Drie FLN-guerrileros wensen beter Algerije KLAVERBLAD KOFFIE Franse filmstad in vesting veranderd HEI BOEKIE DAT U HELPT SPAREN... Raadsels in de Hoek m Franse adjudant de dood van alle „pieds noirs" loch uit Oostduitse academie gestoten Krachtige geur Verkwikkende smaak Wegaanzienvaak bepalend voor gedrag van weggebruiker Inbrakendiefstallenmaar van de daders geen spoor... Terwille BB van LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 APRIL 1962 Na seven jaar strijd zwijgen de wapens in het ravijn (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Blida Zij droegen versleten, door weer en wind gebleekte ki-uniformen en Franse parachutisten-petjes. Aan hun gordels ngen gele handgranaten, hun geweren stonden in de hoek. Zij raken zachtjes, met een verlegen tederheid haast, en gingen chtop staan wanneer men het woord tot hen richtte. Zij waren t middelpunt van bewonderende blikken: van de vrouwen die huw in het achterkamertje zaten, van de drie oude boeren, die n maaltijd van brood en sla en hete rode saus op de lage tafel dden gezet, van de drie mohammedaanse jongens die ons hier- en hadden gebracht. Want zij waren ..moujahids", soldaten van t Algerijnse bevrijdingsleger. luiten goot de zon zijn warmte in diepe ravijn waar het Franse er en de Algerijnse rebellen ien jaar guerrilla hebben ge- >,rd. Een nors en wreed ravijn, om de kilometer betonnen chttorens van de Fransen staan, het oog houden op de nieuwe rpjes waar de Algerijnse bevol- ig uit de bergen „ge-her groe- is. Buiten lagen Franse sol ten in de zon, hun geweren ston- i aan rotten, voor het eerst sinds /ere jaar. En binnen het kleine isje, op nog geen vijftig meter ttand, zaten de drie moujahids doopten met hun familieleden om beurt stukjes ongerezen Arabisch )od in de rode saus. Ia zeven jaar oorlog zaten de dsvijanden neer en deden alsof zich van eikaars aanwezigheid bewust waren. Een Franse offi- had mij een half uur tevoren egd: „Iedere avond ontmoetten de agha's in de heuvels hierboven vrouwen. Officieel mag het niet, ar het is nu toch wapenstilstand". Vat de drie „moujahids" nauwe- s onder woorden konden brengen, men wel van hun gezichten af in. Waren zij blij met de wapen- stand? „Ja, erg blij", zei de enige Frans sprak, een jongen met een al, bruin gezicht en een dunne Hij was vijf jaar in de „ma- geweest en de zon, de wind, regen en de sneeuw van de harde jerijnse bergen hadden niet alleen kleur uit zijn uniform maar ook zachtheid uit zijn jongensgezicht ;rokken. lij was twee keer gewond geweest, zij hadden onophoudelijk moe vechten en vluchten en aanval en terugtrekken en de Fransen ren altijd in de meerderheid ge est. Vyf jaar was niet zo lang, d hij, de twee anderen hadden 'en jaar meegevochten. Niet zo ig? Een fellagha had volgens de inse cijfers een kans van één op n om een jaar guerrilla te overle- Naïef 3e harde oorlog had hen veran- d. Zeven jaar geleden waren zij jonnen als bange, scherpe terro- ten, nu waren zij werkelijke sol ten geworden met de vermoeide, ïstige tederheid van veteranen. Zij dden afgeleerd te haten, hun haat s al door de strijd bevredigd. „Er nu genoeg gevochten in Algerije", de jongste, „Algerije moet nu een er land worden, waar iedereen ge- is, christen en moslim:" Dat is authentieke oudstrijders-naieviteit oest men de drie soldaten, die na lange reis eindelijk hun geweren een hoek hadden gezet en hun ïen onder een tafel strekten, ver- len dat de burgers die niet ge- De voormalige Leipziger professor de filosofie dr. Ernst Bloch is, ar het inlichtingenbureau „West" neemt, uit de Oostduitse acade- e van Wetenschappen gestoten. Jrofessor Bloch heeft vorige and in Leiden zijn filosofie uit- ngezet. De universiteit van ford in Engeland heeft hem ge- aagd eind mei te komen spreken. treedt op het ogenblik op als itdocent bij de universiteit in bingen Baden-Württemberg). 3ij is sedert 18 maart 1955 lid van Oostduitse academie geweest. Tot n uitsluiting -werd besloten op rlangen van de „Socialistische nheidspartij", omdat „Bloch en n filosofie jonge mensen er toe engt elk spoor van eer en geweten te geven en zich in dienst van de rklaarde vijanden van de natie te illen". Bloch heeft na 13 augustus vorig ar geweigerd van een bezoek aan est-Duitsland naar Oost-Duitsland ■ug te keren. LUITENANT-GENERAAL GIPS EREBURGER Tijdens de slotdag van de' vier- agse verbroederingsfeesten tussen !t Franse Sancerre en Markelo is !t ereburgerschap van Sancerre mgeboden aan luitenant-generaal Gips, commandant van het eerste jerkorps, dat in het nabij San- rre gelegen La Courtine heeft ge- fend. De benoeming van luitenant- neraal Gips tot ereburger van mcerre geschiedde wegens zijn bij- age aan de „Jumelange" (de ver loedering) tussen beide gemeenten. In het kader van dit verbroede- ngsfeest zijn kransen gelegd op it monument van de Overijsselse rzetsstrijders op de Markelose Jerg Deze plechtigheid werd muzi- |aal omlijst door de Johan Willem Irisokapel uit Assen en door het Jlarkelose fanfare-orkest. De festi- iteiten werden besloten met een Mkloristisch bal. vochten hebben, de Fransen en Al gerijnen, elkaar haten, blinder en meedogenlozer dan ooit? Dat de voorbijgangers in Algiers lachen, wanneer een door het hoofd gescho ten moslim op het trottoir zijn laat ste stuiptrekkingen doet? Het zou hen verbaasd hebben. Wat hen minder verbaasd zou heb ben dan ons, was dat een Franse adjudant een half later op de zonnige weg ons op de rug spuugde. Hij schold ons uit voor „pieds noirs", zwartvoeten, zoals de Fransen van Algerije zichzelf noemen. Die adju dant was een dikke, sterke man en hij was dronken. Zijn soldaten lagen en zaten achter hem het enigszins gegeneerd met hem eens te zijn. Hij sommeerde ons met de hand op het pistool naar hem toe te komen en hield een toespraak: „Vuile „pieds noirs", smerige laffe honden. Voor jullie hebben wij zeven jaar lang in de bergen kunnen creperen, he? Ter wijl jullie je volvraten en met je wijven pret maakten en in de zon lagen en de Arabieren uitzogen. En nou is die oorlog voorbij en we heb ben hem niet eens gewonnen en we hebben voor niets gevochten en er zijn weet ik hoeveel Franse jongens gevallen, ook mijn jongens versta je 1 wel! En nou schelden jullie ons nog uit en schieten ons in de rug, zoals in Bab-el-Oued. Maar nou heb ik goeie zin om jullie voor je ongeluk kige, huichelachtige kop te schieten". „Schrijf op" Omdat zijn hand aan zijn pistool tas begon te plukken, legden wij hem uit dat wij volstrekt geen „pieds noirs" maar buitenlandse correspon denten waren. Toen hij onze papie ren gezien had. bleef hij naar zijn pistool graaien, maar zijn toon ver anderde. Hij zei: „Schrijf op. Ik. de adjudant Louis X. veertien dienstja ren, zeventien onderscheidingen, ver klaar het volgende: ik ben bereid persoonlijk iedere „pied noir" die ik tegenkom te wurgen, te verdrinken of dood te schieten. Leve de Gaulle. Ik haat hen als de pest omdat er wegens hun hebzucht en lafheid goeie Franse jongens zijn gesneuveld. Leve het onafhankelijk Algerije. Ik ben geen vriend van de „fellouzes", ik heb persoonlijk meer dan zeventig FLN-Arabieren neergelegd. Maar luister goed, meneer de journalist: ik geef liever een „fellouze" de hand dan een „pied noir". En ik sla u hoogstpersoonlijk tegen de grond als u niet een fles bier met mij drinkt op De Gaulle, het onafhankelijk Al- gex-ije en het eeuwige ongeluk van alle Fransen in Algerije. Eix, nee me neer, zet die fles niet op de grond, maar gooi hem stuk op de weg, zodat alle „pieds noirs" die hier langs ko men, lekke banden mogen krijgen". Toen hfj ons eindelijk liet gaan, huilde de dronken adjudant. Hij stond daar dik en eenzaam op de weg tussen de scherven van zijn bier flessen en de Algerijnse zon scheen op zijn woede en de Franse vlag bo ven zijn hoofd. En vijftig meter ver derop zaten drie „fellouzes", zonder dat hjj het wist met hun brood de sauskom schoon te vegen. Dat zijn de nieuwe dingen in het ravijn on der Blida waar zeven jaar gevoch ten is en waar nu de wapens tegen de muur gezet zijn. Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Den Helder (vac. J. Borghardt) (toez.) R. Dijkstra te Ak ker- en Murmerwoude te Haren (Gron.) (a.s. vac. H. Mondt) G. Pet- tinga te Llsse te Apeldoorn-Het Loo (wijkgem. centrum-west) (toez.) Ph. Loggers te Leeuwarden. Aangenomen naar Capelle a/d IJssel (vac. L. Blok) (toez.) A. Kastelein te Hel- en Boei- cop, die bedankte voor Zwljndrecht (wijkgem. Oost) (toez.) naar We- meidlnge (toez.) B. Zoodsma te Nieuw- dorp. Bedankt voor Gouda (vac. P. J. J. Monster) J. de Lange, directeur van de Geref Zendlngsbond. woonachtig te Utrecht voor Hoogeveen (wijk gem. I) (toez.) dr. C. Graafland te Woerden. GEREF. KERKEN Beroepen te Capelle a/d IJssel G. de Vries te Wllnls te Mildam E. P. Bosma. kand te Amsterdam. Bedankt \oor Utreeht-Zuld (vac. J. van Ree ven) J. Nawijn te Schiedam. GEKEF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Winschoten H. van Ommen te Loosdrecht. Ds. C. W. de Vries naar Genève Radio- en t.v.-deskundige bij Wereldraad Ds. C. W. de Vries, directeur van de televisie afdeling van het IKOR, is benoemd tot radio- en televisie- deskundige bij de staf van de We reldraad van Kerken te Genève. Ds. De Vries is vanaf 1 april 1956 aan IKOR verbonden, eerst als theologisch adviseur, later als di recteur van de televisie afdeling. Voordien diende hij als predikant de Evang. Luth. Kerk. Ds. H. Brinkman 6C jaar predikant Vrijdag is het zestig jaar geleden, dat ds. H. Brinkman uit Bussum werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken in Nederland. Ds. Brinkman werd op 26 juli 1875 te Stellendam op Goeree en Over- flakkee geboren en legde in oktober 1901 zijn kandidaatsexamen af. Na dat de heer Brinkman kort daarna na praeparatoir examen door de classis Zwolle was beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken werd hij op 6 april van het daaropvolgend jaar door ds. H. Volten, toen nog predikant te Stellendam, bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Oldemarkt. Daarna diende de jubilaris verder nog de Geref. Ker ken van Duurswoude 1906 tot 1913; Glanerbrug 1913 tot 1916; Westerlee 1916 tot 1923 en tenslotte nog zestien en een half jaar die van Harmeien, AflverlenM# ^>OSTSp. *">r de Pi-!*"'1*"'*'de Mk 1 i ^*1tftig. f 4.4.4. 4» 4» 4» KLAVERBLAD SINOS^" Ut* LEIDEN Minimum exportprijzen voor gladiolen De Nederlandse Gladiolus Vereni ging heeft in Haarlem vergaderd om te beslissen over de te adviseren mi nimumexportprijzen voor gladiolen. Daar de voorzitter, de heer Krouwel uit Sassenheim, in het buitenland vertoefde, hanteerde de heer P. Pool de voorzittershamer. Medegedeeld werd, dat de secretaris-penningmees ter, de heer Velthuys uit Hillegom, zeer ernstig ziek is. Daarna kwamen de prijzen in dis cussie. Deze prijzen behoren eigenlijk te worden berekend op basis van 90% van de kostprijs in het goedkoopst telende gebied. Tot verleden, jaar nam men aan, dat dit West-Fries land was, maar in West-Brabant schijnt men het goedkoper te kunnen doen. Daar worden nu de kostprijzen onderzocht. Hoewel de kosten sterker zijn gestegen, meent het bestuur toch wel te mogen voorstellen om de prijzen van de veertien tot en met acht centimeter een kwartje te ver hogen.. Zes, acht en kleiner blijft hetzelfde als verleden jaar. De nieuwe prijzen worden dan f 7.50, f6.25, f4.25, f3.— f 1.75, f 1.20 en f 0.60. De heer J. Tegelaar uit Lisse zei, dat hij het bestuursvoorstel wel re delijk 'vond. Naar zijn mening moest men niet hoger gaan. Volgens de kostenberekeningen zou men echter met veel hogere prijzen moeten ko men. De grootste maten zouden ze ker nog wel een kwartje duurder moeten zijn. De prijzen voor con tractteelt zijn stukken hoger dan. verleden jaar. Hij waarschuwde de vergadering, dat men bij het vaststellen van de pryzen er toch zeker rekening mee moet houden, dat er nu al orders voor levering dit najaar binnen- komen, de exporteurs toch wel zo veel ruimten moet geven om hen deze handel niet de rug te doen toe keren. De voorzitter repliceerde, dat minimumexportprijzen niet bedoeld zijn als maximumverkoopprijzen. Een groep exporteurs wilde de door de heer Tegelaar genoemde prijs in stemming laten brengen, maar de voorzitter loste de zaak wat eenvoudiger op. Wie tegen het bestuursvoorstel was. kon dat ken baar maken door op te staan. Der tien man deed dat. vijfentwintig ble ven zitten. Het bestuur van het Pro ductschap voor Siergewassen zal worden geadviseerd de prijzen vast te stellen zoals hierboven is aange ven. Nadelig saldo L.E.F. 400 miljoen De minister van Landbouw en Vissery heeft aan de Tweede Kamer de herziene raming van inkomsten en uitgaven van het Landbouw-ega- lisatiefonds voor het dienstjaar 1961 en 1962 doen toekomen. Daaruit blijkt, op basis van de op 1 januari j.l. bekende gegevens, dat het nade lige saldo van dit fonds voor het dienstjaar 1961 thans wordt ge raamd op f 398.203.000,dat is 12 miljoen gulden meer dan per 1 okto ber 1961 was geraamd. Het verschil wordt veroorzaakt, zo deelt de minis ter in een toelichting mee, door hogere uitgaven voor de zuivelsector. Hebreeuwse en Griekse cultuur van één stam' Prof. Cyrus H. Gordon, die als ar cheoloog verbonden is aan de Bran deis-universiteit te Waltham in de Amerikaanse staat Massachusetts, is tot de conclusie gekomen dat de bei de talen, die op het oude Kreta ge sproken werden, van Phoenicische oorsprong zijn. Hij noemde deze ont dekking „voor historici belangrijker dan de ontdekking van de Dode- Zeerollen". Zyn ontcijfering van beide talen, die in de juli-aflevering van het „Tijdschrift voor studies inzake het Nabije Oosten" gepubliceerd zal wor- waar hem met ingang van 1 augustus 1939 op 64-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Brinkman zich te Wasse naar, vanwaar hij ongeveer ruim een jaar geleden naar Bussum verhuis de. Ds. Brinkman heeft in de loop der Jaren vele bestuursfuncties en depu- taatschappen vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commis sies, Ds. S. J. de Hoest 80 jaar Ds. S. J. de Hoest te Utrecht, eme ritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt zondag 80 jaar te wor den. Ds. De Hoest werd 8 december 1907 door zijn vader bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Leimuiden in de classis Leiden. Daarna stond hij nog te Bunschoten 1915 tot 1924. Garijp in de classis Leeuwarden 1924 tot 1930 en tenslotte nog ruim zestien jaar te Menaldum in de classis Leeuwarden, waar hem met ingang van 1 mei 1947 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Verkeerstechnische leergang A.N.W.B. Duitsers of Britten Reeds meer dan drie weken staat de politie In Hoek van Holland voor een raadsel. Ergens in de duinen schijnen enkele jongemannen, Duitsers of gedeserteerde Britse soldaten, rond te zwerven. Het begon op 16 maart, toen bij de politie aangifte werd gedaan van de diefstal van drie fietsen. De volgende dag werd een van deze fietsen teruggevonden in de bosjes vlak by het politiebureau, samen met een koffer, waarin een uniform van een Brits officier. tweede koffer gevonden, opnieuw met een Brits officiersuniform In formaties bij het Rijnleger in Duits land kon het mysterie niet oplossen. Ook de inmiddels ingeschakelde In- tarool kon geen oplossing aan de hand doen. Afgelopen zondag bleek, toen eigenaars hun huisjes kwamen inspecteren, dat in vier kampeer- huisjes in Hoek van Holland was in gebroken. In een van deze huisjes vond men de resten van Duitse do cumenten en pasfoto's met op een daarvan aan de achterkant de naam Claus Friedrich. Ook vond men er fietstassen van de gestolen fietsen met militaire onderkleding. De volgende dag werden de andere fietsen gevonden, maar tegelijkertijd bleken in 's-Gravenzande twee fiet sen te zijn gestolen, waarvan er een weer in Rotterdam tevoorschijn kwam. Enkele dagen later werd een Ir. J. D. Volmer, hoofdingenieur adjunct directeur van de Provinciale Waterstaat van Limburg, heeft van morgen op de tweede dag van de zes de nationale verkeerstechnische leer gang van de ANWB te Utrecht er het bepalen van voorrangswegen en voorrangs-kruispunten. Op kruispun ten moet de ongevallenintensiteit de gedachte bepalen, omdat het pro bleem van de voorrangswegen in we zen het probleem van de veiligheid voor gepleit om de praktijk doorslag- op de kruispunten in de wegen Is. gevende betekenis toe te kennen bij j Vaak ,s het aanzien» van de weg (wegbeeld, zoals breedte van verhar- j ding en van de berm. aard van be den, toont volgens hem aan, dat zijn planting, rechte strekking e.d.) be- omstreden stelling, dat de Griekse en palend voor de houding van de weg- Hebreeuwse cultuur een gemeen- gebruiker. Heeft de weg „aanzien" schappclyke basis hebben, juist is dan waant hij zich op een weg van geweest. Hy heeft deze stelling ge- hoger orde. Kruist hij dan een weg. poneerd in zijn „Homerus en de Bij- weike eveneens „aanzien" heeft, dan bel", dat in 1955 het licht zag. Vol- liggen de conflicten voor de hand. gen6 Gordon geleken de Grieken en Wegen met „aanzien" dienen derhal Hebreeën van 2000 tot 1000 voor Chr. meer op elkaar dan hun afstamme lingen. (Van onze Parijse correspondent) De film die Brigitte Bardot onder leiding van haar voor malige echtgenoot, Roger Vadim momenteel opneemt, zal dezelfde naam dragen als de roman, die aan het tekstboek ten grondslag ligt: ..De rust des krijgsmans". Een titel, die nogal contrasteert met de aanblik die de studio's, waar de film wordt gemaakt, nu opleveren. Want de studiocomplexen in Bil- lancourt, onder de rook van Parijs, doen vandaag eerder aan een sterke vesting denken, waarvan de verdedi gers op vijandelijke gebeurtenissen voorbereid zijn. Een breed kordon van tot de tanden gewapende politieman nen is nu rond de gebouwen van deze filmstad gelegd. Voor één keer is die bescherming nu eens niet in de eerste plaats tegen fotografen en journalisten gericht, die in hun warme belangstelling voor Frankrijks nationale filmster de gi-enzen der ordentelijkheid weieens overschrijden. Nee, het is weer eens de OAS, die er de oorzaak van is, dat geen be zoeker zonder speciale pas de studio terreinen vandaag betreden kan, en dat alle auto's met inzittenden om zichtig worden gefouilleerd. Men herinnert zich, dat Brigitte Bardot enige tijd geleden in een brief op poten heeft geantwoord op een poging van de OAS haar vyf miljoen oude franken lichter te maken. Kwade tongen beweren trouwens, dat B.B. van publiciteit wel wat af weet en zelf het initiatief tot die chantage zou hebben genomen. Maar wij persoonlijk, die B.B. graag mogen, nemen toch liever aan, dat die interpretatie afkomstig is van de OAS-gangster, die de betrokken op dracht had gekregen en die door de politie inderdaad kon worden gepakt. In elk geval beweert 't technisch per soneel van de filmstudio's nu, dat het meer speciale risico's loopt door on der de huidige politieke omstandig heden aan een film van B.B. mee te werken. Een poging voor een extra premie in dat vex-band is echter op niets uitgedraaid. Om niettemin een staking te be zweren heeft de producer van de film zich toen tot de politie gewend met het verzoek de bewaking van de stu dio's wat te willen verscherpen. En dat de overheid vlot en royaal op dat verzoek is ingegaan, mag al evenmin verwonderen, indien men weet, dat het ministerie van Financiën zo juist bekend heeft gemaakt, dat de B.B.- films vorig jaar één miljard nieuwe franken aan deviezen hebben opge leverd. Ter vergelijking: alle auto's die de genationaliseerde Renaultfabrieken in datzelfde jaar in de i-ichting van het buitenland verlieten, hebben te zamen aan dezelfde deviezenbom iets meer dan 2 3/4 miljard nieuwe fran ken bijgedragen. ve voorrangswegen te worden, waar bij men een norm aan de verkeers intensiteit kan stellen, b.v. 1000 voer tuigen per dag. Tenslotte wees ir. Volmer op het belang van goede verlichting (o.a. met lichtsterkte en lichtkleur) en markering om de hoofdweg van de aansluitende wegen te onderscheiden. Knooppunten Later op de dag sprak de heer D. Bruininkweerd, hoofdarchitect-B van de Dienst Stadsontwikkeling ln Utrecht over het inrichten van ver keersknooppunten op basis van ca paciteitsberekeningen. Voor een ont werper van verkeersknooppunten is het nodig om alles te weten over het te ontwerpen punt. Voor alles moet voorkomen worden dat het kostbare werk na enkele Jaren al ontoereikend is om of andere redenen al als ver ouderd moet worden beschouwd. Ook mogen oplossingen op het ene knoop punt niet tot problemen op andere punten leiden. Met alle gegevens als grondslag is een methode voor capaciteitsbereke ning ontwikkeld, welke o.a. tot enkele tevoren niet vermoede conclusies heeft geleid. Een van deze conclusies is, dat het gescheiden over stedelijke kruispunten dirigeren van gemotori seerd en fiets-bromfietsverkeer. ver hoging van capaciteit en veiligheid met zich meebrengt. Een andere belangrijke conclusie ten aanzien van kruispunten op ge lijk niveau, waar uitsluitend gemoto riseerd verkeer verwerkt moet wor den is het volgende: bij verkeer op een verkeersplein was voorheen de Van de bedrijvers van al deze mysterieuze daden is er verder geen spoor. Wel is ook in de afgelopen nacht opnieuw in een kampeer- huisje ingebroken, zodat men mag aannemen, dat de onbekende zwervers nog steeds in de omgeving van Hoek van Holland zyn. Of men hier te doen heeft met twee of drie jonge Duitsers of gedeserteerde Britse soldaten, die een misdrijf op hun geweten hebben en zich nu trachten te verbergen, is een vraag, waarop nog altijd geen antwoord is gegeven. De politie is extra waak zaam en men hoopt in Hoek van Holland, dat dit mysterie spoedig zal zyn opgelost. Sowjetnnie tegen twaalftonenmuziek (Van onze Weense correspondent) In aanwezigheid van Chroesjtsjow heeft de secretaris van de Sow- jetische componistenvereniging T. Chrennikow zijn verwondering uitge sproken over het feit dat de compo nisten veel te weinig aandacht wij den aan de bevrijding van de kolo niale volken, wat toch een goed mu zikaal thema zou kunnen opleveren. Tevens wees hy op het bestaan van een kleine gesloten groep componis ten, „die zich uitsluitend bezighouden met doelloze experimenten". Volgens Chrennikow komt de gees telijke armoede van de dodecafo- nische (twaalftonen) experimenten duidelijk tot uitdrukking in het werk „Laatste groet" van A. Pjart. Of schoon deze compositie een goed „thema" heeft, namelijk de herinne ring aan de slachtoffers van het fas cisme zou de componist, die als zeer begaafd wordt beschreven, super- expressionistische middelen hebben gebruikt. Natuurlijk heeft men ook de schuldig? voor deze ontwikkeling reeds gevonden: het is de avant-gar- dóstische burgerlijke muziek, waar door Pjart zich had laten inspireren. - Zolan? m©n niet met geweld tegen capaciteit van de weefvakken bepa- moderne stromingen optreedt, zal lend voor de capaciteit van hetmen ze niet kunnen tegenhoudeii. Dit knooppunt. Echter door toepassing blykt ook in Tsjechoslowakije waar van verkeerslichten wordt de capacl- de partypers van leer trekt tegen de telt van een verkeersplein meer dan moderne danswoede maar de leued verdubbeld en de veiligheid aanmer- blijft by de „twist", zij het ook in be- kelyk verhoogd. sloten kring.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13