In St.-Jorissteeg werkt men aan doorbraak Haagse Comedie speelt Vader" indrukwekkende Gesprek DE GAULLE-FANFANI OVER TOEKOMST van EUROPA Leidenaar - zonder - rijbewijs maakt brokken op Rijksweg Uw Kunstgebit Aanzienlijke schade 4 beroemde middelen doen wonderen! CKefarane 4 Dean: aanbod Zorin: koel Waardig besluit K en O-seizoen kantoormachines JONGENSREGENJAS A A i 1(t/iMófr] Overleg met bewindslieden van de Benelux op later tijdstip VAN VODDENPAKHUIS TOT GOODWILDCENTRUM ^Opgericht 1 maart 1860 :ej Dinsdag 3 april 1962 Tweede blad no. 30620 Voor de Leidse kantonrechter srir. Een geval van levensgevaarlijk weggebruik en een totaal gemis lt" aan verantwoordelijkheidsgevoel manifesteerde zich weer eens in t oide zaak tegen een 44-jarige schilder uit Leiden, die zelf als gevolg tuclhiervan een blijvend lichamelijk letsel opliep. Een rijbewijs had hij limiet, wel een auto. Tot tweemaal toe deed hij een poging het zo- i-vazeer begeerde rijbewijs in zijn bezit te krijgen, doch beide keren 'jeuzakte k:j voor het examen. Een auto voor de deur en geen rijbe- egdheid. Op 14 januari werd de aanblik van die werkeloze auto de schil- lnlsjder te machtig. Hij zou zijn vrouw en schoonmoeder wel eens laten «nazien, dat zijn rijvaardigheid niets te wensen overliet. Of het was t. oom zich de nodige moed in te drinken zal nimmer worden onthuld, Jawel kwam vast te staan, dat hij een aantal cognacjes had ge- nrvidronken voordat het ritje begon. Enkele kilometers verliep de rit zonder tegenslag totdat op het kruispunt Rijksweg 4Rijndijk ™^t)ij het Haagse Schouw zijn onvoldoende kennis van de verkeers- ^arsiegels hem noodlottig werd. zich eerst beroepen op het feit, dat alléén de schipper verantwoordelijk kan worden gesteld voor het varen met een incomplete bemanning, om dat de reder zich hiermee niet be moeit. Toen deze vlieger niet opging beriep hij zich op overmacht. Nadat de officier verdachte er nog eens op had gewezen dat hij inderdaad fout was geweest, luidde zyn eis voor de vier aldus gemaakte reizen 4 x f25 boete subs 5 dagen. Het vonnis werd 4 x f 15 subs 3 dagen. De schipper- verdachte beriep zich op het feit, dat hij op hoog bevel van zijn aan boord stappende reder had gehan deld. Zijn raadsman kon hier nog aan toevoegen, dat zyn cliënt, toen deze uiteindelijk weigerde om nog langer de wet te overtreden door met een incomplete bemanning te varen, door zijn reder op staande voet was ont slagen. De raadsman, die de f 15 subs 3 dagen, welke de officier voor elke van de vier gemaakte reizen vroeg, onbillijk vond, achtte ontslag van rechtsvervolging de enige juiste uit spraak. Nadat de reder met mede werking van zyn echtgenote, die (r De chauffeur van een op Rijksweg p4 rijdende en van rechts komende ïroiautobus kreeg de schrik van zijn le- t-tyen toen hij plotseling op zeer korte jrNfstand een personenauto met een snelheid van ongeveer 50 km/u van nónlinks genoemd kruispunt zag komen dorDpryden om nog vóór de bus langs et linksaf de Rijksweg te kunnen op endraaien. De chauffeur remde krach- Site- doch kon niet verhinderen, dat de 'wr(auto, die zijn weg zonder meer lpstvervolgde, zich als het ware in de lin- Sakervoorzijde van de bus boorde, de bibus een aanzienlijke materiële scha lie toebracht en zelf rijp voor de inloop werd. Gisteren stond de schil- ''caer terecht voor de Leidse kanton- 'swfechter, mr. D. de Koning. De scha- et: 3e. die hij rad toegebracht bedroeg Paiiet minder dan f 3.000. Daar hij niet d. in het bezit van een rybewys was Laiiekte de verzekering de schade niet j£n kwamen die f 3.000 dus geheel voor lanflijn eigen rekening. Hij had een ze- Binuwschok gekregen, moest geruime nmtijd rust houden en had van de 'schok een blijvende doofheid overge houden. Van autorijden had hij wifvoorgoed zijn bekomst. „Ach ja ik Wilde mij eens uitsloven voor mijn schoonmoeder", zei verdachte op spij tige toon. Het requisitoir van de of- ndeficier mr. C. Sluyk was kort maar TjAaachtig en laakte verdachtes gemis Q^aan verantwoordelijkheidsgevoel en 0^yn daaruit voort komende levensge- we^aarlijke „stunt" in zeer hoge mate. 20 Rekening houdende met de gevolgen, s. ddie verdachte reeds had ondervonden et "beperkte mr. Sluyk zijn eis tot f75 boete subs 15 dagen t.a.v. de aan- rijding en f50 subs 10 dagen voor het rijden zonder rijbewijs. In het VS belang van de algemene veiligheid op de weg en mogelijk mede in het be lang van verdachte zelf, eiste hij ech- V. ter naast deze geldboetes de on- 13.voorwaardelijke ontzegging van de ererijbevoegdheid voor de tijd van een ^gjaar. De kantonrechter vonniste met ^respectievelijk f 60 subs 12 dagen, f 40 3ut]subs 8 dagen en de onvoorwaarde- I9.1yke ontzegging van de rijbevoegd- orlheid voor de tyd van twee jaar. dik !n de zaak tegen een 52-jarige re- 23,ider en een 56-jarige schipper ter ha ringvangst, beiden uit Katwyk, me kwam de spanning op de arbeids- markt en het hieruit voortvloeiende mugrote tekort aan personeel op de Kat- iiteiwijkse vissersvloot nog weer eens in ïzlejjet volle licht te staan. Tl Reder werd motordrijver 18.1 Nw 20. 'ODV 23.1 De schipper was uitgevaren hoewel Of» "de bemanning incompleet was en wel 13-'in zoverre, dat hij slechts één mo- Bollltordrijver aan boord had inplaats 20 Wan het door de wet geëiste tweetal. 2iVoorts had hij één matroos te weinig imufian boord. Onder het motto „varen o.imoeten we. want stilliggen kost geld" 1 (deed zijn reder de medeverdachte weliswaar aan boord dienst als twee de motordrijver, doch hiervoor miste 13.5de reder nu eenmaal het door de wet •^•Jvereiste machinistendiploma. Ten- 24einde een en ander niet al te inge wikkeld te maken had de schipper zijn redermotordrijver maar niet op 9°"de monsterrol gezet en ook dat druis- 13 l*e verzelfsprekend tegen de wet in. De 15 Creder-verdachte, terecht staande als i6.Cverantwoordelijk „werkgever" wilde Nw esp— il e por! v. eva 21.4 •roe De hier ter stede gehouden Emma- bloemcollecte heeft het mooie bedrag 14 ovan ruim f 4000,- opgebracht. De leer- •ugdingen van de h.b.s. voor meisjes na- mujmen van deze collecte f 1548,- voor st°»haar rekening. - ent WERNINK's BETON- EN AANNEMING-MAATSCHAPPIJ. Commissarissen en directie van Wernink's Beton- en Aanneming- Maatschappij N.V. te Leiden hebben besloten aan de op 4 mei te houden m jaarlijkse algemene vergadering van sl aandeelhouders voor te stellen over •5! het boekjaar 1961 een dividend uit te <3 keren van 10% (vorig jaar 10). Emma-bloemeollecte bracht ruim f. 4000,op Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Jung hans - Kienzle - Mauthe. Been gebroken in o Alphen aan den Rijn 0 Een 74-jarige inwoonster van Lei- 1 den. liep gistermiddag omstreeks 3.30 3 uur op het voetpad van de Prins 0.3 Bernhardlaan te Alphen aan den o Rijn in de richting van het Station. 0 Ter hoogte van de Vyverstraat werd 0 zij onwel en greep zich vast aan een tuinhekje, dat evenwel naar de 0 straatkant openging. Hierdoor ver- 0 loor zij haar evenwicht, viel tegen O de trottoirtegels en brak haar rech- terbeen. Zij moest per ziekenauto 0 worden overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. vanaf de publieke tribune als „souf- fleuse" fungeerde totdat de kan tonrechter haar het zwijgen oplegde nog had aangevoerd, dat hij de schipper had ontslagen omdat deze weigerde vóór een bepaald tydstip uit te varen en niet omdat deze zich op de wet beriep, nam de kanton rechter dit, evenals het protest van de schipper hiertegen, als niet ter zake doende voor kennisgeving aan. De reder kreeg 4 x f 15 subs 3 dagen en de schipper 4 x f 5 subs 1 dag. De schipper vertrok, doch de reder mocht nog even blyven staan. In de volgende zaak, met als mede-ver dachte van de reder een 50-jarige schipper, die 6 reizen met een incom plete bemanning inclusief meerge noemde „motordrijver-figurant" had gemaakt, lag voor de reder een von nis van 6 x f 15 en voor de schipper een van f 6 x f 5 te wachten. Advertentie Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raakt! Yier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteunen eikaars werking en doen wonderen. Chefa- rine „4" werkt niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. Glazen buisje 20 labii Handige strlpverpaklung 40 lablellen f Voordelige Itacon 100 tabletten f 3-50 Paasvetentoonstelling met 157 runderen Nederland produceert teveel melk. Totnogtoe levert de afzet van melk en zuivelprodukten weinig moeilijk heden op. Maar hoe zal dat worden, wanneer het ideaal van de Europese Economische Gemeenschap wordt bereikt? Zou het in verband daarmee niet verstandig zyn voor de Neder landse veehouder om tydig om te schakelen naar de vleesproduktle? Dit zijn vragen die zich opdringen als men hoort spreken over melkvee, garantieprijzen voor de melk en de Euromarkt. Vrijdag a.s. zal op de veemarkt van Leiden de VEBO-Paasveetentoonstel- ling worden gehouden. Het bestuur van de VEBO wil ook op deze ten toonstelling laten zien welke resulta ten bereikt kunnen worden met de kwaliteits-mesterij. Er zullen 157 runderen aangevoerd werden. Daar van zijn 19 stuks geschikt voor de mesterij. Het overige gedeelte van de runderaanvoer bestaat uit 26 stuks zwart-bont en 112 rood-bont. Verder nemen 11 groepen en 66 kalveren aan de tentoonstelling deel. Er wor den dit jaar geen varkens aange voerd in verband met de heersende mond- en klauwzeer. De markt wordt vrijdagochtend om tien uur officieel geopend door de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer. Vervolgens zal de wethouder voor het marktwezen, de heer J. G. Hagens, een korte toespraak houden. Om ongeveer één uur in de middag zullen de prijzen bekend worden gemaakt. LEIDSE RAAD OP EXCURSIE. De Leidse raad zal volgende week woensdag een bezoek brengen aan het in aanbouw zijnde Diaconessenhuis aan de Houtlaan en de nieuwbouw van de h.b.s. voor meisjes aan de Kagerstraat. TENTOONSTELLING IN LEIDSE UNIVERSITEIT. Morgenmiddag opent drs. H. Re- deker de tentoonstelling „Drie Pha- sen uit het werk van Mark Kolt- hoff", welke van 429 april in de Leidse Universiteit wordt gehouden. —Bij K.b. is toestemming verleend aan onze oud-stadgenoot mr. W. G. Ph. van der Heijden, adjunct-secreta ris der N.V. Philips' Gloeilampenfa briek te Eindhoven tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Cisveros van Spanje. Kernstop-overleg By monde van Arthur Dean heb ben de V.S eisteren op de ontwape ningsconferentie verklaard, dat zij ningsconf eren tie in Genève verklaard, dat zij bereid zyn om de reeks kem proeven. die de Russen in de herfst van het vorig jaar hebben genomen ..door de vingers te zien'" en hun eigen voorgenomen proeven niet te laten doorgaan „Als de veiligheid van de V.S. gewaarborgd wordt". Dean legde er de nadruk op dat dit laatste een „conditio sine qua non" is en wees nog in het by zonder op de bom van 60 megaton die de Russen het vorige jaar tot ontploffing hebben gebracht. De conferentie is gisteren begon nen met het diebat op grote schaall over de kwestie van het stopzetten der kemproeven. Zoals bekend is het overleg hierover vastgelopen, daar beide partijen van mening verschillen over het toezicht op de naleving van een verbod op het doen van kern proeven. De Rus Valerian Zorin ging hele maal niet in op het aanbod van Dean. Hij verklaarde onder meer dat het Westen de kwestie van het verbod op de kernwapenproeven tracht te ge bruiken om de conferentie te laten vastlopen. In conferentiekringen zei men later, dat men in Zorins verkla ring de toon van de koude oorlog weer heeft kunnen beluisteren. Deze scherpe toon heeft men op deze con ferentie tot nu toe nog niet van Rus sische zijde gehoord De Haagsche Comedie heeft met de opvoering van Strindberg's ,,De Vader", aan de wereldvermaarde auteur met deze voorstelling in het 50ste jaar na zijn verscheiden postuum hulde gebracht en K. en O. de gelegenheid geboden het toneelseizoen op waarlijk indrukwekkende wijze af te sluiten. De Zweedse roman- en toneel schrijver August Strindberg (1849- 1912) heeft slechts aanvankelijk de algemene overtuiging van zijn tijd genoten gedeeld, dat het illusionisme (het geloof in de verwezenlijking van illusies door middel van ten tonele gestelde ideale voorbeelden) kan die nen als medium voor de geestelijke verheffing van de mens. Omstreeks 1880-'85 krijgt zijn pessimistische in slag de overhand en vertonen zyn werken een bittere en cynische ten dens. Hij schildert de mens thans op zijn zwartst en ontwikkelt zich tot de grote voorloper van het anti-illusio- nisme. Zijn drama's zijn te rang schikken in vyf groepen: historische o.a. „Gustaf Vasa", (1899), „Eric XIV" (1899) „Kristina" (1903); jaargetydenspelen „Ad vent" (1898), „Midzomer" (1898) „Pa- schen" (1901); sprookjesspelen o.a. „De kroonbruid" (1902), „Zwanen wit" (1902) „Een droomspel" (1902); huwelijksdrama's o.a. „De vader" 1887, „Dodendans" (1901), „Kammer- spiele" (uit zyn laatste tijd) o.a. „Onweer" (1907) „De pelikaan' (1907) „De grote landweg" (1909) in verzen. In de huwelijkstragedie „De vader" stelt de schrijver als hoofdthema dat huwelijkspartners, door de omstan digheden in een bepaalde, benauwde situatie gedreven, krachtens beider egocentrische denkwijze niet in staat blijken tot een vergelijk te komen. Reeds jarenlang heeft de kloof zich verdiept, is de strijd feller en meedogenlozer geworden, om bij het opvoedingsprobleem van de dochter tot een uitbarsting te komen. De vrouw, (men bedenke dat de handeling in 1887 plaats vindt, toen de wil van de man wet was) bedient zich van minder fraaie middelen om de macht van haar echtgenoot te breken, waarin zij tenslotte slaagt. Nadat zy hem, door hem te doen twyfelen aan zyn vaderschap tot waanzin heeft gedreven, maakt een hartaanval een eind aan zyn leven en sluit zij met de woorden: „mijn kind", haar dochter in de armen. Paul Steenbergen bewees voor de zoveelste maal zijn grote klasse als regisseur. Het werd een model-op voering van deze met sombere drei ging geladen tragedie, welke een die pe indruk achterliet. Frans van der Lingen werd met de vertolking van de Ritmeester de rol van zijn leven toevertrouwd, waarvoor hij trouwens over alle middelen beschikt. Een zó diep doorleefde creatie blyft een zeldzaamheid. In één adem roemen wy de strakke en sobere uitbeelding van Laura door Anny de Lange. Zy wist de hachelyke opgave, dat deze door haar primitief moeder- instinct gedreven, sterke vrouwen figuur voor niets terugdeinst om haar kind thuis te kunnen houden en zélf op te voeden, volkomen aan vaardbaar te maken. Op hetzelfde plan bewoog zich Ida Wasserman als de voedster, die met aandoenlijke tederheid de Ritmeester bijstaat. Ontroerend was haar inner lijke verscheurdheid by het aantrek ken van het dwangbuis! Van Gijsbert Tersteeg zagen wy een sympathieke, wereldwyze dokter östermark en van Carl van der Plas een volkomen ver antwoorde predikant. V) Sonja Brill speelde onbevangen de jeugdige dochter Berta. Het decor van Hep van Delft vormde een on dersteuning van de sombere sfeer. K. en O. zorgde voor een bloemen hulde voor Ida Wasserman, Anny de Lange en Sonja Brill, krachtdadig onderstreept door een langdurig ap plaus van een dankbaar publiek. B.H. RUYS lA Topkwaliteit Egyptisch katoen, modern, vlot model, bestand tegen èlk weer! Leeftijd 6 jaar: f28.75 kl. st. p. maat Vraag naar de kaart-die- spaart: een vollo kaart geeft f 20.- contant op Uw hand! 't zit goed bij HEREN. EN JONGENSKLEOINO LEID EN-B REE STRAAT t/o STADHUIS (Van onze Parijse correspondent) Het plotseling rendez-vous morgen tussen het Franse staats hoofd en de Italiaanse premier Fanfani wordt in officiële kringen in Parijs vergeleken met de ontmoetingen, die generaal De Gaulle met de Westduitse Bondskanselier. Konrad Adenauer, geregeld heeft. Men laat hier zelfs verluiden, dat president De Gaulle binnen afzienbare tijd overeenkomstige gesprekken onder vier of acht ogen die der ministers van Buitenlandse Zaken meegerekend zou willen beleggen met de regeringsleiders der drie Benelux- landen. Het is inderdaad de politieke organisatie van het Europa der „Zes", die De Gaulle als voornaamste onderwerp wenst aan te snijden: morgen eerst met de Italiaan Fanfani, later met de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse bewindslieden. Wanneer men zich herinnert, dat de eerste stappen van generaal De Gaulle op de weg naar een politiek Europa, zoals hij zich dat voor ogen heeft gesteld, indertyd ook in het successievelijke gezelschap van steeds één partner werden gezet, dan lykt het niet onwaarschynlyk, dat het Franse staatshoofd nu tot de overtui ging is gekomen, dat hy in die ont wikkeling een nieuw keerpunt heeft bereikt en daarom diezelfde methode nog eens volgen wil. De onderhandelingen in de com- missie-Fouchet, die bovendien door de benoeming van haar voorzitter tot hoge commissaris in Algiers, nu van haar promotor is beroofd, hebben geen enkele basis opgeleverd voor een MR. STIKKER NAAR TURKIJE De secretaris-generaal van de NAVO. mr. D. U. Stikker, zal op 10 en 11 april een bezoek brengen aan Turkye aldus heeft het hoofdkwar tier van de NAVO gisteravond in Parys bekendgemaakt. De heer Stikker wordt vergezeld van zyn echtgenote. Hy zal worden ontvangen door president Gursel en besprekingen voeren met minister president Inonu en andere ministers. Volgens ambtenaren van de NAVO gaat het hier om een officieel rou- tinebezoek. mogelyk compromis tussen de stand punten van Frankryk en die van de vyf andere landen. Nu onder die omstandigheden de tyd dus niet ryp blykt te zyn voor een derde Europese top-conferentie, doormiddel waarvan De Gaulle, zo als men weet, de politieke belangen van de zes landen wil coördineren, liggen er voor het Franse staatshoofd drie mogelijkheden open: zyn persoonlyke denkbeelden voor een deel of geheel opgeven, om de wensen van de meerderheid, in de richting van verdere Europese in tegratie te aanvaarden: De huidige impasse te laten voort duren; Een nieuwe poging te ondernemen, om het Europa der vaderlanden, het enige waarin hy heil ziet, langs andere wegen te verwezenlijken. Men mag gerust aannemen, dat de generaal thans de derde mogelijkheid beproeven wil. En dat nu signor Fan fani als eerste tafelgenoot voor een gesprek werd uitgenodigd ,zal zijn oorzaak wel vinden in het feit. dat de Italiaanse minister-president zo zyn eigen motieven heeft van bui ten- en binnenlandse politieke aard om niet by de Europese pakken neer te willen blyven zitten. In Rome is men zowel bevreesd voor de reacties van de Sowjet-Unie, die een stagnatie in de Europese gang van zaken vandaag of morgen zeker zal willen exploiteren, als voor nieuwe aarzelingen van Londen om zich by de Euromarkt aan te sluiten. Wanneer Parijs en Rome het dus wel eens zyn over het feit, dat er met Europa weer eens Iets gebeuren moet, dan lopen de meningen over het „hoe" niettemin nog altyd een eind uiteen. Men heeft inderdaad nauwelijks aanleiding, om te veron derstellen dat De Gaulle met zijn formule voor een ouderwets bondge nootschap tussen de zes landen, waaraan de Europese Integratie zou moeten worden opgeofferd, op bij zonder veel warme sympathie van Fanfani zal mogen rekenen. Uit de resultaten van het beraad van morgen zouden we zeker wel enige interessante aanwyzingen mo gen putten, ten aanzien van de vraag, of het Franse staatshoofd nu toch nog enige rekening met de inzichten van de vijf bondgenoten zou willen houden. Men moet echter wel vrezen, dat. net als zes weken geleden ter gelegenheid van de ontmoeting Ade- nauer-De Gaulle in Baden-Baden, ook nu weer weinig of niets tot de buitenwacht zal doordringen van de besprekingen, die morgen tussen de Italiaanse premier en het Franse staatshoofd achter hermetisch geslo ten deuren zullen worden gevoerd. zit de gehele dog stevig op zijn ploatsl Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreke*, eten, lodten of niezen lossdiiet of versdterft. Een weinig Dentofm-poeder op de gebit*, ploot, en deze ongemoklceo bestoon voor tl niet weer; Dent oft* geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en bygiê- rttsd» in het gebruik. Tevredenheid ge. gorondeerd. Verkrijgbaar m discreter neetraie plastic ftocons, prijs L 2^5, bij apotheken e Het tweede goodwill-centrum van het Leger des Heïls in de Amsterdamse binnenstad is gereed. Op U april zal de secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam, dr. H. P. Cloeck, de officiële opening verrichten. Het nieuwe centrum, genaamd „De Ruyterburgh" is een voormalig vodden- pakhuis aan de Oude Zijds Achterburgwal. De ingrijpende restauratie van het verwaarloosde pand zou aanvankelijk voor de afgelopen kerstdagen klaar zijn, maar door o.a. personeelstekort is dit niet gelukt. By de officiële opening van „De Ruytenburgh" zullen ook de territo riaal commandant van het Leger des Heils in Nederland W. F Palstra en de vrouwenmaatschappeliik secreta resse luitenant-kolonel M. E. Crok het woord voeren. Het werk van het Leger des Heils in de oude binnenstad is sinds 1948 sterk gegroeid, waardoor ruimtege brek ontstond. De aankoop, restau ratie en inrichting van het vodden- pakhuis werd op f200.000 geschat, een bedrag dat ver buiten de moge lijkheden van het Leger lag. Na de televisie-uitzending op 19 februari 1959 „Anders dan anderen" waarin majoor A. M. Bosshardt over het werk van het Leger in donker Am sterdam vertelde, ontving men van alle kanten steun. Toen bovendien Letterlijk en figuurlijk gaat het met de ge projecteerde noord-zuidverbinding steentje voor steentje. Nu al weer enkele jaren geleden gaf de wethouder van Openbare Werken, de heer A. Jongeleen. het sein tot de doorbraak van de Watersteeg. Een van een dak geworpen dakpan leidde de ..aanval" tot deze doorbraak in. In middels zijn de panden langs één zijde van de Watersteeg verdwenen en is de nieuwe Gans- oordbrug gebouwd. Een brug. welke echter nog maar ten dele aan het voor ogen gestelde doel beantwoordt. Er moeten nog zeer vele panden aan de St.-Jorissteeg, begin Hooigracht. Pe likaanstraat. Oude Vest en Oude Singel worden gesloopt, vooraleer een rechtstreekse verbinding Levendaal-Langegracht is tot stand- gebracht. En daar moet het toch op aan. Een klein stapje in deze richting wordt thans weer gezet. Dezer dagen is men begonnen met de af braak van een aantal panden in de St.-Joris- steeg. waarvan er thans elf in eigendom van de gemeente zijn. Dit is precies de helft. Met de eigenaren van deze panden, waarin voornamelijk bedrijven zijn gevestigd, is de gemeente over aankoop in onderhandeling getreden. De be sprekingen vinden echter moeizaam voortgang en dit laat zich begrijpen aangezien voor alle bedrijven een goed en gunstig gelegen onder komen moet worden gezocht. Van de woningen niet bedrijfspanden is een aantal onbe woonbaar verklaard. Het ligt in de lijn der ver wachtingen. dat deze ook spoedig onder slopers handen zullen vallen. Zodra een gunstige rege ling is getroffen, zal dit ook het geval zijn met de panden, waarin thans nog bedrijven zijn ondergebrach Opstand Barzani in 3 landen tegelijk Het Turkse blad „Aksam" meldt van een speciale verslaggever aan de Syrische grens vernomen te heb ben, dat de stam der Barzani. by de Iraakse grens, in botsing is ge komen met Syrische troepen die een driehondertal gevangenen ge maakt zouden hebben onder wie de broer van de leider der stam die zondag tezamen met elf aan hangers zou zyn doodgeschoten. De Barzani zouden verder ook in openlyke opstand tegen de Iraakse en de Jordaanse autoriteiten zyn gekomen en in aanzienlijke aan tallen naar Bagdad oprukken, zy zouden een vyftigtal Iraakse dor pen in brand hebben gestoken als wraakoefening voor de dood van een neef van hun leider die door Iraakse militairen zou zijn omge bracht. bleek dat op subsidie van de overheid kon worden gerekend, werd het pand aangekocht. Niet langer in café-zaaltje Als het tweede centrum in gebruifc is genomen zal dat o.a. betekenen dat een aantal evangelisatie-bijeenkom sten niet langer in een café-zaaltje behoeven te worden gehouden. Er zal gelegenheid zyn voor noodopnamen van vrouwen en meisjes en er komt plaats voor de bejaardensociëteit, de vrouwenbond en het jeugdwerk. Vry- wel het gehele interieur bestaat uit geschenke^ die het Leger ontving na de televisie-uitzending met majoor Bosshardt. Na de openingsplechtigheid zal er 's avonds een byeenkomst voor de buurtbewoners zijn. Het nieuwe cen trum ontleent zyn naam aan de fa milie Van Ruytenburgh. die het pand in de eerste helft van de zeventiende eeuw ia eigendom had Vopo's wantrouwen ook hen die komen werken Oostduitse politie heeft gisteren verhinderd dat ongeveer de helft van de naar schatting 2.500 Westberlij- ners die in Oost-Berlyn werken, het oostelyk deel van de vroegere hoofd stad binnen kwamen, aldus heeft de Westberlynse politie meegedeeld. Oostduitse politiemannen zeiden by de controleposten aan de sector grens dat de permanente passen van de Westberlyners niet langer geldig zyn. Een commissie zou onderzoeken of de dragers van dergelyke passen daartoe wel gerechtigd zyn. Later kregen enkelen nieuwe passen De Westberlynse politie neemt aan dat de Oostduitse autoriteiten van mening zyn dat vele Westberlyners klandestien in het bezit van derge lijke Dassen zyn gekomen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3