Hoe zal onze regering de troepen vervoeren? Mr. J. R. H. van Scliaik ten grave gedragen AGENDA Goloeb heeft gewoon heimwee hij verlangt naar zijn vrouw Mr. De Zaaijer kwam tot conclusie: Al lang JOUHAUD binnen 2 weken voor rechters Koninklijke gasten naar Keukenhof Adenauer over de oostgrens i MET EEN ENKEL WOORD fl LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 MAART 1962 Vervolg van pag. 1 9? „Denkt u, dat Goloeb voor deze kwestie in Rusland nog gestraft zal worden?", vroeg een verslaggever aan één van de op Schiphol aanwe zige Rassen. „Ik denk het niet", luidde het antwoord, „onder het vorige regime Wel, maar nu geloof ik dat dat niet meer gebeurt". Dezelfde vraag was een half uur tevoren ook reeds aan mr. De Zaaijer gesteld. Ook de procureur-generaal had tijdens zjjn lange gesprek met Goloeb dit probleem aangesneden. „Ik vertrouw op een liberalisatie van het- regime", zo had Goloeb hem toe vertrouwd. „Ik hoop, dat men my zal begrijpen. Ik wil weer in Rusland wonen en werken voor mijn eigen landgenoten, ook in wetenschappelijk opzicht". Bij dit drie uur durende on derhoud, dat in het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gevoerd, kreeg Goloeb volgens mr. De Zaaijer alle gelegenheid zijn hart uit te stor ten. Er waren geen Russen by aan wezig. Reeds geruime tyd voerde Goloeb via de procureur-generaal en volgens de laatste af en toe ook door bemid deling van de Russische ambassade correspondentie met zyn vrouw in Rusland. „De verhouding tussen het echtpaar Goloeb is altijd byzonder goed geweest", verklaarde de procu reur, „Dat was my in oktober jJ. al opgevallen. Hy heeft de laatste tijd ook een paar maal met zijn vrouw getelefoneerd. Zonder twyfel verlangt hy ook naar haar terug". De procureur-generaal wilde zich tegenover de pers op Schiphol niet uitlaten over de vraag of Goloeb dankzij zijn wetenschappelijke ar beid wellicht thans beschikt over ge heime gegevens van het kernonder zoek. Dat Goloeb in de afgelopen maanden verbonden is geweest aan een Chemisch Laboratorium in Delft, waar hij zou zyn ingeschakeld by het onderzoek naar de bestrydings- mogelykheden van schadelijke ge volgen der kernbestraling, zeide de procureur niet te weten. „Over zijn wetenschappelijke arbeid heb ik met hem niet gesproken". Gevraagd, waarom hy de moeite nam om naar Schiphol te komen wanneer hy ervan overtuigd was dat Goloeb uit vrye wil naar Rusland wenste terug te keren, zei mr. De Zaaijer: „Wel geloof ik, dat er geen bijzondere druk van Russische zyde op Goloeb is uitgeoefend, maar hy is een gepassioneerd man en ik acht te het niet helemaal uitgesloten, dat hij op het laatste moment nog van gedachten zou veranderen. Mocht hij zich plotseling willen bedenken, dan wilde ik ter plaatse aanwezig zyn om bij eventuele moeilykheden terstond zelf te kunnen ingrijpen". Daarom hield de procureur ook het paspoort van Goloeb in zyn zak tot op het pioment dat deze de vliegtuigtrap besteeg. (Van onze Paryse correspondent) Om de ernst van zyn instructies nadrukkeiyk te demonstreren, heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, de gerechtelijke en militaire autoriteiten gelast, dat de zondag gegrepen ex-generaal Jou- haud binnen twee weken voor zyn rechters moet verschynen, om zich voor zyn misdaden als leider num mer 2 van de O.A.S. in Algerije te verantwoorden. De president had gisteravond, evenals premier Michel Debré en de ministers van Justitie en Oorlog, het gebruikelyke decreet al ondertekend Zodra Jouhaud binnen de wettelyke termyn. die vandaag afloopt een ad vocaat 'zal hebben gekozen, kan de datum worden bepaald voor de zit ting van het byzondere militaire ge rechtshof, die ten behoeve van deze voormalige adjudant van O.A.S.-lei- der Salan is voorzien. Op de uitspraak van dit tribunaal dat vorig jaar voor de militaire aan stichters van de putsch van Algiers waartoe Jouhaud toen ook al behoor de, werd opgericht, is geen hoger be roep mogelijk. Zoals bekend is Jouhaud in ver band met zyn aandeel aan die vori ge staatsgreep al by verstek tot de doodstraf veroordeeld. Het komende proces zal dan ook voornamelyk handelen over zijn la tere gedragingen, waardoor hy er o.a. mede verantwoordeiyk voor is dat vorige week in zyn „sector", Oran, het bloed van Franse soldaten heeft gevloeid. Met het oog op dat dubbele strafregister Ujkt het on- waarschynlyk dat Jouhaud de zwaarste straf zal kunnen ontlopen. Alleen door de gratie van de presi dent zou de ex-generaal nog aan het vuurpeloton kunnen ontkomen. Gevechtseenheid Indonesiërs op eiland Waigeo Het gouvernementsvoorlichtings bureau heeft van de commandant strijdkrachten, schout-bij-nacht L. Reeser, vernomen dat een eenheid mariniers, waaraan mobiele politie was toegevoegd, in het uiterste wes ten van het eiland Waigeo (waar vo rige week Indonesiërs waren geïnfil treerd) op een goedbewapende Indo nesische gevechtseenheid van 30 man was gestoten. De Indonesische mili tairen onttrokken zich aan het vuur gevecht dat ontstond, met achterla ting van een aantal pakken munitie en levensmiddelen. De Nederlandse militairen zetten de opsporing voort. Van deze zyde wordt er op gewe zen dat uit de activiteiten van de af gelopen dagen gebleken ls, dat het hier niet meer incidentele infiltraties betreft van entousiaste Indonesiërs maar van goed opgezette landingen van Indonesische militairen. Het Russische ambassadepersoneel op Schiphol had rekening gehouden met de mogeiykheid dat Goloeb geen gelegenheid zou krygen een verkla ring af te leggen voor de Nederland se pers. Nadat mr. De Zaayer zijn toestemming daartoe geweigerd had en Goloeb in de bus was gestapt, reikte een der ambassadeleden een in het Russisch gestelde verklaring uit, die op een Russische schryfma chine met doorslagen was getikt. Een vrye vertaling daarvan luidt als volgt: „Ik. A. Goloeb wil voor de Ne derlandse pers het volgende ver klaren: een half jaar geleden vroeg ik politiek asiel in Nederland, om dat ik de verkeerde indruk had dat de toestand in de wereld der bour geoisie my meer vryheid zou ge ven voor myn wetenschappelijke arbeid. Maar myn aanwezigheid in Nederland heeft my ervan over tuigd dat men mij hier poogde te gebruiken om inlichtingen te krij gen over de Sowjet-Unie en dat men voorts poogde mij hier weten- schappelyke arbeid te laten ver richten. die onder de huidige po litieke situatie tegen de belangen van mijn eigen volk indruiste. Daarom heb ik besloten uit eigen wil naar de Sowjet-Unie terug te gaan, ten einde met myn eigen werk aan te tonen dat ik alsnog nuttig en bruikbaar kan zyn voor myn eigen volk. Ik ben tot de con clusie gekomen dat de zogenaamde vryheid van wetenschappelijke on derzoekingen in het Westen alleen ten behoeve van hen wordt verricht, die werken in het belang van de heersende klasse". Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen woensdag 2 mei in de Keu kenhof te Lis§e ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest vele koningen, koninginnen en prinsen ontvangen. Tot de 11(0 gasten van ons konink lijk paar zullen behoren koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, het Belgische en het Deen se koningspaar, de koning van Noorwegen en andere regerende vorsten. Zij zullen de lunch gébruiken in het restaurant van de Keukenhof en een wandeling van ongeveer drie ktoar- tier maken. In de middaguren zal het koninklijk gezin ook de prinsessen zullen aanwezig zijn aan tweehonderd Nederlandse gasten een thee aan bieden. Het koninklijk bezoek zal van twaalf tot vijf uur duren. Op een gereserveerd gedeelte na zal de bloementuin voor de bezoekers toegankelijk blijven. 9 Vervolg van pag. 1 Een van de vele vragen, die zich opdringen bij het lezen van het regeringsbesluit om marine schepen en troepen naar Nieuw Guinea te zenden, is die van het vervoer. De onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Dolfijn" en de onderzeebootjagers „Limburg" en „Groningen" zullen hun weg naar Nieuw-Guinea wel weten te vinden. Maar hoe wil Neder land mariniers en militairen vervoeren indien de medewer king niet wordt verleend voor eventuele tussenlandingen? Het ïynvliegtuig via Tokio zal voorlopig wel blyven vliegen. Ook gisteravond om negen uur is weer een K.L.M.-toestel met een aantal „militairen-inburger" vertrokken. Wie men in Den Haag ook bena dert in kringen van ingewijden, het antwoord biyft steeds „geen com mentaar" of „dat kunnen we u niet (Van onze correspondent in Bonn) De buitenlandse politiek der Bondsrepubliek is onveranderd. De Duitse hereniging blyft ons centra le doel. De Oder-Neisse-grens is niet de oostgrens van Duitsland, zolang geen vredesverdrag is gesloten. Dat schryft Bondskanselier Adenauer aan de voorzitters van de bonden van verdrevenen uit Silezië, Oost- Pruisen en Pommeren, die zich tot Adenauer hadden gewend naar aan leiding van de zaak-Kroll. Zoals be kend zou een van de omstreden denkbeelden van ambassadeur Kroll zyn geweest, dat de Bondsrepubliek do Oder-Neisse-linie als Duitse oost grens en Poolse westgrens moest er kennen. Adenauers brief werd gisteren ont vangen en meteen gepubliceerd. Mi nister van Defensie Strauss, juist herrezen van een vry langdurig ziekbed, heeft in de „Politisch-sozi- ale Korrespondenz" betoogd, dat de gevolgen van de tweede wereldoor log ten aanzien van de landen van Europa ook politiek moeten worden geliquideerd. Volgens Strauss maakt juist de enorme bewapening van Oost en West het mogelyk, dat vreedzame regelingen met Rusland worden getroffen. Oorlog is niet lan ger een middel der politiek, aldus de minister, die meent dat het vooral zaak is de Russen ervan te overtui gen. dat zy hun communisme niet door een opmars naar de Atlantische Oceaan kunnen verwezenlyken. Uit rusting van de NAVO met kernwa pens speelt hierby een beslissende rol, zo schryft Strauss, van wie be kend is dat hy steeds hamert op het thema: kernwapens voor alle NAVO-strydkrachten. Cubaans vliegtuig verongelukt: 22 slachtoffers By de Cubaanse kust is gister avond een Cubaans verkeersvlieg tuig in zee gestort: 22 mensen kwa men om het leven. Radio-Havanna meldde, dat het toestel van het vliegveld van San tiago de Cuba is opgestegen was en op weg was naar Havanna. Een paar minuten na de start stortte het by de ingang van de baai van San tiago in zee. Men heeft geen spoor van het vliegtuig gevonden. Aan boord bevonden zich 18 passagiers, drie bemanningsleden en een bewa ker. Boete voor directeur Carita-lotto De rechtbank te Maastricht heeft het vonnis van de kantonrechter te Heerlen met betrekking tot een lo- terljwetovertredlng door de nationa le vereniging Caritas te Heerlen be vestigd en de directeur van deze ver eniging, de heer M. G. Hermes, conform veroordeeld tot f. 100 boete of 20 dagen hechtenis. De inbeslag- genomen inleggelden van de omstre den Caritasgetallenlotto, tot een be drag van ruim f. 50.000, zullen aan Caritas worden teruggegeven. De rechtbank aanvaardde niet het verweer van verdachte, dat de deel name aan de Caritaslotto vry zou zyn. Slechts één op de duizend deel nemers maakte, geen gebruik van de formulieren met een gulden zegel. zeggen". Dit. is ook wel begrypelyk, want het zal de regering zeker niet gemakkelyk gevallen zyn een oplos sing te vinden voor de uitvoering van het nu bekend gemaakte be sluit om versterkingen naar Nieuw- Guinea te zenden. Kritiek van de „New York Times" De „New York Times" levert kri tiek op de rol van Indonesisë by de NederlandIndonesische besprekin gen over Westelijk Nieuw-Guinea. Het blad schryft dat het feit dat de nieuwe Indonesische infiltraties samenvielen met de besprekingen „een slechte indruk maakt wat be- I treft het goed vertrouwen waarmee de Indonesiërs de besprekingen be gonnen. Het wekt daarom geen verbazing dat de besprekingen zyn onderbro ken vooral nu het Indonesische standpunt zoals op de bijeenkomst verklaard werd, slechts een eis was tot overdracht van het omstreden gebied aan Indonesische controle. De Indonesiërs schijnen nog ge neigd te pogen onvoorwaardeiyke be zetting van Westelijk Nieuw-Guinea te verkrygen door het gebruik van bedreigingen, politieke manoeuvres en daden van agressie. Zelfs als de Nederlanders zouden wijken voor dergeiyke tactiek het geen, als wy de Nederlanders ken nen, onwaarschijnlyk is zou het resultaat niet noodzakeiykerwys een vreedzame regeling zyn. De pogingen van West-Papoea- leiders om een anti-Indonesische ver zetsbeweging te organiseren die de steun van alle Papoea's zou vragen zowel in Australische als in Ned. Nieuw-Guinea is een aanwijzing van toekomstige moeilijkheden inge val van een Indonesische overname", aldus de „New York Times". GOUVERNEUR PLATTEEL VOOR DE RADIO De gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea. dr. P. .1. Platteel, heeft een radiotoespraak gehouden waarin hij aanhaakte aan de brief van minister president De Quay aan de Tweede Kamer. Hij zei: „Als na de opsom ming van de agressieve taal en da den van Indonesië de regering in die brief' verklaart dat zij daarvan met stijgende verontwaardiging heeft kennisgenomen, dan worden daarmee precies ook uw en mijn gevoelens weergeven. Het spreekt voor mij vanzelf dat agressieve daden by de inwoners, die immers op de meest directe wijze bij gebracht. Daartegenover deed het een ieder goed dat onze paraatheid de verschillende schandelijke aan slagen op niets hebben doen uitlo pen. De krijgsmacht bleek ons ver trouwen waard; de politie functio neerde naar verwachting en de me dewerking van de bevolking was als steeds een element waarop gebouwd kan worden. De gouverneur noemde het voorts een verheugend feit te horen dat op korte termijn versterkingen zullen aankomen. Hij noemde dit een dui delijk bewijs dat Nederland niet wenst te zwichten voor Indonesische dreigementen en dat zij zich haar primaire verantwoordeiiikheid be wust blijft voor het verzekeren van do veiligheid van levens en eigen dommen van de inwoners, zowel Papoea's als Nederlanders en andere bevolkingsgroepen. Man wurgde zijn vrouw: eis 6 jaar De officier van Justitie te Rotter dam, mr. Van Leeuwen heeft giste ren zes jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling voor onbepaalde tyd geëist tegen een 33-jarige fabrieksarbeider, die op za terdag 24 Juni zyn 25-jarige vrouw om het leven heeft gebracht. Uit spraak 10 april. V er on twaardigi ng over botervoorraad By de ingang van het zuiveljaar 1962 op 1 april zal er in Nederland een voorraad van 9 a 10.000 ton bo ter zyn. Dat is nog nooit vertoond. Dit werd gistermorgen met veront waardiging geconstateerd door de heer S. van der Ploeg, die in Utrecht het voorzitterschap van de vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond heeft aanvaard. „By deze rare politiek van de re gering zyn we in een misseiyke si tuatie geraakt", aldus de heer Van der Ploeg die meent, dat de Neder landers deze voorraad boter „van hun eigen geld" weg hadden kun nen eten voor 75 cent per pakje, terwyi er nu geruchten gaan dat de boter op de een of andere manier in het veevoeder zal worden ver werkt. In een gesprek dat met de minis ter van Landbouw over deze zaak is de situatie betrokken zijn. ook enige gevoerd, vond men geen oplossing ongerustheid zullen hebben teweeg- voor het boterprobleem. Volgens de Havenstaking in Engeland op komst Tydens een buitengewone verga dering van afgevaardigden van de Britse bonden van havenarbeiders is besloten de lopende collectieve ar beidsovereenkomst op te zeggen. Als gevolg van dit besluit dreigt thans voor het gehele land een officieel door de bonden gesteunde staking van havenarbeiders. Het besluit werd genomen, nadat de werkgevers de eisen der havenar beiders om hogere lonen en minder arbeidsuren hadden afgewezen. Giften nationaal huldeblijk aftrekbaar Het Nationaal Comité voor het zil veren huweiyksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden deelt mee bericht te hebben ontvangen van de Staatssecretaris van Financiën, dat alle giften aan het Nationaal Comi té volgens de desbetreffende bepa lingen van de inkomsten, loon- en vennootschapsbelasting zullen wor den aangemerkt als aftrekposten bij de belastingaangifte 1962. Eveneens wordt vrystelling ver leend van schenkingsrecht volgens de bepalingen van de successiewet. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang met orgel. 18 30 Radlo-Volks-Unlversltelt: Heden daagse Letterkunde II De Beat niks, door Jacques den Haan. 19.00 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radio, krant. 19.50 Statenverkiezing 1962. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Uitslagen Statenverkiezing 1962 (ver volg). 23.55 Nieuws. 24.00 Vervolg uit slagen Statenverkiezing 1962. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nieuws, en commen taar. 1820 Actualiteiten. 18.30 Lichte orkestmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 18.10 VARA-Varia en lichte grammo- foonmuziek. 19.20 Ik doe niet aan po litiek. toespraak. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05-2.00 Verkiezingsuitslagen Provinciale Sta ten 1962. (Van 20.35-20.50: Zestig Jaar levenservaring, lezing; 23.55-24.00 Nieuws) TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17 10-17 45 Voor de kinderen. KRO: 19.30 TV-danssant. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzteht. KRO: 20.20 Woord en beeld. NTS: 20.30-1.00 Ver kiezingen Provinciale Staten 1962. (Van onze Haagse correspondent) Onder zeer grote belangstelling, zo wel uit regerings- als uit kerkelyke kringen, is gisteren in Den Haag op de R.-K. begraafplaats aan de Kerk- hofiaan het stoffelyk overschot ter aarde besteld van mr. J. R. H. van Schalk, de op 80-jarige leeftyd over leden minister van Staat. Tevoren was in de parochiekerk van St.-Pachalis Baylon aan de Was- senaarseweg de plechtige H.-Mis van Requiem opgedragen door pastoor H. Minderop (S.J.), voorzitter van het kerkbestuur van de Elandstraatkerk, waarvan mr. Van Schaik vele jaren deel heeft uitgemaakt. Assistentie verleenden pastoor Nic. Lotruis O.F.M. en pater P. Pax O.F.M. Ter weerszyden van het priesterkoor za ten jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck. kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, als vertegenwoor diger van het Koninklyk Huis, en mgr. W. A. F. Bokeloh, deken van Den Haag. Aan een zyaltaar droeg pastoor M. Boogaartz uit Utrecht, oud-pastoor van de Elandstraatkerk een stille mis op. Bij de ter aarde bestelling waren o.m. aanwezig de minlster-presdident prof. dr. J. E. de Quay, minister dr. G. M. J. Veldkamp en minister mr. Toxopeus en enige staatssecretaris sen. Voorts waren er de voorzitter van de beide Kamers, mr. J. A. Kor- tenhorst en mr. J. A. Jonkman, de commissaris der Koningin in Zuid- Holland mr. J. Klaasesz. de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten, de Belgische ambassadeur in Nederland baron F. X. van der Straten Waillet, de minister van Staat en oud-minister-president dr. W. Drees. de minister van Staat en vice-president van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel, ver scheidene staatsraden en oud-leden van de Raad van State, de vroegere fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer prof. dr. C. P. M. Romme, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, vertegenwoordigers van particuliere instellingen, het kerkbestuur van de Elandstraatkerk en het college van regenten van die kerk. Ook op de begraafplaats waren vele belangstellenden. Onder hen be vonden zich de minister van Buiten landse Zaken en mevrouw Luns, de heer W. Lampe. gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antillen en vertegenwoordigers van de Ka merfracties. De absoute werd ver richt door pastoor H. Minderop S.J. Een grote krans van witte serin gen en witte tulpen, geschonken door Koningin Juliana en Prins Bernhard, alsmede een krans van de regering der Nederlandse Antillen waren op de baar geplaatst. Namens zyn moeder heer Van der Ploeg zijn er rigou reuze maatregelen nodig die durf en doorzettingsvermogen van de rege ring vragen. Hy herinnerde eraan, dat de koelhuisboter vier jaar ge leden in een soortgelijke situatie wel voor 65 cent per pakje op de bin nenlandse markt is gebracht. BINNENLAND Met het Caravelle lijntoestel van de S A S. ls gistermiddag de uit 18 generaals en andere officieren, alsme de uit 10 hoge burgerlijke autoriteiten bestaande delegatie uit Thailand van Schiphol naar Kopenhagen vertrok ken. Ruim duizend statistici uit alle delen van het land waren gisteren in het Kurhaus in Schevenlngen bijeen op de statistische dag 1962. georgani seerd door de Vereniging voor Statis tiek „Door meten tot weten" was het thema voor deze dag. waarbij 's mor gens op een plenaire zitting twee spre kers optraden: prof. dr H. B. G. Casl- mir, directeur van het natuurkundig Planbureau ln Den Haag. 's Middags behandelden de zes verschillende sec ties van de vereniging het aan de orde gestelde thema afzonderlijk voor hun verschillende toepassingsgebie den. Gistermorgen omstreeks elf uur ls de 67-jarige H. W. Bor uit Wolf- heze op een niet beveiligde overweg te Wolfheze (in de gemeente Renkum) tegen een sneltrein op het baanvak UtrechtArnhem gebotst. De man, die een bromfiets bereed, was op slag dood. het station in Lunteren ls gisteravon< een personenauto onder een trein ge raakt. Bij dit ongeval kwam de be stuurder van de auto, de 36-jarlge H. J Seggelaar, aannemer ln Lunteren, om het leven. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. De heer Seggelaar woonde vlak by de overweg. Een felle brand heeft gistermid dag in Keipen (gemeente Grathem) ln Limburg de kapitale boerderij van de landbouwer A. Bongers ln de as ge legd. Voor zover de heer Bongers kon overzien, zijn er tenminste 8 runderen 4 varkens en 40 biggen ln de vlammen omgekomen. Verder ging alle land- bouwmateriaal. w.o. kostbare machi nes, verloren. De schade wordt ge schat op meer dan 1 100.000. De land bouwer was slecht» laag verzekerd. Gistermorgen is in de Bisschops straat te Leeuwarden de 7-Jarlge Jur- jen Mebius door een auto van de ge meente reinigingsdienst overreden. Het jongetje werd op slag gedood. Jurjen liep met de langzaam rijdende auto mee en kwam te vallen voor een der achterwielen. BUITENLAND Nadat de studenten van de uni versiteit van Lissabon maandag ln sta king waren gegaan uit protest tegen het feit dat zy zaterdag 11. ter ge legenheid van de „dag van de student" geen manifestaties mochten houden, heeft de minister van Onderwijs gis termiddag alsnog zijn toestemming voor de manifestaties gegeven. De stu denten besloten hierop hun staking direct te beëindigen. Het Franse vissersvaartuig „Tan te Maria" ls gisterochtend vyïtig km ten zuiden van Brest, in noordwest - Frankrijk, vergaan. De ïyken van vier der zeven opvarenden zijn geborgen. Een vyfde man wordt vermist. Twee bemanningsleden zijn gered. Schepen, die zich ln de nabijheid bevinden, zoe ken naar de vermiste op/arenden. leden tevergeefs hebben getracht imam Achmed, de koning van Jemen, te do den. zyn op een plein te Taez ln het openbaar onthoofd. Na de terechtstel ling werden de doden aan een boom gehangen. Toen de zon onderging, leg de men de lijken een eind bulten ae stad neer als prooi voor de gieren. In een brief aan het Congres heeft president Kennedy gisteren of ficieel toestemming gevraagd voor de uitvoering van een programma van openbare werken ter grootte van 600 miljoen dollar, waarmee steun zou kunnen worden verleend aan gebieden met een grote werkloosheid. Volgens de president zou de wetgeving op dit gebied de tijdige correctie van reces sies ln de toekomst mogelijk maken en naar zijn mening zou nieuwe steun niet moeten worden uitgesteld totdat Weer een recessie de gehele economie van de Verenigde Staten bedreigt. De Ghanese regering heeft beslo ten alle 32 zending»- en mlsslezieken- hulzen ln het land te steunen uit waardering voor het werk, dat daar voor de bevolking wordt verricht. Dr. Albert Schweitzer heeft in het in Mtlnchen verschijnende tijd schrift „Das Gewlssen" een nieuwe oproep tot de mogendheden met kern wapens gericht om van nieuwe proe ven met dergelijke wapens af te zien, met het oog op de gevaren voor de volksgezondheid. De oproep was mede- ondertekend door een aantal vooraan staande Duitsers en buitenlanders, o.w. Lord Russell. Het parlement van de Sowjet- republlek Rusland, de grootste repu bliek van de Sowlet-Unle, heeft bh decreet bepaald, dat alle onkruid moet worden verdelgd. Boeren die niet hier aan meewerken, kunnen worden be boet. Particuliere grondbezitters kun nen zelfs hun grond verspelen, als zy niet het onkruid bestrijden. Drie natuurvrienden ln Enge land. o.w. een lid van het parlement, hebben een naamloze vennootschap gesticht om nu eens en voor al tot een oplossing te komen van het mys terie van het monster van Loch Ness. Bij graafwerkzaamheden ln de tuin van de kanselarij ln Bonn heeft men fundamenten gevonden die vol gens oudheidkundigen de restanten zijn van een Romeins bouwwerk uit de eerste eeuw van onze jaartelling. Uit deze vondsten maakt men op dat hier een Romeinse ambtelijke instantie wa> gevestigd. Twee ballonnen zijn tegelijkertijd in de Amerikaanse staat Texas en in India opgelaten met een lading Instru menten om de radioactiviteit tenge volge van kernwapenproeven en de kosmische straling in de hoogste la gen van de dampkring te meten. De ballonnen die een inhoud van 42.500 kub. meter hebben, moeten een hoog te van 36 000 tot 37.000 km bereiken, aldus heeft de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) meegedeeld. Russische geologen hebben in de oostelijke bergen van de Zuidpool ver schillende mineralen aangetroffen, zo als marmer, bergkristal, mica en gra fiet. Volgens Tass heeft de zesde Rus sische Zuidpoolexpeditie die dezer da gen te Moskou was teruggekeerd 4 000 monsters van mineralen en gesteentes meegebracht van de Zuidpool. dankte een zoon van mr. Van Schaik voor de belangstelling. 's Middags werd de overledene zo wel in de Eerste als in de Tweede Kamer by de aanvang van de ver gadering herdacht en werden zyn grote verdiensten voor ons land nog eens gememoreerd. WOENSDAG Breestraat 19: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies. Ver. tot Bevorde ring van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: V.V.D. bespreekt uitslag verkiezingen. 8 uur nam. Jean Pierre (Rapenburg 47): Mode show. 3 en 8 uur n.m. Ons Centrum bespreekt nam. Prediker: CHU bespreekt uitslag ver kiezingen. 8 uur nam. Rest. v. d. Heijden: Leldse Assuran tieclub. Spr. H. P. J. Lemkes over de psychologie van de verkoop. 8 uur n.m. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Modeshow Futu- ra. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenverg. Leldse Bond van Huls- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Jean Pierre (Rapenburg 47): Mode show. 3 en 8 uur n.m. itrum (Hooigracht): I uitslag verkiezingen. Rapenburg 6: Vlro. Spr. prof. dr. F. Vos over recente politieke ontwikke lingen ln Zuid-Korea. 8 uur n.m. Universiteit: Voordracht prof. dr. E. Bloch over „Vervreemding". 11.15 uur v.m. Wijkgebouw 't Boshuis: Jaarverga dering Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Lelden-Zuidwest. 8 uur n.m. VRIJDAG Don Bosco (Boerhaavelaan 44): Uit reiking diploma's R.-K. Techn. avond school. 8 uur n.m. Haagweg 4: Diploma-uitreiking Vak avondschool. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: Modeshow Futu- ra. 8 uur nam. Kleine Burcht: Klaverjaswedstryden t.b.v. speeltuinvereniging „Noorder kwartier". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Contact avond Korps Reserve-gemeentepolltie. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur voorm. Bijbelstudie, 11-12 ds. B Slond van Den Haag. Hogewoerd 175: Dlenstlezlng te 8 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare bybel- lezlng te 3 uur nam. 4 15 en 6.30 Wachttorenstudie Jehovah's Getui gen. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de laatste dagen. 10.30 uur voorm. DINSDAG Gulden Vlies: Modeshow fa. War- necke voor Ned. Ver. van Huisvrou wen. 2.30 uur nam. Rapenburg 39: Ledenverg. Ver. tot Bev. v. d. Bouw Werkmanswoningen. 5 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr B. H. Strieker over „Kunst en be schaving ln het Ryk van Meroë". 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek", 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april) Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdageD van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur, Ryksmuseum van Oudheden: Dage- lyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur Zondag 1-4 uur, BIOSCOPEN Studio: „Lola". 18 Jr. Werkd. 2.15, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.45. 7 en 9.15 uur Trlnnon: „Exodus". 14 Jr. Dag. 2 en 7 30 uur. Casino: „Liefde in het bloed". 18 Ir. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30. 4 45. 7 en 9 15 uur Donderdagcyclus "The Misfits". Lldo: „Kermis in de regen". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vla Mala". 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 29 MAART Hilversum I, 402 ill. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Kamerork. (gr.) 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Commen taren op de uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen voor de Prov, Staten. 8 30 Lichte gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Kerkorgel. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Fan fare-orkesten. 12.25 V. d. boeren. 12 35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Film- muz. 13.40 Kopstukken, licht progr. (herh.) NCRV: 14 00 Lichte muz. 14.25 Requiem (gr.). 15.20 Kamerork. en sol. (gr.) 15.35 Volksmuz. uit Centraal Europa. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Harprecit-al. 16.35 Strijkork. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal en semble. 18.50 Soc. perspectief, lezing. 19 00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Geest, liederen, 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Donderdagavond Mozaïek, gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.30 Franse Barok - muz. 23.30 Vers in het gehoor, lit, progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gymn voor de vrouw. 9 10 De groenteman. 9.15 Fluit en orkest (gr.). 9.4C te gram. >okpraa1 00 Orgel en zang. 12.30 Meded. t!b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het be drijfsleven. lezing. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.25 Beursber. (Om 13.15 Meded. en gram.). 13.30 Lichte orkest- muz. 14.00 Altviool en viool. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Pianospel (gr.). 15.15 Act. allerlei. 15.45 Lichte ork.muz.(gr.) 16 00 Van vier tot vijf: gevar. progr. ln een notedop. 17.00 Theaterork. en sol. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18 20 Lichte gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 Ssstttl platen en praten. 19.30 V. d. Jeugd. 20 00 Nws. 20.05 Faust. opera (gr.). 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Faust, opera (5e acte). 23.45 Plano- spel (gr.) 23.55-24. OONws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.30 De hulsarts. TV-spel. 21.00-22.40 Antigone, toneelstuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilnme Service, 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Round Britain Quiz. 13.40 Hoorsp. 14.00 Schoolradio. 15.20 Kritieken. 16.05 Lichte muz. 16.45 Klankb. over Turkije 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Reg. progr. 19.00 Pianorecital: Klass. muz. 19.30 Lichte orkestmuz. 20.30 Act. lezingen. 21.00 Beroemde zangers. 21.30 Vragenbeantw. op wetenschap pelijk gebied. 22.00 Nws. 22.30 Voorar, 22.45 Parlem.overz. 23.00 Nws. 23.06- 23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 150» en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Lichte orkestmuz. 13.45 V. d. kinderen. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Rep. van de race Topham Trophy. 15.20 Popul. muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uit slagen van races. 16.34 Gram. voor de Jeugd. 17.00 V. d. Jeugd. 17.31 Gevar. progr. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.31 Hersengymn. 20.00 Hoorsp. 20.31 Samenzang. 21.00 Brie- venbeantw. 21.31 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.41 Jazz Club. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Kordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Orkestconc. 16.00 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws 17.35 Franse operamuz. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. progr. 20.25 Klankb. over Vry- metselarij. 21.30 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.30 Hedendaagse orkestmuz. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrHk 3, 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.45 Kamer- muz. 17.15 Orgelconc. 20.00 Pelléas et Mélisande, opera. 23.30 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. en sol. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Ka mermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beur» ber. 16.06 Franse les. 16,21 Radio Schoolkoren 1961. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kinderen. 18.15 Lichte ork .muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport. 19.00 Nws 19.40 Lichte muz. 20.00 Amerikaanse concertmuz. 21.20 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 12.28 Gevar. progr. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.13 Idem. 15.03 Lichte gram. 16.08 Hedendaagse Franse muz. 17.00 Nws. 17.30 Orgelconc. 17.55 Gram. 18.30 Dls- cographie. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Feuilleton. 21.30 Licht progr. 22.00 Wereldnws. 22.20 Vrye tyd. 22.55 Nws. Rex: „Pantser commando's". 14 Jaar. (vrijdag t/m zondag). „Charlie's tante". 18 Jr. (maandag t/m donder dag). Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur} zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „De Ontembaren". 14 Jr. Zond. 7 en 9 15 uur, maand., woensd. en donderd. 8 uur „De Wereld van Suzie Wong". 18 Jr. Zondagmiddag en woensdag middag 2.30 uur „Kinderfestival". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevalllen Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. B(| geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). O jj ■d d |s 1 1 Amsterdam half bew. nw 5 2 1 Den Helder licht bew. nnw 12 4 0.5 Vpenburg half bew. nw 6 4 0.4 yilsslngen onbewolkt wnw 4 3 0.2 Eelde geh bew. wnw 8 3 0.5 De Bilt regenbul wnw 2 2 0.2 Twenthe regenbul w 4 2 5 Eindhoven zwaar bew wnw 5 2 2 2 -Limburg zwaar bew. w 2 2 3 Helsinki zwaar bew. z 2 -11 0.4 Stockholm zwaar bew. o 2 -3 0 Oslo zwaar bew. O 3 -1 0 Kopenhagen zwaar bew O 7 0 0.4 Aberdeen licht bew. wnw 4 -1 0.1 Londen licht bew. w.stll -2 0 Brussel zwaar bew nw 4 3 1 Luxemburg regen w 4 0 2 Parys half bew w 2 1 0 Bordeaux motregen w 1 5 12 Grenoble huif bew. no 3 4 11 Nice half bew. nnw 7 6 0 Berlijn regen w 4 1 1 Frankfort zwaar bew. wnw 6 4 0.5 3 Mtinchen zwaar bew w 6 0 Zürlch zwaar bew w 2 1 17 Genève zwaar bew. nnw 2 2 6 Locarno onbewolkt O 1 -2 2 Wenen zwaar bew wnw 3 1 0.1 8 Innsbruck sneeuwbui w 4 0 Relgraao regen z 3 2 6 Athene onbewolkt n 2 9 0 Rome zwaar bew w.stil 15 7 AJacclo regen ono 2 7 4 Madrid zwaar bew. w.stll 9 0 Mallorca licht bew. nw 5 12 0 Lissabon geh. bew. nnw 4 12 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2