Studentenensembles in de Remonstrantse Kerk H. STOLK NAM AFSCHEID VAN PRINSES MARIJKESCHOOL BRAIDA-TAPIJT WOL-FRfSE TAPIJT BULTHUIS Kerkelijk Leven w. J. ZIRKZEE M. den Hertog volgt hem op Rioolbelasting is verkapte huurverlaging sempra „Futura" deed (goede) greep uit modecollectie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 maart 1962 blad no. 30617 In deze tijd van akelige vervlakking en kunstzinnig wanbegri-p, waarin het inferieure, ook wat de smaak betreft, veelal ten troon geheven ivordt, doet het prettig aan wanneer een aantal jonge in strumentale en vocale amateurs ernstig en gewetensvol naar hoger plan streeft en behoefte gevoelt de resultaten van hun studiezin naar buiten uit te dragen. Dat was gisteravond weer het geval tijdens het concert van het Leids Studenten Zangkoor en het orkest „Col legium Musicum" tijdens de jaarlijkse uitvoering in de Remon strantse Kerk. len's opmerkelijke en verheugende affiniteit met deze composities konden onderkennen. De zuiver heid en de homogeniteit voldeden hier aan hoge eisen. Na teleurstelling betere impressies Die resultaten zijn het ene jaar ge lukkiger dan het andere. Vanzelfspre kend als gevolg van de „doorstro ming", waardoor de leden steeds aan wisseling onderhevig zijn en ook wel, omdat dikwijls een nieuwe dirigent het heft in handen neemt. Ditmaal was er „alweer" een nieuwe leider, de jeugdige Thom Bollen, naar wij vernamen een assistent van dr. Anthon van der Horst, hetgeen een uitstekende leerschool waarborgt. Helaas werden wij evenwel aanvan kelijk sterk teleurgesteld. Bach's prachtige kantate no 127 „Herr Jesu Christ, wahr Mensch und Gott", bleek veel te hoog gegrepen. Of was de to tale mislukking ervan gevolg van het feit, dat deze kantate door omstan digheden plotseling als openingsnum mer moest fungeren en men dus nog niet ingespeeld of ingezongen was? Hoe dan ook, de rammelende, on evenwichtige en veelal onzuivere weergave was geenszins in overeen stemming met het niveau, dat wij van beide ensembles gewend zyn. Wel licht speelden ook de zenuwen een belangrijke rol. Bovendien bleken noch de sopraan (Annemarie Metz), noch de tenor (Jan van Doorn), zelfs voor amateurs, ook maar enigszins tegen hun partijen opgewassen. De enige, die zich in al deze middelma tigheid in gunstige zin wist te onder scheiden, was de sonore bas Henk Smit. Maar deze is dan ook een ver gevorderd leerling der operaklas van het Amsterdamse Conservatorium. De dirigent had intussen de grootste moeite het wankele geheel in het ga reel te houden. Wij hielden ons hart vast voor het verdere verloop van de avond, doch gelukkig is alles tenslotte bijzonder meegevallen en mochten wij tevens kennis maken met het deskundige vakmanschap van Thom Bollen. Vooral was dit het geval tijdens de a-capella-zanghet „Their bodies are burned in peace" uit Handel's sterk aan Purcell herin nerend ontroerend „Funeral An them" en speciaal later nog veel sterker in de van de gaanderij af gebrachte geestelijke zangen van Josquin de Prez, da Palestrina en Thomas Morley, waarin wij Bol- Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Barend Paul, zn van N. Bosma en A. P. M. Visser, Coenraad Jan, zn van P. C. Willemse en S. Zonneveld, Johan zn van J. van Rhijn en C. Hasenoot, Joannes Cornelis Wilhelmus, zn van C. P. L. Compier en E. J. Heemskerk, Robert, zn van G. Bleijenberg en R. de Roode, Richard Jan, zn van W. J. van Egmond en P. de Groot, Arlda Anna. dr. van J. H. Verhorlk en N. F. Paling. Gabriëlla Bianca Marcella, dr van J. L. Buijn en A. J. C. Bij. Johan nes Lambertus. zn van J. C. Boers en T. C. M. van Oosten, Jolanda, dr van G. C. van Delft en N. van Egmond, Hendrik Hermanus, zn van H. H. Blo te en A. van Atten. GETROUWD E. Inoöng en E. Souhoka, C. M. van Loe en A. M. de Graaf, G. Spruit en H M. Knieriem. A. van Biemen en G. Lambooij. C Klinkenberg en H. S. Wassenaar, R. M. Nozeman en E. J. M. H. Devilee, H. Lepelaar en T. J. Huschka, A. J. Verbrugge en J. Brou wer. OVERLEDEN M. C. Marck, 70 jaar. vrouw, J. Hoekstra, 63 jaar, man. W. Rog, 7 Jaar zoon, J, de Bruin, 88 jaar, man. Na nog een ongenoegzaam afge werkt Concert voor twee hobo's, twee klarinetten, strijdorkest en continuo van Vivaldi vooral de klarinettis ten hadden in het derde deel minder gelukkige momenten volgde tot besluit de langdurige Suite voor fluit en strijkorkest van de „veelschrijver" Telemann, waaruit wel bleek, dat zelfs diens fantasie aan grenzen ge bonden was. Toch wist men hier te boeien, waarbij als blijde verrassing de medewerking van de fluitiste Ma rianne van Asperen genoemd mag worden. Haar fraaie toon, uitsteken de adembeheersing en muzikaal be grip deden weldadig aan. Het orkest speelde doorzichtig en luchtig, al had het hier en daar mar kanter en puntiger relief kunnen ver lenen. De dirigent ging hier met enthou siasme en bezieling te werk. Nog een speciaal woord van hulde aan het adres van de heer Lulofs: Het Lcids Studenten Zangkoor en het orkest Collegium Musi cum" tijdens het concert. (Foto L.D./Holvast) hij verleende deze avond een kundige en accurate ondersteuning. Ook al konden wij de prestaties van deze studentenensembles meermalen hoger aanslaan, toch gaven zü ook nu reden tot erkentelijkheid. Zij zijn met stille aandacht door het auditorium beluisterd. H. 366 cm. breed, p. vierk. meter 44.70 366 en 457 cm. breed, per vierkante meter 29. Geen storende naden, zeer lage legkosten. Wij zenden U graag de kleurstalen. WONINGINRICHTING Botermarkt 23 NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder (4de pred. pl.) L. J. Wolthuis te Oosterend (Fr Bedankt voor Nljverdal (vac. G. Heljer- mani G. Hengeveld te Schoonebeek. LUCKY STRIKE - de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. Steek een Lucky op in alle landen een graag gezien gebaar. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CIGARETTES W isseling van schoolhoofd OVERGORDIJNSTOFFEN Keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS, mod. kleuren TERLENKA VITRAGES Textielhandel en Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610. MIDZA Het Duitsland van Azië: Korea Korea, het schiereiland, dat gele gen is tussen Mandsjoerije en Japan, wordt wel eens het Duitsland van Azië genoemd. De beruchte 38ste breedtegraad scheidt het land in twee helften: noord en zuid. In het noor delijke deel van het la-nd schijnt het communisme zich een solide plaats verworven te hebben, terwijl het zui den sinds 1945 verscheurd wordt door revoluties en politieke twisten. Sinds 15 augustus 1948 is Zuid- Korea een republiek. In dat jaar werd Syngman Rhee gekozen tot president. Rhee had bijzonder veel aanhang onder het volk Hij was Amerikaans-gezind en een persoon lijk vriend van Woodrow Wilson. In de loop der jaren groeide deze libe raal echter uit tot een dictator van het ergste soort. In 1951 werd geheel Korea gewikkeld in de oorlog die ruim twee jaar duurde. In 1953 werd Rhee weer tot president gekozen voor de tijd van vier jaar. Toen trok hij alle macht aan zich. Het Zuid- koreaanse volk verarmde en de poli tieke situatie werd voortdurend inge wikkelder. Eerst in mei 1960 zwichtte Rhee voor de aandrang van zijn tegenstanders en trad af. Hij werd opgevolgd als president door Joen. Het ambt van premier, dat Rhee had afgeschaft, werd weer ingesteld. Op deze post kwam de invloedrijke John Tsjang De regering van Joen duurde niet lang. In mei 1961 werd de macht in Zuid-Korea overgenomen door een militaire junta onder leiding van ge neraal Do Joeng-tsjang. De militaire regerine van Tsjang arresteerde com munisten en leden van de overige oppositie-partijen en richtte haar koers op de Verenigde Staten. Nog steeds heerst er onrust in Zuid- Korea. De Verenigde Staten wachten af. De grote vraag is: wat brengt de regering van Tsjang terecht van de economische sanering van Zuid- Korea? De problemen rond Korea en met name rond Zuid-Korea werden gis teravond tijdens een vergadering van de VIRO in het pand Rapenburg 6 besproken door prof. dr. F Vos die onlangs terugkeerde van een reis naar Korea en Japan. Tijdens een ook door vele ouders bijgewoonde bijeenkomst in hel gym nastieklokaal werd gisteravond afscheid genomen van de heer H. Stolk als hoofd der Prinses Marijkeschool (Pasteurstraat), ressorterend onder de „Vereniging voor christelijk onderwijs". Tevens werd het nieuwe hoofd geïnstalleerd, de heer M. den Hertog te Arnhem. De heer Stolk is benoemd tot hoofd van een school te Utrecht en tevens als wetenschappelijk mede werker aan de pedagogische afdeling van de Rijksuniversiteit in de Domstad. jaar een warme plaats in de harten van vele ouders en kinderen heeft veroverd. Aan de andere kant is er echter reden tot blijdschap, aldus ds. Vossers, omdat de heer Stolk een werkkring heeft gevonden, die nog beter aansluit bij zijn capaciteiten. De heer Stolk heeft ondanks zijn drukke studie hij slaagde in zijn Leidse periode voor de middelbare akte pedagogiek zijn werk aan de school bepaald niet verwaarloosd. Hij Ds. D. J. Vossers, voorzitter van het schoolbestuur, zei het een wat weemoedige avond te vinden nu er afscheid moest worden genomen van de heer Stolk, die in de afgelopen vijf Mag in Leiden niet—in Oegstgeest ivel— op huurder ivorden verhaald In de kring van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren is men ontstemd over het feit, dat de onlangs Ingevoerde rioolbelasting niet in de huren mag worden doorberekend. Dit bleek tijdens de gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering van deze Bond. Zowel de voor zitter, de heer J. van Iterson in zijn openingswoord, als de secretaris, de heer P. C. A. Ten Broek in zijn jaarverslag, schonken aandacht aan deze j belasting. Nu deze belasting op de eigenaren van het onroerend goed wordt verhaald in plaats van op de huurders, ziet men hierin een verkapte huur- j verlaging. was als hoofd een trouwe en toege wijde werker en nooit heeft het be stuur een klacht van een der ouders bereikt over de heer Stolk. Ook wa ren er geen gespannen verhoudingen met de gezinnen. Ds. Vossers onder streepte zijn woorden met een boe ken bon; mevrouw Stolk kreeg bloe men. Vervolgens richtte ds. Vossers zich tot de heer Den Hertog, die nog geen huis heeft in Leiden. De voorzitter hoopte, dat dit spoedig wel het geval zal zijn. Ook sprak hij de wens uit, dat de bestaande vacatures binnen kort zullen kunnen worden bezet. Er is bericht van het ministerie binnen gekomen, dat de school een boven tallige leerkracht mag aanstellen en ds. Vossers noemde dit bijzonder ver heugend. Er zijn hier veel kansen en mogelijkheden voor een school hoofd, zei ds. Vossers ten slotte. Namens de hoofden sprak de heer M. I. de Jonge, die zijn scheidende collega bedankte voor de prettige sa- Acod«misch« examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doot. ex. Ned. recht de heer J. H. P. A. Loeff te Rotter dam voor het kand. ex. niet-westerse sociale wetenschappen de heer R. Neber te Leiden; voor het doet. ex. Chinese taal- en letterkunde de heer R. v. d. Berg te Leiden: voor het kand. ex. Egyptische taal- en letter kunde de heer J. P. Borghouta te Delft. menwerking. Ook hij bood de heer 8tolk een boekenbon aan. Hij merkte op. dat de Prinses Marijkeschool al tijd grote pedagogen heeft gekend. De heer Stolk, die hierna het woord voerde, zei, dat de taak der ouders niet verandert bij een wisse ling van hoofd; zij moeten de school in ere blijven houden, willen er geen conflicten komen. Met veel waarde ring sprak de heer Stolk over de me dewerking, die hij in de afgelopen Jaren heeft mogen ondervinden van de zijde der ouders, van het perso neel en van het bestuur. Ook schonk hij aandacht aan het belangrijke werk, dat de rijksinspecteur voor de ze school heeft verricht. Nadat nog namens de ouders was gesproken, kwam als laatste het nieu we hoofd aan het woord, wiens vrouw door ziekte deze avond niet kon bij wonen. Hoewel men begrip heeft- voor het invoeren van deze belasting en er om administratieve redenen mede akkoord kan gaan, dat de verhuur der haar in eerste instantie betaalt, acht men het onbillijk, dat zij niet op de huurder mag worden verhaald. In tegenstelling met Leiden, staat Oegstgeest op het standpunt, dat deze belasting wel in de huur mag worden opgenomen. Nu de zaken zo liggen, zal het proefproces worden uitgelokt. Voorts betreurde de voorzitter het, dat huurverhogingen in het politieke vlak zijn getrokken, waardoor de eigenaar „het kind van de rekening dreigt te worden". Wij vragen, aldus spreker, geen deel in de welvaart, waarin wij thans gelukkig verkeren, doch wel een redelijke huur. omdat wij hierdoor gelegenheid krijgen de woningen goed te onderhouden en ,Matthaeus Passion' in Pieterskerk Evenals vorige jaren zal de Chr. Zangver. „Ex Animo" haar jaarlijkse uitvoering geven van de Matthaeus Passion op 16 en 17 april a.s. Ditmaal in de Pieterskerk op een podium on der het orgel. Dit jaar zal hieraan medewerking worden verleend door: Nelly Groe- nevelt - sopraan; Wilhelmine Mat- thès - alt; Chris van Woerkom - tenor (Evangelist); Simon Meerdink - tenor; David Hollestelle - bas (Christusparty); Leo Ketelaars - bas; Hans Schouwman - klavecimbel; A. Blankenstein - orgel; Willem Noske - viool; e.a. Verder het Gemengd- en Jongens koor „Ex Animo" versterkt met een jongenskoor van de Chr. Nat. School Stadhouderslaan, ingestudeerd door de heer A. van Kapel. De begelei ding wordt verzorgd door het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Het ge heel staat onder leiding van Herman de Wolff. daardoor verrotting wordt voorko- men. Na deze opmerkingen werden in i vlot tempo de jaarstukken behan- deld. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris het overlijden van het j bestuurslid, de heer W. C. van 1 Oosterom van wiens adviezen de Bond zeer veel heeft geprofiteerd. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 960. met een totaal aantal ingeschreven wo ningen van 9657. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. P. de Rooy, meldde een batig saldo van ruim f 552. De heren J. van Iterson en C. Meerburg werden als bestuurs lid herkozen, terwijl In de vacature van wijlen de heer Van Oosterom en van de heer G. Vogelaar 'niet herkiesbaar) werden gekozen de he ren J. A. Eichhorn en H. Verbeek. Uw plafond in één keer DS. A. HOFMAN BEROEPEN De Geref gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Hof man te Zeist. Tot voorzitter van een commis sie, welke tot taak zal hebben een onderzoek In te stellen naar de vraag of wettelijke voorzieningen behoren te worden getroffen omtrent de kunstmatige inseminatie by de mens is benoemd mr. B. F. Verveen te Wassenaar. Tot leden dezer commis sie zijn voorts o.a. benoemd prof. dr. J. Koekebakker te Oegstgeest, dr. mr. H. de Boer en prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, beiden te Wassenaar en tot secretaris mr. drs. B. C. de Bie te Voorschoten. (Van een bijzondere medewerker) De mode is gracieus, draagbaar en vooral nieuw. Men kan door alles heen de speelsheid en fantasie van Parijs herkennen. Details zijn de laag aangebrachte plooien in de rok en de garneringen van volants. De mode kleuren zijn groen, oranje, rood, geel en marine. Om een indruk te krijgen van deze mode bracht modehuis „Futura" i (Burgsteeg) gisteravond in „Het Gul den Vlies" een show, welke door vyf mannequins werd gepresenteerd. Separates waren er te kust en te keur, zowel in katoen als tricot. Het handige hiervan Is, dat er zoveel valt te combineren. Op rechte rokken of voorzien van uitspringende plooien toonde men bloesjes in beeldige kleu ren. De rechtvallende tricotpakjes blijven het modebeeld sterk beheer sen. De wandelpakjes waren vloeiend van lijn. De kwieke korte jasjes, soms voorzien van kleine splitjes, staan heel charmant. Het materiaal ls me rendeels linnen. De getoonde mantels waren recht vallend. Het accent valt soms laag op de rug door het aanbrengen van een horizontaal stiksel. Heel flatteus was een rode mantel met zwarte garne ring. Het complet, bestaande uit een marine met wit genopte japon en marine mantel was heel chique. De japonnen waren uit glanzend katoen, linnen of zuivere zijde ver vaardigd. De eenvoudige zomer- De gaande en komende man. V.l.n.r. het nieuwe schoolhoofd, de heer M. den Hertog, ds. D. J. Vossers en de heer en mevr. H. Stolk. Jurken hadden een glad lijfje en ruim aangezette of geplooide rokken. Een enkele maal de verlaagde taille, zoals bij een geel/groen/zwarte im- primé japon. Heel modieus was een bleu linnen jurk met een even gérende rok. De chemisier overleeft iedere mode en was ook hier te zien in een beeldige gele streep. De geklede Japonnen waren meest al rechtvallend met een draperie als garnering, soms met alleen een bies aan de voorkant, wat de indruk van een deux-pièces geeft. De zuiver zijden japonnen in mooie bloemen of abstracte dessins hadden ieders bewondering. De bijpassende hoeden waren van Maison „Caprice" Donkersteeg. Streven naar hoger plan Chr. Vrouwenbond liield derde jaarvergadering De afdeling Leiden Zuidwest van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft gis teravond in 't Boshuis haar derde jaarvergadering gehouden. Tot het welslagen van de avond droeg in hoge mate bij de bekende Haagse voor drachtskunstenares mevr. J. Wesse- linkLengkeek met twee voordrach ten terwyl het afdelingskoortje met piano-begeleiding van Ada v. d. Bent en o.I.v. mevr. J. G. Schoenmaker Van Helden een aantal liederen ten gehore bracht. Na een korte meditatie opende de presidente, mevr. G. A. J. Daaitselaar. Somsen tie feestelijke vergadering met een hartelijk welkomstwoord. Nadat het uit tien dames bestaan de koortje twee liederen ton gehore had gebracht, droeg mevr. Wesselink- Lengkeek „De jonge fluitspeler uit Emmaus" van Annie C. Elink Schuurman voor. Gezien het feit. dat mevr. A. Schoemaker-W entenberg het, secretariaat tussentijds van mevr. A. Castel-Rensing overnam werd het jaarverslag ditmaal door beide dames uitgebracht en wel op een zeer origi nele wijze in de vorm van een samen spraak. waarin beiden beurtelings aan het woord kwamen. Uit deze sa menspraak kwam duidelijk naar vo ren dat de nog jonge en thans 63 ledèn tellende afdeling door haar uit stekend bezochte maandelijkse bij eenkomsten en een gestadige groei va.n het ledental inderdaad ka,n te- I rug zien op een geslaagd boekjaar. I Het weliswaar nog bescheiden doch j batig saldo, dat uit. het financieel j verslag van de penningmeesteresse. i mevrouw H. A Groenewegsn—Van Namen bleek, gaf eveneens reden tot grote tevredenheid. Nadat, het koortje zich nogmaals had laiten horen, werd het resterende gedeelte na die pauze gs'heel gevuld door mevr. WesselinkLengkeek, die haar gehoor bijna een uur lang onaf gebroken boside met, een door haar zelf geschreven solo-toneel werkje ..Elizabeth en het ABC" en waarin zij zelf de zeven hoofdrollen ver tolkte.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3