Beroep verworpen Ivan prof. P. Smits Cr LEIDEN NOG GEEN STAD VAN ALLURE Eervol ontslag voor prof. Lam hij einde van academisch jaar Bij elke MODESHOW, RECEPTIE en FEESTELIJKE GELEGENHEID treft U KAPSELS aan van J. P. VAN DER BLOM LEIDSE HUISVROUWEN EEN MIDDAG MANNEQUIN Generale commissie beslist Bevoegdheden als emeritus predikant ontnomen - Over „verhuis-visites" ZO ZACHT EN ZUIVER Oordeel van Leids hoogleraar De schrik van New Delhi Exclusieve basisformule sluit alle poorten hermetisch af j-. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 april 1962 Tweede blad no. 30621 Hoofdbestuur Vrijz. Herv. acht besluit gevaarlijk voor toekomst N. H. Kerk J' De generale commissie voor bezwaren en geschillen van de Ned. Herv. Kerk heeft krachtens een beslissing van 20 maart Dat 1962 de bezwaren van prof. dr. P. Smits tegen het besluit van het oCh, breed moderamen van de generale synode van 20 juni 1961 hem de bevoegdheden als van een emeritus predikant te ontnemen. ongegrond verklaard. bl« Verleden jaar deelde -prof. dr. Smits, die ook buitengewoon hoog- leraar in de kerkelijke sociologie eti] aan de Leidse Universiteit is aan de ®Raad van kerk en theologie mee, dat hij niet bereid was tot een ge- sprek over het belijden der kerk 17jmet deze Raad. De Raad had hem 18;iw opdracht van de generale synode tot een gesprek uitgenodigd. Nadat de synode deze mededeling ter ken- nis had gebracht van het breed 20] moderamen heeft dit het besluit 9genomen aan prof. Smits de be- 22J voegdheden als van een emeritus ;rajpredikant te ontnemen op grond van ordonnonatie 13-29 5 der kerkorde, waarin bepaald wordt, dat deze be- voegdheden kunnen worden ontno- rta| men, indien het voortduren daarvan nnitfstrookt met de waardigheid of Mide belangen der kerk. Desgevraagd deelde het persbureau .gVan de Ned. Herv. Kerk ons mede eerst thans aan de beslissing van 20 maart bekendheid te hebben kun- 13!nen geven, omdat eerst het breed 13jmoderamen van de generale synode ro| moest worden ingelicht, hetgeen gis- is geschied. 18J Visie van Vrijz. ?°i Herv. zijde .3 Aan hetgeen prof. mr. A. Mulder, Nvjvoorzitter van de Vereniging van _xz.Vrijzinnig Hervormden in Nederland, ons over de uitspraak meedeelde ont- jlenen wij het volgende, ai De generale commissie heeft het teiberoep verworpen en heeft daarvoor belangrijkste overweging laten Hgelden, dat de kerkorde, wanneer die spreekt van de mogelijkheid van het ia; ontnemen van de bevoegdheid als van een emeritus-predikant, in het netbelang van de waardigheid of de be- chjlangen der kerk, daarbij een ruime J3jbevoegdheid openlaat aan het breed 'moderamen. 9 Ook heeft de commissie overwo- l?Jgen. dat hier niet noodzakelijkerwijs ol^Pzicht is uitgeoefend ten opzichte •n^van prof. Smite, omdat de redenen, jojdie het breed moderamen heeft aan- iivgevoerd voor zijn besluit, niet nood zakelijkerwijze de inhoud van de dienst des woords als de catechese betreffen, ook niet noodzakelijker- I4jwijze moeten worden aangenomen "*als een onchristelijke belijdenis en "Iwandel of als een verstoring van de ;»jorde in het leven en werken der kerk, laat staan als een aantasting van de fundamenten der kerk. De commissie heeft de grief van Smits verworpen, dat te zynen willekeur zou zijn betracht. heeft de commissie in de plaats overwogen, dat, al houdt kerkorde niet een uitdrukkelijke I9.ibepaling in, dat een lidmaat een puitnodiging tot een gesprek met de van de zaken voor kerk en cbtheologie moet aanvaarden, toch van hem verlangd moet worden, dat hy 4 op een dergelijke uitnodiging ingaat. 6|Het is onjuist, dat op een dergelijke ^{uitnodiging afwijzend wordt gerea- 'geerd zonder voorbehoud, abrupt en op onwellevende toon, aldus de gene rale commissie. De commissie laat (hierbij buiten beschouwing, of het aldus gemotiveerde besluit getuigt ig van een juist kerkelijk beleid. ?a Verder heeft de commissie over- 8 (Wogen, dat uit de brief van prof. .Smits de gevolgtrekking moest wor- jPJden gemaakt, dat deze definitief het ^gesprek afwees. De brief van het y'hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden doet daarbij liet af, omdat de gesprekken met >rof. Smits en de briefwisseling steeds ïrsoonlyk zijn geweest. -- De commissie geeft aan prof. Smits 'toe, dat het weinig gelukkig is ge- ,0%ee van Ceta Bever een ingrijpende beslissing zou zijn gekomen, als niet de leer van prof. Smits in het centrum van de be langstelling had gestaan. Voor leertucht, een hoogst ingrij pend gebeuren in de kerk, is een afzonderlijke procedure voorgeschre ven. Deze is met veel waarborgen omkleed. Diepgaand beraad is ver eist. Voorkomen moet worden, dat over het ontnemen van kerkelijke bevoegdheden beslist wordt, onder de invloed van geprikkeldheden over en weer. Zouden al deze waarborgen nu wegvallen, wanneer het gaat om pre dikanten, die niet meer in het ambt staan? Deze predikanten krijgen vrij wel allen de bevoegdheden als van een emeritus-predikant. De meeste hunner doen dienst als voorganger van een minderheidsafdeling (prof. Smits was voorganger van de afde ling van vrijzinnige hervormden te Den Haag en Scheveningen, voor dat hij werd benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de kerkelijke so ciologie te Leiden. Dienstdoend pre- dikant in een hervormde gemeente, was hij laatstelijk in Enschede». I Het breed moderamen verleent de- ze bevoegdheden. Het kan ze weer ontnemen, indien het voortdurend niet strookt met de waardigheid of de belangen der kerk. Zou deze on opvallend uit de oude reglementen overgenomen bepaling mogen worden gebruikt tegen hen, die de bevoegdheden als van een emeritus I hebben, als stok achter de deur bij 'gesprekken over het belijden? Leiden mag het komende jaar 350 Louter formeel woningwetwoningen en 200 premie woningen bouwen. Dat is 55 wonin Standpunt gen meer dan het voorgaande jaar. Nog steeds zijn er zeer veel woning- De'beroepscommissie heeft zich op UxttMiden, maar uit bovenstaande een louter formeel standpunt gesteld |cijfers va„ een „kpre verbeterlng af Zij zegt. dat de gronden, die het ieiden moderamen aanvoerde, „niet noodza- 1 kelijkerwijze" zyn gelegen op het Tot deze verheugende conclusie terrein van het opzicht (van de komt het- jaarverslag van de_ NVV- Henry Dunant maakt een „feest"-reis Het plezier onder de zieken en de bemanningsleden van de J. Henry Dunant duurt voort. „Niet alleen onze gasten, maar ook wjj hebben vakan tie". vertelde ons één van de verzor gers op het schip, dat gistermorgen om kwart voor zeven uit Gouda ver trok. Vanwege de vrij straffe wind voer men langs een andere route dan aan vankelijk het, plan was. Via de Hol- landsche IJssel. Nieuwe Maas, Noord en Benedenmaas voer de Dunant langs Sliedirechit en HardinxveOd naar Lithoyen lim Brabant)waar het schip om vier uur aankwam. Tijdens het koffieuurtje lieten gas ten en andere opvarenden zich het gebak, dat door leerlingen van de technische school uit Gouda was ge bakken en door het Jeugd Rode Kruis was aangeboden, goed smaken. De stemming was vrolijk, ondanks de regen en wind die buiten vrij spel hadden De zieken zagen o.m. de elektrische centrale bij Geertruiden- berg met in de verte 's-Hertogen- bosch. Ds. J. H. de Vree Moet kiezen: Hoogmade (Leiden) of Oostvoorne Ds. J. H de Vree. die momenteel Ibijsband ver-leent 'in het pastoraat van de hervormde gemeente te Hoog- made, staat in de komende weken voor een moeilijke beslissing. Terwijl hij in de open komende vacature van ds. G. J. van Embden is benoemd tot geestelijk verzorger van het Acad. Ziekenhuis alhier, een functie welke valt te combineren met die in Hcog- made. is zo juist ook zijn benoeming afgekomen tot voorganger van de Hervormde Evangelisatie te Oost voorne. Hedenochtend kon ds. De Vree ons noe niet zeggen hoe zijn be slissing zal uitvallen. In Lith kwamen delegaties va,n de VVV en het Rode Kruis uit Oss het gezelschap een bezoek brengen, waar bij de patiënten werden overladen met geschenken: fruit, gebak, paas eitjes «aangeboden door „kabouter tjes"). Een boerenkapel zorgde voor pittige muziek. Dit oponthoud werd een gezellie feest. De gasten en de bemanning groe ten alle familieleden en bekende uit Leiden en omgeving. De patiënten maken het prima (er wordt aan boord zoveel gegeten dat men regel mate? meer brood moet laten „aan rukken") Vandaag vaart de eHnry Dunant niet naar Arcen omdat daar de kade onder water staat. In plaats daarvan gaat men een kijkje nemen in Grave (no. Noord-Brabant) NVV-Bestiinrclersbond meent: Prof. dr. P. Smits zonder zijn voorkennis aan de ge nerale synode het voorstel tot voort zetting van het gesprek met hem heeft gedaan en dat hij vervolgens pas ruim drie maanden later van het desbetreffende besluit van de sy node in kennis is gesteld. Het hoofdbestuur van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden heeft op 2 april in Zwolle over de nu onstane situatie vergaderd en het volgende „met een gevoel van diepe verontrusting" bekend gemaakt. Leer in centrum van belangstelling Het thans onherroepelijk geworden besluit staat volgens het hoofd bestuur in geen verhouding tot het geen prof. Smits ten laste werd ge legd. Men kan toch niet menen, dat deze onwaardig is geworden het evangelie te verkondigen doordat hy I niet te overzien, heeft geweigerd een gesprek te voe- ren met de Raad voor de zaken van kerk en theologie. Het hoofdbestuur blijft dan ook de Indruk behouden, dat het niet tot tuchtoefening dus). Niet noodzake lijkerwijze, in wezen echter wel. Pu blikaties in kerkelijke en niet-ker- kelijke pers over het besluit van 1961 wezen uit, dat zeer velen de opvat tingen van prof. Smits veroordeeld achtten. Het ingrijpen van het mode ramen raakt overigens niet slechts de verhoudingen binnen de hervorm de kerk alleen. Herhaaldelijk is im mers in gesprekken tussen hervorm den en gereformeerden het optreden tegen prof. Smits een toetssteen van het karakter van de Ned. Herv. Kerk genoemd. Uiterst bedenkelijk Het thans onherroepelijk gewor den besluit acht het hoofdbestuur gevaarlijk voor de toekomst van de Ned. Herv. Kerk en uiterst beden kelijk voor de kerkelijke verhoudin gen. Wat er in de onderhavige zaak gebeurd is, veroorzaakt een ernstige breuk in het vertrouwen, dat de Ned. Herv. Kerk ruimte wil laten voor verscheidenheid van geloofsbeleving. Welke gevolgen de vertrouwens breuk zal hebben, is overigens nog Prof. Smits heeft ons desgevraagd verklaard dat hij het eens is met het commentaar, dat van de zijde van het hoofdbestuur van de Ver. van afgebroken werd. geen nieuw in de Vrijzinnige Hervormden is verstrekt, plaats kwam? Hoe hebben de ge- bestuurdersbond afdeling Leiden. Ten aanzien van de krotopruiming is het jaarverslag niet al te optimis tisch. Als de opruiming van krotten in hetzelfde tempo doorgaat, dan zul len over 17 jaar alle krotten uit Lei den verdwenen zijn. Verder constate ren de samenstellers van het jaarver slag met vreugde, dat er met betrek king tot de bejaardenzorg in Leiden bepaalde plannen in voorberei ding zijn. Ongerust maken zij zich echter over de jongste loonontwikke lingen, waardoor, zoals zij menen, een bepaalde groep bejaarden in Lei den „tussen de wal en het schip drei gen te geraken". Moeilijkheden Ook wat de sportaccommodatie be treft is Leiden nog lang geen stad van allure, aldus het verslag. Grote sport-evenementen kunnen niet in Leiden worden gehouden. Welke moeilijkheden de oorzaak van de geringe sportaccommodatie in Leiden zijn, werd nog nimmer uit de doeken gedaan. Hoe komt het, dat in Leiderdorp een prachtig nieuw zwembad werd gebouwd, terwijl voor het oude zwembad van Leiden, dat meenten Leiderdorp, Katwijk en vooral Voorschoten, waar een cultu reel centrum werd gebouwd, kans ge zien de moeilijkheden, die in Leiden de verwerkeling van vele plannen in de weg schijnen te staan, te over winnen? Zeer teleurstellend vindt de Bestuurdersbond verder, dat er bij de verbouwing van de Stadsgehoor zaal in feite niets aan de grote zaal gedaan wordt. Deze zaal voldoet, al dus het verslag, reeds lang niet meer aan de eisen des tijds. Het is te ho pen, dat het gemeentebestuur het be lang van de verbouwing van deze zaal ook gaat inzien. Het ledental van de Bestuurders bond beweegt zich in stijgende lijn. Op 31 december 1961 bedroeg het aantal leden 6857. Het financieel ver slag over 1961 vermeldt een batig sal do van f 564.18. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook dient de voetgangei, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven RUdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen Achter die auto kunnen voor on zichtbaar voetgangers lopen die even later uw pad kruisen Dan is het te laat om te remmen terwijl de voet gangers 'T op rekenen door te kun nen lopen. —T—i--^ OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE TT bent verhuisd. En daar zit TJ dan, tussen totaal vreemd® mensen. Wat te doen? De bureH negeren en wachten tot er I eens iets van een kennismaking fi zal komen? Of wachten tot zij jt U eens op de thee vragen? Niets hoor! Aan U om de kennismaking tot stand te A brengen! Vroeger ging dat heel) officieel. Nu gaat dat eenvou diger. De eerste gelegenheid waarbij U Uw naaste buren tegenkomt stelt U zich gewoon even voor en vraagt U ze op de thee of de koffie. En weet U wat Uw eerste bezoekers beslist» f zullen waarderen? Als U Gladstone sigaretten presen teert. Want Gladstone is - met»1 of zonder filter-de sigaret die l ledereen voldoening schendtl J Sinds 1933 hoogleraar te Leiden Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend aan prof. dr. H. J. Lam als gewoon Leids hoog leraar in de systematische plantkunde met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Prof. Lam, die in 1933 tot Leids hoogleraar en tot directeur van het Rijksher barium werd benoemd, bereikte onlangs de pensioenverplichte leeftijd van zeventig jaar. Prof. Lam studeerde in Utrecht waar hij in 1919 promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot assistent van het herbarium van 's Lands Plantentuin in het voorma- Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Steenstraat 57 Leiden Telefoon 21721 weest, dat het breed moderamen Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400. V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN '2 GEBOREN 10 Déalrée, dr van A. K. C. v. d. Hoo- 6 gen en H. Rooijakkere; Gerardus Pie- 3 ter, zn van N. de Bes en H. S. de 0 Gunst; Johannes Petrus Carolus, zn 2 van J. Clval en A. M. Reizevoort; An- 7toinette Maria Josephlna, dr van L. J. van Eisen en M. M. J. Meljers; Roll Gerard Udo, zn van G. C. H. Meijer en J. H. K. Rensslnk; Hanna Elisabeth, tir van L. A. Dlemel en E. HoogteU- ling; Frederik Albert, zn van W. J. K. x Cortenbach en A. W. Volk; Heiko Gra bbel. zn van K. H. M. Scheltens en A. g Vlaardingerbroek. 3 GETROUWD H. H. Crooy en I. E. J. Faas en A. E. C. Slra; en G. M. van Hasselt. OVERLEDEN M. Vodegel; M. J. T. Bon M. E. Blonden, 5 jr, dochter; H. Ho- gewoning, 74 jr, man; P. Vis, 53 Jr, man; P. van den Oever, 63 Jr, man; J. Burger, 84 jr, man; N. van Leeuwen, 76 Jr, man; P. E. M. Kramer, 43 Jr, vrouw; A M. Crombet, 49 Jr, man; W. 79 jr. man; J. van Duuren, 85 jr. w.v. J. Azier; C. Vroom, 80 Jr, J. Fuchs. lige Buitenzorg. Hij maakte studie reizen naar Nieuw-Guinea en de Ta- laut-eilanden. Van 1927 tot 1930 was hU algemeen secretaris van het Pa cific Science Congress. In 1932 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Geneeskundige Hogeschool ln Batavia en tevens tot hoofd van het Treub Laboratorium van 's Lands Plantentuin. Op 1 augustus 1933 werd prof. Lam buitengewoon Leids hoogleraar, wel ke functie hij In 1943 neerlegde. HU bleef toen directeur van het Rijks herbarium. Direct na de bevrijding werd hij wederom, ditmaal als ge woon hoogleraar benoemd. HU heeft veel bijgedragen tot het werk van internationale botanische organisa- sies en heeft veel internationale con gressen bijgewoond. Hij heeft in het academische jaar 19581959 de functie van rector magnificus van de Leidse Universiteit bekleed. „Wie de telefoonkabel heeft doorgesneden moet zich niet verbazen, dat hij geen verbinding meer krijgt met de buitenwereld. Deze vergelijking dringt zich op wanneer men in de beschrijvingen van de conferentie van de Wereldraad van Kerken te New Delhi telkens weer enige ontsteltenis bemerkt over het feit, dat er tussen het christendom en het hindoeisme in het geheel geen contact was, hoewel de assemblee te midden van driehonderd miljoen hindoes plaats vond", aldus schrijft de Leidse hoogleraar in de geschiedenis van de godsdiensteyi, prof. dr. K. A. H. Hidding, in het weekblad van de Ned. Protestanten Bond onder de titel „De schrik van New Delhi". om te doen het geloof van andere volken en tijden te leren kennen en niet hun ongeloof, en hij is altijd weer onder de indruk van zulk ge loof, hoe moeilijk het ook vaak is dit werkelijk te benaderen en te ver staan. Maar hij begint dan ook niet met het eigen geloof, zichzelf en de eigen historisch bepaalde denkwijze te verabsoluteren, zoals de orthodoxie dit doet. Hij houdt er rekening mee. dat God niet alleen in de natuur een oneindige variatie schept, maar ook in het leven van de geest. die gemeenteleden en de gemeenten der verschillende kerken de weg te wijzen om de in New Delhi uitge geven visies en parolen te concreti seren. Nog nooit tevoren aldus prof. dr. Kraemer heeft zulk een meelevend en hopend verlangen ge staan achter een Grote Vergadering van de Wereldraad. Zonder leiding en continue bege leiding zijn lokale kerkeraden en ge meenteleden niet in staat tot ver antwoorde daden te komen. Snel handelen is nodig omdat anders de Juist wanneer God rich in de mens Kewekte aandacht en verwachtingen openbaart, aldus vervolgde de Leidse vervhegen Het oecumenisch immobi- hoogleraar, mag men niet het m.vste- i g5™6 moe* nu worden doorbroken „Voor zulk een schrik of verbazing is echter in het geheel geen plaats of grond, zo min als bij de bezitter van de afgesneden telefoon. Bij na der inzien hebben beiden het geheel aan zichzelf te wijten, dat zij zich in een dergelijke isolement bevinden. En dit geldt heel in het bijzonder voor deze Wereldraad, die met zijn exclusieve basisformule van tevoren alle poorten hermetisch afsluit voor enig contact met andere godsdiens ten, als een bekroning van de leer van Bart, dat alle godsdiensten even zovele vormen van ongeloof zijn. Was deze conferentie in een moslims schrikt. Zulk een schrik kan evenwel bijzonder heilzaam werken indien men hierdoor de eigen eenzijdigheid wil leren zien en naar nieuwe moge lijkheden speuren om tot een werke lijk contact met de andere gods diensten te komen. En bij de huidige wereldsituatie is dit wel hoogst nood zakelijk. Het is echter de vraag, of het christendom in zijn hoofdstroming voldoende kracht kan opbrengen om zichzelf te corrigeren en de eigen historisch verankerde eenzijdigheden te overwinnen door zichzelf zo te verloochenen dat men inziet dat wat land p. houden, dan zou het negatie- hoofdzaak lijkt, zeer wel bijzaak kan ve effect nog veel schrijnender zyn geweest, omdat juist deze formule met haar nadruk op de godheid van Christus en de drieëenheid de islam recht in het gezicht slaat en dus wel een volkomen negatief effect hebben. Nu kan niemand er bezwaar tegen maken, dat men ondanks alles zijn volle waarheid belijdt, maar wanneer deze nu eenmaal dermate eenzijdig en exclusief is als deze formule, dan is het irreëel en getuigt het van bij zonder weinig zelfkennis en van nog minder kennis van de andere wan neer men van de gevolgen hiervan zijn. Het gaat n.l. om niets meer of minder dan de erkenning, dat de ge hele geschiedenis van de mensheid onder Gods leiding staat, die zich niet drie of vierduizend jaar geleden moet j voor het eerst aan een klein groepje mensen in een uithoek van Azië heeft geopenbaard. Zolang de mensheid op aarde is, enkele honderdduizenden jaren, heeft zij overal en altijd in God geloofd op grond van de haar geschonken openbaringen, heeft zij geweten van een mysterie als de laat ste grond en waarheid van het mens- zUn. Voor de godsdiensthistoricus spreekt dit vanzelf; het is er hem rie van het natuurlijke zyn verwer pen, zoals de orthodoxie dit doet in haar gebondenheid aan een vol komen verouderde traditie. Dan ver werpt men tegelijk de geest, die cor relaat ermee verbonden, zonder het lichaam onbestaanbaar is. Dan snydt men hierdoor ook de telefoonkabel door die voor de christen de commu nicatie tot stand moet brengen met elke godsdienst, die als het hindoeïs me op zijn wijze terecht God als het mysterie van het zijn erkent en aan bidt. New Delhi moet gestalte aannemen Vrijwel op hetzelfde moment, dat de Leidse hoogleraar in de theologie, dr. K. A. H. Hidding, zijn gedachten onder de titel „De schrik van New Delhineerschreef in het Weekblad van de Ned. Prot. Bond, heeft de Leidse oud-hoogleraar en internationaal bekende figuur in de oecumenische beweging, dr. H. Kraemer, zich in een open brief ge richt tot de verantwoordelijke top- orgenan van de Nederlandse kerken, die als leden van de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigd zijn ge weest in de vergadering in New Delhi, en tevens aan hen die deze vertegenwoordiging belichaamden. Prof. Kraemer dringt daarin aan op een gezamelijk, weldoordacht op- treden van die kerkleidingen, om aan Kraemer. Een gezamenlyk, doordacht, optreden van de kerkleidingen ais antwoord op New Delhi 2iou op zichzelf al een be vrijdende. dynamische uitwerking hebben, aldus prof. Kraemer. Te New Delhi heeft de Oommissie voor „Geloof en Kerkorde'' voor het eerst een eenvoudige concrete om schrijving gegeven van wat „oecume nisch" in lokale kerken verhoudingen behoort te betekenen en een duide lijke oproep aan de leden-kerken ge richt om de moeilijke kwestie van het Avondmaal niet alleen op te sluiten in theologisch beraad, maar volhardend naar mogelijkheden te zoeken opdat verantwoord gezamenlijk Avondmaal vieren gebeurt noe onopgeloste theo logische moeilijkheden ten spijt. De te New Delhi verlangde risico's en de a-Ls christelijke verplichting aanvaar de gemeenschappelijkheid moeten beiden staan onder de reeds in Lund uitgegeven regel; spreek en handel samen in alles wat daar maar enigs zins mogelijk is en innerlijk als chris telijk geboden erkend wordt. Prof. Kraemer wijst in dit verband op enige nog niet benutte mogelijk heden Zo onder meer het tezamen bespreken van de hoofdrapporten van New Delhi door de plaatselijke kerkeraden. New Delhi heeft nog veel andere vergezichten geopend op het terrein van Getuigenis en Dienst, die tot vernieuwing van de kerkeiUke ver houdingen en toestanden kunnen meewerken. Hier is ook een rUke bron van gezameniyk, voorlichtend, stimulerend en concretiserend hande- j len van de kerkleidingen, aldus prof. (Van onze bijzondere medewerkster) Het was gistenniddag weer een gezellige drukte in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" waar voor en door leden van de Nederlandsche Vereniging van Huisvrouwen, afd. Leiden, voorjaar8- en zomermodellen getoond werden. Ditmaal had men zich verzekerd van de medewerking van de fa. Wamecke, Breestraat, die een zeer draagbare collectie had samengesteld, welke op charmante wijze door vijf dames werd gepresen teerd. Veel variatie Dit modehuis heeft een grote ver scheidenheid in rokken, waarop blou ses en jumpers werden getoond. De rokken waren van linnen, wollen stof of terlenka. De modellen zijn recht vallend of voorzien van laag aange brachte uitspringende plooien. Het voordeel van de laag aangebrachte plooien is dat de wat zwaardere vrouw ook met succes deze rok kan dragen, omdat deze op de heup glad valt De modellen van de getoonde blou ses waren rechtvallend of ruim en verwerkt op een strakke band. Naast deze blouses bracht men vesten en jumpers. Er was een enorme variatie in ja ponnen, die ook en vooral wat de prijzen betreft, een enthousiast ont haal vonden. Het materiaal waaruit deze waren vervaardigd, was katoen, popeline, terlenka en vooral linnen. De modellen zijn flauw getailleerd, al of niet voorzien van een ceintuur, met een gérende rok, of ook hier laag aangezette plooien. Voor hoogzomer- jurken zyn strakke lijfjes met wyde rokken, waaronder soms een petti- Een eerste onmisbare stap om de directieven van New Delhi in ons land te verwezenlijken acht prof. Kraemer: een betere bewerktuiging en competente mankracht te ver schaffen aan de landeiyke Oecume nische Raad. coat, nog in zwang. Voor de dochters van de huisvrouwen liet men een bleu popeline chemisier zien met de zo moderne grote stropdas. Het groe ne jurkje, waarbU een stro-hoed en dito tas werd getoond, was allerliefst. Messchers Modehuis bracht de mooist denkbare hoeden en bijpas sende handschoenen. .Grof stro, zyde, organza en vooral veel bloemen geven een romantisch tintje aan het modebeeld van de a.s. zomer. Geheel nieuw zyn de bedruk te haarvilt hoeden. Dat een lederen tas een mooi be zit is, kon men constateren in de fraaie collectie, welke de firma An tilope (Gangetje) bij de modellen toonde. Ook in plastic tassen was veel variatie. De modieuze kapsels en make-up van de „mannequins" waren ver zorgd door J. P. v. d. Blom, Steen straat, die ook de accessoires had verzorgd. De presidente, mevr. H. A. van Herwaarden-Wildeboer, die voor de eerste maal de omvangrijke taak van mevr. C. Hageman-Verhagen had overgenomen, om de show van com mentaar te voorzien, deed dit op zeer charmante wUze. zy dankte tenslotte alle medewer kenden en in het bijzonder de dames, die de modellen hadden getoond, zy liet dit vergezeld gaan van een bloe menhulde, waarin zijzelf ook werd betrokken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3