KLAVERBLAD THEE voor verduistering van drie ton Zes jaar gevangenisstraf geëist Prof. dr. J. E. de Quay opent donderdag de Keukenhof iamerdehat over het voortgezet mderwijs kabbelt rustig voort Bussums raadslid voor de rechter iibke bezoekt Oostenrijk Schedel -15000 jaar - gevonden JOAN SUTHERLAND LIJDT CONSTANT ZWARE PIJNEN Goudgele geurige afschenk pgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 maart 1962 Derde blad no. 30615 Pony en ezel doodgereden (Van onze correspondent) De pony en de ezel van hotel De Buunderkamp te Wolfheze, die een grote aantrekkingskracht op de jeugd uitoefenden, en steeds onafscheide lijk waren, zijn ook samen de dood in gegaan. Het gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag bij het Streekziekenhuis in Bennekom. Het was al tweemaal gebeurd, dat de die ren samen 's nachts op de weg wa ren aangetroffen. De derde keer werd hen noodlottig. Op Rijksweg 12 (ArnhemUtrecht) werden zy 's nachts om kwart over een aange reden door de auto van de Griekse ambassadeur, die met drie kinderen en een chauffeur op weg was naar Den Haag. De auto werd zo ernstig bescha digd. dat een kraanwagen eraan te pas moest komen. De ambassadeur en de kinderen zijn later met een Duitse auto meegelift in de richting Utrecht. De ambassadeur was in Den Haag geruime tijd de overbuurman van de eigenaar van de Buunderkamp, mr. F. S. W.M. van Bouwdijk Bastiaanse. Pony en ezel zijn allebei 8 jaar ge worden. De dieren waren zo onaf scheidelijk, dat de één de wacht hield als de ander ziek was Hoewel het dus al eerder is voorge komen dat de dieren 's nachts wa ren uitgebroken, wordt niettemin re kening gehouden met de mogelijk heid van kwaadwilligheid. Zoals men zich herinneren zal schreven wij reeds na het concert van de beroemde 34-jarige Australische zangeres Joan Sutherland te Amsterdam, dat zy die avond hevig te lijden had van pijnen in de rug, verergerd door een val op het podium in de Antwerpse Opera. Thans wordt gemeld, dat de pijnen voortduren doordat een schijf kraak been in haar wervelkolom verschoven is. Zij wordt bij voortduring door artsen behandeld. Deze zouden haar geadviseerd hebben, voorlopig niet pieer te zingen. Ook heet het, dat zij zich uit het muziekleven zou moeten terugtrekken. Itan onze Weense correspondent) )e Westduitse Bondspresident bke brengt op het ogenblik in ge- schap van.zijn vrouw, zijn minis- van Buitenlandse Zaken Schrö- r en een aantal hoge ambtenaren ii officieel bezoek aan Oostenrijk, t bezoek draagt een bijzonder har- ijk karakter, omdat de betrekkin- 1 tussen de twee landen zeer goed Q, vooral op economisch en cultu- tl gebied. Meer dan 50 jaar geleden eft een legitiem Duits staatshoofd er het laatst Oostenrijk bezocht, melijk keizer Wilhelm II bij kei- Franz Josef in het jaar 1908. In een tafeltoespraak zei Ltibke: fschoon wij meer dan duizend jaar or een gemeenschappelijke ge- liedenis en een gemeenschappe- (e cultuur met elkaar verbonden tl geweest, hebben wij nu beseft t de handhaving van een eigen storisch gegroeid karakter de voor- larde is voor de blijvende goede trekkingen tussen deze twee nden". Bovendien sprak hij de ver. ichting uit, dat Oostenrijk aan- liting zal vinden bij een verenigd iropa en vooral bij de EEG op een mier, waardoor Oostenrijks poli- ike neutraliteit niet in gevaar >mt. Complicaties tussen West-Duits- nd en Oostenrijk bestaan er op het enblik niet, omdat de laatste eco- imische en vooral financiële vraag- Akken (regeling van pensioenen) aktisch zijn opgelost. Dit staats- zoek heeft dus alleen tot doel de eds bestaande goede betrekkingen versterken. Dit geldt ook in bij- ndere mate voor het aanstaande zoek van Koningin Juliana in mei instaande. laties hadden steeds meer tegenslag opgeleverd, waardoor verdachte niet meer in staat was de aan zijn cliën ten toegezegde hoge rente te beta len. Hij ging er vandoor, dronk op het Thorbeckeplein in Amsterdam te veel, veroorzaakte een aanrijding en werd voor een nacht ter ontnuchte- rin ingesloten in het politiebureau aan de Singel. Nog 4 gukleu De volgende dag ontdekte men pas dat de dronken man de gezochte procuratiehouder was, maar verdach te zat toen al in een taxi naar Brus sel. Vandaar ging hij per trein ver der naar Parys, waar hij het restant van zijn geld <fl. 3500) opmaakte. Met nog slechts fl 4 op zak meldde hij zich op 3 oktober by de politie in Zundert. Die vier gulden was dan alles, wat was overgebleven van de drie ton, die de man zich in zes jaar door allerlei manipulaties had toegeëigend Hy leende veel geld van cliënten van de Amsterdamsche Bank om het te beleggen tegen een hogere rente, dan een bank gewoonlijk uitkeert. Maar zijn speculaties leverde alleen maar grote verliezen op, waardoor hij tenslotte het ene gat met het andere ging stoppen. „Het delict is niet gegroeid uit we derrechtelijke, hoogstens onvoorzich tige handelingen", verklaarde ver dachte over zichzelf in een onder houd met de psycholoog dr. J. in 't Veld, die de verdachte in zijn rap port zeer begaafd noemde. „Hij heeft in alle opzichten geweten wat hij deed", rapporteerde dr. In 't Veld, die voorts meende dat verdachte niet is vrij te pleiten van zelfoverschat ting en dat hij de realiteit graag naar zijn hand wil zetten. Dit heeft volgens het psychiatrisch rap port, waarin de verdachte voor de verduisteringen en oplichtingen vol ledig toerekenbaar wordt verklaard, geleid tot zelfverleiding en zelfbe drog. Uit de rapporten bleek boven dien dat de procuratiehouder liever een muzikale toekomst had gekozen, maar dat hij door huiselijke omstan digheden gedwongen was geweest een werkkring bij de Amsterdam sche Bank te aanvaarden, Wel vier de hij zijn zilveren jubileum als kerkorganist. „Zijn werkgever had attenter moe ten zijn", betoogde de officier van Justitie in zijn requisitoir. „Eind 1959 heb ik de directie van de Am sterdamsche Bank persoonlijk reeds gewaarscnuwd tegen deze man, na dat ik in een civiele zaak had ver nomen dat verdachte privé een flink bedrag geld ter belegging in ont vangst had genomen" zei mr. H. G. van Everdingen. Hij resumeerde, dat de directie van de Amsterdamsche Bank in dit geval wel heeft ingegre pen, maar hij kon zich toch niet voorstellen dat het onderzoek niet verder is gegaan. „Waarom heeft men niet meer dingen nagevraagd?" zo vroeg de of ficier van Justitie, die meende dat een nader onderzoek had kunnen voorkomen, dat verdachte handelin gen ten nadele van cliënten van de A.B. zou gaan verrichten. Doorgegaan Overigens was mr. Van Everdin gen van oordeel, dat de gebrekkige controle bij de A.B. de schuld van verdachte niet minder maakt. „Bij dat onderzoek eind 1959 dacht hij, dat het spel reeds uit was, maar hij is rustig doorgegaan toen er niets gebeurde". Mr. Van Everdingen zei in zijn requisitoir voorts, dat de A.B. reeds vele slachtoffers, waaraan zij zich juridisch gebonden acht, schadeloos heeft gesteld. De Bank acht zich evenwel ook moreel gebonden aan de overige slachtoffers, aldps de of ficier van Justitie. Volgens mr. Van Everdingen vor men de tien ten laste gelegde geval len van verduistering cn oplichting slechts een bloemlezing uit een gro tere reeks, waarmee in totaal ruim drie ton gemoeid was. Hij noemde het afschuwelijk, dat een man van aanzien als verdachte, die raadslid en lid van de synode van de Evang. Lutherse Kerk was, zo schromelijk misbruik heeft gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. De raadsman mr. J. H. Jonker, was het daarmee niet eens. Naar zijn mening zijn vele cliënten naar verdachte toegekomen. „Deze man behoefte geen moeite te doen om ver trouwen te krijgen. Van zijn jeugd af had hij dat reeds", zei mr. Jon- Onze Londense correspondent meldt echter, dat zij dit laatste ten- stelligste ontkend heeft. Zij heeft echter van haar Australische tour- neé moeten afzien, omdat zij niet kan zitten, zodat vliegtuigreizen uit gesloten zijn. Joan Sutherland zou in 23 Australische steden optreden. Het zou het eerste bezoek zijn aan haar vaderland, dat zij elf jaar geleden verliet. Voorlopig zal de zangeres het heel kalm aan moeten doen. Joan Suther land is echter wel van plan in april en mei in Milaan op te treden .waar zij acht maal in opera's zal zingen. Daarna zal zij het operatoneel niet meer betreden voor december, wan neer zij in de Scala zal zingen. In januari gaat zij naar Amerika, waar zy slechts eenmaal per week zal optreden. De zangeres heeft al drie jaar last van rugklkachten. In een interview met de Daily Mail zegt zij tijdens haar reis van Antwerpen naar Am sterdam verschrikkelijk geleden te hebben. Wij hebben tijdens het Am sterdamse concert persoonlijk kun nen constateren, hoe moeilijk zij naar het podium wandelde en de trap weer uiterst voorzichtig afliep. Joan Sutherland zal binnenkort zes weken absolute rust nemen en een speciale medische behandeling ondergaan. Na afloop daarvan zal men moeten afwachten hoe haar conditie is. Enkele Londense kranten schrij ven nog, dat Joan Sutherland lydt Oost-West-gesprek over de ruimte Amerikaanse en Russische ruim tedeskundigen zijn gisteren begon nen met de eerste van een serie in formele en verkennende besprekin gen, die de weg zullen moeten ba nen voor latere samenwerking tus sen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie bij de exploratie van de ruimte. Voor de bijeenkomst begon, ver klaarden de Amerikaanse en Russi sche delegatieleiders, resp. het on- derhoofd van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart dr. Hugh Dryden en de Russische pro fessor Anatoli Blagonravow optimis tisch te zijn wat betreft het berei ken van enigerlei vorm van over eenkomst. ker, die te kennen gaf dat zijn cliënt in moeilijkheden is geraakt door het lage salaris dat hij verdiende en de maatschappelijke positie die hij in Bussum bekleedde. Uitspraak 10 april. Joan Sutherland als Lucia In Lucia di Lammermoor aan een ernstige vorm van arthritis en citeren een verklaring van haar secretaris Walter Price, die gezegd zou hebben, dat een van haar rugge- wervels onder aan de wervelkolom volledig is afgeschaafd, waardoor de constante pijnen veroorzaakt worden, In ieder geval is hier sprake van een tragedie... Van Cro-Magnontype (Van onze correspondent) By het grindbaggeren in de Maas by Roermond is een gedeelte van een menselyke schedel gevonden, waar» van de ouderdom na wetenschappe lijk onderzoek wordt geschat op 15.000 jaar. Dit zou betekenen dat de in Roermond gedane vondst, de schedeldak, het oudste menselijk fos siel is dat ooit in Nederland werd ontdekt. Wel werd enkele jaren ge leden in de Zeeuwse wateren een on derkaak gevonden die mogeiyk af komstig zou kunnen zyn van een z.g. Neanderthaler, welk type mens in de eerste helft van de laatste ys- tyd. ongeveer 60.000 jaar geleden, leefde. Zekerheid hieromtrent is echter niet verkregen. Het bij Roermond gevonden fossiel zou stammen uit de laatste periode van de laatste ijstijd. De vondst werd gedaan door een jongeman die zich in het bijzonder voor oudheidkundige vondsten interesseert. De lector in de fysische antropolo gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. J. Huizinga, heeft de schedel in samenwerking met drs. C. J. Overweel van het museum voor Geologie en Mineralogie te Leiden aan een onderzoek onderworpen. Toen kwam vast te staan, dat het schedeldak een ouderdom moet heb ben van ongeveer 15.000 jaar, Dit werd bepaald na een róntgenogra- fisch onderzoek van het fluor-gehal. te. Men meent de schedel te kunnen onderbrengen by het Cro-Magnon type. Dit type mens, waarvan reeds in 1868 vondsten werden gedaan in Zuid-Frankrijk, is volgens oudheid kundigen duidelijk te onderscheiden van het Neanderthaler-type. De ge vonden schedel vertoont wat vorm betreft veel overeenstemming met die van de huidige mens. PRINS BERNHARD BIJ OPENING STAALFABRIEK De directie van een in Mexico door Stork Werkspoor, de nationale ijzer, en staalindustrie van de V.S. en het Zwitserse Wormser Concern gevestigde nieuwe staalfabriek heeft te Mexico City meegedeeld, dat Prins Bernhard op 4 april de officiële ope ning van het bedrijf door president Mateos zal bijwonen. Carrière in gevaar? Zij zal het halm aan moeten doen )e socialist dr. Tans benaderde t wetsontwerp van een andere ut dan zijn voorganger. Volgens m zou er onvoldoende rekening i gehouden met „de maatschappe- e en pedagogische uitdaging van ze tijd". Een land als Zweden zou t dat betreft verder zijn dan wij. nister Cals kreeg van de heer Tans il kritiek te horen over dé wijze arop hij zou zyn omgesprongen t de brugjaargedachte. De be- idsman zou zijn eigen voorstel ge zwaaide en zitting had in de ge meenteraad, was verduistering, op lichting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Deze omvangrijke fraudezaak werd vorig jaar ingeleid door het bericht over de mysterieuse verdwijning van de procuratiehouder. Dat was op 19 september, toen de man „in opge wekte stemming", zoals zijn familie leden, toen verklaarden, per auto Bus sum had verlaten en niet was terug gekeerd. Maar gisteren bleek, dat verdach te verre van opgewekt was. „Het was het begin van het einde", zo verontschuldigde hij zich voor een eveneens ten laste gelegd geval van het rijden onder invloed (waarvoor een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid werd geëist). Zyn specu- Wanneer men thans door de bollenstreek rijdt is er nog niet veel te zien van de kleuren pracht op de akkers. Hier en daar kan men een veldje krokus sen bewonderen, maar daar blijft het bij. De hyacinten, narcissen en tulpen en al die andere bolbloemen zijn nog verborgen in de aarde en wach ten erop, dat de lente zich in mildere vorm aandient dan thans het geval is. Ook in de Keuken hof, die vorig jaar om deze tijd al een symfonie van kleuren was, zijn de bloemen nog niet uit de grond te voorschijn ge komen. Alleen in de kassen kan men het hart ophalen aan de bloemenpracht. Tulpen niet welluidende namen als de koningin van Sheba en Sophia Loren staan in volle bloei en de vele dikke groene knoppen houden een belofte in voor de komende weken. Hoewel er in de prachtige tuin van De Keukenhof dus nog niet veel an ders te bewonderen is dan beelden van Engelse en Nederlandse beeld houwers zal deze nationale bloemen tentoonstelling in Lisse toch morgen middag geopend worden Minister president prof. dr. J. E. de Quay zal, als dringende ambtsbezigheden hem niet verhinderen, deze plechtigheid verrichten. Burgemeester mr. Th. L. M. de Graaf, die voorzitter van de stichting De Keukenhof is. vertelde, dat de gemeente Katwijk zich ook aangeslo ten heeft, bij de zeven bollengemeen- ten. die jaarlijks het bloemenfestijn voorbereiden. Men heeft dit jaar weer grote plan nen. Zo is men nu reeds da-uk bezig met het treffen van voorbereidingen voor het bloemencorso dat gehouden zal worden op zaterdag 28 april. Er zullen aan dit corso 28 praal- en 4 luxe wagens deelnemen. Dit corso zal zoals gewoonlijk, be ginnen by de Uiver in Sassenheim, vanwaar om elf uur 's morgens wordt vertrokken om via Lisse en Hillegom naar Bennebroek te rijden. Daar van daan zal de stoet, na een rustpauze va.n tien voor twee tot drie uur, weer terugkeren «naar het centrum van Sassenheim. De prachtig met vele duizenden bloemen versierde wagens zullen daarna naar het Hollands Bloembol lenhuis rijden, waar ze zondag 29 april en maandag 30 april te bezich tigen zyn. Deze expositie van .de wagens na het corso is iets nieuws. Het wordt ook reeds gedaan in Zundert waar op de eerste zondag van september jaarlijks het corso door de straten van dit dorp trekt. Het zal ook moge lijk zijn de wagens op de dag voor het corso dus vrijdag 27 april te bezichtigen. Daartoe zullen in de nacht van donderdag op vrijdag vele bloemstekers en vakmanbinders on der hoogspanning werken om de wagens te voorzien van veelkleurige Donderdag zal in Lisse de nationale bloemententoonstelling Keukenhof" worden geopend. Mr. Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse en voorzitter van Keukenhof, tussen de tulpen. Mr. de Graaf, de Indonesië- expert van de KVP, had ondanks zijn drukke beslommeringen tijd gevonden om iets van de lente te proeven. bloemen. De expositie wordt gehou den in de veiling HBG te Lisse. Overal in de bollenstreek zullen in de week voor het corso fraaie bloem- mozaïeken worden uitgelegd. Deze mozaïeken zullen in plaatselijk ver band op de middag vóór het corso worden gekeurd in Lisse. Sassenheim en Noordwijkerhout. (in Hillegom op 21 april) en in streekverband in de morgenuren op de dag van het corso. Dit jaar zal Noordwijk ook getooid zijn met mozaïeken. In vele bollengemeenten zullen fes tiviteiten worden georganiseerd. Zo komt Noordwyk natuurlijk weer met de internationale Tulpenrally, die van 7 tot 12 mei georganiseerd wordt, in Hillegom worden bloembollenwan deltochten gehouden, Lisse en War mond brengen een kindercorso en voorts zyn er tuin- en mozaïekwed- stryden in verschillende plaatsen. tenschappelijk selectiemiddel hebben, aldus de soc. spreker, die verder o.m. nog aandacht besteedde aan het probleem van de tienduizenden kin deren, die elk jaar „blijven zitten". Dit is volgens hem een ernstig fi nancieel en maatschappelijk vraag stuk. Tegenstelling Drs. Vermeer (PvdA) sprak over de zg. maatschappelijke organen (or ganisaties van ouders, leraren en schoolbesturen) die bij onderwijsza ken zouden kunnen worden inge schakeld. Vooral in kringen van de KVP leeft de wens hiertoe nogal sterk. De heer Vermeer achtte het gevaar aanwezig, dat door deze orga nen een onwezenlijke tegenstelling tussen overheid en maatschappij zou ontstaan. De situatie zou helemaal vreemd worden als deze organen een publiekrechtelijk karakter zouden krijgen: zij zijn dan immers zelf een stukje overheid geworden. Hoe is dat te rijmen met de wens naar over heveling van taken van de overheid naar de vrije maatschappij? Boven dien hebben zulke PBO-organen geen verantwoordingsplicht, zodat wellicht de onderwijsvrijheid straffeloos kan worden beknot. Ook de heer Van Bennekom (AR) had zich tegen de bepaling over de maatschappelijke organen verzet. in onze parlementaire redacteur) log steeds is het sprekerslystje by „mammoetdebat" in de Tweede ner niet uitgeput. Het was oor- onkelijk de bedoeling geweest, dat eren als laatsten de heren Lank- st (PSP) en Van Dis (SGP) hun it over de algemene aspecten van wetsontwerp op het voortgezet lerwys zouden laten schijnen, ordat evenwel werd besloten, reeds liddags om halfvyf een eind aan openbare vergadering te maken :gens de commissievergadering r Nieuw-Guinea) konden gisteren chts drie sprekers aan de beurt oen. Het onderwijsdebat wordt jende week dinsdag voortgezet. De i sprekers van gisteren waren de en Van Bennekom (AR). Tan en rmeer (beiden PvdA). Indanks zijn waardering voor de i het ontwerp bestede arbeid ont- kelde de Anti-Revolutionaire af- aardigde vrij verstrekkende be- tren. Zo voorzag hij moeilijkheden eekschool zal volgens hem het ma- (middelbaar algemeen voortgezet lerwijs). Als voorportaal voor de eekschool zal volgens het het ma- weinig aantrekkelijk zyn. De af- affing van het Frans in de zg. igklasse van het mavo kan ten- tte leiden tot het gevaar van •ansloze" onderwijzers. De minis- schynfc het Frans als een Asse- fster te willen behandelen. De nnen met het atheneum en het nnasium konden bij de heer Van nnekom evenmin geestdrift wek- Begaafde kinderen worden op manier gedwongen langzamer te :ken dan ze kunnen. Al met al nd de heer Van Bennekom het nenpersen van vele uiteenlopende :ken van voortgezet onderwijs in wet schadelijk. Uitdaging Als procuratie houder speculeren met andermans geld De officier van Justitie by de Amsterdamse rechtbank, mr. H. G. Everdingen heeft een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van het voorarrest geeist tegen een 51-jarige Bussumse procuratiehouder, die van 1955 tot 1961 zyn werkgever de Am sterdamsche Bank voor drie ton be nadeelde door gewaagde speculaties met geld van cliënten. De procura tiehouder, die op de effectenafdeling van het Bussumse bykantoor van de Amsterdamsche Bank de scepter THEEHANDEL LEIDEN Minister Cals had af en toe een verfrissende dronk nodig tijdens de gisteren hervatte Ka merdebatten over de Mammoet wet. weid hebben aangedaan door naast het brugjaar toch nog het toelatings examen als selectiemiddel voor het voortgezet onderwijs te handhaven. Wat het gymnasium betreft zou bovendien de mogelijkheid bestaan, het brugjaar overboord te zetten, wat dr. Tans betreurde. Over het gymna sium gesproken: de betekenis ervan moet niet worden onderschat, maar toch is het de vraag of de oude talen werkelijk zo'n grote waarde als we- 4» HET KLAVERBLAD

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5