President Argentijnse Senaat GUIDO volgt Frondizi op Indonesiërs verwachten weer meer „incidenten" Opruiende taal van diverse autoriteiten Russische militairen onder „huisarrest" Vermoedelijk voor tijd van 30 dagen Vakcentrales zien wel een oplossing 89.75 M. DE VRIES (9ud 9Zie ROCOCO Soekarno en Jones spraken Breuk in Stichting v. d. Arbeid: WEERBERICHT Massaproces in Havanna Onderhoud Bunker-Oe Thant Amerikaanse generaal neemt maatregelen na incident KAMGAREN TWEN-KOSTUUMS teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 MAART 1962 No. 30617 LEIDSC DAGBLAD Directeur, E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0 59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.8 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Argentinië, waar president Frondizi gisteren door de militaire leiders tot aftreden is gedwongen, berust het president schap thans bij de voorzitter van de Senaat, Jose M. Guido, die gisteravond door de rechters van het Hooggerechtshof is beëdigd en vandaag officieel zijn functie heeft aanvaard. In het centrum van de hoofdstad Buenos Aires deden zich gisteren heftige be togingen voor, toen een duizendtal demonstranten zich voor het presidentiële paleis verzamelde en om Frondizi riep. De politie maakte van traangasgranaten gebruik om de menigte uiteen te drijven. Frondizi is intussen in ballingschap gezonden naar het eiland Martin Garcia. Communiqué van militaire leiders Waarschijnlijk zal Guido maar korte tijd president blijven. Hij is een vriend van Frondizi en de tweede man in diens „Intransigente Radicale Partij". Volgens de grondwet moeten er binnen dertig dagen presidents verkiezingen gehouden worden Guido zou na dertig dagen aftreden en worden opgevolgd door een „Raad van drie", die de verkiezingen zou moeten uitschrijven. Redelijke kans op topconferentie, zegt Canadees „Er bestaat een redelijke kans, dat er een topconferentie komt", aldus verklaarde de Canadese minister van Buiten gisteren in Genève tegenover journalisten. Green zei dit op het vliegveld vóór zijn terugkeer naar Cana da. „Ik meen", aldus Green, „dat er een redelijke kans be staat, dat er op sommige punten van het ontwapeningsoverleg overeenstemming wordt bereikt, hetgeen weer een redelijke kans op het houden van een topcon ferentie zou scheppen". De minister verklaarde „zeer in genomen" te zfjn met de tot dus verre op de ontwapeningsconferen tie behaalde resultaten. „De geest, waarin het overleg wordt gevoerd, is zeer gunstig. Er wordt op opbou wende wijze onderhandeld". De Sow jet-Unie heeft gisteren, bij monde van haar vice-minister van Buitenlandse Zaken, Zorin, inge stemd met twee voorstellen, welke de Verenigde Staten voor opneming in de preambule van een ontwape ningsverdrag, aan de ontwapenings conferentie hebben voorgelegd. In deze voorstellen wordt er bij de aan het verdrag deelnemende landen op aangedrongen internationale over eenkomsten na te komen en zich te onthouden van daden welke span ning zouden kunnen veroorzaken. Het tweede voorstel luidt, dat ont wapening gepaard dient te gaan met „betrouwbare procedures voor het regelen van geschillen in overeen stemming met het- Handvest der Verenigde Naties". Men hoopt, dat omstreeks volgen de week woensdag een volledig ont werp voor de preambule van een ontwapeningsverdrag aan de confe rentie zal kunnen worden voorgelegd. Advertentie Üw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN De strijdkrachten hebben heden ochtend een communiqué uitgegeven. Hierin werd gezegd, dat het feit dat Guido het presidentschap op zich heeft genomen, betekent dat „de eerste stap is gezet naar de oplos sing van de problemen, die een lange en moeilijke crisis met zich mee hebben gebracht". De strijdkrachten hopen dat dit zal bijdragen tot snel herstel van de stabiliteit en de bin nenlandse vrede, die het land zo hard nodig heeft. De strijdkrachten, aldus het communiqué, hebben zich verbonden bij te dragen tot verster king van de democratie voor alle Argentijnen. Op het tijdstip dat president Frondizi gisteren door de militaire leiders gevankelijk naar het gevan genis-eiland in de monding van de Rio de la Plata werd overgebracht, vertrok Prins Philip, de echtgenoot van de Britse Koningin, wiens gast heer de president de afgelopen da gen was geweest, uit Argentinië. Het vliegtuig waarmede de Prins en zijn gezelschap een reis van twee maan den door tien Zuidamerikaanse repu blieken heeft gemaakt, vertrok van Buenos Aires naar Uruguay, waar de Prins zijn volgende bezoek zal bren gen. President Soekarno en de Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië Howard Jones hebben vandaag de kwestie-Nieuw-Guinea besproken. Jones zei na afloop dat het gesprek „bevredigend en hartelijk" was ge weest en dat Nieuw-Guinea slechts „een van de vele aangelegenheden" was die ter sprake waren gekomen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr. Soebandrio deelde later mee dat president Soe karno een brief had ontvangen van de vroegere Amerikaanse ambassa deur in India Ellsworth Bunker, die als „derde man" optrad bij het vooroverleg dat op het vinden van een vreedzame oplossing gericht was. Koelschip „Arctic" in moeilijkheden Op ongeveer 90 mijl ten zuidwesten van Brest heeft het nieuwe Neder landse koelschip „Arctic" van het scheepvaartkantoor „Groningen" te Groningen om sleepbootassistentie moeten vragen. Het schip, dat 1000 ton waterverplaatsing heeft en dat pas is opgeleverd door de N.V. Noord Nederlandse Scheepswerven te Groningen, heeft een defect aan de stuurinrichting. De IJmuidense zeesleepboot „Friesland" van N.V. Bureau Wijs muller, die in de Golf van Biscaje voer, heeft assistentie aan de ge zagvoerder van de „Arctic" aange boden. Deze is vanmorgen op basis „Lloyd open form" geaccepteerd. De „Friesland" hoopt de ronddrijvende „Arctic" in de loop van de middag te bereiken en zal het koelschip naar Dover slepen. (Van onze Utrechtse correspondent) Het overlegorgaan van de drie vak centrales is gisteravond bijeen ge weest om te trachten de kloof tus sen N.V.V. enerzijds en C.N.V. en K.A.B. anderzijds over de loonaan- wijzing van de regering te overbrug gen. Na afloop van de bespreking wei gerde ook maar één vakbondbestuur der een verklaring over de juiste stand van zaken af te leggen, maar duidelijk was dat men niet pessimis tisch was over de mogelijkheid van een compromis. „Wij zijn nog niet tot een over eenstemming gekomen, maar het is niet uitgesloten dat die er komt", verklaarde de voorzitter van het N.V.V.drs. Roemers. Een K.A.B.-bestuurder verklaarde: „Als het aan de vakcentrales ligt, komt er wel een oplossing". Men weigerde echter nadere me dedelingen te doen, omdat men het onjuist vindt als de werkgevers via de kranten zouden vernemen, hoe de werknemers de situatie denkën op te lossen. Zoals bekend, weigert het N.V.V. de jongste regeringsaanwijzing over Mr. C. L. W. Fock heeft gis teren in Den Haag afscheid ge nomen als secretaris-generaal van Algemene Zaken in verband met zijn benoeming tot commis saris van de Koningin in Gro ningen. Minister-president prof. De Quay bood hem een zilveren schaal met inscriptie aan, welke hier door mevr. Fock wordt be wonderd. de lonen te aanvaarden, omdat zij ten eerste vindt, dat een doortrekken van de loonmatiging van Oud-Was senaar in 1963 tegen de adspraken is en ten tweede omdat zij meent, dat het bij arbeiderscontracten van méér dan een jaar looptijd mogelijk moet zijn binnen een jaar de C.A.O. open te breken doormiddel van een „opstapje". Op 4 april vergadert het bestuur van de Stichting van de Arbeid weer. Dan zal blijken of ook de werkge verscentrales tot een compromis be reid zijn. Tenslotte is de regering nog een belangrijke factor. Haar loon- aanwijzing heeft de breuk in het bestuur van de Stichting van de Ar beid vergroot en ook van de rege ring weet men niet. hoe zij zal rea geren op een eventueel compromis. Er staat dus nog niets vast. In naargeestig mistig weer wordt de laatste hand gelegd aan de jaarlijkse grote beurt van het miniatuurstadje Madurodam in Den Haag. Komende week zal het stadje worden heropend. Proces-Eichmann Hof in Jeruzalem verwerpt verzoek van dr. Servatius Het Israëlische Hooggerechtshof in Jeruzalem heeft gisteren alle verzoe ken van Eichmanns verdediger, de Westduitse advocaat dr. Servatius. om in staat te worden gesteld nieuw bewijsmateriaal te overleggen, ver worpen. Zo zal ook het vijfhonderd pagina's beslaande manuscript, dat Eichmann in zijn dodencel heeft ge schreven, niet als bewijsmateriaal worden aanvaard. Servatius had ver klaard dat uit dit geschrift de ..ware gevoelens" van zijn cliënt omtrent het doden der joden en de door de nazi's begane gruweldaden in het al gemeen zouden blijken. De voorzitter van het Hoogge rechtshof, rechter Olsjan, heeft mee gedeeld, dat de datum waarop over het ingestelde hoger beroep zal wor den beslist, later zal worden bekend gemaakt. OPKLARINGEN tot De Bilt verwacht van heden morgenavond Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen, morgen overdag enkele opklaringen maar ook hier en daar een bui. Lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 MAART Zon op: 6.19 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 4 16 uur; onder: 13.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.15 uur, laagwater te 6.15 en 19.19 uur. Dit blad bestaat uit 1pagina's In Havanna is gisteren het massa proces begonnen tegen de 1.180 men sen, die sinds de mislukte invasie op Cuba in april van het vorige jaar ge vangen zitten. Westelijke correspon denten kunnen geen toegang tot de rechtszaal krijgen. Het proces, dat gevoerd wordt in de gevangenis Principe, wordt geleid door de minister van Arbeid, Augusto Martinez Sanchez. In het tribunaal hebben vier majoors zitting, onder wie Juan Almeida, de stafchef van het leger. Onder de beklaagden bevinden zich de burgerlijke leider van de invasie- troepen, dr. Manuel Artime, en Car los Miro Cardona en José Varona, zoons van twee tegenstanders van Fidel Castro die in ballingschap le ven. De Raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft op de Cu baanse regering een beroep gedaan, het proces „met de grootst mogelijke eerbied voor de rechten van de mens" te voeren. Bij de stemming over deze kwestie stemden zestien landen voor en geen tegen, terwijl Mexico, Bra zilië en Bolivië zich onthielden. Ellsworth Bunker, de Amerikaanse diplomaat die aanwezig was van de recente Nederlands-Indonesische besprekingen over Nieuw-Guinea, heeft gisteren een gesprek gehad met Oe Thant, de waarnemende Secretaris-Generaal van de V.N. Deze ver klaarde dat Bunker gelijk gemeld een beroep op Soekarno had gedaan om zijn vertegenwoordiger Adam Malik naar de conferentietafel terug te zenden. Autoriteiten in de V.S. en diplomaten hebben echter gisteren verklaard, dat zij niet een spoedige hervatting voorzien van de voorbesprekingen over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië. Cl*# 99 |zci hy tegen journalisten dat er grote ^Cllieteil kans bestaat op „incidenten" 99' .De Indonesische militairen zullen Nadat generaal majoor Achmad middellijk schieten als zr ergens een Jani, „chef-staf van het bevrijdings- Nederlander ontmoeten", zei hy. leger voor West-Irian", een bespre- Ook merkte hij op „dat de mensen king had gehad over de Nederlandse in Oost-Indonesië en in Nieuw-Gui- versterkingen naar Nieuw-Guinea,nea vol geestdrift zyn en weerstand bieden tot in het hart van Nieuw- Guinea". De Indonesische minister van Voorlichting, Moh. Yamin heeft op een bijeenkomst van veteranen ver klaard, dat Indonesië met Nederland pas zal onderhandelen na de ver overing van Nieuw-Guinea. „Neder land". zei hij, „heeft in zijn 300 ja ren durende overheersing de Indone siërs aldoor bedrogen en nu willen zij dat nog doen". „De enige onder handelingen die voor ons aanvaard baar zijn, zullen die zijn welke wor den begonnen als wij ons al in Nieuw-Guinea bevinden", aldus Ya min. Nasoetion voldaan Radio-Djakarta heeft gisteren ge meld, dat de Indonesische minster van Defensie, generaal Nasoetion, zijn voldoening heeft uitgesproken over de militaire voorbereidingen aan j de grens met „West-Irian". De chef van de „staf voor de bevrijdingsope- raties", generaal-majoor Jani, had dit verklaard na een bijeenkomst van de staf onder leiding van presi dent Soekarno. De bijeenkomst was belegd om het verslag van generaal Nasoetion te vernemen na diens inspectietocht door Oost-Indonesië. Jam verklaarde, dat generaal Nasoetion het vertrou wen had geuit, dat „de bevrijding „V erkeersf out" tegengesproken De commandant van de Ame rikaanse strijdkrachten in Euro pa, generaal Bruce C. Clarke, heeft krachtig gereageerd op het incident in Oost-Duitsland, waarbij op 20 maart j.l. een auto van de Amerikaanse mili taire missie in Potsdam door een Oostduitse politieman werd beschoten. Clarke heeft nu de Sowjetrussische militaire missie in Frankfort in feite onder huis arrest geplaatst: de Russen hebben een strenge bewaking bij het missiegebouw gekregen en mogen alleen onder geleide uit gaan... Voor de ingang van het gebouw staat een Amerikaanse radiowagen, die de wens, dat de Russen naar buiten willen, opvangt, zodat men de poort kan openen. Generaal Clarke heeft voorts bepaald, dat voorlopig geen auto's van de Amerikaanse missie naar Oost-Duitsland mogen rijden, omdat de Russen kennelijk de veiligheid van het Amerikaanse mi litaire personeel niet kunnen garan deren. Deze scherpe maatregelen tegen de Russische militaire missie zijn ge volgd op het onbevredigende ant woord van maarschalk Konjew, com mandant van de Russische strijd krachten in Oost-Duitsland, op Clarkes protest na het incident met de Amerikaanse auto. Konjew be treurde in zijn antwoord het inci dent wel, maar beweerde dat de Het proces rond aartsbisschop Jakovos De hoogste kerkelijke rechtbank van de Grieks-Orthodoxe Kerk te Athene is donderdag begonnen met de behandeling van een rapport van de beschuldigingen aan het adres van mgr Jakovos, die twaalf dagen lang primaat van de Grieks-Ortho doxe Kerk is geweest. Hij trad in januari af nadat hij was beschuldigd van „wangedrag en niet te noemen daden". Bijzonderheden zijn hierover nooit, meegedeeld. MgT. Jakovos heeft gezegd onder sterke druk van de regering te zijn afgetreden. Indien het college tot de conclusie komt. dat. de beschuldigingen onge rechtvaardigd waren, zullen degenen die mgr. Jakovos beschuldigd hebben, de straf krijgen die de afgezette pri maat anders zou zijn toebedeeld. van West-Irian succesvol zou verlo pen". Jani zei voorts, dat de Indonesiërs zich geen zorgen maken over het zenden van Nederlandse marinesche pen naar Westelijk Nieuw-Guinea. Hij verwachtte meer incidenten tus sen de Indonesiërs en de Nederland se strijdkrachten, omdat de patrouil le-activiteit in het betrokken gebied toeneemt. De .Karei Doorman' naar Rotterdam? Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" heeft te Norfolk in Virginia voorraden ingenomen. Het schip had tevoren geoefend in de Caribische wateren. Een Ameri kaanse woordvoerder deelde mee. dat de „Karei Doorman" het komende weekeinde zal vertrekken naar Rot terdam. schuld bij de Amerikaanse autobe stuurder had gelegen, omdat deze „een verkeersfout had gemaakt". Een woordvoerder van het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Heidelberg bestreed Konjews verklaring over de „verkeersfout". ,,En zelfs al was deze beschuldiging juist geweest, dan nog zou dit in geen geval de beschieting van de Amerikaanse auto en haar inzittenden door Oostduitse volkspo- litie hebben gerechtvaardigd", aldut de Amerikaanse opvatting. Generaal Clarke heeft overigens verklaard dat de Amerikaanse mili taire leiders in West-Duitsland in verbinding zullen blijven met het Sowjetrussische hoofdkwarter te Potsdam. Hij verwacht „op korte ter mijn" besprekingen met maarschalk Konjew te zullen voeren „om een verdere verslechtering van onze be trekkingen te voorkomen". ITALIAANSE STYLE, vanaf J HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Jan vos sens teeg. „Boeiende reis, maar nooit meer zonder John".... De echtgenote van de Ameri kaanse president, mevr. Jacque line Kennedy, is gisteravond in Washington teruggekeerd van een reis van drie weken die het kwe ken van goodwill ten doel had. Ze heelt haar reis „een boeiende er varing" genoemd, maar wil géén tweede zonder haar man maken. Het vliegtuig waarmee mevr. Kennedy vanuit New York naar Washingtons National Airport was gebracht, de „Caroline" van de presidents!amilie werd opgewacht door de president. Mevr. Kennedy zag er stralend en uitgerust uit. Ze heejt drie dagen in Londen ten huize van haar zuster, mevr. Radziwill van haar vermoeiende reis naar India en Pakistan kun nen bijkomen. J Onder de passagiers aan J boord van de ,£tna", van New York te Liverpool bin- nengelopen, heejt men eene negerin opgemerkt, waarvan het hoofdhaar eene lengte van 17 voet (nagenoeg 5 Ned el) heeft. Dit haar moet sneeuwwit zijn en gekruld als J een schapenvacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1