Lentefee kruipt uit ei en biedt bloemen aan P FIETS Voor m Infiltranten worden moeizaam opgespoord Negenduizend boeken maar ik kan er niet één van missen Te intelligent voor militaire dienst Wybert jeS voor zangers Bewapende militairen gaven zich op eiland Waigeo over Dichter - schrijver - essayist dr. Victor E. van Vriesland (V) PROF. DE QUAY OPENT KEUKENHOF Iedere Nederlander is trots op deze tuin jgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 maart 1962 Derde blad no. 30617 Het deed prof.* De Quay bijzon der veel genoegen in deze kruiden tuin van Jacoba van Beieren het openingssignaal te mogen geven voor de 13e keukenhofexpositie en sprak de wens uit, dat de bloemen spoedig hun kleurige tooi aan de bezoekers zouden tonen. Met een dankwoord van mr. Th. de Graaf, die aan de minister-pre sident het gouden ere-teken van de Reukenhof een dasspeld in de vorm van een tulp aanbood, werd deze openingsplechtigheid besloten. Er werd tenslotte nog een wan deling door de kassen en door het park gemaakt. Minister-president prof. dr. J. de Quay heeft donderdag- ddag de Keukenhof te Lisse icieel geopend. Die opening ichiedde op bijzonder spec ulate wijze. Na de geestige eningsrede van de minister- isident verwijderden enige :oba-meisjes het gordijn, dat i klein podium in het theehuis borgen hield. Een fraai met eketten van tulpen en bloeiend ut versierd zachtblauw tulen asei werd zichtbaar. dat el stond een kleine, in narcisgeel jurkje gestoken len- ce: de zesjarige Marian Vink uit irmond, kleindochter van de vice- irzitter van de stichting „Keuken- de heer Th. R. de Vroomen. el voorzichtig tilde een lachende tf. De Quay deze fee uit het ei leidde haar voor een bloemenhul- naar zijn echtgenote, die het boe van de lieftallige kleine graag nvaardde en ongedwongen een latje met haar maakte. In na Marian Vink volgde een et van in blauw gestoken Jacoba- isjes. die bloemen aanboden aan echtgenotes van vele andere ho- gasten: de voorzitter van de Eer- Kamer, mr. J. A. Jongman, de isident van de Tweede Kamer. mr. G. Kortenhorst en de commissa- der Koningin in de provincie id-Holland, mr. J. Klaasesz. De voorzitter van de stichting ïeukenhof" en burgemeester van jse, mr. Th. de Graaf, had bij het ?in van deze openingsplechtigheid n vreugde erover uitgesproken, dat of. De Quay bereid was geweest ze 13e Keukenhoftentoonstelling te enen. Hij wees erop, dat een late ite en een late Pasen een goede mbinatie is voor een succesvolle positie. In zijn openingstoespraak zei of. De Quay, dat hij bang was ge lest deze plechtigheid niet te kun- n verrichten, omdat politieke om- tndigheden zijn aanwezigheid in ?n Haag noodzakelijk hadden kun- in maken. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay tilt de zesjarige Marian Vink uit Warmond uit het ei. (Foto LD, Holvast) Uit de aanwezigheid van beide Ka mervoorzitters had de minister-presi dent opgemaakt, dat het openen van deze expositie een politieke, zij het zeer blijde plicht is. Prof. de Quay merkte op, dat re gen, koude en windkracht 7 niet Ds. Batelaan 25 jaar predikant Woensdag is het 25 jaar geleden, it ds. J. Batelaan uit Den Haag ?rd bevestigd als predikant van de ïd. Herv. Kerk. Zijn eerste ge- eente was Stavenisse op het eiland ïolen. In die gemeente werd hij op april 1937 bevestigd als predikant. 1944 volgde zijn benoeming tot edikant van de Gereformeerde indingsbond, een functie 'die hij rste twee jaar later zou aanvaar- n. In 1956 werd hij in verband et zijn benoeming tot gevangenis- edikant te Den Haag, door de ge- irale synode beroepen als predikant or buitengewone werkzaamheden. Is. Batelaan heeft in de loop dei- ren vele bestuursfuncties bekleed zitting gehad in tal van colleges commissies. Van zijn hand ver henen enkele boekjes over het werk in de Gereformeerde Zendingsbond i de Nederlands Hervormde Kerk tder de Toradja's op Midden-Ce- bes. Gepensioneerde dood! twee wolven Radio-Moskou meldt, dat een skere Tsjoecliarew, een oude baas ie al van zijn pensioen geniet, er- ms in een afgelegen bergdorp in de eral twee wolven met zijn blote anden heeft gedood. Tsjoecharew oeg de eerste wolf neer cn doodde em met een stoot in de maag. De Reede viel Tsjoecharew van achte- en aan. Hij wist de wolf bij de keel rpiinrn f»11 lIMired" hom. (Van onze Parijse correspondent) Voor het eerst is het in Frankrijk voorgekomen, dat een militaire com missie een rekruut heeft afgewezen voor de dienst wegens zijn uitzonder lijke verstandelijke vermogens. Bij het onderzoek door de psychotechnische dienst van het leger bleek de 20-jarige Jean Frêne zulke verblindend scherpe antwoorden te geven, dat hij definitief voor de militaire dienst werd afgekeurd. Met een bescheidenheid die we vooral van Franse militairen niet gewend zijn. heeft de examinator als zijn oordeel uitgesproken, dat de jongeman eigenlijk veel te goed is voor het leger. Hij was al eerder met onge vraagd dienstverlof naar een kweek school gestuurd, die zeker nog maar de eerste etappe zal vormen op het pad van zijn voortgezette studies. „Ik heb in mijn carrière 40.000 jon gelieden getetst", zo heeft de over blufte kolonel-examinator ook nog gezegd, „maar een geval als Jean Frêne had ik nog niet meegemaakt. Hij bezit de analytische intelligen tie van een geniaal mathematicus, ingenieur of scheikundige, maar zijn feitenkennis is niet minder ver bazingwekkend, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de jonge man afgezien van een onderwijzers cursus van zes maanden slechts de lagere school heeft afgelopen". Jean Frêne is de oudste van ne gen kinderen van een arme boeren arbeider in het departement van de Rhóne en sinds zijn 14de jaar heeft hij op het land gewerkt. Toen hij vorig jaar werd opgeroepen voor de keuringsraad, trok hij bij de gebrui- I kelijke intelligentieproeven al zozeer I de aandacht, dat in overleg met zijn 1 ouders besloten werd hem voorlopig uitstel te geven. In zes maanden tijds heeft hij daarna op de nor maalschool de leerstof verwerkt, waarvoor andere leerlingen evenzo- vele jaren nodig hebben Bij het tweede examen dat hem door de militaire keuringsraad werd afgenomen, behaalde hij het maxi mum aantal cijfers, zodat, als ge zegd, nu dan besloten is hem voor goed van militaire dienst te ont slaan. Hij hoopt nog dit jaar naar de technische hogeschool te gaan om tot ingenieur te worden opge leid. Zijn uiteindelijke bestemming is echter waarschijnlijk het zuiver wetenschappelijk onderzoek. De Franse kranten.die lange ko lommen met grote foto's over dit 20-jarige genie publiceren, vragen zich intussen natuurlijk wel af, hoe het mogelijk is geweest, dat op school en in zijn directe omgeving nooit eerder de uitzonderlijke gaven van deze boerenzoon waren ontdekt. Sinds Jean Frêne nu echter bijna officieel tot wonderkind der weten schap is uitgeroepen slaaf, de school meester in zijn woonplaats wel zeer speciaal acht op zijn 14-jarig zusje Anne Marie, dat de bolleboos is van haar klas. „Omdat meisjes niet voor dc militaire keuring hoeven te ver schijnen, wil ik nu beslist voorko men", zo heeft de brave onderwij zer pas verteld, „dat haar licht voor het hele leven onder de korenmaat zou blijven schijnen". TEGEN HANDEL IN HONDEN EN KATTEN de tegen hoest tegen heesheid nieuwe voor rokers voor sprekers bij sport Mevrouw De Quay helpt haar man bij het opspelden van de gouden dasspeld. (Foto LD/Holvast) De Nederl. Ver. tot bescherming van dieren heeft aan de minister van Economische Zaken, drs. J. \V. de Pous, een schrijven gericht, waarin stelling genomen wordt tegen de handel in honden en katten en ook andere kleinere dieren. Op sommige en andere minder openbare markten in een aantal plaatsen van ons land. Deze handel heeft terecht de ver ontwaardiging van zeer veel landge noten opgewekt, aldus het schrijven en het hoofdbestuur, deze veront ruste gevoelens delende, moge een dringend beroep doen op uw excel lentie om maatregelen te willen tref fen opdat zo spoedig mogelijk dit soort uitvoer verboden moge wor den, of dat in elk geval de uitvoer aan vergunningen en aan beperken de voorschriften gebonden wordt. Droevige conclusie Een groep psychiaters is tot de conclusie gekomen, dat er op elke vijf bewoners van New York vier psychisch niet helemaal in orde zijn. Acht jaar lang hebben de zenuw artsen de geestelijke gezondheid van de bewoners van het centrum van Manhattan geobserveerd. In hun rapport hierover zeggen zij, dat 18' procent volkomen normaal is. 23.4 procent is zo ernstig gestoord, dat zij een psychiatrische behandeling behoeven en 58,1 procent kan zonder psychiatrische hulp een normaal bestaan leiden, hoewel hun psyche licht tot matig is aangetast. Studenten en de kerkelijke tucht De Vereniging van Gereformeerde Studenten (vrijgemaakt) en het stu denten korps van de Vrijgemaakte Theologische Hogeschool te Kampten zullen samen van 24 tot 28 april in het. Maarten Maartenshuis in Doorn een congres houden. Als referenten zullen optreden de heren ds. J. Kei zer gereformeerd predikant (vrijge maakt) te Brouwershaven, met het onderwerp: ..Kerkelijk leven", prof. J. Kamphuis, hoogleraar aan de vrij gemaakte Theologische Hogeschool te i Kampen, onderwerp: ..Kerkelijke tucht" dr A. J. Verburgh te Dor drecht onderwerp.Maatschappelijk leven en kerk", drs. H Venema ge reformeerd predikant (vrijgemaakt) in Roodieschool, onderwerp„Kerk en zondag" en ds. B. J. F. Sc.ioep, idem in Amstelveen, onderwerp; „Kerk en rmif.imV' Van de commandant strijdkrachten, schout-bij-nacht L. Reeser, is vernomen dat na de aanval van een Indonesische bommenwer per op het ten anker liggende marinevaartuig op 24 maart een eenheid mariniers op het eiland Gag een nader onderzoek heeft ingesteld. „De opsporingsactie vordert echter zeer langzaam omdat het eiland niet alleen onherbergzaam is, maar ook geheel onbewoond, waardoor dus de waardevolle inlichtingen van de bevolking worden gemist". T1ET is FCn roornnam> hoog, wat verwaarloosd huis aan de Weesper- J-§ zijde te Amsterdam. Als ik voor de imposante deur wacht, „voelik de Amstel: de eigenaardige, melancholieke sfeer van een rivier die door een stad stroomt, met banken en oude bomen langs zijn oevers, en de eeuwige cirkeling van meeuwen boven zich. Toen juffrouw An mij binnenliet kwamen de klanken van Debussy mij tegemoet. Niet uit de radio, maar uit een echte piano en een echte fluit, achter een van de gesloten deuren van de schemerige gang. De tijd stond ineens stilen dat hoorde helemaal bij dit ouderwetse, romantische huis, bij de oude bomen en de oude rivier. Langs veel kronkeltrappen, overloopjes, bochten en tochtdeuren. I bereikten wij de deur. waarop juf- j frouw An een routine klopje gaf. Even later betrad ik de ruime, I hoge kamer met op het eerste ge- i zicht niets anders dan boeken, en Op dit onbewoonde eiland werd evenals op het eiland Waigeo een aantal goedbewapende Indonesische militairen aangetroffen en aange vallen. Bij het daarop volgende zeer korte vuurgevecht de Indonesiërs trokken zich ijlings terug werd tenminste één Indonesische militair gedood. De groep wist te ontkomen naar het moelijk begaanbare binnen land en wordt achtervolgd. Aan Ne derlandse zijde werden geen verliezen geleden. De buit die de marine-een heid in beslag nam, bestaat uit een Hovifol niVVori miiniHo onirrp bll'+en- boordmotoren met benzinetanks, handgranaten, lichte mitrailleurs en Amerikaanse Garandgeweren. De ma riniers hebben ter plaatse kleding en prauwen vernietigd. Over de actie op de uiterste west punt van Waigeo, die ondernomen is door een gecombineerde eenheid van mariniers cn politie, is nog mee gedeeld dat een aantal bewapende Indonesische militairen zich heeft overgegeven. Ook hier werden enige lichte mitrailleurs en andere wapens V.„Wn-r. tvmolrf Schaakclub „Inter Nos" Door het teleurstellende gelijke spel <55» tegen Aarlanderveen, heeft het tweede tiental van de Bos- koopse Schaakclub „Inter-Nos" de kans op het kampioenschap in haar afdeling in de competitie van de LSB verspeeld. De gespecificeerde uitslagen waren: P. Kalkman (Inter-Nos 2)—Jac. Breedijk (Aarlanderveen) 10: N. van GemerenJoh, van Triet 0—1; P. VuykH. J. van Harten 01; J. ErkelensJ. Kroon 10; L. P. Rad derTh. Lelieveld P. v. d. TolP. Koenekoop 1—0; A. J. van Gemeren—G. van Rijswijk 01; W. J. Spaargaren (res.)—M. van Dijk 10; L. Rentes (res.)J. Haring 'jT. Keijzer (res.)K. Roden- I burg 01. I Voor ..Inter-Nos 2" was dit de laatste wedstrijd in de competitie I 1961—1962. VOORRANG: Alleen NEMEN ais er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GP.GF.VKN wordt I ramen die het licht van lucht en water opvingen. In de erker stond l Victor van Vriesland. Achter hem hing een zwarte wolk met een gou den kartelrand in de raamomlijsting Het had iets van een toepasselijke momentopname, want de donkere en ernstige indruk die Van Vriesland ongetwijfeld maakt, wordt onmiddel lijk opgeheven door de ironische twinkeling van zijn ogen achter het zwart en goud van zijn brilmontuur. We zitten bij de grote, Ijzeren kachel voor de schoorsteen met de lange spiegel, de va zen. de kristallen en een rank gesle pen bokaal. Nu zie ik eigenlijk pas dat er meer in deze kamer is dan alleen maar boeken, de vloer is ge beitst en loopt een beetje scheef en wordt in het midden gedekt door een vierkante pers. Vijf melkwitte ballons hangen van het plafond, en op de kleine tafel naast mij straalt een reusachtige lenteboeket bijna frivool tuisen al die statische boe kenwanden. Verder zijn er tiental- ilen persoonlijke dingen en herinne ringen: het dodenmasker van de j Belgische beeldhouwer Josef Cantré I een levensgrote kop van Karei van de Woestyne, de portretten van zijn vrouw, zoon en dochter, etsen, schil derijen. houtsneden een onhandi ge kindertekening. Op het indrukwekkende overvol le bureau liggen verschillende bron zen legpenningen met opdrachten en vele woorden van lof. In dit vertrek met de zo eigen sfeer brengt Victor van Vriesland het grootste deel van zijn leven door. Hier ontvangt hij zijn vrien den en relaties en werk hij tot diep dr. Victor E. van Vriesland 1 in de nacht. Alleen als zijn vrouw of juffrouw An hem vla de huiste lefoon aan tafel noodt, verlaat hij het, om er direct na de maaltyd weer in terug te keren. Ook komen in Amsterdam driemaal per jaar de zeven nestor-schryvers-dichters bij elkaar voor een gezamenlijk en vriendschappelijk contact: A. Ro land, Hans Keuls sr., Jacques Bloem, Albert Besnard, Francois Pauwels en Greshoff, wanneer hy In het land is. „Een verblekend zevenge sternte, de pleiaden eenvoudi ger gezegd: „De Roeterstraat"," zegt Van Vriesland, met de twinkeling in zyn ogen. „Ik ben de jongste", laat hij er met zijn bekende, weemoedig-scheve lachje op volgen. „Een soort darte lende Benjamin Hij schuift de deuren van heb aangrenzende vertrek open, dat zyn slaapkamer blijkt te zijn. „Wil je iets drinken?" Triomfantelijk keert hU met een kruik terug. ..Ijskoud!", zegt hij trots. „Ik heb zo'n hekel aan een lauwe borrel dat ik de yskast vlak naast mijn bed heb staan". „O juist", antwoord ik zonder een spier te vertrekken. Een ijskast naast {het bed van een dichter. maar praktisch is het; dat valt niet te ontkennen. Van Vriesland schenkt in en brengt de kruik weer zorgzaam terug. Beneden klinkt nog vaag Debussy en buiten vallen en zwenken de grijsblanke meeuwen door het vlechtwerk van de boom kruinen. „Hoeveel boeken heb je eigen lijk?" informeer ik voor ik wegga. Van Vriesland haalt met een berus tend gebaar zijn schouders op. vNe- genduizend, maar ik kan er niet één van missen". Als ik het huis verlaat branden de lantarens langs de Amstel. Een dunne maansikkel hangt als een tenger gebogen hand in een heel lichtblauwe hemel. Een paar duiven strijken in een boom neer. Terwijl ik om de hoek op dc tram sta te wachten schiet mij onwillekeurig een heken'e versregel va» Van Vriesland te binnen: „Bloemen en landliederen heel de dag En op eens weet ik dat deze byna 70-jari- ge dichter, schrijver en essayist er gens altijd een „dartele Benjamin" zal blijven. Tonnv "«in TT~ duiden op de lente, die haar intre de reeds heeft gedaan. „Ik kreeg bij het betreden van de Keukenhof meer de indruk in een beelden-, dan in een bloementuin te zijn", zei hij. De minister-president hield vervol gens een loflied op de bloemen als de begeleiders van vele menselijke emoties. „Bloemen horen bij Neder land en Nederland strooit ze de we reld over. De Keukenhof is een na tionaal bezit, een nationale tuin ge worden, waarop iedere Nederlander trots is. Hij neemt er zijn binnen- en buitenlandse vrienden en kennis sen mee heen. omdat hij bij wiize van spreken in de Keukenhof zijn eigen tuin ziet". Advertentie ELKE DAG... 3 maanden lang... heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen. Vraag er meer over aan uw fietsen handelaar. Tiende conferentie op „Woudschoten" De Woudschoten-conferentie voor leden van de Geref. Kerken zal dit jaar voor de tiende maal worden ge houden en wel van 13 tot 16 juli op „Woudschoten" in Zeist. Thema zal ditmaal zijn: „Het verstaan van het evangelie in deze tyd". Daarover zal dr. J. J. Buskes, hervormd emeritus predikant te Amsterdam d-e alge mene inleidine houden. Drie andere sprekers leden van de Gerefor meerde Kerken zullen in korte in leidingen hun visie naar voren bren gen. Het. zijn dr. B Rietveld. Geref predikant te 's-Gravenhage. dr. J. M van Minnen, studentenpredikant te Utrecht, en A Borstlap, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver bond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5