Indonesische bomaanval, infiltraties op N.-Giiinea Ex-generaal JOUHAUD in Oran gearresteerd Ned. Kabinet houdt heden spoedberaad Parijs onderbreekt contact met Moskou Vanavond toespraak generaal De Gaulle (9uc/ Qïteuws Nieuwe verontrustende incidenten Drie mariniers werden gewond WEERBERICHT Ambassadeur in de Russische hoofdstad is teruggeroepen Oranje zonder Feijenoorders tegen België Malik niet terug naar Washington Harriman pakt rechts' in Laos krachtig aan Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 MAART 1962 No. 30613 LEIDSCH DAGBLAD Directeur, E. a E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR leJDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een nieuwe complicatie in de verhouding Nederland-Indonesië heeft zich plotseling voorgedaan: een Indonesische Mitchell-bom- menwerper heeft gistermiddag een onverhoedse aanval gedaan op een klein landingsvaartuig van de Nederlandse Marine in de baai van het eiland Gag. Daarbij werden drie onzer mariniers gewond, het vaartuig werd ernstig beschadigd. De Indonesiërs hadden zaterdag reeds in de nabijheid van „Vlakke Hoek" in de buurt van Kaimena op de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea een infiltratiepoging gedaan met behulp van een onder Indonesische vlag varende schoener, die onderschept werd door een Nederlands verkenningsvliegtuig. Voorts is uit meldin gen van de bevolking gebleken, dat in de loop van de vorige week één of enkele infiltraties van kleine omvang hebben plaatsgevon den op het eiland Waigeo. De Nederlandse mariniers en de plaatselijke politie hebben een felle jacht ingezet op de Indonesi sche indringers. Omtrent de aanval op het Nederlandse marinevaartuig wordt geméld dat de drie bemanningsleden vermoedelijk zijn gewond door de scherf- werking van een bijna-treffer. Het bootje vaart nog en heeft de gewonden aan boord. Het vaartuig is van het type dat zes man aan boord heeft. Het is bewapend met 2.50 mitrailleurs tegen gronddoelen en uitgerust met radio. Mariniers komen herhaaldelijk op Gag, waar een kleine kampong staat. Het scheepje was op een routinevaart en het bevond zich, naar van marinezijde met 7iadruk verklaard wordt, ver binnen de Nederlandse territoriale wateren. Het eilayid Gag behoort tot de Radja Ampat groep in het uiterste Westen, gre7izend aan de Indonesische wateren. Gag had reeds in 1952 van Indinesische i7ifïltraties te lijden. Dr. Soebandrio heeft gezegd, dat Malik hem vandaag zou bezoeken en dat hij. Soebandrio, daarna verslag zal uitbrengen aan president Soekar- Verontwaardiging De minister-president, prof. dr. J. de Quay, deelde gister avond mede, dat de leden van de ministerraad naar aanleiding van het gebeurde voor een spoedvergadering van het Kabi net op vanmiddag te vijf uur zijn bijeen geroepen in de Trè- veszaal op het Binnenhof. De Nederlandse regering ver klaart met verontwaardiging van een en ander kennis te heb ben genomen, juist tijdens het „geheim overleg" met Indonesië te Washington, om tot een vre delievende oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te ge raken. Soebandrio Geen vooruitgang Intussen heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zaterdagavond gezegd dat de geheime besprekingen in Washington met Nederland over de toekomst van Nieuw-Guinea geen vooruitgang hebben opgeleverd. Soe bandrio zei dit tegen verslaggevers in Bogor nadat hy een twee uur durend onderhoud met Soekarno had gehad. De verklaring van Soebandrio valt samen met berichten van de Indone sische persbureaus An-tara en Pia volgens welke van Indonesische -zijde te Washington is vernomen dat men niet erg optimistisch is over het re sultaat van de huidige besprekingen. Waarnemers te Djakarta hebben gezegd te geloven dat Soebandrio's verklaring de besprekingen in een crisis hebben gebracht. De aanwe- j zigheid van opperofficieren -bij het overleg te Bogor zou kunnen beteke nen dat Indonesië ernstig overweegt wat gedaan moet worden voor een militaire bezetting van Westelijk Nieuw-Guinea. Echter het feit dat de besprekingen zijn onderbroken en niet zijn afgebro ken, werd te Djakarta gezien „als een i teken dat Indonesië nog altijd uit is op een oplossing door onderhande lingen indien dat mogelijk is zonder nationale prestige te schaden". VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk enkele buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en noordwest. Vannacht geen vorst. Morgen dezelfde tempe raturen als vandaag: of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 maart Zon op: 6.28 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 0.33 uur: onder; 9.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.51 en 1912 uur, laagwater te 2.31 en 14.54 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Versterkingen op Am bon Volgens Radio-Indonesië zijn ver sterkingen, omvattende volledig be wapende gevechtstroepen, artillerie met moderne wapens en luchtmacht vliegtuigen van verschillende types, in Ambon in Oost-Indonesië aange komen. De commandant van Oost-Indonesië, kolonel Boesjiri, heeft de troepen verwelkomd. Hij zei dat zij hun op leiding moeten intensiveren in af wachting van een definitieve op dracht van President Soekarno om Westelijk Nieuw-Guinea „te bevrij den". Papoea "s roepen op tot steun Het Nationaal Comité te Hollandia heeft op een zaterdag gehouden pers conferentie een verklaring uitgegeven waarin het comité „alle negroide vol keren ter wereld oproept tot steun aan de Papoea's, die eveneens tot het negroide ras behoren". Gezegd wordt, dat land en volk der papoea's dreigen te worden overgedragen aan „onze vijand de Indonesische republiek welke tot een geheel ander, namelijk het mongoloide ras, behoort. Als dit gebeurt dan worden wy slaven der Indonesiërs die ons in een verhouding van honderd tegen een in aantal overtreffen. In de verklaring wordt tenslotte gezegd, dat de Papoea's vrij willen zyn en het recht op zelfbeschikking willen uitoefenen „zoals u allen hier voor heeft gevochten. Wij wensen vry te zijn van iedere vorm van kolonia- lismet". De voorzitter van het Nationaal Comité, 't lid van de Nieuw-Guinea- raad N. Jouwe, deelde voorts mee, dat de Papoea's niet gelukkig zijn met de gang van zaken in Washington, waar bij zij vrezen dat Nederland conses- sies zal doen aan Indonesië. Hij ver zekerde echter dat de Papoea's bij voorbaat iedere concessie zullen af wijzen. „Wij staan op het standpunt dat het zelfbeschikkingsrecht geho noreerd moet worden. Nederland is niet meer vrij om concessies te doen, want 53 leden-landen van de VN hebben ons zelfbeschikkingsrecht er kend", aldus Jouwe. Winograclow naar liet Kremlin terug (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie tijdelijk onder broken: de Franse ambassadeur De Jean zou vandaag zijn standplaats in Moskou verla ten en zijn Russische collega Winogradow, die donderdag a.s. juist als eregast zou optre den bij een lunch van de Buiten landse persvereniging, is uitge nodigd zich bij zijn regering te vervoegen. De reden van de maatregelen is het telegram van Chroesjtsjow na de onderteke ning van de akkoorden van Evian, waarin hij de Algerijnse verzetsregering gelukwenste en haar tevens verzocht ambassa deurs uit te wisselen. In Parijs is dit Russische verzoek hoog opgenomen, omdat een officiële Algerijnse regering staatsrechtelijk nog niet bestaat zolang het referen dum over het zelfbeschikkingsrecht nog niet is gehouden. Na dat telegram werd Winogradow door de Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville on middellijk op het matje geroepen om tekst en uitleg te geven. De Russische verklaringen zijn (ook in tweede in stantie, nadat Winogradow van een speciale informatiereis naar Moskou was teruggekeerd) door Parijs als volstrekt onvoldoende bevonden met het genoemde resultaat, dat de diplomatieke betrekkingen nu onder broken en dus niet verbroken zyn. Ofschoon men zich kan voorstellen dat Parijs in de spoed, waarmee Moskou in dit geval te werk is ge- gaan, een zeker provocerend element aan zijn adres heeft gevoeld, moet niettemin worden opgemerkt dat Frankrijk tegenover andere en spe ciaal Arabische en Afrikaanse lan den, die het FLN al reeds eerder als regering hadden erkend, zich toch veel coulanter had betoond. Men kan zich dan ook moeilijk aan de indruk onttrekken, dat Parijs dit conflict van tenslotte uiterst formeel en zelfs formalistisch karakter kunstmatig heeft opgeblazen teneinde de relaties tussen beide landen in die geprikkel de sfeer van wantrouwen te houden die nodig is om de Franse weigering te blijven rechtvaardigen in Genève aan het internationale gesprek deel te nemen. Zowel het Nederlands elftal als de ploeg van Jong Oranje zullen het komende weekeinde zonder Feijenoord-spelers tegen de Belgen uitkomen. Feijenoord-voorzitter Kieboom en trainer Fuchs hebben de KNVB medegedeeld, dat de Feijenoord-spe lers, die kandidaat zijn voor het Nederlands elftal en voor het team van Jong Oranje, zich zo gekwetst gevoelen door de kritiek van pers en radio, dat zij er de voorkeur aan geven niet te worden opgesteld voor de wedstrijden van zaterdag en zondag a.s. Van de zijde van Feijenoord voegt men er aan toe, dat de spelers Pie- ters Graafland, Veldhoen, Kreyer- maat, Van der Gyp, Bergholtz en Bouwmeester om wie het hier gaat, bovendien het motief aanvoeren, dat zij zich uitsluitend willen inzetten voor het eigen elftal om de landstitel te behouden. Het bestuur van Feijenoord zegt deze gang van zaken te betreuren. De KNVB heeft thans besloten de Feijenoord-spelers voor verkiezing uit te sluiten. Men wenst alleen met goedwillende spelers, die er een eer in stellen voor hun land te mogen uitkomen, de strijd tegen de Belgen aan te binden. „Goddeloze en barbaarse daad" Bomontploffingen hebben zondag ochtend twee Turks-Cyprische mos keeën in het Griekse gedeelte van Nicosia zeer ernstig beschadigd. De minister van Binnenlandse Zaken verklaarde gisteravond, dat het on derzoek had uitgewezen, dat er geen Griekse Cyprioten bij de aanslagen betrokken waren, doch dat deze door Turken waren gepleegd. Gister avond noemde president Makarios in een verklaring aan de pers het incident „een goddeloze en barbaar se daad". De daders willen klaarblij kelijk het vreedzaam naast elkaar bestaan van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus versto ren. Oud-minister Mansholt, vice- voorzitter van de commissie der EEG te Brussel, kreeg zaterdag uit handen van burgemeester G. Boekhoven het ereburgerschap aangeboden van de gemeente Hoogezand-Sappemeer. Op deze Ex-qeneraal Edmond Jouhaud, de rechterhand van Salan, en vier andere belangrijke OAS-leden, onder wie ex-majoor Gamelin en een vrouw, zijn gisteravond gearresteerd in Oran, waar de Franse strijdkrachten tot actie overgingen na vrijdag het Geheime Leger in Algiers een zware klap te hebben toegebracht. Jouhaud is vanmorgen naar Frankrijk overgebracht en tezamen met de vier anderen opgesloten in de Santé-gevangenis. Jouhaud, vroe ger luchtmachtofficier, werd vorig jaar bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel als leider in „de putsch van de generaals" in Algiers vorig jaar april. De militaire autoriteiten waren er van op de hoogte, dat Jouhaud zich in Oran bevond. Zy wisten kenne lijk, waar ze moesten zoeken, want zondagmiddag drongen ineens dui zenden soldaten en gendarmes de havenbuurt en het centrum van Oran binnen, waar zij gebouwen en Dreigend staan de tanks in dc straten van de Europese wijk Bab-el-Oued van Algiers, het bolwerk van de OAS. Maar hel gewone leven gaat door en boven de tanks hangt de was. Ook onder deze omstandigheden kan de wasdag niet worden overgeslagen. huizen begonnen te doorzoeken. Het Geheime Leger zag overigens niet werkeloos toe. OAS-commando's be schoten de militairen vanaf daken en balkons. Zes uur lang leverden de militai ren, die wei-den ondersteund door pantserwagens en straaljagers, felle strijd met de OAS. Langzaam maar zeker drongen de soldaten Salans mannen terug, maar even plotseling als zij waren begonnen stopten zij de strijd. Men neemt aan, dat dit ge beurde kort na de arrestatie van Jouhaud. Bij de gevechten zijn twee gendarmes gedood en vijftien ge wond. De burgerbevolking zou „tal rijke' verliezen hebben geleden. De Franse president, generaal De Gaulle, zal het Franse volk van avond om acht uur via radio en te levisie toespreken in het kader van de campagne voor de volksstemming die op 8 april wordt gehouden. De meeste grote Franse politieke par tyen hebben hun volgelingen al aan geraden om „ja" te stemmen. In Al- gere zal op 8 april niet worden ge stemd. In Algiers zijn gisteravond laat parachutisten aangekomen, die zich onmiddellijk in groepjes over de Rue Michelet, de voornaamste straat van Algiers, en andere strategische pun ten verspreidden. Het centrum lag toen reeds in de ijzeren greep van marine-commando's en gendarmes. Bab-el-Oued is nog steeds van de buitenwereld afgesloten. Alle uitgan gen van dit stadsdeel worden bezet door tanks en pantserwagens. De po litie heeft er sinds vrijdag 800 ar restaties verricht. De huiszoekingen, die zaterdag zijn begonnen, worden deze week voortgezet. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de OAS- mannen die zich nog in Bab-el- Oued bevinden, zullen pogen uit te breken. Een kleine gedrongen taxi-chauf feur zou de ongekroonde koning van Bab-el-Oued zijn. Deze man, die al leen bekend is onder de naam „Je zus", draagt doorgaans geen wapens, maar wordt, altijd vergezeld door een gewapende lijfwacht. Tot voor kort had hij zijn „hoofdkwartier" in een cafeetje bij het Maillot-ziekenhuis. Jezus is een Spaanse voornaam. Een is van Spaanse af- Bab-el-Oued komst. In een klandestiene uitzending op het geluidskanaal van de televisie in Algiers gaf de OAS zondagavond de inwoners van Bab-el-Oued op dracht de strijd voort te zetten. In dezelfde uitzending werd een beroep gedaan op de Franse militairen te gen de FLN te strijden en niet tegen landgenoten. Verder werd meege^ deeld, dat de OAS geen overvallen meer zou plegen, doch nog slechts datgene zou vorderen waaraan zij behoefte had. Hiervoor zouden be taalbewyzen worden afgegeven met een stempel „Republiek Frankrijk, OAS", die op later tijdstip verzilverd zouden kunnen worden. Ook in andere Algerijnse steden vonden op zichzelf staande ge welddaden en kneedbomontploffin- gen plaats, waarbij zaterdag en zon dag 33 personen het leven hebben verloren, terwijl er 88 werden ge wond. Maarschalk Alphonse Juin heeft huisarrest gekregen wegens een brief die hij aan de OAS-leider Salan heeft geschreven. In deze brief noemde hij de OAS een .edelmoe dige beweging", maar hij drong er tevens in op aan in Frankrijk geen geweld te gebruiken. „Velen van ons bewonderen uw moedig streven", schreef Juin onder meer. foto Iaat hij de penning, welke aan deze onderscheiding ver bonden is, zien aan zijn 87-ja rige moeder en zijn dochter. Advertentie SUEDE KLEDING voor dames en heren. Vele modellen In de nieuwste modekleuren. o.L 109.- 189.- groot deel van de bevolking van Leimena. President Soekarno heeft be sloten zijn voornaamste onder handelaar bij de voorbesprekin gen met Nederland, Adam Malik, niet naar Washington terug te zenden, zo is vandaag in Djakarta bekendgemaakt. SOEDJARWO NAAR DJAKARTA Generaal Jani, „chef van de ope ratie-staf voor de bevrijding van West-Irian". heeft dit bekendge maakt. Hy zei dat de president ook had besloten zyn tweede onderhan delaar, .Soedjarwo Tjondronegoro, uit Washington terug te roepen. Jani voegde hieraan toe: „Wy sluiten de deur voor onderhandelingen nog niet maar alles hangt nu absoluut af van de Nederlanders" Generaal Jani deelde dit mee in gesprek met reporters na een bijeen komst van drie uur van de operatio nele staf die voorgezeten werd door president Soekarno. De byeenkomst werd bijgewoond door alle chefs van staven als mede door de eerste vice-premier Johannes „Ik heb tegen de rechtse leiders van Laos gezegd dat zij verantwoor delijk zullen zijn voor een eventuele hervatting van de vijandelijkheden met de neutralisten en de linkse groeperingen". Dit heeft Averell Har riman, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, zondag op een persconferentie in Vientiane ver klaard. Harriman zei voorts dat de Russen, te goeder trouw zijn by hun pogin gen om tot een vreedzame oplossing in Laos te komen. De V.S.aldus Harriman, zijn ervan overtuigd dat er een vreedzaam, verenigd en onaf hankelijk Laos onder leiding van de neutralistische Prins Soevanna Phoe- ma opgebouwd kan worden. In doorgaans welingelichte kringen in Vientiane meent men dat deze krachtige verklaring de rechtse rege ring ertoe heeft gebracht om de on derhandelingen over een coalitierege ling vandaag voort te zetten. Uit het Leidsch Dagblad van J 25 Maart 1862: Toen Keizer Napoleon on- langs incognito de keizerlijke bibliotheek bezocht, zat in de (I leeszaal een jong soldaat, die met de grootste aandacht een atlas bestudeerde. Op de vraag van Napoleon wat of hij daar deed, antwoordde de soldaat: Ik zoek den kortsten weg om maar weer naar huis te komen. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Maart 1862: (Advertentie) Leidsche Hulpbank. Te beginnen Vrij dag 28 Maart a.s. zijn de Be stuurders van de Hulpbank telken Vrijdag van een tot tioee ure, aan de Lakenhal voor belangstellenden te spreken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1