Prof. Auguste Piccard in Lausanne overleden Her vormingsplan voor Argentijnse politiek Organisatie TEGEN ex-palingboer LOU Groot pionier van diepzee- en stratosfeeronderzoek Man bij brand omgekomen Minister Marine afgetreden Dr. K. Dronkert herdacht zilveren ambtsj ubiieum „PIRATEN" OP KASPISCHE ZEE HEBBEN VRIJ SPEL LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 MAART 1962 Meer dan dertig jaar doceerde hij in Brussel De Zwitserse geleerde prof. Auguste Piccard, pionier op het gebied van bet diepzee- en stratosfeeronderzoek, is zaterdagavond op 78-jarige leeftijd in Lausanne als gevolg van een hart aanval overleden. Prof. Piccard was geheimen van de stratosfeer. Met geheimen van de Stratosfeer. Met zijn zoon Jacques Is hij een van de pioniers geweest van het diepzee-on derzoek. In mei 1931 steeg hij in een bal lon met een luchtdichte cabine van eigen ontwerp tot een hoogte van 15.281 meter. In augustus 1932 be reikte hij een hoogte van 16.201 me ter. Na de oorlog legde hij zich toe op het diepzee-onderzoek. In 1948 ontwierp hij een bathyscaaf voor dit onderzoek. Vijf jaar later daalde hij op het diepste punt van de Middel landse Zee tot bijna 3.000 meter. La ter ontwierp hij een bathyscaaf van 75 ton, waarmee zijn zoon en de Amerikaanse duikbootofficier Don Walsh in januari 1960 bij Guam, het zuidelijkste eiland van de Ma- rianen in de Stille Oceaan, een diepte bereikten van rond 10.900 meter. Auguste Piccard had een tweeling broer Jean Felix. De tweeling werd in 1884 te Bazel geboren. Van 1920 tot 1922 was Auguste hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Zürich. Van 1922 tot 1954 doceer de hij in Brussel. Veel moeilijkheden Auguste Piccard heeft met veel moeilijkheden te kampen gehad. De bouw van zijn eerste ballon voor on derzoek in de atmosfeer werd gefi nancierd door België. Piccards gel delijke middelen waren niet voldoende voor het gehele project. Daarvoor waren er al moeilijkheden geweest over de bouw van de eerste ba thyscaaf. De Belgen besloten de sta len cabine aan de Fransen af te staan en maakten Piccard tot advi seur voor de voorbereiding tot een verbeterde versie. Volledige vrijheid van handelen kreeg Piccard pas toen hij door de Italianen werd uitgeno digd om in Triëst een bathyscaaf te komen bouwen. Het werk vorderde goed en na ver scheidene proeven daalde Piccard met zijn zoon op 30 september 1953 in de bathyscaaf, „Triëst" geheten, bü Capri tot een diepte van 3.167 meter, een diepte die nog nooit eerder was bereikt. Piccard werkte onmid dellijk verder aan nieuwe plannen, maar kon door geldgebrek zijn werk niet direct verwezenlijken. Begin 1954 verbeterden twee Fransen marine officieren het record van de Piccards. Zij kwamen tot ruim 4.000 meter. Toen grepen de V.S. in. Zij kochten de „Triëst" in 1959. In januari 1960 bereikten Piccards zoon Jacques en de Amerikaanse onderzeebootofficier Don Walsh bij Guam een diepte van 10.900 meter. Prof. Auguste Piccard was vader van zes kinderen. Hij was een man, die maar voor weinig dingen bang was; één ding vreesde hij echter en dat was publiciteit. Overleg Tsjombe Adoela opgeschort De Kongolese premier Adoela heeft zijn besprekingen met de Ka- tangese president Tsjombe opge schort, tot dat deze heeft verklaard ten volle gerechtigd te zijn te onder handelen over het weer invoegen van Katanga binnen de oorspronkelijke Kongolese grenzen, zo is zaterdag in Leopoldstad vernomen, Adoela heeft zelf echter tegenover Westerse diplomaten verklaard dat de besprekingen niet zijn afgebroken en dat hij hoopt zijn overleg met Tsjombe in de komende week voort te zeten. Adoela wil dan tot behan deling komen van de concrete vraag stukken. die nog tussen de Kongo lese regering en de Ka tangese auto riteiten staan Tsjombe b?weerde dat iedere door hem met. Adoela aangegane overeen komst door de Ka tangese volksver- Drie nieuwe gevallen van pokken in Aken Uit Aken wordt gemeld dat zater dag drie nieuwe gevallen van pokken in het. gebied van Aken zijn ontdekt, waardoor het totale aantal op 33 is gekomen. Acht besmetten liggen nog in het ziekenhuis, 24 patiënten zijn genezen ontslagen. Een geval was do delijk. Negen contactpersonen en acht personeelsleden van het ziekenhuis in Simmerath (West-Duitsland), die zich in verband met. het pokkenge- vaar in afzondering bevinden, zijn zondag in hongerstaking gegaan. Zij willen hiermee protesteren tegen de verlenging van hun quarantainepe riode. die gisteren zou aflopen, doch na ontdekking van een nieuwe be smetting in het gebouw met twee weken is verlengd. In Birmingham is bekendgemaakt dat de 31-jarige inwoner van Pakistan die vrijdag, acht dagen na zijn aan komst uit Karat-sji. verdacht van tegenwoordiging moet worden gera- pokken in een ziekenhuis is opgeno- tificeerd. men. waterpokken blijkt te hebben. (Van onze Utrechtse correspondent) De 53-jarige Utrechtse portier M. J. van Houten is in de nacht van zaterdag op zondag door verbran ding om het leven gekomen. Fami lieleden vonden hem gistermiddag omstreeks 3 uur in zijn huis: half verbrand. Die familieleden waren naar het huis van de heer Van Hou ten gegaan op verzoek van diens echtgenote, die in een ziekenhuis wordt verpleegd. Zij was ongerust geworden, omdat haar man, zonder van zich te laten horen, niet op het bezoekuur was verschenen. Anders sloeg hij dat nooit over. De familie leden vonden de man bovenaan de zoldertrap. In de zolderslaapkamer een omgevallen petroleumlamp een gedeeltelijk verbrande tafel. Verder werden er in de kamer geen sporen van brand gevonden. De po litie neemt aan, dat het slachtoffer bij het ontsteken van de petroleum lamp in brand is geraakt. Hij moet in paniek naar de trap zijn gegaan. Waarschijnlijk is hij daar gevallen en aan zijn verbondingen bezweken. De recherche heeft overigens de zaak nog in onderzoek. Plotselinge dood van bonthandelaar Enkele tientallen Nederlandse nertsfokkers vrezen voor een bedrag van 200.009 DM gedupeerd te zijn door de plotselinge dood van een bonthandelaar in het Duitse grens- plaatsje Suchteln. Aangelokt door advertenties had den de Nederlandse nertsfokkers contact gezocht met de Diiitse 'bont handelaar, die nertsvellen in con signatie verkocht. De zaken gingen aanvankelijk naar wens: de vellen brachten een prijs op, die hoger lag dan de nertsfokkers voordien had den ontvangen. De 'Duitser rekende bovendien regelmatig met zijn leve ranciers af, waarover de fokkers uiteraard zeer tevreden waren. Enkele weken geleden namen de zaken echter een andere wending: de Duitser, die met zijn auto vol nerts- vellen naar de nertsbeurs ln Frank fort was gegaan, keerde van die reis pas in Suchteln terug na een week spoorloos te zijn geweest. Bij zijn terugkeer was hij in de war. Hij had verscheidene verwondingen, die hij volgens zijn zeggen bij een auto-on geluk had opgelopen. Ook zou hij op de beurs in Frankfort slechte prij zen hebben gemaakt voor de vellen. Bij zijn thuiskomst bezat hij nog slechts enkele marken. Een cheque van 14.000 DM, die hij in Frank fort van een van zijn afnemers had gekregen, was spoorloos. De politie heeft de bonthande laar na zyn terugkeer verhoord. De man schijnt zich het gebeurde, erg te hebben aangetrokken. Hü is plot seling overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Verscheidene Nederlandse fokkers hebben tezamen nog een bedrag van ongeveer 200.000 DM van de Duitser tegoed: de opbrengst van nertsvellen die de handelaar voor hen zou ver kopen. Leger schort zijn De Zwitserse geleerde prof. Auguste Piccard, die zaterdag op 78-jarige leeftijd is overleden. standpunt op Generaal Pedro Aramburu, die 'oor president Frondizi als bemidde laar is aangezocht in de constituti onele crisis die na de verkiezingen in Argentinië is ontstaan, beeft in een radioboodschap tot het volk verklaard dat hij een plan zal in dienen voor hervorming van de poli tieke instellingen in het land. Voor vanavond zou hij het resultaat mee delen van zijn pogingen om een op lossing voor de crisis te vinden. De moeilijkheden ontstonden toen de leiders van de strijdkrachten presi- den Frondizi trachtten te bewegen melding gemaakt van het bezoek dat De minister voor het leger, gene raal Rosenda Fraga, heeft in een voor alle Argentijnse garnizoenen bestemde bekendmaking meegedeeld dat het leger geen standpunt in de huidige politieke crisis zal innemen, totdat het resultaat van de bemid delingspogingen van generaal Aram buru bekend is. Hij voegde hieraan toe dat elke poging tot beinvloeding van Aramburu's bemiddelingswerk de toestand gevaarlijker zou maken. In de bekendmaking van de minis ter wordt voorts meegedeeld dat de regering-Frondizi op zich heeft ge nomen een nieuw kabinet te zullen vormen, waarin geen communisten of volgelingen van de afgezette pre sident Peron zitting zullen hebben. In een bekendmaking van het Ar gentijnse ministerie van Marine is de Peronistische verkiezingsoverwin ningen in 10 van de 16 provincies ongeldig te verklaren. In zijn eerste gemeente tl on brugge Dat de Geref. Kerk van Woubrugge en de Leidse predikant dr. K. Dronkert elkaar nog lang niet vergeten rijn. bleek gistermor gen tijdens en na de dienst overduidelijk. Op 14 maart was het precies 25 jaar geleden, dat kandidaat K. Dronkert door prof. dr. Aalders in het oude gebouw van de Geref. Kerk werd bevestigd als herder en leraar. Acht jaren bleef de jubilaris zijn eerste ge meente dienen. Naar aanleiding van de tekst Mar cus 15 vers 21 behandelde de predi kant de persoon van Simon van Cyrene. die aan het kruis van Chris tus voorbij wilde gaan. In zijn pre dikatie reeds haalde dr. Dronkert enkele malen personen en feiten uit zijn eerste gemeente aan. Na de dienst in de kerkzaal werd dit nog eens herhaald. Zeer vele gemeente leden kwamen hem en zijn gezin per soonlijk de hand drukken. Dr. Dronkert merkte hier op, dat hij en de gemeente destijds eerst aan elkaar moesten wennen. Doch vanuit onze christelijke liefde leerden wij elkaar waarderen.. Spreker memo reerde veel lief en leed, dat hij spe ciaal in de moeilijke oorlogsjaren met zijn gemeente gedeeld had. Nooit deed ik echter tevergeefs een beroep op u allen. Dat bleek overduidelijk bij de grote problemen rond de afbraak van het oude kerkgebouw in 1944 op last „Boeren-Leidse" nog steeds gewaardeerd Onder voorzitterschap van de heer 3. P. v. d. Hulst, werd een algemene ledenvergadering van de Boeren - Leidse-Kaasmakers gehouden in de Kleine Burcht". De voorzitter sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de ad viseurs, de heren Joh. Nusselder en K. Adema. Spreker wees op de resultaten, die dc leden in 1961 verkregen, met de speciale kaassoort, wat betreft kwa liteit en marktprijzen. De boeren- Leidse is nog steeds een gewaar deerde kaassoort. De resultaten op eigen keuringen en die van de V.E.B.O. waren weer zeer goed. In het jaarverslag wordt melding gemaakt van de in 1961 verkregen gunstige toeslagregeling op in 1960 geproduceerde boter, als resultaat van de in 1961 bij het Produktschap aanhangig gemaakte bezwaren tegen het aanvankelijk van toeslag uit sluiten van boerenboter. Het jaar 1961 leverde een minder gunstig sal do op dan 1960. mede als gevolg van onkosten in verband met de viering van het 35-jarig bestaan van de vereniging. Het kaascontrolestation verleende"wederom een subsidie voor de kaaskeuring. Het aftredend bestuurslid, de heer A. van Noort. tevens namens de vereniging bestuurslid van het kaas controlestation. werd met algemene stemmen herkozen. Naar aanleiding van een door de heer Adema gehouden inleiding over de aan het. kaasmaken verbonden werkzaamheden, werd na een uitge breide discussie besloten de voor lichtingsdiensten te vragen een on derzoek op de bedrijven in te willen stellen en daarna eventuele voor stellen te doen leidende tot vereen voudiging van de werkwijze Bromfietser bij oversteken gedood De heer Honcoop uit Zwammer- dam is gistermorgen bij een ver keersongeval dodelijk verongelukt. De heer Honcoop stak met zijn bromfiets ter hoogte van de Aker- boomseweg de Rijksweg over en werd door een personenauto gegre pen. De man was op slag dood. Het achter op de bromfiets zittende kind van de heer Honcoop is ernstig ge wond naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. van de bezetters en de bouw van een noodkerk. Als ik nog eens ooit een boek over mijn eerste gemeente zou schrijven, zou de titel zijn: „De on heilige heiligen"! Doch in al die 8 jaren hebben mijn vrouw en ik duidelijk de waarheid mogen onder vinden van de tekst: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen". Hierna bood namens de kerkelijke gemeente mevrouw B. Los-Buitelaar de predikant een enveloppe met in houd aan. als dank voor alles, wat deze destijds voor zijn gemeente en ook ver daar buiten had gedaan. De jubilaris wenste dit geld, samen met dat, wat hem door zijn Leidse ge meente was aangeboden, te bestem men voor licht-getuigenissen op drie plaatsen in Leiden, n.l. de woorden: Christus uw redder. de minister van Marine, admiraal Clement, aan president Frondizi heeft gebracht. Clement had van Frondizi geëist dat hij zou aftreden. Clement was zelf afgetreden, nadat de president zjjn eis had afgewezen. Bezweer tegen Brits boterinvoercontingent De Nederlandse regering heeft in een antwoordnota, overhandigd aan de Britse handelsattaehe in Den Ilaag, bezwaar gemaakt tegen de maatregelen ten aanzien van de invoer van boter in het Verenigd Koninkrijk. Hierbij heeft de Britse regering voor ons land namelijk een quotum vastgesteld, dat lager is dan de hoeveelheden die in de laatste jaren voor de Britse markt zijn ge leverd. Het wordt teleurstellend geacht dat dc Engelse regering gemeend heeft haar toevlucht te moeten nemen tot zulk een ingrijpende maatregel als volledige intrekking van de liberali satie van boter. De Nederlandse re gering had liever gezien, dat de En gelse maatregelen beperkt waren ge bleven tot de invoer uit die landen, die zich met marktverstorende prij zen een groter aandeel in de afzet van boter op de Britse markt trach ten te verwerven. In de Nederlandse antwoordnota wordt dan ook een hoger quotum be pleit dan de 14.000 long tons, die ons land zijn toegewezen voor de periode van 1 april 1962 t/m. maart 1963, al dus de afdeling voorlichting van het Ministerie van Landbouw. Het Russische blad Het platte landsleven" heeft geschreven dat 's nachts gewapende vissers uit Azerbeidsjain de Kaspische Zee be heersen .Indien controlerende amb tenaren deze „piraten" die aller lei wetten schenden, willen bena deren. worden zij beschoten. Eén van de vissers schoot een inspec teur neer die hem op heterdaad had betrapt- Volgens „Het Plattelandsleven" zal het echter niet gemakkelijk vallen (Van onze Haagse correspondent) Recente publikaties over ex-pa- lingkoopman Lou hebben de Hage naar J. Meeuws en enkele medestan ders bijeengebracht in een Anti-Lou Organisatie die de strijd tegen „deze en soortgelijke bewegingen wil ope- nen". Secretaris J. Meeuws zegt: „Er moet een eind komen aan dit soort activiteiten. We zullen Lou een halt toeroepen. Met alle wettelijke toege stane middelen gaan we tot bestrij ding over. Dit heeft nu lang genoeg geduurd". In Den Haag wil de heer Meeuw dip o.m. steun heeft gekregen van de Hersteld Evangelisch Lutherse Nu ook Poos vrij Na Maarten Slagter. de voormalige medewerker van de Sicherheitsdienst in de bezettingsjaren, is nu ook diens chef Leo Poos in vrijheid gesteld. Evenals aan Slagter is aan Poos een verbod opgelegd zich nog ooit in Den Haag te vertonen. Beiden maakten destijds deel uit van het Haagse politiekorps. Poos werd na de bevrijding wegens het indringen in illegale organisaties en het uitvoeren van talrijke arresta ties veroordeeld tot 18 jaar gevan genisstraf. Enige tientallen Neder landers, die door Poos zijn gear resteerd, kwamen voor een vuurpelo ton of in een concentratiekamp om het leven. Grotere netto-winst bij Sikkens Groep N.V. De geconsolideerde netto-winst van de Sikkens Groep N.V. te Sassenheim is (na afschrijvingen en belastingen) gestegen van f. 4.120.000 in 1960 tot f. 4.452.500 in 1961 (toeneming 8%) De omzet is met dezelfde percentage toegenomen en bedroeg in 1961 f. 73.852.000. Commissarissen stellen aan de ver gadering van aandeelhouders, te hou den op 17 april a.s., voor over het vergrote kapitaal 10% dividend in contanten uit te keren en uit de agioreserve 20% in aandelen (vorig jaar eveneens 10% in contanten en 20% uit agioreserve in aandelen. geestelijke ds. Bik en zijn groep, die zich „Anti Lou Organisatie" noemt de bestrijding openen. Sekte leider Lou zal worden uitgedaagd voor een openbare debat avond, waar voor ds. Bik zich al beschikbaar heeft gesteld. De wet beschermt het koninklijk huis tegen majesteitsschennis, aldus de „Anti Lou Organisatie", maar de Majesteit Gods is in Holland onbe schermd. Ieder kan die zonder meer aantasten. Daarom willen wij al dus de Anti Lou Groep ijveren voor een wettelijk verbod van geeste lijke majesteitsschennis. In de nieuwe activiteiten van de Lou-sekte komen niet meer redelijke vertoningen voor. die bestreden dient te worden. Er gebeuren dingen, di veroordeeld moeten worden, „Door heel het land zullen we op debat avonden Lou en zonodig soortge lijke bewegingen tot een aftocht dwingen", kondigt de Anti-Lou Or ganisatie aan. Daartoe wil men bin nenkort ook een eigen maandblad gaan uitgeven, geheel op deze be strijding gericht. „Er is in de zaak-Lou nu genoeg getalmd. Er moet nu eindelijk eens wat gedaan worden.aldus de heer Meeuws. s een einde aan deze praktijken te maken, daar de plaatselijke autori teiten een oogje dicht schijnen te doen. Bovendien schijnt nie mand tegen deze vissers en jagers te willen getuigen. De vissers zijn in het bijzonder uit op steur, maar jagen ook op een den. Zij varen met hun boten tot veertig kilometer uit de kust. hoe wel voorgeschreven is dat zij niet verder dan tweeëneenhalve kilo meter uit de kust mogen komen. Hun motorboten zijn uitgerust met sterke vrachtautomotoren, al is voorgeschreven dat het vermogen van de motoren van dergelijks vaartuigen niet meer dan tien p.k. mag zijn. De inspecteurs hebben zich tot dus ver tevergeefs tot allerlei rege ringsautoriteiten gewend om hulp. Een voorstel van een communisti sche partij afdeling tot verbeurd verklaring van de boten en de vuurwapens, kon geen genade vin den bij het hooggerechtshof, al dus „Het Plattelandsleven" PAUL STEENBERGEN EN IDA WASSERMAN NAAR HELSINKI (Van onze Haagse correspondent) Paul Steenbergen en Ida Wasser man zullen op 8 april a.s. per vlieg tuig naar Helsinki reizen waar ze 9 en 10 april in het Nationaal Theater aldaar voorstellingen zullen geven van de „Lieve leugenaar", een toneel bewerking van de briefwisseling tus sen George Bernard Shaw en de ac trice Patricia Campbell. MOH. HATTA BIJ NEHROE De voormalige vice-president van Indonesië, dr. Moh. Hatta, heeft za terdag tijdens zijn verblijf te New Delhi een ontmoeting gehad met pre mier Nehroe en had later op de dag een lunch met hem. Naar verluidt hebben beide politici onder andere gesproken over de kwestie-Nieuw- Guinea. Minister Zijlstra hersteld Na een ziekte van enige dagen heeft de minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra, vanmorgen zijn werkzaamheden ten departemente hervat. Vorige week woensdag moest hij zijn werk neerleggen, zulks als gevolg van griep. Hulde te Godesberg aan dr.Van Hoboken (Van onze correspondent in Bonn) In de Beethovenzaal van de Re doute in Bad Godesberg bij Bonn is gisteren de Nederlandse muziekhis toricus dr. Anthony van Hoboken ge huldigd. Ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag verleende de ver eniging „Het Beethovenhuis" hem het erelidmaatschap, een eer die dr. Van Hoboken slechts met de cellist Pablo Cassals en de pianist Wilhelm Back- haus deelt. Dr. Van Hoboken, die nu in Ascona woont, kreeg het ere-lidmaatschap, zo schetste prof. Schmidt-Görg, de directeur van het Bonner Beethoven- archief, voor zijn grote verdiensten bij het onderzoek naar vroege druk ken van werken van Beethoven. „Het Beethovenarchief kent, door het werk van dr. Van Hoboken, niet minder dan 15.000, nu in microfilm bewaarde bladzijden, van vroege drukken van werken van de componist", aldus prof. Schmidt-Görg. Bij de plechtigheid in de Godes- berger Redoute spraken ook nog prof. dr. E. Reeser, uit Utrecht, en prof. dr. Carl Fellerer, de plaatsvervangende voorzitter van het Keulse Haydn-in- stituut. De laatste voerde speciaal het woord in verband met het feit dat dr. Van Hoboken de muziekwe tenschap verrijkte met een monu mentale Haydn-bibliografie. De huldiging, waarbij ook de Ne derlandse ambassadeur, jhr. mr. H F. L. K. van Vredenburch, aanwezig was, werd besloten met de uitvoering van enige w^ken voor blaasinstru menten van Haydn en Beethoven. Rockefeller jr. in handen van kannibalen Zoals men zich zal herinneren, is in november van het vorige jaar de 23-jarige Michael Rockefeller in Ned. Nieuw-Guinea vermist ge raakt. Thans deelt de heer F. Linde man mee, dat zijn neef, de 26-jarige W. Hekman, zendeling in Ned. Nieuw-Guinea voor een Amerikaans kerkenootschap, hem een brief over de vermissing van Michael Rocke feller heeft geschreven. Hierin wordt gemeld, dat de overblijfselen van Michael zouden zijn gevonden en dat hij niet zou zijn verdronken, maar in handen van kannibalen zou zijn gevallen. De heer Hekman schrijft aan zijn oom dat Michael wel de kust zwem mend heeft bereikt, doch dat de As- mat-bevolking van het dorp Otjanep hem met speren heeft gedood en vervolgens opgegeten. Andere dorpe lingen hebben het verteld, en ook de namen genoemd van degenen, die de overblijfselen thans bezitten, zoals de schedel en de beenderen. Voorts zegt de heer Hekman in de brief, dat iedereen bang schijnt te zijn, om naar het dorp Otjanep te gaan, omdat de bevolking zich daar veelvuldig aan kannibalisme schul dig maakt. De Otjaneppers zouden tot hun daad zijn gekomen uit wraak voor het feit, dat de politie een paar jaar geleden verschillende van hen zou hebben doodgeschoten. Verder schrijft zendeling Hekman, dat het onderzoek omtrent de juist heid van deze berichten door het gouvernement nog in volle gang is. Een tragische bijzonderheid is, dat de vriendin van mevrouw Hekman, een Amerikaanse, eveneens het slachtoffer is geworden van de Otja neppers. Commissie misdrijven tegen de zeden Een commissie onder leiding van mr. H. L. A. Stoffels, raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag, zal nagaan of de bestaande bepalingen van het Wetboek van Strafrecht be treffende misdrijven en overtredin gen tegen de zeden wijziging of aanvulling of beide behoeven, voor al gezien de hier te lande gesigna leerde uitdagende vormen van op wekking tot ontucht", zo deel het ministerie van Justitie mede. De commissie, die bij beschikking van de minister van Justitie van 21 maart is ingesteld, zal de minister hierover van advies dienen, alsmede over de vraag, welke delictsomschrij ving en strafbedreiging ten aanzien van souteneurs onder de tegenwoor dige omstandigheden de meeste aanbeveling verdienen. De commissie heeft voorts de op dracht gekregen bfj het beraad om trent nadere wettelijke voorzienin gen op deze punten mede aandacht te schenken aan de bestaande en nog te scheppen mogelijkheden reso- cialisering van hen die tot prostitu tie zijn vervallen of die daaruit voordeel trekken. Ds. Joh. H. H. van Beem zeventig jaar Ds. Joh. H. H. van Beem te Am sterdam, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt woensdag zeventig jaar te worden. Ds. Van Beem werd op 2 mei 1920 door ds. J. W. P. de Roy uit Amster dam, toen nog predikant te Sloter- dijk (Amsterdam-West), bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te op het voormalige eiland Marken. Daarna stond ds. Van Beem verder nog te Nieuw Vennep 1923 tot 1927; Breda 1927 tot 1930; Rotterdam - Vreewijk 1930 tot 1938 en tenslotte nog ruim achttien jaar te Amster dam-Centrum. waar hem met ingang van 1 mei 1957 op vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te ZIJderveld (toez.) S. J. Seinen, kand. te Utrecht. Beroepen te Nederbemert R. W. Steur te Doorn spijk. Beroepen en aangenomen naar Soesterberg (2de pred.pl.) A. Vroegop, vicaris te Soesterberg. Bedankt voor Jullanadorp-Callantsoog (toez.) H. Kwakkelstein, vicaris te Rotterdam- GEREF. GEMEENTEN NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage (wijkge- meente 33 in wording) dr. E. A. Snij ders te Zwolle te Putten (Geld.) (4de pred. pi.) dr. C. Graafland te Woerden. Aangenomen naar Waver- veen (toez.) J. Broekhuis, kand. te Barneveld, die bedankte voor Nleuw- poort en voor Zulllchem-Nieuwaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Pernis (vac. J. H. van Halsema) D. van Keulen te Oldehove. Aangenomen naar Amsterdam (vac. G. R. Visser) C. W. Thijs te Nleuw- Vennep. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Zaamslag J. C. van RavenswaalJ te 's-GravenhageSche- venlngen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk A. F. Honkoop te Goes en A. Vergunst te Rotterdam- Centr. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Leermens-Loppersum mej. H .A. van Winter, proponents te Groningen. Ds. J. E. Tuininga predikant in Londen Dr. Van Apeldoorn, vroeger predi kant van de Nederlandse gemeente in Londen en thans als personeels chef verbonden aan een groot con cern, krijgt in de Haagse doopsge zinde predikant ds. J. E. Tuininga een opvolger. De Londense gemeente, die vrij zinnig is, is reeds enige tijd vacant. De nieuwbenoemde Nederlandse predikant in Londen doet zondag 8 juli zijn intrede. Hij wordt beves tigd door Ds. Zuurdeeg uit Wasse naar. Commerciële televisie De Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft, na het aanbrengen van en kele wijzigingen, een door de Raad voor de zaken van kerk en samen leving samengestelde rapport aan vaard, dat handelt over de Commer ciële televisie. Dit rapport komt tot de volgende conclusies: 1. De vraag of er plaats moet worden gemaakt voor reclame in de televisie is op zichzelf be schouwd legitiem en kan aanleiding zijn tot beschouwingen waarin ook de economische motieven zullen moeten meespreken; 2. In dergelijke omstan digheden moet verreweg de voorkeur worden gegeven aan een systeem waarbij de reclame in de program ma's ingevoegd wordt op bepaalde tijden. De reclame wordt in dat ge val binnen het kader van het thans vigerende of in de toekomst even tueel gereorganiseerde, omroepbestel door de hiervoor aangewezen organi saties verzorgd; 3. Het bovenstaande betekent niet, dat de Ned. Herv. Kerk een streven verwerpt, dat ten doel heeft in radio en televisie tot een bredere en verdergaande samen werking te geraken, doch wél dat zij van oordeel is, dat dit vraagstuk af zonderlijk zal moeten worden bezien en dat een op dit gebied wenselijke ontwikkeling tot stand zal moeten komen binnen het kader van de ar beid aan een nieuwe omroepwet. In de vierde conclusie van dit rap port wordt gesteld, dat het onge wenst moet worden geacht, dat er een afzonderlijke organisatie komt, opgericht en betaald door het be drijfsleven, die de bedoeling heeft een televisie-reclame-zender te exploite ren, zelfs Indien er een zelfstandig curatorium zou worden gevormd voor de niet-commerciële programma-on derdelen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9