SUNIL STUDENTEN waren ULBRICHT HERHAALDELIJK TE SLIM AF ^viflVSDMr êfo° SUNlLOtó' Vernielingen op „De Zeven Provinciën" imerika dupeert België door rechten op tapijten en glas Blue-bell-girl trouwt man9 die haar uitkochttoch maar niet Tariefsverhoging oin Congres te winnen voor uitbreiding van handel met de Euromarkt SPORTGIRLS KIEZEN HUN EIGEN MODE BU P*C Ruim zeshonderd Oostdiiitsers Leontine Snel danst liever naar het Westen gesmokkeld Straffen voor schepelingen igerïcht 1 maart 1860 Donderdag 29 maart 1962 Derde blad no. 30616 (Van onze correspondent in Washington) „Geschokt en ernstig bezorgd", dat waren de woorden waar- ede de Belgische ambassadeur Louis Sc'heyven dezer dagen in t State Department (Buitenlandse Zaken) in Washington het isnoegen zijner regering tot uiting bracht over het feit. dat pre- dent Kennedy de invoerrechten op tapijten en glas verdubbeld eft. Voor België zal dit de uitvoer van glas naar Amerika veel inder winstgevend maken, terwijl de export van tapijten naar de erenigde Staten vrijwel tot stilstand zal komen. Dat België hier- V. ontdaan is, laat zich begrijpen: in 1960 bedroeg de invoer van ^dgisch glas in Amerika tien miljoen dollar, terwijl de tapijt- oiport zestien miljoen opbracht! lagen door in ruil daarvoor verlaging van Amerika's invoerrechten te kun nen aanbieden, daartoe wen.^t 'hij vol machten te krijgen en zim kansen worden op dit moment vrij hoog aan geslagen. Hij zal niet alle volmacht krijgen, die hij wenst, maar het getij begint, hem gunstiger te worden in het Congres. De bescherming, die Kennedy thans aan Amerikaanse glas- en tapijtbelangen heeft ver leend zal zyn steun in het Congres nog doen groeien. Irussel „geschokt jen bezorgd", zegt ambassadeur lig'be achtergrond van het diplom a- ha t-economische spel waar België de Pe van geworden is. is bijzonder naferessant. Men krijgt, sterk de in- meuk, dat Kennedy die tariefsverho- ig gebruikt heeft als een middel protectionistische groepen vrien- ilijker voor zich te stemmen en n ardoor de kans groter te maken. t zijn ..Trade expansion act" door Ia t Congres zal worden aangenomen noemde wet tot uitbreiding van de hr adel is, zoals men weet. een mid- tia 1 voor Kennedy om het handels- rkeer met de Europese gemeen- u ïappelijke markt 'Euromarkt) in oil «id te houden en uit te breiden. In b derland en vele andere Westeuro- se landen is men zeer ingenomen 6t Kennedy's poging tot liberalise- ie van de handel, maar bij de Bel- Jnj n constateert men op het ogenblik re. n 'Proot scepticisme, nu zij in feite ei a flink deel van de rekening moe- Sei j betalen om Kennedy's favoriete t erdoor te helpen bij het congres. Nieuw systeem sl. Officieel heeft Kennedy zijn maat delen tegen de import van glas en "pijten genomen, omdat de b innen- el Qdse Amerikaanse industrie te l, aar te lijden zou gekregen hebben ioi »r de invoer van buitenaf. De Bel- ogt a geloven niet aan dat officiële en otief Zij geven de volgende voor- elling van de zaak. 11 n Het is waar. zeggen zij, dat de ie' nerikaanse tapijtindustrie, voor zo- r zij de traditionele fabrikage- ;ai ethode volgt een moeilijke tijd en «ft. Maar dat komt niet zozeer te or de toegenomen import van bui en naf. doch door een nieuw procédé, it meer en meer succes heeft. Men briceert tegenwoordig in Amerika lir (el itapijten met het zogenaamde ufted" systeem. Dat is een fabri- aa ge met zeer grote, zeer kostbare "a: achines. Men heeft voor dat proces el weinig arbeiders noddg. De ma- 58 lines zijn heel kostbaar en alleen ee bricage voor een massa-markt u«?eft zin. - In Europa wordt dit nieuwe proces 'q tdusverre alleen in West-Duitsland ■jt egepast. België werkt nog op de tra. 17a tionele manier en levert „Wilton" „velvet" tapijten. ee Voordeel voor Japan )r De stelling van de Belgen is, dat de >11 aditionele Amerikaanse industrie >s' «ral te lyden heeft van het „tuf- d"-systeem„ niet zozeer van de im port. Die invoer is echter wel flink j^jstegen, de laatste tijd: in 1955 werd j0 in totaal voor 15 miljoen dollar ti in tapijten ingevoerd, in I960 was de 1 iport tot 28 miljoen gegroeid, waar- <11 in voor 16 miljoen uit België kwam. et zün echter niet de Belgen, maar lnN>ral de Japanners, die van die in- f'jeruitbreiding hebben geprofiteerd: 0I i 1955 voerde Japan in voor 265.000 aj ïllar in 1960 voor acht /niljoen! Kennedy heeft thans het invoer- i eht op tapijten verhoogd van 21% it 40%Volgens de Belgen is die ver- m agmg een ernstige belemmering jl )or hun handel. De Amerikaanse or nporteurs begmnen nu reeds hun st stellingen te annuleren. Maar de ipanners, met hun lagere lonen, zul- ïfi(n de invoed wel kunnen volhouden. ten voorziet daarom, dat in de ko- lende jaren de Japanners nagenoeg ri eheei de plaats van de Belgen zul- >3 n innemen. De traditionele Ameri- aanse industrie zal e'r dan even echt aan toe zijn als op het ogen- 'u lik en de Belgen zullen 'het gelag ebben betaald. Het invoerrecht op glas ls verhoogd nan 1.3 tot 1.5 Amerikaanse centen er pond. De Belgen importeren ■ju oorai venster- en cilinderglas. Thans Mal die import 'hun vèel minder gaan Opbrengen, maar zij vertrouwen, dat fe handel wel door zal gaan. omdat kwaliteit van het Belgische glas J (jzonder goed is. 1 Protectionisme al De Belgische stelling, dat Kennedy teze invoerrechten verhoogd heeft, "ooral om stemmen te winnen voor jjn wet tot uitbreiding van de han- lel is aannemelijk a. Geen wet lijkt de president dit jaar ozeer ter harte te gaan. Verhoren iver dit wetsontwerp zijn thans aan n. ie gang in het congres. De president l eeft verscheidene leden van zijn ka- 9 linet als getuigen ten gunste van üleze wet doen optreden. - Ook het onlangs gesloten lnterna- lonale katoen-akkoord (voor de duur 'an twaalf maanden), moet men ten Iele zien a's oen actie, die aan de protectionistische elementen in Ame- ika aangenaam moest zijn. Zij moes- en de indruk krijgen, dat Kennedy er slot van rekening de binnenland- e belangen wel weet te beschermen, l&n zo'n president zou men het dan nisschien wel over willen laten de landel met de gemeenschappelijke narkt zo te liberaliseren, dat Ame- ika er wel bij vaart.... Voor de energie waai'mee Kennedy le aotie voor die „trade expansion iet" aanpakt verdient hij alle hulde. Soals men zich herinnert, is de presi- lent beducht voor Amerika's uitvoer naar West-Europa, wanneer de ge- neenschappelyke markt de inwen- iige tariefmuren afbreekt en de ring- nuur handhaaft. Hy begrijpt, dat hij Heen die ringmuur zal kunnen ver- Kortrijk de dupe! De paradox is dus. dat president Kennedy zich protectionist toonr om op d.e lange duur het. protectionisme te bestrijden. De Belgen zijn officieel geschokt en bezorgd, onofficieel schamper en furieus. Zij betogen: pas mog heeft Amerika te Genève een ta riefovereenkomst gesloten, die in de verhouding van 4 tegen 3 in het voor deel der Amerikanen was (de presi dent 'heeft zelf die cijfers genoemd) en pal daarop volgt deze actie tegen België. Kennedy steekt in zijn strijd voor zijn favoriete wet het vaandel der liberalisering hoog in de lucht en in tussen draait hij een belangrijke Bel gische import de nek om, zonder dat daar een gegronde reden voor is. In Kortrijk en St.-Niklaas zullen naar schatting 5000 geschoolde arbeiders werkloos worden ten gevolge van deze Amerikaanse maatregel! Weliswaar moet Amerika by een dergelijke actie België compensatie verlenen door de invoer van andere produkten gemakkelijker te maken, maar het kan lang duren voor de rechtmatigheid van zulk een com pensatie is aangetoond. Verbitterde stemming Bij zijn bezoek aan het State De partment (waar men overigens veel begrip heeft voor de Belgische stel ling) heeft de Belgische ambassadeur zich niet alleen bezorgd en geschokt getoond hij heeft ook gedreigd met vergelding. De Amerikaanse maatre gelen. zo zei Scheyven moeten wel wantrouwen wekken bij de Belgische .regering ten aanzien van de beraam- Uitslaande brand in Rotterdam Bewoners konden tijdig vluchten Een flinke, uitslaande brand in een oud hoekhuis (linker Rottekade/ Dirk Smitsstraai) heeft vannacht heel wat bewoners van het Rotter damse Crooswijk op de been ge bracht. Het vuur ontstond om even over half vyf doordat in de woning van de 46-jarige elektromonteur W. van 't Sant de oliehaard ontplofte. De heer Van 't Sant werd wakker door de harde knal, probeerde nog de be ginnende brand met een deken te doven, maar de vlammen laaiden al snel zo fel op dat hij met zijn echt genote en drie kinderen twee jon gens (23 en 15) en een meisje van de katoen-overeenkomst, voor lange 17. die op de zolder sliepen uit het termyn. In niet. diplomatieke taal1 huis moest vluchten, betekent dit; wij hebben nu welis waar die ka toen-overeenkomst voor één jaar getekend, maar we voelen thans heel weinig meer voor mede werking met. Amerika na die termijn. Kortom er heerst in de Belgische ambassade te Washington thans een mokkend?, verbitterde stemmin; België is altijd een trouw bondgenoot, van Amerika geweest, maar thans redeneert men ongeveer aldus: „Wij zijn een klein land de Amerikanen rekenen domweg op onze meegaand heid populair zijn we in Amerika toch al niet na de Kongo-geschie- denis en nu moeten wij een deel van de kosten betalen van Kennedy's campagne in het Congres Het zal nog moeten blijken of de Belgen enige steun van hun Europese bondgenoten kunnen krijgen in deze. Dat die steun welkom zal zijn. staat wel vast. Westduitse schepen voor Indonesië Twee patrouillevaartuigen, die op de Lürssenwerf in Bremen voor de Indonesische douane zijn gebouwd, zijn gisteren in Bremerhaven op transport gesteld naar Djakarta. De Indonesische regering heeft bij ge noemde werf 12 van dergelijke sche pen besteld. Vier daarvan zijn reeds eerder van stapel gelopen. De schepen zijn 28 meter lang en 5 meter breed. Zij meten dertig ton en kunnen een snelheid van 26 mijl per uur bereiken. Het enige, dat elk van de vijf men sen kon redden was een haastig over de pyjama's aangeschoten jas de rest ging reddeloos verloren, ook de niet verzekerde uitzet van de oudste zoon Mattheus, die binnenkort zou gaan trouwen. Het gezin heeft de rest van de nacht doorgebracht in het politiebureau Boezemsingel. De brandweer bestreed de vlam menzee met o.a. nevelstralen. Dat gebeurde bij het licht van magne siumfakkels. Maar er was weinig eer te behalen: de woning op de eerste etage en de zolderverdieping brandden vrijwel geheel uit, de daar onder liggende kleermakerij kreeg vrij veel waterschade. De enige vol doening, die de brandweerlieden uit eindelijk nog hadden was dat on derbrandmeester C. P. M. Boer en diens collega P. van der Net. uitge rust met persluchtmaskers, ruim drie kwartier na het uitbreken van de brand nog kans zagen om in de ach terkamer twee honden te redden. Een der dieren lag daar vastgebonden aan een touw, de andere was uit angst onder een zeil gekropen. Poplin regenmantels. Zo apart mo<f»eus door het contrast van de sierstiksels. de knopen en de sportieve biesjes langs zakken en mouwen. En wat leuk: twee zijsplitten met contrasterende inleg I A O 75 Leeftijd 15 jaar. "U. Regenmantels in nieuw mode-silhouet: de charleston* lijn I Een model in prachtige katoenen gabarténe, dat alle wensen vervult I De grote zakken zorgen voor een extra modieus accent, charmant èn sportief. Leeftijd 15 jaar kleine stijging per maat Stemmen op Marken (Van onze Haagse Leontine niet met Mario nomen. Maandag vertrek héél kleintjes. Haar grote, correspondent) zou trouwen. Geruchten, ik al naar Cannes om in mooie ogen staren in de Onlangs maakten wij die door de moeder van het een nieuwe show te dan- verte. „Wat wilt u, zoiets melding van een romance meisje, mevrouw Snel. sen. ben je niet ineens verge- tussen het Haagse Blue- Hondius van Gessel, aan- Waarom ik heb besloten ten het leek me voor bell-danseresje Leontine vankelijk categorisch wer- om niet te trouwen? Ik wou mezelf het verstandigste Snel en de schatrijke Ita- den ontkend. blijven dansen. Ik moet iets om niet naar Italië terug te liaanse makelaar Mario Verleden week echter te doen hebben Ik kan gaan. Weet u. hij weet nog Caldonazzo, een geschiede- kwam Leontine naar Den niet de hele dag thuis zit- nergens van. Er waren na- nis die pas goed in de be- Haag. „om de ondertrouw- ten. Ja. dat heeft natuur- tuurlijk wel geruchten, langstelling kwam toen kwestie te regelen" zoals lijk ook verband met de maar ja, de pers schrijft bleek, dat de Italiaan Leon- haar moeder zei. Zondag positie van de Italiaanse zoveel." tines contract met de le- zei mevrouw Snel echter: gehuwde vrouw. Ze zijn Dan opeens fel: „De Hol. gendarische miss Blue Bell „Woensdag is er meer daar vijftig jaar achter. De landse kranten zijn zo koel, voor een bedrag van maar nieuws". vrouwen zitten daar als het zo materialistisch. Het gaat liefst een halve ton zou Welnu, gisteren kwam ware opgesloten. Ja, en vol- hier om die halve ton. In hebben afgekocht. het hoge woord eruit. Leon- komen ondergeschikt aan Italië zijn ze veel aardiger. Deze situatie blijkt zich tine trouwt niet met Ma- de man De romance en zo. Inmiddels te hebben ge- rio. Met een bedroefd Mario's foto hangt nog Tijdens het gesprek is wijzigd: Leontine deelde stemmetje zuchtte ze gis- aan de muur. Talloze Leontine steeds zachter ons gisteren mee. dat ze termiddag: „Nee, dat kleine dingen in haar ka- gaan praten. Haar blikken weer gaat dansen en (dus) zal wel niet meer door- mer aan d° Haagse Van dwalen steeds meer af. Bij - niet met Mario trouwt. gaan Zondag was miss Speykstraet Iragen trou. na afwezig neemt ze af- Enkele weken geleden Blue Bell al aan de tele- wens de he innering aan scheid. „Geen deden in de Italiaanse pers foon Hoogstwaarschijn- hem. „Ik ben nog steeds stukje hoor" geruchten de ronde, dat Ujk wordt ik weer aange- gek op hem", bekent ze ons nog na (Van onze correspondent in Bonn) Sinds 13 augustus 1961, de dag waarop Oost-Berlijn werd afgegrendeld, zijn toch nog ongeveer 5000 Oostduitsers naar West-Berlijn gekomen. Vaak ging dat avontuurlijk toe. Levens gevaar was steeds de reisgezel bij elke vluchtpoging. Een groot aantal ontvluchtingen zouden zelfs geen kans van slagen hebben gehad, als Westberlijners niet de helpende hand hadden geboden. Bijzonder doeltreffend was de hulp van een Westberlijnse stu- dentengroep, die zich uitsluitend uit overwegingen van menselijk heid maandenlang wijdde aan het smokkelen van mensen door de „muur". de paspoortbezitter. dat zij met diens grensdocument het ijzeren gordijn konden passeren. Buitenlandse passen Nadat 80 burgers van Ulbrichts .arbeidersparadijs" op deze manier naar het Westen waren gekomen, veranderde de communistische Volkspolitie echter van tactiek en reikte alleen nog maar grenspasjes uit, die by het- verlaten van de Oost sector weer moesten worden ingele verd. De studenten schakelden toen over op buitenlandse paspoorten. Zwitserse, Noorse en ook Neder landse paspoorten werd enin West- Berlijn „bewerkt" om ze bruikbaar te maken voor Oostduitsers. Honder den marken aan reiskosten gaven de studenten uit om aan de paspoor ten te komen. Grondig bereidde men elke vlucht voor. Een Oostberlijns meisje, dat met een Nederlandse pas Ulbrichts deurwaarders moest ver schalken, kreeg niet alleen een vol ledige Nederlandse make-up-uitrus- ting in haar tas, maar ook Neder landse merktekens in haar kleren en gebruikte Amsterdamse tram kaartjes in haar jaszak. Maar ook hierop vonden de com munisten een goede tegenzet. Nadat zij zich maanden bij de neus hadden laten nemden, gingen zij er toe over elke buitenlander die Oost- Berlijn inreisde. te registreren, zodat niemand de Oostsector meer kon verlaten, die volgens de politielijsten er niet ook in was gekomen. Hierna zocht de studentengroep, die zichzelf de schuilnaam „reisbureau" had ge geven, naar nattere en meer duistere wegen om vluchtelingen te smokke len. Tunnels Niet langer vervalste documenten maar een afwateringstunnel onder de Esplanadestrasse bracht uitkomst aan de vluchtelingen. In één nacht kropen 28 Ulbricht-burgers door de ze tunnel naar de vrijheid. Later vond men nog een betere afwate- nngstunnel onder de Geockengasse: 150 Beril)ners maakten van deze on gebruikelijke weg gebruik, om van het ene deel van hun stad naar het andere te wandelen. Maar natuurlijk bleven ook de afwateringstunnels niet onontdekt. Hierna stond nog maar één weg open: het zelf graven van een tun nel onder de muur door. In hoever re het „studenten Reisbureau" hier mee successen heeft geboekt is onbe kend. Wel staat vast dat een paar Ruim 600 Oostduitsers hebben aan deze groep hun vryheid in het Wes ten te danken. Gegevens over het werk van de studentengroep zyn in |het nummer van 28 maart van „Der Spiegel" gepubliceerd. Al langer was in vele kringen bekend welk soort smokkelwerk de studenten in West- Berlijn deden. Om de Oostduitse Volkspolitie echter niet op het spoor te brengen van allerlei vluchtwegen, werd hierover niets gepubliceerd. Op dit moment heeft zwijgen evenwel weinig zin meer en het is dan ook met instemming van de Westberlyn- se Senaat, dat „Der Spiegel" zijn re laas afdrukte. De studentengroep, waarin so cialisten. corpsleden, christen-demo craten en politiek onverschilligen sa menwerken, beijverde zich na de 13e augustus vooral om met vervalste pasjes Oostduitse burgers over de grens te halen. Dat ging toen nog vrij gemakkelijk, omdat inwoners van West-Berlijn in die dagen nog zonder pasjes Oost-Berlijn konden binnengaan. Later ontstonden moeilijkheden, toen de communisten ook voor West- 1 berlijners grenspasjes voorschreven, Imaar men het niet eens kon worden over de instanties, die deze pasjes zou uitreiken. Hierop werd de con trole op mensen, die Oost-Berlijn wilden uitreizen, aanzienlijk stren ger. Een ingewikkeld vier-fasen-sys- teem werd nodig om nog mensen uit de Oostsector te halen. Daarvoor had men dan de medewerking nodig van Westduitsers, die bereid waren hun paspoort en bijbehorend grens pasjes (wat men bij de sectorgrens I moest afhalen en dat slechts 24 uur geldig bleef) tijdelijk af te staan 'aan vluchtelingen, die zo geleken op tingen staat. En verre van rooskleu rig ziet het er tenslotte uit voor de 146 vluchtgrage Oostberlyners en hun Westelijke helpers, die in com munistische gevangenissen op hun straf wachten voor de „kapitalisti sche mensenhandel", die zij zoge naamd bedreven. Een der verdachte had in een slechte bui tijdens een wachtdienst in september een straalpijp over boord gegooid. Maar de vernielingen, waarvoor ze thans terechtstonden, waren ep 8 ok tober gepleegd, een zondag waarop alle drie wacht hadden en de dag vóór de kruiser voor een tocht van zeven weken uit. Den Helder zou uit varen. Het was begonnen met de piano in de cafetaria aan boord. Er werd la ter op de piano een papier aange troffen met de eis „meer vrijheid". Daarna was in twee uur een hele serie vernielingen op het schip aan gericht, die in hoofdzaak bestonden uit het doorsnijden of doorknippen van kabels en draden van o.a. brand- ..„w ..-c. ÜL v||6 Oostduitse vluchtelingengioepen met blusapparaten, brandherstellingstele- Ik kan gaan. Weet u. hij weet nog ihet graven van tunnels succes had- foons en een voedingskabel voor een den. Zo zag de 27-jarige chauffeur wandcontactdoos voor een elektrisch Koninklijk paar bij begin Boekenweek Koningin Juliana en Prins Bern- hard zyn voornemens om morgen avond de gala-voorstelling in de Stadsschouwburg te A dam by te wo nen, die ter gelegenheid van de ope- nine van de 27ste Nederlandse Boe kenweek wordt gegeven. Directievoorstel AKU-lonen aanvaard De directie van de Algemene Kunst zijde Unie NV in Arnhem deelt mee, dat het, College van Rijksbemidde- laars een beslissing heeft genomen over de door haar ingediende voor stellen tot wijziging van lonen en sa larissen. Deze beslissing houdt enerzijds een loonsverhoging in die voor de grote meerderheid van de volwassen man nelijke arbeiders gemiddeld 12 cent Ben Khedda „voldaan" over Russische stap Het Russische persbureau, Tass, heeft gisteren gemeld dat de Alge rijnse voorlopige regering van Ben Khedda met voldoening kennis heeft genomen van het Russische voorstel diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Ben Khedda heeft de Russische premier, Chroesjtsjow een boodschap gezonden waarin wordt gezegd dat diplomatieke betrekkingen zullen bij dragen tot versteviging van de thans bestaande banden tussen de Sowjet- Unie en Algerije. Ben Khedda's boodschap was het antwoord op de mededeling van Chroesjtsjow dat de Sowjet-Unia Ben Khedda's regering de jure er kent en diplomatieke betrekkingen wenst aan te knopen. Advertentie O^o NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL per uur beloopt «n anderzijds enige verbeteringen to de overige arbeids voorwaarden. Dc fiscaal bij de Krijgsraad voor de Zeemacht In Den Haag heeft straffen van resp. 4, 4 en 3 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst geëist tegen een machinist der 3e klasse, een machinist der le klasse en een machinist der 3e klasse wegens het plegen van een serie vernielingen op 8 oktober op de kruiser „De Zeven Provinciën", opdat het schip de volgende dag niet zou kunnen uitvaren. De drie schepelingen zitten sinds 10 oktober in voorarrest. Het was een van de zwaarste eisen, die de fiscaal in dit soort zaken ooit heeft gesteld. De vonnissen luidden: resp. 1 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst, en tweemaal 1 jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst Becker kans vip, een zelf gegraven tunnel vanuit Oost-Berlijn met zijn hele gezin en 25 vrienden en ken nissen, naar het Westen te ontko men. Toch leverden de tunnelgrave- rijen in verhouding weinig op. Slechts 48 mensen in totaal vonden de vryheid via drie tunnel.s waar van het bestaan inmiddels algemeen bekend is geworden. Aan deze drie tunnels werkte men zeven weken en gaf men duizenden marken uit. Ern stiger dan dit verlies aan arbeids- gemeen kracht en geld is evenwel bet ver- roept ze lies van 21 mensenlevens, dat tegen scheei apparaat-, Ook in de machinekamer was schade aangericht. Een psychiatrisch rapport noemde alle drie verdachten „kinderlijk". De fiscaal, mr. N. B. Spoor, nam de zaak bijzonder hoog op en sprak van sabotage gepleegd tijdens de „staat van oorlog". Een der verdachten werd verde digd door de luitenant ter zee le- klasse voor speciale diensten G. U. Brouwer, de anderen werden bijge staan door mr. A. van 't Hoff Stolk. De heer Brouwer vond het ver keerd dat nog de „staat van oorlog' over de 5.000 geslaagde ontvluch- aanwezig wordt geacht. Sabotage vond hy In dit geval wel een erg groot woord. Mr. Van Hoff Stolk te! begrip te hebben voor de toorn van de fis caal, maar voor de eis had hy niet de minste waardering. „Dit zyn straffen voor beroepsmisdadigers. Ik heb zoiets zelden in myn praktyk meegemaakt". Pleiter meende, dat wel sprake is van oorlogsdreiging maar niet van een „staat van oorlog". Hy verwierp sabotage, maar vond dat hier sprake is van zy het by- zonder ernstige baldadigheid. Hy was van oordeel dat het Wet boek vaii Strafrecht en het Burg er- lyk Wetboek niet meer voldoen aan de eisen van deze tyd. „De Marine moet. de risico's aanvaarden als zy tengevolge van personeelsgebrek jeugdigen voor een lang dienstver band aantrekt", zo betoogde hij. Mr. Van 't Hoff Stolk drong tenslotte aan op een vaderiyke uitspraak. Hij bestreed de fiscaal het recht artikel 160 van het militair strafrecht toe te passen, dat voor de allerergste sabo tage in tyd van oorlog 10 jaar als maximumstraf stelt. Veeleer moest hier artikel 350 van het Burgerlyk Wetboek van Strafrecht worden toe gepast. dat. als maximumstraf 2 jaar stelt," aldus pleiter. De fiscaal deelde in z(jn repliek nog mee dat twee van de drie be klaagden op zyn vraag nf ze wisten welke straf hun te wachten stond hadden verklaard: „de doodstraf". Hij was het niet eens niet de argu menten van de verdedigers.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5