NU BETER DAN OOIT RUSK EN GROMIKO HIELDEN DE DEUR NOG OP EEN KIER GUN GUN Kwaliteit: sterk wapen tegen de buitenlandse concurrentie Internationale controleraad (voor Berlijn kwam ter sprake Frans-Engels vliegtuig Dit is uw leger Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 maart 1962 Vierde blad no. 30614 Nieuwe „helden" in Sow jet-Unie De Sowjet-Unie heeft hoge staats onderscheidingen toegekend aan een aantal mensen, die bij het ontwer pen en beproeven van nieuwe kern wapens betrokken zijn geweest, aldus meldt „Tass". Een groep officieren van de raket- en luchtmacht kreeg de titel „held van de Sowjet-Unie". Zesentwintig ontwerpers, geleerden, technici en arbeiders kregen de titel „held van de socialistische arbeid". Een aantal deskundigen op kernwa- pengebied, die reeds tweemaal laatst genoemde titel hadden gekregen, werd nu hun derde gouden „sikkel en hamer" medaille toegekend. Een groep vooraanstaande geleer den en ontwerpers ontving de Lenin- prijs alsmede de titel „held van de socialistische arbeid" voor het ont wikkelen van kernwapens en suc cessen in de atoomwetenschap. Aan een aantal instituten en bedrijven werd de orde van Lenin toegekend. De lijst van onderscheidingen ver meldt meer dan zevenduizend perso nen. C.K.V. bereid tot nader overleg De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft aan het bestuur van de Stichting van den Arbeid afgevraagd, een bemid delende taak te vervullen bij de op lossing van de gerezen moeilijkheden met betrekking tot een herziening van de CAO voor de koopvaardij. Het bestuur van de Stichting heeft daarop aan de looncommissie uit de stichting verzocht een oriënterende bespreking met betrokken partijen te houden en hieromtrent het stich tingsbestuur te rapporteren. Ervan uitgaande, dat het doel van deze bespreking zal zijn het verlenen van goede diensten aan contractan ten in de koopvaardij is de Centrale voor Zeevarenden, die zoals bekend medewerking aan de C.A.O. had op gezegd, bereid aan deze oriënterende bespreking, welke donderdag zal wor den gehouden, deel te nemen. „In verband met de hardnekkig heid, waarmede de reders geweigerd hebben over de uitgangspunten van deze voorstellen behoorlijk overleg te plegen, houdt de C.K.V. er echter ernstig rekening mede, dat goede diensten hier zullen falen", aldus een verklaring van de C.K.V. Advertentie Catalogus van verschillen (Van onze reisredacteur, [W. L. Brugsma, in Genève) Dean Rusk en Gromiko zijn er gisteren met moeite in ge slaagd de deur van het Oost- Westoverleg over Berlijn op een kier te houden, de deur die door de kille wind van de kou de oorlog dreigde dicht gebla zen te worden. Ze spraken bijna 4 uur met elkaar in Genève. Over Berlijn uiteraard. En wel voornamelijk over het commu nistische voorstel om de Oost- duitse soevereiniteit over de toegangswegen naar West-Ber- lijn te erkennen, maar om de uitoefening van die soevereini teit onder internationale con trole te plaatsen. Dat is althans in essentie de in houd van het Oostelijke voorstel, waarvan de Amerikanen aanvanke lijk zeiden, dat het geen voorstel was en waarvan ze nu zeggen dat het geen nieuws bevat. Het bevatte toch voldoende nieuws om er gisteren een urenlang gesprek aan te besteden. Maar dat was dan ook het laatste van deze serie: Rusk zou vandaag naar Washington terugvliegen. De Russische en de Amerikaanse minister verschenen gisteren na hun gesprek glimlachend aan de deur. In tegenstelling tot de eerdere bespre kingen, waarvan de atmosfeer als „zakelijk" werd omschreven, heette het nu dat men „een lang en nuttig gesprek" had gehad. Rusk liet er wel op volgen, dat er geen vooruitgang was geboekt. Het nut van deze ge sprekken zou dus liggen in een mi nutieus catalogiseren van de me ningsverschillen en het vastleggen van alle details in de standpunten, zodat er geen misverstanden kunnen ontstaan. Dat lijkt een vervelende, haast ongeloofwaardige bezigheid. Toch had de woordvoerder van een Westelijke minister, die tot taak had een woordelijk rapport van een di ner-conversatie tussen zijn chef en Gromiko op te stellen, de indruk dat hij steeds weer pagina één van zijn rapport overschreef. Gromiko zei na melijk de hele avond hetzelfde. Nieuw begrip Natuurlijk blijft altijd de moge lijkheid open, dat er in die einde loze herhaling af en toe een nieuw begrip opduikt. Dat is nu het geval met de „internationale controleraad" die de Russen voorstellen. Optimis- ADVERTENTIE en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. uzelf en uw gezin de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: jams vruchten- en groenlenconserven •n feest op uw dis VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN ten zeggen, dat voor het eerst de ro de diplomatie het beginsel van in ternationale controle over de toe gangswegen naar West-Berlyn heeft erkend, een principe dat Kennedy al eens als oplossing van de crisis heeft voorgesteld. Pessimisten me nen dat het Kremlin die theoreti sche concessie verpakt heeft in een aantal praktische garanties, die er voor zorgen, dat die controleraad in feite niets te vertellen zou hebben en dat bovendien deze hebzuchtig vermomde surprise ook nog vrywel volledige erkenning van Ulbrichts griezelige regime inhoudt. Niet te ontkennen valt nu, dat de Westelij ke ministers voorlopig tot de klasse der pessimisten behoren. Het voor stel is in deze vorm voor het Wes ten in ieder geval onaanvaardbaar. Maar, de theoretische concessie is er. De westelijke diplomatie staat nu voor de taak dit aantrekkelijke snoepgoed van zün onverteerbare verpakking te ontdoen. Dat kan een langdurig karwei worden, want het is kleverig papier, dat gemakkelijk aan de vingers kan blijven plakken van degene, die al te begerig naar de inhoud is. Maar zoals eerder gezegd: de taak van Rusk en van Gromiko Is niet om hier over een pasklaar akkoord over Berlijn te onderhandelen, doch om de weg te banen naar de top, met andere woorden om voor de zeer verschillende smaken van Kennedy en Chroesjtsjow een enigszins gelij kelijk verteerbaar gerecht te zoeken. Dat werk heeft in Genève dus niet tot succes geleid. Het zal zeker in Washington of in Moskou, misschien straks wederom in Genève worden voortgezet. Noorse tanker in moeilijkheden Op ongeveer 140 mjjl ten noor den van IJmuiden is het ruim 10.000 ton metende Noorse tank schip „Venheim" gistermorgen in moeilijkheden geraakt. Het schip, dat eigendom is van de rederij Lampas In Oslo en dat in 1943 werd ge bouwd, kreeg ernstige machineave rij. De „Venhelm", die 10.402 ton meet, dreef gistermiddag in slecht weer rond en de gezagvoerder be sloot assistentie in te roepen van de zeesleepboot „Titan" en „Stentor" van N.V. Bureau Wijsmuller In IJmuiden. Na een voorspoedige reis, waarop de „Titan" gemiddeld 12 mijl vaart heeft gelopen, is de „Venheim" gis teravond omstreeks elf uur bereikt. De „Titan" heeft daarna haar bij na 600 m. lange sleepdraad vastge maakt. Beide sleepboten zullen het tank schip naar IJmuiden slepen. Het transport wordt morgenochtend vroeg voor de Umuidense pieren verwacht. Uitreiking produktschapsprijzen visserij Tijdens de Hollandse koffiemaal tijd, die gistermiddag in de Hout- rusthallen te Den Haag werd gehou den en waarbij de Produktschaps prijzen 1961 werden uitgereikt, heeft drs. D. J. van Dijk de nadruk ge legd op de noodzakelijkheid, de kwa liteit van de Nederlandse visproduk- ten te verhogen. Vooral in verband met de EEG en de buitenlandse con currentie is de kwaliteit het middel voor de Nederlandse visserij om de naam in het buitenland hoog te hou den. n De concurrentie van de gemoder niseerde buitenlandse visserijen klemt des te meer, omdat Nederland een unieke positie bekleedt waarbij het visserijbedrijf nog steeds op eigen kracht drijft en niet wordt ge subsidieerd. Drs. Van Dijk wees er op dat de Nederlandse vissers de waar dering hebben van andere landen en daarom komen het Nederlandse vis serijbedrijf de beste schepen en de beste werkvoorwaarden toe. Het Ne derlandse visserijbedrijf heeft in de moeilijkste jaren zelfstandig het hoofd boven water weten te houden en ook daarom heeft de Nederlandse visser recht op een eervolle positie op de binnenlandse markt. Over de wedstrijd voor het aan voeren van de beste gezouten haring, verse zeevis en haring zei drs. Van Dijk nog dat het een eerlijke strijd was geweest, die de kwaliteit van de Nederlandse visserij produkten ten goede komt. De prijzen voor de aan boord van vissersvaartuigen best verzorgde zee vis en haring werden toegekend aan de schippers: A. Dubbelaar van de IJM 59 „De Hoop 2"; Rederij: N.V. Zeevisserij Maatschappij „De Hoop 1" te IJmui den. W. Schuitemaker van de IJM 73 „De Hoop 3": Rederij: N.V. Zee visserij Maatschappij „De Hoop 1" te IJmuiden. N. Korbee van de IJM 9 „Haar lem": Rederij: Visserij Onderneming v/h J. C. Pronk N.V. te IJmuiden. A. Bot van de VL 132 „Wilhelmi- na"; Rederij G. Kornaat's Handel maatschappij N.V. te Vlaardingen. S. Harteveld van de SCH 64 „Frank Vrolijk": Rederij: N.V. Vis handel, rederij en ijsfabriek v/h In Den Haag zijn gistermiddag de produktschapsprijzen 1961 voor vis en visprodukten uitge reikt. Uit handen van drs. J. van Dijk, voorzitter van het Produkt- schap, ontvangt schipper A. Dubbelaar van de IJM. 59 de prijs voor de best verzorgde zeevis aan boord. Frank Vrolijk te Scheveningen. C. Krijgsman van de KW 70 „Nel ly Maria"; Rederij: Joh. Schoonen- berg Azn. te Katwijk aan Zee. J. Harteyeld van de SCH 153 „On derneming 4"; Rederij: N.V. Cornelis Vrolijk's Visserijmaatschappij te IJmuiden. Industriële raad voor kernenergie Bi) K.b. van 20 maart is Ingesteld een voorlopige industriële raad voor de kernenergie. De raad zal de mi nisters van advies dienen over on derwerpen betreffende de industrië le toepassingen van de kernenergie en de ioniserende stralen. Tot lid en voorzitter is benoemd: de heer H. H. Wemmers jr, president-directeur van de Staatsmijnen in Limburg, te Oirsbeek. Tot leden van deze raad zijn be noemd: ir. J. H. Bakker, directeur van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland in Den Haag, mr. H. W. Bloemers, president-commissaris van de N.V. K.E.M.A., te Arnhem, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, di recteur van de N.V. Provinciale Lim burgse Electriciteits-maatschappij, te Maastricht, Ir. W. A. de Haas, se cretaris van de raad van bestuur van de N.V. Philips's Gloeilampenfabrie ken te Waalre, ir. L. F. Otto, pre sident van de raad van bestuur van Willem Smit en Co's Transformato- renfabriek N.V. te Nijmegen en ir. J. C. van Reenen, directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. te Rotterdam. De raad wordt opgeheven zodra een wettelijke regeling tot instelling van een vast college van advies tot stand is gekomen. Een extra Produktschapswimpei werd uitgereikt aan de schippers: C. Rog van de VL. 153 „Liesje en Rutger"; Rederij: G. Kornaat's Han delmaatschappij N.V. te Vlaardingen. N. den Heyer van de SCH 121 „Oceaan 6"; Rederij: R. van der Zwan en Zonen N.V. te Scheveningen. C. Dubbelaar van de KW 121 „Brittenburg": Rederij: N.V. Ouwe- hand's Rederij en Visverwerking N.V. te Katwijk aan Zee. Drie voorstanders van dictatuur staan terecht Het hoogste Westduitse strafge recht in Karlsruhe heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen een drie tal beklaagden, die ervan beschul digd worden plannen te hebben gekoesterd voor de instelling van een dictatuur in West-Duitsland op nationaal-socialistische grondslag. Beklaagden zijn de 31-jarige elek trotechnische monteur Günter Son- nemann, de 36-jarige Edelmuth Dietze en de 22-jarige Bernd Detlef Ebert. Voorts wordt hun grafschennis ten laste gelegd. Op 20 april 1957 zouden zU op de buitenlandse begraafplaats „Jammertal" nabU Salzgitter, in Neder-Saksen, 78 grafstenen hebben vernield en een houten kruis hebben opgericht, waaraan een pop van stro hing met het opschrift „Duitsland ontwake Israël verrekke". Het trio had de gedachte opgevat een „Vrijkorps Groot-Duitsland" op te richten, dat van een ondergrondse beweging zou moeten uitgroeien tot een legale partij, die voor een dicta toriale staat op nationaal-socialis tische leest zou moeten ijveren. Het nieuwe bewind zou o.m. tegenover Israël een andere houding moeten aannemen dan de huidige West duitse bondsregering. De Westduitse politie greep echter tijdig in. Het Kenjatta akkoord met coalitie Jomo Kenjatta, de leider van de Nationale party in Kenia (de KANU), heeft het voorstel van Maudling, de Britse minister van Koloniën, om als overgangsmaatre gel een coalitieregering te vormen, aanvaard. De bedoeling is dat deze regering met Londen over de nieu we grondwet zal onderhandelen, waarna deze constitutie binnen en kele maanden tot stand zou kunnen komen. De KADU (democratische partij), KANU's rivaal, is nog ver deeld over het plan. Dit is een min derheidspartij, welke thans tijdelijk de regering uitoefent. Zij is bevreesd voor overheersing door de KANU en de Kikoejoestam. NAVO-kanselier veroordeeld (Van onze Haagse correspondent) De Haagse rechtbank heeft van morgen een 48-jarige voormalige ambtenaar van de Buitenlandse Dienst te Parijs, die als kanselier van de gecombineerde Nederlandse vertegenwoordiging bij de NAVO en de OEES ruim twee ton ten nadele van de Staat heeft verduisterd, con form de eis veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De voormalige kanselier heeft het verduisterde geld opgemaakt in du re nachtgelegenheden in Parijs. Hij heeft zich tenslotte zelf aangegeven. Vico Torriani maakt in ons land opnamen voor een televisie show, welke de KRO op Tweede I Paasdag zal uitzenden. Pennen in beweging over hondenhandel De klap, die mevrouw L. Polak- Moor uit Boekelo (gem. Enschede) vorige week woensdag bij de grens post Glanerbrug de Duitse honden handelaar Heinz Vieten gaf, tenein de de aandacht te vestigen op de toenemende export van honden uit Twente naar Duitsland, heeft ook in Duitsland de pennen in beweging gebracht tegen de praktijken van de hondenhandel. De voorzitter van de Westduitse Tierschutzbund, de heer O. Kertscher uit Hamburg, heeft contact opgenomen met me vrouw Polak en de afdeling Enschede van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Deze week zal een brief uitgaan naar de minister van Buitenlandse Zaken, wAarin wordt gewezen op de kwalijke praktijken van de honden handel in Nijverdal, die overigens nog gunstig moeten afsteken bij de hondenbeurs in Tilburg. Men neemt aan, dat een aantal honden door te slechter naam en faam bekend staande handelaar van de straat worden meegenomen en via bekende en onbekende hondenafle- veringscentrales in het oosten van het land terecht komen bij de han delaar Vieten of twee handelaren uit Westfalen, die hoofdzakelijk via Venlo zaken doen. Streng toezicht op deze hondenmarkten wordt door proces zal verscheidene dagen duren.de Dierenbescherming aanbevolen. plan voor snel (Van onze Londense correspondent) Engeland en Frankrijk hebben overeenstemming bereikt over de vol gende stap inzake het gemeenschap pelijk plan voor de bouw van een super-passagiersvliegtuig voor 100 passagiers, dat met een snelheid van meer dan tweemaal die van het ge luid binnen drie uur van Londen naar New York zou kunnen vliegen. De bedoeling is dat Frankrijk een versie zal bouwen voor de middenaf standen, terwijl Engeland het trans atlantische toestel zal maken. Dit werd gisteravond in beginsel besloten door de Britse minister van Luchtvaart Thorneycroft en de Franse luchtvaartminister Robert Buron, die in Londen het project bespraken. Er wordt thans met de ontwerpen begonnen. De eindbeslissing over de produktie zal over drie of vier maanden wor den genomen. Speciale veiligheids maatregelen waren van kracht toen Buron uit Parijs op Gatwick Airport aankwam. Buron, die heeft deelgeno men aan de besprekingen met de Al gerijnse nationalistische leiders staat namelijk op de zwarte lijst van de OAS. Meer buitenlanders in onze hotels Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden ge durende het jaar 1961 ruim 3,6 _mil- joen overnachtingen van buiten landse gasten in hotels geregistreerd. Ten opzichte van het jaar 1960 be tekent dit een toeneming van 192.000 overnachtingen of bjjna 6%. Het grootste aantal bezoekers, met ruim 1,2 miljoen overnachtingen, kwam uit Dluitsland. Ten opzichte van I960 betekent dit een toeneming van 173.000 overnachtingen of 16%. Gemeten naar het aantal overnach, tingen nam het bezoek uit België en Luxemburg en uit Frankrijk met resp 4 en 6% toe. bleef het bezoek van Zwitsers, Zweden en Denen vrij wel gelijk en nam dat uit de VB. af met 7%. Het aantal overnachtingen van geallieerde militairen verminder de ten opzichte van I960 met 6% en dat van de Noren met 9%. Tarieven van de Engelse treinen weer verhoogd (Van onze Londense correspondent) Het Engelse reizende publiek en speciaal de miljoenen forensen heb ben een nieuwe schok gekregen door de zoveelste verhoging van de spoor wegtarieven en die van de Londense bussen en de ondergrondse, welke ongeveer 10 procent duurder worden. De Britse spoorwegen, die zich in een staat van drastische reorganisatie bevinden die vele jaren in beslag zal nemen en geleid wordt door de oud- directeur van ICI (Imperial Chemi cal Industries), dr. Beeching, leden vorig jaar een verlies van 150 miljoen pond sterling, d.i. anderhalf miljard gulden!! De kosten namen in het zelfde jaar met 27 miljoen pond toe. Door de tariefsverhoging die van officiële zijde redelijk wordt genoemd, maar in het parlement protesten heeft uiitgelokt, hopen de spoorwegen de achterstand in te lopen, althans ten dele. Andere besparingen moeten komen van de opheffing van oneco nomische lijnen en de inkrimping van diensten. Volgens een radio-commen tator zou hierbij het Nederlandse voorbeeld gevolgd worden. De spoor wegen nemen op de koop toe dat zij door dit alles een aantal passagiers zullen verliezen. Ware dit niet zo, dan zouden de verhogingen een extra 12 miljoen pond in het laatje bren gen. Het Leger des Heils heeft ter ge legenheid van zijn 75-jarig bestaan een fototentoonstelling, getiteld „Dit is uw Leger", samengesteld, die in ruim 20 plaatsen in ons land zal worden gehouden. De expositie omvat ongeveer veer tig grote foto's, die een beeld geven van de activiteiten van het jubileren de leger. Er zijn o.m. foto's van Bert Buurman. Emiel van Moerkerken, Adri Verburg, Viktor Meeussen, Joan van der Keuken, Leonard Freed, Eg bert Munks, en Henk Busman. Don derdagmiddag 5 april wordt de expo sitie ln het Tropenmuseum te Am sterdam geopend door dr. E. Diemer, lector in de perswetenschap van de V.U.in tegenwoordigheid van de territoriaal leider van het Leger des Heils in ons land, kommendant W. F. Palstra. De expositie blijft tot en met zondagmiddag 8 april in het Tropenmuseum, en gaat daarna naar het internationaal studentencentrum „De Drommedaris" in Enkhuizen. De drie Nederlandse matro- zen, die bij de aanval van de Indonesische bommenwerper werden gewond, v.l.n.rmatroos eerste klasse J. J. G. van den Beuken (Wieringerwerf), de marinier tweede klasse-zeemili cien MSpaans (Den Haag) en de marinier tweed* klasse zeemilicien A. de Waal (Den Haag). A l IV. KB)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7