Roeierswereld ongerust over demping Mare en Trekvliet Record-omzet van fruit en groenten in 1961 Plan voor een nieuw botenhuis van „Die Leythe" Amsterdammer voor 30.000 bestolen Bij omlegging vaarroute: Korte Vliet wedstrijdbaan Zijl gevaarlijke route sterk... prachtig Politie op zoek naar daders Voorzitter Prins met grote meerderheid herkozen Mannequin kon onthulling van ware leeftijd niet verwerken VOETGANGERS: Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 maart 1962 Zevende blad no. 30617 De publikatie van het Weqenplan heeft ook de Leidse roeierswereld niet onberoerd gelaten. Hoewel men zich in deze kring terdege bewust is, dat het nog vele jaren zal duren vooraleer dit plan in al zijn fases verwezenlijkt is, houden de*roeiverenigingen „Njord", „De Vliet" en „Die Leythe" er rekening mede, dat zij vroeg of laat niet meer de beschikking hebben over hun onder de gegeven omstandigheden ideale coachbaan langs de Trekvliet (Rijn en Schiekade). In mindere mate, doch toch in ieder geval zeer beslist, wordt ook de voorge nomen demping van de Korte Mare sterk betreurd. Een dergelijk geluid klonk reeds bij de behandeling van dit plan in de Leidse raad. Het Galgewater, waar alle roeiver enigingen hun domicilie hebben, is daarvoor door zijn ligging en bebou wing te enenmale ongeschikt. Nu deze wens, welke wordt onder steund door het Bureau voor Water- tourisme van de A.N.W.B., tijdig bij het College van B. en W. kenbaar is gemaakt, schijnt de hoop gerecht vaardigd, dat bij het uitwerken van de plannen rekening wordt gehouden met de aanleg van een coachbaan langs het nieuwe kanaal. Dit in het belang van de Leidse roeisport, waar van de vertegenwoordigers veelal na tionale en ook internationale titels hebben te verdedigen. Nieuw botenhuis Naast deze algemene wens, heeft „Die Leythe" nog een zeer bijzonder verlangen: de bouw van een nieuw botenhuis, met op de eerste etage een sociëteit. Een gerechtvaardigd ver langen: het huidige botenhuis vol doet allang niet meer aan de daaraan te stellen eisen, waaruit reeds een concreet plan tevoorschijn is geko men. Het Architectenbureau B. Buur man en ir. M. P. Schutte heeft een plan ontworpen, waaraan diverse in stanties al hun goedkeuring hebben gehecht en dat ook door het bestuur van „Die Leithe" zeer enthousiast is ontvangen. Gelijkvloers is een royaal botenhuis (37 bij 13 meter» geprojecteerd, met daarop corresponderend een plankier van ruim 3U0 vierkante meter. Tegen over het botenhuis grenzende aan het plankier is een ruime werk plaats geprojecteerd. Langs het bo tenhuis komt, een fietsenstalling voor circa tachtig rijwielen. Verder treft men gelijkvloers aan een bestuurs kamer i met uitzicht op het Galgewa ter), kleedkamers met douche, en een ruime hal met garderobe. Zoals ge zegd is de eerste etage geheel gere serveerd voor een sociëteit, welke rondom wordt ingesloten door een galerij. Hoewel het bestuur van „Die Ley the" zich bewust is, dat het voor deze bouw zelf een flink offer zal moeten brengen, wordt nog naar een finan cieringsregeling gezocht, waarvoor men vermoedelijk ook de gemeente zal trachten te interesseren. Een tekening van het zij aanzicht van het nieuwt boten huis van „Die LeytheDiverse instanties hebben reeds hun goedkeuring aan dit plan ge hecht. In 1964 bestaat „Die Leythe" vijftig jaar. Een nieuw onderkomen te bouwen op de huidige plaats zou bij deze gouden jubileumviering voor het bestuur het mooist denkbare „ge schenk" zijn. jüA. Demping van de Korte Mare, zo redeneert men, sluit de mogelijkheid af, dat men via deze waterweg vanuit het merengebied de stad „binnenvalt". Een mogelijkheid waarvan vooral in de zomermaanden druk gebruik wordt gemaakt, mede met het oog op de vele tochten, welke o.a. de burgerroeiver eniging „Die Leythe" vanuit haar botenhuis aan het Galgewater dan organiseert. Om dit botenhuis te bereiken is dit nu eenmaal de kortste en ook minst-gevaarlijke route. Inderdaad zou het mogelijk zijn om via de Zijl Leiden binnen te va ren, doch dit acht men in roeiers kringen een zeer gevaarlijke route omdat het water .van de Zijl erg „woelig" is.. Een dodelijk ongeval, enige tijd geleden een lid van „Die Leythe" overkomen, levert daarvoor het bewijs. Dus niet via de Zijl, maar dan blijft geen mogelijkheid meer over om het Galgewater bin nendoor te bereiken. De brug in de Rijnsburgersingel (Steenstraat) ligt immers op te laag niveau om de vele watersportliefheb- •t helpt en., 't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL bers(sters) toegang tot het Galgewa ter te geven. Bovendien ligt bij deze brug het domein van de Leidse zwa nen, die hier een afgeschermde ruim te hebben. Geloven wij niet, dat deze argu menten voldoende zullen zijn om de bestaande plannen te wijzigen, even min zal dit o.i. het geval zijn met de toekomstige demping van de Trek vliet, al zal deze demping dan wel iets langer op zich laten wachten. Dit zal naar alle waarschijnlijkheid een kwestie van jaren worden Coachbaan langs nieuwe kanaal Het gemis van deze coachbaan kan echter zeer goed worden opgelost. De gemeente Leiden en de Provincie hebben immers plannen om de vaar route door de Sleutelstad om te leg- gen en daarvoor een nieuw kanaal (de Korte Vliet) te graven? Maak van i dit kanaal, zo oordelen de Leidse roeiverenigingen, dan meteen een wedstrijdbaan van twee kilometer De Acht van „Njord" voor het botenhuis van ,,De Vliet". In het Leidse wegenplan is ook de demping van de Trekvliet (Rijn en Schiekade) opgenomen. lengte, met een breedte van minstens 25 meter. Met driegaatsbruggen, welke een doorvaarthoogte van ruim twee meter moeten hebben. Voor het coachen en dit acht men zeer be langrijk moet langs het nieuwe ka naal zeker een coachbaan komen. Zou hiertoe niet worden overgegaan, dan is Leiden voor de roeisport verloren, want met het wegvallen van de Rijn en Schiekade als coachbaan blijft er geen mogelijkheid meer over tot het van-de-wal-af geven van instructies aan toekomstige wedstrijdroeiers. ADVERTENTIE tferf Van Vettewinkel Diamanten teerden stukjes glas.... (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam zijn tien waardevolle diamanten plotseling ver anderd in waardeloze stukjes geslepen glas. Tot deze verbijste rende ontdekking is de diamanthandelaar O. Goldstoff uit de Henri Polaklaan te Amsterdam gekomen. Hij meldde gistermor gen dan ook de politie, dat hij voor circa f. 30.000 is bestolen. Ergens in Nederland of elders in Europa zijn echter twee mannen die de prettigste herinnering zullen hebben aan hun korte bezoek aan Amsterdam, waar zij voor 50 dollar een kapitaaltje aan diamanten in handen wisten te krijgen! De politie zoekt thans naarstig naar deze twee mannen, die tijdens hun korte verblijf in de hoofdstad in een hotel onder de namen Frankel en Katz stenden ingeschreven. Van deze namen bedienden zij zich ook, toen zij een bezoek brachten aan een bonthandel in de Sarphatiestraat. waar zij zich lieten ontvallen dat zij in diamanten waren geinteresseerd. De bonthandelaar meende er goed aan te doen de vreemdelingen, die gebrekkig Duits spraken. in contact te brengen met de hem bevriende diamanthandelaar Goldstoff Dinsdag j.l. brachten de beide man nen een bezoek aan de hee«r Gold stoff die hun zijn kostbare collectie stenen liet zien. De bezoekers beslo ten tenslotte tot de aankoop van tien diamanten van een gezamenlijke waarde van circa f. 30.000,maar eisten dat de stenen eerst door een deskundige zouden worden onder zocht. Zij gaven de heer Goldstoff een handgeld van 50 dollar en beloof den de volgende dag een expert te zullen sturen De diamanten werden in een enveloppe gedaan, die de heer Goldstoff in zijn kluis zou bewaren. Woensdag is de expert niet versche nen. Toen zich ook donderdagmorgen niemand meldde kreeg de heer Gold stoff argwaan. Hij opende de enve loppe en constateerde tot zijn grote schrik, dat de diamanten waren ver wisseld voor steentjes van glas Jaarvergadering Centraal Bureau Tuinbouwveilingen In Parijs heeft een mannequin, in de modewereld bekend als „de grote Anna", een einde aan haar leven ge maakt, omdat haar ware leeftijd aan het licht was gekomen. Vorige week zaterdag was de man nequin. wie men nauwelijks de dertig jaren aanzag die zij voorgaf oud te zijn, met een aantal collega's op weg naar Munchen, waar een mode-show zou worden gehouden Bij het passeren van de grens ont dekte de controlerende ambte naar, dat in haar paspoort de leeftijd met een sigaret was weggebrand. Hij verzocht haar daarop haar Franse identiteitsbewijs te tonen, doch ook daarop was haar geboortedatum on- lessbaar gemaakt. Onder tranen bekende de jeugdig uitziende mannequin hierop in wer kelijkheid veertig jaar oud te zijn en op 30 januari 1922 in Zweden te zijn geboren. Zij werd hierop naar de Franse hoofdstad teruggezonden. Nadat zij maandag niet op haar werk was verschenen, werd zij gis teren dood in haar hotelkamer aan getroffen. Het politie-onderzoek wees uit, dat zij de hand aan zichzelf had geslagen door het bekend worden van haar werkelijke leeftijd. De algemene vergadering van het Centraal bureau van de Tuinbouw veilingen heeft gisteren de heer M. Prins uit Honselersdijk, die aan de beurt was voor periodiek aftreden, als voorzitter herkozen. Dit gebeurde met 349 van de 355 uitgebrachte stemmen. De voorzitter van het stembureau, de heer Van Leeuwen uit. Delft, sprak, voordat hij deze uitslag bekend maakte, prijzende woorden tot de heer Prins, die, naar hij zei, al vijf maal als voorzitter is herkozen en altijd de man is ge weest, die wist waar hij staan moest en die wist hoe hij de belangen van de tuinbouw moest dienen. Op de zaak Stalmann zinspelend, zei de heer Van Leeuwen in deze vergadering nog wel enkele scherpe uitvallen naar „het bekende adres" (daarbij doelde hij blijkbaar op het ministerie van Landbouw) verwacht te hebben. Men heeft echter begre pen, dat dit niet in het belang was van de tuinbouw. Hij meende, dat de door deze zaak die hij niet met name noemde ontstane moeilijk heden nationaal een verlies en inter nationaal een blamage geweest zijn. De heer Van Leeuwen maakte met instemming gewag van de uiteenzet ting over het verloop van deze zaak, die de heer Prins binnen de kring van het centraal bureau heeft ge geven. Na die duidelijke uiteenzet ting, zo deelde hij mee, „heeft enige wrevel ons gepakt". Hij prees de heer Prins voor de wijze waarop deze in zijn openingsrede deze kwestie had behandeld. De vergadering werd bijgewoond 'door dr. ir. D. W. Stolp namens de I directeur van de Tuinbouw, door vertegenwoordigers van enige andere afdelingen van het ministerie van I Landbouw, door de voorzitters van |het Landbouwschap, van het Pro- jduktschap voor groenten en fruit en van het Produktschap voor tuin- bouwzaden en door voorzitters en bestuursleden van verschillende or- ganisaties. Omzet Het in deze vergadering uitge brachte jaarverslag maakt melding van een record-omzet van de groen ten- en fruitveilingen in het afgelo pen jaar: f765.342.000, dat betekent een stijging met f77.915.000 ten op zichte van 1960. De groenten omzet steeg met f 44.000.000 de fruitomzet met f38.500.000, de omzet van vroege aardappelen en pootaardappelen daalde met f 4.500.000, een daling die mede veroorzaakt werd door een klei ner totaal aanbod. In feite zijn alleen bij de koolsoorten zeer onbevredigen de en verliesgevende resultaten ver kregen. De vraag heeft zich in het afgelo pen jaar meer en meer gericht op de fijnere groenten, zowel bij de onder glas geteelde produkten als bij de vollegrondsgroenten. De export van verse en verwerkte groenten en fruit steeg tot een ongekende hoogte: met 7,8 procent in hoeveelheid en met 11,8 procent in waarde ten opzichte van 1960. In 1961 was de geëxpor teerde hoeveelheid 860.967.000 kg, de waarde daarvan f633.486.000. Vooral de uitvoer van glasprodukten steeg aanzienlijk. Een bestuursvoorstel, de heffing ten behoeve van het afzetfonds te handhaven op 0,4 procent van de bruto-opbrengst der geveilde produk ten. werd zonder discussie of hoof delijke stemming aanvaard. De werkzaamheden op het terrein van de handelspolitiek nemen snel in omvang toe. vooral door de ont plooiing der EEG. Het marktonder zoek gaat systematisch voort en zal dit jaar, speciaal w^t het binnenland betreft, verder worden geïntensiveerd. Het bestuur herinnerde eraan dat een gedeelte van de reserve van het afzetfonds :s vastgelegd in dochterin stellingen. Min imum-prijsen Eveneens zonder discussie of hoof delijke stemming werd aanvaard het bestuursvoorstel tot voortzetting van de minimum-prijsregelingen. Van het in 1961 voor vergoedingen uit gekeerde bedrag van rond vijf mil joen gulden, zo werd meegedeeld is veertig procent voor 1 april uitbe taald. Dit wijst erop, dat het totale beeld van 1961 nog sterk getekend wordt door de afzetmoeilijkheden, die de oogst 1960 kenmerkten. Het bestuur meent de keur op doorgedraaide produkten te moeten aanpassen bij de verschuivingen, die de standaardisatie van de kwaliteits- Wilt oversteken op een zebra pad? heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rij verkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. normen in de EEG mogelijk zal te weegbrengen in de tot nu toe in Nederland toegepaste normen. Uit gangspunt zal daarbij blijven, dat voor goede produkten 80 procent en voor iets minder goede produkten 60 procent van de minimumprijs als vergoeding wordt uitgekeerd, terwijl voor afwijkende produkten geen ver goeding wordt gegeven. Afgewezen werd een voorstel van de veilingvereniging IJsselmuiden, inhoudend dat de minimum-prijsre geling periodiek b.v. eenmaal per drie jaar, voor elk produkt besproken zou moeten worden met de betrokken veilingbesturen. Het bestuur achtte een dergelijke verplichting te strin gent en had daarom aanvaarding van het voorstel ontraden. Een voorstel van de veilingvereni ging te Maastricht om het bestuur te laten aandringen op verhoging van de fust-huur voor groentekisten, werd wel aanvaard, maar er werd bij bepaald dat niet onmiddellijk tot actie zal worden overgegaan. Voor die fusthuurverhoging is een besluit met twee derde meerderheid van het bestuur van het Produktschap voor groenten en fruit nodig, en naar de voorzitter Prins meedeelde is men er van de kant van de veilingen nog niet in geslaagd de handel van de noodzaak van zo'n verhoging te over tuigen. De financiële jaarstukken werden goedgekeurd. Meegedeeld werd dat het overschot op de exploitatiereke ning (de zgn a.-rekening) ieder jaar hoger is en dat het bestuur daarom heeft besloten. een reserve aan te houden tot een bedrag, dat ten hoog ste gelijk is aan een jaar exploitatie. Komt het daar bovenuit, dan zal contributieverlaging worden voorge steld. Op de exploitatierekening 1961 komt een voordelig saldo van f 188.902,70 voor. Op de begroting 1962 is een voordelig saldo van f206.000 geraamd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 23