIII" van William Shakespeare. Vi. op Ned. Nieuw-Guinea, die aan Nederland en Indonesië zouden zün voorgelegd. Aangenomen wordt dat het vooroverleg over de kwestie Nw- Guinea weer op gang is gekomen, doch van officiële zijde in Den Haag bewaart men hierover het stilzwügen aangezien men het geheime karakter van dit overleg strikt wenst te hand haven. Mocht de stand van zaken het no dig maken Kabinetsberaad te hou den dan zal dit in elk geval niet tü dens het weekeinde worden gehou den, zo werd ons verzekerd. Het monument op de plaats van de voormalige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, van waar duizenden Joden in de be zettingsjaren naar de kampen werden vervoerd, is thans vrij wel voltooid. Op 4 mei zal het worden ingewijd. '-oop geen handdoek maar een doek (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 7 April 1862: Bij de meeste broodbak kers te 's-Gravenhage, al waar ook een belasting op het gemaal wordt geheven, zal van Maandag 7 Apr. af het brood verkocht worden tot de volgende prijzen, als: gebuild tarwebrood 24 c., ongebuild 18 c., extra fijn wittebrood 29 c, en roggebrood zonder siroop liy2 c., alles het Ned. pond. Maandag 7 Apr., 's mid dags te half drie, zal de eer ste steen gelegd worden van de te bouwen 50 arbeiders woningen op het plein van de Verwerstraat, voor rekening van de diakonie der Nederl. Herv. Gemeente alhier.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1