JVioslims blijven rustig zelfs i na slachtpartij in ziekenhuis RUST IN ALEPPO TERUGGEKEERD Soekarno's Adviesraad te Djakarta bijeen Erliard herhaalt zijn bezorgde vermaningen \4 fschuwelijke wanhoopsdaad is bewijs: OAS heeft al verloren TERRORISTEN SCHIETEN WEERLOZE PATIËNTEN NEER Volgens geruchten vielen er 150 (loden bij opstandpoging VEERBERICHT Moskou krijgt voorsprong cadeau Waarschuwing niet ingegeven door een belangengroep Gevechten op eiland Gag (9i/c/ ^Jlï'euws =!pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 APRIL 1962 No. 30621 LEIDSCH DAGBLAD recteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma lgiers Het mag de OAS gisterochtend gelukt zijn tien mohammedaanse tbc- itiënten in hun bedden dood te schieten, het zal haar in de komende maanden I ogelijk lukken nog een paar duizend moslims te vermoorden en de hemel mag I eten of zij nog gruwelijker methodes zal bedenken. Maar één ding wordt met de lig duidelijker: de OAS voert een verloren strijd. •e aanslag op 'de kliniek „Beau esier", 15 kilometer van Al- :rs, bewijst door zijn afgrijse- dieid dat de OAS in het nauw mt. Een commando van vijf- n man in gestolen politie-uni- rraen, dat in de vroege och- iduren zijn machinepistolen :g sdioo't in ziekenzalen van tuberculose-vleugel, dat zie- n afmaakte, die zich in doods- gst achter hun deuren hadden rsc'hanst, dat er 40 ton TNT >d exploderen en in de ruïnes lijken van tien en de zwaar wonde lichamen van zes weer- :e patiënten achterliet, had éraard één doel: het provoce- j van de mohammedaanse be- Iking. [o'n schijnbaar zinloze aanslag iet het eeuwige schrikbeeld waar iken van de Europese bevolking: woede-explosie van de moslims 'ht van de lange messen, die het inse leger tot gewapende inter- itie zou dwingen. >at is opnieuw een misrekening deken. Wij waren gistermiddag in kasba. Men wandelt er als Euro- an ongedeerd door de doolhof van nkelstraatjes. En één ding wordt ir duidelijk: het is niet lafheid die Algerijnen weerhoudt van terug- in, maar de ijzeren tucht die de onder de mohammedaanse be ting handhaaft. Onophoudelijk en de FLN-kaders hun parolen r: „Wij hebben de onafhankeljjk- 3 in onze zak. Nog drie maanden louden. Wie zich laat uitdagen, Ielt de OAS in de kaart'. Wat men ook mag aandoen, blijf rustig'. Iet een merkwaardig mengsel van ilisme en zelfbeheersing, gesteund r de gedachte dat het einde in It komt, houdt de kasba de armen ~~t elkaar, faarom is de strijd van de OAS voorbaat verloren? De kansen om Franse leger in haar kamp te tken zijn verkeken. Er zijn nog paar elite-regimenten, die met r sympathiseren, maar het groot- deel van het Franse leger heeft de OAS gebroken. Men begint r actief te bestrijden. Men mag r de schietpartij door het leger op Franse manifestanten vorige week Mgiers, denken zoals men wil, de fcie dat het leger nooit op Fran- zou schieten, is ermee gebroken, let zal de OAS weer moeilijk val- !nog eens massa-demonstraties op iat te organiseren. Na de arrestatie van Jouhaud en de marine-officier Guillaume, heeft deze actie de OAS het vijfde deel van zijn kader gekost. Zij beschikt thans slechts over 44 gedeserteerde officie ren. Daarbij is de OAS nog niet van haar macht beroofd. Haar generale staf is grotendeels in tact: de belang rijkste officeren, Salan zelf en kolo nel Godart, blijven onzichtbaar. Voor haar aanslagen beschikt zjj nog over 800 desperado's, van wie de helft is gedeserteerd uit het Vreemdelingen legioen. Haar kas wordt gespekt door series dagelijkse bankovervallen, waarvan zelfs Chicago nooit ge droomd heeft. En zjj heeft uitgebrei de wapenarsenalen. Zwavelzuur" Toch kan op één vraag niemand meer antwoord geven: waar en hoe denkt zjj met deze middelen een be slissende slag te winnen? Een half uur onderwijs in revolutionaire tak- tiek, van een FLN-kolonel b.v., zal haar veel duidelijk kunnen maken. Een uitgangspunt van iedere keer guerrilla is, dat de strijders zich in het volk moeten bewegen als een „vis in het water", om de woorden van Mao Tse-toeng te gebruiken. Tenzij de OAS-kolonels geloven, dat de Algerijnen in meerderheid anti-FLN zijn, moet het hun toch duidelijk zijn, dat de OAS-comman- do's zich temidden van een moham medaanse bevolking eerder als vissen in zwavelzuur zullen voelen. De OAS- commando's zullen voortdurend door de Algerijnse bevolking worden aan gegeven, nu nog bij het Franse leger na 15 april bij de locale ordewacht van 70.000 Algerijnse soldaten. In feite rest de OAS dus slechts één actieterrein: de steden, Algiers en Oran, waar zij in een Europese be volking „zwemmen", die met hen sympathiseert. Maar er ls nog een revolutionaire frontregel: een volk is slechts be reid de geweldige opofferingen van een revolutie te dragen, wanneer niet alleen haar toestand opmerke lijk onhoudbaar wordt, maar wanneer zij ook weinig of niets meer te ver liezen heeft. Dat laatste geldt niet voor de Franse minderheid in Alge rije. Zij kan niet véél hebben, maar altijd nog iets, door naar Frankrijk terug te keren. Angst En aan haar eeuwig herhaalde vastbeslotenheid begint de twijfel te knagen. De Fransen van Algerije zijn beslist geen beesten, zij zijn al leen maar bang, soms uitzinnig bang. De aanslag op het ziekenhuis gis teren heeft voor het eerst weer een begin van een menselijke reactie bij hen gewekt. En ondanks het verbod van de OAS. om Algerije te verlaten, begint het vliegveld van Algiers er steeds meer uit te zien als dat van Leopoldstad ruim anderhalf jaar ge leden. Zo sluit zich de ring om de OAS. En zo is zij van haar grote droom om met behulp van het Leger De Gaulle omver te stoten en niet alleen het Franse Algerije, maar ook het christelijk avondland van het com munistisch spookbeeld te redden, af gedaald tot een slachtpartij in een ziekenhuis. O Slot pag. 2 Guerrilla ezien de weigering van de mos- j om zich te laten provoceren, ge- i de angst van de Franse bevol- I voor massa-demonstraties, heeft OAS vorige week besloten een rrilla in het binnenland te pro- In. en commando, onder aanvoering een van haar top-leiders. kolo- Gardes, heeft geprobeerd bij Or- lsville een heel gebied in opstand brengen, dat behoort aan de Ihaga Boualem, een feodaal mo- Hmedaans heerser, die ziel en za- leid aan de stelling van een Frans ferije heeft verkocht. De restan- van het OAS-commando, "door bliksemactie van Franse een- len uiteen geslagen, dwalen nu r het Ouarsenisgebergte. Een hal- divisie maakt jacht op kolonel fdes, een aantal OAS-officieren is tuigen genomen. OPNIEUW REGEN <e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond: Veel bewolking met ivankelijk regen en later enkele tn. Weinig verandering in tempe- iur. Vrij krachtige tot harde, tij- jk mogelijk stormachtige wind ivankelijk zuidelijk, later ruimend west tot noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 APRIL on op: 6.08 uur; onder: 19 19 uur. laan op: 6.53 uur; onder 20.16 uur. [oogwater te Katwijk te 3.33 en i2 uur; laagwater te 11.43 uur. It nummer bestaat uit 16 pagina's Zeven kolonels in Zwitserland aangekomen In Aleppo, het middelpunt van opstandige activiteit in noord- Syrië, zijn orde en rust weer teruggekeerd, aldus meldt Radio-Damascus. De soldaten zijn weer in hun kazernes en de leiders van de Noordsyrische tegen-junta, zeven kolonels, zijn in Genève aangekomen, dat zij als oord van ballingschap heb ben gekozen. Overigens is deze opstand niet zonder bloedver gieten verlopen: volgens berich ten van de Turks-Syrische grens zouden 150 mensen bij het onderdrukken van deze rebellie zijn gedood. Volgens diplomatieke waarnemers bestonden er grote meningsverschil len onder de Noordsyrische opstan delingen. De aanhangers van presi dent Nasser waren erin geslaagd de radiozender van Aleppo in handen te krijgen, waardoor de indruk ontstond, dat deze groep de sterkste was. Maar in Homs, een ander centrum van de recente opstand, stonden de aanhan gers van de verdreven president Koedsi scherp tegenover de voorstan ders van hereniging met Egypte. De verbindingen met Syrië zijn in tussen^ nog niet hersteld. Sinds de nacht van maandag op dinsdag zijn alle verbindingen, per telegraaf of te lefoon. per spoor of door de lucht, verbroken. Gisteren noemde de Syrische leger leiding de Noordsyrische officieren „verraders". Zij nam hierin tevens een vijandig standpunt in jegens de autoriteiten in Cairo. Er werd een be roep gedaan op alle Syriërs om zich te verenigen tegen de verraders, „die de dood wacht". Dysenterie in Oost-Berlijn Volgens Westberlijnse artsen die in Oost-Berlijn hun praktijk uitoefenen, heerst in Oost-Ber lijn een dysenterie-epidemie. Verscheidene duizenden mensen zijn door de ziekte aangetast. De artsen schrijven de oorzaak van de epidemie toe aan de on voldoende levensmiddelenvoor ziening in Oost-Berlijn Engeland en de V.S. zjjn bereid het werk, dat drie jaar lang op de conferentie over het staken van de kernproeven is verricht, te laten rusten en opnieuw te beginnen, als Rusland akkoord gaat met een be paald minimum aan internationaal toezicht. Dit heeft de Brit Joseph Godber gisteren op de ontwapenings- conferente in Genève verklaard. Hij zei dat de Amerikanen en Britten een weinig star stand punt innemen inzake het kern wapenverbod en deed een be roep op de Russen dit voorbeeld te volgen. Rusland had bij zijn jongste serie kernproeven in september van het vorig jaar belangrijke gegevens verkregen. Het Westen blijft echter bereid een verdrag over het stopzetten van de kernproeven te tekenen en Rusland zijn voorsprong te schenken. IN WEST-JAVA 22 DODEN AAN POKKEN De pokkenepidemie op West-Java heeft reeds aan 22 mensen het leven gekost, zo is van officiële zjjde mee gedeeld. Men schat het aantal men sen dat door deze ziekte is aange tast op 250. Minister Korthals heeft giste ren in Utrecht de zesde nationale verkeerstechnische leergang van De „Karei Doorman" bezocht Norfolk Van 27 maart tot 2 april j.l. heeft Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man een niet-officieel bezoek aan Norfolk in de V.S. gebracht. Het schip had te dien einde lig plaats gekozen in het marinebassin aldaar aan dezelfde steiger waar ook de Amerikaanse atoomkruiser USS. Long Beach lag afgemeerd. Tijdens het verblijf in Norfolk, waarbij het supervliegkampschip van de Forestal-klasse, het U.S.S. Inde pendence als „gastheer"-schip fun geerde, werden zoals gebruikelijk we derzijdse officiële bezoeken uitge wisseld, terwijl voor de opvarenden een ontspanningsprogramma was sa mengesteld (o.a. bustochten, excur sies etc.) President Soekarno heeft gisteren een bijeenkomst over de „bevrijding van West-Irian" van de Indonesische Nationale Adviesraad bijgewoond. Deze bijeenkomst zou vandaag worden voortgezet. De „operationele staf van de bevrijding van West-Irian" ver gaderde gisteren eveneens, onder voorzitterschap van generaal Nasoetion. Hierbij waren zes ministers aanwezig. Gesproken werd over economische vraagstukken. Luilekkerland is niet te verwezenlijken Dit is het hoofdgebouw van Rocher Noir, het toekomstige administratieve centrum van Al gerije. Hoewel het centrum nog in aanbouw is. zal hier toch het voorlopige Algerijnse bewind worden gevestigd. Rocher Noir ligt vijftig kilometer ten oosten van Algiers. (Van onze correspondent in Bonn) Scherp heeft de Westduitse minister van Economische Za ken. Ludwig Erhard, gereageerd op de stroom kritiek, die zijn televisie-rede van twee weken geleden heeft ontketend. In Siegen in Westfalen zei Erhard nog eens, dat hij bezorgd is over de ontwikkeling van de sociaal- economische toestand van de Bondsrepubliek. „Is het Duitse volk zo onmatig, dat het niet ziet waar het heen glijdt?", aldus de minister, die zei, dat zijn waar schuwende woorden niet waren ingegeven door de een of andere belangengroep. „Ik ben objectief en onafhanke lyk. Direct noch indirect heb ik deel aan een bedrijf en ik krijg ook geen dividenden of tantièmes", aldus Er hard, die zei zich af te vragen of zijn critici, ook in socialistische krin. gen, wel hetzelfde konden zeggen. Tegenover het argument van de socialistische oppositie, dat het niet aangaat de werknemers tot matiging te manen, maar dat de ondernemers hun winsten beter kunnen inkrim pen. zei de minister, dat de winsten al sinds enige tijd aan het terug lopen zijn en zelfs gevaar lopen in de knel te komen. Overigens is nu het moment gekomen, dat een eigen- domsspreiding plaats moet vinden. Juist de concentratie van kapitaal door het inwerkingtreden van de ge. meenschappelijke markt moet leiden tot deconcentratie van het eigen dom. „Met miin rede heb ik mij gericht tot het volk", aldus prof. Erhard, „de enkeling moet de moed hebben zich tegen allerlei organisaties te keren en zelf de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden. Een luilekkerland is niet te verwezenlijken", zo vond Er hard, „wij moeten poeen niet zover over de schreef te gaan. dat een economische inzinking, waarvan de werknemers het eerst last zouden hebben, niet meer te vermijden is". De socialisten hebben, volgens de minister, weinig recht van spreken- „als wij hun voorstellen hadden ge volgd. zaten we allang midden in de inUatie Daarvoor is nu geen ge vaar. Want een inflatie dreigt al leen als de staat zich ertoe laat ver leiden tekorten od de begroting aan te vullen door dubieuze maatregelen, wat wij niet van plan zijn", aldus j Erhard. Geen slagbomen meer Gisteren Het Erhard een nieuwe waarschuwing horen, toen hij in Bonn verklaarde, dat „de Duitse on dernemer met de rug tegen de muur staat". Op een bijeenkomst van het Westduitse Industriële Verbond (BDI) zei Erhard, dat men tot nu toe met behulp van de nationale douane-politiek slagbomen tegen de buitenlandse concurrentie heeft kun nen oprichten, maar dat zulks thans 'n de gemeenschappelijke markt niet meer mogelijk is. De regeringen kunnen ook niet meer door subsidies en valutamaat regelen in de gang van zaken ingrij pen. aldus minister Erhard. ,De Duitse markt ligt open, onbeschermd, indien gij dat wilt". Erhard drong er nogmaals bij werkgevers en werknemers op aan de goede conjunctuur in West-Duits- land niet zelf te ontwrichten. „Wie gelooft zich door prijsverhogingen te kunnen redden, bedriegt zichzelf", riep hij de aanwezigen toe. Naar zijn mening bereikten de kostenstijgingen in het Westduitse bedrijfsleven lang zamerhand een „gevaarlijke grens" De ondernemers handelen even on verantwoordelijk als de vakbonden, want zij weten, dat het sluiten van een nieuwe loonovereenkomst on vermijdelijk tot prijsstijgingen leidt. Nog meer gasten bij huwelijksfeest Ten vervolge op de op 21 maart gepubliceerde lijst van vorstelijke gasten die de uitnodi ging tot het bijwonen van het 25-jarige huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 1 en 2 mei a.s. hebben aanvaard, wordt thans medegedeeld dat als gasten van het Koninklijk paar eveneens aanwezig zullen zijn Z.K.M. Mohamad Pahlavi de Shahin Shah van Iran en H.M. keizerin Farah en Shahbanou van Iran, Z.M. Koning Olav V van Noorwegen en H.K.H. Prin ses Marina hertogin van Kent en haar dochter H.K.H. Prinses Alexandra. Het ligt in het voornemen dat de gasten van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden t.g.v. het zilveren huwelijksfeest hun intrek nemen in het Amstel hotel te Amsteram, dat gedurende deze dagen hiervoor geheel is gereserveerd. de ANWB geopend. De minis ter in gesprek met de waar nemende voorzitter van de ANWB. de heer P. F. Zimmer- De commandant der strijd krachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser heeft medegedeeld, dat bij de vervolgings-actie van de Indo nesische infiltranten, die enige tijd geleden aan land zijn ge gaan op het eiland Gag, tot nu toe vier Indonesiërs zijn gesneu veld. Drie infiltranten hebben zich aangegeven bij de bevol king, die zij heeft overgedragen aan de strijdkrachten. Radio-Djakarta meldde, dat op Gag „verwoede gevechten" aan de gang zjjn tussen Nederlandse mili tairen en Indonesische „gewapende jongelingen". In dit radiobericht wordt voorts majoor Satjoeti Widjaya aangehaald, de woordvoerder van „Het commando West-Irian", die te Makassar zou hebben gezegd, dat Nederlandse militairen „zonder aan zien des persoons schieten op de plaatselijke bevolking van Gag". Twee jaar dienst in Nieuw-Guinea (Van onze Haagse correspondent) De minister van Defensie heeft besloten de verschillen in de duur der eerste oefening tus sen de dienstplichtigen der 3 krijgsmachtdelen, die werkelijke dienst verrichten in Ned. Nieuw-Guinea, op te heffen. Dit betekent, dat thans ook de dienstplichtigen van de Kon. Landmacht, die in Ned. Nieuw- Guinea werkelijke dienst ver richten, in totaal 24 maanden onder de wapenen zullen zijn. Het geldt eveneens voor dat gedeelte der dienstplichtigen van de Kon. Luchtmacht, die nende in Nieuw-Guinea, dat tot nu toe in totaal korter dan 24 maanden diende. Deze maatregel is niet van toepassing op kader en specia listen van de Kon. Landmacht, die voor oktober 1960 hun eer ste oefening hebben aangevan gen. Op de betrokken dienstplich tigen der Kon. Luchtmacht, die hun eerste oefening hebben aan gevangen voor oktober 1960 is deze maatregel eveneens niet van toepassing. Uit het Leidsch Dagblad van 4 April 1862: De voorz. van den Gemeen teraad van Leiden doet te weten, dat de lijsten der kie zers voor leden v. de 2e kamer der St. Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten en voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Het corps muzikanten der R'damsche schutterij zal met het corps hoornblazers gedu rende de maanden April en Mei ochtendrepetities hou den, die 's morgens ten half zeven ure aanvangen en als muzikale wandelingen zeer gunstig bekend zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1