Politieke leiders en pers over de uitslag Uiteenlopend oordeel Politiek in grafiek Koninklijke gasten -120- op 1 mei in liet Paleis op de Dain SAMENWERKING HET EERSTE GEBOD IN E.E.G.-TUINBOUW GUN GUN V KVP N L' PvjA CH, CPtf SGP P GPV Commentaar op verkiezingen Een-en-zestig officieren op Valkenburg beëdigd Grasvlakte ging in vlammen op Onrust en wrevel in tuinderskringen '46 '48 '50 'SI '54 '56 '58 '59 '62 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 MAART 1962 Hieronder laten wij een serie commentaren volgen op de uit slag der verkiezingen. Volgens de heer J. G. Suurhoff. voorzitter van de P. v. d. A., betekent de uitslag een duidelijke afkeuring van het beleid van het Kabinet-De Quay. Tegenover de afbrokkeling van de regeringspartijen heeft de P. v. d. A. slechts een geringe winst geboekt. De heer Suurhoff zei, dat de winst van de P. v. d. A. veel groter had kunnen zijn als de PSP niet aan deze verkiezingen had deel genomen. Naar zijn mening „betekent daarom de winst van de PSP helaas een verzwakking van de oppositie." De-voorzitter van de PSP, de heer P. A. Burggraaf, zeide verheugd te zijn over „de slag die is toegebracht aan de VVD". Hij noemde dit een gezond verschijnsel. De heer Burg graaf zei ten aanzien van de CPN dat de „kleine vooruitgang van deze partij" logisch te noemen is als een reactie op de politiek, die de laatste tijd gevoerd is vooral in sociaal op zicht. De voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, was zeer tevreden over de uitslag. Zij bevestigt volgens hem. dat de katholieke partij op nieuw een onaantastbaar en sterk bolwerk is gebleken. Met name was hij over deze uitslag verheugd, om dat deze kan worden beschouwd als een sterk bewijs van een breed ver trouwen van het katholieke volksdeel in het Kabinet-De Quay en met. name in het beleid van de ka tholieke ministers. De KVP-fractievoorzitter, dr. De Kort verklaart, dat de confessionele partijen zich gehandhaafd hebben, waarbij hij de „goede beurt" van de KVP verheugend noemde. „Na 2Jó jaar oppositie heeft de P. v. d. A. de kans gehad om haar positie te her stellen. een kans die ze bepaald niet heeft verwezenlijkt", aldus dr. De Kort. Over het verlies van de V.V.D. zei dr. De Kort, dat dit niet te verwon deren viel, gezien de enorme presta ties van vorige Jaren, waarop een terugslag volgens hem niet kon uit blijven. Tevens is daarmee volgens dr. De Kort duidelijk geworden, dat het beleid van het Kabinet-De Quay een duidelijk christelijk-sociaal ka rakter draagt. Dr. De Kort merkte tenslotte over het Nieuw-Guineabeleid op. dat dit door de P. v. d. A. tot de inzet van deze verkiezingen is ge maakt. „Duidelilk is gebleken, dat het katholieke Nederlandse volksdeel zich bij het gevoerde beleid van onze regering inzake Ned. Nieuw-Guinpa tevreden en gerust voelt", aldus dr. De Kort. Mr. Van Riel, ondervoorzitter van <?e V.V.D. zei: „Uit deze verkiezings uitslag zien wij, dat de V.V.D. tot zekere hoogte de prijs betaalt voor haar trouwe steun aan het kabinet- De Quay. t Niet zonder betekenis was het volgens mr. Van Riel, dat het aantal stemmen op de PSP sterk is toege nomen, zonder dat daar een dien overeenkomstig verlies van de P. v. d. A. tegenoverstaat. De heer Van Riel zei, dat hij de winst van de PSP niet zozeer toeschrijft aan het zojuist bekend worden van de extra defensiemaatregelen voor Nieuw-Guinea. Veeleer zou het succes van de P.S.P. moeten worden toegeschreven aan een gevoel van onbehagen in het algemeen (bevreesheid voor atoom dreiging e.d.). De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de C.H.U., dr. II. W. Tilanus, verklaarde, dat het hem gefrappeerd heeft, dat twee tenden- zen duidelijk gebleken zijn. De eer ste tendens noemde de heer Tilanus de teruggang van de V.V.D., hetgeen hij te verwachten noemde, „omdat de V.V.D. in 1959 een enorme sprong naar boven gemaakt heeft en daar na van oppositiepartij regerings partij is geworden". De tweede ten dens noemde de heer Tilanus de „belangrijke winst van de P.S.P. die hij eveneens te verwachten noemde, omdat volgens hem „niets mooier is dan de kreet: „socialisme zonder atoombommeo". Over de resultaten van de C.H.U. zei de heer Tilanus niet anders dan dankbaar te kunnen zijn. i Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, gewaagde van de op zienbarende stemmenwinst van de P.S.P.. hetgeen hij een opvallend verschijnsel in onze nationale poli- iek noemde, en voorts van de terug gang van de V.V.D. Hij kon niet beoordelen in hoeverre de Nieuw- Guinea-politiek van de regering een rol van betekenis bij de stembusuit slag heeft gespeeld en geloofde niet. dat de stemmenwinst van de P.S.P. is beïnvloed door de bekendmaking van de regering over het zenden van troepen naar Nieuw-Guinea. Veeleer gelooft hij, dat de bekende veroor deling van de atoombom bepaalde kiezers heeft aangetrokken. N. R. Crt.: (Lib.) Wat betreft het grote verlies van de V.V.D. vooral groot in de grote steden, in het bij zonder in Amsterdam en omstreken kan worden gedacht aan het vraagstuk van de ambtenarensalaris sen, maar eveneens aan de zaak- Van der Putten die immers de libe-1 rale minister Visser op de schouders is geschoven. Deze kwesties hadden 1 geen anti-V.V.D.-stemming mogen I verwekken, omdat de oorzaken elders lagen. Iets anders is het, dat de liberale ministers nogal eens pech hebben gehad en dat de liberale Tweede-Kamerfractie vaak te pas sief was. De manifestatie van een goede liberale geest op het partij congres te Leeuwarden is waar schijnlijk voor deze verkiezingen wat te laat gekomen. Het Vrije Volk (P. v. d. A.). Het meest verheugend van deze verkie zingsuitslag achten wij de verster king van de positie van de grote de- mocratisch-socialistische partij, de P. v. d. A. De uitslagen in de grote steden geven in het bijzonder ver trouwen in de toekomst. Het is te kenend, dat over het algemeen de P. v. d. A. da&r het sterkst groeit, waar de economische ontwikkeling de mensen zelfvertrouwen en geloof in de toekomst geeft Terecht hebben degenen die op de P. v. d. A. stem men. het gevoel, dat zij kiezen voor een partij die de toekomst met open oog tegemoet treedt en tracht de economische en technische ontwik keling de baas te blijven. Wij zien deze verkiezingsuitslag als een eerste afrekening Wij ver trouwen dat de volgende verkiezin gen een krachtige ondersteuning van het thans gegeven oordeel zullen zijn. Volkskrant (Kath.)In het libe rale kamp had al geruime tijd de mening post gevat, dat de V.V.D. na jaren van teruggang, nu weer in volle opmars was. Uit deze uitslag blijkt, dat die opmars echter al is gestuit. De V.V.D. is er bijzonder slecht afgekomen. De verkiezingen van gisteren blijven Statenverkie zingen. Maar de socialistische oppo sitie heeft zelf gewild, dat zij als een landelijke meningspeiling zouden worden uitgelegd. Dan moet de con clusie zijn, dat de kiezer het huidige beleid niet te licht heeft bevonden. Juist in deze dagen is ook het Nieuw-Guinea-beeld sterk in de aandacht gekomen. Het Nederlandse kiezersvolk heeft dit beleid met overtuiging onderschreven. Mocht Soekarno gehoopt hebben dat met deze verkiezingen de basis van het Nederlandse Nieuw-Guinea-beleid zou wegvallen, dan zal de uitslag zeker ook voor hem verrassend zijn. Het Parool (Soc.): De verkiezingS' succes voor de partijcombinatie, waarop de regering steunt, en dus evenmin een vertrouwensvotum voor het kabinet-De Quay; maar het ge val doet zich voor, dat de verschui ving per slot van rekening hoofdza kelijk ten goede is gekomen aan een kleine partij <de P.S.P.) die de grote oppositiepartij (de P.v.d.A.) in de praktijk meer afbreuk doet dan steunt. De regering heeft de P.v.d.A. te vrezen; niet de P.S.P., die ook met haar procentsgewijze grote stemmen winst geen serieuze bedreiging kan leveren voor het regeringsbeleid. Het liberale verlies komt niet on verwacht. Het was wel duidelijk, dat de V.V.D. haar grote winst van 1958 en vooral 1959 had te danken aan een combinatie van gunstige facto ren. welke zich niet zo licht op nieuw zou voordoen. Bovendien was de V.V.D. weinig gelukkig met haar ministers. De strekking van de verkiezings uitslag hoeft het kabinet-De Qauy niet al te zeer te verontrusten. De kans, dat dit ziin laatste jaar onge lukken uitzit, lijkt te zijn gestegen. Trouw (A.R.)Het is duidelijk, dat de uitslag een grote desillusie moet zijn voor de heer Burger en zijn partij, want als er een vernietigend oordeel over het kabinet-De Quay had moeten worden uitgesproken, dan zou de P.v.d.A. een enorme winst moeten hebben. Daarvan is echter geen sprake. In vergelijking met de kamerverkiezingen van 1959 is de P.v.d.A. achteruitgegaan. De Telegraaf (Onafh.): Het meest sprekende resultaat van de verkie zingen is ongetwijfeld het aanzien lijke verlies, dat door de VVD is ge leden. Terwijl nog één dag voor de ver kiezingen. als bevestiging van de ontwikkeling, die zich in geheel Europa voltrekt, een opinie-onder zoek in Engeland het uitermate ver rassende resultaat opleverde, dat de liberalen die slechts over enkele schaarse zetels in het Lagerhuis be schikken, een grotere aanhang bleken te bezitten dan de conservatieven en de socialisten, heeft de Nederlandse kiezer zich weer in sterke mate van en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki. Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. uzelf en uw gezin de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: jams vruchten- en groentenconserven ■n feest op uw dis VAN WAGENBERG-FESTEN N.V, HEUSDEN uitslag betekent zonder twijfel geen de VVD afgewend. i' y« .f»1 I* i e* V OM MM m V i —i Dat het Kabinet als geheel vrijwel ongehavend uit de strijd te voor schijn is gekomen, mag zij ongetwij feld zien als een instemming van het kiezerskorps met haar beleid, in het bijzonder met het actuele en uiterst belangrijke Nieuw-Guinea-vraagstuk. Deze conclusie wordt bevestigd, als wij in aanmerking nemen dat de ministers prof. J. E. de Quay en mr. J. M. A. H. Luns. die hun stempel op dit beleid hebben gedrukt, behoren tot de regeringspartij die de grootste stemmenwinst heeft geboekt. Alg. Dagblad (Onafh.): De partijen voor wie deze uitslag het meest te denken geeft zijn VVD en P. v. d. A. De regering kan zich. menen wij, zelfs ondanks het verlies van de VVD, nog redelijk gesterkt voelen door deze uitslag. De PSP mag zich erop voorbereid houden, volgend jaar met een misschien verdubbelde fractie de Kamer binnen te komen. RIJ VERKEER: Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen De vader van één van de marine officieren was zo trots als een pauw, toen hij gisteren op het vliegkamp Valkenburg de beëdiging bijwoonde. Elke keer als er in de grote ruimte van hangar 4 een commando weer klonk, verhief hij zich uit zijn stoel en ging ook in de houding staan. Hij was. evenals trouwens alle vaders, moeders, verloofdes en echtgenoten, van de te beëdigen officieren gevan gen in de zo volkomen andere sfeer van het militaire leven. De doffe klap na het bevel: zet af geweer, de vro lijke tonen van de Marinierskapel o.l.v. de kapitein der mariniers H. C. van Lijnschoten, de aankomst van de vlagofficieren, het alles was zeer im ponerend. Een-en-zestig maal klonk het plechtig: Ik zweer (beloof) trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgs tucht. Een korte knik van Schout by Ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard op 30 april a.s. een maaltijd aanbieden in het paleis op de Dam aan hoge Nederlandse autoriteiten. De gemeente Amsterdam biedi dit gezelschap vervolgens een feest in het Concertgebouw aan, waar een ontspanningsprogramma wordt gebracht. Bovendien is er een bal en een souper. Zo is vanochtend op een persconferentie in het Amsterdamse stadhuis medegedeeld. Op 1 mei worden in het paleis in Amsterdam 120 Koninklijke gasten uit het buitenland ontvangen, die in het Amstelhotel zullen logeren. Per rond vaartboot zal het hoge gezelschap die avond door de verlichte grachten naar het Rokin gaan, vanwaar men per auto naar het paleis gaat. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest plaatst de gemeente voor het paleis op de Dam een ver licht ornament met een doorsnee van 13 meter en met 84 masten. Tijdens de officiële rijtoer van het Koninklijk Paar wordt de gehele route met vlag gen en bloemen versierd. De jaarlijkse stadsilluminatie zal voor het feest gedeeltelijk vroeger worden ontsto ken. Een groot aantal objecten zal reeds 30 april, 1, 2, 3, 5 en 6 mei zijn geïllumineerd langs een door de Koninklijke gasten te bevaren route. Met ingang van Pinksteren zal dan het tweede deel van de feestverlich ting in gebruik worden gesteld. Met het oog op de rondvaart van de Koninklijke gasten zal het eerste deel van de verlichting zich uitstrekken langs de Amstel van Hogesluis tot Muntplein, de Herengracht van Am- stel tot Beulingsloot, Reguliersgracht, Singel en Rgkin. Ltz. Arts A. L. Jöbsis (Oegst- geest) legt de gelofte af. (Foto L.D./Holvast) Nacht A. N. baron de Vos van Steen- wijk en de officier stapte beëdigd terug in de rij van wachtenden. Tot de officieren, die werden beëdigd be hoorden ltz. VK II W. H. Lagerveld (Katwijk aan den Rijn)Ltz. VK II W. Taekema (Katwijk aan den Rijn) Ltz Arts II A. C. Jöbsis (Oegstgeest) Ltz. Ill H. W. v. d. Huyzen (Leider dorp) en Ltz. Ill Adm. P P. Ger- brands (Oegstgeest). B en W dekt kosten nat. zwemwedstrijd Het bestuur van de Alphense Zwemclub (A.Z.C.) heeft aan het ge meentebestuur een subsidie gevraagd in de kosten van de door hem op 25 juli in het openluchtbad „De Hoorn" te organiseren nationale zwemkam- pioenschappen over 1500 meter. De aan deze wedstrijd verbonden uitgaven worden door A.Z.C. ge raamd op f. 900. Verwacht wordt, dat de inkomsten slechts zullen bestaan uit de opbrengst der geheven entree gelden. B. en W. waarderen het initiatief van A.Z.C. en achten financiële me dewerking door de gemeente aan dit evenement verantwoord. Na inlichtingen te hebben inge wonnen bij de gemeente waar in 1961 de zwemkampioenschappen wer den verzwommen, zijn B. en W. van mening dat volstaan kan worden met een garantie van de gemeente voor de dekking van een eventueel tekort tot een maximum van f. 350. Omstreeks 5 uur gistermiddag is de brandweer gealarmeerd voor een vrij hevige brand op het bouwterrein langs de Energieweg in het haven gebied te Alphen aan den Rijn. Een grote hoeveelheid gedroogd gras bleek te hebben vlam gevat, doordat twee jongens van ongeveer negen jaar een partij oud papier op dat terrein in brand hadden gesto- I ken. Een oppervlakte van circa 1000 I m2 stond in brand. Toen er gevaar I bestond, dat een directiekeet in de vlammen op zou gaan, waarschuwde I men de brandweer. De nevelspuitwagen rukte uit en i spoedig waren de brandweerlieden het vuur meester. Zangers avonden in Oude Wetering en Leimuiden De Ring Leiden en omstreken van Chr. Zangverenigingen organiseert twee zangersavonden: op woensdag 4 april in de gereformeerde kerk te Leimuiden en op vrijdag 13 april in de gereformeerde kerk van Oude Wetering. Beide avonden beginnen om acht uur. Aan deze zangersavon den zullen vele koren uit de omge ving van Leiden deelnemen. Ltz. VK II W. Taekema (Kat wijk) legt de eed af. De samenwerking tussen de veilingen onderling, tussen de vei lingen en het centraal bureau, tussen het centraalbureau en de andere organisaties op het gebied van tuinbouw en handel, en tussen al deze organisaties en de overheid is het afgelopen jaar verstoord en op bepaalde punten zelfs verbroken. Een breuk, die in de kringen van het centraalbureau van de tuinbouwveilingen onrust en wrevel heeft veroorzaakt. „Er wacht ons veel werk" Deze balans maakte de voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, op in zijn rede, waarmee hij vanmorgen de algemene vergadering van deze organisatie in Den Haag open - de. Hij drong er op aan de ver- stoorde contacten te herstellen. I ..Op de weg. die voor ons ligt wacht ons veel werk, dat slechts in samenwerking tot een goed einde kan worden gebracht", was het commentaar van de heer Prins. „Persoonlijke gevoe lens mogen geen beletsel vor men bij het herstellen van de zo dringend noodzakelijke goede verstandhouding". Voor het overige was de rede van de heer Prins geheel gewijd aan de gevolgen voor Nederland van het ge meenschappelijk tuinbouwbeleid in de EEG. Hij had de indruk, dat er in het gehele Nederlandse tuinbouwor ganisatie-kamp een zekere ongerust heid heerste. Toch zal men bij de be paling van het nationale tuinbouw beleid Europees moeten denken. Het na te streven doel moet tweeledig zijn: in de eerste plaats moet de ver dere ontwikkeling van de EEG krach tig gesteund worden; in de tweede plaats moet getracht worden, met handhaving van een ruime export naar andere landen, avn de Euro- markt een zo groot deel te bezetten als maar mogelijk is onder de gegeven produktie-omstandigheden. De heer Prins stelde hierna verschillende on derdelen van het huidige nationale tuinbouwbeleid tegenover hettoekom- stige EEG-beleid. In dit licht bezien vond hij de zin van de bestaande Nederlandse teeltregeling uiterst twij felachtig. Gevaren Het gevaar, dat het handelspoli tieke beleid van de EEG protectionis tische trekken zal tonen, achtte de heer Prins allerminst denkbeeldig. Nederland heeft steeds een liberale handel nagestreefd. Zowel bij de in voer als bij de uitvoer van groente en fruit. Bepaalde EEG-landen kunnen zich echter moeilijk los maken van de ge dachte, dat de bescherming tegen de buitenlandse concurrentie voorwaarde is voor de instandhouding van hun nationale produkt. Een dergelijk in- voerpolitiek wees de heer Prins sterk af. Incidentele marktverstoringen kun nen, volgens de heer Prins, niet voor komen worden door middel van nor malisatie en gemeenschappelijke mededingingsregelen alleen. Verwacht moet worden dat in Brussel gezocht zal worden naar maatregelen, die de overschotten reeds bij de bron weg nemen. Het probleem van de markt verstoringen in Nederland al goed deels opgelost door 't stelsel van mi- nimumveilingprijzen heeft in Brus sel de gedachte doen opkomen aan een net van veilingen in de Euro- markt. Een gedachte, die niet geheel van gevaar is ontbloot. ROELOF ARENDSVEES. Hogere omzet veiling In de Pancratiuszaal wordt mor genavond de jaarvergadering gehou den van de Coöp. Bloemen-, Groen te- en Fruitveiling .Eendracht Maakt Macht". Uit het jaarverslag blijkt, dat in het jaar 1961 191 groente- en 317 bloemenveilingen werden gehou den. In 1960 waren deze cijfers resp. 196 en 308. Voor de bloemen was de hoogste weekomzet dit jaar weer in de paasweek van 26 maart tot 2 april n.l. f248.022,68. Evenals in 1960 werd de hoogste dagomzet weer een re cord, n.l. op Goede Vrijdag 31 maart werd uit de morgen- en avondvei ling tezamen een omzet bereikt van f 85.290,36 tegen f74.546.46 in 1960. Voor de groenten was de hoogste weekomzet van 14 tot 20 mei f201.715,20 (in 1960 f 242.657,29) en de hoogste dagomzwt op 19 mei met f46 841,59 (in 1960 f49.899,68). De opbrengst van de aangevoerde produkten is als volgt: Groenten f926.718.28 in 1960 f808 653.01; Fruit f843.550.13 in 1960 f869 017,92; Bloe men f3.696.919.41 in 1960 f 3 182 845 45. Totaal f5 467 187.82 in 1960 totaal f4.860.516.38. Aldus in totaal een ho gere omzet van f 606.671,44. Illllllllllllllllll VOETGANGERS: Het is verbode" oinnen dertig me ter van een zebrapad over te steken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11