Talrijke festiviteiten bij zilveren huwelijk Posten in Algerijnse executieve verdeeld AGENDA Gezellige bruiloft in de Europa - hal Op 30 april in Amsterdam Protocol wordt doorbroken GEEN GEWELD OM N-GUINEA VOETGANGERS: MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 APRIL 1962 (Van onze Amsterdamse correspondent) Het zilveren huwelijksfeest van ons Koninklijk paar zal op SO april a.s. worden gevierd met een oer-gezellige Amsterdamse bruiloft. Dat wil althans het Amsterdamse Oranje-comité bereiken en het heeft daartoe een aantal maatregelen genomen dat de basis voor een ongedwongen en uitbundige feestvreugde moet leggen. Zie hier het hoogtepunt voor de dertigste apriltijdens de rijtoer door de stad zal de Koninklijk familie met de gehele stoet rijtuigen en bereden groepen de Europarhal van het RAI-gebouw binnenrijden waar als in een stadion 12.000 genodigden rond op tribunes zullen zijn gegroepeerd. Die 12.000 zingen uit volle borst het bruiloftslied op de wijze van „Wij leven vrij, wij leven blijmee met een draaiorgel, dat „Aan de Amsterdamse grachten" speelt en als de Koningin tenslotte een boektje tulpen krijgt aangeboden, zal men uitbarsten in de schlager Tulpen uit Amsterdam" Daartussendoor hoopt burgemees- sloep en vandaar naar het Amstel- hotel varen. Dit heeft ertoe geleid dat zich vele groepen hebben gemeld die met 'n schip ligplaats willen kie zen in de Amstel, om op deze wijze hun hulde to betuigen. Die Konings sloep wordt geroeid door adelborsten. De aankomst bij het Amstelhotel wordt opgeluisterd door een spuitde- monstratie van de Amsterdamse brandweer. ter mr. G. van Hall enkele minuten te hebben gevonden voor een korte felicitatierede en doen muziekkorp sen en keurturners hun best om hun bijdrage aan deze bruiloft te geven. Het programma, dat maanden voor bereiding heeft gekost, zal slechts kort duren maar men hoopt dat het een spontane jubel wordt, die het Koninklijk Paar lang zal heugen en die zijn stempel zal drukken op de reeks feestelijkheden die op de 30e april wordt georganiseerd. Natuurlijk wordt de RAI feestelijk versierd. Er zullen niet minder dan 120 tulpen- bakken worden geplaatst, kilometers Oranje vlaggendoek verwerkt en zelfs honderd bomen vanuit het Am sterdamse Bos worden aangevoerd om de grote hal wat intiemer te ma ken. Rijdende receptie' De Amsterdamse VVV verwacht dat er op de 30e april een kleine 100.000 vreemdelingen onder wie massa's Duitsers naar Amster dam zullen stromen om de rijtoer, de versieringen en de illuminatie te zien. Daarnaast zullen tallozen uit eigen land naar de hoofdstad ko men en tenslotte willen de Amster dammers ook wel eens wat van hun Koninklijke Paar zien. De rijtoer, die 's middags van drie uur tot kwart over vijf wordt gehou den, is echter slechts 12 km lang en het is de vraag of alle belangstellen den deze zullen kunnen zien. In feite zijn die 12 km niet geheel voor het publiek beschikbaar. Het Oranje-Co mité heeft gemeend het gebruikelijke défilé van deputaties te moeten ver vangen door wat men noemt een ..rijdende receptie". Men wil de depu taties op gereserveerde terreintjes langs de route plaatsen. De rollen worden dus omgedraaidniet de deputaties defileren maar het Ko ninklijk Paar defileert De eerste groep staat op de Dam en wordt gevormd door militairen van land-, lucht- en zeemacht, voor het Maagdenhuis op het Spui zul len besturende colleges en hooglera ren van de beide universiteiten hun hulde brengen, voor het monument van het Amsterdamse lievertje" staat de jeugd uit de Jordaan opgesteld, voor de stadsschouwburg de acteurs en actrices en wellicht brengt de Nederlandse Opera hier iets ten ge hore voor het Parkhotel staan kelners en koks keurig in het gelid, in de Museumstraat de KLM, bij het Leidse Bosje de verkeersbrigadiertjes en langs de Amstel niet minder dan 3.000 padvinders. Amsterdams of nationaal Het Oranje-Comité had gemeend wat betreft deze deputaties zich te moeten beperken tot Amsterdamse groeperingen. Inmiddels komen uit alle delen van het land aanmeldin gen van organisaties en verenigingen die menen dat het gebeuren in Am sterdam een nationale aangelegen heid is en dat ook zjj recht hebben op het zenden van een deputatie. „Het groeit ons nu al boven het hoofd en de meeste aanmeldingen moeten nog komen", verzuchtte Oranje-comité-voorzitter, dr. J. Ga- jentaan, die overigens alles van op tochten weet, want hij is het die als hoofdpersoon bij de Sint-Nicolaasop- tochten als de Goedheilige op de schimmel wordt toegejuicht. Hij zei echter, dat indien op alle aanmeldin gen wordt ingegaan het gewone pu bliek niet meer aan een plaatsje langs de route toekomt. De naam van „rijdende receptie" is inmiddels al uitgebreid tot „rijdende en varende receptie". Het Koninklijk Paar zal bij de Berlage-brug van het rijtuig overstappen in de Koninklijke DEENSE wet tegen „piratenzenders" De Deense regering heeft bij het par lement een wetsontwerp ingediend om de niet door de overheid er kende radiozenders op zee en in de lucht het werken onmogelijk te maken Oprichting en exploitatie van zulke zenders wil men straf baar stellen, alsook het gebruik er van. voor reclame en het verlenen van diensten eraan, zoals vervoer en huisvesting. De minister van Verkeer, Kai Lind- berg, zei bij de indiening van het ontwerp dat soortgelijke maatre gelen zijn te verwachten in Noor wegen Zweden. Finland en „moge lijk nog elders". Volgens hem vor men de zenders een gevaar voor de orde op radiogebied. Een woordvoerder van „Radio Mer- curius". die twee drijvende zenders exploiteert, heeft verklaard te be twijfelen of de adverteerders kun nen worden gestraft voor het ge bruik van de zenders. Hij verwacht een amendement van de oppositie tegen het staatsmonopolie op radio- gebied .Geordende bende' Hoewel men reeds maanden bezig is met de voorbereidingen van de rij toer, blijkt het programma van dag tot dag van nieuwe dingen te worden voorzien. Het Amsterdamse Oranje comité probeert echter geenszins de rijtoer en alles wat er omheen hangt in een protocolair keurslijf te wrin gen. „Het moet een spontaan feest worden, een geordende bende", aldus dr. Gajentaan. Gezien de versie ringen, de grote belangstelling uit binnen- en buitenland, de opstel ling van de stoet waarin de paar den een belangrijke rol vervullen de „inval" in het RAI-gebouw en de vaartocht over de Amstel, belooft het geheel een spectaculaire manifestatie te worden, die de Kroningsfeesten belooft te overtreffen. Met de rijtoer is het niet afgelo pen. De in het Amstelhotel logerende staatshoofden uit vele landen en de officiële genodigden zullen zich ver maken op een wijze, die zich aan het oog van het volk zal onttrekken. Dat behoeft niemand te spijten want achter het RAI-gebouw wordt 's avonds om half tien een giganti sch vuurwerk afgestoken dat als het ware de inleiding vormt tot het grootste Oranjebal, dat Amsterdam ooit heeft gekend: een dansfeest in het feestelijk versierde en verlichte RAI-gebouw, waar twee orkesten en een reeks artiesten duizenden feest gangers urenlang bezig zullen hou den. Linkse sprekers te Amsterdam Geen goed woord voor regeringsbeleid (Van onze Amsterdamse correspondent) .Iedere Nederlandse soldaat, die weigert om voor een verloren zaak naar Nieuw-Guinea te gaan, moet kunnen rekenen op steun van Gods wege, op steun van de kerk". Tot deze uitspraak kwam de Amsterdamse emeritus-predikant dr. J. J. Buskes gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam, waar een zevental linkse tot zeer linkse sprekers protesteerden tegen de Nieuw-Guinea-politiek van de Nederlandse regering. De vergadering, die door ca. 650 mensen werd bezocht, was uitgeschreven door het inderhaast gevormde comité „Geen geweld om Nieuw-Guinea". De voorzitter van het comité, dr. O. Noordenbos, verweet de regering een „oorlogspsychose" te kweken. Ne derland beging 13 jaar geleden reeds een grote fout. door bij de soeverei niteitsoverdracht Nieuw-Guinea ach ter te houden. „Wat wil men nu? Er is immers geen alternatiefNieuw-Guinea hoort bij Indonesië, waartoe het ook vroeger behoorde. Het zal toch moe ten worden overgedragen, met of zonder geweld". Spreker hoopte, dat er een protest zou losbarsten tegen het zenden van dienstplichtigen, het geen hij „een voorbereiding tot een oorlog" noemde. Mevr. M. Cohen Stuart-Franken riep het beeld op van de ouders, wier zonen ginds in ongezonde bos sen en tropische hitte zwerven voor een zinloze zaak. Zij stelde, dat Ne derland het reële belang van de Pa poea's moet voorstaan, hetgeen vol gens haar betekent „een vrije ont wikkeling in Indonesisch staatsver band". De volgende spreker, de heer Th. van Tijn, had een stijgende nationa le hysterie waargenomen in de zaak- Nieuw-Guinea. En merkte op, dat Nederland eens over zichzelf moet gaan beschikken en geen man en geen cent meer voor Nieuw-Guinea moet opofferen. Zijn mening werd onderstreept door prof. dr. W. F. Wetheim, die minister Luns met een glijbaan ver geleek en tot de conclusie kwam, dat de 13 jaren Nieuw-Guinea-politie de finitief naar het moeras hebben ge leid. Hij hoopte, dat de stromingen in ons land, die zich niet met het regeringsbeleid kunnen verenigen, zuilen samenwerken om „het zelfbe schikkingsrecht tegenover de rege ring te hernemen". Hij verwacht, dat de oorlogszuchtige redevoeringen in Djakarta een einde zullen nemen, zodra Nederland een andere regering heeft. Treurspel Dr. Buskes vergeleek de Nieuw- Guinea-zaak met een treurspel, waarvan het doek voor het laatste bedrijf is opgegaan. „Wij hebben al onze kansen verspeeld, maar wij hebben het aan onszelf te wyten, want wij hebben verzuimd de we reldpolitiek te bedryven. Indonesië zal toeslaan en wij zullen terugslaan. De Papoea's zyn echter het slacht offer. Wij hebben hun lichtzinnige beloften gedaan, die wij niet konden inlossen. Zij zullen zich verkocht en verraden voelen. Dat is een van de meest pijnlijke aspecten van het Nieuw-Guinea-treurspel. Wy zullen in de oorlog alles verliezen, behalve het Goddeloze begrip van prestige en eer", aldus spreker, die bovendien stelde: „Als predikant is het my on mogelijk te bidden voor deze rege ring. Ik kan alleen maar bidden te gen de regering, opdat zij verdwynt". Prof. B. Delfgaauw betoogde, dat er sinds de laatste oorlog geen rege- Advertentie HET STAAT DEZE WEEK IN Het vreemde verhaal van de 76-jarige Schot, die op 28 juni 1914 doodgeschoten had moe ten worden. De kogel, die de eerste wereldoorlog deed uit breken was voor hem bestemd. De elegantste vrouw ter wereld liep op stro-sandalen, kreeg alle werken van Ghandi en een olifantje cadeau. Zij werd voor Panorama gefotografeerd bij een der be roemdste bouwwerken ter wereld. Hoe lang werkt de Nederlandse ar beider per week? Eens was het utopisch ideaal een werkdag van negen uur. Delfts kantoorbediende, die als werkloze met een tientje steun in de week zijn eerste schilderij kocht, bezit thans voor veertig duizend gulden aan schilde rijen, hoewel hij tien jaar van zijn leven werkloos bleef. De Rembrandt van de genees kunst, de leermeester van Europa, was een Nederlands professor in Leiden. Panorama bracht een bezoek aan een getrouwde heks. Haar man pro beerde Panorama's fotograaf weg te jagen met modder en drek In een exclusief artikel vertelt Panorama de geschiedenis van de nog altijd levende geslepen Japanse spion, die de aanval op Pearl Harbor organiseerde. Hij is nu als toerist op bezoek geweest... in Pearl Harbor. Gun u-zelf de boeiende ontspan ning van dit prachtige weekblad. Deze week wéér 56 bladzijden met interessante verhalen, prachtige foto's, pagina's vol actualiteiten in beeld, gekleurde cartoons en fo to's, een kleurenomslag van Kurt Ard. Een briefkaart aan Panorama- Haarlem wgarmee u zich opgeeft als abonné, zorgt dat u voortaan elke week dit blad thuiskrijgt voor slechts 40 cent. De eerstvolgende twee nummers krijgt u dan gratis. Losse nummers kosten 50 cent. ring is geweest, die ten aanzien van Indonesië internationaal heeft ge dacht en dat er thans uit fundamen teel gebrek aan verantwoordelijkheid wordt gespeeld met levens, die voor niets worden opgeofferd. Tenslotte werd het woord gevoerd door prof. dr. J. de Graaf, die het nog niet te laat achtte om met In donesië aan tafel te gaan zitten voor een gezamenlijk bespreking van het Nieuw-Guinea-probleem. Na afloop van de vergadering werd bij acclamatie de tekst voor een tele gram aan de Staten-Generaal aan genomen, waarin werd aangedron gen duidelijk uit te spreken, dat oor logshandelingen in en om Nieuw- Guinea voorkomen moeten worden en dat de besprekingen met Indo nesië heropend moeten worden, waarbij van Nederlandse zijde be reidheid moet worden getoond het bestuur van Nieuw-Guinea over te dragen. Slechts een der aanwezigen kon zich niet met deze tekst vereni gen. Hem werd door dr. Buskes ver zocht de zaal te verlaten, hetgeen hij prompt deed. Een aantal aanwe zigen besloot vandaag naar Den Haag te gaan, om op het Binnenhof een protestdemonstratie te houden. De R.-K. Kerk en de publiciteit De centrale commissie van voorbe reiding van het aanstaande algemene concilie van de R.-K. Kerk heeft een rapport van mgr. Martin O'Connor over kwesties betreffende pers en middelen tot publiciteit via gehoor en gezicht behandeld. Ter illustratie van het belang van deze kwestie wijst het bulletin er op dat achtduizend dagbladen in de we reld gezamenlijk een oplage van 290 miljoen exemplaren tellen, dat per Jaar 18 miljard mensen 170.000 schouwourgen bezoeken en dat zeven duizend radio- en televisiezenders programma's uitzenden die door meer dan 500 miljoen toestellen wor den ontvangen. Gezien de onberekenbare doordrin- gings- en overtuigingskracht van deze publiciteitsmiddelen, waardoor de zeden, levenswijze en opvattingen kunnen worden beinvloed, heeft de kerk het recht en de plicht tussen beide te komen, alleen ter beveiliging van de fundamentele rechten van de mens, zijn christelijke waardigheid, de onveranderlijke beginselen van de waarheid en het goede tegen alle pogingen om deze aan te tasten en propagering van dwalingen. De kerk is er niet op uit de opmars van al het nieuwe of van datgene wat het welzijn van de mens ten goede kan komen te belemmeren. Zij wil in tegendeel alle hulpbronnen van de wetenschap gebruiken om God te verheerlijken. Zij probeert alleen de losbandigheid te beteugelen onder welke naam deze zich ook voordoet. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. tijdwel besteed! 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Jazzmuz. 1740 Beursber. 17.45 Het spectrum, lezingen. NCRV: 18.00 Gewijde muziek. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: Mens en weten schap (IV) - Theoloog - door prof. dr. A. A. van Ruler. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radio krant. 19.50 Koorzang. 20 00 Radlo- filharm. ork. en solist. 21.00 Passie- stonde (I). 21.40 Kerkorgelconc. 22.00 Grensgesprekken. klankb. over de C. H Jongerenorganisatie. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte ork, muz. en solisten. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 VARA-varia en lichte gram. 19.20 Kanttekeningen, praatje. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade- ork.: Operetteklanken. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 Saxo foonkwart. 21.10 Mist. psvchologische thriller. 22.00 De gouden stemmen van deze eeuw. 22 25 Europese tafel tennis kampioenschappen te Berlijn. 22.30 Nws. 22.40 Hart op de tong: act. pro blemen. 22.55 Kamermuz. 23.20 Jazz- kroniek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-16.45 Eurovisie Londen: Voetbalwedstr. EngelandOostenrijk. NCRV: 17.00 V. d. kinderen. NTS: 17.15-17.45 Internationaal jeugdjourn. Kerken: 17.45-18.05 Jeugdprogr. over de bijbel. NTS: 20 00 Journ. en weer- overz AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Te veel koks, de- tectivespel (In samenwerking met de Westduitse televisie). 21.50 Vrolijk mu- zikaal progr. 22.10-22.40 De Kring, lit. gedachtenwisseling. Vervolg van pag. 1 (Van onze Parijse correspondent) Christian Fouchet, sinds kort de hoge commissaris in Algerije, heeft gisteren zijn eerste verslag uitgebracht over zijn bevindin gen aan president De Gaulle. Zo kon Fouchet zijn opdrachtgever verzekeren, dat in het voor lopige uitvoerende orgaan alle posten nu in een sfeer van goede verstandhouding onder de Fransen en de Algerijnen van de FLN en van andere richtin gen zijn verdeeld. Fouchet moet het staatshoofd gis teren hebben verklaard, dat in zijn ogen de fase van de likwidatie van de OAS nu is ingezet. Na Jouhaud, die op 11 april voor zijn rechters zal verschijnen, zijn de laatste dagen ook nog verschillende andere OAS- leiders door de Franse autoriteiten gegrepen. Het OAS-monster heeft echter zijn giftanden nog niet verloren. Haar propaganda-apparaat is nog steeds in tact en de piraten-uitzendingen zijn dagelijks in de Algerijnse lucht. Fouchet heeft de regering daarom meegedeeld, dat men zich nu nog een veel grotere inspanning zal moeten getroosten, om de colons en zwart- voeten ervan te overtuigen, dat het moederland deze zonen trots alles toch niet vergeten is of in de steek zal laten. Wanneer dit psychologische offensief mocht slagen, dan zal. zo voorspelt Fouchet, Salan gelijktijdig zijn voedings- en klankbodem hebben verloren. En in dat kader worden in Parijs nu nieuwe plannen uitgewerkt voor de colons, die naar Frankrijk willen terugkeren <of juister: emigreren). Oorspronkelijk was geschat, dat over een periode van vier jaren een hon derdduizend Franse gezinnen op een totaal van één miljoen „pieds Wilt U oversteken op een zebra pad? heeft daai voorrang, maar sta eerst stij op het trottoir en kijk uit of hei rijverkeer die voorrang nog geven kan dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken BINNENLAND Op een bedrijf van een landbou wer aan de Deurneseweg te Venray is mond- en klauwzeer geconstateerd. Een aantal van 175 zeugen en meer dan 500 biggen moesten worden afgemaakt. Elders in Venray zijn 45 zeugen en 170 varkens besmet verklaard. De vo rige week werden in Limburg 40 nieu we gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De staatssecretaris van Financiën heeft bij de Tweede Kamer het wets ontwerp invoering douanewetgeving ingediend, waarbij wordt voorgesteld de ln het staatsblad (1961, nr 31) af gekondigde algemene wet inzake de douane en de accijnzen met ingang van 1 september 1962 ln werking te doen treden. Twee Haagse scholieren van 16 en 17 jaar zijn door de politie aan gehouden wegens 12 Inbraken in scho len, automaten en woningen. De prijs voor litteraire kritiek, In gesteld door de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde en de Vereeni- ging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, is dit jaar toegekend aan Kees Fens, litterair criticus bij de Tijd-Maasbode. De prijs (groot f 1000) is vanochtend door de voorzitter der maatschappij, dr. F. K. H. Kossmann, uitgereikt tijdens een bijeenkomst ln de ridderzaal van het Muiderslot te Muiden. Op de komende „Hofstadbloem"- tentoonstelling. die van 19 tot en met 29 april in de Haagse Houtrust- hallen wordt gehouden, zal een aan tal plastieken wordey geëxposeerd, die ook als tuindecoratle kunnen worden toegepast. De plastieken zijn vervaar digd door leden van de „Groep Zuid hollandse Beeldhouwers", waarin on geveer dertig Jonge beeldhouwers uit deze provincie zijn verenigd. De groep werd kort geleden opgericht op Ini tiatief van de 30-1arige Wassenaarse beeldhouwer Rob Blote, met als doel. het werk van de leden op verantwoorde wUze onder de aandacht van een ruim publiek te brengen. BUITENLAND Sarah Churchill, de 46-jarlge dochter - van Sir Winston Churchill, zal in het huwelijk treden met de 48- jarige Lord Audley. Het aal haar derde huwelijk zUe. Flavio Michelinl, correspondent in Genua van het blad ,,1'Unltï", het orgaan van de Italiaanse communis tische partij, zou een dreigbrief ont vangen hebben, waarin hem werd me degedeeld, dat het geheime tribunaal van de O.A.S. hem ter dood heeft ver oordeeld. Twee weken geleden kreeg „l'Unita" zelf een door de O A S. ge tekende brief, waarin het werd aange maand zijn campagne tegen deze ge heime organisatie te staken. Twee gevangenen uit een straf kamp bij Sollstedt in het Oostduitse district Nordhausen zijn ontvlucht en ln kampkleding in West-Duitsland aangekomen. Zij vertelden tot verblijf in het strafkamp veroordeeld te zijn wegens een eerdere mislukte poging om Oost-Dultsland te verlaten. Na de laatste oorlog zijn in de Westduitse Bondsrepubliek 26.715 mijnwerkers aan sillcose (aantasting van de longen door stof) gestorven, aldus Is op de vierde Internationale slllcose-conferentie in Münster meege deeld. In Engeland zal een onderzoek worden Ingesteld naar de aard van de kleurstoffen die in lippenstift worden gebruikt Sommige van deze kleurstof fen worden ln de Verenigde Staten on veilig genoemd wegens hun gehalte aan teerstoffen. Op gerechtelijk bevel zal met in gang van het nieuwe schooljaar de rassenscheiding op de lagere scholen van de Amerikaanse plaats New Or leans, die door de staat worden onder houden, worden opgeheven. Na het onderhoud dat de Ita liaanse premier Fanfani vandaag met de Franse president De Gaulle heeft, kan de komende dagen ook een ont moeting van Fanfani met de West duitse Bondskanselier Adenauer ver wacht worden. Naar in Bonn verluidde zou deze ontmoeting plaats vinden in de buurt van Adenauers vakantiever blijf in Cadenabbia. De veertigjarige Oswald Heuchert, voormalig chef van het politieke com missariaat van de politie ln Bonn, ls in Bonn wegens zedendelict met een minderjarige tot acht maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en duizend mark boete veroordeeld. De zeven Amerikaanse ruimte- vaarders-in-opleidlng, die uit een soort heldenverering, vermengd mot reclame van een bouwersvereniging in Houston (Texas. VS) ieder een huis ter waarde van 24.000 dollar aange boden hadden gekregen, hebben dit vriendelijke aanbod afgeslagen. Het Nationale Bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) had een advies ln deze richting gegeven, maar de beslissing aan de ruimtevaarders-in-spe zelf overgelaten. Paus Johannes heeft Bernard kardinaal Alfrlnk, aartsbisschop van Utrecht, in particuliere audiëntie ont vangen. Het wegtrekken uit West-Berlljn is na de oprichting van de muur in Berlijn verminderd en ln februari J.l. zijn voor het eerst meer mensen zich in West-Berlijn gaan vestigen dan er vandaar uit naar West-Duitsland ver trokken. aldus heeft de Westberlljnse minister van Economische Zaken Schiller meegedeeld. Op grond van een amnestie zul len in Joego-Slavië ongeveer duizend politieke gevangenen worden vrijgela ten. Meer dan 150.000 mensen die het land om politieke redenen hebben ver laten. kunnen tijdelijk of blijvend te rugkeren zonder gevaar voor vervol ging. In Oost-Duitsland, waar ln Ja nuari de dienstplicht ls Ingesteld, zijn de eerste dienstplichtigen (lichting 1940) opgeroepen. De diensttijd ls an derhalf Jaar. Koeweit zal Jordanië 80 miljoen gulden lenen voor de financiering van ontwikkelingsprojecten. -De Surinaamse minister van Fi nanciën, dr. J. Sedney, zal zondag naar Nederland vertrekken voor besprekin gen over de financiering van ontwik kelingsprojecten. Ruim een kwart van de 80.000 arbeiders van de British Motor Corpo ration (Austln-Morris) ls thans zonder werk wegens een maandag begonnen staking van 3000 man in de Austln- fabrlek In Birmingham. Voor een vol komen stopzetting van het bedrijf wordt gevreesd, Ook by Ford ln Da genham heerst al enige tijd een loon- conflict, waardoor duizenden arbeiders naar huis moesten worden gestuurd. In Joego-Slavië zijn vorig jaar ln totaal 325 buitenlandse agenten ont maskerd. Ongeveer een kwart van deze spionnen werkte voor de Albanese ge heime dienst, aldus een regeringsrap port. Aan de grens tussen Oost- en West-Berlljn heeft gisteren een lid van de Oostduitse grenspolitie een collega neergeschoten, die aanstalten maakte naar het westelijk stadsdeel uit te wijken. Het slachtoffer bleef op vijf tien meter van de Westberlljnse grens liggen en werd later door collega's weggevoerd. Hij had waarschynlijk een buikwond opgelopen. Premier Macmillan zal, wanneer hy later in de maand naar de Ver enigde Staten gaat om in New York te spreken op een diner van de Ver eniging van Amerikaanse dagbladeige naren, een ontmoeting hebben met president Kennedy in Washington, Het gesprek zal op 28 april plaats vinden. Deze datum valt ongeveer sa men met het ogenblik dat de Verenigde Staten een beslissing zullen moeten nemen over eventuele hervatting van de bomproeven. De Belgische Shell heeft bij het ministerie van Economische Zaken concessie gevraagd voor het boren naar petroleum in Vlaanderen. Het gebied, dat de maatschappy op het oog heeft, ls ruim 3000 km2 groot. Het ligt tus sen de plaatsen Oostende, Ninove (ten westen van Brussel) en de Belgisch- Franse grens. Ook strekt het zich over een afstand van 5 kilometer voor de Belgische kust uit tussen Oostende en de grens. Een Belgische groep, Petro- flno, boort reeds naar petroleum ln de Kempen en ten noorden van Namen, terwijl Shell zelf ook prospecteert ln de buurt van Dlnant. De vroegere minister van Binnen landse Zaken van Oeroendl, Jean Ntl- dendereza, ls ter dood veroordeeld we gens zyn aandeel in de moord op Prins Louis Rwagasore, oud-premier van Oeroendl, die op 13 oktober vorig Jaar, terwijl hij ln een restaurant aan het meer van Tanganjika zat te di neren. werd doodgeschoten. Hij werd schuldig bevonden aan het uitlokken van de moord. Twee medeplichtigen, onder wie een Griek, kregen eveneens de doodstraf. Ecuador heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Cuba, Tsje- cho-Slowakye en Polen verbroken. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de zaakgelastigden van deze drie lan den hiervan in kennis gesteld. De ver tegenwoordiging van Ecuador in Ha vanna zal worden opgeheven zodra maatregelen zijn genomen ten aanzien van het grote aantal vluchtelingen die asiel hebben verkregen in deze am bassade. noirs" Algerije metterwoon zouden willen verlaten. Gezien de mentali teit, die onder de Fransen in Alge rije nog altijd heerst, blijkt de vrees echter gewettigd, dat dit aantal uit eindelijk wel heel wat hoger zal komen te liggen. Een verhoging van de subsidies, be stemd om de colons in Frankrijk op te vangen, zou door de regering dan ook al ernstig worden overwogen. Tot zover onze Parijse correspon dent. In de voorstad Gambetta van Oran is gisteren een opslagplaats van wa pens van de OAS gevonden. Er wer den 1.800 geweren aangetroffen, die deel uit maakten van de voorraad van 2.600 geweren welke vorige maand uit een militair depot in Oran werd gestolen. WOENSDAG Du Rieuschool (Du Rieustraat 4) Voorlichtingsavond Ver. „Volksonder wijs". 8 uur nam. Marekerk: Herv. Molenwijk. Spr. ds. P. W. Spruyt over „Van kerken tot kerk". 8 uur n.m. Schouwburg: Boekenweek 1962. Haags Studentencabaret. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstlezlng Jeho vah's Getuigen. 8 uur nam. Pieterskerk: Passiebijeenkomst Chr. Studentenraad. 8.15 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) K. en O. „Het Nationale Ballet". 8 uur nam. VRIJDAG St. Antoniusclubhuis: Feestavond Ontspanningsver. Smit Röntgen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Mijnheer gaat op Jacht". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schuttershof: Opening Paasveeten- toonstelling Vebo. 10 uur voorm. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal)Opvoering „Door Oefening Beter". „Vader Dieke ma". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstlezing. 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Bybellezing Jeho vah's getuigen. 2 en 5.30 uur. Wacht torenstudie Jehovah's getuigen. 3.15 en 6.15 uur n.m. Hooigracht 84: Humanistisch Ver bond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur v.m. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. Botanisch Laboratorium (Nonnen steeg) K. en O.-cursus biologie o.l.v. drs. H. ten Berge en drs. P. H. Noote- boom. 8 uur n.m. DINSDAG Vroom en Dreesmann: Modeshows te 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek". 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Dage- ïyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Exodus". 14 Jaar. Dag. 2 en 7.30 uur. Studio: „Het moordende testament". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van het smokkel- elland". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Het meisje Anna Suh". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Onteerd". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Compagnons ln het kwaad". 18 Jr. (Vrijdag t.e.m. zondag). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur „Het monster ln dr. Jekyll". 18 Jr. (Maan dag tot en met donderdag). Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 5 APRIL Hilversum I, 402 in. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Klass. muz. 7j V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en ov< weging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte graj 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10) Klass. kamermuz. 10.15 Morgenwijdifl 10.45 Gewijde gram. KRO: 11.00 V. zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12) Middagklok - noodklok. 12.04 Instru) kwart, en zangsolisten; lichte muzifc 12.25 V. d. boeren 12.35 Meded. t.lj land- en tuinb. 12.38 Amus. muz. 121 Act. en Europese tafeltennlskampiogj schappen te Berlijn. 13.00 Nws. 13) Lichte ork. muz. met zangsolist. 13i Kopstukken, licht progr. (herh. v| zaterdag J.l.). NCRV: 14.00 Promenad ork. en solist. 14.45 Klass. kamermij 15.40 Instr. septet: amus. muz. 16j Bijbeloverdenking. 16.20 Klass. kamt muz. 16.45 Klass klavecimbelmuzle 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Lichte grai 1740 Beursber. 17 45 Lichte gram. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Óui kamermuz. 18.50 Sociaal perspectli praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19. Od de man af. praatle. 19.15 Geest lllke liederen. 19.30 Radiokrant. 19| Uitzending van de Antl-Revolutlona Partij. 20.00 Donderdagavondmozaïj gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avoni overdenking. 22.55 Boekbesnr. 23 00 B riton en plano. 23 25 Een dag met Ji Luvken. klankb. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgyj 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Daj opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lich gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 j groenteman, praatje. 9.15 Klass. grai 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvit mlnen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hul houdelijke zaken, lezing. 11.15 Zaïi recital. 11.35 Kamerork. 11.45 Eerbie lezing. 12.00 Theaterork. 12.30 Mede t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Zing zo| der zorgen. 13 00 Nws. 13.15 Mede en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metp pole ork. 14.00 Pianorecital. 14.30 1 d. vrouw. 15 00 Orgelspel en zangB cital. 15.30 Voordr. 15.50 Harprecit) 16.05 Moderne muz. 16.20 Lichte grai 17.00 Lichte gram. v. d. Jeugd. 17 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18) Hongaarse melodieën. 18.30 Spot praatje. 18.35 Gesproken brief. 18) Lichte muz. 19.00 V. d. kinderen. 19 Ga er eens even voor zitten: Lledj en Het Vogelkwartler, hoorspel. 20J Nws, 20 05 Radio Filharm. ork. en sj 21.20 Taxi voor mllnheer Robbei hoorsD. 22 30 Nws. en meded. 22 Act 23 00 Snortact. 23.10 Nieuwe grai 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 M mo. 20.30 Filmkader. 21.05 Reporta opening van de St.-Bernhardtunnj 21.35 Neem mij nou. bevobbeld (Ta a fellow like me), TV-spel. 22.35 Ma sazang. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 in. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13J Nws. 13.10 Round Britain Quiz. 13) Voordr. 14.00 Gram. 14.50 Llcht pro) 15.20 Lichte ork. muz. 16.15 Kritieka 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18J Nws. 18.15 In the South-East, re progr. 19.00 Viool en klavecimbel. 19. Lichte ork muz. en zangsolisten. 20) Act. lezing. 21.00 Gram, van beroeml zangers. 21.30 Vragenbeantw. op w tensch. gebied. 22.00 Nws. 22.30 Piaru recital. 22.45 Pari, overz. 23.00 Ny 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz.) Engeland. BBC Light Programme^ 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 V. d. arf 13 00 Dansork. 13.45 V. d. kleutel 1400 V. d. vrouw. 15.00 Gevar. mu 15.31 Muz. by het werk. 16.15 T| Dales, hoorsp. 16.31 Ultsl. van racj 16.34 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 V. f Jeugd. 17.31 Gevar. muz. en ber. 181 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19,00 Ni*> en Journ. 20 00 Hoorsp. 20.31 Samel zang. 21.00 Brievenbeantw. 21.31 Lichl muz. 22.30 Nws. 22.41 Jazzmuz. 23J Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 t) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13) Zuidamerikaanse muziek. 14.00 Volls liederen én -dansen. 16.00 Symf. or 16.30 Oude kamermuz. 17.50 Arm muz. 19.00 Nws. 19.15 Jazzmuz. 20] Operetteconc. 21.45 Nws. 22.15 Ami) muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. IJ Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operaconc. 14. Kamermuz. 14.25 Spel. 16.45 Kami muz. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nieu\ 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20, Klass. muz. 22.25 Gram. 23.10 Gra 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Licht col 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 12, Beurskron. 13.00 Nws. 13.15 Kamermi 14.00 Schoolradio. 16.00 Beurskronli 16.06 Franse les. 16.21 Radio Sëhoi koren 1961. 16.40 Amus. muz. 17 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gra: 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportprogr. 19. Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Vrye p litieke tribune. 20.00 V. d. vrouw. 21, Amus. conc. 22.00 Nwa. 22.15 Lich gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. 14. Kamermuz. 15 03 Lichte muz. 16, Klass. muz. 17.00 Nws. 17.30 Cha sons. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 22.00 Wl reldnws. 22.55 Nws. Astra-theater Wassenaar Vrijdag en zaterdag 7 en 9.15 uur „Tarza verborgen schat". 14 Jr. Zond. 7 9.15 uur, maandag en woensdag 8 „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Do derdag 8 uur „Cavalleria Rustlcani 18 jr. Zondag- en woensdagmidd half drie „Echt Iets voor Conny' A.l. Avond- en nachtdienst der apothek Te Lelden ls geopend voor spoe eisende gevallen: Apotheek Van Drl sum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek van Breest Smallenburg te Lelderdo ls geopend. BH geen gehoor van Uw hnlsarts specialist (of diens waarnemers), op dohterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor). •o d 2 i a l d Amsterdam regen zw 4 5 11 Den Heider zwaar bew nw 4 4 10 STpenburg Viissingen regen zwaar bew wzw w 6 7 5 5 10 7 Eelde regen wzw 2 4 10 De Bilt regen zzw 2 5 6 Twenthe zwaar bew w 5 5 3 Eindhoven zwaar bew. zw 4 6 0 2.-Limburg regen zw 5 5 3 Helsinki hagelbui zzw 6 0 7 Stockholm regen zzw 5 4 1 Oslo sneeuw wnw 2 0 11 Kopenhagen zwaar bew w 5 5 2 Aberdeen zwaar bew w.stll -5 1 Londen geh bew. zzw 3 2 7 Brussel regen wzw 4 5 3 Luxemburg regen zw 6 4 9 Parys half bew. wzw 4 6 0 9 Bordeaux half bew w 5 5 Grenoble zwaar bew. zzw 1 6 13 Nice zwaar bew. n 3 8 20 BerHJn regenbul zw 5 10 0 Frankfort zwaar bew. zw 5 7 2 München zwaar bew wzw 2 6 0 Zürlch regen WZW 5 4 4 Genéve regenbul wzw 8 4 16 Locarno regen WZW 2 4 14 Wenen zwaar bew zo 2 2 0 tnnsbruck zwaar bew W 4 7 0 Belgrado onbewolkt zzo 4 8 0 Rome half bew. zzo 3 8 0 Ajacclo regen zw 1 13 5 Madrid onbewolkt wzw 2 4 0. Mallorca half bew. nw 8 13 8 0 Lissabon onbewolkt nnw 4 0.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2