Vlijn levensovertuiging geen rol in mammoet Kamer omlijnt begrip „gewetensbezwaren" Letterontwerper De Roos 84 ging heen Raiiclstadvliegvelclen worden niet verlegd Verbolgen minister Cals: I Geen royement van Mar ja Dames speelden baccarat Prins Bernhard bij opening van fabriek, Mexico INCIDENTEN IN DOM.-REPUBLIEK Edet- toppunt van zachtheid Moderne mensen kiezen Edet Hervormer van de typografie Bij dreigen van oorlog: De Eerste Kamer aanvaardt begroting Algemene Zaken _Jpgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 april 1962 Derde blad no. 30621 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals is gisteren uitvoerig ingegaan op de kritiek, die j tijdens de eerste ronde van het „mammoetdebat" in de Tweede amer heeft moeten aanhoren over zijn voorstel, om het gehele oortgezet onderwijs in één wet te regelen. De minister zei er diep van overtuigd te zijn, dat het onderwijs zeker in ons land een uiterst gevoelige zaak is en dat een -ettelijke regeling ervan, als zij zou zijn gemodelleerd volgens eikchts een bepaalde overtuiging volstrekt kansloos zou zijn. Het had de minister gehinderd, zo zei hij, dat in sommige •schouwingen buiten de Kamer zijn persoonlijke levensovertui- ing als argument tegen het wetsontwerp was gebezigd. Dit leek un onzakelijk en onwetenschappelijk. Rooms-katholieke opvat- ogen hebben bij de voorbereiding van het wetsontwerp niet eegespeeld. Cals. „De kiem van deze ene wet werd zelfs gelegd voordat ik nog mi nister was, namelijk in 1949 door de aanvaarding van motie-Peters in de Tweede Kamer. Gevraagd werd een sluitend geheel van onderwijsvoorzie ningen. Het was te doen om eenheid en vastheid van beleid". Minister Cals beriep zich o.m. op de mening van wijlen oud-minister Terpstra, destijds Antirevolutionair lid der Kamer, die deze motie mede had on dersteund. iemand deze ivet moet steunen otodan dr. Tilanus" fis er in het wetsontwerp ergens rtij voor is gekozen, dan is dat or een opvatting, die ons allen jrbaar is, aldus mr. Cals. nl. de Vatting van 1917, het jaar waarin ivoorstanders van openbaar en van zonder onderwijs na een langdu- ;e schoolstrijd elkaar ten slotte aden in een wederzijds bevredigde jeling, de zg. pacificatie. Het is [jn bedoeling, aldus mr. Cals, dat j wetsontwerp de instemming van |i zo groot mogelijke meerderheid erft, omdat het onderwijs-als- ik-van-het-volk dit meebrengt. Bij de afwijzing van de veronder- llling. dat zijn persoonlijke levens- fertuiging als grondslag voor dit jtsontwerp zou hebben gediend wil de minister niet verder ingaan j de gedachte, dat het beeld, dat inmigen van de r.-k. visie gaven, m enkele malen deed denken aan n lachspiegel, waarin men zijn jen conterfeitsel maar met moeite p terugvinden. (Reeds eerder 's middags had de nister geprobeerd, om ir. Van Dis IGP» per interruptie een andere (vatting bij te brengen. Daar de jer Van Dis echter stug bleef door reken, slaakte mr. Cals ten slotte i verzuchting, dat een dergelijke Bcussie niet meer reëel was te noe- fen). Degens gekruist In ruime mate kruiste de minister j degen met de heer Tilanus <CH), [e, zoals men weet. van het wets- htwerp weinig wil weten. Minister {als wierp de heer Tilanus voor de 'oeten, dat deze 25 jaar geleden in de 'amer uiting had gegeven aan zijn leurstelling dat de toenmalige re- (ring geen algehele herziening van tt middelbaar en voorbei eidend ho- |r onderwijs tot stand had kunnen lengen. „Wanneer er iemand is. die dus oet menen, dat in 1962 niet langer in worden gewacht met een nieuwe ettelijke regeling, dan zal dat zon- ir twijfel juist deze geachte afge- lardigde zijn", zo veronderstelde ünister Cals met nadruk. De heer Uanus had er in 1937 ook op gewe- p, dat de moeilijkheid school in de {rdeeldheid van de betrokken des- andigen en belanghebbenden, aarom zou de toenmalige minister fvoor zijn teruggedeinsd zo'n moei- jke zaak aan te pakken. En van- Bag is het uitgerekend de heer Tila- (us, die kritiek heeft op een minister, ie er niet voor is teruggedeinsd een ergelijke kwestie aan te pakken, (eertig jaar lang is de heer Tilanus a deze Kamer getuige geweest van pslukte ministeriële pogingen om jfzonderlijke regelingen te treffen ji nu geeft hij mij in overweging, lie weg toch maar weer op te gaan, 0 beklaagde zich mr. Cals. ïi aarom? Waarom heel het voortgezet onder lijs in één wet geregeld? Waarom er een mammoet van ge laakt, die om zijn grootte alleen 1 bijzonder kwetsbaar moet zijn en en zeer dankbaar doelwit voor ja- ers van allerlei richting en met ve- -irlei wapens? °f Minister Cals erkende, dat door het l^menbrengen van regelingen, die nu ver zes wetten zijn verdeeld, in één ptwerp een verzamelpunt ontstaat CBn alle mogelijke kritiek. Hoewel .hnister Cals kritiek, ook emotionele een voordeel vond, stelde hij Ich scherp te weer aan wat er in nderwijskringen leeft. Zelden is er zoveel onderwijsorganisaties op ;un verzoek overleg gepleegd. De mi- r was bitter teleurgesteld, dat de zijde van het protestantse iderwijs blijkbaar geen enkele po ng is gedaan om nader overleg mét :m te plegen. Met klem wees de bewindsman het ijt van de hand, dat een ge trek met hem moeilijk zou zijn we- ins zijn „grapjes en spitsvondighe- !n". I „Het gepraat hierover hangt me pngzamerhand de keel uit", aldus de pinister: „Grapjes maken de argu- penten niet minder ernstig". „Het is geen speciale hobby van PÜ geweest, om met één wettelijke tegeling te komen", zo betoogde mr. Gisteravond is de Vereniging van Letterkundigen in Amsterdam in puitengewone algemene vergadering {•ijeen geweest, speciaal ter afdoening Van de „zaak-Marja". De uitvoerige discussies hielden vooral bezig met de formele kant deze kwestie Bij de stemming het voorstel tot het royeren van dichter A. Mar ja (pseudoniem van fle heer A. Th Mooij) verworpen met 57 tegen 33 stemmen en vier onthou dingen. Het bestuur van de vereni ging had vooraf verklaard niet de portefeuille-kwestie te willen stellen. Mogelijke consequenties zullen aan de orde komen op de jaarvergadering van de vereniging te houden op 2 funi. Niet dwingend In de Kamer is nu betwist, dat het de taak van de overheid zou zijn, een plan aan te geven van de grote lijnen waarlangs het onderwijs zich zou dienen te ontwikkelen. Dit zou in strijd zijn met de vrijheid van onder wijs. Maar, aldus minister Cals, er is geen sprake van, een dergelijk plan dwingend aan de maatschap pij en met name aan het bijzonder onderwijs op te leggen. Zou dit wel zo zijn, dan zou dit een zeer grove schending van de vrijheid van on derwijs betekenen. Thans vindt even wel in alle richtingen en partijen een heroriëntering van ons onderwijs plaats. Er wordt gezocht naar nieu we wegen en de wetgever moet daar voor de mogelijkheid opnemen. De overheid zoekt geen versterking van haar eigen positie en het is onjuist te spreken van bemoeizucht. Minister Cals zal waarschijnlijk zijn rede morgen voortzetten. Dan zal hij naar schatting nog enkele uren nodig hebben. Zijn betoog van gisteren, dat reeds enige uren duur de, bevatte hoofdzakelijk een algeme ne inleiding. De veelomstreden „brugklas", het gymnasium, nieuwe onderwijsvormen als havo, mavo en lavo en de gekritiseerde planproce dure moeten nog ter sprake komen. De minister had achter de rege ringstafel een stellage met een sche ma van de door hem voorgestelde in deling van het voortgezette onderwijs laten plaatsen. Als een leraar-voor- de-klas verduidelijkte hij zijn bedoe lingen. De meeste Kamerleden had den zich eer weerszijden van het „schoolbord" opgesteld, na de vrien delijke uitnodiging van de minister: „Komt u er maar gezellig bij staan"! Advertentie MR JOEKES IN TWEEDE KAMER HERDACHT (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag herdacht mr. A. M. Joekes, oud-lid der Kamer en oud-minister van Sociale Zaken, die zondag j.l. 76 jaar oud, te Den Haag is over leden. „Mr. Joekes zal in onze parlemen taire geschiedenis bekend en geëerd blijven als een politicus van onge mene veelzijdigheid", aldus de voor zitter der Kamer, dr. Kortenhorst, die verder o.m. wees op de voor treffelijke persoonlijke eigenschappen van de thans overledene, diens tact en diplomatieke talent o.m. ook in de door hem beklede functie van het College van Rijksbemiddelaars. „Heeft onze overleden oud-collega in ons midden gedurende 23 jaren door zijn slagvaardigheid en gron dige kennis der staatszaken zich een parlementariër van de eerste rang getoond. Ook als minister van Sociale Zaken zal zijn naam met lof genoemd blijven", zo zei dr. Korten horst. Namens de regering sloot minister Cals zich bij de woorden van her denking aan. PRINSES IRENE IN PARIJS Prinses Irene brengt deze week in gezelschap van haar grootmoeder van vaderszijde, Prinses Armgad, een particulier bezoek aan Parijs. Gister avond zijn de beide prinsessen in de Franse hoofdstad aangekomen, zij zullen teeen het einde van de week terugkeren. Voor vrijstelling militaire dienst (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister avond een begin gemaakt met de be spreking van een wetsontwerp be treffende de regeling van vrijstelling van militaire dienst wegens ernstige gewetensbezwaren. Wordt dit ont werp aanvaard, dan komt de bijna veertig jaar oude dienstweigerings- wet te vervallen. Een deel van het debat draaide gisteren om de vraag wat „ernstige gewetensbezwaren" zijn. De ministers Visser en Beerman willen hieronder verstaan „onoverko melijke gewetensbezwaren tegen de vervulling van militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging verbiedt, dat. hij aan enig wapengeweld tussen de staten deel neemt". De heer Roosjen (AR) heeft inmid dels een amendement ingediend, om (weer) in die wet op te nemen dat de bezwaren hun girond moeten vinden „in de overtuiging van de bezwaarde, dal. het. hem niet geoorloofd is. ook niet ingevolge overheidsbevel, de evenmens te doden" Wordt het amendement-Roosjen aanvaard, dan betekent dit een beperking van de norm voor erkenning van gewetens bezwaren. Het voorstel-Visser-Beer- man zou volgens mr. Roosjen de deur openzetten voor hen, die op grond (Van onze Haagse correspondent) Niet minder dan 12 vrouwen heeft de Haagse politie 's avonds in een bovenhuis aan de Van Beverningkstraat betrapt op ha zardspel. De dames, van wie de oudste 87 jaar was en de jongste 45, werden allen in auto's naar het hoofdbureau van politie ver voerd en hebben daar de nacht in een cel doorgebracht. De hoofdbewoonster, een 74-jarige weduwe, ontving twee avonden per week enkele vriendinnen en beken den in haar huis. Zij verkocht de fi ches, die voor het kansspel dat hier werd gespeeld, nl. baccarat, nodig zijn en voorzag de damesclub ook tegen betaling van koffie en saucij- zebroodjes. De dames hielden om beurten de bank en speelden om vrij hoge inzetten. Volgens de politie werden er per avond enkele honder den guldens verspeeld. Toen de re chercheurs gisteravond de trap op kwamen, troffen zij de dames nog rond do tafel met de kaarten in de hand en de fiches voor zich. Kaar ten, fiches en enkele duizenden gul dens inzetgeld werden in beslag ge nomen. Onder de dames waren en kele, merendeels bejaarde weduwen en voorts gehuwde vrouwen zonder beroep. Morgen wordt in Amsterdam de zeventiende internationale Huishoudbeurs geopend. Van daag werd er nog in alle hoeken van het RAI-gebouw getimmerd om de stands op tijd klaar le krijgen. van hun politieke overtuiging bezwaar hebben tegen wapengeweld. Dit hoeft geen gewetenszaak te zijn. De heer Moorman (KVP). die ta melijk tevreden met het wetsont werp was, wilde een binding aan godsdienstige of zedelijke overtuiging, zonder de mogelijkheid van een be roep op politieke bezwaren. Mr. Kra nenburg (PvdA) erkende het verband tussen geweten en politieke overtui ging maar meende dat deze niet over één kam mochten worden geschoren. De heer Couzy (VVD) wilde liever terug naar de formulering, die spreekt over het doden van de even mens. De heer Lankhorst PSPacht te de door de regering voorgestelde verruiming in het algemeen wel ge wenst. Het is de bedoeling, dat de ministers Visser en Beerman van avond antwoorden. Of dat zal gebeu ren hangt af van de duur van het debat over Nieuw-Guinea dat van middag zou worden gehouden Prins Bernhard heeft vandaag in Mexico de opening van een nieuwe fabriek bijgewoond, waarin de Mexicaanse fabriek Nationale Ijzer- en Staalwer- ken" en de Nederlandse ..Verenigde Machinefabrieken" (V.M.F.) krachten en kapitaal hebben verenigd. Op het kolossale fabrieksterrein wapperde het rood-wit-groen (Mexi co» vlak naast het rood-wit-blauw. Het was een drukte van belang. Fotografen en persvertegenwoordi gers uit Mexiro en andere landen stonden zich te verdringen. Er was vpel belangstelling van autoriteiten uit binnen- en buitenland en arbei ders. Vanzelfsprekend mocht een helblonde zesjarig meisje in Volen- dams kostuum niet ontbreken. Want het was een bijzondere opening, in aanwezigheid van Prins Bernhard door het Mexicaanse staatshoofd. Men hoorde vele vriendelijke woor den, waarbij de nadruk gelegd werd od de hechte band tussen Mexico en Nederland. Een band. die verste vigd was door de totstandkoming van deze fabriek, waarin men weer het wederzijds vertrouwen kan te rugvinden in wil, vermogen, be kwaamheid, kennis en vriendschap van de ondernemers in beide naties. Een gedenksteen werd onthuld en president A. Polez Mateos van Mexi co verrichtte de opening. Twee mu ziekkorpsen en zingende en gitaar spelende Mariachi's (typisch Mexi caanse muzikanten» zorgden voor een vrolijke of melancholieke om lijsting van dit stukie levende histo rie tussen Nederland en Mexico. Advertentie Niet-geïdentificeerde personen heb ben maandag in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Re publiek, gedwongen een tegen de regering gerichte verklaring voor te lezen. Bij een incident op straat in San Cristobal, waar eerder een bureau van de landbouwbank in brand werd gestoken, is een man door een kolo nel van het leger doodgeschoten. Ook in Santagio en in Puerto Plata heb ben zich incidenten voorgedaan tus sen burgers en ordebewaarders waar bij doden en gewonden vielen. Een woordvoerder van het presi dentiële paleis zei dat de incidenten een onderdeel vormden van een „si nister internationaal komplot tegen de in opkomst zijnde democratie in de Dominicaanse Republiek". Volgens andere berichten zou er verband bestaan met geruchten dat het beheer van de goederen van de voormalige dictator Rafael Trujillo en zijn verdreven familie van rege- rings- in particuliere handen zou overgaan. Men zou teruggave van door de Trujillo's verworven gronden aan de voormalige bezitters eisen. Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Het beste ook. Gemaakt voor moderne mensen, die gesteld zijn op goede persoonlijke verzorging. Men sen die hygiëne belangrijk vinden. Zo kiezen zij hun toiletartikelen, zo wensen zij ook Edet toiletpapier. Edet uit Zweden, voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort Edet, in wit, rose, geel of groen, bevat ca. 350 vel per rol bijna 3 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. Edet King Size alleen in wit) bevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. Na strijd voor het goede boek De befaamde letterontwerper S. H. de Roos is gisteren op 8Vjarige leeftijd te Haarlem overleden. De heer De Roos heeft zich bij huldigingen vele eretitels horen geven: vader der Nederlandse letters, nestor van de Nederlandse grafische industrie, baanbreker van de renaissance der Nederlandse typografie en, wat hem zelf misschien het meest dierbaar was, „een groot tekenaar". Zijn rol in de hierboven genoemde renaissance is moeilijk te overschat ten. Wanneer men bedenkt, dat se dert de 18e eeuw het vermogen tot het scheppen van eigen lettertypen in Nederland verloren was gegaan, kan men beseffen welk een beteke nis het heeft, dat De Roos in 1912 met zyn eerste drukletters Nederland weer de plaats teruggaf, die het door i zijn drukkers en lettergieters van de (Van onze parlementaire redacteur) De vliegvelden in de Randstad Holland, die bij het uitbreken van een oorlog zeer wel het mikpunt zouden kunnen worden van luchtaanvallen, waardoor de dichte bevolking van de Randstad groot gevaar zou lopen, kunnen niet worden verlegd. Dit heeft minister-president prof. dr. J. E. de Quay gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, waar hij in zijn kwaliteit van minister van Algemene Zaken het onderdeel civiele verdediging van de be groting van dit Departement verdedigde. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Geen verlegging van vliegvelden dus, maar evenmin preventieve evacuatie. Wèl echter evacuatie als er onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt. ,Ook de bevolking van de grote steden zal dan kunnen ivor- den verplaatst"zo zei prof. De Quay. Een vergroting van het aantal schuilkelders achtte hij wenselijk. Met de P.B.O. is het, volgens de heer Van Wingerden (PvdA), als met een huwelijk: „De eerste tien jaren zijn de moeilijkste". Dat de PBO maar moeilijk van de grond komt, werd treffend verduidelijkt door de heer Th. HooU (KVP). Hij zei dat slechts 10% van de ondernemers en slechts 15% van de werknemers zijn betrokken bij het totaal van bedrijfs- schappen. De liberale professor H. J Witteveen vond het onjuist, dat steeds maar weer wordt gepropageerd dat overleg binnen de PBO de enig juiste wijze van gedachtenwisseling is. Over leg in de privaatrechtelijke sfeer kan volgens hem ook uitstekend zyn. Hij voelde niets voor het idee. waar staatssecretaris Schmelzer wèl voor is, om artikel 68 van de wet op de be drijfsorganisatie te wijzigen. (Deze herziening behelst een verruiming van de adviesbevoegdheid van de SER, waardoor de instelling van publiek rechtelijke bedrijfslichamen kan wor den vergemakkelijkt». De wijziging, die tengevolge zou hebben dat min derheden worden verplicht met de in stelling van bedrijfslichamen akkoord te gaan, ging hem beslist te ver. De wet op de bedrijfsorganisatie is vol gens hem een raamwet, zodat niet in alle gevallen persé een bedrijfs- lichaam tot stand behoeft te komen. Hy was niet tegen de PBO, zei hij, maar wilde wel elk geval op zijn mé rites beoordelen. Met staatssecretaris Schmelzer was de heer Witteveen het eens, dat de PBO hét instituut is voor hervorming van de maatschap pelijke structuur. De heer Schmelzer, die „onver- woest optimistisch" was ten aanzien van de ontwikkeling van PBO, zei ge lukkig te zijn met de brede instem ming van de volksvertegenwoordiging met „het element van structuurher vorming van de maatschappij in de mocratische zin, dat de PBO is". Hij was het eens met de conclusie van het rapport van de Wiardi Beck- manstichting, dat de PBO volop een moderne zaak is, die èn door het be drijfsleven èn door de overheid moet worden gestimuleerd. Wat de getrof fen maatregelen inzake de bezitsvor ming betreft, merkte de staatssecre taris op, dat het aantal deelnemers aan de diverse gepremieerde spaar regelingen stijgt. Niettemin zag de socialistische se nator C. van der Waerden collectieve voorzieningen als een rechtvaardiger middel tot bezitsspreiding dan spaar regelingen. Toch erkende hy wel de waarde van het „appeltje voor de dorst". Daardoor wordt in elk geval afstand genomen van het pauperisme 16de en 17de eeuw had verworven. Er is geen uiting, het boek betreffende, of De Roos heeft er leiding in ge geven. Hy heeft alles wat het boek betreft onderworpen aan zyn zuiverende smaak en logisch gevoel: keuze van lettertype, initialen, versiering, mise en page, papierkeuze, zuiverheid van druk, schutblad en band. Van 1907 tot 1942 heeft de grootste lettergie terij van ons land van zyn schep pend vermoge gebruik mogen ma ken, een wederkerig vruchtbare sa menwerking tussen kunstenaar en industrie. OMWENTELING De heer De Roos werd op 14 sep tember 1877 in Drachten geboren, als zoon van een maatschoenmaker, die een vakman van de oude stempel en tevens een goed stylist was, zoals bleek uit artikelen, die hij schreef ter ver dediging van het ambacht en ter be strijding van sociale wantoestanden. Van hem heeft S. H. de Roos waar schijnlijk zyn stylistische kwaliteiten, zijn fyn en foutloos taalgebruik en taalgevoel geërfd, die hem ook een geducht criticus deden zyn, wat de inhoud betreft van de boeken die hem ter verzorging waren toever trouwd. De thans overledene kreeg onder wijs aan de tekenschool voor kunst ambachten en studeerde later aan de Rijksacademie van Beeldende Kun sten in Amsterdam. Zyn jeugdideaal was een studie in de schilder- en te kenkunst, maar door gebrek aan geld werd het de typografie. Hij ging wer ken in steendrukkerijen. Van 1901 tot 1903 was hij verbonden aan het door Berlage, Hoeker en Van den Bosch gestichte ,.'t Binnenhuis" te Amster dam. waar hy als tekenaar-ontwer per werkzaam was. Hy ontwierp er meubelen en andere gebruiksvoor werpen. In 1903 verscheen bij A. B Soep te Amsterdam „Kunst en Maat schappij van William Morris in een door De Roos verzorgde uitgave. Dat was het begin van de omwenteling in de Nederlandse typografie. Deze uit gave oogstte veel bewondering en bracht De Roos in contact met de drukker B. Modderman, een van de weinigen die de noodzaak voelden van de „wederopstanding van de Ne derlandse boekdrukkunst". Van hem kreeg De Roos dan ook in 1906 de opdracht de verzorging van het tweede drukkersjaarboek op zich te nemen. Het resultaat oogstte grote waardering, zowel in binnen- als bul- E.E.G.-protest tegen rechten op tapijten en glas (Van onze Brusselse correspondent) De ministerraad van de EEG heeft gisteren een memorandum voor de Amerikaanse regering opgesteld en aan de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese gemeenschappen doen overhandigen. Het heeft betrekking op de verhoging van de Amerikaanse invoerrechten op tapijten en glas. Er bleek volledige overeenstemming tus sen de zes lidstaten te bestaan met betrekking tot deze kwestie. Het me morandum is in duideliijke bewoor dingen gesteld en het laat blijken dat de zes zich teleurgesteld voelen dat de V.S. de maatregelen direct na het sluiten van de z.g. Dillon-akkoorden hebben genomen. Zy zijn van oordeel dat deze atmosfeer van vertrouwen en de wens tot samenwerking die tussen de Westelijke landen dient te bestaan vertroebelen. De ministerraad heeft daarom in het memorandum aan de Amerikaan se regering gevraagd de verhoging van de rechten op tapijten en glas te herzien. Temeer wordt dit ver zocht omdat de EEG anders bepaalde maatregelen zou moeten nemen om haar belangen te verdedigen. De „Europese Commissie' zal, in samen werking met het z.g. speciale comité overeenkomstig art. Ill van het ver drag van Rome. binnen de GATT overleg plegen over'het eisen van eventuele compensaties wanneer de V.S. de genomen maatregelen niet mochten verzwakken of intrekken. tenland. Tot het jaar 1907 kan men de werkzaamheden van de heer De Roos het best kwalificeren als voor hoedegevechten. NIEUWE LETTERS In 1907 werd hy benoemd tot ar tistiek medewerker van de Lettergie terij Amsterdam v/h. N. Tetteroode en begon zyn grote strijd voor het goede boek. In 1912 verschijnt zijn eerste eigen letter, de Hollandse Me diaeval, waarna zijn letterscheppin- gen elkaar in grote verscheidenheid hebben opgevolgd: Zilvertype in 1915, Erasmus, Romein en Cursief in 1923, Grotius (1925), Meidoorn (1926), Eg- mont (1932), Libra (1938), Simplex (1939), De Roos, Romein en Cursief (1947). Met hun variaties, zoals vet en halfvet en toevoegingen (Initialen, ornamenten, randen, enz.). In 1909 was hieraan nog een nieuw Javaans voorafgegaan. In 1947 werd in het Frans Halsmu seum te Haarlem een eretentoonstel- üng van zijn werk ingericht. Voorts exposeerde De Roos regelmatig by „Kunst zy ons doel" te Haarlem. Werk van hem bev ndt zich te Haar lem in de verzamelingen van 't Frans Halsmuseum en TeUler-^ Musem

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9