VERLIES V.V.D.-WINST P.S.P. V.S. blijven hopen op hervatting van overleg Rusk-Van Roijen over ernst van toestand UITSLAG OVER GEHELE LAND ARGENTINIË onder leiding van een junta Statenverkiezingen 1962 ■mn.%(Mis WEERBERICHT President Frondizi wachtte vanochtend op arrestatie Eddie Fislier in ziekenhuis @uc/ ^)ï~u teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 MAART 1962 No. 30616 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De uitslag van de gisteren ge houden verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft over het gehele land gezien geen werkelijk verrassende wijzigingen gebracht in de zetelverdeling over de verschillen de politieke partijen, al zijn er on tegenzeggelijk enkele spectaculaire aspectén. De meeste vooruitgang boekte zon der twijfel de Pacifistisch Socialis tische Partij die haar zeteltal zag stijgen van 2 tot 13, maar mag dat eigenlijk een verrassing heten in een tijdsgewricht, waarin de afschuwelijke dreiging van het atoomgeweld stellig niet ten onrechte velen in toenemen de mate verontrust? Men kan er zich slechts over verheugen, dat. die winst voor een niet onaanzienlijk deel werd behaald ten koste van de communis ten, die wederom één derde van hun zeteltal verloren, kennelijk omdat velen zich realiseren, dat de Sowjet- Unie ten aanzien van de ontwikke ling der nucleaire wapens weliswaar een vooraanstaande positie inneemt, maar anderzijds geen macht vormt, waarvan men mag vertrouwen, dat zij er nooit gebruik van zal maken om haar ideologie aan de rest van de wereld op te leggen. De Partij van de Arbeid boekte in vergelijking tot de Staten verkiezingen van 1950 (herbe rekend in verband met de uitbrei ding van het zeteltal) een winst van 8 zetels waaruit mag worden afgeleid, dat haar rol als oppositiepartij haar in de afgelopen vierjarige periode geen schade heeft berokkend. Men kan dit verschijnsel trouwens vaker waar nemen: ,,De kunst is moeilijk, de kritiek gemakkelijk" luidt een bekend Frans spreekwoord. Haar vroegere coalitiepartner, de KVP, bleef haar reputatie om over het meest stabiele kiezerscorps te be schikken ook ditmaal trouw. Procen tueel leden de volgelingen van dr. De Kort een klein verlies, doch met een zetelwinst van één, kan men ge voeglijk zeggen, dat zij zich op het oude niveau handhaafden. Na de bijzonder sterke groei van de VVD in de na-oorlogse ja ren, zal het resultaat van de gisteren gevoerde electorale strijd in het liberale korps ongetwijfeld te leurstelling wekken, al kan men be zwaarlijk zeggen, dat deze achteruit gang geheel onverwachts kwam. Naar veler gevoelen leefde de partij van pi-of. Oud feitelijk enigszins boven haar stand en dan kan een tussen tijdse correctie soms zelfs stimule rend werken. Maar een verlies van meer dan 1 (9 zetels) kan toch zelfs de grootste optimist in het VVD-kamp moeilijk als een stimulans beschouwen De Anti-Revolutionaire Partij en de Chr. Historische Unie heb ben al evenmin veel reden om met voldoening op deze verkiezingen terug te zien. Weliswaar bleef de teruggang van eerstgenoemde partij beperkt tot ruim een half procent (3 zetels) in vergelijking tot de Statenverkiezingen van 1958, maar de Kamerverkiezingen van één jaar later vertoonden ook weer een dalende lijn en dat is in de laatste jaren steeds het geval ge weest. Ook de Chr. Hist. Unie moest 3 zetels prijsgeven bij een procentuele achteruitgang van ruim een half procent. De SGP tenslotte bleef zichzelf gelijk zowel wat haar zeteltal betrof (12) als het percentage stemmen, dat op haar kandidaten lijsten werd Uitgebracht. De dwergpartijtjes brachten het met elkaar niet verder dan tot 2,3 procent hetgeen tezamen toch nog altijd een kleine 140.000 verloren stemmen betekent! Resumerend moet worden vast gesteld, dat de Pacifistische So cialisten het meest de wind in de zeilen hebben gehad, waarbij wij nogmaals als onze overtuiging uit spreken, dat hun pacifistische ten- denzen in aanzienlijk meerdere mate hun invloed hebben doen gelden dan hun socialistisohe doelstellingen. Met belangstelling wachten wij af wat de resultaten zullen zijn van de komende gemeenteraadsverkiezingen op 30 mei a.s. Schenking van Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft door het schenken van een geldsom een be langrijke bijdrage gegeven tot het totstandkomen van een monument ter nagedachtenis van de stichtster van de miniatuurstad „Madurodam" te Den Haag, mevrouw B. Boon- van der Starp. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen en aanvankelijk hier er daar mist. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest later ruimend naar noordwest of noord. Vannacht zacht morgenmiddag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 maart Zon op; 6.22 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 3.30 uur: onder: 12 13 uui Hoogwater te Katwijk te 9.37 en 22 2r uur, laagwater te 4.48 en 17 38 uur Dit blad bestaat uit 24 pagina's In de meeste steden is het gis teravond zeer rustig geweest. Slechts in Amsterdam, waar de verkiezingsresultaten op de Dam op een groot filmdoek werden geprojecteerd, waren geïnteres seerden bijeen gekomen. Gedood tijdens liet helpen van vluchtelingen De 28-jarige Westberlijner Heinz Jercha, die dinsdagavond door Oost- duitse grenswachten werd neerge schoten en later overleed, werd vol gens welingelichte kringen in West- Berlijn gesnapt, toen hij vluchtelin gen hielp om door een tunnel van Oost- naar West-Berlijn te ontko men. Jercha vormde de achterhoede van het groepje, toen de Oostduitsers op hen schoten. Hy werd geraakt en wist zich nog naar de Westber- lijnse opening van de tunnel te sle pen waar hij later werd gevonden. Minstens vjjftig Oostduitsers zouden reeds door deze tunnel naar West- Berlijn zijn ontsnapt, voordat de Oostberljjnse politie er dinsdag een hinderlaag had gelegd. Intussen is waarschijnlijk gister avond een poging van een Oostber- lijner om naar de Amerikaanse sec tor in het Westelijk stadsdeel te ont komen, mislukt. In de wijk Neukölln hoorden voorbijgangers enkele scho ten lossen, gevolgd door het gekreun van een man aan de andere kant van de prikkeldraadversperring. De Westberlijnse politie, die de grens strook afzocht, kon niets ontdekken, zodat de onbekende vluchteling ver moedelijk door de Oostduitse politie was weggevoerd. (Elders in dit nummer vindt u een uitvoerig artikel over de „smokkel" van Oostduitsers naar West-Berlijn). Onze correspondent te Washington meldt: Hoe ernstig de situatie rond Nieuw-Guinea is, kan blijken uit het feit, dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, reeds gistermiddag een bezoek heeft gebracht aan Dean Rusk, hoewel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken eerst dinsdagavond uit Genève was teruggekeerd. Het bezoek betrof wederom een bespreking over Nieuw-Guinea en aanverwante problemen. De Amerikanen hopen nog steeds dat het Nederlands-Indonesisch overleg ml worden voortgezet. Zij wijzen erop, dat de discussies wer den „onderbroken" niet afgebro ken.Maar al hoopt men ook op de hervatting van het contact, werke lijk optimistisch is men daarover niet. Ellsworth Bunker, de Ameri kaanse bijzitter, heeft nog geen ant ivoord ontvangen op zijn telegram aan Soekarno waarin hij verzocht Malik naar Amerika te doen terug komen. Al zijn de Amerikanen teleurge steld over de gang van zaken bij het vooroverleg en over de militaire maatregelen, die Indonesië heeft ge troffen, toch bemerkt men op het departement van Buitenlandse Za ken niet bijzonder veel begrip voor het Nederlandse besluit meer oor logsschepen en militairen naar Nieuw-Guinea te sturen. De Ameri kanen gevoelen bezwaar tegen elke actie, die niet bijdraagt tot een vreed zame regeling, zo zeide men mij. Op medewerking van Amerikaan se zijde om het Nederlandse vliegtui gen of schepen gemakkelijk te ma ken Nieuw-Guinea te bereiken, kan men daarom ook in de toekomst be ter niet te vast rekenen. Zeeleeuw en Dolfijn uit Mexico Volgens berichten uit Manzanillo in Mexico zijn de onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Dolfijnmet onbe kende bestemming uit deze haven vertrokken. De Mexicaanse autoritei ten gaven geen reden voor het plot selinge vertrek. Het bezoek zou aanvankelijk duren tot vrijdag. In kringen van de Nederlandse ambassade in Mexicostad zei men dat men nog geen officiële bevesti ging had verkregen dat de schepen was opgedragen naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Het Pacific-commando van de Ca nadese Marine heeft medegedeeld, dat het bezoek dat de Nederlandse torpedobootjagers „Groningen" en BIJ VERKIEZING VOOR DE KAMER De zetelverdeling van de Tweede Kamer, zo als deze zou worden, wan neer de voor de verkiezing van de Provinciale Staten uitgebrachte stemmen zouden zijn uitgebracht voor verkiezing van de Tweede Kamer. Hierbij zijn de stemmen, uitge bracht op de Prot. Chr. Groep in Noord-Brabant en de Samenw. Chr. Groeperingen in Limburg verdeeld over de partijen A.R., C.H.U., S.G.P. en G.P.V. in dezelfde ver houding als de verkregen stemmen in 1959. Partij I959 I962 KN.P. 49 50 P. v. d. A48 46 V.V.D19 15 A.R14 14 C.H.U12 13 C.P.N3 4 S.G.P3 3 P.S.P2 4 G.P.V1 I50 150 „Limburg" souden brengen aan Ca nada, is afgelast. Beide schepen zou den zaterdagmorgen voor een bezoek van een week in de haven van Esqui maux zijn aangekomen. Mariniers op Curacao Het gistermiddag van Schiphol ver trokken KLM-chartervliegtuig met aan boord militairen dit in ver band met de door de regering geno men maatregelen ter versterking van de troepenmacht in Nieuw-Guinea is op Curacao aangekomen. Met gereedstaande bussen en le- gervrachtauto's werden zij direct naar de marinierskazerne vervoerd. Nog gisteravond zou het toestel met mariniers aan boord naar Nieuw- Guinea doorreizen. 9 Slot pag. 2 Sleutelposities Binnen 5 jaar kan West-Duitsland kernwapens maken Een woordvoerder van het minis» terie van Defensie in Bonn heeft een bericht van de „Daily Express" oveï Westduitse plannen voor produktie van kernwapens een volkomen ver* zinsel genoemd. Volgens het bericht zou het Westduitse ministerie van Defensie laten onderzoeken of de Bondsrepubliek „wanneer zij daartoe gedreven zou worden" eigen kernwa pens en dragers daarvoor zou kun nen maken. Het resultaat zou ge weest zijn de conclusie dat West- Duitsland binnen vijf jaren een aan zienlijke hoeveelheid waterstofbom men en andere kernwapens zou kun nen produceren. Soekarno verklaart: Begrotingstekort 2880 miljoen Indonesië zal dit jaar een begro tingstekort hebben van een bedrag ter waarde van 2880 miljoen gulden, zo heeft president Soekarno meege deeld. De regering is van plan krach tige maatregelen te nemen om de uitgaven te verminderen, inflatie te beteugelen en de hoeveelheid geld die in omloop is, te verminderen. De inkomsten voor dit jaar wer den geschat op ongeveer 4760 mil joen gulden en de uitgaven op ca. 7640 miljoen. Het tekort zou gedeeltelijk gedekt worden door de Nationale Ontwik kelingsbank die ongeveer 940 miljoen zou bijdragen. President Soekarno deelde mee: ,.Ik kan verzekeren dat de regering samen met het Indone sische volk haar zware taak ter be vrijding van West-Irian dit jaar zal uitvoeren". Het Newyorkse blad „Daily News" heeft in een exclusief artikel ge meld, dat zanger Eddie Fisher, echt genoot van Elizabeth Taylor, zich voor een behandeling heeft laten op nemen in een psychiatrische inrich ting, na de mislukking van zijn hu welijk. Volgens het blad had Fisher een zenuwinzinking gehad en was hij daarna overgebracht naar een par ticuliere inrichting te New York, waar hij door twee psychiaters werd behandeld. Fishers impresario, Milt Bracksto- ne, heeft het bericht bevestigd. „Er is niets ernstigs met hem aan de hand", verklaarde hij echter. Volgens Blackstone had Fisher zich in het ziekenhuis laten opnemen voor een rustkuur van enkele dagen. „Hij voelde zich niet goed en heeft dit al meer gedaan". De Daily News had verklaard, dat Fisher was ingestort, vier dagen na dat hU uit Rome was teruggekeerd, waar zijn echtgenote de rol van Cleopatra speelt in de gelijkluidende film. Haar naam is de laatste tijd aan die van de acteur Richard Bur ton gekoppeld, die samen met haar in de film optreedt. door leger bezet In Argentinië heeft een junta (militair comité) van drie man de macht aan zich getrokken. President Frondizi wacht op zijn arrestatie, aldus deelde de voor zitter van diens partij, Garcia, vandaag mede. De opperbevel- Percentages Aantal stemmen Namen Staten Kamer Staten Staten Kamer Staten Partijen 1958 1959 1962 1958 1959 1962 K.V.P 32.88 31.60 32.39 1.899.020 1.895.853 1.954.251 P. v. d. A 28.65 30.36 29.92 1.654.396 1.821.145 1.805.707 V.V.D 12.21 10.03 658.388 732.630 605.302 A.R 9— 8.83 544.248 540.056 533.093 C.H.U 7.79 8.45 520.171 467.428 509.801 C.P.N 2.41 2.93 239.164 144.538 176.647 S.G.P 2.24 2.16 2.14 129.089 129.398 129.219 P.S.P 0.61 1.84 3.01 35.051 110.492 181.391 0.64 0.69 43.493 38.595 41.800 Overige lijsten 0.90 1.99 1.61 51.704 119.026 96.886 100. 100. 100— 5.774.724 5.999.161 6.034.097 Deze „overige lijsten" waren dit jaar de Prot. Chr. Groep in Noord-Brabant, de Samenwerkende Chr. Groep in Limburg de Chr. Nat. Volkspartij, de Nat. Unie, de Boerenpartij, de Vrije Burgers en de Wereld burgers. In 1959 waren het bovendien de Bruggroep, de Pos. Chr. Nat. Unie en in 1958 de Lijst Voogd. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op I januari j.l. 11.684.800. In de cijfers over 1958 zijn de stemmen van de IJsselmeerpolders niet meegerekend, omdat die niet aan de Statenverkiezing hebben deelgenomen. President Frondizi van Ar gentinië is afgetreden hebber van het leger, generaal Poggi, seinde vanochtend aan alle legerafdelingen, dat Fron dizi was afgezet. Gisteravond hadden troepen stellingen inge nomen op strategische punten van de hoofdstad Buenos Aires. Infanterie bezette de ambts woning van de president. Ook alle sleutelposities rondom deze ambtswoning, de Casa Rosada, werden door het leger bezet. (Ex-)president Frondizi heeft gis teren nog al het mogelijke gedaan om een staatsgreep te verhinderen. Hij was de enige kalme figuur te midden van koortsachtig overleg gende politici en militairen. Hij bleef ook kalm toen met machi negeweren gewapende soldaten de gewone paleiswacht vervingen. Ook het grote nationale radiostation in Buenos Aires werd door de militai ren onder toezicht geplaatst. De politie maakte gisteravond ge bruik van traangasbommen om een betoging uiteen te jagen. De betogers marcheerden door de binnenstad met Argentijnse vlaggen en onder het roepen van „houd stand, magere" (de bijnaam voor de niet bepaald corpu lente president Frondizi). De leiders van de Marine schijnen aanvanke lijk aan een bataljon mariniers op- Iracht gegeven te hebben ook Fron- dizi's particuliere woning in de bui tenwijk Olivos te bezetten, maar deze order werd later ingetrokken. De Ma rine maakte bekend, dat „Frondizi's persoon geërbiedigd zal worden". Reuter meldde hedenmiddag, dat president Frondizi in een marinevliegtuig naar het eiland Martin Garcia in de monding van de rivier La Plata is over gebracht. ADVERTENTIE vrijetijdsverf/ kwaliteifsverf EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP. grote doos 58 ctreuzendoos 115 ct Adet gratis Pipo masker Uit het Leidsch Dagblad van 30 Maart 1862: Onlangs is te Staphorst gedurende een volle week ter eere van een bruidegom ten huize van de bruid feest ge houden. Eiken dag kwamen nieuwe gasten. Tot voorraad waren opgedaan 600 beschui ten, 5 vaatjes fransche bran- deivijn en 30 pond rozijnen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1