Ind. motortorpedoboten onderschept en verjaagd BLOEDIG DRAMA IN ALGIERS: 50 DODEN Kabinet licht vandaag Kamercommissies in Dr. Goloeb wil naar Rusland Gevangen in wateren rond Nieuw-Gninea Grootste motel van Europa spoedig open Ver. Staten hopen op hervatting overleg Kans op ontsnapping klein Soekarno „laat deur open Soldaten schieten op menigte Europeanen WEERBERICHT Ongekende agitatie ontketend Landsbelang WITTE KRUIS (Sue/ VCteuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 MAART 1962 No. 30614 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro nu 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Gouvernementsvoorlichtingsbureau in Hollandia heeft het volgende meegedeeld: Van de commandant strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea, Schout-bij-nacht Reeser is vernomen dat in de nachten van 25 op 26 maart en 26 op 27 maart, evenals in januari het geval is ge weest, ongeveer drie tot vier Indonesische motortorpedoboten op de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn onderschept en verjaagd. 1 Op hun vlucht voor patrouillerende Nederlandse vliegtuigen hebben deze M.T.B.'s zich met volle snelheid in ondiep water begeven om een achtervolging van eventuele grotere schepen onmogelijk te maken. Hierbij houden zij zich in riviermonden en kleine baaien verborgen terwijl door het waarschijnlijk optredende gebrek aan brandstof de kans om uit te breken en terug te keren naar Indonesië niet groot moet wor den geacht. Het zoeken naar de schepen in het zeer ontoegankelijke moerassige gebied vindt voortgang. De afsluiting van de weg terug naar Indonesië zal gevormd worden door aan te trekken schepen van de Kon. Marine. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Den Haag kon nog geen commentaar geven. Ge wacht wordt op officiële rapporten uit Hollandia. President Soekarno heeft van ochtend gezegd dat de uitvoering van zijn .commando aan de Indone- nische bevolking voor de bevrijding van West-Irian moet voortgaan". Hij voegde hier echter aan toe dat Indonesië de kwestie-Nieuw-Guinea op vreedzame wijze hoopt te regelen. Over de Nederlands-Indonesische voorbesprekingen in de V.S. zei hjj dat hij vertegenwoordigers had ge zonden om de Nederlanders te vra gen of zü bereid waren officiële on derhandelingen op de basis van soevereiniteitsoverdracht te openen. „Welnu", zo zei Soekarno, na twee dagen besprekingen hadden de Ne derlanders nog steeds niet geant woord. „Wij laten echter de deur voor de Nederlanders voor een ant woord op deze kwestie open", aldus Soekarno. De president legde deze verklaring af tijdens een plechtigheid waarbij hij een gouden ring met edelstenen, een geschenk van het Indonesische volk, overhandigde aan de weduwe van commandeur Soedarso. Deze is omgekomen bij het treffen op 15 ja nuari tussen Nederlandse en Indone sische schepen in de wateren bij Nieuw-Guinea. „Ontmoedigend en verontrustend" Het Amerikaanse blad „Washing ton Post" schrijft In een hoofdartikel INCIDENT OP i HET PLEIN 1813 (Van onze Haagse correspond.) j gj Tijdens de Kabinetszitting, die g gisteren gehouden werd in het m ministerie van Algemene Zaken g aan het Plein 1813 heeft zich H een incident voorgedaan. By enkele daar wachtende journa- listen voegde zich een opgewon- den man, die beweerde een af- spraak met de minister-presi- J dent te hebben. Zijn vader had j E prof. De Quay geschreven, zo H beweerde hy, dat hy zijn zoon I E uit Nieuw-Guinea terug wilde I H hebben. Deze zoon was dus de i broer van de opgewonden man. I „Als ik de minister zie, dan i vlieg ik hem naar de keel", zo g beweèrde 'hij. Een der journalisten meende verplicht te zyn deze mededeling j omtrent het „voornemen een misdrijf te plegen" te moeten doorgeven en hij waarschuwde een ambtenaar van de Rijks- voorlichtingsdienst. Deze waar- schuwde de politie, die spoedig per jeep verscheen en de geagi- j teerde man ter kalmering heeft meegenomen naar het politie- bureau. dat het besluit van President Soe karno de Indonesische onderhande laars terug te roepen van de bespre kingen met de Nederlanders over Westelijk Nieuw-Guinea „ontmoedi gend en verontrustend" is. De op schorting van het overleg in Washington kwam op een ogenblik waarop alles erop wees dat er voort gang werd gemaakt in de richting van een pijnloze en vreedzame over dracht van de soevereiniteit over het gebied." „Het slechte nieuws is nog slechter geworden door berichten over mili tair optreden waarby sprake is van Geen Russische hulp aan China Volgens Amerikaanse functio narissen heeft de Sowjet-Unie alle hulpverlening aan China ge staakt. Zij voegen hieraan toe, dat dit misschien niet helemaal het gevolg is van meningsver schillen, maar mogelijk ook van het feit dat de Sowjet-Unie meer steun aan niet-communis- tische landen, zoals Indonesië en India is gaan verlenen. invasiestrydkrachten en infiltreren, de groepen." „Het is moeilijk", aldus het blad, „dergelijke voortgezette militaire uitdagingen te verenigen met een oprechte wens om voortgang te ma ken aan de conferentietafel". Volgens het blad doen Soekarno's handelwijze ten aanzien van de be. sprekingen in Washington en zijn militaire maatregelen vermoeden „dat hij misschien niet bereid is op vreedzame wijze een regeling te tref Irian". Anders zou zijn gedrag on verklaarbaar zijn. Nederland vraagt werkelijk niets meer dan de waar digheid van een eervolle aftocht en het fatsoen van redelijke internatio nale waarborgen voor de rechten van de bevolking van West-Irian". „De Nederlanders hebben recht op deze voorwaarden. Indien ze hun worden onthouden, hebben zij het recht verzet te bieden voorzover hun militaire kracht dat toelaat en bij dat verzet zullen zy héél wat steun fen voor de toekomst" van West- vinden", aldus de Washington Post. Rassenscheiding verboden Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren in een arrest bepaald, dat onmiddellijk een einde moet wor den gemaakt aan de rassenscheiding, die in een restaurant in Memphis, in de staat Tennessee, wordt toege past. Dit arrest Is vermoedelijk van groot belang voor alle zuidelijke sta ten van de Verenigde Staten voor zover daar plaatselijke wetgeving de rassenscheiding in openbare eta blissementen nog toestaat. Het hof vernietigde met zijn ar rest een uitspraak van de federale rechtbank in Tennessee, die zich on bevoegd had verklaard kennis te nemen van een door een neger inge diende klacht, aan wie bediening in een restaurant in Memphis gewei gerd was. De federale rechtbank had de klager naar een rechtbank van de staat Tennessee verwezen, van welke uitspraak de klager bij het hof in beroep was gegaan. In Algiers heeft zich gisteravond een bloedig drama afgespeeld: in het centrum openden gendarmes en militairen het vuur op een menigte met vlaggen zwaaiende en de Marseillaise zingende Franse Algerijnen, nadat een lid van de oproerpolitie was neer geschoten en enkele honderden betogers trachtten een politie- versperring te doorbreken. Een kwartier lang ratelden de mitrailleurs en in dat ene kwartier vielen vijftig doden en werden 186 mensen zwaar gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. vrouwen. Tot de slachtoffers behoort een bekende Algerijnse arts, die werd gedood toen hij aan gewonden de eerste hulp verleenden. Vele Algerij nen hebben bloed aangeboden voor de gewonden van de schietpartij in Algiers. De OAS had de Europese bevol king van Algiers opgeroepen om 's middags te demonstreren tegen de blokkade van de wijk Bab-el-Oued. Aanvankelijk had de betoging een vreedzaam verloop. Toen de betogers de versperring van een toegang tot Bab-el-Oued bestormden, werd er geschoten. Het is niet bekend, welke partij het eerst gebruik van de wa pens maakte. De verklaringen van de gewonden zijn zeer tegenstrijdig en het is nog steeds niet mogelijk een overzicht van de juiste toedracht te krijgen. Een van de lezingen is, dat de sol daten het gevoel kregen dat zij om singeld en bedreigd werden en daar om met hun mitrailleurs naar alle zijde vuurden. Een correspondent van Reuter meldt, dat 15 tot 20 in fanteristen, voor driekwart harkis (mohammedaanse hulptroepen), eerst in de lucht vuurden en ver volgens de magazijnen van hun automatische wapens leegschoten op de opdringende betogers. Velen der slachtoffers zijn in het hoofd of de rug geschoten. Onder de veertig gewonden die in de chirurg! sche afdeling van een der ziekenhui In geheel Algerije zijn gisteren 72 personen omgekomen. Bij enkele aanslagen in de wijk Belcourt, Al giers, werden binnen een half uur tien moslims gedood. In Oran kwa men bij zes aanslagen vijf moslims om. In Ain Temochent beschoot een commandogroep van de OAS een groep Algerijnen, met als gevolg zes doden en elf gewonden. In Sidi-bel- Abbes, waar gistermiddag veertien aanslagen met kneedbommen wer den gepleegd, werd een Algerijns ge meenteraadslid gedood. Bab-el-Oued verkeert nog steeds in staat van beleg. In een communiqué van de politieprefectuur in Algiers werd gisteravond gezegd, dat in deze wijk 3.000 woningen zijn onderzocht, 2300 personen gearresteerd en dui zend wapens in beslag genomen. De huiszoekingen duren nog voort. Paus Johannes heeft in een tele- zen zijn opgenomen, zijn zeventien gram aan de aartsbisschop van Al giers, mgr. Leon Etienne Duval, de strijd in Algerije als broedermoord veroordeeld. „De smartelijke gebeur tenissen die Algerije met bloed be vlekken", aldus de Paus, „hebben de tevredenheid over het akkoord van Evian te niet gedaan". Slot pag. 2 Maatregelen in Buenos Aires Militairen in veldtenue betrokken hedenochtend vroeg stellingen in de omgeving van de presidentiële paleis in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en voorts bij enkele ministeries De reden van deze maatregel werd officieel niet bekend gemaakt. De militairen waren ongeveer 150 man sterk. Zij beschikten o.m. over ma chinegeweren. Intussen heeft president Frondizi tegenover generaal Aramburu ver klaard, dat hij niet van plan is af te treden. De generaal had hem daarom verzocht, „dat dit de enige wijze is om de grondwettelijke basis van de Argentijnse staat te handha ven". De leiders van vloot, leger en luchtmacht van Argentinië, begaven zich, nadat zij hadden gehoord dat president Frondizi niet wilde aftre den, naar hun hoofdkwartieren. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt algemen verwacht dat de lei ding der strijdkrachten de macht in Argentinië aan zich zal trekken. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Matige wind uit westelijke richtingen, later mogelijk overwegend krachtiger noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 MAART Zon op: 6.26 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 1.37 uur; onder: 10 20 u. Hoogwater te Katwijk te 7.33 en 20.01 uur; laag water te 3.05 en 15.31 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De ministerraad heeft gisteravond een uur en drie kwartier beraadslaagd over de nieuwe situatie die is ingetreden door de incidenten in Nieuw-Guinea. Na afloop van de bijeenkomst is het volgende communiqué uitgegeven: „De minister-president heeft hedenavond (dus gisteravond) de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzocht morgen (dus heden) de gecombineerde commissies voor Buiten landse Zaken en Defensie bijeen te roepen om de regering in de gelegenheid te stellen deze in te lichten omtrent de jongste ontwikkeling rondom de kwestie-Nieuw-Guinea. Zodra het landsbelang dit toelaat zal de regering nadere mededelingen aan de Tweede Kamer doen". Aan de Kabinetsvergadering hebben alle ministers, alsmede de staatssecretarissen, Calmeyer, De Jong en Bot, die te maken heb ben met het vraagstuk Nieuw-Guinea, deelgenomen. Het Kabinet heeft tijdens deze vergadering geen adviseurs of leden der militaire staven geraadpleegd. De gecombineerde commissies zullen vanmiddag te halfvijf bijeenkomen. Het communiqué werd door de di recteur van de Rijksvoorlichtings dienst, dr. Lammers aan de in gro ten getale opgekomen persvertegen woordigers en radio- en televisie medewerkers uitgereikt. Hoewel er vele vragen werden ge steld moest de heer Lammers het antwoord daarop schuldig blijven. Hij verklaarde niet in staat te zijn vragen te beantwoorden. Een vraag of leden van het Kabinet zich mo- gelyk nog nader zouden beraden kon niet beantwoord worden even min als de vraag of er reeds offici eel bericht in Den Haag was ont vangen over een verbreken van de geheime voorbesprekingen in de om geving van Washington door Indo nesië. Het is wel duidelijk, zo deelde ons een politiek ingewijde informant mede, dat een zo weinig zeggend communiqué, zeer veelzeggend" moet zijn. Het is nu eenmaal onmogelijk voor de regering om mededelingen te doen van de door haar te nemen of mogelijk reeds genomen maatre gelen, die geëigend zijn voor de om standigheden, waarin ons land is komen te verkeren, zo voegde deze zegsman hier aan toe. Het ligt voor de hand dat de me- dedelingen, die de regering aan de Tweede Kamer zal doen zodra het landsbelang dit toelaat open baar zullen zijn. „Wanneer kan het landsbelang dit toelaten", zo vroe gen wij iemand met een lange en rijke parlementaire ervaring. Het antwoord werd prompt gegeven: zo dra mogelijke maatregelen van de zijde der regering te treffen of ge troffen, niet meer zullen worden ver hinderd of beperkt. Daarbij moet men wel duidelijk voor ogen houden, dat het landsbelang een begrip is, dat voor de een een waarde kan hebben, die afwijkt van de waarde, die een ander daaraan hecht. Het is dus zo werd ons gezegd het landsbelang, zoals de huidige rege ring dit ziet. Onderhoud Soebandrio - Jones Indonesië onderzoekt nog steeds een diplomatieke oplossing voor het geschil met Nederland over Weste lijk Nieuw-Guinea. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken gisteravond in Djakarta ver klaard. Hij zei dat de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio, gisteren laat op de dag een onderhoud heeft gehad iuet de Ame rikaanse ambassadeur, Howard Jo nes, dat anderhalf uur duurde. Zij behandelden hlerby de afgebroken geheime Nederlands-Indonesische besprekingen in de V.S.. Volgens de woordvoerder had dr. Soebandrio als zijn mening gegeven, dat de Neder landers in principe niet bereid wa ren het bestuur over het omstreden gebied aan Indonesië over te dra gen en dat dit de oorzaak was van het afbreken van het geheime over leg. Radio-Djakarta meldde gister avond, dat de minister van Defen sie, generaal Nasoetion, verklaard heeft te geloven dat de strijd „voor de bevrijding van West-Irian" bin nen dit jaar beslist zou zijn. Gebruik van geweld Hand over hand neemt in Djakar ta de overtuiging toe, dat de enige methode om tegen de Nederlanders op te treden ligt in het gebruik van geweld. De Indonesische minister van voorlichting en speciale zaken, Moh. Yamin, zei in Bandoeng tegenover journalisten, dat Indonesië niet kan verwachten succes te hebben bij de onderhandelingen als Indonesië niet eerst zorgt een bruggehoofd te heb ben in West-Irian. „Ideologisch ge zien staan wij in het geschil om West Irian sterk, maar wij zouden nog veel sterker staan als wij troe pen hadden op West Irian. Zulk een bruggehoofd zou het respect voor Indonesië doen toenemen". In Pekalongan verklaarde de voor zitter van de nahdatoel oelama, Id- ham Chalid, dat als Nederland de toegestoken had van president Soe karno weigerde, het een gebalde vuist zou uitlokken. De minister van godsdienstzaken, K. H. Akrom, zei, dat president Soe karno in zijn beroep op Nederland van 21 februari „zeer wijs" had ge handeld. „Maar als de hand van een islamiet wordt geweigerd, is er geen andere mogelijkheid meer dan fluitende kogels". Volgens waarnemers is de agitatie in Indonesië tot ongekende hoogte opgevoerd. De Indonesische bladen namen gisteren vrijwel alle een houding aan van „Wij hebben het altijd wel voorspeld". „Berita Indonesië": „Voor het volk is het vanzelfsprekend dat de on derhandelingen niet tot succes lei den. Het zou juist onlogisch zijn als zij tot succes leiden. Het volk ge looft, dat men niet kan praten zo lang er een dief in huis is". „Merdeka": „De verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken is slechts de officiële herhaling Gistermiddag is men op de Keukenhof gereed gekomen met het plaatsen van de beelden van Engelse en Nederlandse beeld- houwers. Op de foto: „Evolutie'* van de Nederlander Siegers. Europa's grootste motel, het „Euro motel" aan de rijksweg Amsterdam- Utrecht zal met de paasdagen offi cieus in gebruik worden gesteld. Met man en macht wordt thans de laat ste hand gelegd aan het gebouw, dat in totaal 216 bedden zal tellen. Het motel is ontworpen door architect Arthur Staal en wordt geëxploiteerd door de N.V. Motelmaatschappij Hol land, die ook eigenaresse is van het motel aan de rijksweg Amsterdam- Den Haag. De bouwkosten bedragen f. 3 miljoen. Het Euromotel, dat op enkele hon derden meters van de brug over de Amstel is gelegen, bevat een hoofd gebouw met één vleugel, waarin 72 „units". Iedere unit bestaat uit een kamer met twee of drie Ledden, dou che en toilet en is voorzien van te lefoon en radio. Op de hoogste ver dieping van het hoofdgebouw zijn voorts 12 tweepersoonskamers ont worpen. Hier bevindt zich ook een vergaderzaal, die 's nachts als goed koop onderkomen voor kleine gezel schappen kan dienen, uit de wan den kunnen namelijk 12 bedden worden neergeklapt. De parterre van het hoofdgebouw krijgt een lounge hetgeen reeds algemeen door het pu bliek werd gezegd, dat het moeilijk zou zijn om enige vooruitgang te boeken in geheime besprekingen met Nederlanders. Waarschijnlijk kan alleen een of andere militaire actie tegen West- Irian de Nederlanders ervan overtui gen dat het Indonesische volk het geduld verliest. „Garoeda": „De Nederlanders trachten slechts om tijd te winnen teneinde hun militaire positie te verbeteren". „Warta Bhakti": „De enige weg die ons nog open staat is naar West- Irian op te trekken als een passend antwoord op de Nederlandse uitda- van ging". en een café-restaurant. Samen met het restaurant op de eerste verdie ping zullen 550 mensen in het Euro motel een zitplaats kunnen vinden Voorts wordt er aan de zuidzijde een terras met 200 zitplaatsen gebouwd. Een bijzonderheid is, dat het mo tel wordt uitgerust met een koffie bar, die dag en nacht geopend zal zijn. De achterzijde van het gebouw grenst aan een uitloper van de Am- stel. Hier wordt een jachthaven ge graven en een steiger voor rond vaartboten aangelegd. Voor alle gas ten zijn er overdekte parkeerplaat sen voor auto's, terwijl een groot parkeerterrein voor bezoekers van het café-restaurant wordt aangelegd. De officiële opening van het Euro motel zal in juni a.s. plaatsvinden. Advertentie y de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Dr. Goloeb, de Russische atoomgeleerde die vorig jaar na een bezoek aan Amsterdam verkoos om in het Westen verder te werken, bevindt zich thans in de Sowjet-ambassade in Den Haag. Hij heeft de wens te kennen gegeven, terug te keren naar zijn vaderland. Om deze reden zou hij om zijn paspoort hebben gevraagd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteravond desgevraagd bevestigd. Hij voegde hier aan toe, dat de regering thans bezig is te onderzoeken, of dit verzoek van de heer Goloeb in volle vrijheid is gedaan. Zoals bekend is de echtgenote van dr. Goloeb na een incident op Schiphol alleen naar de Sowjet-Unie terug gekeerd. Dr. Goloeb was werkzaam op het terrein van het onder zoek naar de bestrijding van de schadelijke gevolgen van kern bestraling. Eerbetoon voor Koning Freclerik en de Denen Functionarissen van de „Conferen tie over materiële vorderingen van joden op Duitsland" hebben Koning Frederik van Denemarken gisteren een cheque van 10.000 dollar over handigd als „teken van dankbaar heid van de joden in de wereld" voor de pogingen, die de Denen tijdens de bezetting van de nazi's hebben gedaan om de levens van joden te redden. f Uit het Leidsch Dagblad van 28 Maart 1862: l LI. Zondag heeft zekere G. f v. d. H. te Delf shaven, zijn 29e J kind aldaar in de Hervormde j kerk laten doopen. In het ge- heel heeft hij er thans 15 in leven. Zijn eerste echtgenoote heeft hem 18 kinderen en zijn tweede vrouw 11 kinderen ge schonken. j In een Amerikaansch blad f wordt medegedeeld dat een heerdie sedert 25 jaren het f tabaksrooken had nagelaten, j en sedert dien tijd elk jaar f de som, die hij voor sigaren plagt te besteden had belegd, op deze wijze in het bezit is gekomen van f. 35.400.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1