WATERMOLEN s Nieuw BELASTINGKANTOOR AAN HET STATIONSPLEIN KLEURSPOELING herneemt zijn plaats in polderlandschap f. 95.- Dankzij Rijnlandse Molenstichting h - v THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE MET fftp POLY-COLOR f f KLEURSHAMPOD •sr Nieuwe trots 1 pen. SLAAPKMR [ju- ia ii ii in m wiii nu Pil111 iiiniLLu-jjJJimifiiiiiii'f lllllflllllllUIIIHIH1111 Bouw zal vier jaar duren Intercitymeeting Rotaryclubs Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 23 maart 1962 Tweede blad no. 30611 De Rijnlandse Molenstichting is nog in onderhandeling over de aan koop van de ronde stenen molen van de polder Boterhuis aan de Zijl bij de Kaag-sociëteit en van de klei ne onbewoonde achtkante rieten mo len van de Huis ter Doespolder aan de Does bij Leiderdorp. Maalvaardig i- Het ligt niet in de bedoeling van de stichting de gekochte molens tot polder-decoratie te laten devalueren. Voor vrij lage prijzen worden ze ge kocht. mees'al onder de voorwaarden, dat de molen gerestaureerd wordt en dat zij in tijd van nood beschik baar blyft voor de bemaling van de polder. De taak van de stichting is dus de molens maalvaardig te ma ken. Bovendien wordt er naar ge streefd de originele staat van de wa termolens te handhaven. Vanzelfsprekend zyn er veel ge meentebesturen die een molen kopen en laten restaureren. Het betreft hier echter voornamelijk molens die in of in de onmiddellijke nabijheid van het dorp staan. In dergelijke geval len is het behoud van de molens wel gewaarborgd, omdat zij bij een ge meentebestuur in goede handen zijn. Er zijn echter weinig gemeentebe sturen die bereid zijn een molen te kopen, die ver buiten het dorp staat. Zulke molens worden „de prooi" van de Rijnlandse molenstichting. De restauratiekosten zijn, zoals gezegd, zeer hoog. Nu ziet de overheid ge lukkig de noodzaak en het nut in van het behoud van de molens en is dan ook bereid driekwart van de kosten voor haar rekening te ne men. Het vierde deel dat overblijft en door de stichting betaald moet wer den omvat nog aanzienlijke bedragen. De st'chting prijt zich gelukkig met de vaste bijdragen van ongeveer hon derd contribuanten. Dezer dagen ont ving zij van Prinses Wilhelrriina een gift. bestemd voor de wipmolen bij Oud-Ade. die de prinses meermalen schilderde. Zo is de Rijnlandse Molenstichting er binnen drie jaar in geslaagd Ne derland onnieuw te interesseren in de ru-ti?ke schoonheid en C.e historische waarde van de watermolen. Advertentie i gewoon zelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen öf een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt vee! mooier, glanzender en soepeler. tube voor 2 wassingen 1.95 Doe het thuis - doe het zélf! 5 8 S Meer dan zestig molens geven aan 'het Rijnlands plassengebied een bijzondere bekoring. Men vindt er de oudste molens van Nederland waarvan vele uit het begin van de zeventiende eeuw dateren. Tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog heb ben de meeste molens 'hun wie ken laten draaien om het water op peil te houden. Na de wereld brand hebben mechanische ge- maal'tjes het oer-Nederlandse werk van schoepenrad en wie ken overgenomen. Nu, In 1962. staan de molens vaak wat verloren in het polderlandschap. In de rietmantels vallen gaten en het hout vermolmt. De Rijnlandse mo len dreigt een roemloze dood te ster ven. Aan de Leede te Warmond werd in 1805 een ronde stenen molen voor de Zwanburgerpolder gebouwd. Tot de oorlog heeft hij trouw zijn werk verricht. Toen na de oorlog het me chanische gemaal zijn plaats innam, bleven de wieken stilstaan en de eens zo trotse molen raakte in verval. eEn jaar geleden werd deze molen echter in ere hersteld. In opdracht van de Rijnlandse Molenstichting werd hy geheel gerestaureerd. Nog steeds staat aan de Leede die ronde stenen molen, mogelijk nog trotser dan voorheen. Drie jaar Drie jaar geleden werd de Rijn landse Molenstichtine in het leven geroepen. Zij is gevestigd in Leiden en heeft ten doel de instandhouding van watermolens in het Zuidholland se deel van het Hoogheemraadschap Rijnland en in de plasrijke omgeving van Leiden te bevorderen en te ver zekeren. De oprichters zijn de dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, de gemeentebesturen van Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Warmond en Wou- brugge, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de vereni ging „De Hollandsche Molen", het merendistrict van het gewest Zuid-. Holland van de Kon. Ned. Schaat- senrijdersbónd, de Zuidhollandse wa- terschapsbond, de vereniging „Oud Leiden", de prov. Zuidhollandse ver eniging voor Vreemdelingenverkeer en de watersportverenigingen „De Kaag", „Vennemeer" en „Braasse- mermeer". Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Wie kent hem niet. de molen ..Zelden van Passé'' bij Zoeterwoude aan de Rijks weg -ia. De molen verkeert in een zeer slechte staat en zal bin nenkort geheel gerestaureerd worden. Vijf molens In de drie jaar van haar bestaan heeft de stichting vijf molens in eigendom gekregen. Het zijn de mo len aan de Leede, de onbewoonde wipmolen van de polder Hoogeweg, tussen Noordwijk en Voorhout, de bewoonde wipmolen van de Vrouwe- Vennepolder bij Oud-Ade, de beschei den wipmolen van de Voorofsepolder bij Hoogmade en de grote achtkante rieten bewoonde molen „Zelden van Passé" aan de rijksweg 4a bij Zoe terwoude. De eerste twee molens zijn in op dracht van de stichting gerestau reerd. Van de overige drie heeft men met de restauratie een aanvang ge maakt. De kosten voor de restauratie liggen vaak bijzonder hoog. Zo zal me' die van de molen „Zelden van Passé" een bedrag van f 37.000 gemoeid zijn. bestaande uit LEDIKANT met 15 jaar garantie, NACHTKASTJE, TAFEL EN STOEL, compleet OVERAL KIJKEN MAAR KCPEN BIJ.... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (alleen voor textiel). MIDZA I ii ii iï h iisiiÊ n «Y. -- s h# sa bb ai t r i" r r m i« »i «ilff 8iS§&B«llSESBIISIIIII8llli i 19119SSB9SSIJ J J1I1SSIIIIII j- 1 "m In Leiden zal aan de zuidzijde van het nieuwe Stationsplein, vlak bij de Gevangenlaan-tunnel, een centraal belastingkantoor ver rijzen. Het gebouw is ontworpen door het architectenbureau ir. J. Jonkman en P. van Dorp alhier in opdracht van en in samen werking met de Rijksgebouwendienst. Met de uitvoering van het werk. die ongeveer vier jaar zal duren, hoopt men nog dit jaar te kunnen beginnen. Open-Deur-dienst Marekerk Zondagavond wordt in de Marekerk een Open Deur-dienst gehouden. Op verzoek van de vereniging Filadelfia (een vereniging die de liefde en het begrip voor het gebrekkige kind van uit de christelijke naastenliefde wil bevorderen wordt in deze dienst aandacht gevraagd voor het gehan dicapte kind. In deze dienst zullen kinderen van de Ds. de Wolfschool (Plantsoen) zingen. Ü2 heer A. Huigens en dr. P. L. Bchoonheim zullen het woord voeren. NOG DIT JAAR AANVANG BOUW In het gebouw worden nagenoeg alle in Leiden gevestigde kantoren van 's Rijks Belastingen ressorte rende onder de Directie Utrecht ondergebracht, te weten bet ontvang kantoor der directe belastingen en dat der invoerrechten en accijnzen, de Inspectie der invoerrechten en ac cijnzen, de Inspecties der belastin gen, eerste en tweede afdeling en der registratie en successie, het hypo theekkantoor, de landmeetkundige dienst van het kadaster, de kohieren- centrale en de bureaus van de rijks- accountantsdienst. Zeven verdiepingen Het gebouw bestaat uit twee delen, die met elkaar worden verbonden door een tussenlid (hoofdingang met trappenhuis). Het ene deel telt zeven verdiepingen benevens een dakop- bouw, het andere drie; beide hebben een souterrain, waarin de archie ven en de ruimten voor de centrale verwarming komen. De hoge vleugel wordt bovendien nog cnderkelderd. Een vrijstaande fietsenstalling met enige garageboxen completeert het geheel. Op de begane grond worden voor namelijk de diensten gehuisvest, waarmede het publiek veel te maken heeft, te weten de ontvangkantoren van de directe belastingen en van de mechanische ventilatie zal bevatten. Het gebouw wordt opgetrokken uit een skelet van gewapend beton met binnen- en buitenmuren van bak steen. Voor de gevels van de lage vleugel wordt enig sierbeton gebruikt. De achterwand van de Ingangspartij het tussenlid zal uit een groot raam van gekleurd glas in beton bestaan, dat- van buiten af zichtbaar Met de ingebruikneming van het gebouw zal een einde konten aan het nijpend tekort aan ruimte, waarme de de kantoren van de belastingdienst I invoerrechten en accijnzen. In de ho. in Leiden reeds lang te kampen heb ben; het ruimtetekort is er oorzaak van, dat deze kantoren thans nog in verschillende panden, over de stad verspreid, ondergebracht zijn. ge vleugel komt op de zesde verdie ping een personeelskantine met keu ken, terwijl de dakopbouw de machi nekamers voor de liften en voor de Kostelijke satire op de aanbidding van de rijkdom De Amerikaanse schrijver Mark Twain was een scherp waarnemer van menselijke zwakheden, zoals hij in zijn talrijke werken op humoris tische wijze heeft aangetoond. En als dan bovendien de Engelsen, met hun onovertroffen zelfspot, zich van een van zijn verhalen („The million pound note" I meester maken om er een kleurenfilm van te vervaar digen, kan men bij voorbaat reke nen op een Icostelijke satire, in dit geval op de aanbidding van de rijk dom. Dit werk draaide gisteravond als „film van de maand" van K. en O. in Casino-theater. Twee schatrijke Engelsen hebben een weddenschap aangegaan om de meer of minder grote macht van het geld aan te tonen. De een acht het mogelijk een straatarme jongeman De sierlijke meer dan drie eeuwen oude wipwatermolen van de Vrouwe-Vennepolder bij Oud-Ade, die door de Rijnland se Molenstichting is aangekocht om nog dit voorjaar te worden gerestaureerd. Leidse Academie in het middelpunt Een groot aantal leden van de Ro taryclubs uit Alphen aan den Rijn, de Bollenstreek. Katwijk-Noordwijk, i Voorburg, Voorschoten-Leidschen- dam. Wassenaar en Zoetermeer was gisteravond in „Het Gulden Vlies" de gast van de Leidse Rotaryclub, die een intercity-meeting organiseerde. De voorzitter van de Leidse Club, de heer P. A. Wisse verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de president-curator van de Leidse Universiteit, dr. E. H. Reerink, de rector-magnificus. prof. dr. G. Se- venster zomede de vier sprekers van deze avond; de oud-president-cura- tov dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de oud rector-magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. de hoogleraar dr. E. H. Vogelenzang en de voorzitter van de Leidse Universi teitsraad, mr. E. H. Menten, die al len een bepaald facet zouden belich ten van de Leidse Universitaire ge meenschap, welke door de eeuwen heen zulk een vooraanstaand onder deel is geweest van de totale Leidse gemeenschap. De heer De Vos van Steenwjjk sprak vervolgens uitvoerig over de taak van het college van curatoren in welks midden de secretaris van de Universiteit een zeer belangrijke plaats bekleedt. Prof. Rijpperda Wierdsma gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden van de Senaat (alle hoogleraren te zamen) en het Senaatsbestuur, be staande uit rector, secretaris der Universiteit en pro-secretaris, waar bij hij ook stilstond bij het voor en tegen van een meerjarig rectoraat. Prof. dr. E. H. Vogelenzang be handelde het onderwerp „Universi taire studie en academische vorming", waarbij hij twee opvattingen tegen over elkaar stelde: de klassieke op vatting: het streven naar een we tenschappelijke vorming zonder bijbe doeling en de meer moderne opvat ting: het ondergaan van zogenaamd Hoger Onderwijs met als voornaam ste doel het verwerven van een goede maatschappelijke status. Tenslotte sprak mr. E H. Menten over het Leids Universiteitsfonds, op gericht door prof. Van der Lip in 1890 en gereorganiseerd door prof. Van Vollenhoven in 1917. Het Fonds heeft sinds zijn oprichting een groot aantal leerstoelen gevestigd en we tenschappelijke instellingen ge steund. Het telt momenteel ongeveer 8.000 leden, maar eigenlijk zou iedere alumnus er lid van moeten zijn, om dat het levenslang een geestelijke band betekent met de Leidse Alma Mater. Het Fonds ontwikkelt activi teiten op velerlei gebied, o.a. de or ganisatie van de zgn. Universiteits dagen in 26 plaatsen van ons land en van de diescolleges, het geeft steun aan het Leids Academisch Kunstcentrum, de studentenhuisves ting, de mensa, het Prytaneum, kort om het is uitgegroeid tot een van de pijlers waarop de Leids Universi teit rust. Voorzitter Wisse sprak een hartelijk dankwoord tot de sprekers en tot dc commissie van voorbereiding, waar na men nog geruime tijd bleef na praten. Voor K. en O.: Strijkorkest Benedetto Marcello In verband met ziekte van de hoboïst Haakon Stotijn kan het Concertgebouw Kwintet op dinsdag a.s. niet in de meesterserie voor K. en O. in de Zuiderkerk optreden. Men is er thans in geslaagd voor die datum het strijkorkest Benedetto Marcello te engageren. Dit vermaar de ensemble zal een programma van Italiaanse muziek ten gehore bren gen. Uitgevoerd worden werken van Vivaldi, Albinioni, Corelli, Scarlatti, Manfredini, Monporti en Benedetto Marcello. Dit genre is in onze stad bij zonder populair, getuige de successen welke „I virtuosi", „I Musici" en „Les solistes de Zagreb" behaalden. een maandlang een luxueus leven te laten leiden uitsluitend op vertoon van een bankbiljet van een miljoen pond itien miljoen gulden), terwijl de ander, hoewel eveneens overtuigd van de macht van het geld, toch gelooft, dat het moet worden inge wisseld. Hun „slachtoffer" is de jeugdige Amerikaan Henry Adams, die toevallig in Engeland verzeild is geraakt en geen cent op zak heeft. Die hoofdrol wordt prachtig vertolkt door Gregory Peck. Adams slaagt erin in zeer korte tijd tot de hoogste kringen van de Engelse adel door te dringen, waar hij met de grootste achting wordt omringd. Alle deuren gaan voor hem open en iedereen slooft zich uit hem naar de ogen te zien. Totdat een Engelse hertog, die zijn kamers in een exclusief hotel aan de jonge Amerikaan heeft moe ten afstaan, een boosaardig afspraak je maakt met een van de gediensti gen. Het biljet blijkt plotseling zoek te zyn, de pers vermoedt bedrog en een wilde hausse in een onbekend beursaandeel verandert in een ruïneuze baisse. Op een voor Adams zeer kritiek ogenblik maakt de hertog een einde aan de grap, het biljet komt boven water en de jonge Ame rikaan, die intussen een flink kapi taal heeft verworven, vindt het top punt van geluk aan de zijde van een adellijk meisje (Jane Griffiths), dat hem zelfs in de benauwdste ogenblik ken is trouw gebleven. Dit charmante verhaal op zeer geestige wijze in beeld gebracht, zit vol vriendelijke spot met de aanbidders van het gouden kalf. De regie van Ronald Neame verdient bijzondere vermel ding. evenals de kleuren van Tech nicolor. Een gelukkige greep van K. en O.! Als voorfilm draaide een voortref felijk kleurenfilmpje over het straat leven in een Chinese stad, „La rue Chinoise". De voorzijde van het nieuw te bouwen belastingkantoor. GIDS VOOR 'VOLKENKUNDE' In verband met het naderende 125- jarige bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden zijn verschillende vernieu wingen in het museum tot stand ge bracht. Het jubileum is tevens aan leiding geweest om een gids van het museum samen te stellen, die thans reeds is verschenen in de Nederland se editie en binnen enkele weken ook in het Engels het licht zal zien. Door zijn opzet is deze gids veel meer dan dat geworden: een beknop te maar toch zeer veel biedende ver handeling over de volken en hun culturen, waarvoor het bezit van het museum aandacht vraagt. Het is een inlichtend boekje van handig for maat, dat de lezer niet rondleidt door het- museum maar door de vele cul turen van heden en verleden in de verschillende werelddelen. Deze culturên worden ln aparte hoofdstukken behandeld, nadat eerst een korte verhandeling is gegeven over de geschiedenis van het museum en over onze kennis omtrent de pre historische mens. Een schat van kleine maar bijzon der duidelijke afbeeldingen, groten deels van voorwerpen in het bezit van het museum, illustreren de we tenschappelijk verantwoorde maar prettig vlot gehouden tekst. Typogra fisch is de uitgave zeer goed ver zorgd. Chr. Zangspelclub „Staalwijk" Gezellige contactavond De belangstelling voor de contact avond van de Chr. Zangspelclub Staalwijk en Omgeving, die gisteren in het St.-Antonius Clubhuis werd gegeven, was niet overweldigend, maar aan gezellligïieid heeft het op deze bijeenkomst zeker niet ontbro ken. Tot het welslagen van het feest heeft Sempre Avanti's Jong en Jolig in aanzienlijke mate bijgedragen. Er werd een afwisselend program ma van zang en spel in vlot tempo afgewerkt. De voorzitter van de club. de heer C. J. v. d. Zeeuw, wees er in zijn inleidend woord op, dat deze contactavond gezien moest worden als een sluitstuk van het koperen ju bileum van de Zangspelclub. Het deed hem genoegen, dat ook de bescherm heer. de heer G. Overduin, van zijn belangstelling blijk gaf. evenals trou wens de Zustervereniging van Al- phense Protestantenbond. Het gedeelte voor de pauze was ge wijd aan muziek, later op de avond was er toneel. Wat de muziek be treft, het was al klank en kleur wat de klok tijdens het optreden van het ensemble sloeg. Populaire melodiën en operetteliedjes wisselden elkaar af en ook enkele minder bekende werkjes stonden op het repertoire. Kortom aan variatie bestond geen gebrek. Na de pauze werd het toneel spelletje in twee bedrijven van Willy Corsari „Een reuze idee" opgevoerd. Het spel hier en daar wel heel erg overtrokken was in ieder geval kos telijk. Het was een stuk vol grappige verwikkelingen om een lief dienst meisje. dat. zich aan het eind van het verhaal in de armen werpt van de rijke oom uit Brazilië. Laten wij het noemen van namen achterwege, want vrijwel alle spelers lieten zich van hun beste zyde zien. Nogmaals, het was een avond vol van gezellig amusement.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3