DERDE LAGERE SCHOOL LN VOORSCHOTEN GEEN LUXE Raad van Leiderdorp gaat onderwijszaken bespreken Bouw r.-k. kleuterschool aan Bonairestraat Expositie over Afrika voor Actie 10 x 10 BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Maandag 26 maart 1962 Tweede blad no. 30613 Ons Nieuw Toneel Verdienstelijk spel in een ongeloofwaardige comedie De toneelvereniging „Ons Nieuw Toneel" heeft zaterdag avond in de grote zaal van „Den Burcht" voor „een uitverkocht huis" haar jaarlijkse uitvoering gegeven en haar trouwe aan hang op verdienstelijke wijze enige uren vermaakt met de op voering van „Mijn vrouw ver langt salaris" een blijspel in drie bedrijven van Wim Dumont, dat geen andere bedoeling heeft dan de toeschouwers een avond van aangename ontspanning te bezorgen. Het verhaal zelf kan bepaald geen minutieus onderzoek op geloofwaar digheid tot in elk detail doorstaan, doch het biedt een ruime gelegenheid voor leuke tafereeltjes en humoris tische dialogen bij een niet overma tig grote rolbezetting. De toeschou wers leven mee met het verschil van mening dat Dolly en Hans, een jong echtpaar, hebben over Dolly's salaris. Dolly heeft namelijk in een dames blad gelezen, dat een gehuwde vrouw behalve het gebruikelijke huishoud geld bovendien nog recht heeft op een eigen salaris, waarmee zy kan doen en laten wat zij wil. De man heeft toch ook zijn privé-zakgeld. Hans is het hiermee helemaal niet eens en als hij weigert haar een privé-salaris te geven, besluit zy in staking te gaan. Als blijkt, dat Mar griet de vrouw van Hans' vriend Pierre dezelfde mening is toegedaan en dus eveneens in staking gaat, be gint het er somber voor de heren uit te zien. De vrienden besluiten echter in geen geval aan die vrouwengril len toe te geven en gezamenlijk een huishoudster te engageren. Zij moe ten uiteindelijk genoegen nemen met de enige reflectant t.w. een oud matroos-kok van de wilde vaart, die uiteraard voor de nodige vrolijkheid in „de kombuis" zorgt. De verwikke lingen beginnen pas goed als Hans Lezers schrijven RADIO IN NIEUW-GUINEA Geachte redactie. Naar aanleiding van berichten op donderdag 22-3-1962 via radio en t.v. over het sterke politieke radio-offen sief van Indonesië, zou ik er op wil len aandringen, dat men in hogere Nederlandse kringen eens over ver sterking van de Radio Omroep Nieuw Guinea gaat denken. Myns inziens imoet men het belang van een sterke zender van de RONG niet onder schatten. De sterke gevoeligheid voor radio offensieven speelt in die contreien nu eenmaal een grotere rol dan bij ons in Holland. Het was reeds lang bekend, dat de RONG over veel te zwakke zender- capaciteit beschikte; m.i. kan hier nog veel goeds verricht worden. Ik denk hierbij aan een sterkere Zuid Oost Aziatische en West-Melanesi- sche programmastructuur in de uit zendingen; zodat de bevolking mid dels de sterkere zendercapaciteit kan luisteren naar programma's, welke meer in htm geestessfeer liggen. De programma's moeten m-i. ook geen sterk anti-propagandistisch ef fect t a.v. het Indonesisch offensief tonen. Een nuchter en eerlijk pro gramma zal bij de bevolking het beste aanslaan. E. B. te Lisse. Fietsendief aangehouden De Leidse politie heeft gisteren een 27-jarige metaalarbeider uit Leiden aangehouden, die ervan verdacht wordt in de afgelopen maanden ten minste drie fietsen en een bromfiets ontvreemd te hebben. Grasveld in brand Om kwart voor drie gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de tuin van een villa aan de Rijnsburgerweg. Onbekend gebleven jongens hadden daar een hoeveelheid takken in brand gesto ken. Tot hun schrik vatte ook het gehele grasveld vlam. Zo ging 600 vierkante meter gras verloren. De brandweer werd het vuur met behulp van twee nevelstralen meester. Aanrijding op VOP De 55-jarige voetgangster mevr. J. Wientjes brak gistermiddag om streeks kwart over vier een sleutel been en liep enkele hoofdwonden op tengevolge van een aanrijding op een voetgangers-oversteekplaats op de Herensingel. Zij werd aangereden door een bromfietser die met te hoge snelheid vanaf de Schryversbrug kwam. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.- en f 40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. zijn secretaresse voor zijn vrouw laat doorgaan, zijn oom Nap, die jaren buitenslands vertoefde, met een vriend ten tonele verschynt en deze heren, de situatie doorziende, de bei de staaksters meenemen voor een gezellig avondje uit. De echtelieden beginnen elkaar over en weer van vermeende echtelijke ontrouw te be schuldigen en het behoeft geen be toog, dat deze wederzijdse jaloezie voor enige extra komische situaties zorgt. Uiteindelijk brengt De Neus, „de zeeman-huishoudster" klaarheid in de problemen en keert de vrede in huize „Hans" en „Pierre" terug, doch niet alvorens de salaris-eis van de dames door de dolgelukkige vrien. den is ingewilligd, omdat zij hebben moeten toegeven hoe hulpeloos zij leefden toen hun vrouwen in „alge mene werkstaking" waren. Zoals gezegd erg geloofwaardig en sterk van bouw is dit blijspel niet en regisseur Jan Sleijser heeft dan ook bepaald geen gemakkelijke taak on der handen gekregen. Zelf droeg hy weer de erepalm weg met zijn crea tie van De Neus, de zeeman-huis houdster en aan zijn spel konden de „nieuwelingen" zich optrekken. Hij ondervond hierbij weer de no dige steun van Cor Laterveer (Hans) en Karei Den Os. Mary Koet-Ver- mont hield de typering van de op- haar-rechten-staande echtgenote uitstekend vol, hetgeen niet gezegd kan worden van Elly Binnendijk (Margriet), die vooral qua dictie nog de nodige routine moet opdoen, het geen eveneens het geval bleek te zijn met Mary Jongbloed-Poelgeest (Nansie), een overigens veelbeloven de aanwinst voor de groep. Mevr. A. van Es-Laterveer was weer in haar element als mevr. Kwakel, de moe der van Dolly, terwijl mevr. A. C. Sleyser-Klerk haar onverwacht op gedragen rol van Rooie Sien, de caféhoudster, eveneens uitstekend volbracht. Bas Steenbergen en Cor Siebert hadden geen moeite met oom Nap en vriend Mees en Henk Bin nendijk deed in de bijrol zyn best een zo .natuurgetrouw" mogelijk re chercheur van politie te zijn. Na af loop bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen onder leiding van de heer C. Laterveer en by de opgewekte klanken van het quintet „The Cornets" o.l.v. Nico Blankensteijn. Geestelijk Reveil te Amsterdam Onder het motto „En toch over wint de „geest' is dit weekeinde in Amsterdam het zevende congres van „Geestelijk Reveil" gehouden. Het thema van de bezinning was „het geloof, het vertrouwen in de uit eindelijke overwinning van de geest over alle machten, die de harmonie in de mens en in de samenleving be dreigen". Gesproken werd onder meer over de invloeden die de mens van jongs- af-aan in zich opneemt, in het ge zin, in de scholing en in de maat schappij en over alles dat vanuit de mens zelf zijn leven beïnvloedt. Tijdens de derde bijeenkomst werd de vraag gesteld ,.hoe komt de mens uit de impasse?". Het antwoord was: „door steeds vernieuwde bezinning, door gedachtenwisseling. door zich met geheel zijn wezen steeds op nieuw open te stellen voor hetgeen hem naar zijn diepste bewustzijn waar. goed en geloofwaardig is". In de slotbijeenkomst werd ge sproken over de verwezenlijking van de verworven inzichten, persoonlijk en in de maatschappij. Sprekers op dit congres waren de heer S. Lu- bienski, mevr. C. M. Wijnbergh Behrend. dr. E. H. F. v .d. Lely, de heer J. W. M. van Spaandonk. dr. K. Freitag, mevr. S. SmitKerbert, ir. J. van Wettum, ir. A. H. J. van Leeuwen, mej. C. G. C. Voute. dr. C J. Schuurman, mevr. H. F. Cal- koenVan Thienen en ir. H. Dunne wol t. Thailander* op bezoek in ons land Prins Vonsamahip Jayankura, ambassadeur van Thailand in Den Haag, heeft gisterochtend op Schip hol een groep van 28 landgenoten begroet, die een bezoek van 214 dag aan ons land komen brengen. Het gezelschap omvat 18 hoge officieren en 10 hoge burgerlijke functionaris sen, die allen deel uitmaken van het Thai Defence College (te vergelijken met ons Defensie Studie Centrum.) Op Schiphol was een groep hoge Nederlandse officieren van de Kon. Landmacht, de Marine en de Lucht macht ter begroeting aanwezig. Evenals een aantal functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken begeleidden zij de gasten ver der de hele dag op het bezoek aan Amsterdam. Daar stond eerst de His- wa tentoonstelling in de Rai op het programma (Thailand is eveneens een land met veel water), vervolgens 'n rondvaart, een lunch in het Apol lo hotel en om 15 uur het vertrek van het gezelschap naar Den Haag. Vandaag brengen de gasten een bezoek aan de Philips en de Daf- fabrieken te Eindhoven. Morgenoch tend volgen tot slot een rondvlucht per „Friendschip" van de luchtmacht oven de Zuiderzeewerken en het Del taplan en een bezichtiging van de Fokkerfabrieken, 's Middags vertrekt het gezelschap van Schiphol naar Kopenhagen. De gemeenteraad zal vrijdag moeten beslissen of Voorschoten een derde openbare lagere school zal krijgen. B. en W. hebben aan de raad voorgerekend, dat binnen niet te lange tijd het aantal leerlingen, dat openbaar lager onderwijs ontvangen zal, niet meer in de Parkschool en Vlietschool opgevangen zal kunnen worden. Als nu met het maken van een schetsplan begonnen wordt ,zal. als alles gunstig verloopt, het plan tech nisch tegen het eind van dit jaar ee reed kunnen zyn. Het wachten is dan nog op een bouwvolume. Op niet al te lange termyn wensen B. en W echter de uitbouw van de lagere school met zes klassen tot een met acht klassen. De minister van O. K en W zal worden verzocht op de urgentielyst 1963 nog 2 lokalen te plaatsen. Als de raad tot. stichting van een derde openbare school besluit, vragen B en W een krediet van f 15.000 voor het maken van de plannen. De beide scholen tellen thans reeds samen ongeveer 500 leerlingen. Het aantal leerlingen van de Parkschool, die ook reeds ruim 70 leerlingen uit „Adegeest'' heeft opgenomen, is bo ven de 300 gestegen. Adegeest zal binnen een jaar of drie uitgroeien tot een wijk met on geveer 900 woningen. Dit houdt in, dat er dan ongeveer 4000 mensen zul len wonen Nu telt de wijk 780 inwo ners in ruim 200 woningen. Hiervan behoort 13% tot de leerplichtige kin deren en 9% bezoekt de openbare lagere school. Uitgaande van een ge middelde van 6% rekenen B en W over ongeveer 3 jaar op een 250 leer lingen voor het openbaar lager on derwijs in deze wijk. waardoor het stichten van een derde openbare school verantwoord wordt geacht. B en W verwachten, dat op de ur- gentielijst 1962 „een aantal lokalen" (uit de verdere mededelingen blijkt dat. vermoedelijk 6 te zijn» voor het openbaar lager onderwijs zal ge plaatst worden. Vanavond kwart voor acht komt de raad, onder voorzitterschap van de loco-burgemeester C. Meerburg, in openbare vergadering byeen. Er staan nogal wat onderwijszaken op de agenda. Zo heeft het bestuur van de Stichting Parochiële Scholen „Meer burg" te Zoeterwoude, overeenkomstig art. 50 e.v. der Kleuteronderwijswet, gelden ter beschikking gevraagd voor de aanschaffing van afwasbare on derleggers, en kleuter-verkeersopvoe- dingsmateriaal. Dit ten behoeve van de onder zyn beheer staande Kleu terschool gevestigd in „Huize Voor dorp". Ook heeft de Stichting voor haar R.-K. Lagere School aan de Ericalaan financiële medewerking verzocht voor de uitbreiding van deze school. In de hedenmiddag onder leiding van jhr. mr. F. H. van Kinschot ge houden raadzitting ging de raad er mee akkoord, om mevr. drs. E. S. F. de JongFeteris aan te wijzen tot onderdirectrice van de hbs voor meis jes. Drs. P. Bakker werd benoemd tot lerares in de aardrijkskunde aan het Rembrandt-lyceum, de heer F. H. Sachs, tot logopedist aan de school voor blo, verbonden aan het Pedologisch Instituut en de heer E. Chr. P. M. Sweens tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan de hbs voor meisjes. Op zijn verzoek werd met ingang van 1 september eervol ontslag ver leend aan drs. D. G. Magé, conrector en leraar aan het Rembrandt-lyceum. NAMEN VOOR SCHOLEN Aan de hierna te noemen scholen werden de volgende namen gegeven: Ulo-school Sumatrastraat Weth. VerweyschoolUlo-school Du Rieu- straat, Prof. Van der Leeuwschool; kleuterschool Sumatrastraat - De Wigwam: kleuterschool Valeriusstraat - Pinkeltje en kleuterschool Lorentz- kade De Klimop. Deze laatste school droeg eerst de naam „De Zon nebloem", welke naam reeds ge voerd werd door de hervormde kleu terschool aan de Asserstraat. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 maart -- Groenteveiling: waspeen per kist Al 18-90-22.30, A2 2.20-14.70, BI 18.80- 21.30. B2 2.20-7.80, C2 6.40, breekpeen per kist 3.50. Aanvoer waspeen 45.000 kg, waarvan 27.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 26 maart. Vee markt. Totale aanvoer 1314. Vette koeien en ossen 1292, graskalveren 22. Prijzen: le kwal. 2e kwal. en 3e kwal. vette koeien per kg 305-335, 275-295, Aanvoer: vette koelen als vorige week: handel: wat levendiger; prijzen: iets vaster, enkele prima's boven no teringen. RIJNSBURG, 26 maart. Tulpen: Snow Prince 135, Mont Comery 170- Cordell Hull 155-160. Campflre 170-175, Joh. Gay 145-155. Prince de Llgne 120. Winter Gold 105-110, v. d. Eerde 145-150-160, Remagen 175-180, Eidth Eddy 115-125-140. Paris 145-155, Copland 135-150-170. Apeldoorn 205- 225. Brillant Star 75-90-100 per bos, Narcissen: Carlton (koude bak) 160-170 Insurpasslble 180, Laurens Coster 75, La Riant 55 j>er bos. Anemonen 1 8.00 OEGSTGEEST Het hoofd van de Montessori-school de heer C. Bruins opende zaterdag middag de tentoonstelling in deze school, waaraan onder leiding van de leerkrachten alle leerlingen hadden meegewerkt. Het schoolhoofd merkte op, dat de school, als zynde een stuk je van het leven, er goed aan doet 'n groter deel van het leven binnen de schoolmuren te brengen. In het kader van de actie 10x10 was besloten bij zondere aandacht te schenken aan Afrika. Aan dit werelddeel was deze tentoonstelling dan ook gewyd. De heer Bruins was dankbaar voor alle medewerking van anderen, zoals van de zijde van het Volkenkundig Mu seum te Leiden. De inspecteur van het Lager On derwijs, de heer A. Boogaard, had zich bereid verklaard de tentoonstel ling te openen. Deze achtte het werk van de kinderen een reden tot bij zondere verheuging. Voor het vele extra werk dat was gedaan ten be hoeve van de actie 10 x 10 was hij dankbaar. Daaruit blykt immers, dat men bereid is voor anderen wat over te hebben. Omdat aan de hal van de school het karakter van een oerwoud was gegeven werd aan de inspecteur een lianenmes ter hand gesteld om zich een weg te kappen naar de schoollokalen. Voordat tot bezichti ging werd overgegaan kwamen een aantal leerlingen, als inboorlingen verkleed, op het toneel. Ze speelden en zongen op een geestige tekst, daar bij aan het slot verhullend, dat zij heus geen echte nikkers waren! Wat de kinderen hadden gepres teerd verdient grote bewondering. Veel tekenwerk versierde de wanden der lokalen en tal van voorwerpen waren uitgestald, zoals Afrikaans vaatwerk, wapens, houtsnijwerk en maskers. In beeld was gebracht dat Afrika de grootste dierentuin ter wereld is. Een van de bijschriften luidde: de aasgieren zijn de onbe taalde mannen van de reinigings dienst. Er waren keurig geïllustreerde opstellen o.a. over Livingstone. Een negerhut was in een der lokalen on dergebracht met bijbehorend afgods beeld. Kortom er was veel belang wekkends te zien, terwijl de achter grond van dit alles werd gesymboli seerd door de spreuk in een der lo kalen: „Omspan de wereld met vriendenhart". Nadat enkele financiële regelingen voor het openbaar en bijzonder on derwijs waren vastgesteld, besloot de raad medewerking te verlenen aan de aanschaffing van kasten en de voortgezette inrichting van twee lo kalen van de christelijke school aan de Van Vollenhovenkade en idem van de vrenieuwing van stalen ramen in de hervormde school aan de Hoge Mors weg. STICHTING R.-K. KLEUTERSCHOOL Nu de rijksgoedkeuring voor de bouw van een r.-k. kleuterschool aan de Bondérestraat is afgekomen, blijkt dat inmiddels de bouwkosten het plan dateert van 1958 met f 82.800 zijn gestegen. De raad ging ermee akkoord om dit bedrag te vo teren. De totale bouwkosten bedragen thans f 327.257. Voorts besloot de raad in de jaar lijkse onderhoudskosten van werken de industrie- en poldermolens in deze gemeente, voor zover deze niet hoger zijn dan f 1000, een bijdrage te ver lenen van 10% tot een maximum van f 100.- per molen, mits uit deze kosten mede subsidie uit 's rijks- en uit de provinciale kas wordt ver leend. Het voorstel om zich te verenigen met de aanleg van een verkeersplein nabij de Lammebrug, zulks in nauw overlep- met Ged. Staten, ontmoette eveneens geen bezwaren. Bij het bouwrijp maken van ter reinen, gelegen in de Fortuinwijk, vroeg de heer Portheine (VVD) naar de planning van winkels. De wethou der moest hem hierop het antwoord nog schuldig blijven. Thans worden de terreinen eerst bouwrijp gemaakt. Conform besloten. Eveneens was dit het geval met het voorstel een kre diet van f29.312 beschikbaar te stel len voor uitbreiding van de speel weide nabij de Toussaintkade. (De zitting duurt voort). Enige andere agendapunten ver melden de vaststelling der voorschot ten op de exploitatievergoedingen voor de bijzondere lagere scholen, en de bijzondere lagere sohool voor uit gebreid lager onderwijs: voor vak onderwijs voor de bijzondere ULO- school en de voorschotten op de ver goedingen aan de bijzondere kleuter scholen voor 1962. De heer M Moraal is reglementair aan de beurt van aftreding als lid van het Bureau Sociale Zorg. B. en W. stellen de raad het volgende dub beltal voor: 1. de heer M. Moraal, Dr. de Bruynestraat 15; 2 de heer J. v. d. Tang, Steenbakkersïaan 7. In één van de vorige raadsverga deringen besloot de raad f14 sub sidie per jaar te verlenen, per oud leerling ,ten behoeve van de nazorg van leerlingen van het doofstommen onderwijs. Dit is nu door de Prot. Chr. Stichting voor Maatschappelijk Werk verzocht ten behoeve van 4 in deze gemeente wonende doofstom men. Het college verzocht f. 56 be schikbaar te stellen. Het voorstel om voor het verkeer komende over de Eikenlaan in de richting van de Hoofdstraat het ver bod links afslaan vast te stellen, is in de raadsvergadering van 2 januari j.l. aangehouden. De raad meende toen, dat de voorgestelde maatregel te beperkt was en niet afdoende. Ook is toen door enkele leden de sugges tie gedaan het verkeer over de Eiken laan in de richting Hoofdstraat te verbieden. Het college heeft nu advies inge wonnen bij de A.N.W.B. Deze orga nisatie stelt voor, als één van de te nemen maatregelen het gesloten ver klaren van de Eikenlaan voor alle verkeer richting Hoofdstraat. Het college meent, dat dit te veel bezwa ren geeft voor de bewoners van de Eikenlaan en 's zondags voor de kerk gangers. B. en W. zouden het eerste voorstel willen handhaven dus: het verbod van links afslaan. Ter voorkoming van verkeersop stoppingen menen B. en W. dit ver bod voorhands voldoende. Het voor stel luidt nu: Verbod voor links af slaan zowel voor verkeer over de Eikenlaan richting Hoofdstraat als voor verkeer Hoofdstraat komende van de Rijnbrug Eikenlaan in. Het volgende voorstel betreft de te verlenen subsidie in de kosten van het vormingswerk voor leerplichtvrije Jeugd. De rijksregeling gaat uit van een gezamenlijke subsidie door de provincie en de gemeente van 40% en een bijdrage van particulieren van 20%. Het college stelt voor: ten be hoeve van dit vormingswerk, met in gang van het cursusjaar 1960/'61 een jaarlyks subsidie toe te kennen groot 25% van de bruto-exploitatiekosten naar rato van het aantal uit deze gemeente afkomstige leerlingen op 1 januari van het Jaar waarover wordt gesubsidieerd; en over het cur susjaar 1960/'61 aan de Katholieke Stichting ter verzorging van Mater Amabilisscholen in Leiden en om geving f 86.64 subsidie toe te kennen. B. en W. stellen de raad verder voor om per 1 april a.s. mej. S. de Groot te Voorschoten in vaste dienst te benoemen als onderwijzeres aan de Kon. Julianaschool. Van 5 inwo ners der gemeente zijn bezwaarschrif ten ontvangen tegen de verhoogde wegen en rioolbelasting 1961. B. ei W. stellen voor de betrokken aansla gen te handhaven, door niet-ontvan- kelijke verklaring van de bezwaarden. Het laatste voorstel betreft de sub sidieverlening aan de Algemene Oranjevereniging t.b.v. de viering van Koninginnefeest. Er worden festivt teiten georganiseerd op 28 en 30 april en op 5, 7 en 8 mei a.s. B. en W. menen, dat in verband met de bijzondere viering dit jaar een ga rantie van de gemeente voor een eventueel nadelig saldo gerechtvaar digd is. Het stelt evenwel als maxi mum een bedrag van 11800 voor. Oegsteester schoolvereniging f.275 voor „10X10" De Rynlandse Oegstgeester Schoolvereniging organiseerde In het kader van de „Leeghwaterdagen", ge houden op 1, 2 en 3 maart, een actie, waarvan de opbrengst geheel be stemd was voor „10 x 10". Velen hebben op zaterdagmiddag 3 maart de Leeghwatertentoonstel- ling beztcht en als extra-attractie een opvoering van de musical van dr. J. P. Naeff, „Hans en Mary" bij gewoond. Dit bracht in totaal f 221,90 op. Vrijdagmiddag hadden de leerlin gen van de hoogste klassen van de lagere scholen uit Oegstgeest de ten toonstelling bezichtigd: deze leerlin gen stonden vrijwillig een bijdrage af voor „10 x 10", hetgeen by elkaar f 53,10 opbracht. De gehele opbrengst, bestemd voor de actie „10 x 10", be draagt dus f 175. VOORSCHOTEN Zolderkamers in KLM-woningen Voor het aanbrengen van zolder kamers en bergruimten in de KLM- en Marinewoningen is reeds eerder in de raad een krediet van f 27.500 en f15.500 beschikbaar gesteld. Nu zijn er nog meer bewoners, die deze voor zieningen wensen, waarvoor B. en W. f 11.800 vragen. Verwacht wordt, dat de vergoeding van de bewoners op ongeveer f 118 per jaar per geval ge steld zal kunnen worden. Voor een subsidie aan de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers voelen B. en W. niet. De vereniging Veilig Ver keer doet genoeg, menen zijn. Geen tegenstanders zyn B. en W. van een subsidiëring van het zgn. „instuifw.-ik", zowel het Ptor. Chr. als het R.-K. zy achten dit een be- laneriik stnk ieuedwerk. niet alleen omdat de jeugd van de straat gehou den wordt, maar ook, omdat een zgn. „derde milieu" geschapen wordt. In de verordening, waarbij deze subsi diëring geregeld wordt, willen B. en W. opnemen, dat minimaal 10 in- stuifavonden per jaar gegeven moe ten worden. Maatregelen zijn genomen, dat zgn. fuifclubs of verkapte politieke- of godsdienstige vormingscursussen nit onded dezes ubsidieregeling kun nen vallen. Het Herv. instuifwerk heeft een open ktrakter in tegenstelling tot het R.-K. werk, dat besloten is. De sub sidiëring per lid is dan ook welhaast onmogelijk. Daarom stellen B. en W. een subsidie naar exploitatietekort voor met een maximum van f 400 per club per jaar. Betere telefoonverbinding met Cultureel Centrum Het ligt in de bedoeling van B. en W. om het Cultureel Centrum (voor al 's avonds) telefonisch gemakkelijk bereikbaar te maken. Het telefoon net van Voorschoten is thans echter overbezet. Volgens de PTT zal het aanbrengen van een eigen nummer niet voor volgend jaar kunnen ge schieden. Tot die ijjd, zal men trach ten door interne maatregelen een noodoplossing te vinden. Als het C.C. zelf aangesloten wordt zal in de ruimte tussen het buffet en de eerste trap een telefoontoestel, tevens be stemd voor pubüek gebruik 's avonds, geplaatst worden. Een opmerking van een gemeen teraadslid over het niet bijvoegen van retourenveloppen bij de aangif teformulieren voor de hondenbelas ting heeft voor de tweede maal tot een mededeling van B. en W. geleid. In het vervolg, zo berichten B. en W. thans, zullen antwoordenveloppen met machtigingsnummei van de PTT bijgevoegd worden Waardoor dus deze „belangrijke affaire" gron dig geregeld is, tenminste als de raad er niet op terug komt. Wegens benoeming in Wassenaar heeft mej. J. P. Remmelink, leidster aan de openbare kleuterschool Dil lenburglaan met ingang van 1 mei a.s. ontslag gevraagd. Afscheid en intrede van kand. E. J. C. Hamminga Kandidaat E. J. C. Hamminga zal zondag 1 april afscheid nemen van de hervormde Gemeente van Voorschoten (en Veur), welke hy sinds februari van het vorige jaar als vicaris heeft gediend. De week daarop, n.l. zondagmiddag 8 april, zal hy om twee uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zyn be vestigd door ds. E. Saraber jr. uit Voorschoten, intree doen als predi kant van de hervormde gemeente van 's-Heer Abts (en Sinouts-) Ker ke in de classis Goes, waar hy be roepen is In de vacature van ds. Th. F. Warffemius, die eind janu ari van dit jaar naar Arnhem is vertrokken en die aar thans werk zaam is als Industrie-predikant. Kandidaat Hamminga werd op 22 augustus 1929 te Zuidlaren in Dren te geboren. Hij bezocht eerst een gymnasium te Groningen, daarna het gemeentelijk lyceum te Doetin- chem en studeerde vervolgens nog aan de rijks-universiteit te Gronin- WASSENAAR Plannen voor nieuw bibliotheekgebouw By de Wassenaarse Openbare Bi bliotheek-federatie, waarin zoals be kend drie verenigingen samenwerken wordt al lange tyd de behoefte ge voeld aan een betere huisvesting van de bibliotheek en de leeszaal. Het ge bouw aan het plein verkeert niet al leen in een zeer slechte staat, het biedt ook te weinig ruimte. Er zyn nu plannen in voorbereiding voor de stichting van een nieuw gebouw, al kan nog niet gezegd worden hoe lang de verwezenlijking daarvan op zich zal laten wachten. Het gemeentebestuur heeft het be stuur van de federatie optie verleend voor een terrein aan de Van Hogen- dorpstraat, op de hoek van de ver lengde van der Duyn van Maasdam straat. Aan de Leidse architect ir. Schutte is opdracht gegeven voor het maken van een voorlopig schetsplan Een uit het bestuur gevormde bouw commissie heeft zich in verschillen de plaatsen waar nieuwe bibliotheken zijn gebouwd op de hoogte gesteld van de mogelijkheden op dit gebied. Verwacht wordt dat de stichting van een eigen gebouw enkele tonnen zal kosten. De jaarvergadering van de Buurtvereniging Nieuw Wassenaar zal gehouden worden op donderdag avond 29 maart 's avonds 8 uur, in de openbare Bloemcapschool aan de Bloemcamplaan. Woensdagavond komen de ker keraden van de gereformeerde kerk in Wassenaar en van de hervormde wijkgemeenten Den Deyl en Dorp in het Deylerhuis bijeen voor een eer ste gespreksavond. De jaarlijkse gymnastiekuitvoe- ringen van de Sportvereniging WIK worden gehouden op woensdag 28 en donderdag 29 maart a.s. des avonds half 8 in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat. Ex-minister Barak „bekent schuld" De Tsjechoslowaakse oud-minister van Binnenlandse Zaken, Rudolf Ba rak, heeft bekend misbruik van staatsgelden gemaakt te hebben, zo heeft het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka zaterdag gemeld. Barak werd begin februari gearresteerd. Een rechtszaak is tegen hem in voor bereiding. Volgens Ceteka hebben de secreta ris van Barak en „verscheidene van zijn nauwste medewerkers" eveneens schuld bekend. Uit een onverzoek blijkt dat Barak „aanzienlijke fond sen, bestemd voor het vervullen van belangrijke taken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, voor per soonlijke doeleinden heeft gebruikt", aldus Ceteka. VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt (Deze pagina Is ged. gecorrigeerd) „Oranje" verlegde zijn route Het Nederlandse passagiersschip „Oranje" is op zyn reis van Euro pa naar Australië by Indonesi 1000 myl omgevaren om moeilijkheden te voorkomen", zo heeft kapitein P. J. Groenland bij aankomst van zyn schip in Sydney verklaard. Men vreesde dat het schip, met 1000 pas sagiers aan boord, van wie de mees ten Nederlanders, door de Indonesi sche Marine zou worden opgebracht" zo zei hy. Kapitein Groenland verklaarde,W dat hy van zijn rederij, de stoom vaart maatschappij Nederland, op dracht had gekregen, niet de route langs Bangka en door straat-Soen- da te volgen. Het schip is vanuit Singapore via Straat Malakka langs de noordkust van Sumatra naar Australië gevaren. „Schepen onder Nederlandse vlag zullen niet in de buurt van de In donesische wateren komen totdat de vijandelijkheden ophouden", zo zei kapitein Groenland. Vijfde hoogoven zes weken buiten werking Door een onverwachte storing zal de nieuwste hoogoven in IJmuiden, hoogover nummer 5. geruime tijd buiten werking zijn. De "reparatie zal 6 a 8 weken duren. De ruwyzer-pro- duktie zal daardoor tijdelijk worden verlaagd met naar raming enkele percentagen van de jaarproduktie. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rij verkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus by voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden: ancers ontstaai. er irri teren ie vertragingen in het rijver- keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbl(jft. gen. waar hij in 1957 zyn kandi daats-, ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk, en in 1960 zijn doctoraal examen theologie af legde. Nadat de heer Hamminga van 1 juni tot 15 september 1960 eerst drie en een halve maand by ds. G. van Veldhuizen te Rotterdam-Crooswijk werkzaam was geweest als stage kandidaat (leervlcaris) en hij op 8 februari van het vorige Jaar (1961 na een te Groningen gehouden col loquium was toegelaten tot de even- geliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hy benoemd tot vicaris te Voorschoten (en Veur). Bridgeclub „Voorschoten" De uitslagen van de parenwed- stryd van de bridgeclub „Voorscho ten" luiden (tussen haakjes de stand in het algemeen klassement). De Lannoy—Van Oosten 55,96% (1); Auer—Guykens 63,10% (2); HuUskes—Jespers 45,24 (3); De Beer—Slieker 52,38% (4); Riksman —Scheepsmaker 63,10% (5); Van Alphen—Koerpershoek 54,76% (6); SchulpSchulp 51,99% (7); De Dek. ker—Jippes 55,96% (8); Berger— Rutten 51,59% (9); V. d. Berg— Leonard 53,17% (10)Hameetman Wagener 43,65% (11); DrijterMar selis 40,48% (12); Volkers—Klein 40,48 (13); Klein—Voordouw 35,71% (14); KoertsMuntenaar 32.94% (15). BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS GEDRUKT Amsterdam, 26 maart. De eerste dag van de nieuwe heurs- week heeft vanmiddag een gedrukte stemming voor de internationale waarden te zien gegeven. Philips en Hoogovens lagen bij opening bepaald flauw op resp. 968 en 773 als gevolg van lokale verkopen in een zeer dun ne markt. Ook Kon. Olie en Unilever moesten met koersverliezen genoegen nemen, terwijl Aku een puntje lager opende op 390. De handel in alle hoe ken van de hoofdfondsen was mini maal. Het weekeinde heeft, wat de inter nationale politiek betreft, niet veel goeds gebracht, aldus de beurs. Hier door gaf men er vandaag de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen. In Wall Street waren vrijdag de Nederlandse hoofdfondsen lager. Dit op zichzelf bracht het Damrak vandaag reeds in een mineurstem ming. De Westdultse beurzen zetten de nieuwe beursweek ln met weder om lagere koersen, zodat er van die kant ook geen enkele steun voor Am sterdam was weggelegd. Toch werd op het hier en daar sterk verlaagde niveau wat steun geboden door bui tenlandse kooporders. De koersdaling zette zich dan ook na de opening niet verder voort, er was eerder van een licht herstel sprake. Philips liep op tot 976, Unilevers van f. 185.40 tot f. 185.90 (f. 187.50), Kon. Olie van f. 134.30 tot f.135 (f. 137.10). Aku en Hoogovens bleven rond de openings koersen schommelen op resp. 390 (391) en 737, 773 (792%). In de scheepvaartsector bedroegen de koersverliezen 1 tot 2 punten. Ook de leidende cultures lagen zwak. De ondertoon in de staatsfondsen - hoek was iets beter. In de lokale afdelingen werden Meelfabriek en Zwaardemaker iets lager geadviseerd. Brederode's Bouw, bedrijf lag iets beter op de ruim ge vulde orderportefeuille en de a.s. emissie. Zwanenberg-organon werd lager geadviseerd op het onveran derde dividen van 17 procent. Sik- kens Lak werd onveranderd op 940 geadviseerd. Men verwacht in deze hoek aanbod van stockdividenden. Amsterdamsche Bank kreeg een hogere advies koers. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 maart, Londen 10.13%—10.13%New York 3 60A3.60 AMontreal 3.43 A 3.43A: Parys 73.54—73.59; Brussel 7.24—7.24%; Frankfort 90.26—90.31; Stockholm 70.04%—70.09%Zürich 83.05—83.10; Milaan 58.04%—58.09% Kopenhagen 52.3252.37; Oslo 50.53% —50.58%; Wenen 13.96% 13.97% J Lissabon 12.63%—12.65y4. Maandag 26 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 101% 102% Ned '59 4% 101% 102% Ned '60-1 4% 101% 102% Ned '60 II 4% 101% 102% Ned *59 4% 100A 100% Ned '60 4% 100% 100% Ned '61 4% 100% 100% Ned '53 3% 96% 96% Ned Gb obi 3% 82GL 82 Ned '47 3% 92H 92(1 Ned *51 3% 97%GB 97% Ned '53 I-H 3% 95y4GB 95 Ned '56 3% 95GB 94% Ned '48 3% 89% 89 Ned bel cert. 3y4 88 Ned '50 I-II 3% 89% 89 Ned '54 I-II 3% 90% 90% Ned '55 13% 90% 90% Ned '55 II 3% 92 %B 92% Ned •37 3 91% 91% Ned G.b obi '46 3 92 y4 92 A Ned dol ln '47 3 92% 92% Ned Inv cert 3 99 A 99%GB Ned 62-64 3 99A 99% Indië "37 3 98% Indië *37 3 94A 94 A Ned. won. b.l. '57 6 108% 108 Ned. w. b.l *58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117% 114% Ver HVA-my 133 131% AUO 391 389 Dell My cert. 162.50 161,— Hoogovens cert. 792 775 Philips gem bez 991 974% Unilever cert 187.50 185.60 Dordtse Petr 640 630% Kon P '50 k f 20) 137,10GB 134.50 Holl Amer iyn 144% 142% Java China Pak 151% 151% KLM 71.— 70.50 Kon Ned St.boot 173% 171 Kon Paket My 158 158 Stoom My Ned 170% 168% Niev Goudr cert 142% 142 GB v Ommeren cert 323 320 Kon Rott Lloyd 151% 151% N Scheepv Unie 153% 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96 95% idem 48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 100 99(1 td 37 I-n (3%) 95% 95% Z - Holl *55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104% ld NWB'52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f 500 197 198 BVG rspbr *52 142% L 142% Industr. Obligaties Philip* Doll *81 94% 9414 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 106 104 A'dam *51 12% 86% 86% A'dam *56 I 2% 86% 86% A'dam 7>6 n 2% 91% 91A A'dam *56 m 2% 91A 81A Eindhoven '54 83% B Enschede *54 2% 84 84% Den Haag "5212% 92% 94 Idem n 2% 95 y4 B 95%B R'dam *52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 92 Idem '57 2% 90% 91% Utrecht *52 2% 96% 96% Z.-Holl. 1957 2% 88% 88 Zuid-Holl *59 2% 105 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco254,— 252.50 Amst. Bank 410% 414% Cultuurbank 34% 34 Holl Bank U eert. 226 225 Ned. Handelmy 390 394 Rott. Bank405 400 Twentsche Bank 345 343 Senembah 410B 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 720 720L Berkei's Pat297 295% Borsumy-Wehry 79% Calvè Delft eert. 916 911 Electralasmy 378 373 K. Pap. v Gelder 371 362 K Ned Grofsm. 184% 189 Holl Constructie 436 425 Ing bur v Bny. 247% Internatio 221 220 Int. Kunstst Ind. 75 71 v. Kemp en Beg. 158% 161% Leidse Wolspry 554 554 Müller en Co NJ 490 480L Ned. Kabelfabr 600 585 Philips pref 304 308 Rott Droogd My. 546 548 Sikkens Groep 940 955 Ver. Touwfabr 408 407% Walvisvaart 101 98% Wernlnk's Betmy 233 230 Wilton Feyenoord 339 335 v Wyk - Heringa 96 95% Zaalberg 146 145 Mynbouw en petroleum Biliton 2de r507% 503 Kon Petr (f20) 135.50 134,90 Amerik fondsen Cnad Pacific R 25 24% Intern Nickel 77% 78% Anaconda 48% 48% Bethlehem Steel 42 42 Cities Service 56% 57 General Motors55fj 56A Kennecott 81% 81 Republic Steel 56% 56 Shell Oil39% 39% Union Pacific 3;,% 32A TTn State* Stee' 70% 7014

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3